Alkmaarschs Oourant Donderdag 19 November. Honderu Zeven en Twlntigste Jaargang, Stad smews. was en CHISTELIJKE BESTURENBOND. De vergadering, die Dinsdagavond van- we<*e den Christelijken Besturenbond alhier juji „Waakt en Bidt" werd gehouden, goed bezocht door belangstellende dames De bijeenkomst werd geleid door den heer T. Bruijn, die ps. 68 1 liet zingen, waarna hij voorging in gebed en voorlezing deed van een gedeelte uit den bijbel. Voorts heette hij de aanwezigera welkom en bracht in herinnering het propagandaplan van het C. N. V., dat binnen 14 dagen ruim 70 vergaderingen belegt, om meuw le- ven te brengen in de gelederam der chnsteli]- ke vakbeweging en de arbeiders te ^Jzen op de noodzakelijkheid en het goed recht de- ZeSnrekefg?f hierop het woord aan den heer it, r,,„ van den Haag W. Strijbis Pzn. De heer Strijbis had tot titel van zrjn on derwerp gekozen „Moedig voorwaarts Spr. Won met te wijzen op den: geest van moede loosheid, die bij velen heerscht. Is er wel re- den tot deze moedeloosheid? Er is geen re- den, als wij vergelijken, wat het chiristelijk vakverbond en de aangesloten organisaties voor 10 jaren terug beteekende. In 1914 had- den wij ongeveer 12.000 leden, verspreid over verschillende organisaties. Thars is dat aan- tal ongeveer 50.000. W.ij tellen dus cirra 38.000 leden meer. Dat geeft dus geen reden tot klagen, infegendeel, wij kunnen gewagen van rijkeri zegerf. Wel is waar telden ons C N V in: den tijd van de hoog-conjunctuur een 70.COO leden, doch in die dagen kwamen velen tot de organisatie, omdat er wat te ha- len was, omdat zij er stoffelijke voordee.en bij zouden hebben. Ouderen kwamen, omdat zij in de toekomst misschien wel werkuoos zouden kunnen worden. Als mem: de vraag stelt, hoe het staat met den organisatievorm, met het inwendige on zer organisatie, ook dat is veel verbeterd Wi] kunnen roemen op financieele kracht en een inwendige inrichting, die voldoet aan de hoogste eischen. Er is dus geen enkele reden tot klagen, maar wij kunnen dankbaar zijn, dat God ons tot dusver heeft geholpen Vervolgens betoogde sor., dat de arbeiders in de jaren '18, '19 cn '20 te veel vooruit ge- craan waren, Toen deden de werkgevers al- lerlei toezeggingen, waaraan latei met meet voldaan kon worden. Spr. zette uiteen, dat het beter geweest was als de economische vooruitgang wat meer geleidelijk gekomen was. Daarna 'richtte spr zich tot de vrouwen, zego-ende, dat deze niet moeten: klagen als de man naar een vergadering moet. Ook de vrouwen dienen te begrijpen, dat organisatie Verder gaande, zeide spr., dat de strijd van het C. N. V. is een strijd voor recht en dien strijd hebben wij te voeren met al de middelen, die geoorloofd zijn. Het socialistisch en commumstiscn ldeaai zal nooit verwezenlijkt kunnen worden, om dat het vierkant in gaat tegen de Goddeli]ke ge&pf eeiiidigde met aan te ha1 en de woorden van Jezus: In de wereld zult gij verdruAkmg hebben. Dit geldt ook voor degenen. die voor hun christelijke meening uit durven komen De heer W. N i e u w 1 a m d noemde den grondtoon van de rede van den eersten spie- ker „Zegt de kinderen Israels, dat zij voort- trekken" Dit is het woord Gods, dat ^espro- ken werd tot de Israelieten toen zij voor de Roode Zee stonden en alleen de weg naar bo- ven open was. Toch kwam het bevel om voort te trekken. Ook nu geldt dit woord nog. Het „waar- otn" is ons duidelijk in het licht gesteld. Thans dienen wij in te gaan op het ,,hoe daarvan. Dit is een vraag van groote betee- kenis. Dit „hoe" is wel eemgszms m de laat- ste jaren verwaavloosd gewordtn. Onze ouoe voortrekkers zouden: op deze vraag wel een goed antwoord weten te geven. Wij zen hen nog gaan, dilrwijls avond aan avord en week aan na week, om hun mede-arbeiders toe te roepen: Ga met ons! Wij staan voor een gedeelte achter deze geschiedenis en kunnen wijzen op de zegenm- gen en de resultaten van den arbeid dezer voortrekkers. Wij zijn, betoogde spr,, aan dezen klevnen arbeid eenigszins ontwend geworden. In 18 b.v. kostte het maar een paar woordep om de arbeiders in onze gelederen te krijgen. Het ging echter als tijdens de dagen van Jezus omwandeling op aarde. Toen Hij de brooden vermenigvuidigde kwamen groote scharen tot den Heiland, doch toen Hij zich tot de schate wendde en zeide, dat men het kruis op moest nemen, bleven er slechts twaal! over. Ook onze leuze, zette spr. in verband b'.er- mede uiteen. moet zijn, het volgen van de ba- nier Gods. Het eenige wat te doen staat is „er op uit?" propageeren ons beginsel en elkand^r toe te roepen: dit is de weg! Men heeft zijn christen zijrt ook te belijden in het sociale gedeelte van het leven De menschen zullen niet tot ens komen, wij moeten zeli tot hen gaan en lien opwekksn ons te volgen. Ook de vrouwen: dienen wij aan te spreken en aan te sporen Ook de vrouwen hebben haar so- 1 dale roeping te vervulkn Veelal onaervinden wij van haar eer tegen- dan medewerking. Dat vindt zijn oorzaak in het fe-'t dat de manren te wemig met de vrouwen spreken over de beteekenis van de christelijke organisatie. De mannen moeten hun vrouwen wijzen op de sociale beteekenis van de organisatie. Dam is er kans, dat vele vrouwen haar eventueele financieele of hun huishoudelijke bezwaren weten te overwin- nen. Het is meer dan ooit noodig, dat wij de principieele zijde van de christelijke organi satie bespreken in het huisgezin en met hen, die niet op deze vergadering zijn. Wij hebben daarvoor arbeiders noodig, die niet alleen liefde gevoelen voor de beweging, doch zij moeten ook eenigszins imgewerkt zijn in onze beginselen. Men moet er zich mi eens afmaken met de uitvlucht geen ti;d daar- proor te hebben:. Wij doen een beroep op u al- ren, die ongeorganiseerd of verkeei d-georga- niseerd zijn, op te wekken, zich achter onze vaan te scharen. Ook in Alkmaar is uitbreiding van het le- dental mogelijk. Er ligt nog veel terrein braak." Laat ons ook hier doen, wat de hand vindt te doen. Voor pessimisme is geen enkele reden. Het C. N. V. kan als middel in Gods hand nog veel doen tot heil van het vader- Het resultaai van deze vergaderimg moet zijn, dat velen zich aanmelden voor dit pro- pagandawerk opdat men een vaste club kan vormen, die trachten wil terrein te winnen om de christelijke sociale beweging. Spr. wekte de aanwezigen op hun schou- ders te zetten onder dit werk. Wij moeten on ze beweging grcot en krachtig maken. In de zen tijd heeft onze beweging een groote en grootsche taak. Socialisten en syndicahsten misbruiken hurt organisatie door het maat- schappelijk leven te revolutioneeren. Daar- tegen hebben wij stelling te nemen Bij al onzen arbeid willen wij rekening houden met onze beginselen: wij strijden voor het recht Gods. De heer D e K o r t vroeg den eersten spre- ker hoe deze verklaarde, dat het C. N. V. soms samenwerkte met de moderne georga niseerden. Een andere aahwezige wilde weten hoe de heer Strijbis het bedoelde als hij zeide, dat de modernen het geloof vernietigen. De heer Schipper refeerde zich aan de woorden van opt! mi sine door beide sprekers geuit. Ook -spr. is van meening, dat er geen reden is voor pessimisme en moedeloosheid. Voorts gaf spr. in overweging de jeugd te be- trekken in de beweging. Dit in yerbard met de onlangs a'hier gehouden manifestatie der socialistische jeugil De heer S t r ij b i s amtwoordde op de een- ste vraag, dat overleg soms veel nut heeft. Spr. illustreerde dit met een voorbeeld uit de practijk, doch legde er den nadruk op, dat men altijd afzonderlijk vergadert en bes.ist. Wat de tweede vraag betreft, betoogde sprdat men of van God afgaat of naar Hem toekomt. Wie God bdijdt gaat naar Hem toe, wie dat niet doet wendt zich at. Deze twee wegen staan alleen open. Naar aanleiding van de opmerKing van den heer Schippei zeide de heer Strijbis, dat men reeds beslag op de jeugd legt, door hen aan te sporen tot hat bezoeken van jonge- limo-s- en knapenvereenigingen. Ook voor de ze ^vergadering waren jongc'.ingsvereemgin- SeLUvSttergdankte de beide sprekers voor hU£r werd^o^wat'orgel- en vioolmuziek ge- maakt (in het vedoop van den avond waren een paar liederen gezongen door dezelfne jongelui), waarna nog enkele interne zaken, de propaganda betreffende, werdem behan- "Kort daarop bad sluiting der bijeenkomst plaats. „THEOSOFIE" Dinsdagavond gaf de heer van der Meer, van den Helder, op de bovenzaal begin, het bestaan en de opbreking. Later, na die opbreking, wordt weer een machtiger stelsel gevormd. Theosofie is alles. Ook alle wetenschap- pen. Wiskunde, chemie, taal, aardrijkskunde, alles. Wanneer er academies zijn die zeggen: niets voor mij, die zeggendeze of die weten- schap dat is het echte, ware, eenige, dan is dat dom. 't Is dwaas afkeurend te spreken over Theosofie, beter is't te zeggen: ik weet niet wat het is. Van niet weten kan weten komen. Veroordeelen zonder weten is dom. Door Gods denken is alles er. Iemand die door tracht te dringen in physica gaat langs een straal van het licht van God tot Hem. De chemie probeert nu het geheim van ma- terie te ontdekken. Dat kan haar niet geluk- ken. Zoolang niet op den Maker wordt ge- acht, vorderen we niet op het pad dat naar Hem voert. Want elke wetenschap is een gang naar Hem. De geologie houdt zich bezig met vormen door God gemaakt. Als Hij zijn bewustzijn aan die vormen onttrekt, vergaan die vormen. 't Wordt meer dan tijd dat die wereld dit al les weet. Theosofie omvat alles. Ook alle Godsdiensten. Daarom is het zoo verkeerd dat hier in Europa wordt ge dacht: 't Christendom in de eerste plaats. De rest zijn heidenen. Dat er nu meer en meer menschen zijn die het mal vinden dat gezegd wordt dat de Christenen zalig kunnen wor- denen de heidenen niet, is zeker te danken het licht dat de Theosofie aan de wereld aan van cafe ..Central", zijn vHuuti, aangekondigde voordracht over bovengenoemd onderwerp- De voorzitter der Blavatsky-loge, de heei Zaadnoordijk, heette den spreker en ae m fiinken getaie opgekomen belangstellencen hartelijk welkcm, gewaagde in het kort van het vijftigjarig bestaan der Theosofische Vereeniging op dezen dag en gaf toen het woord aan den spreker. Deze achtte het een voor recht h:er van dit platform te mogen getuigen van dat wat is de redding der wereld: Theosofie. Nu vijftig jaar geleden op den ITen No vember sticntten mevrouw H. PBlavatsley, een Duitsche van geboorte, een Russm door haar huwelijk, en Cclonel Henry Steele Olcott te New-York de Theosofische Vereenigmg. Spreker wilde geen geschieakundig overzicht geven. zag lievtr vooruit dan terug Hij wilde vragen in het oog te houden het groote verschil Jusscb:n Theosoiie, Tbuoso- fen en de Theosofische Vereeniging. De Theo sofie is ouder dan onze wereld, theosofen zijn er zoolang als de wereld bestaat, de Theosofi sche Vereeniging bestaat nog slechts vijftig jaar. Voor vijftig jaar en in de eerste tpden was het veel moelliiker over Theosofie te spreken dan nu. Het materialisme vierde hoogtij en de jong-wetenschappelijke hooggeleerden en zccrgcleerden aditten zich alleen in het bezit van de wijsheid en de waarheid. Ze maakten cchtcr de grcotc denkfout wijsheid en kennis met elkaar te verwe.rren. In den stofgelcovigen ti'd, toen Darwin maar een deel van de waarhe.d, het stcfdeei, beschcuwde cn toen Hacckel vruchteloos be- prcefde het materialisme te verdiepen, had bet intellect zesr zeker zijn ecbitterepde dage- rasd. En nu is het nog niet cp zijn hoogste pimt. Over bondcrden jaren zal het mensche- iijk intellect een schitterende zon zijn, groo- ter dan nu zelfs verrttoed kan. worden. Maar het is niet alles. En toen de groote werken van mevrouw Biavatsky „Isis on-t- sluterd" cn .,de Geheime Leer'' uitkwamen, tccn dacht men dat de materialistische weten schap alles was. Mevrouw Biavatsky moest tegen oen strocm in, zij hcofdzakdijk had den eersten schok te wesrstaau. Hcon en lasted over- stroomden haar. Domhc-id alleen was tot der- gclijke vervolging in. staat Een nieuwe bron van kennis werd aangewezen en het was dom wat ze gaf te negecren en verdacht te maken Want het was zeker goed geweest de nieuwe grcote strcoming rustig te beschouwen en te zien of ze op hare wijze verhcldering kon brengen. Theosofie. Het wcord fceteekent Godde- lijke Wijsheid. Het begrip aanvaardend wcrdit dus het Godsbestaan aanvaard. Spreker ging, een verklaring gevend van Theosofie,.niet uit van: Godsdienst en geen Godsdienst. Theosofie omvat alles. Theosofie is niet een terra in een reeks. Er_ is een reeks en alle termen daarvan ziin Theosofie. Alles is Theosofie. Dat we ademhalen, dat we hier zijn, goed, kwaad, onze wereld, alles is Theosofie. Dat er Godsdiensten zijn, dat er alles is, dat de groote gang van de we reld zoo is, dit alles is Gcddelijke Wijs heid, is alles het gevolg van het frit dat er enkele Denker is, Brahman. God. het aan heeft geschonken. Het i s niet zoo dat het Christendom den kop staat. Wat is Godsdienst? Een weg van germ- gen weerstand naar God toe Velen, de mees- ten, hebben zoo'n weg noodig. Een Gods dienst is wijsheid, een deel van de geheele waarheid wijsheid gegeven in zulk een vorm dat ze kan worden opgenomen en ver- werkt door hen waaraan ze gegeven wordt De Schepper wist alles van Zijn stelsel en gaf de Godsdiensten zoolang Zijn wereld be staat. Gaf de Godsdienststichters. In het begin van het Arische ras gaf Vya- sa, honderdduizend jaar geleden dengene die Oostersche wijsheid bestudeert zijn groo te getallen niet vreemd, waar de duur van een zonnestelsel zoo ontzaglijk groot is een Godsdienst met ais wachtwoord: dhar- ma, plicht. In den loop.van dien nu zeer ou- den en als geheel nog zeer levenden Gods dienst der Hindoes kwamen van tijd tot tijd andere Godsgezanlen een nieuwe geestelijke belevendiging brengen Wat verteld wordt oyer HindorTsme en an dere Oostersche Godsdiensten geeft dikwijls blijk van groote bekrompenheid. De secte- domheden van zoo'n Godsdienst worden naar voren gebracht en de levende, prachtige kem wordt niet eens vermoed. Bij de Parsen was Zoroaster de groote Godsdienstgever. Reinheid in stoffelijek en geestelijke dingen had hier het bijzondere ac cent. Bij de Egyptenaren werd als nieuwe straal der eene waarheid gegeven: het Licht. Vie moeten als de Egyptische beschaving zien de beschaving ten tijde der vroegere Pna- rao's, die wisten wat beteekende: „Aanbidt het Licht". Orpheus bracht zijn Schoonheidsgods- dienst aan de Grieken. Na Orpheus kwam Indie Shri Krishna. Toen in Palestina Christus, die weer een bepaald deel van de waarheid gaf en de loodlijn op die facet van de waarheid wees naar het Westen. Het Christendom dat het gebod gaf. „Hebt uw naasten lief als u zelf", heeft nooii ge- dacht aan- bet zelf als aan het kleine zelf maar aan "het Eene Zelf dat wij alien zijn. We moeten zien, dat onze naaste evengoed het Eene Zelf is als wij. Dat wij een zijn daardoor. En dat daardoor de broederschap n feit is. Theosofie is ook Philosofie. bescliouwmgen over het Eene Bestaan. over het Leven zelf Spreker wilde hier niet te veel van geven. Alleen dat er is Een Universeel, ongeschapen Zelf. De Schepper van Zijn tegendeel: het n i e t-Zelf. Het niet-Zelf is hierom omdat het Zelf zjch als zoodanig wil kennen Er is Een Zelf, het tegendeel hiervan is dus veelheid. D a t is het wereldproces. Ons leven is een klein stukje daarin. Het doel van ons be staan is steeds grooter en grooter Zelferken ning te verwerven. Door tegenstelling moet iets geleerd wor den. Men kon niet spreken van geel als er niet was blauw. Door de tegendeelen leert men de Eenheid kennen. lets van de wettcn ten opzichte van die cnizagliike massa vaste sterren (zonnen) met hun planeten cm hen wentelend, welker be staan' bekend is, kan men leeren kennen 't wetmatige in dit alles kan men leeren be- grijpen dcor de weiten van ons eigen zon nestelsel te trachten te begrijpen. We zien het Eene Leven in alle vormen. De Eenheid in Leven bepaalt de broeder schap, niet de gelijkheid in vorm. We zien de dicrcn dus als onze jongere breeders. We zien verschillen onder de men schen, kleiner cn grooter begaaf^n. Maar er zijn cok onze meerdeven in bc- wustzijnsgroOtte. Zeu evolutie bij het men- schenrijk cindigen Is er sen gaping tussehen mensch cn Schepper? N-een. De plaats tussehen mensch en Schepper is aangcvuld door Grootercn dan menschen. En onder de rangen van die Grooteren is er die van Wereld-Leeraar. Na het bseindigen vJh bovenstaande rede decide de voorzitter mcde, dat vragen ,zou een ok eenige- Amerikaanscne musea zijn vertegenwoordigd. Des middags zijn de eerste SI nummers geveild. De doeken, die ter tafel gebracht werden, meest van Italiaansche, Vlaamsche en Hollandsche meesters, maakten goede prijzen. De mbeste belangstelling concen- i reerde zich op een dock van Rembrandt van 1635 (Portret van een burgemeester der stad Amsterdam). Onder groote spanning van de talrijke aanwezigen had de veiling van dit stuk plaats. Voor, 214.000 werd het doek gekocht door den kunsthandelaar Duveen. De laatste onderbieder was de vertegenwoordi- ger der firma Knoebler, die tot 213 000 bood. Tot 130 000 narnen meerdere aanwe zigen aan de veiling deel. Toen het doek voor 214.000 aan de'firma Duveen was toege- wezen, werd geapplaudisseerd. Van de overige groote stukken, die werden geveild, noemen wij: „De Maagd en het Kind", van Carlo Crivelli, welk doek voor 61.000 door een particulier werd gekocht. Voor 80.000 kocht de vertegenwoordiger van het museum te Detroit „Le mariage mus- tique de Sainte Catherine". Voor hetzelfde museum werden o. a. aangekocht „Triptyque d'Autel" voor 40.000 en een portret van Philippe Rubens (doek van Peter Paul Ru bens) voor 27.000. De heer Frits Lugt te Blaricum kocht het doek van Nicolas Fro- ment (De wedergeboorte van Lazarus) voor f 154.000. Het zelfportret van Joost van Cleve ging voor 88.000 aan de firma Cas- sirer. Dezelfde firma kocht de „Aanbidding der priesters" van Jacob Cornelisz. van Am sterdam voor f 12 000. Het doek van An- tonie van Dijck „Portret van Markies de Spi- nola" en „De wedergeboorte van Christus" brachten resp. 25.000 en 24.000 op. Frans Hals' „Portret van een iongen man' bracht eveneens f 25.000 op. De Londensche firma Agnew kocht een acob van Ruysdael ..Beboschte heuvd met versterkt fort" voor 17.500. Peter Paul Rubens' ..Portret van een griisaard" ging voor 33 000 an de fir ma A. S. Drey te Miinchen en van denzelfden schilder „De Phebuswagen" voor 9000. „Een jong meisje aan het venster" van Ge rard Dou ging voor 13.000. De totale op- brengst van den eersten dag bedroeg onge veer 1.144.300. Gister was het de tweede dag van de vei ling der kunstvoorwerpen van Cactiglioni. Des morgens waren de Sculptures aan de beurt, welke lang zulk een grooten toeloop niet bleken te trekken als de schilderijen, die gisteren geveild werden. DOOD DOOR SCHULD. Voor de rechtbank te Maastricht heeft Dinsdag terecht gestaan H. J. D., 22 jaar, geboren te Heerlen, sleeper in de staatsmijn Oranje Nassau 3, ter zake van het veroorza- ken van dood door schuld. Op 11 Maart had bekl. D. een afsluitboom weggenomen, waar- door de wagentjes, die naar boven gaan, op een helling komen. Arbeiders, die beneden aan-de helling werkzaam waren, hadden door het geraas der machines het wagentje niet gehoord; Miiller, een dier arbeiders, kreeg de borstkas ingedrukt en overleed, Groller werd zwaar, en Schoemaker lichter gewond. Bekl. gaf- als verontschuldiging op, dat men telkens werd beboet, als er niet genoeg gewerkt was, en dat het openen van dien af sluitboom telkens ophielcL Het O. M. eischte 1 maand gevangems- straf. ONGELUKKEN. Dinsdagavond omstreeks half-acht is de metselaar D. V. uit de Potgieterstraat in Den Haag aan de Slachthuiskade aldaar van de tram gevallen, waardoor hij een schedelfrac- tuur kreeg. De geneeskundige dienst vervoer-. de hem naar het gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij gisternacht is overle- den. "Op het stationsemfilacement te Apeldoorn is Dinsdagmiddag de 25 -jarige leerling-ma- chinist Zuvierink, van Winterswijk, bij het m- nemen van kolen van den tender geslagen, waarbij hij zwaar inwendig werd gekneusd en een ernstige hoofdwonde opliep. Hij is naar het ziekenhufs getransporteerd; zijn toe- stand is ernstig. VLIEGONGELUK. De officier-vlieger 3de klas Van Mourik, die is omgekomen bij het ongeluk met een wa- tervliegtuig -der marine bij Den Helder, was 27 jaar oud; hii laat een weduwe en een kind achter. Op 1 October 1923 was hij bij den vliegdienst gekomen, en juist Zaterdag j.l. had hij zijn brevet behaald. De 23-jarige aspirant-zeewaarnemer Van Dijk was nog in den proeftijd, welke acht we- ken duurt en voor hem op het eind van deze maand zou afloopen. Na den proeftijd kan volgen de aanstelling tot zeewaarnemer. Van Dijk was de zoon van een predikant te Lisse. Namens den minister van marine ad inte rim is aan de familiebetrekkingen van de gisteren bij het ongeluk nabij Den Helder omgekomen vliegers van den marine-lucht- vaartdienst deelneming betuigd. De \V. 57, die Dinsdag op den Zuidwal, nabij Wieringen, is gevallen, is geheel ver- unr te strijiceft, waardoor votgens hem mi electrische stroom door het lichaam zou gaan. Met het oog op de zeden werd deze zaak met gesloten deuren behandeld. Tegen bekl. zijn twee hechtenisstraffen ge- eischt. a h FRANSCHE SPORT-JOURNA- LISTIEK! Het'Fransche blad L'Auto brengt het merkwaardige bericht, dat het Nederlandsch Olympisch Comite thans de plaats heeft ge kozen, waar het Stadion gebouwd zal wor den. Het is volgens genoemd blad een oude renbaan, gelegen aan de Zuiderzee. Het sta dion zal een copie worden van dat te Colom- bes! Zou dit fraaie berichtje soms een proefje zijn van den arbeid van het Olympische pem- bureau, waartegen kort geleden net Neder landsch Olympisch Comite heeft gewaar- schuwd? Zoo ja, dan is het een waardig de- buut. ONTPI.OFFING. Toen in de smederij van J. D. aan de Lan- ge Kade alhier eenige werklieden een zuui- stbf-apparaat gebruikten om een deksel van een benzinevat, die erg vastzat, los te krijgen, hebben zich in het vat benzinedampen ont- wikkeld, tengevolge waarvan het met een zwaren slag uit elkaar gesprongen is. De acht mannen, in en om de smederij werk zaam, werden echter geen van alien getrof- fen en de aangerichte schade bepaalt zich tot het vat zelf. SCHENKING VOOR DE NIEUWE RAADZAAL TE AMSTERDAM. Door den heer Ch. E. H. Boissevam is voor de nieuwe raadzaal een schenking aan- geboden, bestaande in 48 zetels ten behoeve van het college van B. en W. en secretaris en leden van den Raad. Met groote ingenomen- heid hebben B- en W. kennis genomen van deze aanbieding en zij stellen den Raad voor de schenking onder dankzegging aan den milden gever te aanvaarden. KORTE BERICHTEN. Te Midwolda is Dinsdag de 70-jange G. N. Z. te water geraakt en verdronken. Wegens melkvervalsching heeft de kan- tonrechter den landbouwer van L., te Delft, veroordeeld tot f 500 boete subs. 50 dagen hechtenis. Te Harlingen, waar hi] onder een val- schen naam in een hotel vertoefde, is aange- houden A. H. W., die in het politieblad stond gesignaleerd. Na verhoord te zijn, is hij on der politiegeleide naar Den Haag opgezon- den, waar hij-wegens verduistering terecht zal moeten staan. Frovinciaal nieuws den fceantweord worden op de bijeenkemsten van den be 1 angstel 1 enden-cursus cn ook op de boekerij-avonden. Hij dankte den spreker voor zijn zeer be- langrijke voordracht cn dankte cok het pu- bltek voor zijn aanwezigheid. Hierna v/erd de veriradering gesteten. Oemonad Nioinvs een Zelf, de Schepper van deze wereld. Het den ken van God maakt al het bestaanbare Al het afzonderlijke is een-klein peluH uit de groote muziek van God. De rnuziek in haar DE FILING CASTIGLIONI. Dinsdagmiddag is bij Frederik Muller en Co. te Amsterdam de veiling begonnen van de verzameling van den Oostenriikschen ktmstmaecenas Camillo Castiglieni. De belangstelling uit binnen- en buitenland was buitengewocm groot Uit verschirende Europeesche landcn zin kunsthandelaren cn vertegenv/oordigers van musea np.ar Am sterdam gekomen om deel te nemen- aan deze nicld. Gisteren zou getracht worden, den mo tor van het Vliegtuig te bergen. Het toestel is van een hcogte van 150 M. afgegleden, ver- moedelijk doordat get. irt de remous kwam van het' andere vliegtuig waarmee het vloog. VRIJGESPROKEN. De kantonrechter overwoog in zijn vonnis, slager Zinsmeester vrijgesproken van het hem ten laste gelegde invoeren van vleesch te Delft, dat niet was voorzien van een gemeen- telijk goe.dkeuringsste.mpei. De ambtenaar van het O.M. had 25 boete of 5 dagen hechtenis geeischt. De kantonrchter overwoog in zijn vonnis. dat dit vleesch, uitsluitend kon worden onder- worpen aan de keuring, bedoeld in art. 8 der vleeschkeuringswet, waarbij slechts voor- waardelijke go'dkeuring op afkeuring kan volgen. Nocb in de wet, noch in de verorde- ning wordt gesproken van een stempel, dat voor het door den heer Z. ingevoerde vleesch gebezigd zou moeten worden. EEN MAGNETISEUR. Voor het kanfongerecht te Leiden heeft gis- termiddag terecht gestaan de 40-jarige C. A. F., magnetiseur te Voorburg, wegens het on- bevoegd uitocfenen van de geneeskunde. Hij heeft eenige vrouwen z.g. magnetisch be handeld door haar met de hand over den UIT EGMOND AAN ZEE. Woensdagavond kwam de Raad in open- bare spoedvergadering bijeen ter behande- ling van de salarisverhooging van den di- recteur der gasfabriek c.a.. De raad was voltallig. B. en W. stelden voor het salaris van den directeur der bedrijven te verhoogen met 800 en dat der stokers en den geldophaler v. d. Plas met f 2 per week. Waar de mo- gelijkheid zeer groot is, dat de heer Schots- man elders wordt benoemd, hadden B. en W. deze spoedvergaderjng uitgeschreven. Heftig werd het voorstel bestreden door de heeren Snoeks en Ruigewaard. Ook de heeren Zwaan, Van Pel en Prins waren tegen het voorstel in dien vorm.. Na uitgebreide discussies werd het voor stel aangenomen. Tegen stemden de heeren Snoeks, Ruigewaard, Zwaan, v. Pel en Prins. In verband met herhaaldelijk geconsta- teerde onvoldoende afscheiding tussehen slij- terij en winkel is de vergunning van mej. M., ten name van W. G., opgeheven. UIT HEILOO. Dagelijks worden hier metingen verricht voor de verbetering van den Rijksstraatweg, welke bestrating van Velsen naar Alkmaar wordt uitgevoerd. Naar men mededeelde, zal met de werk- zaamheden in 1926 worden begonnen. Door het bestuur van de Coop. Vei- lingsvereeniging „St. Willebrordus" is be- sloten om de veiling niet stop te zetten, zoo- als dit anders gedurende eenigen tijd in het jaar het geval was (daar er geen aanvoer was.). Tot heden werken de tuinders nog al mee, doch't kan nog beter worden. UIT HEER-HUGOWAARD. Het vervolgonderwijs wordt in onze ge- meente gegeven aan de O. L. school aan de Buurt en voorts aan de drie R.-K. scholen. Door een flink aantal leerlingen wordt dit gevolgd. Door 45 jongelui wordt deel genomen aan de twee alhier gegeven tuinbouweursus- sen, terwijl mede een cursus wordt gehouden in paardenkennis. Een fiink aantal jonge meisjes maken voorts gebruik van een knip- en naaicursus, welke gegeven wordt door de afd. Noord van den R. Kath. Volksbond. UIT NOORDSCHARWOUDE. Woensdagmiddag werd door het Operette- Gezelschap van den heer Alb. Boelens in „Concordia" 't dramatisch sprookje „Sneeuw- witje" opgevoerd. Een 160-tal kinderen heeft genoten van deze opvoering, welke in alle op- zichten goed tot zijn recht kwam. J' UIT WINKEL. Te Winkel is Dinsdagnacht de boerderij van den heer Kistemaker afgebrand Ook het huisraad ging verloren. De brand is vermoe- delijk ontstaan door het inbranden van een gasslang. Verzekering dekt de schade. UIT SCHOORL. Dinsdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Timmerman de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Noord-Kenne- merland". Aanwezig waren 23 leden. De voorzitter, de heer Wognum heette in zijn openingswoord in het bijzonder den bur gemeester welkom en zeide daarna. dat het afgeloopen seizoen minder voordeelig voor het zakenleven in Schoorl was geweest, dan anders. Dit geeft de zekerheid, dat er, speciaal in de reclame, niet genoeg gedaan werd. We moeten vooruit. Daarvoor is echter geld noo dig. We hadden een oogenblik gehoopt, zeide spr., onze gewone subsidie van de gem een te eens wat hooger opgevoerd te krijgen, doch die hoop is niet in vervulling gegaan, of-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9