Vraag en Aanbod. DRAISMA-vanVALKEMBURG'S ^^Eableilen. tegen hoesi HULDE AAN DE MANNEN VAN LOCARNO. Naar verluidt wordt door de Engelsche regeering en leidende persoonlijkheden uit de City beraadslaagd over het organiseeren op 1 December van eeu feestelijken optocht vau uit het Foreign Officie naar Guildhall, waar- aan ook de buitenlandsche ministers na cn- derteekening van het verdrag van Locarno, zouden deelnemen. Op deze wijze zou aan de bevolking van Londen de gelegenheid wor den gegeven, de staatslieden te aanschou wen, die clit groote werk tot stand hebben gebraclit. EEN NIEUWE METHODE VAN BEROOVING. Een Zwitser heeft een nieuwe methode uit- gevonden om niets vermoedende bankbedien- den van hun geld te ontdoen. Een firma te Luzern, die een bediende naar het postkan- toor zond om een groot bedrag te innen, werd van deze streek het slachtoffer. Toen de be diende met het geld het postkantoor uitkwam werd hij plotseling achterhaald door een man zonder overjas en met cr ^enhouder achter het oor die hem zeide een ver- rassing geschied was en hij d :'iende te weinig had uitgekeerd. De tcdiende die meende met een officieelen pestbeambte, te doen te hebben overhandigde den mar het geinde bedrag. Deze zeide dat hij onmiddi- lijk met het geld terug zou keeren. Doch de pseudoklerk is nimmer teruggekeerd. DE STR1JD TEGEN DE VRIJ'MET- I, SELAARS. De Minister van justitie ..ccco heeft in den Senaat een fellen aanval gcdaan op de Italidansche vrijmetselaars, die volgens hem verschillen van de buitenlandsche vrijmetse laars. Hier ageere.. zij tegen de Katholieke kerk, in het buitenland tegen de religieuse beginsclen. De regeering - zeide hij heeft besloten cen wetsontwerp in te dienen, waarbij de vrij- metselaarsorganisatie verboden worden. De minister bcschuldigde de vrijmetselaars een geheime regeering te vormen, die sterker is dan de staat. Oischoon de vrijmetselaars in- ternationaal georganiseerd zijn, vreest de Italiaansche regeering niet maatregelen te nemen en de aanvallen van de vrijmetselaars dcr geheele wereld te weerstaan. De Itali aansche vrijmetselarij is speciaal anti-katho- liek. Met wetsontwerp tegen de vrijmetselarij, besloot de minister, wordt ingediend in het belang van de nationale verdediging. Waarschijnlijk zal de wet reeds morgen worden aangenomen. NAAR DEN ACHTURENDAG. Door de actieve steun van den directeur van het Internationaal Arbeids Bureau Al bert Thomas tijdens zijn bezoejv aan, Zuid- Amerika wordt met de ratificatie van de In ternationale conventies van den arbeid door de Zuid-AmerikaaHSche regeeringen voort- gang gemaakt De minister van buitenlandsche zaken van Uruguay Charles Blance heeft doen weten dat de President der Republiek een bcod- schap geteekend heeft waarin van het ParU- ment de gcedk uring van de Internationale conventies van den arbeid die door de confe- renties van 1919, 1920 en 1921 zijn aange nomen, en voomameliik de conventie inzake den achturendag, gevraagd wordt. De minister van buitenlandsche zaken van de Republiek Argentinie Gallarde heeft doen weten dat het Argentijrische Parlement tijdens een buitengewone zitting die bijeen- geroepen is de ratificatie onder de oogen za! zien van dc Internationale conventies van den arbeid. De Zuid-Amerikaansche Republieken too- nen groote belangstelling voor de werkzaam- iuden van de Internationale Organisatie van den Arbeid en in de vorderingen vau de in- ternationale Organisatie van deu Abeid en in de verderiiigen van de internationale ar- beidswetgevig. JACK DEMPSEV ZAL NOOIT MEER BOKSEN. Met is nu biina zoo goed als zeker, dat Jack Dempsey nooit mecr in een bokswedstrijd zal uitkomen, mcldt Boxing". Op 6 Novem ber 1.1 zou hij een contract teekenen voor een wedstrijd om 10 ronden met Martin Bur ke te New-Orleans Frankie Edwards wist hem te bewegeil gcncemd contract te teeke nen. Kcmt Dempsey het contract niet na, dan wordt hij door de bokscomimssie "an Lousia- na gescborst, wat hem practisch van elken wedstrijd in Amerika uitsluit. Burke, die Dempsey trainde en zijn vriend is geweest, schreef hem over den wedstrijd en ontving ten antwoord, dat de kampioen te vee! geld verdiende mt het optreden voor de film, dan dat hij aan een wedstrijd kon den- ken. Trouwens, zoo schreef hij, mijit, vrouw is er tegen, dat ik weer ga boksen. Personen, die Dempesey goed kennen, gelooveu, dat het den bokser alleen om reclame te doen is en dat hij niet nicer zal uitkomen. De manager Edwards beweert, dat Dempsey thans de volgende voorwaardc-n slelt: bet bouwen van een nieuwe arena, zelf den scheidsrechter uit- kiezen en een beurs van minstens 200 000 dol lar ,4k voor mij geloof niet, dat Dempsey ooit weer in den" ring verschijnt,; zegt Edwards. Dempsey zeide dat wel niet ronduit tegen mij, vervclgt hij, maar dc bokser beweerde, dat er een fortuin noodig zou zijn, om hem weer in den ring te krijgen. „En tegen Wiils vecht ik zeker niet", was het laatste gezegde van den kampioen. Men W2cht nu af, of hij z'n contract met Burke zal nakomen. RATTENBESTRIJDING DOOR STEENKOOLTEER In 1882 richtte dr. G. Rcth te Berlijn voor chemische doeleinden een leegstaarid gebouw in, waarvan vooral een der gelijkvloers' ge- legen vertrekken in erge mate door ratten be- zocht was De toenmaals gebruikelijke be- strijdingsmiddelen baatten niet. Nu viel er een zeker en dag i i het bewuste vertrek een emmer steenkolenteer cm en drong de inhoud ook in de uitmonding der rattengaten deer Toen dit gebeurd was, aid us deelt dr. B. in Die Umschau medc, zat diens bond achter twee door hem opgejaagde ratten aan, die in de gaten vluehtten, doch zich nu eerst door de ongeveer poflocddikke en eenige me ters breede teerlaag heen moest en werken. Daarmee waren de ratten plotseling yerdwe- nen. R. liet toen de toegangsopening van alle bereikbare rattengangen van binnen tot op ongeveer een vingerlengte rondom rijkelijk met teer bestrijken. Zoo goed als dadelijk daarna waren alle ratten verdwenen. Af en toe liet K. de bestrijking met teer herhalen, en om ckze langen tijd goed kleverig te doen blijven, liet hij er nog wat anthracenol aan toevoegen. Wanneer de toegangsopeningen der rat tengangen niet bereikbaar zijn, wat in schu- ren of andere bergplaatsen vaak het geval is, bleek het teeren der ratten zelf even goed te werken. Men het daartoe de in een schuur gevangen ratten in een grooten aarden pot springen waarvan de bodem ongeveer vinger- dik met teer bedekt was en liet de ratten daar na weer vrij in de schuur. Na slechts enkele dagen waren ook daar de ratten voor gOvd verdwenen. Stadsnieiaws. DE DAGERAAD. Gisteravond bield de afd. van de Dageraad alhier een openbare vergadering in de socie- teitszaal van de Harmonic, waar als spreker optrad de .beer L. A. Comstandse, van den naag. Met betrof hier een herdenking van iiet overlijden van den heer F. Domela'Nieu vvenhuis, den grooten voorganger der vrije sccialisten. De voorzitter der vergadering, de heer Verne e, herinnerde iai zijn openingswoord aan „den oude", die de arbeidersbeweging was ontvallen en aan zijn toen uitgesproken opwekking tot doorzetten van daigene wat het ideaal was van Nieu.venhuis. Dit is ge- beurd en geregeld ontwaart men den geest van den gestorven pionier, ten wiens eere tax deze herdenkingsavond was uitgeschreven, om te toonen dat de voorganger niet wordt vergeten. Daarnia gaf hij het woord aan den heer Constandse, die tot onderwerp had „Domela Nieuwenhuis als opvoeaer van mensch en kind." Wij zijn slechts een klcin groepje, dikwijls een tot schande gemaakte minderheid, aldus begon spr. Maar als wij bij elkaar zijn, ge- voelen wij dat wij bij e{kaar behooren, en het is de groote verdiensle van een avafid als deze, dat wij ons alien geestverwanten voe- len. Wij voelen ons trotsch anarchisten te zijn, in dezen tijd nu't socialisme zich steeds meer verkoopt, en als wij strijden tegen het socialisme van Noske en Ebert en tegen de socialistische regeeringen van Engeland en Frankrijk, blijkt steeds duidelijker dat alleen de vlag van het anarchisme nog niet is be- zoedelcl. Wij beleven in de nieuwe cultuur een een- heid en vcrheugen ons daarom des te meer anarchisten te zijn. Er ligt iets ontroerends in de herdenking van Domcla Nieuwenhuis, vooral tegenwoor- dig, nu diens medestrijders meest zijn overle- den en't anarchisme grootendeels is overge- dragen op jongeren, die thans alom vervo'gd worden, nu zij willen volbrengen wat de 2 vorige generaties hebben gedacht en gepro- pageerd. Spr. herinnerde in dit verband aan de in de gevargenis opgesloten Nederlandsche dienstweigeraars, aan den schrijver van het boek „Oor!og aan den oorlog", die zucbt in een Duitsche eel, aan de vele verbannen en docdgeschoten anarchisten in Rusland, waar zij zeven jaar geleden nog nieevochten tegen de witte gardisten. Spr noemde tal van na- men van bekende anarchisten in allerlei ian- den, om daannee te bewijzen dat in Spanje, Italie, Frankrijk, Buigarije, Duitschlard, Chili en overal de anarchisten vervoigd en gevangen genomcn en gedood worden In vele landen zijn de bladeu der anarchisten verbo den en hunne dru'kkerijen vemield Van al deze feiten riep spr een en ander in het ge- heugen terug, om dan te beto'ogen, dat het der de geslaclit der anarchisten wcl vreeselijk wordt vervoigd en opgejaagd. Spr. geloof de, dat Domela Nieuwenhuis zeker ook nu nog zou opwekken gelijk hij al- tijd had gcdaan, tot het opvoeden der mensch- heid in het recht. Deze zeif-opvoeditig had Domela Nieuwen huis al gauw gebracht tot anarchisme en athei'sme. In 1846, toen hij werd geboren, was het liberalisme nog aan de regeering, dat anti- clericaal was en nog cen zv/eem had van de Fransche revolut'e. De kleinere luyden waien c'ericaal, pas in Domela's aagen drong een andere geest tot "-en door. Spr. ging na, hoe in die dagen nog mogelijk was, dat ardere ideeen dan de clericale werden verkondigd. Een der .dragers daarvan, Ludwig Feuerbach, heeft grooten invloed gehad op Domela Nieu wenhuis. Deze toch leerde, dat het Godsbcgrip niet anders is dan het wezen van den mensch, het uitvloeisel van menschelijke verbeelding Als de mensch vrede wil, zegt hij ,,God wil het", enz., en cmdat de menschelijke wil nu eenmaal niet ailes kan, kan ook de God aien men zich denkt niet alles Op grond hiervan zei Feuerbach, dat voor de menschen de mensch niet aileen de maatstaf voor aires is, maar het hoogste van ailes. Wanneer wij nu nog den God uit den bij- bel, aantidden, vereeren wij den God der barbaren, zei Feuerbach. Wij moeten ver.os- siing en geluk verwachten van eigen kracht en begrijpen, dat aileen hij die zich zelf heipt, inderdaad geholpen wurdt. De godsdienst moet plaais maken voor de ethiek. Deze stelkngen brachten Dome.a Nieuwen huis tot athei'sme, tot de overtuiging dat men moet komen tot een erkenning van het men- schelijk egoisme. Men moet ruet gelukkig willen en kunnen zijn ten koste van anderen, zooals de godsdieast leert. Niet op eigen houtje kan men gelukkig zijn, maar slechts als de ons omringenden ook gt ukk g zijn. Zoo wordt de idee geboren van de universeele solidariteit. Deze leidde tot het strijden voo rieders vrij- heid, omdat in slavernij geen geluk kan lig- gen. Van de sfraatjongens inoesten menschen worden gemaakt, van de verdrukten vrije burgers. Dat waren de ideeen d'e D N steeds voor oogen stocden en daaro-m is hij de vader van het athei'sme in ons land Hij trok de uiter- stc reVoiutronnaire coivlusi-es uit zijn athe'is- me, wat zoo goea uitkomt in zijn bekend boek. Voortgekomen uit bet liberalisme als zoon van een predikant uit een rijk geslaoht, heeft dat liberalisme zeer veel invloed gehad op D. N., maar te begrijpen is dat een man als hij door dat liberalisme kwam tot anar chisme. Dat ieder mensch zijn eigen belang het beste kent, zooals een theorie van Adam Smith zegt, was niet waar voor het proleta- riaat ten tijde der Fransche revolutie, dat geen productiemiddelen had en geen grond- stoffen en. mauwelijks kon lezen. Alleen gold dit voor de liberate bourgeoisie en zij heeft daarvan geducht gebruik gemaakt door de proletaren te onderdrukken en uit te buiten. Dit zag ook D. N. in en daardoor werd hij revolutionnair socialist, zoodat hij ook hier- in onze voorganger is, zei spreker. Toen hij kennis maakte met de arbeiders beweging, was het gedaau met zijn geloof en met zijn predikantschap en werd hij socialist en volgeling van Marx. Als zoodanig kwam hij in 1888 in de Tweede Kamer, waar hij allerlei destijds ongehoorde voorstellen deed, veel radicaler dan de socialisten van thans doen (kosteioos onderwijs tot 14 jaar, af- schaffing van gezanten, zelfregeering der kolonien e. d.) In 1891 wilde D. N. geen herkiezing, om- clat het parlement liem geheel ontnuchterd had. Hij was na lezing van Liebknechfs rede tot de overtuiging gekomen, dat hij in het parlement hoogstens Eurgerlijken arbeid kon verrichten. Met was daar een onderhandelen met den vijand. Zijn vrijheidswil bracht hem tot een ver- laten van het socialisme, dat van den staat aller werkgever wil maken en geen ophef- fing van de loonslaverij kan brengen. In 1893 diende D. N. in Zurich op het con- gres der Tweede Internationale, ook a!s reeds op eerder gehouden congres'en, een resolutie in, strekkende tot samenwerking met de anar chisten en tot strijd tegen den oorlog door al- gemeene dienstweigering en algemeene sta king. Deze resolutie werd ook toen weder met gehoon afgewezen, algemeene staking en dienstweigering zou algemeene onzin zijn, verklaarde men. Domela bleef alleen staan, verliet echter zijn standpunt niet en werd overtuigd anarchist. Dan schreef hij zijn brochure over het bankroet van het Marxisme. Consequent als hij was, wekte hij op tot strijd tegen de bour geoisie, om te komen tot't meester zijn over zich zelf, het weigerei om zich dienstbaar te maken aan het militarisme. Zoo was hij een man geworden, die geen meesters boven zich duldde, die met de menschep wilde kunnen omgaan als met kameraden. „Ken u zelven" en „wees u zelf", dat ziin de leuzen waarvoor D. N. steeds heeft ge- vochtem en die hij nooit uit het oog verloor Na een korte pauze vervolgdc de heer Constandse zijn rede,-om nog een en ander te zeggen over de opvoedingsidealen van Do mela Nieuwenhuis. Wat hij in eigen leven voorstond (vrije ontwikkeling van ieder mensch naar eigen karakter), moest hij ook in de opvoeding nastreven. Hij propageerde ten aanzien van de opvoeding vau het kind, dat die reeds voor de geboorte moet beginnen. Opvoeden is het kind zoodanig voeden, dat het opgroeit, het materiaal geven voor gees- telijken en lichamelijken groei, m. a. w. uit het kind zich laten ontwikkelen al wat er in zit. Daarmee is de kern gegeven van D. N.'s opvoedingsideeaalhet kind zich laten uitle- ven in vrijheid. De menschen zijn altijd tyrannen geweest tegenover de kinderen, zei D. N., zij wilden het kind laten doen en worden wat zij daar- voor goed en geschikt achten. Dat was een dwangopvoeding. Het kind heeft behoefte aan fantasie, spelingen van den geest, en de ze behoefte wordt door de oude dwangopvoe ding misbruikt, gelijk spr. nader aangaf. Het onwezen'ijke wordt er voor het kind wczenlijk door, zooals blijkt uit de St. Nico- laaslegende. De kinder-fantasie wordt ver- kracht ook door de heiden-voorstellingen uit de geschiedenis. D. N. kwam tegen een en ander op en was daardoor geheel in overeenstemming met de moderne opvoeders. Hij wiide de kinderen in aanraking brengen met de dieren en hen sprookjes leeren, waarin dieren en voorwer- pen spreken. Dit is fantasie, maar een on- schade'ijke, die tovendien een gevoel voor so lidariteit bijbrengt. De hedendaagsche kinder- zielkunde leert hetzelfde. Een onderwijzer inoet niet zijn eeri inpom- per, maar cen leider. Spr. roenide de Montessori-opvoeding als een methode, die het kind in vrijheid vcedt, leiding geeft. Libertair. rationalistisch en humanitair zij het onderwijs, leerde D N. en deze drie ideeen liggen ten grardslag ook aan de mo derne methoden. Men lean het kind beter iets geven om daar van iets te maken dan dat men liet een afge- werkt stuk spee'goed voorlegt. Men geve het slechts het materiaal en leere het 't gebruik daarvan. op- NED. BOND VAN HU1S- EN GROND- EIGENAREN EN BOUWONDERNEMERS. De Ned. Bond van Huis- en Grondeigena- ren en Bouwondernemers hield gistermiddag m t rrng in de sceieteitszaal van de Harmonie. Het belangrijkste punt van de agenda was de bespreking van de plannen van het Bondsbestuur inzake het verleenen van be- middeling bij credietverstrekkir.g aan leden De voorzitter, Mr. de Meijier, verheugde zich over de groote opkomst en heette in het .cr, r. Wendelaar. welkom (Applaus Spr. fcetoogde, dat het in behandeling ge- brachte idee niet nieuw was. Internationaal was dit *e Parijs reeds aan de orde geewest. Het bestuur acht de vraag zoo urgent, dat een commissie ter bestudee- ring werd ingesteld. De bond kan a!s borg optreden en kan ook zelf crediet geven. Ook kan onder de oogen worden gezien de hypotheek te assureeren. Spr. oordeelt crefiietverleening op coopera- tievert grond'!""' als in De nr en den ran gewezen weg. De credietinstellingen hebben daar gezonde toestanden geschapen. Mceilijkheden zijn hier te wachten, omdat -t: goed cmf'at de georganiseerd Een deel van het bestuur meent, daf de hypotheekbanken hier zoo werken, dat er geen reden is om iets te doen, doch de meer- derheid stelt voor een commissie te benoe- men. In de vergadering gingen verschillende stemmen op, die betoogden, dat het in ons land gemakkelijk is om aan geld te komen. Van de afsluitprovisie komt men nooit af. Een der spr. kende Sen hypotheekbank, die met 10 millioen werkt en slechts 20.000 per jaar winst maakt. Deze bedragen zijn zoo ldein, dat er voor de huis- en grondeigenaars geen voordeel in zit, om die tot zich te trek- ken. De afgevaardigde uit Delft waarschuwde met klem om zich niet met h e bankwezen in te laten fen slotte werd aan het bfstuur opgedra- gen een commissie samen te siHlen om na te gaan, of er in deze iets te doen is. Met deze opvatting is het Begrijpelijk, dat D. N. een tegensfander was van het staats- onderwijs zoowel als. van het Christelijke Hij vroeg een vrije school, omdat staat tot ideaal heeft niet om de kinderen vrij te maken, maar om hen op te voeden ict staa's- burgers. De vrije school van den Spanjaard Ferrer, de arbeidsschool, was het ideaal van D. N. De kinderen moeten vrij zijn, vrij arbei- den, maiar ook vrij om elkaar te helpen; dat zijn de idealen der moderne school. Daartegenover brengen de staatssrhool en Christelijke eveneens niet anders dan dwang. Het kind mag niet voorzeggen, ni^t afkijken, niet helpen, en daarmte l^ert m^n het kind de kapitalistische, monopolistischi' idee. Hoeveel veranderingen moet het onder wijs van heden niet ondergaan voor het aan de vrijheids-idealen beantwoordt en de on derwijzer wordt de vriend van het kind in- plaats van den nan van het ge zag, dien hij thans nog altijd is. Spr. keurde het af, dai de klassen zijn op- gevoerd tot 40 kinderen, omdat het niet mo gelijk is, dat een onderwijzer veertig jonge, dikwijls verschiilende karakters opvoedt. Door te breken met militairisme komt er geld beschikbaar voor een inderdaad goede opvoeding, meende spr., libertair, humanis- tisch en rationalistisch, zooals D. N. dit wil de. De menschen moeten opgevoeel worden in zelfstandigheid op alle terrein. „Wordt U zelf, maakt U vrij", dat was'de leus van D. N., die een leider en kapitalist had kunnen wezen, als hij voor zich zelf niet steeds die vrijheid had geeischt. Daarmee heeft hij ge- toond te willen leven voor zijn eigen begin- sei. Hij gaf deu arbeiders geestelijk voedsel in alien vorm, maar steeds zoo, dat het een ver- rijking werd voor ieder, steeds aansporend tot het zichzelf worden. Daarom is de huldiging van D. N. ook niet gelegen in zijn leiderschap, maar in zijn voortdurend weiken aan de opvoeding der menschheid, aan het zich-zelf-zijn, opvoeding tot menschen die zelf willen denken en han- delen. (Applaus.) De heer Vernee sprak een woord van dank tot den spreker en werkte alien, die vroeger tot dc Dageraad hadden behoord, op tot een weder-toetreding en sloot hierna de vergadering. BEKENDMAKING. Dc Directeur van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsverzekeriug en Ar- teidsbemiddeling maakt bektnd, dat op heden de navolgende werkzoekenden zijn ingeschre- van: 1 banketbakker, 1 bloernist, 1 boerenar- beider, 1 bouwk. opzichter, 2 chauffeurs, 1 deksortcerder, 2 electriciens, 14 grondwer- kers, 8 kantoorbedienden, 1 kellner", 3 kleer- mckers, 2 klinkers,'2 letterzetters, 2 loopjon- gens, 1 loopknecht, 1 mach. stoker, 2 maga- zijnbedienden, 19 metselaars, 4 meubelma- kers, 19 opperlieden, 4 pakhuisknechts, 1 piaahverker, 1 rciziger. 24 schilders, 2 schip- pers, 2 sphoenmakers, 1 sigarensorteerder, 12 sigarenmakers, 4 cmeden, 1 steenbikker, 1 stoker, 2 straatmakers, 4 stucadoors, 15 tim- merlieden. 4 tuinlieden, 5 voegers, 1 wagen- r.aker, 2 winkelbedicnden, 1 zadelmaker en 6 iosse arbeiders. Plaatsingen gedurende de afgeloopen week: 1 electricien, 2 grondwer- kers, 1 loodgieter en 6 lesse arbeiders. Alkmaar, 21 November 1925 De Directeur. P. KIKKERT. REG EL ING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1925. Op 22 November zal geonend zijn de apo- theek van den heer C. M. B. Wanna, Mient No. 11. Op Zon- en Feestdage 11 en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend De andere apotheken ziin gesloten van'des avon'ds 8 uur (Za'erdags 10 uur) tot den. vol- genden morgen 8 uur. In de anoiheek, welke Zondag geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. LEZING D. J. VAN DER VEN. Maandag 23 November a.s. zal in het Na- tuur- en Letterkundig Genootschap „Physica" als spreker optreden de bekende folklorist uit Oosterbeek, de heer D. J. van der Ven. Wanneer een op het gebied van oud-vader- landsche zeden en gewoonten zoo bij uit- stek bevoegd spreker optreedt als de heer Van der Ven is een woord van aanbeveling haast overbedig. De lezing wordt verduidelijkt door een serie prachtige plaatjes, die ons de ai zeldzamer wordende volksfeesten, costumes eu zeden der verschillende provincies doen zien. Introducties voor deze merkwaardige lezing zijn, gelijk een advertentie in dit blad aan- kondigt, te verkrijgen bij den voorzitter, Mr C. A. de Groot en den secretaris, den heer F. H. Maschhaupt. DOOR DE LUCHT NAAR INDIe. Een der Nederland-Indievliegers, n.l. de leider van het drietal, de heer Thomassen a "I huessink van der Hoop van Slochteren, heeft gistex-avond in het Gulden Vlies een lezing ever dien rocht gehouden. De zaal was stampvol. Namens het zich gevonnde comite heeft de burgemeester mr IV. C. Wendelaar, 't woord gevoerd Spr. zeide: Het comi c heeft mij, haar president, ver- zccht, den heer Van der Hoop in te leiden Het doet mij eenigszins vreemd aan, want het LEEUWARDEM-1 rv, n t te vi v" hypotheekbanken hier zijn. Spr gaf een uitvoerige uiteenzetting van de regeling in Denemarken. hr uur uuj cvingoiius viccuiu aari, want net Ook in Roemenie was men bezig het I valt niet te ontkennen, dat ik eenige bekend- Deensclie stelsel iugang te doen vinden. heid heb, maar men zou beter aan den b«;r Van der Hoop kunnen vra'gen, om mij in te iciden, want er is niemand, die hem niet kent. Niettemin, nu het comite het mij verzocht, is het mij een groot genoegen, aan dat ver- zoek te voldoen en wel hierom. Toen de vlie- gers warenaangekomen, heb ik onder alge meene instemming van den raad een woord van hulde gesproken over wat de vliegers tot stand hadden gebracht. Het is mij nu een vol- dcening, dat ik dat woord van hulde nu van persoon tot persoon mag herhalen. Ik kan U verzekeren, aldus spr. tot den heer Van der Hoop, dat de Alkmaarders den tocht levendig hebben medegemaakt. In de Langestraat was in een der winkels een kaart opgehangen, waarop met een vlag- getje iederen morgen de etappes waren aan- gewezen, die weer waren volbracht. En van dag tot dag ging de bevolking naar den win- kei om te zien hoe ver het vlaggetje was ver- zet. Hev was een roemrijke tocht- Ik ben bang, voor u in herhalingen te vallen, want u iieeft natuurlijk overal hetzelfde moeten hoo- ren. Maar sta ons toe, dat wij toch nog even doorleven wat voor ons de prestatie van U en Uw trouwe makkers is geweest. Er is in dezen tijd zooveel. dat ons moede- loos maakt en dat de gedachte te voorschijn roept: ach, wat zijn wij een zwak nagesiachi van hen, die ons voorgingen. Gij hebt ons weer een schok gegeven en gij hebt ons doen beseffen, dat wij al te zamen Nederlanders zijn, geboren uit het geslacht, dat de mannen te voorschijn bracht, die den weg over zee naar Indie hebben gevondeu Wij herdenken de roemrijke daden van Lin- schoten, van Magelhaens, van Heemskerk en van Barentz en wij zijn er trotsch op, dat wij een daad hebben verricht, die voor de hunne niet onderdcet. En trotsch zijn wij er op, dat wij in ons midden hebben, mannen als Van der Hoop, Van Weerden Poelman en van den Broeke, die niet versaagden om het doel te be- i"eiken. Nederland en Indie zijn een. Wat ons hier in dezen toch zoo dikwijls getroffen heeft is de grootheid van de Nederlanders van tegerx- woordig evengoed als vroeger, langs vreed- zamen weg. De grootheid, die gevaren weet te trotseeren met een vreedzame bedoeling ten behoeve van den handel van ons vaderland, die groot is geworden en altijd gi'oot zal blij ven. Spr. memoreei-de dat Van der Hoop een boek schreef over den tocht en vervolgde dan Zij hebben den dood in de oogen gezien. Voor den leider was nog een andere taak weggelegd behalve den handenarbeid, dien hij had te verrichten. Hij moest zich n.l. ook nog geven aan de voorhereiding van de verdere etappes en opschrijven wat er was gebeurcl. Ik weet zeker, vervolgde spr., dat wij een bui- tengewonen avond hebben door de zekerheid, dat in ons midden is een der Nederlanders, die wij als een van onze helden vereeren (Applaus). De heer Van der Hoop verscheen op het tooneel en werd met een spontaan applaus ontvangen- Hij dankte den burgemeester voor zijn woorden en voor het telegram, dat hij namens het gemeentebestuur mocht ont vangen. Spr. ving hierop zijn lezing aan, die door lichtbeelden werd verduidelijkt. Spr. merkte om op dat het niet de bedoe ling van den tocht geweest is, om Nederland en Indie op den duur door de lucht met el kaar te verbinden Eenige bijzonderheden over den tocht en het vliegtuig, a'lsmede over de verschillende plaatsen, die werden aangedaan, volgden daarna. O.m. de mededeeling dat het vlieg- ttiig in zijn vleugels altijd 1050 L. benzine meevoerde. De benzine was van te voren naar de diverse plaatsen toegezonden. Voorts vertelde spr. amusante dingen van ontmoetingen, die het drietal in de vreemde landen had. De plaatjes waren bijzonder aardig en duidelijk. Met een eenvoudig „tot wij den 24en November aankwamen" memo- reerde de heer Van der Hoop het evenement van de asnkomst der vliegers in Batavia. Nog voor de spreker zijn lezing goed en wel beeindigen kon ging plotseling het elec- trisch licht uit en kwam het einde wel wat p'otseling. De heer Van der Hoop trok er zich echter weinig van aan of het licht brandde of niet. Hij sprak nog enkele oogenblikken door en besloot daarop zijn lezing. Er werd veel ge- applaudisseerd. Toen de lichten weer aangingen. dankte de burgemeester den heer Van der Hoop voor zijn lezing en deelde mede, dat zij die dit wenschten in de foyer gelegenheid hadden den leider der Indie-vliegers de hand te druk- ken. Een betrekkelijk klein aantal bezoekers maakte hiervan gebruik. Het viel ons op, dat de heer Van der Hoop met geen enkel woord gewaagd heeft van de spontane daad van het weekblad „Het Leven" dat na het ongeval te Philippopel een nieu- wen motor heeft geschonken. Trouwens ook in zijn boek wijdt de heer Van der Hoop slechts een paar nietszeggende woorden aan dit feit. Menschen, die den vliegers den weg wezen, krijgen uitbundigen dank, „Het Leven", dat het mogelijk maakte, dat de tocht voortgang kon hebben, woi"dt slechts terloops genoemc wat niet sympathiek aandoet. Uitsluitend 2e handsgoederen. Geen dienstaanbiedingen, enz. TE KOOP twee beste GUMMIKLEE- DEN 4 X 3, vcor weinig geld. le Waalwijksche Scnoenwinkel, hoek Vrouwenstraat. TE KGOP zoo goed als nieuwe HEERE'N- en JONGENSJASSEN. NIEUWPOORTSLAAN 85. TE KGOP cen zoo goed als nieuwe SIN-* GER HANDNAAIMAGHJNL. .1 Adres JANSEN, Noui'xleritade 24.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 10