Alkmaarsche Courant Honderd Zewn w Tilnffgste Jaargang. Vrjjdag 27 November. Ho. 280 'SeSjTiife! Vermelthg Sedreigendle. De groote tgekomen sroomtreiler Emma IJM. 177 heeft I door verhoogde lasten ten gevolge van waar- hoeveelheid drift stuitte het logge gevaarte gerapporteerd, dat die 21-jarige opvarende devermeerdering van te herstellen of nieuw. echter in zijn gang, zoodat dit gevaar weer Van D., uit IJmuiden, bij het inhalen van op te bouwen perceelen, met meer zorg de Men meldt uit Zwolle aan de N. R. Crt.: De directie van de N.V. van der Schuyt, Stoombootreederij heeft direct, nadat de tij- ding van het vergaan van de Nijyerfieid I haar bereikte naar verschillende zijden gete- lefoneerd of nog hier of dar leden van de he lm anning waren aangebracht. Van Urk, waar men nog onbekend was met de ramp, werd later telefonisch bericht, dat de geheele vloot nit zou gaan als er kans bestond, dat de man- men nog in het want zaten. De berichien ait /Elburg waren edhter te dien'opzichte te pessi- mistisch. De directie wilde toch nog een pograg doen ,en een boot charteren, maar op de IJsel en te iKampen was geen voor dat weer zeewaardige boot aanwezig en te Zwolle kon wegens het ilooge water niet geschut worden. Hedenmorgen half zeven vertrok de sleep- boo Eendracht met aan boord de vert n- ■woordigers van de reederij, de directear van 'den motordienst ZwolleRo c. zwa- ger van den omgekomen ka; .1 cor respondent over het Zwarte U r naar de 'Zuiderzee. Onder Schokland werd een met turf gela- 'den tjalk uit Sommelsdijk aangetroffen, die ihet roer verspeeld had. Dit schip werd heden- avond om half acht te Kampen binnenge- bracht. Tusschen het Roggebot en Elburg lag een schip met averij voor anker dat later door een sleepboot in de richting van de Lemmer werd jgesleept- A1 kruisende werd om 11 uur een klomp opgevischt die later aan het snijwerk werd herkend als een van de klompen van kapitein Slot. Na dit spoor werd recht in den wind op- gevaren in de hoop in die richting het wrak van de Nijverheid te vinden. Doch zonder eucces. Alle visschers werden gepraaid of zij ook eenig spoor hadden ontdekt. De Volendam 84 zocht zijn netten. Om ruim 12 uur werd 'ge praaid het motorjaclif van de visscherij-in- spectie met opzichter Kastens van Hoorn. Hij ■was gistermiddag uit Elburg vertrokken jnaar dcor den hevigen storm gedwongen te- rug te keeren. Thans had hij de Harderwijk 39 cp sleeptouw. Deze schuit had 00k de net- ten verloren. Werden deze gevonden, dan kon schipper Peeters daaruit de plaats consta teeren, waar de Nijverheid lag. Volgens op zichter Kastens wajen de Harderwijk vijf en te Elburg zeven schepen met averij binnenge- loopen. Ook kruisten hier de Volendam 167 en de Volendam 99, die. hun kuL achter de Nijver heid sleepten, teen de vaten met vet van het dek gleden. Vermoed wordt. dat iets aan de stuurinrichting onklaar is geworden, tenmm- ste zij zagen de Nijverheid dwarszee komeo Het scheen of de bemanning trachtte het schip voor den wind te krijgen. Vaten vet dre- ven hun langszij, toen de visschers hun kui! binnenhaalden Daarop kantelde de Nijver heid, en zij zagen drie mannen in de mast klimmen. Er waren er vier. De visschers trachtten hen te bereiken, maar van de Volen dam 167 brak de giek op een meter afstand van de mast in tweeen en van de Volendam 99 brak de hals, waardoor het zeil onklaar werd Ten gevolge daarvan, was het onmogehjk na- bij de Nijverheid te komen. Er bleef niets over dan voor de fok in de richting van El burg af te houden, waar zij na IV? uur aan kwamen. AUeen uit dit gegeven kan eenigs- zins reconstateerd worden waar de Nijver heid meet liggen. De visschers zagen nog hoe de mast met de mannen nog meer over- helde en hoe daarop de woeste golven alles bedekten. Tot laat in den middag werd nog ge- kruist, tot de duisternis de Eendracht dwong onverrichterzake naar Kampen terug te kee-. ren- Vermoedelijk zal heden wederom getracht worden, wanneer het water gevallen is ue boot te vinden. Daar achter in de haven dansten de schui- ten als notedoppen op en neer. De trossen werden van de palen geschoven of braken af. Krakend botsten de vaartuigen tegen elkaar aan en het was pas laat in den nacht, toen de bemanning onder leading van den havenmees- ter Jan Mol, de schuiten weer. had vastge- legd. Daarbij was ook een viertal betters uit Huizen, dat uit vrees voor het noodweer 'een schuilplaats had gezocht. Gelukkig werd slechts een schip ernsfig beschadigd, do or dat het orer afbrak. Natuurlijk dacht niemand langs de Zuider zee aan rust. De ramp van 1916 heeft den schrik er voor goed in gebracht en aanvanke lijk leek het, alsof een tweede onheil op groote schaal de sluimerende plaatsjes langs de kust zou treffen De sombere ver- moedens werden gelukkig niet bewaarheid, want de zee bleef nog 55 c.M. lager dan in 1916. ,Te ongeveer 8 uur werd te Muiderberg de stormklok geluid. De zeedijk bij het Schulpen- gat, halverwege Muiden en Muiderberg ge- legen, „was voor een gedeelte weggeslagen", luidde het geruclrt Het geheele dorp trok naar het gevaarlijke punt. De burgemeester was ook spoedig ter plaatse. Het gevaar bleek niet zoo groot. Ten gevolge van de hooge golven waren een paar M2. van den kruin- weg afgeslagende zee stond nog nogeveer 1.70 beneden den- top. De bewoners van den Noord-,Zuid- en den Bloemendaalschen pol der werden gewaarschuwd. Het vee kon ge- borgen worden op het kazemepldn. Gelukkig bleek het niet noodig. Een boom viel op de ekctrische stroom- draad, welke brak, zoodat Muiden in't don- ker werd gezet. De Westelijke helft had om 10 uur weer licht, de Oostelijke niet, aange- zien men dit ongerief niet diadelijk kon verhel- pea. Ongeveer tl uur had' het water zijn hoog- sten stand bereikt, n.1. 2.40 M. boven N.A.P., d i nog 045 M. lager dan 13 Januari 1916. Muiden liep geen gevaar. De dijk bewesten Muiden had op drie plaatsen een gat in den kruin, doch de dijk zelf hield1 zich uitstekend. Op de seheepstimmerwerf raakte een groot de stosdeurgn, was afgewend Over den toestand op Marken meldt de Telg.: Om ongeveer zes uur werd van het plaatsje waargenomen, dat van de motorboot van de Noordhollandsche tram, welke op weg was naar Marken, noodseinen werden gegeven. Wanner het helder was, zag men, dat er aan boord gestakeld werd. Later bleek, dat het vaartuig bczuiden de Marker haven aan het Kruis was vastgeloopen. Er waren ongeve°r tien passagiers aan boord. Het was half p.e- gen, alvorens een Volend'ammer stoomboot, de „Sint Antonius" geheeten, ter assistentie uitvoer, doch deze had het geluk niet meer, de motorboot te bereiken; spoedig brak de stuurketting en moest die tocht worden opge- geven. Inmiddels werd van Marken af hulp ver- leend. Eenige visschers waagden het er op, met een vlet naar de boot te roeien en na heel wat rnoeite konden de passagiers worden af- gehaald en worden overgebracht naar Mar ken, dat inmiddels geheel onder water was geloopen. Ook daaT kookte en bruiste het en was ieder bedacht op lijfsbehoud. Om negen uur was de nood op het hoogst; toen wierpen de golven groote steenen over den dijk en werd de positie van den Zeevangs- dijk tusschen Edam en Schardam en van den Zuidpolderzeediik tusschen Edam en Volen dam hachelijk. Er ontstonden in deze dijken, die vier jaar geleden opgehoogd en versterkt waren, groote gaten. Men trachtte het ergste te voorkomen, door zeilen op de zwakke plaat sen te leggen en zoodoende het wegspoelen te beletten. Tot laat in den nacht was men daar- mede bezig en tegen veler verwaditing in, weerstonden de steenmassa's het geweld van het water. Herhaaldelijtk kwamen de golven over de kruinen heen, steenen en'zand meesleepend. De havenhoofden, die het haventje bescher- men, hadden het speciaal zwaar te verduren. Zij zijn lager dan de zeedijk en verdwenen dan ook geheel onder het water. De zee nam I bier heele stukken mee en het hou.t van ba lustrades en steigers dreef tegen het dorp aan. De gaslantaarns werden afgebroken en doordat er water in de leidingsbuizen kwam, doofden de havenlichten van zelf. Men meldt uit Enkhuizen: Het klipperschip Lamberta, schipper De Vos, met cokes van Goes naar Leeuwarden, is hier heden met behulp van 2 motorschepen binnen gebracht. Het vaartuig was bescha digd, het roer was defect. Men meldt uit Harderwijk: Aan de kust alhier zijn vaten, kisten, pa len, planken en andere voorwerpen aange- spoeld, vermoedelijk afkomstig van het gis teren in de Zuiderzee, op ongeveer twee uur afstand van den mond van het Keteldiep ge- zonken stoomboot Nijverheid. Men meldt uit Lemmer: Kaoixein Doornspleet, van de salonboot Holland van de Holland-Friesiandlijn, hier Woensdagmiddag binnenkomende van Am sterdam, rapporteerde, dat tusschen Marken en Fort Pampus een tjalkschip in den grond zit, waarvrn alleen de mast met een stuk zeii boven water uitsteekt. Van de opvarenden was geen spocr te ontdekken. Men meldt uit Bruinisse: Het schip dat gisteravond op de slikken van den Anna Jacoba polder is gezonken is siebleken te zijn de motor --^Nooit pedacht", schipper Hoverhoek. De Bemanning heeft zich zwemmende en over de slikken wadende weten te redden Men zai trachten het schip te lichten, doch het is deerlijk gehavend. De lekkage van de reddingboot van Brui nisse v/as het gevolg daarvan, dat zij tijdens he.t te water laten tegen de steenen was ge- st'opten. De bemanning van de Nijverheid I, van den stoombootdienst RotterdamZwolle, die gisteren op de Zuiderzee is gezonken, be stond uit den kapitein P. Slot, uit Zwolle, geduwd; den machinist P. Blaauw uit Rott., gehuwd; den stuurman Van der Werk, uit Rotterdam, ook gehuwd, en den matroos J. Klundert, uit Hoogeveen. De schipper van den gistermorgen_ te IJmuiden binnengekomen stoomtreiler Reiger heeft gerapporteerd, dat de matroos A. Dek- ker, uit Egmond gehuwd en vader van 8 kin- deren, bij het inhalen van dte log door een stortzee overboord is geslagen en verdron- ken. De schipper van de binnengekomen Derika 16 heeft gerapporteerd, dat door een stort zee een sleepboot is weggeslagen en tegelij- kertijd overboord sloeg de matroos D. v. d. Swan. Door een volgende stortzee werd de matroos weer aan boord van het schip ge- worpen. De materieele schade door den storm in Monnikendam aangericht, wordt op 10 a 15 mille geschat. De rookerijen hebben nogal schade opgeloopen; een rookerij is bijna ge heel weggeslagen. Het werk in de rookerijen is stop gezet. Voorts zijn tonnen met visch weggedreven. Bij Bruinisse, ter hoogte van de slikken van de Anna Jacoba-polder, is Woensdagmid dag omstreeks 4 uur door den storm een mo torboot vol water geloopen en gezonken. E)e reddingsboot van Bruinisse, welke assistentie zou verleenen, bleek zoo lek te zijn, dat men den tocht er niet mee durfde ondememen. De drie, opvarenden van de motorboot zijn waarschijnlijk verdronken. De s'torm heeft te Enkhuizen Woensdag- avond eenige gedeeltelijk verguld beeldhouw- werk van den voorgevel van het stadhuis af- gerukt. Het bekende aniieke Staversche Poor- tje aan den Wierdijk werd door een vallen- den boom beschadigd. Tal van zware boomen werden ontworteld, en van .een hoog oud-Hol- landsch woonhuis aan de Breedstraat werd het bovendeel van den gevel vemield. De veerpont Leeuwarden, van den dienst EnkhuizenStaveren, heeft de log overboord geslagen en verdronken is. Het schip had het in den storm zwaar te ver- antwoorden gehad; een scheepsboot is geheel stuk geslagen. De schipper vah den binnengekomen stoom treiler Elie Chene Viere IJM. 161 heeft ge rapporteerd, dat tijdens den storm de stuur man W. tusschen het stuurrad en de brug bekneld is geraakt. De man werd ernstig ge- kneusd; hij is bij aankomst van het schip te IJmuiden naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Woensdagavond is de 70-jarige De Wit te Hei-en-Boeicop door den storm in een wete- ring geraakt en verdronken. De visschersbevolking van Wieringen is den geheelen nacht op de been gebleven om te helpen, waar dit noodig was. Het is geble- ken, dat deze pas aangelegde haven in haar tegenwoordigen vorm bij stormweer abso- luut onbruikbaar is. Dit is voor een groot ge deelte ook hieraan te wijten, dat het paal- scherm, hetwelk nu gedeeltelijk vernield is, veel te laag is. De golven slaan er met een storm zooals gisteren bij hoog water over- heen. Oemengfl nienws' BRANDEN. Een zware binnenbrand is Wensdagnamid- dag ruim half vijf uitgebroken in de zaak van den heer Jac. Vollemans, in parfumerieen en bijouterieen aan de Jonker Fransstraat No. 44 te Rotterdam. Toen de brand uitbrak, waren de heer Vol lemans, een van zijn kinderen, de winkeljuf- frouw en de dienstbode thuis. Zij namen de toekomst zal behoeven in te gaan? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: I. In antwoord op de eerste vraag kan worden medegedeeld, dat tot dusver in het geheel is ingekomen een bedrag van f 3.064.918.03. Het overgroote deel hiervan n.l. 2.484.171.70 is ontvangen door of afgedragen aan den penningmeester van het Nationaal Steuncomite ,,Sto'rmramp". Het overige gedeelte een kleine 6 ton is ter hand gesteld aan en ter beschikking gebleven resp. van de commissarissen der Koningin in Noordbrabant Gelderland en Overijsel en den burgemeester van Borculo. Ook dte laatst- bedoelde sommen werdien aan den peninng- meester van het Nationaal Steuncomite op- gegeven. Zij waren bestemd voor den steun in bepaalde streken en ^ijn in dien zin aange- wend. Zij zullen afgetrokken worden van het totale bedrag, dat naar die taxaties van het Nationaal Steuncomite voor elk dier streken zal blijken noodig te zijn Onder het voornoemd bedrag is niet begre- pen wat voor het herstel van kerkgebouwen met bijbehooren in eigen kring is bijeenge- bracht. Ook daarna zijn opgaven gedaan, waarmee het Nationaal Steuncomite bij de uitkeeringen, die het ook te dier zake voome- mens is te doen zal rekening houden. II. De onroerende huisraad en landbou wproducten van de bedrijfssdiade, is grootendeels ge- schied1 en de noodiige bedragan zijn in vele gevallen reeds uitgekeerd. Ook met den we- deropbouw is reeds een goed eind gevordterd Dank zij de offervaardigheid van het Ne- derlandsche volk, van Nederlandsch-Indae en van het buitenland, dank zij vooral den vlucht en waren spoedig in veiligheid. Te half zes was de brand vrijwel gebluscht. ijver van de plaatselijke comites, de mede- De schade is aanzienlijk, maar wordt door werking van talrijke vereenigi'tiigen, groot en verzekering gedekt. Woensdagnamiddiag was de metselaar J. A. Versteeg bezig om in zijn woning, gelegen op de eerste verdieping van pand No 6 aan de Veemarktstraat te Rotterdam, op een petro leumtoestel, dat in zijn achterkamer nabij een open alcoof, waarin ,een afgelraald bed lag, op een tafeltje stond, een ketel water te ko- ken. Hierbij is het tafeltje omgevallen, met het gevolg, dat d'e in het petroleumtoestel aan- wezige petroleum vlam vatte en zich over den vloer verspreidde, het meubilair en het bed- degoed aantastende. Uit de alcoof deelden de vlammen zich ook mede aan de voorkamer. De geheele woning is zoo goed als uitge- brand. De brand is met een op de waterlei- ding geplaatste slang gebluscht. Woensdagavond omstreeks 7 uur is brand ontdekt in de oude brandkastenfabriek van Lips, te Dordrecht thans toebehoorende aan de Roterdamsche Metaalindustrie, die een ge deelte in eigen gebruik heeft en verschillende andere deelen heeft verhuurd. De brand ont- stond in het deel, waarin de fabriek van mas- sa-artikelen Tornado haar werkplaats heeft. De brand had terstond een dreigend aanzien, zoodat de brandweer met al haar materiaal klein, en niet het minst van dte pers, meent het Nationaal Steuncomite in staat te zijn, aan alle billijike aanvragen om steun te vol- doen. En dit niet slechts voor de persoonlijke slachtoffers van de ramp, maar ook ten be- hoeve van de inrichtingen van openbaretn eeredienst en verschillende insiellingen van openbaar nut. De tweede vraag kan dan ook oobepaald bevestigend worden beantwoord. CENTRALE BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Donderdag heeft te Utrecht het eerste con- gres plaats gehad, van den centralen bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. onedr voor de gemeente Amsferdam voor 1720 ge deelte. DE QUASTIE-BoRGER. Men seint d.d. 25 Nov. aan het Hbl.: Het classicaal bestuur der Ned. Herv. Kerl van Gouda heeft in zijn zitting van heden dc aanklacht tegen ds. Borger onhoudbaar be- vonden en verklaard, dat, daar de Kerk zich over dit punt nooit uitgesproken heeft, er geen bezwaren tegen kunnen zijn het Evangelie op den kansel wijsgeerig te behandelen. DOOR DEN TREIN GEGREPEN De veehandelaar M. Weit uit Oldenzaal wilde Maandagavond omstreeks halftien de bewaakte en afgesloten overweg in de Eckte aldaar passeeren. Hij duwde een afsluitboom omhoog en stak den weg over, doch werd ge- grepen door een trein. Beide beenen werden hem afgereden. In zorgjvekkenden toestand is hij in het R. K. ziekenhuis te Oldenzaal op- genomen. DE N'E DE'RL ANDSCH- A MBRIK AAN- SCHE FUNDATIE. Verschenen is het tweede jaarverslag, over 1924, van de Nederlandsch-Amerikaansche Fuindatie. Hieraan wordt het volgende ont- leend: 1 Door voortdurend contact met de zusteror- ganisatie te New York, die ook allengs op heohjter grondslagen en steeds systematischer aat werken, en door medewerkmg van die eering en die Amerikaan- avenhage, begint het doel der Fundatie meer bekend te worden. Steeds meer Nederlainders gaan haar steun inroepen bij hun geestelij'ken arbeid in Amerika, ter- wijl ook voor menigen Amerikaan, door de Foundation bij de Nedterlandsche zusterin- stelling geinteresseerd, het vinden van het gezochte geestelijk contact hier te landle ge- makkdijk werd gemaakt I De wetenschappelij-ke commissie verzochf en verkreeg voor 1924 wederom van- het be stuur een subsidie om 4 studenten uit te zen den naar de Vereenigdte Staten, ter voltooi- ing van hun wetenschappelijke opldding. Door dien wetenschappelijken arbdd e& niet minder door dien omgang met Aroeri- kaansche hoogleeraren en studenten zij id reeds nu betrekkingen van beteekenis tot stand gekomen, die zoowel voor den Holland- schen naam in Amerika als voor den Amerir kaanschen in Holland van niet te ondenschat- ten beteekenis zijn. De in het vorige jaarverslag aangeduide plannen om gedurende een week vanwege de Fuindatie lezingen over ons land te houden aan de Leidsche hoogeschool, zijn in het af- voorzitterschap van den heer C. Kramer uif geloopen jaar ten uitvoer gebracht en uit- Utrecht. In zijn openingswoord schetste de voor- zitter den loop van de fusie, en de werkzaam heden van het voorloopig bestuur, waarna het beleid van het hoofdbestuur aan de orde werd gesteld. Nadat vele afgevaardigden aan het voor loopig bestuur hulde hadden gebracht, voor zijn arbeid, werd het beleid met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens bepaalde de vergadenng haar nemend geslaagd. Onder de auspicien der Fundaie heeft zich een Comite New York 1926 gevormd, dat doende is met het inzamelen van gelden, tencir.de in 1926 aan de stad New York een Nederlandseh geschenk te kuniren aanbie- den ter herinnering aan het feit, dat die stad, 300 jaar geleden door Hollanders is gestieht. Wedterom bezoehten verscheideo Amerika- nen van beteekenis ons land Voor zoover zij daartoe aan de zusterorganisatie te New uitrukte Omstreeks 8 uur had zij het vuur houdinn ten opzichte van de wijzigingen der York den wensch hadden te kernien gegeven, veer- Woens- dagmiddag den dienst niet vervuld wegens den storm. De pont is te Stavoren blijven lig gen. De passagiersbooten hebben den dienst geregeld vervuld. Alleen de Bosman kwam 's avonds drie kwartier te laat te Enkhuizen binnen, doordat men, met het oog op_ den storm, het vertrek uit Staveren 40 minuen had verlaat. De schipper van den te IJmuiden binnen- bedwongen. Toen was het gedeelte, waar de brand ontstaan was, zoo goed als vernield, benevens een houten loods, die op het terrem stondi. De oorzaak van den brand is tot dusver onbekend. Te Oude Pekela (Grou.) is de sigarenfa- briek van den heer A. Klok to Hal afgebrand. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbe kend. Donderdag bralc te Den Haas* brand uit in het pand waor gevestigd is het kantoor der Ccoperatieve Brood- en Banketbakkerij „Ei- gen Hulp". Het bleek, dat dte brand was ontstaan op een der meelzolders en zich over een groot gedeelte der verdieping had uitgebreid. Na ongeveer een uur was de brandweer het vuur meester. In het perceel was, op het oogenblik dat de brand ontstond, een talrijk personeel aanwe zig. Een meester-baljker verklaarde, dat hij op een gegeven oogenblik een klein vlammetje zag en direct daama stond die geheele zolder in lichte laaie Op den meelzolder lagen vele kisten, ter- wijl er in den muur luchtkokers zijn aange .bracht, zoodat de brand in een oogenblik ge- weldig in omvang toenam en de vlammen weldra uit het dak sloegen en op vemen af stand gezien werden. Volgens de meening van de brandweer is kortsluiting in de electrische geleidkig ver moedelijk de oorzaak. Het dak van den meelzolder brandde ge deeltelijk weg, terwijl op den zolder vrij groote schade aangericht werd. De meelzol der, welke een etage lager is, bekwam groote waterschade. Verscheidene zakken meel wer den doornat en zijn onbruikbaar geworden. Een talrijk publiek sloeg het werk van de brandweer gade. Woensdagavond heeft in een perceel aan den Achterlandschen Weg, bewoond door Van Zeist met zijn gezin, een uitslaande brand1 gewoed, vermoedelijk ontstaan tenge- volge van een lek in den schoorsteen. Het perceel is geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Gisteren is het huis van J. Top op Veld- huizen te Ede afgebrand. Een groot deel van den inboedel kon nog gered worden. Oor zaak het aanmaken van een fornuis met pe troleum. DE RAMP TE BORCULO. Op vragen van het lid van de Tweedle Ka- mer den heer Kleerekoper, betreffende mede- deeling van de volledige opbrengst der ver schillende inzamelingen, gehouden ten be- hoeve der slachtoffers van de stormramp op 10 Augustus 1925, luidendC: Is de regeering thans in staat de volledige opbrengst medcte deelen van de verschillen de inzamelingen, gehouden ten behoeve der slachtoffers van die stormramp op 10 Augus tus j.l.? Is het juist, dat door de groote offervaar digheid van zeer velen in den lande en daar- buiten die opbrengst zoo groot is geworden, dat zoowel wat betreft onroerende goederen als bedrijfsinventaris en huisraad, of wat ver- der mocht zijn vernietigd of beschadigd, nie mand door vermindering van welstand of directie, inzake het verlof, de urengelden, het overleg, de personeelraad, enz. waarom- trent wij reeds uitvoerige mededeelingen heb ben gedaan. Daaina leidde de secretans, de heer P. de Haan, het onderwerp concentratie in de vak- beweging in, waarna de volgende motie, door het hoofdbestuur ingediend, met alge meene stemmen werd aangenomen: „Het congres enz., van oordeel, dat con centratie in de vakbeweging die staat op het zelfde standpunt als de Centrale Bond in zijn statuten heeft neergelegd, een eerste eisch is om die vakbeweging nationaal als intema- tionaal te versterken, overwegende dat vele deelen dier vakbeweging nog los van elkan- der staan, draagt het hoofdbestuur op, alle maatregelen te nemen, die het noodig oor- deelt, om die concentratie nationaal zoowel als internationaal te bevorderen." Tusschen de twee ziftingen van het con gres heeft de Neutrale Bond van Spoorweg- personeel een korte vergadering gehouden, waarin, overeenkomstig de statuten, het ont- bindingsbesluit genomen werd. VEREENIGING VAN ELECTRICITEITS- BEDRIJVEN. Hedenmiddag zou te Amsterdam een ver gadering worden gehouden, met het doel, een vereeniging van electriciteitsbedrijven, die stroom distribueeren, op te richten. De directeuren van alle stroomdistributiebedrij- ven in Neder'.and zijn tot deze vergadering uitgenoodigd; tevens zullen eenige afgevaar digden van de Vereeniging van directeuren van electriciteitsbedrijven in Nederland aan wezig zijn. PROVINCIALE STATEN VAN"v NOORD-HOLLAND. Subisdies. Gedeputeerde Staten stellen aan de Staten voor o.a. de volgende subsidies te verleenen: Aan de provinciale regelings commissie voor de paardenfokkerij in Noord-Holland voor elk" der jaren 1926, 1927 en 1928, een bijdrage van ten hoogste 5000; aan de provinciale commissie ter bevorde- ring Van de rundvee-fokkerij in Noord-Hol land, voor elk der jaren 1926, 1927, 1928 een subsidie van ten hoogste 5000. De Kanaalplannen Ged. Staten stellen voor, a. de verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer en b. den aanleg van de kanalen Omval— HuigendijkAvenhorn, Hoomhuis—Zwaag dijk—Medemblik, Zwaagdijk—Enkhuizen Huigendijk—Oudkarspel, Alkmaar—Huigen dijk, Oudkarspel—Kolhorn, Stolpen—Scha gen, Schapen—Kolhorn, Rustenburg—Ob dam, Oudkarspel—Dirkshom, Grootebroek- Andijk, Purmerendde Hulk, Avenhorn- Spijkerboor en Avenhorn-—Oudendijk voor rekening van de provincie te doen aitvoeren onder voorwaarde, dat in dekostenvan uit- voering van die werken wordt bijgedragen: lo. voor zooveel het werk onder a genoemd betreft, door het rijk voor 1/3 gedeelte, door de gemeente Alkmaar voor 1/6 gedeelte en door de gezamenlijke Zaanlandsche gemeen- ten eveneens vocr 1/6 gedeelte en 2o. voor zooveel de werken, onder b ge noemd, betreft, door het rijk voor 1/3 ge deelte, door de direct beianghebbenden in de te kanaliseeren streken voor 1/6 gedeelte en werden zij door de Fundatie hier te lande voortgeholpen KORTE BERICHTEN. Woensdagnacht is ingebroken in de pas- torie der Gereformeerde kerk te Leiderdorp, bewoond door ds. Woudstra. Door een gat in het kozijn te boren hebben de dieven een pen, waarmee eaa raam gesloten was, weten ten verwijderen; vervolgens werd het raam opgeschoven. Eenig tafelzilver wordt er ver- mist. Van de daders geen spoor. Dr. B. Gemser is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Semietische talen in de we- tenschap van het Oudle Testament aan de Z. Afrikaansche Universiteit te Pretoria. Provinciaal nlenws UIT WINKEL. De sporen van den storm van Woensdag avond waren hier Donderdagmorgen ook duidelijk zichtbaar en vooral aan de zee- zijde. Door het hooge water en de woeste zee had de Zeedijk langs den Groetpolder op verschillende plaatsen nog al geleden en was duidelijk zichtbaar, dat het water er overheen. geslagen was. Op een plaats was er in het d'ijklichaam een groot gat geslagen, dat met spoed wordt hersteld door voorloopige vul- ling met stroo. Een groot deel van een steiger, die te Kolhorn langs een strekdam stond, is aangespoeld bij het stoomgemaal te Aarts- woud. Vanaf den Zeedijk is dte mast zichtbaar van een tjalkschip, dat in den loop van den nacht is gezonken. Naar men ons mededeelt is vermoedelijk dit schip afkomstig van Am sterdam en bemand met vijf personal, die waarschijnlijk verdronken zijn. UIT NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vememen is in de gehouden huis- houdelijke vergadering van den Vrijz. Christ. Jongerenbond besloten de tweede lezing van het programma te houden in een zaal. Zooals bekend is, was door het kerkbe- stuur het kerkgebouw voor deze lezing niet afgestaan om het onderwerp „Socialisme". UIT ZUIDSCHARWOUDE De heer Jb. Berkhout zal 1 Januari a.s. 25 jaar kerkelijk ontvanger zijn der Ned. Herv. Kerk Dien dag is het 29 jaar geleden dat de heer B. kerkvoogd werd. UIT EGMOND AAN ZEE. De storm van Woensdag heeft ook uit deze gemeente een slachtoffer geeischt. De visscher A. D. werd door een stortzee overboord ge slagen, terwijl ongelukkigerwijze de loglijn, die hij nog wist te grijpen, aan den schok geen weerstand bieden kon en afbrak. Het is voor zijn gezin, bestande uit zeven kinderen, een zwaar verlies. Het is te begrijpen, dat anderen, wier ver- wanten nog niet binnengekomen zijn, in spanning de komende dagen afwachten. UIT HEEMSKERK Met een kluchtspel „De Spaansche Vlieg" is de eerste feestavond in dit seizoen voor onze afdeeling van Staatspensioen ingezet. Niettegenstaande het slechte weer was het publiek in grooten getale opgekomen en heeft zich kostelijk met bovengenoemd spel geamu- seerd. ntAWiirofli/4 I /In Inn. ^.rn^Unnn/1 /v/u>1 o/vnn nn it* I f,Ar>l'AfMcf vol Kph ftWtPn 111 fp O" /1/f T1 ooloolliilrA rnitnifp'<S HiP TTlPflf- -r- 1. 1 11 H I 1 c 1. .1J U/>i I .../^..4/v** tK rA n /if An TT1 i-tn n o fio hior rcn I

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9