m n n i m m m m i m m m i i m, rnmm i m m i - mit mm m m b m m w m m m Glasverzeltering Maalschappij Wat de nieren doen. m nmjui Alkmaar. Tel. 478. DRAISMAvANVAlKEriBURG'S- De nieren vereischen steeds onze voile aan- dacht. Zoo lang zij gezond en krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden uit het li- chaam. De nieren behoeden ons zoodoende yoor talrijke pijnlijke en onaangename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag werken en zich vergiften in het bloed ophoo- pen? Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kris- iallen vormt, die rheumatiek veroorzaken, of wel kan een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrokken worden, waardoor waterzucht ontstaat. Ook andere kwalen kun- nen optreden, zooals urine-stoornissen, blaas- zwakte, nierzand en -steen, ischias, spit, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Welke verschijnselen zich ook voordoen, gij kunt niet gezond worden, voordat uw nieren weder gezcnd zijn. - Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nieren en wekken deze op, doch zij werken niet op de lever, maag of ingewan- den. Vrouwen zoowel als mannen kunnen op Foster's Rugpijn Nieren Pillen vertrouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. Zw. 15 sch. oo 4, 5, 8, 9, 11, 13, 14, 17, 19, 21, 24, 27, 31, 36, 45. W. 14 sch. op 23, 26, 28, 34, 35, 37/43, 47, 49. Wit speelt: 1.38—32 1.27:38 2. 42 33 2. 31 42 3. 47 38 3. 36 47 4 23—18 4. 13 22 5. 38—32 5. 47 29 6. 34 23 6. 22 44 7. 32—28 7. 45 34 8. 49:20 8.14:25 9. 23 12 9. 17 8 10. 26 6! Het volgende leerzame eindspelletje troffen wij aan in de'Telegraaf (van den heer L. C Boezaart te Leiden). Zw. 25 en dam op 5 W. drie damn.cn op 35, 45 en 47. Wit speelt 4729 Nu moet zwart de dam van 5 verplaatsen wegens de dreiging 35 19. Zwart speelt dus 546. Nu vd'gt 29 20 (25 14) 45—23 (46 19) en 35 13. Ter oplossing voor deze week: Probleem 888 van P KUute Jr den Haag. Zw. 16 sch op 1, 7, 11, 13, 14, 17, 19, 20, 22. 24, 25, 26, 27, 30, 35, 36. W. 15 sch. op 16, 29, 33, 34, 37, 39, 40, 42, 44/50. In onze volgende rubriek gaven wij van dit probleem de oplossing. Kecht zaken. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 24 November Nieuwe Zaken. De zitting stond heden in het teeken der belastingzaken. De rijksadvccaat mr. Asscher had ditmaal de leiding in de kwaliteit van openbaar aanklager. RIJW1ELBELASTING. Ter zake het niet voldoen aan de voor schriften van de rijwielbelasting stond terecht jb. W. die te O.-Niedorp is geverbaliseerd omdat zijn rijwiel niet van een belastingplaat- jc was voorzien. Eisch 10 boete, te vervan- gen door 10 dagen hechtenis bij niet voldoe- ning. Ook stond terecht C. B., die gesnapt was ter zake een dergelijk feit door den velawach- ter van Avenhorn. Eisch als boven Voorts stond terecht Jeske D voor een feit als voren genoemd. De commies K. Stubbe heeft hem geverbaliseerd. Eisch als voren. Dan krijgen we Juriaan H. Hij is gesnapt door rijksveldwachter Laagland te Hoogkars- pel. Hij had een plaatje, maar niet bij z.ch. Eisch als voren. Joh. L., als voren. Aange'houden door com mies v.d. Laan te Hoorn- Hij had ook een plaatje thuis Eisch als voren. Volgt J. B. door commissies Kamman ge verbaliseerd te Warmenhuizen. Eisch bekend J. T. S. is aanwezig, arbeider te Zwaagdijk. Deze komt ook als n'.et behoorlijk voldaan hebbende aan de rijwielbelasting en is opge- schreven door den veldwachter de Groot te Blokker. Door de dagva .rding onjuist was, werd de zaak ingetrokken. G- M. als voren, geverbaliseerd door den veldwachter Zandbergen te Andijk. W. S. geverbaliseerd door P. Haster, thans gepensionneerd veldwachter te H.-Hugo- waard. Eisch als voren. J. C. R. bekeurd door de kommiezen Ver- voort en Kotidijs te Castricum. Eisch als vo ren. Wordt voorgebracht Lipje M. verbalisant als in vorige zaak. Eisch als voren. Joh. W geverbaliseerd door Haster en v Ginkel te H -Hugowaard. Eisch 2 maal 10 of 2 maal 10 dagen. Aanwezig was Corn. Joh. W. 2.4 jaar, koopman te Zwaag terzake van Hezelfde over-1 treding. Joh. v. d. Molen heeft bekl ge verbaliseerd. Op 10 Januari te Nibbixwoud. Eisch 10 boete of 10 dagen. Beklaagde zei- de poging gedaan te hebben voor transactie. Hij heeft iemand naar het belastingkantoor gezonden. Te laat, zooals bleek. Eisch als vo ren. Dirk M. is ter zake een dergelijk felt gever baliseerd door rijksveldwachter Rood te ..Hoorn. Adr. M., fabrieksarbeider te Wognum. heeft van commies Bos te Bergen proces-ver- baal gekregen te Schoorl op 18 Januari. Be klaagde stapte op de vordering van verbali sant niet af, doch werd door hem achterhaald De jas van den commissies is bij die gele- genheid ook nog gescheurd. Eisch 15 boete of 15 dagen. Nic. C. Zaak als voren. Commies H. van Dijk te Tw'sk. Eisch 10 moete of 10 dagen. Pieter D. bekeurd door gcmeenteveldwach- ter Faber te Zwaag. Eisch als voren. Joh. M. is present. Hij is 22 jaar, arbeider te H. H. Waard. Hij werd bekeurd door P Haster. Beklaagde zeide, dat hij wel 'n plaat je op de fiets had. Welnee, mijn'heer zegt Haster, hij had geen plaatje. Eisch 10 boete of 10 dagen. Petrus J., 38 jaar, los arbeider te N. Nie- dorp. Zaak als voren. Verbalisant rijksveld wachter Bruines te Winkel. Eisch als voren. Jan St., verbalisanten veldwachters A. de Groot en M. Lub, zaak als voren. Petrus L., verschenen, 36 jaar, tuinbouwer te Warmenhuizen. Hij was geverbaliseerd door commies Kamman op 16 Maart in de Dorpsstraat. Beklaagde had thuis op zijn eigen fiets een plaatje. Eisch als voren. In de zaak tegen Jan Kn. was getuige ver- bal.sant rijksveldwachter Rood van Hoorn. Zaak als voren. Eisch dito. Gerardus V. was bekeura door den gemeen- teveldwachter L. v. d. Sanden te Limmen. Zaak als voren. Eisch dito. D. J. H. was geverbaliseerd door W. v Twuyver, brigadier te den Burg op Texel Zaak en eisch als voren. Gerepeteerd werd de zaak tegen Jeske D.; verbalisant Stubbe. Eisch als voren. OVERTREDING SPEELKAARTENWET. Samuel P. stond terecht terzake overtre- ding spxlksartenwet. Verbalisanten zijn de commiezen A. T. v. d. Draai en v. d. Wal te Schagerbrug. Het feit is gc onstateerd op de veemarkt te Schagen op 22 Januari. Be klaagde, een marktkoopman, verkocht een spel kaarten aan een zekeren Veltman. Andries Veltman, een 56-jarige landbouwer te H. H. Waard, verklaarde van beklaagde ongestempelde speelkaarten te hebben ge- kocht. Eisch 25 boete of 25 dagen. De 2S-jarige koopman K- v. d. B. uit Am sterdam heeft op 31 Januari te Hoorn op de veemarkt ongestempelde speelkaarten ver kocht aan Piet Rustenburg. Door den com mies van't Hof is proces-verbaal opgemaakt en zijn de kaarten in beslag genomen. De kaarten waren grooter dan 35 bij 27 m.m. Eisch 75 boete of 25 dagen. Een transactie van 50 is niet aanvaard, op grond van onvermogen. FRAUDULEUZE JENEVER-STOKERIJ. De 33-jarige Dirk, Willem Br., kellner te Bergen, stond terecht ter zake dat hij in De cember voorhanden had een d stilleertoestel benevens een suikerhoudende vloeistof. Beklaagde erkende. Hij heeft 25 liter ge stookt en verkocht voor 1.80 per liter. De productie voldeed echter niet en is terugge- zonden. De inspecteur der invoerrechten en accijnzen Harkamp verklaarde tegenwoordig te zijn geweest bij een inval door de ambte- naren. Ook de burgemeester van Bergen was aanwezig. Gevonden werd een distdleertoestel, bene vens een in een toestand van gisting verkee- rende zelfstandigheid. Een en ander is in be slag genomen. Beklaagde bekende onmiddellijk. De oor- zaak was werkloosheid. Daarop werd een 9-tal ambtenaren der dir. belastingen als getuigen gehoord. Er wer- den vler kuipen gistende suiker gevonden. Een loodgieter heeft eenige werkzaamhe- den aan de installatie verricht. Hij heeft een gootsteen en een kraan gemaakt, doch wist niet waarvoor dit moest dienen. Bekl. erken de, dat getuige niet wist waarvoor die leiding moest dienen. De heer Schutte, scheikundige te Amster dam werd gehoord als getuige-deskundige. De vloeistof bestond uit in gist.ng verkeeren- de suiker. Er waren ook flesschen met distil - latie door overhalen verkregen. Het product was minderwaardig. Eisch 14 dagen gev. en 100 boete of 10 dagen. Bekl. verzocht een voorwaardelijke straf. ONTDUIKING ACCIJNS OP VLEESCH. De voormalige slager Pieter O. te Alkmaar stond terecht ter zake dat in October 1924 :n zijn woning, Omval 46, is aangetroffen een juist geslachte zwartbonte koe, van welke koe, zooals later bij de visitatie bleek, geen accijns was betaald en geen aangifte was gedaan. De koe is in beslag genomen. De waarde werd geschat op 50. Beklaagde er kende. Het'was een noodslachting. Indertijd heeft beklaagde dit niet verklaard Bij den overval door de commiezen had beklaagde de vlucht genomen. Den volgenden morgen is beklaagde gehoord op het politie- bureau. De vrouw van beklaagde ontkende aanvankelijk alles. OVERTREDING TABAKSWET. De 55-jarige sigarenfabrikant Hendr V., te Hoorn stond terecht ter zake dat hij op 2 Mei heeft voor handen gehad tabaksardkelen niet voorzien van de vereischte zegels en evenmin dragend de kenmerken van den fa brikant, diens naam of handelsmerk. Beklaagde heeft een bedrijfsvergunning Hij erkende hetgeen hem was ten laste ge- legd. Hij heeft een kistje sigaren, dat door ze keren Koedooder werd gekocht, bij vergis sing voorzien van een reeds egbruikte bande rolle. De sigaren waren niet gebanderolleerd. Arie Kcedooder te Zwaag heeft het bewus- te kistje sigaren gekocht, met gebruikte ban derolle en zonder fabrikantsnaam. De prijs was 3.50. Eisch voor het derde feit 1 week gevange- nisstraf en 2 maal 100 boete subs. 10 da gen hechtenis. Ik vind het een verschrikkelijk zware straf voor een abuis. zeide beklaagde. De president betwijfelde of het hier een abuis gold. Het onderzoek werd gesloten. D'e in 1887 geboren beklaagde Hendrik F. vroeger winkelier, |hans chauffeur te Oud- karspel stond terecht ter zake dat hij op 18 Dec. in zijn winkel voorhanden had eenige zakken tabak, niet voorzien van het vereischte belastingzegd. Er waren 50 zakken met 250 gram inhoud tabak, niet van zegels voorzien. De tabak is in beslag genomen. Beklaagde erkende. Hdt was etalage-tabak. Ze was niet meer verkoopbaar. De getuige, de commies verificateur G Jongkind verklaarde, dat de tabak niet in de etalage is aangetroffen. Ze lag op een bordje bij andere tabak. Bekl. hield vol, dat het onverkoopbare ta bak was. Eisch 100 subs. 10 dagen. Beklaagde heeft een transactie van 15 geweigerd. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. WEDE R S P ANN IGH EID De niet verschenen beklaagde Arie Zw., uit Egmond aan Zee, stond terecht ter zake dat hij zich in den avond van Zondag 18 Octo ber heeft schuldig gemaakt aan wederspan- nigheid. Bekl. was beschoorken. Eisch 30<fcoete of 30 dagen hechtenis. Beklaagde was door den Kantonrechter veroordeeld tot 3X9 maanden opzendirg. Vonnis 1 maand gevaigenisstraf. OVERTREDING HONDEN- BELASTING. De los werkman Joh. Filippus H., te Hoorn, heeft verzuimd aangifte voor de blas ting te doen van een hem toebehoorende hond, die bereids is ovebleden. Eisch: 10 boete of 10 dlagen hechtenis. Vonnis^ 7 boete of 7 dagen hechtenis. MISHANDELING. De 20-jarige N. IJ. D., varensgezel te Alk maar, heeft in beschonken toestand in den nacht van 17 op 18 October de echtgenoote van den heer Alblas, lunchroomhouder te Alkmaar, mishandeld. Beklaagde kwam in de lokaliteit van getuige en was daar niet gewenscht. Tot tweemaal toe heeft zij hem eigenhardig verwijderd. De tweede maal kreeg getuige van hem een duw met de vuist tegen haar gelaat. De dienstbode, mej. N. Snijders, had de mishandeling waargeno- men. Eisch 30 boete of 30 dagen hechtenis Vonnis: 15 boete of 15 dagen hechtenis. ALS VOREN. De niet verschenen Joh Hub. G heeft in den nacht van 2728 Sept. den 22-jarigen werkman A. Blauboer mishandeld door hem te slaan en te trappen en te schoppen. Blauboer liep op den Kerkweg met zijn meisje. Dat meisje was vroeger wel eens met G. uitgeweest, maar wilde nu niets meer van hem weten. Dat zat beklaagde dwars en was de oorzaak van zijn optreden. Blauboer suk kd'de nog aan de gevolgen van een ongeval en kon zich niet behoorlijk verdedigm Beklaagde was in gezelschap van eenige komuiten. Zij liepen alien Blauboer na en riepen: slaat hem dood! Alleen beklaagde heeft echter getuige ge stagen. Eisch: 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vornis dito. DIEFSTAL. De 18-jarige arbeider Adr. B., te Wcg- num, stond terecht wegens diefstal van een rijwielplaatje ten nadeele van den getuige W. Overboom, kastelein aldaar. Het feit is gepleegd in April 's morgens ten 5 uur, toen beklaagde ging melken Bekl. heeft het plaatje te koop gepresen- teerd voor la/ 1.25. Zekere N. Tromp, die het plaatje had ge kocht toorde het aan Overboom, die het plaatje direct als het ziine beschouwde. Beklaagde zeide dat hij liever geen heeft als eera klein beetje! Beklaagde had schulden wegens sigaret- ten, biliarten en cafe-bezoek De officier twijfelde of beklaagde wd eenig bemil had van den ernst der zaak. Hij deed net of hij in eet^ winkel was en zeide dat hij liever niets betaalt dan beetje. De officier achtte hier gevangenlss-traf ge wenscht en requireerde 1 maand gev. Vonnis: 2 maande ngev. voorw. met 3 proefjarer, verplichting om de schulden te betalen en verbod om het eerste jaar in cafe's te komen. De officier nam bedenktijd. MISHANDELING IN VER'EENIGING. Na aflooping van een balavond in de dans- tent van Geus hebben: de arbeider F K en de melkslijter H. C. K., beiden te Schoor1!, op den Sluisweg te Schoorldam den getuige J. de Buck mishandeld. Eerst werd uit gekheiri geworsteld en daarna werd het meenens Getuige de 19-jarige J. de Buck te Wog num zeide een slag van den 2en bekl met een boksijzer te hebben gekregen. Eisch tegen F. v. K., die een boksijzer had gebruikt, 25 boete of 25 dagen en tegen H. C. K. 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis tegen eerste beklaagde f 25 of 25 dagen en 10 of 10 dagen tegen 2e bekl. Daarna sOuiting. KANTONGERECHT. Zitting van 27 November. TOCH VEROORDEELD. Voortgezet werd heden de zaak tegen een jongmtnsch, wonende te Wormerveer,'die de vorige week terecht stond wegens het rijden zonder licht, in den avond van 23 Augustus, op den strandweg te Castricum en aan de verbalisanten, Siebe en Kerkhof, een valschen naam had opgegeven. Gehoord werden heden deze onbezoidigd rijksveldwachtep terwijl beklaagde afwezig bleek. Verbalisanten hidden eenstemming vol dat beklaagde hen een onjuisien naam heeft opgegeven. Ze hebben hem meerir.alcn met dien opgegeven naam aangesproken. Door middel van het Castricummer meisje, waar- medc beklaagde uit was, is het hun gelukt den juisten naam aan de weet te komen. Die naani was beslist een andere dan beklaagde opgaf. Beklaagde werd daarop veroordeeld ter zake rijwielwetsovertredmg tot 4 boete of 4 dagen hecht. en voor het opgeven van een valschen naam tot 15 boete of 7 dagen hecht. GEEN ARBEIDSKAART AANWEZIG. De directeur der Alkmaarsche wasch- en strijkinrichting heeft op 14 Juli een arbeidster en een arbeider werk doen verrichten, terwij. geen arbeidskaart betreffende die personen. aanwezig was. Hij bekende en werd mitsdien straf een veroordeeld tot 2 X 4 boete subs. 2X2 dagen hecht. DUUR UITSTAPJE. Een tweetal Alkmaarsche gemecntewerk- lieden hielden zich op 20 Juli te Broek op Langendijk bezig met visschen in een bootje. Een rijksveldwachter, eveneens in een bootje gezeten kwam het genot vergallen door het roeibootje der pleziervisschers te inspectee- ren en te constateeren, dat daarin ondcrmaat- sche visch aanwezig was. Ter zake dit feit werden de visschers he den ieder veroordeeld tot f 6 boete of 3 da gen hecht. VERBODEN BAD. Een ingezetene van Castricum stond te recht ter zake dat hij op 23 Juli, aan het zee- strand te Castricum (bad) zich te water had begeven zonder gebruik te maken van een badkoetsje. Beklaagde heeft zich thans een tent aangeschaft. Vonnis: 1.50 boete of 1 dag hecht. TWEE PAARDEN VOOR 4 KARREN. Een landbouwer uit Heerbugowaard moest zich verantwoorden, omdat hij op het ver- koopsterrein te Noordscharwoude zijn knecht heeft doen rijden met 4 aaneen gekoppelde voertuigen, door 2 paarden bespannen. Be klaagde bekende zulks doch betwijfelde of het terrein wel openbare weg is. Ersch cn vonnis 2 boete of 2 dagen recht. IN GEVAAR BRENGEN VAN DE VERKEERSVEILIGHEID. Een cafehouder uit Noordscharwoude stond terecht op grond dat hij op 25 Juli al daar per fiets links van den weg had gere- den. De verkeerspolitie had zulks geconsta- teerd. De kantonrechter zeide waarschuwend, dat hij hooge straffen zou uitdeclen aan hen, die opzettelijk zondigen tegen de wetten van Let verkeer. Laat ieder zijn voordeel doen met die waar- schuwing. Er moet paal en perk gesteld wor den. opdat niemand zal doen op den weg wat verkeerd is. Beklaagde werd daarop veroordeeld' tot 4 boete of 4 dagen hecht. OVERTREDING BAKKERSWET. Een broodbakker uit Bergen, die op een on- wettelijk uur kcekjes heeft doen bakken werd veroordeeld.tot 8 boete of 4 dagen hecht. Beklaagde is reeds eenmaal veroordeeld en loopt nu gevaar bij een volgende overtredlng een principale hechtenisstraf op te loopen. VERVOER VAN ONDERMAATSCHE KARPER. Een 60-jarige gepensiontieerde likeursto kersknecht uit Amsterdam is te Schermerhom op 2 Augustus verbaliseerd ter zake vervoer van ondermaatsche karper. Beklaagde ge- loofdc niet dat de visch te klein was. Er kwam een veldwachter met een kindqrachtig dinge- tje om de visch te meten Hoor hem! zeide de kantonrechter, een door het rijk verstrekte vischmaat noemt hij een kinderachtig dingetje! Het was wel wen- schelijk, beklaagde, dat jij je ook zoo'n kin derachtig dingetje aanschafte. Beklaagde werd veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht .en mocht ha eenige bespre- king zijn hengel meenemen. RIJDEN ZONDER LICHT. Een los werkman te Alkmaar heeft in den avond van St. Maarten zonder licht fiets ge- reden. Beklaagde werd1 veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. OVERTREDING ARBEIDSWET. Een broodbakker te Noordscharwoude stond terecht omdat hij op 21 November reeds te half vier in den morgen is aangevan- gen met-in zijn bakkerij te werken. Beklaagde bekende zulks volmondig; maar hij heeft veel klanten in de Diepsmeer, die al leen per schuitje zijn te bereiken. Het had in dien tijd gevroren en dan wordt de vaart zeer door ijs belemmerd, zoodat hij inplaats van 1 uur, wel 3 uur noodig heeft om de klanten te bedienen, Daarom was hij wel genood- zaakt vroeger aan het werk te gaan. De kantonrechter erkende de moeilijkheid en zeide,'t Is wel prijzenswaard'igmaar toch strafbaar." Met't oog op de bijzondere omstandighe- den eischte mr. v. d. Feen de Lille slechts 1 boete of 1 dag hecht. en werd beklaagde tot deze straf veroordeeld INNEMEN VAN EEN VEIRBODEN STANDPLAATS. Een venter met ijswafeltjes te Alkmaar stond terecht ter zake het innemen met zijn ijskar van een verboden standplaats in de Dcodelaan. De kantonrechter waarschuwde beklaagde gemoedelijk dat niet meer te doen, want hij weet dat zijn concurrenten op hem loeren Beklaagde werd veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen hecht. RIJDEN DOOR DEN TUNNEL. Een 24-jarig landbouwer uit Bergen moest zich verantwoorden omdat hij op 15 Novem ber door den spoortunnel aan de Wognum- sche Buurt heeft gefietst. De kantonrechter wees beklaagde er op. hoe gevaarlijk dat is. Er kunnen dooden val- Ion. Voorts herhaalde hij nog eens, wat hij met betrekking tot het veilig verkeer in een andere zaak gezegd heeft en veroordeelde be klaagde tot 10 boete of 10 dagen hecht. UITSPRAAK OVERTREDINGEN VERORDENING RIJPER WATER- LEIDrNG. De kantonrechter ont§loeg alle beklaagden uit de Rijp, die terecht stonden wegens ver- zuimde aans'.uiting bij de Prov. Waterleiding van alle rechtsvervolging. Overwegende, dat beklaagden, door zich te laten aansluiten, aan hun verplichting hebben voldaan en dat on- der die aansluiting niet behoeft te worden volstaan dat zij ook het water mocten betrek- kcn. Natuurlijk zal de ambtenaar van het O. M. tegen deze beslissing wel in hooger beroep komen. Hierop sluiting der zitting. Gemensd Nipmws. SPOORWEGPERSONEEL. De Centrale Bond van Spoor- en Tramweg- personeel heeft besloten met betrekking tot de laatste ontvangen voorstellen der directie, deze alsnog te verzeeken een nadere reveling inzake de toepassing van het artikel 43 R D V., waardoor de nadeeliee trevolgen zullen verminderenwat het verlof betreft: dat te stellen op 12 dagen inplaats van 10 dagen voor hen, met minder dan 5 dienstjaren, en bij meer dan 15 dienstjaren op 18 dagen in- Lasncjsfe preinien. Direct herstei van schaden. plaats van 16 dagen bij 15 tot 25 dienstjaren; den Zaterdagvoormiddag voor hen, die dien dag een vrijen Zaterdagmiddag zouden genie- ten; bij verlof niet voor een vollen dag te doen gelden; voor de toepassing der uren- geldregeling te bepalen, dat voor elk uur af- wezigheid van treinbeambten urengeld zal worden uitgekeerd. Mocht onverhoopt de directie ten aanzien dezer punten afwijzend blijven staan, dan worden de laatst ingekomen directievoorstel- ien aanvaard, behalve die welke betrekking hebben op het overleg en het nieuwe voorge- stelde instituut „personeelraad", welke voor stellen op het geb'ed van het georganiseerd overleg tusschen vakvereenigingen en directie een stap achteruit geacht worden. Van de zijde van den Bond van ambtena ren der Nederlandsche Spoorwegen wordt ons gemeld, dat onder de spoorwegambtena- ren, met name het administratieve en toezicht- houdende personeel op de stations, ten sterk groeiende ontevredenheid valt waar te nemen over de wijze, waarop de wettelijke voorschrif- ten betreffende de dienst- en rusttijden wor den toegepast. Daarom heeft de bond aan den minister van waterstaat de volgende aanvullingen op de betrekkelijke wettelijke reglementsartkelen voorgesteld: Artikel 85. Aan het slot op te nemen: „Voor berekening van den werktijd, wordt de tijd, gelegen tusschen 10 uur namiddag en 6 uur voormiddag met 5/4 vermenigvul- digd." Artikel 86. Aan het slot op te nemen: „De personeelorganisaties kunnen met re- den omkleede voorstellen doen om dit artikel voor bepaald personeel van toepassing te doen zijn. Bij het onderzoek over deze voorstellen, hetwelk door den minister aan het rijkstoe- zicht op de spoor- en tramwegen wordi op- gedragen, worden personeelvertegenwoor- digers toegeiaten, die eveneens omtrent de bevindingen van het onderzoek kunnen rap- porteeren". Artikel 92. Op te nemen nieuw sub 3 lui- dende: „3. De in dit artikel genoemde rusttijden op andere dagen dan op den Zondag, be- hooren eveneens den tijd van 2 uur voor middag van het eene etmaal tot 4 uur na- middags van het volgend etmaal te omvat- ten". Oud sub 3 wordt sub 4. LIQUIDATIE KON NATIONAAL' STEUNCOMITe. De utvoerende commissie van het Kon. N'a- tionaal Steuncomite, thans nog bestaande uit prof. ir. P. de Vooijs, voorzitter; mevrouw H. v. Biema-Hijmans, mr. J. T. Linthorst Ho- man, prof. dr. W H. Nolens, J. Oudegeesf, J. R. Snoeck Henkemans en C. J. P. Zaal- berg, algemeen secretaris, heeft in haar op Zaterdag 21 dezer gehoudeu 79ste vergade- ring, welke, wegens ongesteldheid, niet werd bijgewoond door mr. Linthorst Homan, be- raadslaagd over de conclusies der commissie voor de staatsuitgaven uit de Tweede Kamer en over de besprekingen in de zitting dier Kamer van 5 Mei 1925. Zij heeft besloten, overeenkomstig art. 13 der statuten, aan de eere-voorzitster en stichtster van het comite, de Koringin, voor te stellen, goed te keuren, dat het comite zoo spoedig mogdijk liqui- deert Dit besluif is genomen met algemeene stemmen. Indien H. M. dit voorstel goedkeurt, is de opheffing van het Kon. Nat. Steuncomite bin- nen zeer korten' tiid te verwachten. LEEUWARDEM Tfldschriften. In „Op den Uitkijk", tijdschrdt voor het Christeiijk Gezin, uitgave Gebr. Zomer en Keuning te Wageningen, behandelt Dr. J. Waterir.k „Van het weinige vele", dr. C. Tazelaar „Vondels Palamedes", dr. A. v Veldhuizen „Langs de duinen", ir. N. Ver- hoef „Aardbevingen", en A. van Deursen „De tegenwooruige Galaten". De serie vervolgverhalen wordt voortgezet, eveneens is dit met de vaste rubrieken het geval. Marktberichten ALKMAARSCHE LXPORTVEILING. ALKMAAR, 27 Nov. In de hee'ea gehou- den veiltegen werd betaald voor: Bloemkool le soort (per 100 st.) 1627.90, 2e soort 4—/ 7, Roode kool per 100 K.G. f 0.603.60, Gele kool per 100 K.G. 0.80—/ 3.40, Wortelen per 100 bos 4.60 tot 9.80, Boerenkool per 100 stuks 1 40 tot 5, Groene kool per 100 stuks 1.40 4.60, Bloemkool per 100 stuks 2.80 4.70, Uien per 100 K.G. 5.60—/ 7.20, Andijvie per 100 stuks 0.301.90, Brusselsch lof I per 100 K G. 3546, Brusselsch lof II per 100 K.G. 2023, Pieterselie per 100 bos 3.604, Prei per 100 bos 2.708.10, Spruiten per 100 K.G. 321, Selderie per 100 bos 1 50 tot 4.20, Druiven per 100 K.G. 46 tot 106. ZWAAG, 26 Nov. Veiling Bangert en Omstreken. Druiven f 3575, Spruiten 2.90—/ 4.10, Uien 23.10, Wortelen 0.701, Spinazie 9J 15, Witlof 13—/ 18, Present v. Engeland 15— 22.90, Goudreineten 710.80, Win- terjan 14—/ 18.10, Brabander 8 70, B. Mot S.7015.90, VI. zoet f 9 60, Bloemkool 10—/ 18.10, Roode kool 1.50 tot 2.10, Gele kool 2.105-40,

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6