Ruwe, Schrale Huid van Handen en GelaatGebruikt PUROL De Klnizenaar. De COMMISSARIS VAN POLITIE der gemeente ALKMAAR, brengt ter kennis aan de ingezetenen, de navolgende artikelen der Algemeene Politie verordening, luidende Artikel 145. Het is verboden den openbaren weg te schrobben, te spoelen of op eenigerlei andere wijze met gebruikmaking van water te reini- gen le. bij vriezend weder, Artikel 146. Het is verboden water, sneeuw of eemge andere zelfstandigheid van da ken' steigers of andere verhevenheden of uit gebouwen o:: goten op den openbaren weg te werpen. Neergeworpen sneeuw moet buiten de be- bouwde wijken of in openbare wateren wor- den gebracht. i Artikel 154. j Het is verboden V le. enz. 3e. met bespannen rij- of voertuigen (hon denkarren uitgezonderd) te rijden als de openbare weg met sneeuw bedekt is, zonder dat de trekdieren een of meer luidklinkende bell en dragen 8e. als de openbare weg tengevolge van sneeuw, vorst o. ijzel glad is, dezen te berij dien met paarden, die niet op scherp staan, tenzij aangetoonci kan worden, dat bij het uit- rijden de gladheid nog niet was ingetreden Artikel 185. Elk hoofdbewoner van een perceel, of als 'dit onbewoond of ongebruikt is, de eigenaar van het perceel, is verplicht; le. enz. 2e. bij gladheid van den openbaren tengevolge van sneeuw, ijzel of vorst te gen, dat de openbare weg voor en langs perceelen, er breedte van tenminste een meter, zoodanig met asch, zand of turfmolm is be- strooid, dat daardoor'de gladheid geheel be- nomen zij. Voorts is bepaald in het laatste lid van Ar tikel 183: Is eenig gebouw bij meer dan een persoon In gebruik, dan kom de hier bedoelde ver- jplichting ten laste van de gebruikers der ge- lijkvloers, onmiddellijk aan den openbaren weg gelegen gedeelten, ieder voor zoover het door hem gebruikte gedee'te reikt en zoo die gedeelten buiten gebruik zijn, ten laste van den eigenaar. woond, teen was het mij duidelijk, dat de be- slissing der fractie reeds tevoren kon worden voorspeld." Niet voor immer wijzen de Roomsch-Katho- lieken samenwerking met scciaal- en vrijzin- nig-democraten af, doch de fractie wenscht tot die samenwerking nu nog niet over te gaan, daar zij nog steeds de eenheid der drie rechi- sche partijen de besle waarborg acht voor de behartiging van de belangen des lands. Zoo is dan het vcorstel-Marchant door de fractie venvorpen, en morgen zal een groot deel der pers. aldus spr., deze houding uitleg- gen als een nederlaag voor de S.D A.P Ten onrechte! Slechts de katholieke democraten •lijden hier een nederlaag. en nu het besluit der fractie eenstemmig is genomen, blijkt daaruit, dat degenen, die voor katholieke democraten zijn versleten, zelfs niet voor hun beginselen hebben gestreden. (Luid applausi Doch dc minder vriendelijke woorden, die de R.K fractie aan de socialistische beginse len wijdt, doen vermoeden, dat de Roomsch- Kathclieken wel bereid zijn tot samenwerking met de vrijzinnig-democraten. Dcch dan zou, zeide snr., de crisis anders moeten ziin geloopen! Wij willen wel deel uit- maken van een meerderheidsregeering, doch wij weigerden ons te laten misbruiken als de motor, die de poliiiek drijft, zoftder dat ons de zeggenschap wordt toegekend, waarop wij aanspraak mogen moken. Positie der coalitie. In 1917 bracht.de Grondwet de onderwijs- pacificatie, en daarrr.ee verdween het sterkste bindmiddel der rechtsche partiien* Sindsd'en zijn steeds duideiijker de verschillen aan den dag getreden, die tusschen die partijen be- staan. Ziot men ten slotte, aldus spr., naar de oor- zaak der huidige crisis, don blijkt opnieuw, dat het de godsdienstioe beginselen zijn ge- weest, die rot het ineenstorten der coalitie heb ben geleid. Na de laatste verkiezingen is ornieuw een ministerie-Coli'n cpgetredcn en het is op nieuw gevallen. Zal Colijn voor de derde maal terugkeeren? Die vraag beantwoordt spr. met de wedervraag: wie, die tweemaai door denzelfden chauffeur in een sloot is ge reden, verfrouw* zich "o- een derde maal aan hem toe? (Luid applaus). Tcch schijnt het, dat nog velen op een her- stel der coalit'e hoped Het is, volgens spr, in dit verband we' mer,'\vr--di~ dat ?f"p- zien van de vier kath. ministers het mi- nisterie geen ontslag heeft genomen, doch slechts zijn portefeiul'°s ter beschikking van de Koninoin heeft o-esf?Td. Geen parlementaire regeering. Intusschen, een coalitie-kabinet achtte spr. uitgesloten, en waar een mmderheidsregte- ring in elk opzicht ongewenscht is, is er nu, waar de R. K. fractie weigert samen te wer- iken, voor een parlementaire regeering geen plaats. Zoo staat de R. K. partij de toepassing .van het parlementair steisel in den weg. De liberalen willen een nationaal kabinet, doch op onze medewerking, aldus spr., be- ihoeven zij daarbij niet te rekenen. Zonder ons is een democratisch bewind ondenkbaar, dcch /wij zijn allerminst ongeduldig, en een ..na tionaal" kabinet, dat slechts stilstand zal ikunnen beteekenen, zullen wij steeds met al'e ikracht bestrijden. De liberale partij heeft haar toekomst achter zich, gelijk er men schen zijn, die een verleden voor zich heb- •ben (Hiiariteit). Ten slotte metnde spr dat het in den loop dezcr crisis nog mogelijk zal zijn, dat een voorstd tot samenwerking van democraten en katholifcken alsnog van de laatsten zal uitgaan. De gebeurtenissen in Be'gie wijzen in die fichting, En in dit verband achte spr. flhet een gejukkige omstandigheid, dat Mr. Marchant besloten heeft, alle stukken in za- Jcc zijn formatie-pogingen te publiceeren Die publicatie zal den katholieken arbei- Sders konmen teeren, zeide spr., wat hun lei- ders hebben gesteld tegenover de program- ma's van socialistische en vrijzinnig-demo cratische zijde. Welken kant gaat de R -K Partij uit? De katholieke staatspartij is niet democra- tischj doch is in staat, aldus spr., om, zoo noodig, als zoodanig te fungeeren. Vandaar, dat die katholieke partij nu hier, dan daar steun zoekt. Wat zich in DuitscMand heeft afgespeeld, het is ook ten onzent mogelijk. Reeds thans houdt de R. K.-fractie de mogelijkheid van samenwerking in een verre toekomst open, en naarmate wij zoo betoogde spr. onze beweging versterken, en voortgaan op den weg, dien wij bij de laatste verkiezingen heb ben ingeslagen, naar die mate zal de katho lieke partij zich gedrongein gevoelen, steun te zoeken bij onze, socialistische, beweging. De dagen der coalitie zijn voorbij Zij was sinds lang te vergeiijken met een „bouwvalli- gen ouden heer", die ten slotte struikelde over een bananenschil de motie-Kersten. Doch die aanleiding tot de ineenstorting was in zelceren zin toevallig van de motie K erst en niet gekomen, de coalitie had vroeger of later een andere bananenschil op haar weg gevon- den. Imrners aldus ir. Albarda haar weg zag geel van die schillen.' (Luid1 ap- pla"us). De naaste toekomst zoo besloot spr. is nog onzeker, doch er zijn teekenen, dig wij zen op een toekomstige samenwerking van partijen, die thans nog ver van elkaar staan. MOET ONZE MARINE GESPLITST WORDEN? Gister heeft de inter-departementale com- missie, ingesteld door de ministers van Mari ne, Kolonien en Financien, in zake de split- sing van het Marine-personeel, haar rapport aan genoemde ministers uitgebracht. Het rapport behandelt de personeelsforma- tie, in Nederland en Nederlandsch-Indie, van een geplitste marine, alsmede die van een niet gesplitste marine. In het eerste geval is aangenomen voor Ne derland een vloot van kleine vaartuigen voor den onderzee-, den mijnen- en den algemee- nen dienst, (waarvcor o. m. een pantserschip type Heemskerk), alsmede een vliegdienst Het korps mariniers wordt dan onncodig ge- acht. Voor Nederlandsch-Indie komt de com- missie, c. q. bij mobilisatie, tot twee krui- sers, type Java, -2 torpedcbcotjagers, 5 flot- tilje-var.rtuigen, 12 hulpkruisers, vr.artuigen o. m. voor den onderzee- en mijnendienst, als mede een vliegdienst. Bij de ongesplitste marine zou o. in. het korps mariniers, zij het op verminderde sterk- te, behouden moeten blijven. Het rapport be- vat voorts een hoofdstuk over den dienst- en Icvensvoorwaarden van het personeel en een raming der kosten. Wat een gesplitste marine betreft zullen de koslen voor Nederland 8.181.000 en voor Nederlandsch-Indie f 22.068.000 bedragen,. voor een ongesplitste marine zullen de kosten voor Nederland 20.821 000 en voor Indie 15.254.000 be dragen. Een van het cordeel der meerderheid afwij- kende nota eener minderheid in de coramissie is aan haar rapport toegevoegd. DOOR EEN SNEEUWBAL DOODE- LIJI< GETROFFEN. De correspondent te Sittard van de Maan- dagmorgen bericht over het reeds door ons venneTde over lijden van Da Van den Bergh te Sittard nog het volgende: Toen de heer Van den Bergh, predikant te Sittard, met zijn fids gereden kwam uit de richting Gelceri op weg naar zijn woonplaabj, werd hij in de nabijheid van de kolonie „I<leindorp" (gemeente Sittard) dtoor een troepje opgeschoten jongens met sneeuwbal- len nageworpen Een der sneeuwballen trof den dominee juist tegen den slaap; door de kracht waarmede geworpen was kwam dezen worp zeer ernstig aan, want onmiddellijk stortte de geestelijke van zijn rijwiel en bleef bewusteloos liggen. Vcorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren, snelden direct toe en vonden dominee Van den Bergh buiten ken nis. Geneceskundige hulp was spoedig ter plaatse. De dienstdoende geneesheer kon slechts den deed constateeren. Door de politie word onmiddellijk een on- der sneeuwballenv/erpcrs werd gearresteerd der sneeuwballenwerpers werd gearersteerd en naar het politiebureau werd overgebracht. Bij onze navraag bleek het duidelijk, dat men hier te dcen neeft met jeugdige, onbe- zonnen baldrdigheid, die helaas een achtens- waardig en hoogstaand mensch als slaclitof- fcr heeft geeischt. HET VERDRAG NEDERLAND—DUi i'SCHLAND. Men meldt aan de N. Rott. Crt.: De aanvulling van het Nederiandsch- Du.lsch handelsverdrag, die op 26 Novem ber oncerieek-.nd is, beuckt ecu tariefverdrcg dat pas met de bekraclitiging van het aanvui- end veidrag van kracht vvmdt. Aan de dcu- inekanioren is echter opgedragen het ver- irag van 2 December at, d. w. z. van den dag af, tot aan veiken het douane-omwerp, als bet bekrachtigd is, icrugwcrkenae kracht krijgt zoodanig tee te passcn, dat het ver- schu in de te betalen bedragen tusschcn de aulonome douauejechicn cn de bij het ver- di'ag bepaa.de voor de waren, waarbij deze zi'ii verminderd, wanncer zij in Nederland of een andcr n .estbegunsiigd land zijn ge- produuxnd oi vuvaardigd, zonder het geven van zckerheld oi accijnzen „ui.g.slcldwor den. WEG ENBELASTIXG. Gietermlddag heeft een deputatie uit het dage ijksch bcsluur van den NederL.nds, uen C-nd van kermis-exploitanten „Ons Belong"' en audientic gehad bij den mir.lsler van \va- .erstaat, ter bosprcking van eon be ere regc Ung van d? heffing der wegcnl cl-iing. De deputatie uit het bestuur ste'de voor niet over t? gaan tot heffing vn dc belr.sting >er as, maar de bclasting tc leggen op de benzine. BADEND IN ZIJN BLOED GEVONDEN. Naar het ho~pita?l te Heerlen is overge- irscht de afbeider S die in den afgeloopen nacht rabij de mijn Willem Sophie door de irijnnolitie gevonden was, ba.dend in zijn iloed en met die~e mess'eken in hel onderlijf. Op een afRt^"d van hon 'erd meter van de mijn meet hii ziin r.-n^evallen S. trachtte de gii/n te here'ken rnaar zae^ door bloedverlies neer Hii kon in verband me* zijn toestand "een bd^t0 t^edTeht van l--t "''benrde neven, doch de marechaussee, van Spekholzerheide die de zaak onderzocht, ontving verschillende gegevens, welke haar op het spoor bracht van zekeren H. uit Kaalheide. H. werd ver- dacht de steken te hebben toegebracht en is gearresteerd. De toestand van S. is levensgevaarlijk DOOR EEN BRANDENDE LUCIFER GERED. In aansluiting op het bericht, omtrent de redding der schipbreukelingen van de „Vest- land" kan de Telg. nog mededeelen, dat dc redding door de mctorreddingboot met buiten- gewone moeilijkheden gepaard ging. De motor kreeg namelijk een defect, zoodat men niet meer verder kon, dan met behulp van de riemen. De drie, uit de zee opgepikte zeelieden slaagden er in de aandacht te trekken door het ontsteken van een lucifer, die wonder bo- ven wonder bleef branden, en waardoor de aandacht van de redders op hen werd geves- EEN PIJPESTEEL IN DE KEEL GEDRONGEN. Gister is te Schiedam de 54-jarige A. de V. wonende in de Breedstraat, die op een ladder het plafond van het gebouw van den R. K. Volksbond stond schoon te maken, door het uitglijden van de ladder met een hevigen smak met het hoofd op den grond gevallen De steel van de pijp, waaruit hii rookte, drong in de keel en brak af De dokter, die spoedig aanwezig was, moest helaas consta teeren, dat de dood onmiddellijk was ingetre den. Het lijk is door de politie per brancard naar de woning van den ongelukki voerd. ongelukkige ver- ARM OUDJE. Gisternacht, teen de familie N. te Nieuw- koop zich ter ruste had begeven, wist een 83- jarige huisgenoote, die niet geheel wel bij het hoofd is, ongemerkt het bed te verlaten. Zij nam een kussen mede, stopte dit in de kachel en toen het flink brandde, nam zij het weer mee en ging er op liggen. Een voorbijganger zag het vreemde schijnsel der vlammen en wilde de deur forceeren, hetgeen echter mis- lukte. Met behulp van bur en drong men daarop aan den achterkant het huis bonnen. De vrouw bleek er, naar de Telg. meldt, slecht aan toe te zijn; haar hoofd was met brandwonden overdekt. Men vreest nu voor haar leven. DE STORMRAMP. Het Nationaal Steuncomite Stormramp deelt mede, zooals wij trouwens reeds wisten uit het antwoord van den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw op vragen van den heer Kleerekoper, dat het bedrag der ingekomeu giften zoodanig is, dat thans met groote mate van zekerheid aangenomen kan worden, dat de ge'.eden schade op bill ijke en redelijke wijze vergoed kan worden. Er is tot nog toe ruim 3.065.000 ingeko- men. Uitvoerig wordt nagegaan hoe dit geld be- steed is. INBRAAK EN DIEFSTAL. Te Eede (Zeeuwsch-Vlaanderen) is Zondag ingebrcken bij de familie de W. Een hoeveel- heid gouden en zilveren voorwerpen is ont- vreemd. Een aanzienlijke hoeveelheid aan geldswaardige papieren is eveneens verdwe- nen. De dader is vermoedelijk naar Belgie gevlucht. DE AANRAND1NG VAN TWEE DAMES TE VLISSINGEN. Voor de rechtbank te Middelburg zal op 18 December a.s. terecht staan de 33-jarige A. F. S,, wonende te Middelburg, thans gede- tineerd. S. wordt er van verdacht zich aan eeti no- ging tot doods'.ag te hebben schuldig ge- maakt, gepleegd te Vlissingen op 31 Augustus j.l. Hij wordt beschuldigd daar twee dames te hebben aangerand en met een mes verwon- dingen te hebben aangebracht. Kort geleden is S. veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf wegens po.ging tot moord te Souburg. PSEUDO-KOSTER EN OPLICHTER. Een 25-jarig barbier te Amisterdam, die wegens verminking der rechterhand al gerul- men tijd werkeloos was, trachtte, daar hij lcostwinnaar van zijn behoeftige ouders was, op alle mogelijke manieren aan geld te ko- men. Hij was evenwel zoo onverstandig zijn loevlucht tot minder nette practijken te ne- men. Als slachtoffer koos hij uit een armen werklooze, dien hij in de ker had ontmoet. Hij ontmoette hem op de Stadhouderskade en liep met hem nice naar huis alwaar hij den man en d ens echtgenoote wijs mr.akte dat hij koster van dc R K, Kerk in het Oostzaandorji was en in die kwaliteit cen relatie had wiens zoon als afdcelingschcf der Kasvereeniging was verbonden. Door middel van dien zoon was de barbier, naar hij zeide, wel in siaat hem een betrekking te verschaffen. Hiervoor was wel cen waarborgslelling van 200 noo dig, doch hiervoor zou de „koster" wel zor- gen. De werklooze was naluurlijk uiterst ver- ii-eugd over deze bereidwilligheid. Een paar dag - n later kwam de „koster" echter met de mededeeling, dat Let met dc betrekking „in ordc" was, doch dat aan de waarborg 26 le ort kwam. Dit bedrag werd door den werk looze ge'eend cn aan den jongeman ter hand cetcld. Ever zoo cen bedrag van 50, het- velk de „l oeter" hem ter '.ccn vroeg, daar hij v Igens zijn zeggen geld mocst voorschieten v or cc begrafenis van den pastoor van zijg crk Aizoo sick c!e man'zich leiWille van zijn .wcidoener" dic'p in de schulden. Van de be- rcLldng kwam naluurlijk zooals dra b'e k niets terecht. Gi 'ter had e'e would be-koster zich voor den Amsterdnmschen Poiitierechter Servatius ter zake vaii oplichting te verantwoorden. Ter terechlziiling1 bekendc bek'aagde de feitcn ten deele cn tevens kwam aan het licht, dat hij man gedwongen had de 76, vermoer- dcrd met de reiskosten naar den Haag, waar de bprg woonde, te leenen. Het O. M., waargenomen door Mr. Mas- sink, eischte een gevangenisstraf van 5 maan- den. Mr. Servatius veroordeelde beklaagde tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. KORTE BERICHTEN. Sedert 15 jaar is cr aan de Riviera we- :'er sreeuw gevallen. De thermometer is tot 3 graden onaer nul gedaaicL De Turksche regeering'heeft een Wet- boek van den Arbeid opgesteld, dat zal wor den voorgelegd aan de TuiJSche Nationale Vergadering. Verscheidene bepalingen van dit Wetboek beteekenen een belangrijken vooruitgang in de Turksche arbeidswetge- ving en sluiten zich aan bij zekere beginse len, welke vastgelegd zijn in de conventies, aangenomen door de Internationale Arbeids- confcrentie. (Uit het Italiaansch van V. SOLBAN'I.) Hoog boven op den berg stonden nog enke- le ovrblijfselen van een vroegere abaij, da- teerend uit de elfde eeuw. Het waren de drie muren van een kapel, waar de mines van de kerk bij behooren. Eenige kruisbalken hadden bij hun val een hoi gevormd en waren later zoodanig gestut, dat ze den kluizenaax als eel dienaen. Menigeen, die het weten kon, noemdle hem een heiiige, die eens een groot zondaar was geweest; eveneens dat hij was een machtig neer, die zijn geheeie veimogen had geofferd aan zijn raaKiust op hem, die zijn neminde had gedood, en nu, na vele omzwervingen over de geheeie wereld, naar lichaam en geest vervaiien en den naderenden dood voe- lend, zich aan God had overgegeven. De overmoedige, op avontuur-beluste en wraakgierige riader had zich van de wereld losgescneurd, en a.s in oude tijden, liep hij m rond, barrevoets en in verschoten, sohame- le pij. Zijn haar en zijn golvende baard wa ren aer kapel, met yeel kunstzin het beeld der met bloedroode, zinnelijke lippen liel zich af en toe zien en onder de zware, zwarte wenk- brauwen lichtten twee oogen, fonkelend en tegelijk vroom. Hij leefde van aalmoezen. Boven een kastje had hij, aan een der mu ren der kapel, met vee lkunstzin het beeld der madonna, larng geteitsterd door wilde golven en van de zon verbleekt, opnieuw gerestau- reerd. Alle menschen kusten het kastje en wierpen er hunne milde gaven in. Hij bezat een rijke kennis om mensch en dier te genezen en menigmaal bevrijdde hij menschen van hunne zielsziekten. Eens, in een stormachtigen voorjaarsnacht, toen de Tyrrheensche zee tegen het voorge- bergte bulderde, hoorde men op korten af- stand geweerschoten knallen en kreten klin- ken. Daar werd een mensch vervolgd! Tus- schen de helling en de opgezwiepte struiken drongen hijgende stemmen omhoog. Na eenige oogenblikken verscheen een ademlooze, gewonde man in de richting der heiiige mines; de kluizenaar trad hem tege- moet. „Red mij, heiiige man, red mij, 2000 scudi zijn op mijn hoofd als losprijs gesteld, red.... Hij bracht den zin niet verder; lijk-wit bleef hij steken, de oogen wijd-open gesperd, als door een fantastisch vizioen Van onder de groote, didite donkere wenk- brauwen keek hem de oudere man somber aan. De vluchteling bedekte het gezicht, om niets meer te zien en mompelde: „verloren." De onbeweeglijk-S'taande kluizenaar sprak: „Treed binnen, claar mag niemand je grij- pen." De vluchteling deed als hem gezegd1 was en trad de eel binnen. Gedreun van voetstappen langs de berg helling weerklonken en een sergeant, met twee gendarmes kwamen kort daama te voorschijn. De vluchteling, nauwelijks geborgen, stood bij deze nadering achter de deur als vastge- ketend; in doodciijke angst luisterde hij toe en wachtte af. „Goeienavond, vader," zei de sergeant, „Wat voert u hierhcen, kinderen?" Vader, laten we elkaar niet voor den gek houden, lever ons dien persoon uit, die met u gesproken heeft." Ik was alieen!" „Ja, ja, voordat hij aangekomen was. Waart gij wat verder verwijderd geweest, dan lag de ander hier ter aarde; maar u hebt mij dien bal leelijk weggeschopt, zoodat ik hem niet meer te pakken kon krijgen." „Kent gij den persoon, dien gij vervolgt?" „Bijzonder wild, 2000 scudi taglia!" „Gij kent hem dus?" „Ik heb zijn signalement! Aangeklaagd wegens hoogverraad!" „ln de po.itiek bestaat geen hoogverraad, kinderen. net verraad aan de eene zij is heroi'sme aan de andere; de onschuldige van heden is morgen een martelaar." „U denkt toch niet, dat ik wat om derge- lijken onzin geef? Mij is bevolen met vele anderen: grijp hem, en je krijgt misschien een streepje op je mouw erbij en hier tast- baar 2003 scudi, met zoovelen te verdeelen als hebben meegeholpen tij de gevangenne- ming. Het r.ood.ct heeft hem op mijn weg ge bracht en om hem te arresteeren, zijn wij slechts met z'n drieen." „Gij kendet hem niet eerder dan nu?" „Neen!" „En hij heeft u niets kwaads gedaan?" „Arme kerel! nooit! integendeel, hij zal mij cen groote weldaad bewijzen." „De vluchteling, wien bij de laatste vra gen van den hermiet cen rilling doorvoer, voelde bij de gevolgtrekking van den gen darme zijn bleep verstarren. Hij moest zich over zichzelf verwonderen, want eigen.ijk had hij nooit angst gevoeld. Het was niet juist, dat hij steeds zijn vijand gelukkig was ontsnapt. De Eurcpeesche omventeling had verhinderd hem te vinden. Hij was den ker- ker ontvlucht om de eenvoudige reden, dat gevangenissen weliswaar er zijn om lastige personen op te sluiten, maar deze hebben het recht, als ze kans er toe zien, te vluchten. Dat was de reden, dat hij ook ontkomen was. Vervolgd en gewond door gendarmes, had hij cen wijkplaats gezocht. Dit alles is mensche- lijk, te meer waar ook de heroische verach- ters van den dood geprobeerd hebben te vluchten en een toevluchtsoord te vinden. Alleen omdat hij nu plotseling, totaal onverwachts, zich tegenover „zeker-iemand" bevond, voelde hij zijn hart in de sqhoenen zin ken en hij bleef als vastgenageld bij een der steenen staan, die den drempel vormden tot een soort verbindingsdeur tusschen de ce! en de kapel. Hij keek een oogenblik om zich been, als werd hij door lets aangelrokken. Een olie- lampje wierp een buudeltje rood licht over een lijst van goud. Hij had er op durven zwe- ren, dat er in die lijst, inpiaats van de heiiige beeltenis, het portret der vermoorde stond." Hij voorvoelde den dood. De kalmeerende woorden van den kluize naar beteekenden even nog iets, dat op le- venshoop geleek; hij hoorde dezen zeggen: „Gij zijt dus om een beetje geld bereid een van je gelijken aan den dood over te leve- ren?" „Ja, maar daarvoor niet alleen! Deze is een door die wet gezochte en ik ben een van hen, die hem zoeken. Ais uw beroep daarin besfaat om voor God de zielen de redden, zoo is mijn beroep om de liehamen aan de justitie uit te leveren. God heeft de katten geschapen, opdat ze muizem zullen vangen, honden om hazen te vangen, en de gendarmen om misdadigers te grijipen." „Maar om al deze logica maakte jij je niet warm als jou niet de premie lokte! De regeeringen loven die expres uit. Bedenk je dan niet, dat deze mensch hier, tot wanhoop gebracht, zich ten doode kwelt „Och, heiiige vader! Wie weet wat voor moeite het me zal kosten om mijn eigen ziel in veiligheid te brengen en u wilt, dat ik mij de moeite zal getroostea aan die van een an der te denken!?" „Kort en goedy mijn jongende gehee ie zaak draait dus aleen om die premie!" „Och, mijn hemelook wel wat om de voldoening „Als ik nu echter jou direct de som der premie ter hand stelde?" De vluchteling voelde een schok, een steek, maar een luid gelach bracht hem weer tot ziehzelve. „Gij? en waar zijn bij u die 2000 scudi?" „Ik bezit ze." Het gehijg van den vluchteling werd luider als van iemand, die op't punt staat in huilen uit te barsten; hij hoorde opnieuw zeggen: „Voor de grap moet u dergelijke dingen niet zeggen; weet u dan niet, dat een derge- -Idjk zeggen u het bezoek van den een of ande ren struikroover kan bezorgen?" „Maak je om mij niet bezorgd; ik heb het geld voor een barmhartig werk bijeen geza- meld; dit hiernuis het grootste werk der barmhartigheid". De vluchteling voelde, hoe zijn hart op bersten stond, het kwam hem voorals- of hij zweefde tusschen leven en dood. Dan echter loste zijn ziel zich op in deze machtige barmhartigheid, waarmee zijn doodsvijand hem bijua, ook voor God, ver- loste. - De pauze was kort, omdat de gendarme, nadat hij met een veelzeggenden blik zijn beide ondergeschikten had gepolst, toe- stemde. „Als het gaat om een wensch van u, neem ik aan." Alleen de vluchteling begreep, welk een groot offer aan zijn eigen persoonlijkheid de kluizenaar had gebracht. Hij voelde zijn eigen ziel in tranen smelten, hij knielde op den dorpel neder, terwijl zijn redder met langzame schreden binnentrad om het geld van de verborgen plaats weg te nemen. Hij was als een beangstigd kind, terwijl de heiii ge eenige zakjes uit een geheim gat nam en ze stom en plechtig wegdroeg. De storm raasde steeds feller, steeds woe- dender. In de eel hoorde men het rinkelen van het geld, 100200doch wat deed inmiddels de kluizenaar? Zijn zwijgen benauwde den vluchteling in hooge mate; hij had gewild, dat deze iets had gezegd. De hebzucht der drie gendarmes vierde hoogtij. „En 500sprak de sergeant, „dat is jouw deel, is't niet?" „Ja," beaamde een der beide soldaten, en het tellen begon opnieuw. De vluchteling stak het hoofd naar buiten; heid. Geleund tegen het armzalige altaar, waarop een lampje brandde, zag men de ge- stalte van den forschen, breedgebouwden hermiet; men kon zijn gelaat niet duidelijk waarnemen. Op de onderste txeden zaten de beide gendarmes, en voor hen geknield de sergeant, de scudi uittellend. ,,500en dat is jouw deel, is't niet?" „ja," antwoordde de andere soldaat. „Deze worden dus mijne 100 scudi," en opnieuw begon het geldgerinkel. Wat dacht thans de hermiet? Wat ging er in zijn ziel om na een dergelijke kracht- prestatie van barmhartigheid? Hij stond daar als een beeid van een grafmonument. De vluchteling werd opnieuw door groote vrees bevangen, door de angst om met den vijand van vroeger, die heden zijn redd.r was, zoo aanstonds alleen achter te blijven. De scene van het geldteilen was weerzin- wekkend; het zwijgen van den heiligen man bekiemmend; maar toch, hij had dit willen rekken tot de morgenschemering, de nacht verhoogde zijn angst. ,,800... 900... 1000! Goeien nacht, vader!" Geen antwoord. De vluchteling kroop langzaam, deemoedig tot aan de voeten van den hermiet; hij kuste ze, terwijl hij zijn tranen den vrijen loop gunde. Hij schreide, en in zijn wanhoop sprak hij opgewonden woorden Het scjireien werd zacht-er, zwakker toen waagde hij het zijn blik tot den kluize naar op te heffen en hem een woord van be- rouw te zeggen, maar van ontzetting hield hij zijn woorden in. Het gezicht van dezen man was een afschuwelijk grijnzen, het masker van den krankzinnige. r De vluchteling begreep. Aan den kluizenaar, door langdurige boe- tedoening gelouterd, was het gelukt, voor korten tijd het instinctieve bewustzijn van den sterken, wraakzuchtigen en onstuimigen man te onderdrukken; dit instinct dreigde weer door te breken. De geest kon den overmati- gen druk niet weerstaan. Doch de uitwerking was anders. Uit het conflict kwam de ca tastrophe: hi' verstand was getroffen. De vluchteling voelde geen kracht meer tot verzet; hij liet zich door den waanzinnige leiden. De kluizenaar trad de eel binnen, ruste het beeld, dat inderdaad dat der ver moorde was. Toen schoof hij met bovenmen- schelijke kracht de beide nieuw-opgesteldte stutten weg, die onder dc gekruiste balken waren opgericht en fcewerkte daarmee de in- eenstortiiig, twee der muren van de kapel meesleurend4 <4i< „Ik

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 10