AlKmaarsche Gourant i4;i;ii,lkt()N. Be Eeisgenooie. GOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT Dinsdag 1 December. !*o. 283 1925 Honderii Zevsn en Twinfigste Jaargang, Gemengd Nieims. MR. MARCHANT OVER ZIJN HOU- DING TEGENOVER HET GEZANT- SCHAP BIJ DEN PAUS. Het Nederl. Corr.-bureau te's Gravenhage deelt mee: Naar aanleiding van de aanvallen, op mr. Marchant gericht uit hoofde van den minder- waardig geachten draai dien hij zou hebben genomen ter zake van het gezantschap bij den Pauselijken Stoel kregen wij van hem de volgende verklaring: Indien men, zonder eenige verklaring, de feiten naast elkander plaatst: op 11 Novem ber gaven de vrijzinnig-democraten hunne stem aan het amendement-Kersten, en op 21 November, bij de publicatie van het program, bleek dat zij weder de handhaving van het ge zantschap aan de Katholieke Sractie aanbo- den, staat men voor een tegenstelling, een draai", die gemakkelijk als onwaardig is te diskwalificeeren. Maar dat kan dan toch alleen iemand doen, die of de feiten niet kent, of ze wel ken- nende, opzettelijk een valsche voorstelling geeft. In de „kcrte verklaring" toch, waarmede de heer Marchant de stem der vrijz.-democra- ,ten, voor het amendement-Kyrsten uitge- bracht, motiveerde, heeft hij onverholen mede gedeeld, dat zij met die stem niet hun oordeel uitspraken over het gezantschap, doch uit sluitend een uitspraak gaven van politieke be- teekenis, die alleen de beslissing raakte over het voortbestaan der coalitie en haar kabinet, dat zij schadelijk achtten voor het land. Dat zij dit zouden doen, was door de lei- ders der coalitie te verwachten; ook door het kabinet. Tot dusver hadden deze staatslieden steeds met succes gespeculeerd op de bereidwillig- heid der vrijzinnig-democraten om alle moei- lijkheden, voortspruitende uit de inwendige verdeeldheid der coalitie, telkens voor haar uit den weg te ruimen en aldus het pad voor haar verderen levensgang te effenen. Die spe- culatie werd begunstigd. doordien de leider der katholieken de mogelijkheid in het ver- schiet stelde, dat zij onder bepaalde omstan digheden wel geneigd zouden kunnen worden om het vormen van een gemengde democrati- sche meerderheid te bevorderen. Na de verkiezingen was hiervoor de gele genheid open. De uitslag der stemming wees in die richting. Toen desondanks de katholie ken het door de verkiezingen veroordeelde „b:le;d-Colijn" bleken te continueeren, was duidelijk, dat de kans op spontane mcdewer- king der katholieken tot een democratische nieerderheidsvorming uiterst gering was Zonder ingrijpen van de oppcsitie zouden zij daartoe niet overgaan. Dit was de reden, waarom de heer Mar chant dadelijk na het weder bijeenkomen der Kamer aan de leiders der rechterzijde en ook aan den leider van het kabinet heeft medege- deeld, dat op de bereidwilligheid van de vrij zinnig-dpmocraten tot het opruimen van bo- venbedoelde moeilijkheden niet langer viel te rekenen. De minister Colijn wist dit, de heer Heemskerk wist dit, de heer Nolens wist di' en de heer dr. De Visser wist het. In het voor- loopig verslag over hoofdstuk I der staats- begrooting werd het hun officieel aangezegd Wat de vrijzinnig-democraten betreft was derhalve deze speculatie hopeloos. De leiders der coalitie waren er derhalve op voorbereid, dat zij, die in de handhaving der coalitie het allerhoogste staatsbelang zeiden te zien, hun ne onderlinge verschillen aan dit hoogste be- lang hadden ondergescliikt te maken. Van dit standpunt van de vrijzinnig-demo craten was de ..korte verklaring" over het amendement-Kersten het noodzakelijk uit- vloeisel. In andere woorden luidde zij: wij hebben steeds voor behoud van het gezant schap gestemd, omdat de regeering zegt, dat zij het voor haar diplomatieken dienst noodig heeft, maar voor cms is hierbij geenerlei be- ginsel betrokken; het amendement op zich- zelf is yoor ons „weinig belangrijk"; dat zal onze meening blijven; als er geen politieke reden is van hooger belang om anders te han- delen, zullen wij het behoud van het gezant schap blijven steunen; thans echter is die po litieke reden er wel; als het amendement wordt aangenomen, zal de coalitie uiteen val- len; dat is voor ens en veel hooger landsbe- lang; alleen om dit doel te bereiken geven wij aan het amendement onzen steun, in afwij- king van onze tot dusver aangenomen hou- ding. Dit was het eerste feit, op 11 November. Bij lret intreden van het tweede feit, tien dagen later, was die politieke reden om an ders te fiaticfelen vervaTTen. Thans was het omgekeerde het geval: de vrijzinnig-democra ten konden wellicht de gewenschte andere meerderheidsformatie bereiken. Thans waren er dus twee redenen voor een om de vraag betreffende het gezantschap te beantwoorden in denzelfden geest als zij die tevoren steeds hadden beantwoord. Derhalve zeiden zij, te alien overvloede, tot de katholieken: als gij met ons wilt medewerken aan het vormen van de door ons steeds nagestreefde meerderheid, is er voor ons geen enkele reden om van ons vroeger ingenomeii standpunt af te wijken Dit alles sluit als een bus. Er is niets min- derwaardigs in. Integendeel het is minder- waardig om de zaak anders voor te stellen dan zij is en daaruit een wapen te smeden om de vrijzinnig-democraten aan te vallen en te stellen in een valsch licht. OR HET DiROGE GELOOP'EN. Gngevear 12 uur gisteriniddag is bij Sehoorthoven door de soeeuwjacht een kleiui scheepje op de Lek tusschen den ouden strek- dam en een krip op het droge geloopen. De schipper had geen roeiboot. Daardoor kwa- men de twee opvarandetn in levensgevaar te verkeeren. De bakenmeester, de heer P. Maas is hen met zijm boot te hulp gekomen. Het schip had gerst in en kwam van Vreeswijk. Er zijn maatregeten gefcroffen om het scheepje met den vloed weer vlot te brengen. DEMOCRATISCHE PARTI J. Het hoofdbestuuT van de Democratische Partij heeft Zaterdag *>en vergadering gehou- den met de voorzitters van de afdeelmgen en de correspordenten, ter behartiging van eeni ge huishoudaiijke aangelegenmeden. O.m. werd besloten tot een reorganisatie van het pajiijorgaan. Tot redacteur van het orgaao dat 1 Jamuari in grooter formaat zal ver- schijnen, werd benoemd de heer dr. R. de Waard, te Groningen. Voorts werd besloten, vaste propagandisten aan te stellen en voor de propaganda een foods bijeen te brengen, waarvoor tijdens de vergadering reeds een flink bedrag werd ge- teekend. De voorzitter van de partij, prof. mr. J. E. Heeres, hield bij de opeoiog van de middag- vergaaering een rede, waarrm hij o.m. zeiae, een woord te will en spreken over de houding, door de Democratische Partij aan te nemen in de huidige politieke consteliiatie. Spr. ging uitvoerig na door welke oorzaak de crisis ontstaan is. Mr. Marchant had tegom het gezantschap bij den Pans g'-stemd om de coalitie te be- eindigen. coalitie En nu is spr.'s bezwaar, dat de daardoor niet voorgoed dood is. Dit feit, hetwelk zoo heuglijk zou zijn, als het voorgoed plaats vend, kon misschien al leen gebeuren, ais bij het tijdelijke uiteenval- len van de coalitie een minister!! had kunnen wordm g°vormd, stemmende op een meerder heid in de Tweede Kamer, resp. parlement, of, zooal niet op een bepaalde meerderheid, dan toch op een sterke minderheid met daar- naast elemental, wel onzeker, maar die toch eenige hoop op medewerking sohijnen te ge ven. In dit geval een sterke minderheid van democratische elementea, plus een aaotal le- den met democratische gevoelens, maar op wier steun om andere redenen niet bepaald kon worden gerekend, maar toch althans in sommige gevallen, redelijkerwijze gehoopt Bij v. in dit geval de sociaaldemocraten en de vrijzinnig-democraten en daarnaast het lid van de R. K. Voiikspartij, eenige democra tische leden van de R. K. Staatspartij, mis schien een enkel lid van de Anti-rev. Partij tezamer misschien een 43 leden. Deze proef heeft Marchant niet aange- durfd. Hij heeft blijkbaar niot aangedurfd een ministerie, bestaande uit sociaal-democra- ten en vrijzitmig-di:.mocratcn met hoop op steun van andere democratieche elementen in de Tweede Kamer. Toch ware hierin mis schien een kans voor de democratic gelegen geweest. Eta in die S. D. A. P. en in den Vrijz.-De- mocr. Bond zijm ooeegenzegkjk menschen te vinden van het hout, waaruit men ministers smijdt, die de bekwaamheden d'aartoe ten voi le bezitten. Had Marchant deze proef aange durfd, met het voornemen, bij een ermstig conflict met de Kamer aan te ofcuren op Ka- merontbindi.ng en van de vaan der democratie te oinitplooien als herkenningsteeken in den verkiezingsstrijd, dan zou hij de democratie een kans hebben gegeven. En dan zouden ook vele andere democraten, die niet behooren tot de S. D. A. P. en den Vrijz.-Democr. Bond, hem z order twijfel met vreugde hebben ge- steund. Deze proef waagdte Marchant niet. Hij toonde geen vertrouwen te bezitten op den democratiedhen zin van het Nederl and- sche volk' en verzwakte daardoor de demo cratie. En hij verzwakte haar nog nog meer door wat hij wel deed. Hij zocht steun bij een niet democratische partij, de Room sell - K athol ieke Staatspartij. Deze politieke partij is een niet- Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde veHaling '/an W. H. C. 92) Wel, zei hij, is de vrede gesloten? Phyllis kreeg een kleur. De vrede is gesloten, bevestigde ze zachtjes. Aangezien mijnheer Vignol onge- steld is, neemt Willem mij in-piaats van hem mee U? Ontsteld wendde mijnheer Patain zich tot Kerjean die, terwijl een eenigszins zenuw- achtige glimlach zich om zijn mond plooide, bevestigend knikte. Het gansche gezicht van den heer Patain drukte zoo'n komische verbazing uit, dat Phyllis hartelijk begon te lachen en de kleine Vignol zich op zijn lippen moest bijten om het ook niet te doen. Wel, verdraaid! Dat is toch al te kras! riep hij uit, zoodra hij weer tot bezinning was gekomenDie man weigert mij mee te ne men, mij!... onverbiddelijk wijst hij elken passagier, die hem wordt voorgesteld, af, zoo- dat ik er zelfs toe kwam me af te vragen of hij soms vreest dat hem een ramp zal overko- menEn die zelfde man besluit plotseling dat kleine vrouwtje mee te nemen zoo heel gewoon, alsof het gold per trein naar Nice te gaanIn elk geval, Kerjean, je kunt je er op beroemen een zonderlinge kerel te zijn VIII. De zon steeg hooger aan de kirn, omslui- erd door een lichten nevel't Weer was niet ongunstigwat mist misschien, maar het zou niet waaien en dat was het voornaamste. De groote vogel wachtte op het uitgestrek- te verlaten weiland van Mirmar. Met haar kleine hand raakte Phyllis den blanken vleugel aan, als om dien te streelen. Rustig stond ze te praten met mijnheer Pa tain en den kleinen Vignol. Plotseling viel haar een gedachte in en ze riep Kerjean, die bezig was Capelude aanwijzingei. te geven: Willem, we landen immers bij San Pie- tro d'Orcino en daar zal de auto ons waeh- ten, niet waar? Maar waar gaan we dan heen, aangezien mijnheer Patain ons toestaat op behoorlijken afetand van Ajaccio te blijven en ons te onttrekken aan de manifestaties van de uitgelaten menigte? Naar CorH, denk ik, en naar Bastia O, best! Ze keek mijnheer Patain aan. Ik vraag dat wegens mijn bagage, ver- klaarde zeIk zou me anders niet eens kun nen verkleeden en nu zal ik Laurent zeggen dat hij de bagage naar Bastia zendt Enthousiast riep mijnheer Patain uit: 'democratische partij; zij houdt bijeen demo- craten en conservatieven, en deze laatsten maken machteloos wat de eersten zouden will- len. En hoe goed de leiders vain den Vrijz.-Dem. Bond zelf dit beseffen, wordt bewezeu door bet z-g. regeeringsprogram, door Marchant meegedeeld in de algemeene vergadering zij- ner partij. Deze vergadering was niet een bijeenkomst van gelijkdenkende mannen en vrouwen met beginiselen. Het regeerprogram was daarvan de afspiegeling. Met al de be- laiigrijke vrij zinnig-cfemocratische verkie- zingsbeloften werd gesold: met art. 40 van bet Bezoldigingsbesluit, nation ale ontwape- ninig, rechtspositie der vrouw, staatspen- sioen, medezeggensohap, enz. Er komt nog iets bij. Qeheel onmogelijk rekent spr. het niet, dat Marchant slaagt. Reeds begint, aldus spre- ker, een kathobek democraat als mr Aalber- se, met zeer slimme en niet voSkomen oprech- te owtledeng van de verklaring van> dr. No lens, den draai voor te bereiden. En er zijn meer dergelijke teekenen waar te nemen. Bij de R.-K. Staatspartij is blijkbaar alles mo- gelijk. Slaagt nu Marchant, dan krijgem wij - niet een democratisch bewind, maar een half- democratiscli met een zuiver conservatief remtoestdl. Slaagt Marchant niet, dan is er groote leans, dat wij na een lange crisis een rechtsch bewind krijgen, hetzij opisieuw on<|er Colijn, hetzij een rechtsch z.g. zakenkabinet, met andere woordeneen coalitiekabinet naar den geest, indien dan niet naar den naam. Dit zal worden ingeluid met terecht te wijzen op de onmacht der democratie om te regeeren! Meer nog dan ooit, zou de coalitie dan *de macht in handeri hebben, gecamoufleerd, maar juist daarom des te gevaarlijker. Ook dit is een der gevar'n, verbonden aan Mar- chart's optredfen van thans. Om dit alles was het spreker niet moge- 'lij'k, een gunstig oordeel daarover uit te spreken. EEN ONVRIJWILLIGE PASSAGIER. Zaterdag is ter beschikking van de politie te Vlissingen gesteld een 26-jarige Belg, die in de haven van Antwerpen aan boord van het Belgische stoomschip Londonnier, waar- op hij werkzaamheden moest verrichten, in slaap was gevallen en niet had bemerkt, dat het voor Brazilie bestemde schip de haven verliet. Hij werd eerst onderweg wakker en is te Vlissingen aan wal gezet, Daar hij -vreemdeling en zonder middelen-van bestaan was, is hij over de Belgische grenzen ge- bracht. ONTPLOFFINGEN. Te Delft is Zaterdagavond in de bakkerij van den heer Van Wijngaarden aan den Rot- terdamschen weg de heetwateroven met een hevigen knal uit elkaar gesprongen. Het personeel had juist de bakkerij verlaten. De schade wordt op ruim 1000 geschat. Een begin van brand kon tijdig wor den geblusrht. Zondagmiddag 3 uur zijn te Vlissingen van de reede aan wal gebracht twee matrozen van het Zweedsche stoomschip Dagmar van Louisa gekomen en bestemd voor Antwerpen De beide mannen hadden bratrtfwonden en beenbreuken; zij werden per raderbrancard naar het St. Joseph ziekenhuis overgebracht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was aan boord van het schip bij stormweer door het schommelen een in het bunkergat staan- de bus benzine omgevallen, waardoor een ontploffing plaats had, met het gevolg, dat de beide boven bedoelde mannen, die in het bunkergat werkzaam waren, verwond werden. J. B. VAN DEN OUDENDIJK PIETERSE. f Gister is in Den Haag overleden de ge- pens. generaal-majoor der artillerie J. B. van den Oudendijk Pieterse, in den ouderdom van 83 jaar. De overledene, die ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw was, heeft langer dan 40 jaar deel uitgemaakt van het officierencorps van het Nederlandsche le- ger, BOND VAN AMATEUR FOTO- GRAFEN VEREENIGINGEN. Zaterdag heeft te .Utrecht vergaderd de Bond van Nederlandsche Amateur Fotogra- fen Vereenigingen, onder lei-ding van den waarnemend voorzitter mr. J. Frowein (Arn- hem). Hooiddoel van de vergadering was een belangrijke reorganisatie, nl. het omzetten van het vereenigings-lidmaatschap in een per- soonlijk lidmaatschap, waarbij echter de ver eenigingen een collectief lidmaatschap voor hun leden kunnen aangaan. De wijziging was noodig omdat de Bond anders geen ko- ninklijke goedkeuring op zijn statuten kan krijgen. Verschillende kleinere vereenigingen zijn nl. met koninklijk goedgekeurd. Met het oog op uitbreiding der bondsbemoeienissen, zooals het organiseeren van een groote ten- toonstelling, begin volgend jaar, is rechtsper- STELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE- REN.-ZEER ZEKER ZAL HIJ DE PUBLI- CITEIT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK WETEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SLUIT EEN REGELCONTRACT BIJ DE ALKMAARSCHE COURANT, DIE IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT. as Hoort u dat, mijnheer Kerjean? Dat vrouwtje is allermerkwaardigstik geloof heusch dat er zoo geen tweede op de wereld bestaat! 't Was alleen maar voor den vorm dat hij zich geroepen achtte nog het een en ander in te brengen tegen de buitensporigheid van zijn ingenieur, want eigenlijk geraakte hij er door in vervoering en vond zijn romantische fantasie deze oploesing zeer aantrekkelijk i 't Was of de glans van de toekomstige over- winning van den Patain-motor reeds op zijn gelaat stond te lezen hij was vol vertrou wen verrukt en als in een roes. Opnieuw was Kerjean in beslag genomen door een bespreking met -Capelude, maar spoedig daarop ging hij naar Phyl en vroeg: Ben je klaar Phyleke? Zijn stem klonk vast; men zou bijna hebben kunnen zeggen strengNiet de geringste ontroering bleek uit zijn mannelijk gelaat, dat door de zwarte hoofdbedekking omsloten was, als dat van een ridder uit de middeleeu- •wen in een malienkolder. Ik ben klaar, zei Phyleke. Hij tilde haar in zijn armen op om haar op de goed ingesloten zitplaats neer te zetten, die in de lichte en stevige constructie van den Patain-eendekker, voor den piloot, voor den passagier was ingerichtHij sprak niet tot haaralleen hield hij haar een oogen- blik vast tegen zijn borst gedruktToen zette hij haar zachtjes op de zitplaats neer, Pakte haar in zijn pelsjas en gespte een cein- soonlijkheid een eerste vereischte. Op de vergadering waren vertegenwoor- digd twaalf van de zestien aangesloten ver eenigingen. Na een breedvoerige gedachten- wisseling, waarbij vooral de Haagsche A. F V. zich kantte tegen het persoonlijk lidmaat schap uit vrees dat tal van clubleden nu bondsleden zouden worden, werd de reorga nisatie met op een na algemeene stemmen (die van Den Haag)'aangenomen. Het persoon lijk lidmaatschap werd gesteld op 1, terwijl de vereenigingen kortmg krijgen naar gelang van het ledental. De Bond zal niet alleen tentoonstellingen organiseeren, doch uitbreiding geven aan de wedstrijden, rondreiscollecties doen circulee- ren bij clubs en leden, lantaarnplaat-collec ties samenstellen, zorgen voor collectieve uit zending van fotowerken naar buitenlandsche tentoonstellingen, een correspondentieblad uitgeyen, sprekerslijst Samenstellen, enz. AGENT OMVERGEWORPEN. Bij het bobsleeen op het Kopje te Bloemen daal is Zondagmiddag omstreeks 2 uur een ongeluk gebeurd. De politieagent S., had veel moeite, het opdringende publiek aan den kant van de baan te houden. Plotseling kwam hij daardoor in aanraking met een slee, die in zeer snelle vaart van de hoogte kwam. De agent werd tegen den grond gegooid en bleef bewusteloos liggen. Hij is door collcga's per auobrancard naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd, waar bleek, dat hij een sleutelbeen gebroken en een been gekneusd had. Na in het ziekenhuis verbonden te zijn, is hij naar zijn woning vervoerd. Naar aanleiding van het gebeurde is van gemeentewege zand op de baan gestrooid. LIJFSDWANG. Mr. L. P. Denekamp (te 's-Gravenhage schrijft in het Wkbl. v. het Recht: Iemand, die bij dagvaarding veroordeeling vroeg van gedaagde, een juffrouw, na ont binding van de tusschen hen bestaan hebben de firma, tot betaling van een bedrag van on geveer 2000, verkreeg van de rechtbank, al hier, vonnis o.a. uitvoerbaar bij lijfsdwang. Optredende voor deze juffrouw, heb ik bij de mondelinge toelichting voor de rechtbank medegedeeld, dat mijn cliente mij geheel en al verkeerd had ngelicht, zoodat de conclusie van antwoord er vlak naast was, en wij mits- dieri de veroord'eelh-ig afwachten, in de hoop, dat de begane fout in appel zou te herstellen zijn. Voor eenige dagen heb ik conclusie van eisch in hooger beroep genomen, en daarin als eerste grief aangevoerd, dat het vonnis uitvoerbaar is verklaard bij lijfsdwang, hoe- wel ten tijde van de dagvaarding gedaagd; niet meer koopvrouw was, terwijl zij het op het oogenbtik zeker niet is, daar zij thans een betrekking heeft als chef over de meisjes- afdeeling in een fabriekje, alwaar zij het hoopvolle safaris van 12 per week geniet. Of er dus nog reden is voor vonnis uitvoer baar bij lijfsdwang, werd aan den appel-rech ter ter overweging voorgelegd. Eenige dagen nadat deze conclusie geno men was, is de lijfsdwang toegepast, en is de juffrouw' mitsdien gegijzeld in het Huis van Bewaring te's Gravenhage.* Zij zit nu opgesloten in een eel met stee- i"en vloer (wel heeft zij een- voetenbankje.) Door een luikje wordt het eten haar aange- reikt. Zij bibbert van de koude, want de tem- peratuur in de eel is over het algemeen zeer laag Zij mag geen suiker in de koffie heb ben. En nu heeft zi> er vreeselijk over ge- klaagd, dat zij een nog mindere behandeling ondergaat dan gedetineerden, want die wor den nog tweemaal per dag gelucht, en zij slechts eenmaa;. Ik wil hier dadelijk achter laten volgen, dat, dank zij de bemoeiingen van Mr. Caudri, Chef van de Afdeelibg Gevangeniswezen, bij wien ik zeer welwillend door mr. Gelinde van tuur om haar middel vast, waardoor de plooi en van haar kleeren werden bijeengehouden Haar kleine voeten had ze netjes op het bank- je over elkaar gekruistZe liet Kerjean voor. haar zorgen en keek hem met haar glimla- chende, vreugdestralende oogen aan Hij richtte eenige korte raadgevingen tot haar, liet haar haar autobril opzetten en verzeker- de dat alles goed zou gaan als ze zich kalm en flink hield en als ze niet bang was Ik zal alles doen, wat je zegten jij moet nu ook moed en vertrouwen hebben, fluisterde ze. Zachtjes antwoordde hij: Bid God dat Hij ons beschermt, Phy leke! moed en vertrouwen, o, die heb ik nu wel! Alvorens zijn plaats in het vliegtuig in te nemen, ging hij naar mijnheer Patain. On- verwacht omhelsde deze hem; hij was zeer bewogen. Tot ziens, mijnheer Kerjean, zei hij overluid U hent de eer en de voorspoed van het huis-Patain geweest en u bent het nogIk stel er prijs op dit thans nogmaals tot u te zeggen Maar ik wil u nog wat anders zeggen en wel in bijzijn van alien, we bij uw vertrek tegenwoordig zijnen in het bijzonder in het bijzijn van dat dappere, klei ne vrouwtje, dat met u meegaatAls u in Leval'ois zult ferugkeeren, herinner u dan wel dat het zal zijn als mijn associe, met den motor als aandeei Later rege'en we dat wel verderEn thansgoed succes! Siom werd gei'ntroduceerd, aile verzachtin- gen zijn aangebracht, die de Reglementen toe- laten. Ongetwijfeld zal echter menigeen zich af- vragen, of het te dulden is, dat iemand van de maatschappelijlee positie als deze gegijzel- de eene behandeling heeft te ondergaan als hier werd geschetst? Is het middel van lijfs dwang, dat tot groot misbruik kan leiden, niet uit den tijd? KORTE BERICHTEN. Op de Eems zijn de masten van een Duit- schen logger zichtbaar, die Woensdagavond moet zijn vergaan. Verschenen is het rapport der interde- partement commissie in zake 'de splitsing van het marinepersoneel. Nederlandsche schermers hebben te Ko- penhage op fleuret van de Denen verloren. Gistermorgen is in de Korte Noord- straat te Middelburg het cafe De Gekroonde Valk, van M. Volkers uitgebrand. Vooral door het optreden van militairen uit de ka- zerne in die straat werd de brand tot dit per- ceel beperkt. De oorzaak van den brand is onbekend, A- R- Zimmerman, commissaris van den Volkenbond is door de Fransche re geering benoemd tot groot-officier van het Legioen van Eer. Recfetzaken. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 30 Nov. Heden werd voortgezet de zaak contra Nic. K., opkooper te Alkmaar, die de vorice week ter zake heling van gestolen lood door ziin buurman ontvreemd. Gehoord werd Guurtje Hofcan. echtge. ^an Jozef Kors. Deze verklaarde, dat zij de besprekingen tusschen haar man en beklaag- de met heeft bijgewoond. Ze wilde zich met dezen handel niet inlaten. Wel heeft zij jre- zien, dat het lood in de kachel gesmol'ten werd. Beklaagde zeide dat het allemaal leugen was. Ze helpen elkander. De broeder van beklaagde, Willem K., werd niet onder cede gehoord. Eisch als vcrige week: 3 maanden gevan- gen isstraf. s Uitspraak: 4 maanden gevangenisstraf VERDUISTERING. De 22-jarige slagersknecht Simon de L, vroeger te Spanbroek, thans te Beemster, V; i?edurende de maanden Februari tot Mei 1925 zich verschillende bedragen toeo-e- eigend van zijn toenmaligen patroon T. Leek slager te Spanbroek. Hij zeide tegen zijn pa troon, dat hij die gelden niet had ontvangen. wat m strijd bleek met de waarheid. Het ver- duisterde bedrag was ruim 100. beklaagde f.af: het J 50 was- Maar in elk o-eval stond hij terecht voor 35. Beklaagde "heeft 10 gerestitueerd door bemiddeling van zijn broeder. J Omtrent beklaagde is door den reclassee- ringsambtenaar een rapport ingeleverd Be klaagde is reeds veroordeeld terzake m''shan- dehng van een ambtenaar en wedersanni^- heid tot 20 boete. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnis 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met I jaar proeftijd met verplichte geheetonthou- ding, schadeloossielling van 82 aan Leek en verbod tot herbergbezoek. VERNIELING. De 19-jarige boerenknecht Joh. Anth. "de G. de Egmondbinnen heeft op 18 October een run ingeworpen in het door den land'bouwer Bornmer bewoonde perceel. Beklaagde erken- fn heeft de schade ten bedrage van 0.80 betaald. Beklaagde heeft voor eenigen tijd met Bom- Kerjean drukte de hand van den „grooten patroon of hij die wilde kraken. Zijn gelaat stond helder Dank u.. dank u!... meer kon hii met zeggen. J Vlug klom hii in het vliegtuig en nam zun plaats in; Phyleke draaide zich om, gm hem nog eens aan te zien en hij gaf haar over ■iaar schouder een hand en hun vingers om- strcngclden elkaar een oogenblik Toen maakte hij zich voor het vertrek ge- reed Op de horizontal stang voor hem waren de toerensteller, de hoog^temeter, de kaart en het kompas opgesteld De meca- mciens zetten de schroef in beweging en er kwam een geluid als bij een ontploffing de motor sioeg aan. De schroef wentelde met het geraas als van een storm het heele toe- stel dreunde en de mecaniciens hidden het met alle kracht vast om het niet van plaats te laten gaan. Nog een oogenblik werd er gewacht toen hief Kerjean zijn smalle hand op. Los riep hij. Dan rolt het toestel vrij van de banden die zijn onstuimigheid schenen te hinderen' vlug en stootend vooruit, het rollen wordt een glijden met nauwelijks aanraken van den grond en zachtjes, nauwelijks merkbaar maakt het zich van de aarde vrij en stijgt Het is een vogel, die met uitgeslagen vleu- gels wegvliegt en schuin de wijde bres in de roode rotsen passeert, waar men de zee kan zien spiegelen en waar het ruwe silhouet der steeneiken zich nog donkerder tegen den hel- deren hemel afteekent. (Wordt vervoigd.) en mmniiniiiniiiiiiiiiiiiiimniiiimnimiiniiniiiiimmiiiiininiiiinmnTmKimiiflitTniiiimiininiiiiiiunniiiiiiiBiiminHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiuiiiniiiiiniiiiiiinRiiflna zijn

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5