I Volgnr. 393. Subs! dien aan Armbesftiren. I meerdere leden werd gewezen op het groote bedrag, subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur wordt ge- I gevraagd werd of meerdere controle hier geen goe- taten zou kunnen opleveren. Gevraagd werd voorts, gegevens ten aanzien van andere gemeenten, onge- ,1 gelijke grootte als Alkmaar, konden worden over- (e leden verklaarden met dezen post te kunnen mee- its suppletoire begrootingen niet worden afgewezen, ,!e daarop aangevraagde gelden noodzakelijk zijn. .e leden stelden de vraag of B. en W. alsnog niet kunnen besluiten het subsidie voor de Vereeniging rzorging" op 2000.— te brengen. Wij zijn bereid omtrent de aanstelling van een tweeden armbezoeker met het Burgerlijk Armbestuur overleg te ple- gen. Gegevens ten aanzien van andere gemeenten zullen ter inzagc worden gelegd. Volgnr. 539. Kosfen vernieuwing wegen en voetpaden. Meerdere leden stelden de vraag of het wel tactisch is een post van 78000 op de begrooting te brengen voor de ver- betering van den Twuyverweg. Deze leden in geenen deele overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de gemeente Het komt ons voor, dat een aanvraag om een suppletoir Alkmaar in combinatie met de Langedijker gemeenten den subsidie voortaan slechts ingewilligd behoort te worden, in- weg moet verbeteren en van oordeel, dat er een provinciaal dien bijzondere nieuw opgekomen behoeften voorziening belang bij is betrokken achten het uittrekken van dezen eischen of door onvoorziene omstandigheden de bestaande Post een gevaarlijk precedent, omdat de Langedijker ge- behoeften zich uitbreiden. A1? beginsel moet vooropstaan, meenten er zich te zijner tijd op zouden kunnen beroepen? dat het oorspronkelijk door den Raad toegestaan subsidie Wil deze leden derhalve voorkomen, dat het voorzichti- niet mag worden overschreden. ger zou zijn den post te schrappen. Een dezer leden meende In de toelichting op dezen post is medegedeeld, dat tot uitvoering van het plan niet kan worden overgegaan, dan nadat met de belanghebbende gemeenten overeenstemming omtrent eene bijdrage in de kosten is verkregen. Het is ons derhalve niet duidelijk, in welken zin die gemeenten zich op den post zouden kunnen beroepen. Schrapping komt ons niet noodig voor, al hebben we daartegen, met het oog op ae weinige zekerheid, dat binnen afzienbaren tijd de vereischte samenwerking zal worden verkregen, uiteraard ook geen bepaald bezwaar. Ten aanzien van het subsidie aan de Commissie voor Huisverzorging -zouden wij van den voor 1926 aangenomen regel om geen hoogere bedragen toe te kennen, dan in 1925 worden uitgekecrd, niet wenschen af te wijken. Volgnr. 445. Uitkeering van het electriciteitsbedrijf, eden konden zich niet vereenigen met een hoogere eering uit dit bedrijf aan de gemeente van 25000 'jchten die uitkeering teruggebracht te. zien tot Het is niet de bedoeling, de gewone winstuitkeering van 40.000.— met 25.000.te verhoogen. Zooals wij reeds bovendien dat de gemeente Alkmaar haar verplichtingen na- komt en dat de weg in een goeden staat van onderhoud ver- keert. Weliswaar is de weg smal, maar ook de wegen in de Langedijker gemeenten zijn niet breeder. Met het oog op het doorgaand verkeer was verbreeding naar de meenmg van dit lid derhalve niet urgent. Andere leden waren van oordeel, dat de uitgave voor de verbetering van den Twuyverweg te zwaar is voor de finan- cien van de gemeente. Weer anderen meenden, dat in elk in den aanbiedingsbrief tc ktnnen gaven, waren wij in staat geval niet tot uitvoering mag worden overgegaan, 25.000.te putten uit de winst van het bedrijf over 1924. Daarom maakten wij o.a. van dit middel gebruik om de begrooting sluitend te krijgen. Dit is echter een toevallige omstandigheid, waarmede, zooals U uit de bedrijfsbegroo- ting voor 1926 zal blijken (waarop het gewone bedrag van 40.000.— is uitgetrokken) bij de bedrijfsgestie geen reke- ning wordt en mag worden gehouden. Wij zijn dan ook niet voornemens, deze door toevallige omstandigheden mogelijk gebleken wijze van dekking der gemeentelijke uitgaven als een normale te beschouwen. wanneer de andere belanghebbende gemeenten niet flink bijdragen. Enkele leden zouden ook dan nog bezwaar tegen de uitvoe ring hebben. Ten opzichte van den aanleg van een voetpad op den wes- telijken benn van den Kennemerstraatweg tot den voorma- ligen tol vroegen enkele leden, of het niet gewenscht zou zijn tot gedeeltelijken aanleg over te gaan. Volgnr. 446. Uitkeering van het Grondbedrijf. jde leden hadden bezwaar tegen de rente-uitkeering Soo door dit bedrijf en meenden, dat dit niet anders ie dan een verschuiven van de lasten naar de toe- W leden kon zich met deze rente-uitkeering evenals 'xtra-winstuitkeering uit het electriciteitsbedrijf wel ■a. Ten aanzien van dit bezwaar verwijzen wij naar hetgeen elders in deze Memorie en in den aanbiedingsbrief omtrent hetzelfde onderwerp is gezegd. Meerdere leden maakten bezwaar tegen het aanbrengen van een verhoogd tegelvoetpad tusschen Varnebroek en brug oude Zandersloot en meenden, dat de weg daardoor minder voor het verkeer geschikt zou worden en dat de Eg ging van de brug ten opzichte van den rijweg ongunstiger zou worden. Een lid daarentegen achtte den aanleg wel noodzakelijk. Het Rijk heeft het verzoek om op zijn grond een trottoir te mogen aanieggen, niet ingewilligd. Zal die aanleg tot stand komen, dan is het noodzakelijk, dat de eigenaren der perceelen aan de Westzijde van den weg de voortuintjes, voor zoover noodig, aan de gemeente afstaan Het denk- beeld, om alvast tot gedeeltelijken aanleg over te gaan, is ook door ons besproken. De mogelijkheid hiervan wordt thans door den Directeur van Gemeentewerken onderzocht. Het hier geopperde bezwaar deelen wij niet De aanleg van een trottoir schijnt ons, integendeel, in verband met de voorgestelde verbreeding der bestrating van den Kennemer- singel en de regeling van het rijverkeer gewenscht. De Eg ging van de brug vormt daarvoor geen beletsel 1 Volgnr. 466. Uitkeering van het Slachthnisbedrijf. Is bij de vorige volgnrs. hadden meerdere leden be- gen de winstuitkeering van dit bedrijf ad 3000 toelichting wordt verwezen naar de „A!gemeene vingen". Een lid kon zich ook met deze uitkeering :n. De noodzakelijkheid om, althans voor 1926, deze winstuit keering te vorderen, is elders in de stukken reeds uiteenge- zet. Volgnr. 540. Kosten van vernieuwing walmuren. Volgnr. 498. Uitkeering aan het Plantsoenbedrijf. d was van oordeel, dat de hiervoor uitgetrokken st worden verhoogd met de bedragen, die in werk- ing voor dit bedrijf worden uitgegeven. I Het hier vermelde oordeel komt ons niet juist voor, aan- gezien de Gemeentebegrooting zelf reeds posten bevat, waar- uit de uitgaven voor werkverschaffing geput zullen kunnen worden. Met behulp van die posten kunnen de uitgaven van het Plantsoenbedrijf voor werkverschaffing in 1926, waar- omtrent thans nog geen bepaalde ramingen kunnen worden gemaakt, bij eene suppletoire bedrijfsbegrooting worden ge- regeld. Meerdere leden spraken als hunne meening uit dat de vernieuwing van den walmuur aan het Luttik Oudorp ur gent moet worden geacht. De vernieuwing van den muur aan de Oudegracht achtten deze leden echter minder nood zakelijk. Een der leden kon zich dan ook met dezen post niet vereenigen. Andere leden achtten een nader onderzoek van B. en W. gewenscht. Nog vroeg een der leden, gezien de lengte van pl.m. 30 M. van den muur aan het Luttik Oudorp en die van pl.m. 200 M. van dien aan de Oude gracht waarom de begroote kosten zoo'n enorm verschil maken. De muur aan de Oudegracht tusschen Brillesteeg en Ruitersteeg verzakt. Neemt de verzakking toe, dan zal het noodig zijn uit dezen post te putten voor de onvermijdelijkr vernieuwing. Het verschil in kosten, waarop in het verslag wordt g doeld, houdt verband met den omvang van het werk. De muur aan de Oudegracht kan Echter worden gefundeerd dan die aan het Luttik Oudorp, omdat van het Luttik Oudorp in veel grootere mate door de scheepvaart wordt ge- bruik gemaakt dan van de Oudegracht. De constructie deT muren moet met dit verschil rekening houden. Vo'gnr. 541. Kosten van verbouwing en uitbreiding van gemeentewerken. Volgnr, 516. Voorschotten aan ambtenaren. sen der leden werd de opmerking gemaakt dat, nu rtallessen zijn opgeheven, voor den Directeur geen ::hot meer behoeft te worden geraamd. De normaallessen zijn nog niet opgeheven. Er is nog een klasse, die opgeleid wordt voor het examen 1926. In den •"op van 1926 zal derhalve het onderwijs worden geeindigd. 1 Volgnr. 523. Onvoorziene uitgaven. Vele leden waren van oordeel, dat voorloopig door bij- trekking van een perceel voldoende ruimte voor dezen dienst is verkregen, zoodat van verbouwing en uitbreiding in 1926 in elk geval geen sprake behoeft te zijn. Een der leden wilde dezen post liever geheel schrappen. :den achtten een bedrag van 25.886.96 voor on- uitgaven op het totaal der begrooting onvoldoen- r waar in dit bedrag 10000 is begrepen voor de chaffing. Deze leden meenden dat minstens diende te worden uitgetrokken. Wanneer met het oog op de financieele positie der gemeen te in 1926, het doen van nieuwe gewone uitgaven zooveel mogelijk wordt beperkt en daarnaast het overschrijden van uitgaafposten streng wordt tegengegaan, behoeft er naar onze meening geen vrees te bestaan, dat de dienst niet be- hoorlijk zou kunnen worden gefinancierd. Een voorstel, betreffende de huisvesting der politie is behandeling en zal U te zijner tijd worden voorgelegd. Volgnr. 526. Kosten verbouw stadhnis, enz, d verklaarde zich tegen dezen post. Deze post hangt ten nauwste samen met de verplaatsing van het politiebureau, waarop volgnummer 527 betrekking heeft. De verbouwing van het Stadhuis zal derhalve eerst aan de orde komen, nadat omtrent het politiebureau eene beslissing is gevallen. i Volgnr. 527. Verbouw van de voormalige le en 5e Gemeenteschool tot politiebureau. cden achtten het hiervoor uitgetrokken bedrag ad. te hoog en meenden, dat op de inrichting heel wat fen vereenvoudigd en bezuinigd. werd door een Ed de vraag gesteld, of de plaats 'politiebureau aan de Nieuwesloot, met het oog op Ten van den dienst, wel gunstig is te achten. Volgnr. 528 cn 532. Terugontvangst en voorschot van den erfpachtscanon voor het Centraal Ziekenhuis. lere leden hadden bezwaar het bedrag ad 11000 buitengewone uitgaven te rangschikken en roeen- iit bedrag behoort onder de gewone uitgaven Deze ikten er ook hunne verwondering over uit, dat een t van 11000 wordt geraamd van een instelling ri bestaat. leden hadden geen bezwaar het bedrag ad 11000 ngewone uitgave te beschouwen. De ingebruikneming van de in het gebouw aanwezig^ vroeger verhuurde, woning heeft inderdaad eenige verrui- ming teweeggebracht Toch mag hierin niet meer dan een noodmaatregel worden gezien. De indeeling van het gebouw is zeer gebrekkig. Er bestaat geen voldoende overzicht, de communicatie is slecht, de teekenkamer te klein en voor het archief is geen bergruimte. In deze gebreken, die storend op den gang van het bedrijf werken, dient op den duur te wor den voorzien. Ofschoon wij een voorstel daartoe voorloonig hebben opgeschort, dient met de mogelijkheid van de indie- ning daarvan naar onze meening wel rekening te, worden gehouden. Met het oog hiercp komt schrapping van den post ons niet gewenscht voor. Volgnr. 542. Kosten van vernieuwing en verbreeding bruggen. Voor onze meening ter zake verwijzen wij naar hetgeen de aanbiedingsbrief dienaangaande op biz. 6 veimeldt. ere leden zouden gaarne worden ingelicht, 6f er, it, welk bedrag aan Dr. Wortman is uitbetaald voor es inzake de ziekenhuisplannen. Tevens zouden de- willen vernemen, wie het crediet voor de uitbeta- rvan alsmede voor het maken en verder uitwerken etreffende plannen heeft verleend en tot wejjt be- Aan Dr. Wortman is als honorarium, verschotten enz. voor zijn advies inzake de ziekenhuisplannen in totaal 7200.uitbetaald. Tot dekking der kosten van voorbereiding van die plan nen heeft de Raad bij besluit van 2 Mei 1923, overeenkom- stig ons voorstel, opgenomen in bijlage nr. 82 van dat jaar, een blanco-crediet verleend. In het bedrag, bij Raadsbesluit van 9 Juli j.l. te onzer beschikking gesteld, zijn de uitgaven betreffende de uitwerking der plannen begrepen. De minder- heid wenscht crop t« wijzen, dat dit besluit nog niet is goed- gekeurd. Naar de meening van enkele leden is de vernieuwing van de Willemsbrug zoowel als van de Rootorenbrug nog niet urgent, omdat zij voor het groote verkeer niet behoeven te dienen. Deze leden waren van oordeel, dat bij een limitee- ring van de asbelasting en omlegging van het groote ver keer over Friesche brug, Kanaalkade, Paardenmarkt en Singels de vernieuwing kon worden uitgesteld, totdat de financieele toestand der gemeente een dergelijke groote uit gave zou wettigen. Door een Ed werd de vraag gesteld, of met het oog op het geringe scheepvaartverkeer niet kon worden volstaan met een gemetselde brug. Een ander Ed meende, dat verbree ding van de Rootorenbrug met het oog op het doorgaand verkeer niet noodig is. Nog een ander Ed kon zich niet met de uitgetrokken be dragen vereenigen en meende, dat de oplossing voorloopig in andere richting moet worden gezocht. Naar dit Ed meende te weten, zouden de bruggen naar het oordeel van den Directeur van Gemeentewerken voor loopig nog wel mee kunnen, wanneer voldoende aandacht w^erd geschonken aan de asbelasting van vrachtauto's en de hand werd gehouden aan de desbetreffende voorschriften. Weer een ander Ed kon zich met uitstel vereenigen, in- dien mocht blijken, dat inderdaad door maatregelen als vo- renbedoeld een beboorlijke oplossing is te verkrijgen. Een Ed was daarentegen van oordeel, dat de vernieuwing van beide bruggen noodzakelijk moet worden geacht Een der leden zou in verband met dezen post nog gaarne vernemen, hoe B. en W denken over het dempen van het Verdronkenoord, terwijl tenslotte een lid zich niet met de weergegeven meeningen kon vereenigen en meende, dat bezuiniging mogelijk zou zijn; door bij den Accijnstoren een vaste brug aan te brengen. Ons in bijlage nr. 34 van dit jaar opgenomen voorstel tot vernieuwing van de Willemsbrug en de Rootorenbrug is krachtens Uw besluit van 30 April j.l. naar de Financieele Commissie om advies gezonden. Naar aanleiding van de door die Commissie gemaakte opmerkingen hebben wij het voorstel in nadere overweging genomen. Wij nemen ons voor deze zaak binnenkort afzonderlijk weder aan de orde te stellen en zullen daarbij tevens ons oordeel omtrent Je ne vensvermelde vragen en in zich ten te kennen geven. i l ill in t r

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 14