Courant Hondeni Um en Twlnflgste Jaargang, Woensdag 2 December. KecTitaalrefr. FKl'lLLKTON. Uit de Pers VAN POLITIE der gemeente ALKMAAR, biengt ter kennis aan de ingezetenen, de navolgenae artikelen der Algemeene Poiitie verordening, luidende: Artikel 145. Het is verboden den openbaren weg te schrobben, te spoelen of op eenigerlei andere wijze met gebruikmaking van water te reini- gen: le. bij vriezend weder, Artikel 146. Het is verboden water, sneeuw of eenige andere zelfstand :gheid van daken, steigers of andere verhevenheden of uit gebouwen of goten op den openbaren weg te werpen. Neergeworpen sneeuw moet buiten de be- bouwde wijken of in openbare wateren wor- den gebracht. Artikel 154. Het is verboden: le. enz. 3e. met bespannen rij- of voertuigen (hon- denkarren uitgezonderd) te rijden als de openbare weg met sneeuw bedekt is, zonder dat de trekdieren een of meer luidklinkende bellen dragen. 8e. als de openbare weg tengevolge van sneeuw, vorst o_ ijzel glad is, dezen te berij- den met paarden,. die niet op scherp staan, tenzij aangetoond kan worden, dat bij het urt- rijden de gladheid nog niet was ingetreden; Artikel i85. Elk hoofdbewoner van een perceel, of als dit onbewoond of ongebruikt is, de eigenaar van het perceel, is verplicht; le. enz. 2e. bij gladheid van den openbaren weg, tengevolge van sneeuw, ijzel of vorst te zor- gen, dat de openbare weg voor en langs die perceelen, er breedte van tenminste een meter, zoodanig met asch, zand of turfmolm is be- strooid, dat daardoor de gladheid geheel be- nomen- zij. Voorts is bepaald in het laatste lid van Ar tikel 183: Is eenig gebouw bij meer dan een persoon in gebruik, dan kom de hier bedoelde ver- plichting ten laste van de gebruikers der ge- lijkvloers, onmiddellijk aan den openbaren weg gelegen gedeelten, ieder voor zoover het door hem gebruikte gedeelte reikt en zoo die gedeelten buiten gebruik zijn, ten laste van den eigenaar. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van poiitie, Langesiraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gcnde vocrwerpen als gevonden gedepo- neerd op 25 tot en met 30 November 1925. Jonge zwarte hond, huissleutel en „Ford" sleuteltje; portemonnaie met inhoud; stuk oud lood; kindermofje; Katholieke illustra tebril; aipacca beursje; hondenpenning; bri! in etui; overschoen; groene haarstrik, benevens diverse handschoenen, huissleutels en mantelbanden. Aanwezig en te bevragen bij de navol- gende ingezetenen, onderstaande voorwer- pen, als gevorxden aangegeven op 25 tot en met 30 November 1925. Alpaccabeursje met inh., J. Kromhout, Ze- venhuizen 5; gouden ring, J. Kromhout, Zevenhuizen 5; portemonnaie met inhoud, A. Kok, Keizerstraat 32; jongenspet, G. Mul ders, Stuartstr. 73; portemonnaie met in houd, Noom, Snaarmanslaan 66; portemon naie met inhoud, S. Kaag, Overdiepad 34; portemonnaie met inhoud. Bos, Nieuw- poortslaan 75; portemonnaie met inhoud, W. Verhoeve, Verdronkenoord 67; 2 rozen- kransen Mej. D. Schuit, Uitenboschstraat 7; portemonnaie met inhoud, J. Bek, Lindegr. 11drie nieuwe binnenbalien, W. Harsevoort, Trompstraat 4; portemonnaie met inhoud. Bruin, Ritsevoort; zilveren dames armband- horloge, D. Besse, Bergerweg 68, zwarte al- pinamuts, N. Vermeulen, Langestraat 67, Keg; huissleutel (patentsiot), E. Jesse, Ach- terstraat 16; portemonnaie met inhoud, mej. Koepman, Geest 37; duimstok, A. Pieterse, Breedstraat 22. 5 spaarzegels, v. d. Burgt, Schermerstr. 10; gouden damesarmbandhorloge, juff. Meyer, Kinheimstr. 32; wifte dameshand- schoen, Karssen, Kenn.str.weg 62; gouden dames armbandhorloge, R. Stoop, Fnidsen 39; lorgnet met gouden ketting, C. Oudes, Eikelenbergstr. 60; vermoedSelijk zilveten manchetknoop, J. Putten, Zeglis 7; huissleu tel, I Harder, Laat 174; kinderhandschoen, M. Groothuizen, Oudegracht 163; jonge kip, J Bakker, le Landdw.str. 24-. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van poii tie. Roman. (Uit het Franscb van Guy Chantepleure). Geautorisgerde verta-ling van W. H. C 93) Nadat het vliegtuig eenige meters snel over het korte gras van het wei'land was voortge- rold en Phyleke toen den grond voor haar zag wegzinken, begreep ze dat de vogel vrij vloog en een kleine siddering overviel haar De rotsen van Mirmar ver achter zich laten- de, ging de groote vogel, steeds stijgende, in de richtmg van de zeeen weldra bevond hij zich boven dat mysterieuse, ontzaglijk groote watervlak Maar Phyleke zei tot zich zelf: „Ik wil niet bang zijn." Toen kwam er een verandering van rich- ting. Terwijl de vogel hori - ontaal en in rech- te lijn vloog, had de kleine reisgenoote, als in een smalle roeiboot stevig tusschen de bei- de vleugels zittende, niets bemerkt van de ledige ruimte onder haar, die ze zoo gevreesd had Maar bij wendingen Kerjean had haar er voor gewaarschuwd helt het vlieg tuig, alsof't zijn evenwicht verliest en weg- zakten onverwacht ziet ze den duizeling- wekkenden afgrond en ze uitte een kreet Toen riep, boven het geronk van de schroef ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 1 December, OPLICHT1NG. De welbekende aard'appdventers Corn. O., oud 28 jaar, en Flendr. Sch., 25 jaar, beiden te Alkmaar, stonden terecht terzakeoplichting van een partij aardappelen ten nadeele van den landbouwer Sijbrand Booij te Oude Nie- d:orp, wien zij lisiiglijk en bedriegelijk en in strijd met de waarheid mededeelden dat zij bedoelde aardappelen konden leveren aan de Prins Hendrikstichting te Egroond aan Zee. Booij lieeft daarop ter goeder trouw afgege- ven 8400 kilo, 5700 kilo heeft Booij na de in- beslagneming weer terug gegeven. Vcor dit restant wenschte de benadeelde een civiele actie in te stellen ten bedrage van 135. Beklaagde O. zeide, dat hij van Booij niets heeft gekocht, maar van een buurman van Booij. Booij zeide, dat hij alle aardappelen heeft afgeleverd. Het bleef een strijd tusschen ja en neen. 5700 kilo heeft Booij te Wormerveer terug ontvangen. Deze partij is gewogen onder toe- Zidit der poiitie. O. en Sch. zijn bij Booij geweest en hebben geconditionneerd, dat zij de aardappelen zouden voldoen na de leve- 'antie aan de Prins Hendrikstichting. Dit was t September, doch op 9 September zou de koopsom betaald worden. Deze was 420. Toen die betaling achterwege bleef, heeft get. beklaagden opgespoord en ontdekte hen bezig zijn aardappelen uit te venten in Alk maar. Beklaagde O. heeft voor de poiitie te Alk maar bekend, evenals Sch. De koopman H. Tammer uit Alkmaar heeft op 9 September te Wormerveer een partij aardappelen. groot 8400 Kg., gekocht tegen 6 de 100 kilo, totaal 504 kilogram. Hij had geen opdracht om aan de Prins Hendriks-tich ting te leveren en heeft dit ook niet aan de be klaagden gezegd. Ze waren bezig de aardap pelen te Wormerveer uit te venten en teen is de poiitie tusschen beiden gekomen. De officier achtte het emstige geval van oplichting bewezen en vorderde tegen den re cidivist O., die ongunstig bekend staat en reeds 2 maal ter zake oplichting is veroor- d-eeld en zijn medebeklaagde Sch. ieder 6 maanden gevangenisstraf, met cnmiddellijke gevangenneming. De rechtbank, na in raadkamer te hebben vergaderd, schorste de behandeling en ge lastte voortzetting op a„s. Dinsdag des voor- middags. Alsdan zuilen als getuigen nog na der worden gehoord een brigadier van Wormerveer, Jan Rezelman, chauffeur te Alkmaar en eenige personen uit Terdiek, gem. Nieuwe Niedorp. OPLICHTING VAN EEN COSTUUM. De 23-jarige stoker Hendr. Jacobus M. te Fielder, thans gedttineerd in de strafgevange- nis te Haarlem, stoncl thans terecht ter zake oplichting van den kleermaker Chr. Kooman te Helder, die hij heeft bewogen tot levering van een costuum op een schxiftelijk verzoek, valschelijk door beklaagde opgemaakt en eveneens door hem valschelijk geteekend met den naam zijns vaders, een ter goed-er naam en faam bekend staand1 hoofdconducteur. Getuige Kooman heeft geen bezwaar ge- maakt het costuum af te leveren. benevens een overjas. De overjas heeft -beklaagde voor 10 beleend. Beklaagde oridergaat 3 maanden gevangenis straf wegens oplichting van een motorrijwiel. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. GESLOTEN DEUREN. Een zaak betreffende tenuitvoerlegging van een voorwaardelijke straf contra Petro- nella V. uit Medemblik, werd met gesloten deuren behandeld. Na her opening der deuren werd de tenuit voerlegging gelast van 2 maanden gevange nisstraf met bevel van gevangen aiming van het meisje. ART. 247 WETBOEK VAN STRAF- RECHT. Opnieuw werd behandeld de zaak contra Mozes Br., uit Amsterdam, thans gedeti- neerd, op grond dat de rechtbank anders is samengesteld. Het betreft hier overtreding van art. 247 Wetboek van Strafrecht, gepleegd te Hoorn. MISHANDELINO. De aardappelgrossier N. J. S. te Beverwifk, de timmerman Adr. Z. te Velzen en Gijsb. B., chauffeur en pakhuisknecht te Heemskerk, stonden terecht ter zake dat ze samcn en in vereeniging met geweld hebben getracht af- handig te maken een portefeuille, die echter geen geld bevatte, aan den a a rdappcl ven tei' Ooms, die 'smorgens terecht stond wegens oplichting. Dit feit is gepleegd te Alkmaar op 8 October. De eerste beklaagde kreeg geld1 van Ooms wegens geleverde aardappelen tot een bedrag van 63. Ooms verschoof de betaling voort- uit, Kerjeans krachtige stem: „Moed houden, alles gaat goed!" Het vliegtuig hernam zijn vertrouwenwekkende horizontale rich- ting Phyleke schaamde zich over haar zwak- heid en om niet meer van den afgrond te schrikken, sloot ze haar oogen langen tijd en opende die van tijd tot tijd eventje6, maar niet meer dan noodig was, slechts om het bleeke dagdicht even te zien. Langzamerhand maakte zich een gevoel van vertrouwen van haar meester en toen ze haar oogen weer opende, vloog de eendekker op tweehonderd meter boven de zee, terwijl de blauwachtige kust zich aan den horizon als een damp vervaagde. De lucht is grijsen,het is zoo stil, zoo vreemd, zoo absoluut en wonderlijk stil, clat het onwezenlijk schijntDe onafzienbare eentonigheid van de zee is oorzaak dat men de gelijkmatige snelheid van het vliegtuig niet bemerkt. Zonder schokken of trillingen is de vlucht van den vogel een licht voortglij- den, waarbij de lucht zich nauwelijks schijnt te verplaatsen Phyllis vindt die streeling van de lucht langs haar gezicht prettig en ze wilde bijna haar autobril afzetten; door geen stofje worden in die doorzichtige rein- heid de oogen bedreigd Er heerscht een die- pe stilte Het voortdurende gedruisih van den motor vormt er zoo'n onaeelbaar geheel mee, dat het zelf ook tot de stilte schijnt te behooren Zooeven nog was het oorverdoovend en deed tfurencf en fen sloffe won'd f>eklaag3e zich zoo hevig op, dat hij in het cafe van Zwart, waarin hij Ooms aantrof, dezen is te lijf ge- gaan, daarbij geholpen door zijn zwager Z. en B., getracht heeft het geld uit zijn porte feuille te nemen. Deze portefeuille bevatte echter geen geld. Getuige Ooms steldte zich civiele partij ten bedrage van 20, voor zijn beschadigde man Chester jas en zijn overhemd Deze vordering 1 d niet door beklaagden tegen- gesproken. S. heeft Ooms op den grond geworpen en de beide anderen beklaagden zijn er ook bij gekomen. De afgenomen portefeuille is door lste beklaagde aan de poiitie terug-gegeven. Ze zijn met hun drieen weggereden met de portefeuille en zagen onderweg dat deze ledig was. De president Icon zich levendig voorstellen, dat lste beklaagde driftig geworden is, als hij zich herinnert het optreden van getuige tegen de rechtbank, toen deze zelf terecht stond. De officier noemde het feit pogin-g tot be- rooyiqg met geweldplegin.Q; en voor de twee andere beklaagden medeplichtigheid1 en vor- defde tegen lst-e beklaagde 50 boete of 50 dagen hecht. en tegen d-e anderen ieder 25 bcete of 25 dagen hecht. DIEFSTAL VAN RIJWIELEN. De 23-jarige beklaagde H. J. M., stoker te Helder, thans gedetineerd te Flaarlem, stond nu weer terecht wegens twee diefstallen van een rijwiel, gepleegd te Helder in September. Een der rijwietea behcorde aan den beer W. Piet en stond in de vestibule van het bonds- gebouw. M. ontkende het feit. Hij moest het rijwiel verkoopen voor een a rider, een hem onbekend persoon. Het andere rijwiel is ontvreemd uit de be- waarplaats en behoorde aan d-en heer D. v. d. Mast. Ook deze diefstal ontkende beklaagde. Dezelfde principaal als in den vorigen dief stal heeft ook nu een rcl gespeeld en hem op- gedragen cok deze fiets te verkoopen. Bekl. heeft het rijwiel verkocht aan zekeren Mal let. Bekl. heeft geheel uit zichzelf bekend aan den rechercheur Sprengers. De officier eischte 1 jaar gevangenisstraf. Hij achtte beklaagde ongeschikt vcor de maatschappij. SCHULDHELING. Da 43-jarige brugwachter A. P. J. G. M. te 'Helder stoncl terecht omdat hij in Septemb-er j.l. de twee door den vorigen beklaagde ont vreemde rijwielen heeft gekocht en op geen enkele wijze naar de herkemst van deze rij wielen heeft cnderzccht. Getuige Mallet, be klaagde in de vorige zaak, bekende bedoelde rijwielen aan beklaagde te hebben verkocht. Beklaagde heeft 14 gegeven voor een der rijwielen. De rijwiel'handelaar La Febre, gehoord als deskun-dige, waardeerde de waarde van het eene rijwiel op 55 en die van het andere op 32.50. Een prijs van 15 is te laag. Getuige Roelof Geus, rijiwelhandelaar te Alkmaar, werd eveneens als getuige gehoord. Hij taxeerde de rijwielen respect, op 60 en 40. Getuige C. Krijnen heeft een der rijwielen voor 35-gekocht van beklaagde. Beklaagde heeft deze fiets voor 25 gekccht van getuige Mallet. Ter zake schuldheling vorderde het O. M. 100 boete of 100 dagen hechtenis. VERDUISTERING. De 25-jarige handelsreiziger Catharinus v. d, B. stond terecht ter zake verduistering van een bedrag van 83.75, althans van bedra- gen van 44.65 en 16.25. Beklaage heeft van den rijwielhersteller Jb. v .d. R. te Breeza-nd voor geleverde bui tenbanden ontvangen 83.75, ten einde dit bedrag te voldoen aan de firma Bouman en v. d. Sleezen. Dit bedrag is door beklaagde niet overgemaakt. Beklaagde zeide 40 voor Bouman en v. d. Sleezen te hebben ont vangen en 67.50 voor zichzelf. De vrouw van den vorigen getuige ver- klaarde dat haar man 25 persoonlijke schuId en 83:75 voor de firma P->uman en v. d. Sleezen heeft betaald. Bekl. zou dit bedrag opzenden en trachten te bewerken, dat er geen kosten op zouden komen. Beklaagde heeft later gezegd: in Leeuwarden is alles in ord e. Jelui m-oeten a Been de kosten betalen. Beklaagde legde Jiet aldus uit: Hij kreeg f 67. Dat heeft hij van de 108.75 afgetrok- Icen. Flij zelf kreeg van de firma Bouman en v. d. Sleezen nog pl.tn. 40 provisie en dit bedrag, gevoegd bij het meerdere dan. 67 van v. d. Honaart ontvangen, 41,75, vorm- de ongeveer het bedrag dat v. d. Honaart aan Bouman en v. d. Sleezen sehuldig was. De officier zeide, dat beklaagde 83.75 heeft verduisterd en vorderde, omdat bekl. gunstrg bekend staat, 100 boete of 100 da gen hecht. Uitspraken volgende week. Hieraa sluitmg der zitting. DE ZAAK VAN DE BRUSSCHELSCHE BANK. Gisteren hebben, zooals wij reeds in't kort in ons vorig nummer gemeld hebben voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam te recht gestaan de 38-jarige N. H. de Jong., direc teur van de Brusselsche Bank, en de 41-jarige Ph. J. Briedee, ffectenhandelaar. Aan hen is ten laste gelegd: 1. aan be klaagde B., dat hij in 1922 een obligatie van 1000 4 pet. Nederlandsche Veem en een aandeel van 500 4 pet. Hollandsche Scheepsverband-Mij., aan hem als handelaar in effecten toevertrouwd door W. Deetman, zich wederrechtelijk heeft toegeeigend; 2. dat zij in 1922 effecten, behoorend-e aan Johannes Donkers, welke zij als directeur van de Brusselsche Bank onder zich hadden zich wederrechtelijk hebben toegeeigend. Dit punt van de ten-laste-legging betreft: een aandeel van /3000 6 pet. Fiolland-Texas-Hypotheek- bank, een aandeel van 2000 6 pet. Holland- Noord-Amerika-Hypotheek en een aandeel van 1000 5t4 pet. Rotterdamsch Scheeps- verband. 3. Dat zij te Amsterdam in Februari 1923 vervalschingen hebben gepleegd in een der boeken van de Brusselsche Bank, met het oog- merk, aan een groot aantal hunner clienten belangrijke financieele schade toe te brengen Voor de behandeling van de zaak pleitte mr F. A. Kokosky, de raadsman van beklaagd. De J., de niet-ontvankelijkheid van den offi cier van justitiei Hij had dit aanvankelijk n afloop van de zitting willen doen, maar ge zien het feit, dat mr. Midler Massis, de raadsman van beklaagde B., op uitdrukkelij verzoek van den beklaagde voor den aanvang de niet-ontvankelijkheid zou vragen, betoog mr. Kokosky thans, dat zijn client is uitgele- verd niet op grond van een beschikking van de rechtbank van 5 November 1923, waarin sleehts verduistering wordt genoemd. De uitlevering van De J. heeft plaats ge had, voordat de Duitsche regeering verklaard heeft, op verzoek der Nederlandsche regee ring, dat deze uitlevering ook geschied is op grond van valschh-eid in ges-chrifte. De j was niet in staat, zich te verdedigen tegen de Duitsche regeering, omdat hij zich niet gedu rende een maand na het verzoek van uitleve ring op Duitsch grondgebied bevond, gelijk het volkenrechtelijk tractaat eischt. Men heeft het aan de Duitsche regeering doen voorko men, alsof er een ander delict is begaan, dan in de dagvaarding van thans staat. Mr. Th. Muller Massis, de raadsman van beklaagde B. hem nadrukkelijk heeft verzoch beklaagde B. hem nadrukelijk heeft verzocht het verzoek voor den aanvang van de behan deling van de zaak te doen, daar de opge- worpen exceptie in deze al te belangrijk is om door de verdedigers pas bij pleidooi te worden behandeld. Hij sluit zich geheel bij het betoog van mr. Kokosky aan. Bij de uitlevering van B. door Engeland is wel geen sprake geweest van een latere be schikking dan in de zaak-De J.; maar B. is dadelijk uitgeleverd op grond van valschheid in geschrifte. Evenwel, op grond van een an dere falsificatie, dan waarvoor B. thans te recht staat. Het O.M., waargenomen door mr. Van Heynsbergen, leverde hiertegenover een be toog, waarin hij de ontvankelijkheid van het O. M. volhield. Na re- en dupliek heeft de rechtbank zich daarna in raadkamer begeven om te beslissen over de conclusie der verdediging, strekkende- tot niet-ontvankelijk-verklaring van de aan klacht. ,Bij de voortzetting van de behandeling van de zaak tegen N. H. de J., directeur van de Brusselsche Bank, en Pha J. B., handelaar in effecten, heeft de rechtbank, na eerst in de raadkamer te zijn geweest, als haar beslis- sing medegedeeld, dat het O.M. alleen niei cntvankelijk is in zijn aanklacht tegen bekl. B. wat betrekt het eerste punt der tenlasteleg- ging, zijnde verduistering ten nadeele van den heer Deetman. Zij grondt deze beslissing hierop, dat B. is uitgeleverd wegens de door beide beklaagden gepleegde verduistering, en hij in dien tijd slechts het beroep van commis- sionnair in effecten uitoefende. De rechtbank verklaarde ontvankelijk in zijn aanklacht op de overige punten, ook voor zoover betreft den beklaagde de J. Daarna heeft zij een aanvang gemaakt met de verhooren. EEN ENKEL WOORD! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT DE MI-N'ISTERIEELE CRISIS. De Nieuwe Rotterdamsch* Courant schrijft: De Roomsch ijkatholieke Kamerelub heeft, aan den heer Marchant doen weten, dat zij op het stuk van de kabinetsformatie niet van de partij zouden zijn. Dit antwoord was te verwachten. Het eenige interessante van het geval was, welke formuleering aan de weige- ring zou worden gegeven. En deze komt nu practised hierop neer, dat -de Roomsch-katho lieke heeren unaniem. den politieken strijd in pijn; thans is het een in slaap wiegend ge- snor, dat Phyllis prettig vindt om te hooren t klinkt haar door zijn regelmatigheid zoo geruststellend en vertrouwenwekkendals het trouwe kloppen van een vriendenhart. Phyleke ziet niets dan zee en lucht, alles parelgrijsDe zee is zoo uitgestrekt en zoo verlaten, dat ze onwillekeurig denkt aan de schepping der wereld, toen de aarde nog woest en ledig was en de Schepper nog geen scheiding had gemaakt tusschen aarde en zeeenDe zee is zoo uitgestrekt, dat slechts de hemel er de grenzen van schijnt te vormen. Onbeweeglijk als ze daar voor in het vlieg tuig zit, zou het prinsesje zich ook hebben kunnen verbeelden aan boord te zijn van de oneindigheid Toch ondervindt ze er geenszins een gevoel van duizeligheid door integendeeleen gevoel van evenwicht, stabiliteit en veiligheid en ook van een beetje menschelijken trots maakt zich van haar meesterNiets ver- stoort de rustigheid van dit zachte glijden in de lucht. Ze heeft met Kerjean slechts een paar kor te woorden kunner. wisselenAls men wil spreken, is het alsof het gedruisch van den motor heviger wordten bovendien mag de piloot niet van zijn taak worden afgeleid. Phyleke zwijgt en wachtVan tijd tot tijd bidt ze 't Is geen lang gebed niet meer dan „Mijn God, bescherm ons! Scheid ons niet, want we hebben elkaar zoo lief!" Bij voorbaat had ze gevreesd dat verschrik- kelijke gedachten haar door het hoofd zouden spoken: in een vol plane op de moorddadige golven dalen, het hopelooze drijven van het te broze toestel en ten slotte het omkomen in de zeeMaar ze denkt thans niet meer aan een ramp eigenlijk denkt ze nauwelijks ze denkt er alleen maar aan, dat Willem bij haar is. Ze durft haar hoofd niet omdraaien om hem te zien ze durft hem niets te vra gen om zijn stem te hooren een hand kan ze hem niet gevenMaar dat hij bij haar is, weet ze en ze vertrouwt zich aan hem toe evenals men zich op God verlaat. De machti- ge en immaterieele indruk, die zijn tegenwoor- digheid op haar maakt, brengt haar in ver- voering en toch wordt ze er tevens rustig doorZe is als in een roes door hun een- zaamheid op die duizelingwekkende hoogte Op een oogenblik was alles in de lucht zoo kalm dat Willems handen niets hadden te doen en hij legde ze beschermend op Phyllis' schoudersmaar ze begreep dat die han den, als een onderdeel van het drijfwerk van het vliegtuig, vrij moesten blijven en daarom omsloot ze die niet met de hare en evenmin liet ze haar teere handen door de zijne druk- ken Maar hartelijk en lief boog. ze haar hoofd naar haar schouder en drukte op zijn hand, die daar zoo rustig lag, haar mond 't Was een oogenblik van zalige liefelijk- heid maar het duurde slechts kort, want hij trok zijn handen terug, omdat hij ze voor besfuren van het vliegtuig noodig had Maar het schijnt Phyllis of ze de beschermde1 het ou-de coal-itieverband biijv-en verkiezen, en slechts in uiterste noo-bzakeiijkheid h-unne medewerking tot een andere partijgroepeering zouden kunnen verleen-en, weik-e uiterste noo-d- za-kelijkheid zij op het oogenblik nfig niet aan wezig achten. Het antwoorti lijkt ons in een vorm gege ven, die vooral er op gericht is, den democra- tischen partijen, die met de Roomsch-katholio. ken wenschten samen te gaan, zoo min mo- gelijk wind in de zeilen te blazen, maar vooi outsiders, aan wie het onverschillig kan zijn, welke politieke munt de heeren Marchant en Albarda uit het Rcomsche bescheid den-ken te slaan, rijst na dit antwoord toch wel de vraag: waarom hebben dan de Roomsch-ka- tholieken de coalitie verbroken? Er zou op den 11 den November j.l. niets bijzonders g-eb-curd zijn, indien Mgr. Nolens met zijn beruchte verklaring niet willens en wetens den siapenden blaffer figuitrlijk gesproken Marchant had ^vakker gemaakt. Deze verklaricg komt in nog zonderlinger licht na het gisteren gegeven antwoord. Zij werd beschouwd als een dreigement aan het adres van de Christ-elij'r-historische partij, als een dreigement van een eenieszins over- s'tuur geraaktcn politicus: Hou-d mij vast of ik bega een ongeluk. Maar niemand hield den- heer Nolens vast, en toen bracht hij de coalitie om hals. Nu komt de Kamerelub even unaniem, als zij was bij de opstelling van de voistreki onnoo- dige en, naar zij wist, zeer gevaariijke ver klaring van 10 November, verzekeren, dat niets haar liever is, dan met de Christelijk- historischen weer samen te werken Welaan dan, v^ie is het, die de samenwerking bdet? Flebben de anti-revolutionnairen de' coalitie verbroken? Of de Christelijk-historischen? Of soms de Roomsch-katholieken zelven? Hoe men de aangelegenheid ook bekijkt, ieder zal moeten to-egeven, dat herstel van de ou-de coalitie niet iets is, dat in de macht van eene der buiten de coalitie staand partijen ligt... Ja toch, in de vergadering van.de Natio- nale Unie schijnt zoo iets verdedigd te zijn en bijval te hebben gevonden. Daar zou men het als wij het wel begrijpen, de heeren zijn in hun uitlatingen niet bij uitstek duidelijk geweest eene mooie en principieele politick hebben gevonden, indien de Vrijheidsbond, zich voor den vervolge aan de coalitie als eene soort van reserve had aangeboden, om bij voorko-mende gelegenhe:d de gatea, die er in -de coalitie konden omtstaan, te stoppen, door hun stem niet meer afhankelijk te ma-ken van hunne eigene opvatting van de merites eener aanhangige zaak, doch van de stem die eene der coalitiepartijen zou willen uifc- brengen. Men houde ons ten goede, eene po litick, als Dr. Brinkgreve omschreef, eene politick van „meedoen ondanks zich zelven", een po-litiek van „scheppende verbeeldiog en leidend inzicht" mag dit wezen, heel fier en overeenkomstig den „stand" van den Vrij- hei-dsbond lijkt zij ons niet. Als Nolens maar even zijn zijn tanden laat zien, moet bij zulk eene politiek de Vrijheidsbond hem uit de hand komen eten. Dit lijkt ons in de eerste plaats eene politiek van ..verbeeldende schep ping1' en „lij-dend inzicht" te zijn, niet eene uit telearchisch, of autarchisch, maar eene uit Noiarchisoh, of, wil men, paparchisoh be- ginsel ontsproten. Doch om tot het antwoord van de R.-K, Kamerelub terug te komen. Het lijkt ons zoo volstrekt in tegenspraa-k met de bewuste uit- lokking van het conflict, dat onwillekeurig de gedachte bij ons rijst, dat deze 'aatste nog wel om andere redenen moet hebben plaats kracht ervan nog op haar teere schouders voelt. En plotseling begint ze in de heldere lucht te lachen, onweerstaanbaar, heerlijk en dwaas Toen Kerjean zich voorover boog om te vragen wat er was, riep ze: Ik denk aan den president van de recht bank! Hij heeft't niet goed verstaan, maar lacht ook, omdat die gelukkige, parelende lach zoo blij klinkt. Willem, wat zou de president vandaag wel zeggen, nu hij me niet ziet verschijnen en als hij morgen de courant leest? Maar de woorden verliezen zich, zoodra ze zijn uitgesproken, in de ruimte, alsof ook zij vleugels hadden. Een gesprek is onmogeiiik. Phyllis hoort slechts korte zinnen van Wil lem en hij vangt slechts half de klank van haar fijne stem op. Bij zich zelf komt het reisgenootje tot het besluit: „Dit is nu de „poging tot verzoening" met mijn echtgenoot! Toen eindigde ze weer met denken; een gevoel van welbehagen doorstroomt haar en ze laat zich voortglijden in haar toestand van volkomen rust, waarin ze niet wil den ken. Hoe lang vliegt de vogel nu al? Hoe snel? Hoe hoog is hij boven de zee? Hoe ver is ze nog van het lan-dinespunt verwijderd? Ze weet niets- (Wordt vervolgd No. 284 1925 I| mniiiuiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiuuiuuiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiitiiHiiiiiiiiuiiiiniunuiiiiiiiu U BEHOORT TOCH ZEKER TOT ONZE REGELMATIGE ADVER- TEERDERS? ZOO NIET, PROBEERT HET DAN EENS MET EEN PAAR PLAATSINGEN. U ZULT SUCCES HEBBEN. EN ONZE LEUS WORDT OOK DE UWE: innuiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiriiiiiiiiiniifiiiiiiuniiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii imiimmiiuiniiniiiniiiiinHiinnuiitiiiiiuiiiiiitniiiiiiiiiitiiiinininnmniHmuiniimnniniif

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5