W, M. H. PELS&Zn. UiislutteBiI orl^Ineele zuivere NATUURWIJNEN. Foster's Zalf verdrijft omiitsiaanbare kwel- lingen van aambeien en gaat ontsteking tegen. Lnderdaad een probaat gtncesm id-del. Per doos 1.75, per tube 1.—. gehad, dan om het gezantschap bij den Pans. Intusschea, af te wachten valt nu wat Mr. March ant met het aniwoord zal doen, en of !hij zijn taak hiermee als beeindigd zal gaan beschouwen. Wat wel tegemoet kan worden gezfen. Uit De Residentiebode (r.-k.): De Standaard van Vrijdag brengt een „Haagsche brief waaraan bet volgende is ontleend „Als we letten op de politieke atmosfeer en op de waaraehtige behoeften van het land, dan zeggen we: alles wijst in de rich- ting van een weer bptreden vafu het Kabi- met-Colijin. En hoe eer dit mogelijk is, des te beter wordt het landsbelang gediend." Er staat niet „een" Kabinet-Colijn. Maar „het", dat wil zeggen>: het thans demission- naire Kabinet-Colijn, met al zijn Christ.-hist. Anti-Rev. en Katholieke leden. Zou het blad meenen, dat de C.-H. Tweede Kamerleden terug komen op bun ongelukkig siandpunt? „AWes" wijst weer in de richting van, enz., zegt het blad. Maar zonder dat de C.-H. veranderen, zal er van zulk een terug- ikeer geen sprake kunnen zijn. En wat zullen de Christelijk-Historischen denken en doen? vraagt de Residentiebode (r.-k.): Wellicht kunnen we het spoedig hooren, want uitgesloten is niet, dat de C.-H. thans aan de beurt komen voor een verklaring. En, de Katholieke Partij moge nu al op de krach- tigste wijze de S.D.A.P. hebben afgewezen en weer haar liefde voor de coalitie verklaard hebben, uit het communique blijkt ook, dat „bij uiterste noodzaak" de Coalitie zal vaar- wel gezegd worden en desnoods worden saamgewerkt met de S.D.A.P.. Dat zal de Christ. Historische Partij vermoedelijk willen voorkomen en dat kan zij alleen, als ze te' rugkomt op het votum van 11 November Want, het spreekt wel vanzelf, dat de Ka tholieken, hoezeer ze het socialisme ook ver foeien, de uiterste noodzaak aanwezig achten als er anders geen regeeringsmogelijkheid is En van terugkomen op de verklaring van No lens is natuurljjk geen sprake. i*royiiiCiaai nieuws UIT OOSTHUIZEN. Zondagavond j.l. had in de kolfbaan van den heer C. de Boer aihier een openbare uit voering plaats der dameszangvereeniging De zaal was bijna geheel gevuld. De diverse nummers werden ook d'itmaal uitstekend en zuiver gezongen, terwijl de ver ioikirg- van de operette ook heel vlot van stapel liep. Na afwerking van Iiet programma werd een hartelijk woord van dank gebraoht aan verschillende medewerkendenterwijl nog een taari werd verloot. De dameszangvereeniging- mag terugzien op een paar uitstekend geslaagde avonden. ST. PANCRAS (November.) Geboren Maartje, d. van Simon Dili: en Neeltjc Wonder. UIT HEERHUGOWAARD. Een tweede buitengewone vergadering der Boerenleenbank werd Maandagavond gehou- den met het oog op Statuten-wijziging en de vaststelling van een Huishoudelijk-reglement. Burgemeester van Slooten, directeur der Bank, sprak er zijn genoegen over uit, dat deze vergadering zoo goed was bezocht. Na lezing der notulen gaf de voorzit- ter een korte inleiding met betrekking tot de statutenwij ziging. Aangezien vele arikelen hoegenaamd niet afwijken van die der bestaande statuten, werd in hcofdzaak gediscussieerd over de aange- brachte wijzigingen van meer aanbelang. Van gedachten werd gewisseld over de meerdere bevcegdheid van het bestuur en Raad van Toezicht waarmee gepaard gaat het onttrekken van enkele zaken aan het "oor- deel der algemeene vergadering. Na eenige toelichting van bestuurszijde ging de verga dering hiermede echter accoord. Mcde naar voren kwam de vraag, of het weilicht niet meer gewenscht was bestuursle- den en de leden van den Raad van Toezicht niet terstond herkiesbaar te stellen. De voor- zitter. Volkomen accoord ging men ook met de gewenscht geacht meet worden'. Een nieuw bestuurslid is maar niet zoo direct thuis te brengen in de bankaangelegenheden; bij niet herkiesbaarstelling zou men in 3 jaar tijds een geheel nieuw bestuur kunnen hebben, wat in 't algemeen toch zeker niet gewenscht ge acht moet worden. Vcor een niet gewenscht bestuurslid kan de algemeene vergadering toch reeds een ander kiezen. De vergadering vereenigt zich met de zienswijze van den voor- zitter. Volkomen accoord ging met ook met .de artikelen, welke een z.g. familie-regeering be- letten. De nieuwe statuten werden ten slotte door de vergadering met algemeene stemmen aan genomen. Hierna kwam het Huishoudelijk-Reglement In behandeling. Hierbij werden bezwaren ge* opperd tegen het boete-heffen voor het niet- bijwonen der algemeene ledenvergadering. Van bestuurszijde werd echter met warmte hiertegen opgeicomen. Het resultaat der be- spreking was, dat de boete gehandhaafd blijft, doch het bestuur werd gemachtigd om bij kennisgeving van verhindering de grens van geldige en ongeldige reden niet al te krap te nemen. Nog werd het idee geopperd om althans van de vorige vergadering geen boete te hef- fen, aangezien deze waarschuwing niet in het convocaat voorkwam. Naar het oordeel van het bestuur bestaat voor ontheffing geen reden aangezien een lid eener vereeniging toch wel weet, dat juis' voor statutenwijziging een trouwe opkomst het allermeest gewenscht is. Bij wat meer be- langstelling was deze tweede vergadering niet noodig geweest., Een vraag, of het verleenen van tamelijk booge credieten geen beletsel zou kunnen wor den voor het verstrekken van kleine credieten. werd door den voorzitter bevredigend beant- woord; eveneens een vraag met betrekking tot het recht der borgen om de borgstelling op te zeggen. Op een desbetreffende vraag werd door 4ec voorzitter geaaiwoord, dat de toezending van 'n saldiblljet door de centrale alleen dient als z.g. steekproef, hetgeen ook door het be stuur kan geschieden en wat door de Inspec tie ook wordt aangeraden., Nog werd in het Huish. Reglement vastge- legd, dat met betrekking tot niet of niet ge heel afgeloste credieten de borgen jaarlijks met den stand van zaken in kennis zullen worden gesteld. Het huishoudelijk reglement werd nu in zijn geheel door de vergadering aanvaard. Medegedeeld werd, dat deze vergadering was bezocht door 120 leden. terwiil 2 vol- machten zijn ingekomen. Met betrekking tot eventueel niet voldoen van boeten werd de wenschelijkheid uitgespro- ken zoonoodig krasse maatregelen te nemen. De voorzitter sloot hierna de vergadering met den wensch, dat de nieuwe statuten en het huishoudelijk reglement in het belang der Bank zullen zijn en dat de Bank nog steeds in blod zal mogen toenemen. UIT WINKEL. (Nov.) Geboren: Petrus Johannes, zoon van Lucas van der Bel en Eliza Marie Strobbe JJohanna Adriana, dochter van Johannes Adriaan Geense en Catharina Seidenstiker. Cornelis, zoon van Gerrit Wit en Jacoba Polsma. O v e r 1 e d e n: Maria Engberts, weduwe van Gerardus Johannes van Leersum, oud 85 jaren. Grietje Rezelman, weduwe van Pieter van Ammers, oud 76 jaren. Door de Boerenleenbank te Winkel, werden de statuten en het huishoudelijk re glement gewijzigd en besioten voor de Boe renleenbank een eigen afzonderlijke spaare bank in te stellen. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Maandagavond werd in het lokaal van den freere Kramer de tweede serie lezingen ge- houden vanwege den vrijz. christel. J ongeren bond. Als spreker trad op de heer W. van de Vail van Heiloo met als onderwerp: „Het Socialisme." Aan de hand der geschiedenis ging spr. d-e froote f:gnren na welke de socialistische ge- achte reeds verkondigden. 427 jaar voor ChriUus was het Plato, bij de Romeinen waren het de gebroeders Gracchus, die hun strijd tegen het onrecht met den dood moesten bekoopen. Vervolgens ging spr. terug naar den tijd dat Jezus leefde. Verder gaande kwam hij aan het strijdperk der Fransche revolutie, de tijd dat Robert Owen, de grondlegger der coopcratie leefde en tot aan het hedendaasgeh gebeuren. Nadat spr. zij® uiteenzettingen geeindigd had volgde eenige aangename gedachtenwis- seling. UIT OUDE NIEDORP. De Coopcratie „de Tijdgeest" van Winkel hield aihier in het cafe van den heer Balk dezer dagen een vergadering, waarin de di recteur dier vereeniging den toestand van de Tijdgeest uiteen zette waaruit bleek dat die gunstig was. De vergadering werd afgewis- seld door radio-muziek zoodat het een gezd- lige avc-nd was. Wegens niet aannemen der beneeming als Hoofdingclan-d dezer ba:ne door den heer P. Steur, zal op Woensda-g 16 Decern ber a.s. een nieuwe stemming voor hoofdtn- geland plaats hebben. UIT OOSTEREND (Texel). De Gemengde Zangvereeniging, „Nieuw Leven," te Oosterend heeft op 28 en 29 No vember uitvoeringen gegeven, den eersten dag Voor Ouderen, den tweeden dag voor Jonge- ren. Op beide avonden had men een goed zette zaal en slaagde men naar wensch. De Directeur, de heer M. Kikkert, heeft er slag van, ieder jaar een varieerend program ma te kunnen geven en zoo heeft hij ook thans gezorgd, dat men wel voldaan huiswaarts kon keeren. Men heeft genoten bij het aanhoo ren der vierstemmige liederen, die zeer goed ingestudeerd bleken te zijn. 14 dergelijke nummers werden gegeven en de twee num. mers „De twee .Jagers" en „Bondslied" ble ken een schoone aanwinst te zijn. Ook „De Alqlenaar" werd zeer verdienstelijk gegeven Bij de and-ere nummers werden evenmim dis- sonanten vernomen en er werd dan ook ge- 'durig luide geapplaudisseerd. Voor afwis- seling werd een zestal duetten en trio's gege ven, meest komisch, die wel den lachlust op- wekten en waarvan de vertooningen alien lof verdi enen. Nog willen we even gewagen van een mooi muzieknummer, door de dames Kortus en Ra ven op piano en viool vertolkt. Luide waren dan ook de toejuichingen aan het einde van. We zouden den pianist in overweging wil len geven in zijn begeleidingen voortaan wat minder luide te spelen, waardoor zang en spel zeker zullen winnen. De presidente, mej N. Bakker, die aan het begin een woord van van welkom had gesproken en haar genoegen te kennen had gegeven, dat zoovelen getrouw telken jare de uitvoeringen komen bijwonen, oracht aan het einde hartelijk dank voor de belangstelling. Beide avonden volgde een gea-nimeerd bal, waarvan velen hebben geprofiteerd. UIT BERGEN. Men schrijft ons: Zaterdag is hier o-nd-er sneeuw- en hagei- >uien de winkelweek ingezet. Het zag er's morgens wel een beetje twij- 1'elachtig uit. De commissie zat er dan ook een beetje mee in. Zou het voor de muziek 1 Zaterdag met het sltechte weer ging het nog niet zoo druk. Maar Zondag was er drukte en beweging in het dorp, vooral in het an trum, de Stationstraat. IJverig werden de winkels afgezocht. Dat het verzoek om de vlag uit te steken niet algemeen zou worden opgevolgd bij het slechte weer van Zaterdag was wel te ver- wachten. Niettemin zag men hier en daar de driekleur wapperen. In tegenstelling met andere jaren zijn thans ook grootere prijzen aangekocht zooals een electrische kroon, een couvert lepels en vorken in etui enz. De uitslag der gehoudeni aanbesteding op Zaterdag j.l. van een landh-uisje voor re- kening van mevr. de wed. A. Bruijn aihier door N. V. Arch, en Ing. Bureau „Schuite- maker", Haarlem, Rozenhagenipleia 14 is als volgt: J. Faus te Nieuwe Niedorp, houw 8998, massa 9673.00; P. A. Holies te Heiloo, houw f 82000, massa 9000; M. Duinmaver te Alkmaar, bouw 7683, massa 8383; C. Roos te Bergen N.-H., bouw 7393, mas sa 8143; J. Witiebrood te Beemster, mas sa 7899.99; W. Beukers te Bergen, schil- derwerk 750. Het work is riet gegund. UIT ENKHUIZEN. Eenige dagen geleden werd ingebroken in de sigarenfabriek „Westfrisia" aihier. Onge- veer 400 sigaren werden gestolen. lets later werd ingebroken in het tuinlokaal der H. B. S. Daar werd voor niet minder dan f 16.00 aan verf en passerdcozen weggenomen. Bo- vendien verdwenen des avond geregeld rij- wiellantaams en deden meerdere winkeliers van kleine dieverijen aangifte. Als schuldig aan deze feiten werden thans drie jongens door de politie aangehouden, waarvan de oudste een twaalfjarige H. B. S.-leerlin-g is. De andere knapen, die resp. 10 en 12 iaar oud zijn, werkten geregeld onder zijn leiding. linkski 6**; 14. Rabinowitsch 5%i; 15. Spiel- mann 5%*"; 16. Chotimirski 514; 17. Sae- misch 5; IS. Yates 4J4***; 19. Loewenfisch 4K***; 20. Gotthilf 3%***; 21. Subarow lngezonden stukken, (Butt en ver ant woot dehjkheid van de Re- dactic. De opname in deze rubnek beiviisi Ztenszins dat ae -edactie er mede mstemt.j Zeetijftfnsren. nog wel m-ogelijk zijn om op die manier haar medewerking te verleenen? En dan het vlag- gen? Daarvan zou met dit slechte weer ook wel niet veel teredit komen. Enfin men wacht- te maar af er was toch uiets aan te doen. En't ging. Klokslag 3 uur zetten de dappere jongens van de muzielcvereeniging de winkelweek in met de afgesproken marsch door het dorp. Gladde wegen, sneeuw- en hagelbuien, sreeuwballen (foei, hoe leelijk om die men- schen te gooien) dat alles hebben zij ge- trotseerd. Vroolijk schalden hun opgewekte tonen door het dorp, op alle plaatsen waar deelnemers waren. Een massa menschen had- den zij pit de huizen gelo-kt toen zij om 4 uur eindig-deni bij hun repetitielo-kaal, waar de voorzitter van den Middenstandsbond hen in een korte maar hartelijke speech dankte voor h-un medewerking, die hij wederkeerig ook van zijn kan-t toezegde war meer dat ooit noodig moeht zijn Daarxia is de foutenwedstrijd begonnen. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MI J. NEDERLAND. Bali (charter) vertr. 30 Nov. v. Saigon naar Java. Kangean (thuisr.) arr. 1 Dec. te Suez. Koningin d. Nedt-rlanden (thuisr.) vertr. 30 Nov. van Algiers. Madoera (uitr.) arr. 1 Dec. te Pt. Said. Vondel (uitr.) arr. 1 Dec. te Genua. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Alkmaar (uitr.) arr. 28 Nov. te Talcahtiano Berenice vertr. 30 Nov. v. Carthagena n. Alicante. Haarlem (uitr.) arr. 27 Nov. te Colon. Neptunus vertr. 1 Dec. v. Rott. naar Gibral tar. Achilles vertr. 1 Dec. v. Bremen n. Amst. Amsterdam. Ceres arr. 30 Nov. v. Amst. te Hamburg. Fauna arr. 30 Nov. v. Lissabon te Cadix. Ganymedes vertr. 28 Nov. v. Constantinopel naar Samos. Perseus arr. 30 Nov. v. Amst. te Kopenha- gen. Stella vertr. 30 Nov. v. Livorno n. Napels. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland (thuisr.) arr. 30 Nov. te Bahia. Eemland (uitr.) arr. 30 Nov. te'Montevideo. Hagno arr. 28 Nov. v. Talcahuano te Corral. Zeelandia (uitr.) vertr. 30 Nov. v. Lissabon. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisr.) arr. 30 Nov. te East London. Palembang vertr. 30 Nov. v. Dar-es-Salaam naar Lin-di. Jagersfontein vertr. 29 Nov. v. Pt. Natal East London. HOLL. BRITSCH-INDIe LIJN. Koudekerk (thuisr.) arr. 30 Nov. te Suez. Schiedijk arr. 30 Nov. v. Hamburg te Ant werpen. Sommelsdijk (uitr.) vertr. 1 Dec. van Suez. Streefkerk (uitr.) arr. 30 Nov. te Madras. HOLL. WEST-AFRIKA.LIJN. Albireo (uitr.) vertr. 29 Nov. v. Teneriffe. Helder arr. 30 Nov. v. Amst. te Hamburg. Java vertr. 30 Nov. Hamburg n. Amst. Lombok vertr. 29 Nov. v. Cotonou n. Lome. Reggestroom (uitr.) arr. 30 Nov. te Benin. Rijnland vertr. 28 Nov. v. Seccondee n. Free town. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Djambi arr. 1 Dec. v. Loud, te Rott. Merauke arr. 28 Nov. v. Rott te Soerabaja Toba (thuisr.) vertr. 1 Dec. v. Port Safd. Blitar arr. 1 Dec. v. Batavia te Rott. Tabanan (uitr.) arr. 1 Dec. te Belawan. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN." Adrastus vertr. 28 Nov. v. Foochow n. Am sterdam. Sarpedon, v. Japan n. Rotterd. arr. 1 Dec. te Colombo. HOLLAND-AM ERIK A LIJN. Burgerdijk, v. Rott. n. N.-Orleans, arr. 1 Dec. te Havana. Cardiganshire vertr. 28 Nov. v. Tacoma n. Antwerp en. Drechtd'ijk, v/d N. Pacifickust n. Rott., yertr. 30 Nov. v. Los Angeles. Eemdijk v/d N. Pacifickust n. Rott., vertr. 30 Nov. v. Vancouver. Gaasterdijk arr. 1 Dec. v. Baltimore te Rott. Loch Monar arr. 1 Dec. v/d Pacifickust, 1. v. Londen, te Rott Lockgoll, v. de Pacifickust naar Pott., arr. 29 Nov. te Liverpool. Montgomershire arr. 29 Nov. v. Rotterdam te Vancouver. IJseldiik vertr. 1 Dec. v. Rott. n. New York. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Oldekerk (uitr.) arr. 1 Dec. te Colombo. ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi (thuisr.) vertr. 29 Nov. v. Monte video. Algorab arr. 30 Nov. v. Rott. te Hamburg. HALCYON LIJN. Jonge Anthony arr. 29 Nov. v. Rott. te Ro- chefort. Emmapark arr. 30 Nov. v. Rotterdam te Hamburg. M, Mag ik naar aanleiding van't artikel be- treffende de V. V. V. van de hand des heeren Kriller een weinig plaatsruimte? Waar door mij over de plannen van den heer Kriller gesproken is op de j.l. gehouden vergadering van V. V. V. meen ik goed te doen even op zijn „ingezonden" te reageeren. Want, zooals altijd met verslagen't geval is, men moet nu eenmaal bekorten, is natuur- lijk niet alles geplaatst wat door mij in die vergadering is gezegd. M.i. is een heel be- langrijk punt achterwege gebleven en wel dit: dat ik't bestuur uitnoodigde zich in ver- binding te stellen met den heer Kriller. Dit achtte ik hierom van belang omdat ik in't al gemeen voor centralisatie meer voel dan voor versmppenng en 't kan niet anders dan tot versnippering leiden als daar voor 2 gedeel- ten van eenzelfde gemente apart r -ooaganda gemaakt moet worden. 't Aantal leden voor elke vereeniging apart zal uit den aard der zaak niet zoo groot zun, wat ook de financieele draagkracht aan- merkelijk zal verminderen; allemaal redenen die t werken van de V.V.V. nog bescheidener zullen doen zijn. Dit is in't kort, M. de Redacteur de reden die mij aanleiding gaf dit nunt ter sprake te brengen overigens ben ik't volkomen met de strekking van 't artikel van den heer Kriller eens, maar waar ik nog maar zoo kort inge- zetene ben van Schoorl, voel ik mij niet de aangewezen persoon hier over te spreken en laat ik dit gaarne aan het bestuur van V V V over. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, c J- ROOS-BREED. Schoorl, 1 Dec. '25. KOORSTRAAT 49-51. TELEF. 207. MEN VRAGE PROEF. Snort HET SCHAAKTOURNOOI TE MOSKOU. De 16e ronde van het schaaktoumooi te Moskou is geeindigd. De stand luidt nu: 1. Bogoljubow llK**; 2. dr. Lasker 10)4*; 3. Torre 9%; 4. Capablanca 9*; 5. Marshall 8V2*6 Reti 8)4; 7. Romanowski 8; 8. Tartakower 8; 9. Griinfeld 8; 10. Bogatirtschuk 71/*; 11. Rubinstein 7)4*; 12. Genewki 7; 13. Wer- WINTERWEER EN VOGELS. Nu de winter is ingetreden, dringt zich bij ons de vraag op, welke de gevolgen daarvan zullen zijn voor onze in het wild levende vo- geIs. De sterfte. door voedselgebrek veroor- zaakt, neemt in een dergelijken tijd soms on- rusbarende afmetingen aan en het zijn in de eerste plaats de nuttige vogels: meezen, spreeuwen, lijsters, roodborstjes, enz., die aan den winter ten offer vallen. Het gevaar voor insectenplagen neemt, als gevolg van een groote vogelsterfte, toe; afgezien van an dere redenen is het daarom alleen al geboden deze dieren zooveel mogelijk te hulp te komen. Als velen willen medewerken, zal het verlies aan vogellevens in ied-er geval belangrijk be- perkt worden. Laat in dezen tijd geen voedsel verloren gaan, een korst bruin brood, een plakje spek een hompje kaas, vetten van allerlei soort (ook die, welke voor menschelijk gebruik niet of met meer geschikt zijn), apennootjes, hen- nepzaad, alles is den vogels welkom. Pakjes met voer voor zaadetende en voor insecten- etende yohere-vogels, zooals die in den han- del verkrijgbaar zijn, kunnen ook in de vrije natuur goede diensten bewijzen; schillen van vruchten (appels, bananen, enz.), mlts fijn gesneden, worden met graagte gegeten. Ten slotte nog een ondiep bord "met water en de vogels zullen een dankbaar gebruik maken van de voerplaats, die natuurlijk vooraf vrij van sneeuw moet worden gemaakt. Op aanvrage zenden wij gaarne zoo lang de vcorraad strekt een kcrte handlei- dmg, betrekking hebbende op eenvoudige en goedkoope wintervoedering van vogels, zon der dat voor de toezending kosten in rekening worden gebracbt. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ver tot Bescherming van Vogels: SWA EN, Voorzitter, J. DRIJVER, Secretaris. Amsterdam, Heerengracht 260-266. Geachte Redacteur. Mag ik het briefje aan St. Mcolaas Jn Uw courant van gister even aanvullem? Dat hier ter ste-de behoefte is aan een Gehoorzaal o:: Scho-uwburg behoeft bijna geen betoog en ben i«k het met inzerder van dat briefje volkomen eens. Echter ik wil het lijstje van vereenigin gen even aamiyullen met het Ma-nmenkoor Orpheus". Dit koor is slechts aangewezen op de Groote kerk. Gaarne zou dit koor des winters, ook concerten geven, maar gezien de grootte van het koor is het niet mogelijk zich ergens anders te laten- hooren De kerk is des winters, gezien de kou-de, minder geschikt en ook alle koomummers leenen zich niet voor dit gebouw. Eenige weken geleden wooo-de ik een con cert bij van de Stem des Volks. Hoe stord het koor op het tooneel van de Harmonie daar in- een ep weggedrongen. Dit is helaas geen goede vorm van concerteeren. Een koor of tooneelvereeniging van eenigen omvang moet ruimte hebben! Ook voor Landdagen of groote vergaderin- gen bestaat h-ier geen gelegenheid en steekt Alkmaar als eentraal punt om in dit ge- west te blijven wel bij haar zustergemeen- ten Hoorn en Schagen af als een plattelands- gem-eente! Zou hier bijv. niet een N. V.' gevormd kun nen worden voor het stichten van een Gehoor zaal of Schouwburg? U d'ankend voor de mij gegeven ruimte. Hoogac-htend, B. (*emp\i2:d Nieuws De Kabinetscrisis, Mr. Marchant legt zijn opdracht neer. H. M. de Koningin heeft gistermiddag mi*. Vtarchant ontvangen, die verklaarde dat hij tot zijn leedwezen niet in staat is, de hem ge geven opdracht tot samenstelling van cen oarlementair kabinet te aanvaarden. MET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Het Volk meldt: In parlementaire kringen loopt het ge- rucht, dat er gezocht zal worden naar een op- lossing van het geschil over het gezantschap bij den Paus, hicrin bestaande, dat de missi: cij den Paus te Rome opgeheven zal blijven, doch dat de gezant te Weenen of die te Ma drid (beiden katholiek), tevens bij den Paus zal worden geaccrediteerd. EEN „BRUIDEGOM" SPOORLOOS VERDWENEN. Eenige maanden geleden kreeg een 18- jarig meisje uit de Putscheiaan te Rotterdam kennis aan een man. Het werd een innige ver- keering en de gevolgen daarvan bleven niet uit. Het meisje drong op een huwelijk aan, en de man zou, hoewel de wederzijdsche ouders er aanvankelijk tegen waren, naar Utrecht gaan waar hij vandaan kwam, om voor de noodige papieren te zorgen. Inusschen had hij van den vader van zijn meisje al eens /15 geleend, had het meisje 73 van haar spaarbankboekje gehaald, was de stiefmceder van het meisje er ook al 15 bij ingesclioten, werd de fiets van het meisje verkocht, en zoo njeer. Al dit kwam in handen van den man, die, naar hij zeide er meubilair voor zou koopen. lnmiddels was het paar al samen gaan wonen. De man kwam uit Utrecht terug met een papier, onderieekend met den naam van den ambienaar Sellius en voorzien van zegels Dit zoogenaamde ambtelijke stuk moest het bewijs van hiyn ondertrouw zijn. Weer leende hij nu geld van de stiefmoeder van het meis je en hij ontving 30 ten geschenke. Acht we ken bleven de man en het meisje zoogenaamd in ondertrouw. Toen kreeg de vader argwaan en hij ging op onderzoek. Te voren evenwel had de moeder van den zoogenaamden brui- degom haar overkomst gemeld. Toen werd het hem te benauwd en bekende hij aan zijn meisje, reeds gehuwd te zijn en een kind te hebben. Zij mocht evenwel niets zeggen. Toen de vader naar Utrecht trok en dit eveneens te weten kwam, pakte de „bruide- gom" de vorige week zijn koffer, en; hij is spoorloos verdwenen. Even voor zijn vertrek wist hij nog bij een bolerhandelaar in de Cronjestraat te Rotter dam, waar hij in betrekking is geweest, 33.50 los te krijgen, zeggehde, dat hij dit geld moest betalen aan belasting, waarvoor een deurwaarder het hem lastig maakte. PROF. DR. C. VAN WISSELINGH f Op 66-jarigen leeftijd is te Groningen plot- seling over leden prof. dr. C. van Wisselingh, oud-hoogleeraar in de pharmacie, die op 21 September j.l. zijn ambt als hoogleeraar heeft neergelegd wegens gezondheidsredenen. DE HUISVREDEBREUK EN BEDREI- GING OP DE DEMOCRAAT. In de zaak van G. v. B., 34 jaar, journa list, die terecht had gestaan, beklaagd van huisvredebreuk te zamen en in vereeniging en bedr-eiging van J. C. Dol'lemont, gepleegd op het woonschi-p De Democraat op 7 April j.l., heeft de Rotterdamsche rechtljan'k het ten laste gelegde niet bewezen geacht, en be-: klaagde vrijgesproken. i PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gist-ermorgen halfelf zijn de Statera najaarszitting bijeen gekomen. De voorzitter, de commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. Roell, bracht na de ope ning hulde aan de nagedachter.lis, van het overleden lid den heer H. Barnstein, die vijf- tien jaar larng lid van de Staten is geweest Besioten werd tot toelatin-g als Ud van den heer Klaas de Vries, die daarop zitting naim. Aan de orde kwam het voorstel van Ged. Staten inzake het wegenbeheer. De heer De Miranda noemde het een historisch moment, dat eindelij-k gesproken kan worden over de zoo noodzaiMijke verbe- tering van de wegen. Hij had evenwel ge- hoopt, dat alle wegen in Amsterdam zonaen uitmonden. Daarom heeft hij met acht ande re leden een mode ingediend, waarbij Gedep. Staten worden u-itgenooO'igd, in het voorstel betreffende't plan van primaire wegen op te nemen een doorgaanden verbindingsweg Am sterdamIJmuiden. S-preker begreep niet, waarom men kronkelende wegen," die welis- waar mooi zijn, zooals die van Hilversnm naar 's-Gravenland1, in het primaire stelsel wilde opnemen. Ook omtrent andere wegen opperde hij eenige bezwaren en hij sprak den wensch uit, dat Ged. Staten dit voorstel nog eens zouden willeni herzien en overleg pleg-en met het gemeentebestuur van Amsterdam. Met warmte bcpleitte hij de totstandlkoming van een verbindingsweg AmsterdamIJmui den, waarmee, zoo zeide hij, de belangen van geheel Noord-Holla-nd zullen gediend wor den. Spreker had ook een tracee ontworpen; hierop komt een weg voor van Amsterdam naar Halfweg en van Halfweg naar Velsen, met de bedoeling, dat er van Velsen naar IJmuiden een nieuwe weg komt Ged. Staten hebben volgens spreker de keus tusschen be- vredigirig van de Amsterdamscbe belangen ten Noorden of ten Zuiden van het Noord- zeeka-n-aa!. I De heer Mirandez gaf Ged.*Staten in over weging om, wanneer nu de wegen moeten verbeterd worden, in ieder geval een mini- mumbreedte van 5)4 a 6 M. te nemen. Dit zal weliswaar anderhab millioen gulden meer kosten, maar die uitgaven moet men zich getroosten. Als de wegen eventueel later verbreed moeten worden. stuit men al tijd op heel eigenaardige moeilijkheden. De heer Ter Haar begon met een woord van hulde en dank te brengen aan Ged. Sta ten, voor de indiening van dit voorstel. Hij gaf Ged. Staten in overweging, wat de breedte van de wegen betreft, niet angstval- ig vast te houden aan het door hen genoem- de minimum. Er kunnen misschien wegen zijn, waarvoor een breedte van 4)4 M. vol- doende geacht mag worden, maar daar staat tegenover, dat sommige wegen, waarover een druk verkecr plaats heeft, een flinke breedte moeten hebben. Met wat de heer De Mi randa wil (cen weg van Amsterdam naar Halfweg, van Halfweg naar Velsen en van daar naar IJmuiden), kan spreker zich heel goed ver ens ;en Hij hoop I., dat Ged. Staten met een desbctreffend voorstel zullen komert, m 2po**.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6