Guur Weer PUROL gee ft ruwe htiid van hanefsp en gelaat. Dit verzacht men dadelijk en geneest men spoedig met Sprelcer bedoelde een voetganger (gelach). fW. G. Bakker, N.H„ onderbaas, Ridderetraat De heer Bosman acht het ingediende v'oor stel te technisch. Het gaat niet om de techni- sche uitwerking, maar om een groot oecono- misch belang van Noord Holland. Er moet gezorgd worden, dat er wegen naar en om Amsterdam komen, die ook voor de toekomst voldoende zijn. Amsterdam groeit steeds, en men mag dien groei niet tegenhouden. Am sterdam is wel-is-waar geen Berlijn, maar het kan en moet toch een wereldstad worden Men moet met het onteigenen voor deze plannen niet al te angstvallig wezen. De spoorwegmaatschappijen zijn dat ook niet, als het er op aankomt, een nieuwe verbin- ding tot stand te brengen. De belangen voor Amsterdam bij het totstandkomei van be- hoorlijk breede wegen zijn veel en veel grooter dan bijvoorbeeld voor Alkmaar Spreker zou willen, dat Ged. Staten zich vooreeist alleen gingen bezig houden met de hoofdwegen naar Amsterdam en de plan nen voor elken weg afzonderlijk aan de Sta ten ter beoordeeling toezonden. Hij zal over wegen, een amendement in dien geest in te dienen. De heer Luycx hoopt, dat spoedig begon nen zal worden met het aanleggen van den weg van Amsterdam naar Hilversum via Loenen en Vreeland; daarmee zal het drukke yerkeer over Weesp ontlast worden. De heer De Jong Schouwenburg noemde dit voorstel een van de belangrijkste, die in den laatsten tijd in de Statep aan de orde zijn gekomen. Ten aanzien van de financie ring spoorde hij tot de grootste voorzichtig- heid aan, omdat men immers niet weet, hoe de toestanaen over vijftien jaar zullen zijn. Dit zegt hij niet, om de plannen te bestrij den, integendeel, hij brengt ook hulde aan Ged. Staten voor de indiening van dit voor stel. Hij zou evenwel liever" willen, dat er thans alleen een principieel besluit werd ge nomen, en dat voorstellen om tot uitwerking fan een of ander onderdeel van het voprstel te geraken, eerst weer een punt van beraad- slaging in de Staten zouden uitmaken. Hier- bij zou dit voorstel als een leidraad kunnen dienen. De heer Balk besprak enkele geprojecteer- de wegen, o.a. een in het noordelijk gedeelte van de provincie, die door het vruchtbaarste gedeelte van West-Friesland loopt en dus veel schade aan de landouen zal berokkenen. Ook spreker wil elk gedeelte van het voor stel, dat uitgewerkt zal worden, eerst aan het oordeel der Staten onderwerpen. De heer Luden bepleitte eveneens een be ginselbesluit in gunstigen zin. Ook heeft hij eenige technische bezwaren. Hij is niet gerust ever het voorgestelde minimum van 4 A M. breedte. Dit acht hij voo*" de toekomst abso- luut onvoldoende. Er rijden vaak verhuiswa- gens van 2.37 M. breed. Dit heeft ppreker in Hilversum onderzocht. Hij zou dus het mi nimum willen vaststellen op ten minste 5.25 M. Behalve goede rijwegen moet men ook hebben goed-verharde rijwielpaden, die de wielcijders niet nopen, op den straatweg te gaan rijden. De heer Best kan zich met de keuze van de wegen best vereenigen, behalve met den weg Hoorn—Enkhuizen, dien hij liever ten Zui- den van den spoorweg zou gemaakt willen zien, dan kriigt men een goeden verkeersweg met dwarswegen naar verschillende dorpen! De heer Verschure hoopt, dat door de ver schillende geopperde bedenkingen geen op- onthoud zal worden veroorzaakt, want er is haast bij de zaak. Als het blijkt, dat de kos- ten niet betaald kunnen worden, moeten zij het betalen, die gebruik van die wegen pa- ken. Wat den weg van Amsterdam naar IJmuiden betreft, zou spreker het ten zeerste betreuren, ale Ged. Staten dien niet zouden willen laten maken. Die weg is broodnoo- dig. Tenslotte hoopt spieker, dat dit voor stel niet zal worden aangehouden, doch aan genomen. De heer Colijn is er op tegen, dat het we- genplan in jaarlijksche gedeelten bij de Sta ten aanhangig zou worden gemaakt. Dan komt er nibts van terecht. De zaicen moeten en kunnen vlugger worden aangepakt. De heer Binnendijk kwam er tegen op, dat sommige leden nu nog een commissie van deskundigen willen benoemen. Men moet niet nog eens gaan zoeken naar naastbe langhebbenden. De heele provincie heeft er belang bij. Hij bepleitte ook het aanleggen van goede rijwielpaden en wees als voor- beeld naar het mooie rijwielpad tusschen Amsterdam en Halfwteg, waar men zelfs rus- tig met z'n zessen naast elkaar kan rijden. De heer Vader vereenigt zich met de mee- nmg van den heer De Miranda, dat alle nieuw-ontworpen wegen op Amsterdam moeten uitloopen. De heer Asscher bepleitte ook het aanleg gen van breedere weg'en. Het moge waar zijn, dat het anderhalf millioen gulden meer zal kosten als de wegen een meter breeder worden gemaakt, dit beteekent toch niet veel m vergelijking met het totaal bedrag van 4, I ®!lh°en> dat dit voorstel zal kosten. Wat den weg Amsterdam—IJmuiden (door den heer De Miranda c.s. voorgesteld) be- trett, deelde hij mede, dat hij daar noch voor, noch tegen zal kunnen stemmen, als met eerst een lichaam gehoord is, dat tot oordeelen daarover uitermate bevoegd is namelijk de Amsterdamsche Kamer van Koophandel. De heer Thomassen is het eens met den heer Verschure, die den grootst mogelijken spoed wil betrachten. Er is, volgens spre ker, meer kans van slagen als het werk in twaalf jaar wordt uitgevoerd dan als het vijftien jaar duurt. De drukte in den kop van Noord-Holland moet men niet over schatten Daar zijn geen wegen van zes me ter breed noodig. Dat is veel te duur. De provincie heeft nog voor zooveel andere dingen geld noodig. De heer Spier merkte op, dat misschien niemmd in deze vergadering het geheele plan kan overzien en bespreken, een paar bij uitstek deskundigen uitgezonderd. Hij wenschte evenwel een lans te breken voor het wezen dat reeds bestond vdordat de verschillende voertuigen waren uitgevonden en dat zeer waarschijnlijk nog zal bestaan Ook voor voetgangers zal nog gezorgd moeten worden, door het aanleggen van voetpaden. Spreker waarschuwde er even wel uitdrukkelijk tegen, verhoogde voetpa den aan te leggen, want dat is gevaarlijk, als een fietsrijder eens eventueel voor iets moet uitwijken. Het liefst zon hij willen, dat de voetpaden achter de boomenrijen worden gemaakt. De heer Ketelaar acht de wijze van verdee- ling van de door Ged. Staten ontworpen plan nen zeer juist. Hij verdedigde uitvoerig het voorstel, al hoopt hij dat Ged. Staten "willen tcezeggen, dat het veel korter dan vijftien jaar zal duren. Die wegen zullen aangelegd worden in het belang van het verkeer, den handel en de nijverheid. Spreker wil er niet toe medewerken, zooals sommige.leden willen, om later over elk on derdeel weer te gaan debatteeren. Daarmee schuift men deze mooie zaak op de lange baah. Ook in het belang van de werkloozen is het noodig, het voorstel aan te nemen, als tenminste Ged. Staten willen toezeggen, het overleg te plegen, dat noodig zal blijken. De heer Van der Waerden bestreed de meening van den heer Bosman. Als er, zei spreker, een prijsvraag zou worden uitge- schreven, om uit te maken op welke wijze dit voorstel het suelst en het best in den grond kan worden gehoord, dan zou aan de tactiek, door den heer Bosman aanbevolen, zeker de eerste prijs worden toegekend. Ook spreker meent, dat het gewenscht is, het door Ged. Staten vastgestelde minimum met een meter te verbbreeden, opdat breede voertuigen el kaar behoorlijk, zonder de vaart te verminde- ren, kunnen passeeren. Als men alleen maar een principieel besluit neemt, komen we geen stap verder. Als de Staten den heer Bcsman volgen, komt er van het g-'oote plan voorloo- pg niets terecht, want wanneer men het eene jaar dezen weg en een volgend jaar een ande- ren weg wil nemer., komen stellig allerlei buurt- en streekbelangetjes ter sprake, tot schade van het geheel. Als er een primaire wil is, komt er een primaire weg, zegt spre ker. De heter Kernkamp wil, dat de weg over Edam naar het noordeh der provincie weg zal zijn. De vergadering werd om half vijf ver- daagd tot vanochtend half elf. Dan komt de heer Hendrix (Ged. Staten) aan het woord. De,voorzitter deelde mee, dat het zijn voor- nemen is, om als Woensdag de agenda niet kan worden afgehandeld de Staten tegen Woensdag 9 December weer bijeen te roepen. Vijfde suppletoire begrooting der Provincie y voor 1925. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan eene vijfde suppletoire begrooting der provin- ciale inkornsten en uitgaven voor den. dienst 1925, sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 515.000. Het bedrag van 50.000 wordt vereischi voor bebossching. De uitgaven worden gedekt door verhoo- ging van den post onder volgnummer 72. (Opbrengst eener geldleening). Oeldleening. Ged. Staten stellen voor hen te machtigen ten laste van de Provincie aan te gaan geld- leeningen van zoodanige nominale bedragen als noodig zullen blijken om eene som te ver- vrijgen ter voldoening van 475.000 wegens uitkeering aan het Provinciaal Waterleiding bedrijf ten behoeve van de uitbreidingswer- ken; 5000 wegens buitengewone kosten ten behoeve van de ontginning van het landgoed onder de gemeente Castricum; 35.000 we gens aankoop van gronden ten behoeve van het Provinciaal Zielcenhuis nabij Santpoort; 5000 wegens het aandeel der Provincie in de kosten van aanleg van een rijwielpad langs den Schulp- en Zeeweg in de gemeente Cas tricum; met bepaling, dat deze leeningen zul len worden aangegaan tegen eene rente van ten hoogste 5 pet. 's jaars en dat de aflossin- gen zullen geschieden in 10 jaar, en dat met de aflossingen zal worden begonnen in het jaar volgen de op dat, waarin de leeningen werden gesloten. Eerste suppletoire begrooting der Provincie voor 1926. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan eene eerste suppletoire begrooting der provin ciate inkornsten en uitgaven voor den dienst 1926, sluitende in owtvanigsten en uitgaven met een bedrag. van f 445.054.74. Ten einde in staat te zijn tot de betaling van den eersten termijn van aflossing der geldleenfcg over 15.327.000, onlangs ge sloten ter converteeriug van de restanten der 5 A en 6 geldleeningen, is d'e post opge- nomen onder die, waar op zon der nadere machtiging overschrijving van den post voor onvoorzierie uitgaven kan plaats hebten. 8tadsm>nws. 12, Utrecht. Th. Putker, R.K., winkelier, Overdiestr. 46, Wognum. G. Uitgeest, N. H., Koningsweg 54a, Texel. D. Appel, N. H., handelsagent, Nieuwp.laan 29, Arnhem. R. Schilfauer, R.K., modiste, Breedstraat 5, Oostenrijk. J. E. Buijs, R.K., Omval, Grouw. G. v. Dok, N.H., Stationsstraat 70, Enkhuizen. J. Leek, R.K., schipper, Landstraat 26, Zuid-Scharwoude. J. Dek- ker, E.R.K., d.b., Egmonderstraat 16, Eg- mond aan Zee. A. Balk, N.H., chauffeur, Dahliastraat 13a, Amsterdam. N. Brand- wijk, N.H., reiziger, Rochdalestraat 33, Ber gen. H. C. Oosterman, N.H., reiziger, Kinheimstraat 12, Zijpe. N. Nieuwenhuizen, N.H., d.b., Kennemerstraatweg 43, Zijpe. I. Bergsma, N.H., d.b., Luttik Oudorp 38, Sneek. C. A. v. Schoten—Moll, N.H., Julianastraat 20, Enkhuizert. J. de Koek- koek, N.H., barbiersbed., Scharloo 10, Lim- men G. Tekelenburg, D.G., d.b., Ridder- straat 21, Leeuwarden. F. Schaap, d.b., Spoorstraat 93, Bergen. A. M. Ettin- ger, R.K., onderwijzeres, Lindenlaan 115, Delft. Th. A. Duin, R.K., slager, Ver- dronkenoord 44, Leiden. F. Mienis, N.H., Groenelaantje 7, Hoogwoud. W. H. Willemse, E.L., billartmaker, K. v. 't Veer- straat 37, Bergen. C. de Jong, Wester- kolkstraat 2, Heiloo. P. j. Hoogakker, wagenmeester N.S., Hooftstraat 45, Zwolle. C. Kos, R.K., Landstraat 26, Oudkarspel. A. E. Siewertsen, d.b., Langestraat 73, Be- verwijk. M. Prins—de Boer, N.H., huish., St. Annastraat 7, St. Pancras. L. Jeensma-- Bron, huish., Karnemelksbuurt 11, Zijpe. T. MutsSlot, N.H., fi.b., Torcnburg 1, Koedijk. Mr. C. H. Bosman, adv. en proc., Kennemerstraatw. 79, Bergen. - P. Fraenkcl, N.I., Snaarmanslaan 81, Duitschland. E. J. v. d. Weerd, R.K., slager, Ritsevoort 42, Breukelen. C. A. J. Nuijten, R.K., tim- merman, Fnidsen 115a, Rotterdam. A. G. Praat—Vader. R.K., Nieuwstraat 1, Zijpe. L. de Jong—Smit, O.C., Lindegracht 1, Eg- mond aan Zee. G. Paarlberg, N.H., Kool- tuin 23, Nieuwer Amstel. P. Bakker, R.K., Spoorstraat 69, Hoorn. T. de Ruiter' N.H., d.b., Oudegracht 182, Winschoten. J. C. Gijsen, R.IC, liefdezuster, Emmastraat 12, Delft. W. v. d. Wende, E.L., kleerma- ker, Bergervveg 5, Middelburg-. H. Onder- stal, N.H., le luitenant, Cabeljaustraat 4, Den Haag. J. Teensma, 3e stuurman, Steijnstraat 43, Schiermonnikoog. C. L. Janssen, R.K., liefdezuster, Emmastraat 12, Voorburg. S. M. v. Galen, R.K., onder wijzeres, Oudegracht 204, Amersfoort. J. C. de Groot, R.K., arbeider, v. Teijlingen- straat 2, Warmenhuizen. J. Mulder, N H bloemist, Voordam 12, Duitschland. W.' Baltus, N.H., d.b., Wilhelminalaan 9, Lim- men. S. Schilder, R.K., bakker, Zeglis 38, Ursem. B. Jongbloed, R.K., huish., Lin denlaan 103, Bloemendaal. H. Koot cacaobewerker, Dijkgraafstraat 33, Bergen! A. Stam, N.H., Emmastraat 89, Bergen° E. Kraakman, R.K., d.b., Laat 148, Limmen. G; A- C. Wielard, R.K., Snaarmanslaan 159, Hilversum. A. C. Bruins—Tonckens, Voordam 10, Groningen. - J. C. H. C. Bruins v. Everdingenstraat 1, Groningen. P. J. Schweitzer, E.L.. sigarenmaker, Laat 65, Am sterdam; L. Sonepouze, N.I., fotograaf, Houtweg 13, Den Haag. - M. de Sain. JN H., bloemist, Tulpstraat 14a, Bergen A. H. M. J. Oudsen, N.H., arbeider, Oude gracht 214, Bergen. - E. J. 1. M. Irmen, ass. huish., Oudegracht 91, Amsterdam J. Hulshof, R.K., Hofstraat 21, Heiloo G. de Pau, R.K., Varnebroek 11, Uithoorn. J. v. d. Boom, R.K., reiziger, Krelagestr 4a Haarlem. K. Geurs, d.b., Langestr. 1, Blokzijl. H. R. M. v. Welij—v. d Vliet Stationstr. 164, Amsterdam. C. J. g! Stoop, R.K., bakkersknecht, Spoorstraat 61, Heer-Hugowaard. G. Wesselius, G.K d.b., Oudegracht 22, Z.- en Noord-Schar- woude. H, R. Buijs, R.K., kappersbedien- de St. Annastraat 7, Hoorn. - D. Slooves, r\.H., Kennemerstraatweg 180, Hoogwoud. - M. L. DijkstraVisser, R.K., Krelagestr 4a, Schoten. G. H. Bakker, arbeider, Re^u- lierstraat 8, Zeist. - M. Geel, D.G., d.b., Helderscheweg 33, Barsingerhorn. 1 Th Regeer, R K.liefdezuster, Emmastraat 12, Pe, J- Koldenhof, D.G., inspecteur dir zand Kennemerstraatweg 129, Hooge- practijk van den boer. Nu wil ik niet beweren dat bij gebruik van een melkmaehine de melkopbrengst resp. vetgehalte niet verhoogd kunnen worden, b.v. door scherpe selectic van het fokmateriaal zal de productie kunnen toenemen. Is bij een yeehouder een melkmaehine in gebruik, dan is het zeker daaraan toe te sehrijven. Neen, geachte heer M., de melkmaehine staat daar buiten en heeft hoegenaamd niets uit te staan met de productievermeerdering. Zooals ook in miijn vorig artikel staat aange- geven, zal de boer, wil hij de productiviteit van zijn veestapel vermeerderen, daarin niet slagen door aanschaffing van een melkma ehine, doch uiisluitend door te fokken op de alien welfcekerde wijze. Alvorens conclusies te kunnen trekken moet men angstvallig alle overige factored kunnen uitschakelen, welke eventueel geromen proe- ven beirovloeden. Sommigen zijn zoo vlug klaar met hun conclusies. U, mijnheer de Redacteur, beleefd dank zeggend voor de opname, teeken ik ZUIVELMAN. GOR R E S P ONDE NT IE Onbekend dichter alhier. Uw gcdicht is zeer gevoelvol, maar wij plaatsen dergelijke poetische pennevruchten nimmer uit vrees voor eventueele navolgers Niets is zoo besmettelijk als gratis bijdra- gen in dichtvorm. Provinciaal riioiiws UIT DRIEFIUIZEN. Zondagavond werd in het lokaal van den heer Hcogland de eerste Nuts-avond in dit s&zoen gehouden. De opkomst was zeer good, muar een gezellige avond was het niet. Wat h'et tooneelstukje betreft: „Een uurtje bij den Photograaf", dit werd zeer goed vertolkt en was ook in goede handen. Ook de volgende bijclragen werden zeer goed gedaan, dat was wel gezellig, maar dat er jongens van 17, 18 jaar in de zaai het den menschen lastig maakten, was niet aangenaam. Het bestuur moest een verga dering beleggen en alleen Nuts-avopden hou den voor getrouwde lieden, het moet voorko- men worden dat de menschen weggaan voor het tijd is. Een wijzigin-g in het reglement is van groot belang voor de .volgende avon- den die nog zullen komen. UIT WEST-GRAFTDIJK. Donderdag- en Zaterdagavond gaf de zang- vereeniging „Graftdijk" in het lokaal van den heer J. P. C. van Marie een buitengewone uitvoering. Dat wil zeggen er werden geen licderen ten beste gegeven, maar een tooneel- spel met zang. Men trad op in oud-Friesch costuum n.l. in de „Mei-Koningin", woor- den van P. A. Bruipsman, muziek van Otto Ludwig. Wat bet spel aangaat, dit vie! zeer in den smaak van het talrijke publiek. De ro'.len zaten er goed in en de zang was in goede handen. 't Was een zeer gezeii'ge avond, die door een bal werd besloien. Ingezonden stukken (Buiten veraniwocrdelijkkeid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijsl geens- z/ns dat de redactie er mede instemi.) INGEKOMEN PERSONEN. D. Bakker, N.H., huisknecht ,Verl. Land straat 6, Helder. A. J. Boxel, chocolade- werker, Zocherstraat 32a, den Haag. J. Kwast, D.G., barbier, Ritsevoort 56, Hel der P. M. v. Langen, R.K., slager, Laat 140. Amsterdam. R. F. W. Dekker, bak ker. v. Leeuwenhoekstr. 12, Beemster. C. D. BeekBuis, rem., Kenn.str.weg 74, Ber gen. J. C. Galje, R.K., Clarissenb. 53, den Haag. J. Mosch, R.K., slager, Spoorstr 54, Schoorl. D. Smit, N.H., Snaarmansl. 37, Anna Paulowna. I. R. Postema, N.-H., Stationsstraat 70, Enkhuizen. B. Baesjou- Stavenuiter, R.K., Stuartstr. 50, Groningen. J. Weterings, R.K.. schoenmaker, van Leeuwenhoekstr. 10, Helder. J. Lub, N. H., winkelbediende, Fnidsen 103, Enkhuizen. D. Visser, N.H., lunchroomhouder, Breedstraat 10, Egmond aan Zee. M. A. Post, R.K., d.b., Laat 131, Egmond aan Zee. E. v. Westen, R.K., Nassaulaan 19, Ob- dam. P. Mantel, G.K., Nieuwp laan 14, Hoogkarspel. J. Schotten, R.K., schilder, Vondelstraat 10a, Helder. T. H. Witlam, N.H., Stationsstraat 70, Enkhuizen. G. Vader, N.H., kermisreiziger, Molenbuurt 10, Winkel. M. BosKorf, N.H., Noorderka- de 33, Wieringerwaard. H. M. Bontebal, N.H., wijkverpleegster, Emmastraat 107, Rotterdam. J. G. Hoorn, N.H., Boom- kampstraat 22, Heerhugowaard. J. Goed- hai't, N.H., Lindenlaan 77, Heerhugowaard. E. Michels, R.K., db., Nassaulaan 19, Duitschland.C. Bruin, R.K., d.b., Fnid sen 19, Flaanem. Th. W. Buren—Ros- kam, R.K., Laat 223, f-JK no« zal bestaan kam, R.K.. Laat 223, Zijpe. A Vendel R SSKt XmlmstLWm- gaUfia..a»lt K.. boish.. Nieuwpoortslahn 33, Ursem, Red. Alkm. Crt. Mijnheer de Redacteur Andermaai kom ik U beleefd vrarar mij eefnge plaatsruknte in Uw geacht blad te wil len afstaan. De heer Memelinik veronderstelt dat ik de mededeeiingen van de Directie van hei P E N met goed: gelezen heb. Wanneer ik als op- schrift lees ,,Lrvariitgen met de electrische mtlkniachine? dan verwacht ik ook dat er door „ervaring" -wordt geschreven. U zult mij moeten toestemmen, dat zulks hier niet het geval is. U schrijft dat er door meerdere boeren be- wc-erd is oat het melkein met een melkmaehine cn het hancmelken geiijk staan. Hetgeen er dap verder in die almea staat, hebt U zeker op een avond wiskundig berekend. Uitgaande van- het axioma dat „mc4ken uit de hand" en melken met de melkmaehine geiijk staan, ver- moedt U, dat zus en zoo ten slotte de melkop brengst hooger is, dus ook het vetgehalte. U wil toch zeker niet de sidling 'verdedi- gen, dat de handmelker immer oorzaak is van het niet in goeden staat verkeeron van uier en tepels. Zeker, indien dit het geval ware, zou U geiijk hebben; de melkopbnmgst zou gelei deiijk verminderdn. Naar het mij voorkomt kan U het melken met voile gerustheid nan den practischen boer overlaten. Hoe of U komt tot de conclusie „de melk opbrengst grooter, dus ook sen verhoogd vet gehalte" is mij totaal een raadsel Waarom dat „dus"? Waaruit bewijst U dat? Ik zou U willen aanraden eens een kijkje te gaaq nemen bij een controleur van een of. andere con trolevereen iging. Uit dt U alciaar ten dienste staande gege- vens G ten volW blijken dat er tusschen de hoeveelheid melk en vetgehalte geenerlei ver- band 1 ..-staat; U zult uit de controlestaten Cemerken dat bij een hooge melkopbrengst zoowel hooge als lage vetgehalies worden angeiroffen; 't zelfde bij lage melkopiireng- sten. Dit is geen geilicoivuseer, doch de UIT BLOKKER. In tegenwooraigheid van den Commissa- ris der Koningin in de provincie Noord Hol land, jhr. mr. dr. A. Roell, had Maandag- morgen naar de Telg. meldt de opening plaats van het nieuwe raadhuis. In zijn openingswoord schetste burge- meester Oostreen de wordingsgeschiedenis van het raadhuis. Zes jaar geleden had de gemeenteraad op voorstel van B. en W. het besluit tot den bouw genomen, maar teikens was stagnatie in de. plannen gekomen. Ten slotte was de tegenwerking gebroken en thans jprijken op de lijst der gemeentenaren, die een electri sche klok ten geschenke hadden gegeven, zelfs de namen van de felste tegenstanders. De Commissaris der Koningin sprak daar- na een gelukwcnsch uit. Hij dankte voor de bloemen, hem door een paar meisjes aange- boden. Spr. eindigde met de woorden, dat Blokker moge blijven wat het reeds is, een parel aan de Kroon van het gewest Noord Holland. UIT KENNEMERLAND. Stond de markt reeds de laatsie dagen in het teeken van den winter, Maandag was dc aanvoer al heel rnatig en als gevodg hiervan gingen de prijzen omhoog. Dadelijk was er meer vraag en hooger prijs m de wintergroente als boerekool, sprui- ten en groene kool. De aanvoer van aardappelen is de laatste dagen al heel gering. Dit is geen' gevolg van geen voorraad, doch door den winter, waar- door groote paxtijen zijn opgeborgen ol inge- kuild. Het groote nieuws op de veilingen is niet de groote aanvoer, doch het bekend worden van de Duitsche invoerrechten. Maken we een vergelijking met Italie, dan kuxmen we te- vreden zijn, hoewel de invoerrechten evenwe blijven criikken, vooral op de aardbeien en druiven, die met 15 Mark belast worden en voor de aardbeien, het hoofdproduct van deze sfreek, is dit een zware belasting en valt wel erg op. Behalve de bovengencemde tamelijk zware lnvoerbelasting is ook spruitkool nog ai zwaar belast, hiervan moet van 1 December tot 31 Maart 5 Mark ep van 1 April tot 30 November 10 Mark invoerrecht betaald wor den. Neemt men nu-aan, dat de massapro- ductie voor 1 December valt, dan is ook deze belasting niet gemakkelijk. Doch overigens kan men gezien de ei- schen die eerst gesteld werden tevreden zijn. In tuin-derskringen is men geneigd om ook invoeriecnten van onze Regeering te verzoe- ken voor de invoering van Belgisch witlof. dat een concurrent voor onze veiling wordt. Het is echter de vraag of het wei op den weg van de organisaties ligt om zich in deze lcwesiie diligent te stellen. Intusschen zal er toch wel wat moeten ge- beuren om het onze tuinders tegenovei- Belgie niet al te moeilijk te maken. Corrie .Dommering schrijft over „Dage* raad", H. van Tongeren over occulte leerin- gen in de sproken van de 1001 nacht en Marcel van de Velde geeft een interessant, gei'llustreerd ariikeltje over Het voormalige pesthuys te Amsterdam. Rcchtzaken - DIEFSTALLEN BIJ KEES BOEKE. Voor den politierechter te Utrecht ver- scheen, aldus lezen wij in het U. D., een 23- jarig timmerman uit De Bilt, beklaagd van diefstal van een rijwiel. Hij kreeg dikwijls van Kees Boeke een fiets in gebruik, en op een goeden dag, toen hij weer het rijwiel be- reed, kwam de gedachte bij hem op, om het te verkoopen; en het plan was spoedig uitge voerd ook. In Hilversum was het gauw aan den man gebracht. Bovendien verauisterde hij ten nadeele van een inwoner van De Bilt nog een armbandhorloge. Hij moest het reparee- ren, maar liet het verkoopen. De eigenaar van het rijwiel, een procura- tiehouder te Zeist, verklaarde het aan Kees Bocke in bruikleen te hebben gegeven, die het weer aan den beklaagde in gebruik gaf. Wat het armbandhorloge betreft, de eigenaar daar- van deelde mede, aan gedaagde te kennen te hebben gegeven, dat het hem weinig interes- oeerde, of hij het nog terug kreeg. Later bleek, dat het verkocht was door den jonge- man, maar daartoe had getuige hem geen machtiging gegeven. In zijn requisitoir merkte de officier op, dlat beklaagde in de omgeving van Beeke meer gelegenheid heeft gekregen tot diefstal, om dat men daar het principe huldigt, dat van eenigen diefstal geen aangifte wordt gedaan. Een mooi principe, maar het berokkent den omwonenden veel last, omdat er teikens wordt ingebroken in die buurt. Spreker cischte een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. Mr. Van Roy vioeg clementie. De politierechter veroordeelde beklaagde tot 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek. Een inwoner van Hilversum verscheen even eens voor den politierechter, beschuldigd van heling. Het bleek, dat ook deze man een rij wiel, dat hi] van de familie Boeke in bruik- leeit had, verkocht had. Van dit feit is echter geen aangifte gedaan, zoodat het niet is ver- volgd. Het O.M. acidic het vcordeel trekken uit de opbrengst van de gestolen fiets bewezen, en eischte gezien het minder gunstige verle- den van den beklaagde een gevangenis straf van 5 maancien. Mr. I ydeman, beklaagdes raadsman, meen- de, dat lief principe des heeren Boeke om geen aangifte te doen, menschen doet vallen als siachtolfers, die anders geen slachtoffer zou den worden. Op dit feit mag wel eens wor den gerekend. Beklaagde heeft trouwens zelf aan pleiter verklaard, dat hij zich. nog wel twee maal zou hebben bedacht om de feiten te bedrijven, zoo het geen fietsen van Kees Boeke waren geweest. Euitenland. TfldschriftPii. De Tempel, gewijd aan vrije religie, geeft een artikel van mr. dr. D. Albers. Ds. A. L. Broer schrijft een In Memoriam over Prof. Dr. K. H. Roessingh. Van onze stadgenoote, mej. M. N. Zwaan bevat deze aflevering een sympathiek artikel over bouwen en voortbouwen. Het artikeltje eindigt met een passend gedicht. terwiil daar- onder nog een ander dichtwerkje van de schiufstpr is opgenojaen. HET „V6LK1SCHE" DUITSCHLAND VERKLAART DEN OORLOG. In een brief over de debatten inzake Locar no maakt de Berlijnsche correspondent van het Hbl. met een enkel woord melding van de veranderde houding van sommige knngen te- genover den Rijkspresident. Een teekenend staaltje daarvan is wel de oorlogsverklaring van het Volkische Duitsch land. Juist degenen, die enkele maanden nog pas geleden het druk hadden over „onvoor- waardelijke trouw" aan Hindenburg zijn den laatsten tijd een campagne begonnen, welke zich steeds meer en scherper kant te- gen den rijkspresident. Aan het hoofd staat de AU-duitsche bond, die het hoofd van den staat tegelijk met den rijksdag en de rijksre- geering den strijd aankondigt, in het volgen de fraaie manifest. Het Voikische Duitschland ontzegt de fe- geering en den rijksdag, evenals den rijkspre sident het recht over oerouden Duitschen grond, over de Duitsche eer, de Duitsche toe komst te beschikken. Zij mogen de verant- woordelijkheid dragen voor het vreeselijke, wat zij gedaan hebben! Het Volkische Duitschland acht het vaderland daardoor niet gebonden en zal zich in zijn worsteling om de bevrijding van het Duitsche volk en het herstel van het rijk door deze, in de ge- schiedenis van hun eer liefhebbende volken nog nooit voorgekomen overeenkomsten, al- ierminst de handen laten binden: voor het Volkische Duitschland bestaan de overeen- komsten van Locarno niet.- Tegelijkeriijd publiceert graaf Reventlow een artikel, waarin hij zegt: „In het voile besef van de draagwijdte van den zin en het woord moeten wij thans ten opzichte van Lo carno verklaren: in Duitschland zijn storm- achtige tijden noodzakelijk." Aldus het pathos van deze rechtsche extre- misten, die daarmee waarschijnlijk hoogstens hun verdwaasde geestverwanten een oogen- blik zullen kunnen imponeeren. De tijd voor daden van die zijde schijnt nu toch wel voorbij te zijn. Schijnt. Want de republikeinsche „Rijks- vlag" is er blijkbaar nog niet zeker van. In het laatste nummer van haar officieel orgaan publiceert zij n.l. een oproep: In het geweer!, waarin gewaarschuwd wordt tegen plannen van rechsradicalen samenzweerders voor een staatsgreep. Bedoeling zou zijn aan alle kan- ten van het rijk tegelijk den slag te slaan. KORTE BERICHTEN. Zondag a.s. zal de Paus in een particu- liere kapel de Gouden Roos aanbieden, be- stemd voor de koningin van Belgie. De plech- tigheid, waarbij de ambassadeur van Belgie met zijn echtgenoote tegenwoordig zullen zijn, zal een particulier karakter dragen. In verband met de afschaffing van den katoenaccijns, welke onmiddellijk in werking treedt, heeft de bond van katoenindustrieelen besloten de loonen weer op de vroegere hoog- te te brengen. De staking, die nu al drje maanden duurt, zal nu zeker eindigen. De Parijsche „Volonto" meent zeker te weten dat Briand den nobelprijs voor den vrede zal krijgen. Naar de „Reichsdienst der Deutschen Presse" verneemt, zal de intergeallieerde controlecommissie met ingang van de volgen de week in dier voege worden geliquideerd, dat iedere week circa een vijfde gedeelte der geallieerde off icier en uit Berlijn vertrekt, Medio Januan zal de opheffing der comnua- sie dyi;halye zijn xoltooid,^

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7