DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Memorie van Antwoord Noi 283 Bonderd z^fevt mi twintigstc Jaar&aftg 1925. WOEIiSDAG 2 DECEMBER 8925. i Abonnmnentsprijs bij vooroitbetaling per 3 maanflcn f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsii. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regoi, ^rootcro letters naar plaatsriitmt©, Brieven franco H.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordain C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactic No. 33. Ees«aie Bijvoegse Aan den Raad dcr Gemeente Alkmaar. De Commissie van Rapporteurs, bedoeld in artikel 39 "van bet Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad der Gemeente Alkmaar, biedt Uw College hierbij aan het Verslag van het onderzoek in de Secties omtrent de Be grooting voor het dienstiaar 192b. BURGEMEESTER en WETHOUDERS. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Gemeentepolitiek. Meerdere leden merkten op, dat bij de samenstelling van het College van Burgemeester en Wethouders, de Raad zieh, op grond van zooveel mogelijke evenredige vertegenwoordi- ging in dat college, op het standpunt heeft gesteld, dat die personen tot wethouder moesten worden verkozen, welke door de- betrokken Raadsiractie werden voorgedragen en dat die wijze van samenstelling medebrengt, dat gedurende de zittingsperiode van den Raad, ieder der leden van het College zich bij voortduring de vraag heeft te stellen, of hij in politicis het vertrouwen houdt van de iractie, die hem voordroeg, terwijl hij bij ontkennende beantwoording zijii mandaat als wethouder ter beschikking heeft te stellen. Genoemde leden zouden gaarne het standpunt van't Col lege en van ieder zijner individueele leden (cje Burgemeester uitgezonderd) nopens hunne zienswijze vernemen. Bestaursbeleid. Aangezien het hier geen vraag van bestuursbeleid betreft, acht de meerderheid van ons College zich niet geroepen haar standpunt in dezen uiteen te zetten. De minderheid van Burgemeester en Wethouders stelt zich op het standpunt, dat, waar dit College als zoodanig een gemeenterechtelijk orgaan is, een vraag over zijn samen stelling op haar plaats is en beantwoording verdient. Waar de feitelijke wijze van samenstelling, in het rapport vervat, niet valt te bestrijden, aanvaardt de minderheid ook de daar- aan verbonden condusie en geeft hiermee tevens haar indi vidueele zienswijze. Erikele leden stelden de vraag, hoe het College van Bur gemeester en Wethouders, welks besluit noodzakelijk is bij het in gebruik geven van het gemeentelijk sportpark, aan een tombinatie van personen, zich noemende de Dageraad, op wier ontwerp-statuten door de Kroon de gevraagde goedkeuring is geweigerd wegens strijd van haar doel met de gotde zeden, in den loop van dit jaar het sportpark heeft kunnen verhuren met de wetenschap, dat daar de stelling zou worden verdedigd, dat de godsdienst den mensch slech- ter maakt. Zeer vele leden wenschten te vernemen, wanneer een voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent de pen- 6ionneering van Wethouders kan worden tegemoetgezien. Deze leden wezen er op, dat in de Memorie van Ant woord begrooting 1924 werd medegedeeld, dat een voorstel in den loop van dat jaar aan de orde zou worden gesteld, terwijl in de M. v. A. begrooting 1925 voorkomt „Het ligt in ons voornemen het hierbedoelde voorstel binnenkort aan de orde te stellen". Enkele leden meenden, dat deze vraag meer in bet bij- zonder aan den Burgemeester diende te worden gericht. Een lid voelde niets voor pensionneering der Wethouders. Meerdere leden wenschten de vraag te stellen, wanneer voorstellen inzake het uitbreidingsplan der gemeente zijn te verwachten. Deze leden achtten het zeer noodzakelijk, dat deze zaak met het oog op een doelmatige bebouwing enz., spoedig ter hand wordt genomen. Een lid behield zich uitdrukkelijk zijn stem voor ten aan- zien van alle posten der begrooting, die geacht kunnen wor den verband te houden met dat uitbreidingsplan. Eenige leden wezen op het groote belang van goede toe- gangswegen tot de stad en brachten in herinnering, dat B. en W. het vorig jaar hebben gezegd, dat aan dit punt voort- durend de meest mogelijke aandacht zal worden geschonken. Deze leden stelden dientengevolge de vraag, wat B. en W. in het afgeloopen jaar te dien aanzien hebben gedaan en .wezen in dit verband op den toestand bij de Vlotbrug. De meerderheid, die het besluit nam, was van oordeel, dat de vrije meemngsuiting mmmer moet worden belet en dat de door de overheid in acht te nemen neutraliteit het gemeen- tebestuur verplicht, in een geval als dit geen bezwaar te ontleenen aan het doel der bijeenkomst, ook al stemt het .col lege met dat doel allerminst in. Een uitzondering zou, naar de meening dier meerderheid, alleen geoorloofd zijn voor bijeenkomsten, die zouden opwekken tot verstoring der open- bare orde of die in strijd zouden zijn met de zedelijkheid. Een lid van ons College, dat zich destijds tegen de geno men beslissing kantte, tundeerde die zienswijze op zijne op- vatting, dat het optreden van bedoelde combinatie, zich noe mende de Dageiaad, zoo in het algemeen, als in het bijzon- dere geval, waar de stelling werd verdedigd, dat de. gods dienst den mensch slechter maakt, in strijd is met de goede zeden. Het eerste kan volgen uit het feit dat Koninklijke goedkeuring op de Statuten der Vereeniging werd gewei gerd, het tweede behoeft geen nadere toelichting. De behandeling van dit voorstel, welke door allerlei om standigheden vertraging ondervond, zal spoedig geschieden. De Burgemeester hoopt het in een der eerste Raadsverga- deringen na de behandeling der begrooting aan de orde te stellen. Meerdere leden wenschten te vernemen of B en W het schriftelijk vragenrecht willen invoeren, teneinde de Raads- leden in staat te stellen inlichtingen te verkrijgen zonder gebruikmaking van het interpellatierecht. Deze leden zou den tevens een onderzoek willen zien ingesteld naar de ge- meenten, waar dit recht reeds is ingevoerd. Een lid achtte het een voordeel dat de rondvraag was af geschaft en wenschte het vragenrecht daarvoor niet in de plaats te stellen. ook uit den staat blijkt) in aanmerking worden geno1 dat zij voor bepaalde werken zijn aangenomen en voofi rend bij verschillende buitengewone werken betrokken Hun dienstverband hangt geheel af van de uitvoering i die werken. Zij staan daardoor tot de gemeente in eene dere verhouding dan de overige tijdelijke ambtenaren. i De ervaring in deze gemeente heeft naar ons voorl nog niet aangetoond, dat er behoefte zou bestaan aan invoeren van een vragenrecht, als hier bedoeld. De hie* volgde gewoonte, om in de raadsvergaderingen, met v van den Raad, vragen te stellen, die tevoren schriftelijk den Voorzitter worden medegedeeld-en die meestal no dezelfde vergadering, waarin zij worden ingediend, wd beantwoord, achten wij juist en voldoet, naar wij mec aan de eischen der praktijk. i Financieele Politick. Het ontwerp nadert zijn voltooiing. Een voorstel tot vast- stelling van dat ontwerp zal U vermoedelijb in het begin van 192b aangcoouen kunnen women. Eenige leden betreurden het, dat de begrooting thans op- nieuw aan den Raad is verzonden, zonder het rapport van het onderzoek van de financieele commissie af te wachten. Het maakt volgens de hier aan het woord zijnde leden zulks in tegenstelling met de meening van B. en W. ze- ker versch'il, of zij een nota van wijziging ontvangen nadat het ontwerp aan de Raadsleden is toegezonden, dan wel een ontwerp, waarin de wijzigingen reeds ter Secretary zijn aangebracht. Zij kunnen de idee niet van zich af zetten, dat B. en W. er minder gauw toe zullen komen, wijzigingen, door de financieele commissie voorgesteld, aan te brengen in een reeds toegezonden ontwerp, dan in een nog dennitiei samen te stellen ontwerp. Zij blijven derhalve de* gevoigde wijze van benandeling in strijd achten met het daaromtrent bepaalde in de Verordenmg voor de Financieele Commissie en de daarop in bijlage 125 van het jaar 1924 gegeven toe lichting. Zij zouden het op pnjs stellen, indien B. en W thans koncien toezeggen, dat voor voigende jaren met de toezending zal woraen gewacht, tot omtrent het advies der Financieele Commissie aoor hun College is beslist en zoo- noodig in de ontwerp-begrooting is verwerkt. In verband met de beantwoording van B. en W. van een daarop betrekkmg hebbende vraag van de Financieele Com- missie, zou een lid gaarne vernemen, wanneer B. en W. ad- j vies hebben gevraagd op welken datum het advies moest zijn ingekomen, wanneer dat advies is ingekomen, en wan neer de begrooting is verzonden. Een anaer lid achtte het door B. en W. gevoigde stelsel, met het oog op de tijdsbesparing, juist. Wij geven de gevraagde toezegging, doch wijzen t dat alles, wat de voorbereidende behandeling vertraagt' beletsel zal worden voor de zoozeer gewenschte tijdig', diening van het ontwerp bij Uwe Vergadering. Ten einde zich een oordeel te kunnen vormen over de vraag of er nog tijdelijk in gemeentedienst werkzaam zijnd personeel voor een vaste aanstelling in aanmerking kan ko men, vroegen verschillende leden overlegging van een staat yan ambtenaren in tijdelijken dienst der gemeente met Ver mel ding van den datum hunner aanstelling en van het be- drijf waarbij elk hunner werkzaam is. De verbetering, der toegangswegen blijft inderdaad een voornaam belang voor de stad. Het is U bekend, dat plannen tot verbreeding van het Scharloo in overweging zijn. De veelzijdigheid van dit vraagstuk maakt de oplossing niet gemakkelijk. Voorts mag gewezen worden op wat gedaan is ter verbetering en vemieuwing van verschillende bruggen, welke van de stad belangrijke offers hebben gevraagd. De plannen tot aanleg van een trottoir langs den Kennemer- straatweg voorbij de Vier Staten konaen niet tot uitvoering komen door weigering van het Rijk om de daartoe noodige vergunning te verleenen. Onderhandelingen' zullen met de betrokken eigenaren worden gevoerd om het aanleggen van een voetpad op de door het Rijk gewenschte wijze mogelijk te maken. De toestand bij de Vlotbrug zal worden verbeterd zoodra de gemeente daartoe in de gelegenheid is Deze verbetering hangt samen met de wijziging van het uitbreidingsplan Eveneens zal daarop van invloed zijn de uitvoering van het provinciale wegenplan. De gevraagde staat wordt U hierbij afzonderlijk toege zonden. Nu voor de werklieden de regeling is getroffen, dat zij in den regel na een jaar tijdelijken dienst vast worden aange- steld dan wel worden ontslagen, zal een soortgelijke maat- regel ook worden ingevoerd voor tijdelijke ambtenaren. Met deze invoering zal evenwel worden gewacht totdat de Com missie—Vogelaar met haar arbeid gereed is. Bij soramige opzichters in tijdelijken dienst moet (zooals Vele leden meenden, dat de begrooting een vrij somber beeld vertoont, terwijl zij zich met kunnen vereenigen met de wijze waar op de begrooting siuitend is gemaakt. Met dit laatste kon een der leden met instemmen. In verband met dat gedeeite van den aanbiedingsbrief, waarin voorKomt, dat in het bijzonder de Wethouder van Financien er pnjs op stelt, te hermneren aan zijn standpi.it bij vorige begrootingen, waarbij hij zou hebben gewaar- schuwd tegto het te plotselmg beeindigen van de te groote saldi, wenscute een der leden te vernemen, bij welke gele genheid en inzake welke voorstellen de Wethouder van Fi nancien door tegenstemmen ooit getraciit heeft aan die mee ning kracht bij te zetten. Verder werd er op gewezen, dat de Raadsleden inderdaad hebben aangedrongen op beperkmg der overschotten, doch met de bedoeling, dat de begrooting alsdan siuitend zou worden gemaakt door de uitgaven op lager peil te brengen. Genoemde leden meenden, dat de oplossing thans wordt verplaatst door de begrooting, in plaats van met overschot ten van vorige dienstjaren, siuitend te maken met hoogere winstuitkeeringen uit de bedrijven. De hier aan het woord zijnde leden achtten een billijke winst uit de bedrijven geoorloofd; zij meenden echter, dat de grens reeds was bereikt, zonder de thans-voorgestelde verhoogingen. Het meerdere dient ten goede te komen aan de veroruikers. Een der leden wees in het bijzonder op het onbillijke der verhooging ten aanzien van het Slachth'uisbedrijf, waar eenerzijds het gebruikmaken verplichtend wordt gesteld, ter wijl het anderzijds tevens als winstobject wordt beschouwd De bovenbedoelde leden konden zich dan ook met de voorgestelde bedragen ad 25 000.—, 3000.— en 25.000.— respectievelijk uit het Electriciteitsbedrijf, het Slachthuisbedrijf en het Grondbedrijf niet vereenigen. Een der leden achtte het eerlijker en redelijker den hoofde- lijken omslag te verhoogen, of wel de volledige pensioens- korting toe te passen. Een ander lid kon zich met de wijze, waarop de winsten uit de bedrijven zijn gebruikt om de begrooting siuitend te maken wel vereenigen. Weer andere leden vonden het aangenaam te kunnen con- stateeren, dat de begrooting nu met een meer normaal saldo aanvangt en niet gedragen wordt door groote overschotten van vorige jaren. Hoewei bij de samenstelling zeker moeflijklieden gerezen zullen zijn, wareu deze leden met B. en W, van oerdeel dat Bij onzen brief van 3 Augustus j.l is de financieele missie verzocht v66r 1 September j.l. haar advies uit te gen. De commissie heeft het advies op '2 September j.l. gesteld. Den 8sten September j.l. is het door ons on.; gen. De beantwoording ervan heeft plaats gehad bij aanbiedingsbrief, tl.d. 22 September j.l. In den aanbiedingsbrief hebben wij ons beleid ten opi van het samensteilen der begrooting 192b uiteengezet.: ligt voor de hand, dat verschil van meening zal be; over het daarbij ingenomen standpunt. Wij erkennem, het mogelijk ware geweest, met andere wijzen van deHc te komen dan die zijn voorgesteld. Van die, waarovcr keus liep, leek de meerderheid van ons College echte thans aangegeven dekking het meest in overeenstem met het karakter van overgangsjaar, waardoor 1926 voor deze gemeente in financieel opzicht zal kenmerken. uitzondering daarop maakt de ten aanzien van het Gi bedrijf voorgestelde oplossing, die een principieele wijzi,; van den opzet betreft en derhalve ook na dien tijd van k: zal blijven. j Volgens het verslag is het slechts een der leden, die 'j duidelijk uitspreekt, in zoover hij een keuze wensch, te tusschen verhooging van de inkomstenbelasting en het'i haal der voile pensioensbijdrage. Aan welke oplossin'j andere hier aan het woord zijnde leden de voorkeur g is niet vermeld. Wij zouden intusschen ook die gaarn": overweging hebben genomen. Een lid heeft opgemerkt ieder ingewijde de vermindering van het saldo had ku verwachten. Wij zijn het daarmede geheel eens, zij h. ■andere gronden dan die dit lid aangeeft. De vermind,[' heeft ons dan ook volstrekt niet overvallen. Maar dit, r andert niet aan het feit, dat zij het siuitend maken de,'! greeting in niet geringe mate bemoeilijkte. ALRMAARSCHE COURANT. I *1 i t y ri

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9