ASTHMALSJDERS. De COMMISSARIS VAN POLITIE der gemeente ALKMAAR, brengt ter kennis aan de ingezctenen, de riavolgende artikelen der Algemeene Poiitie verordening, luidende: Artikel 145. Het is verboden den operibaren v;eg te schrobben, te spoelen of op eenigerlei andere wijze met gebruikmaking van water te reini- gen: le. bij vriezend weder, Artikel 146. Het is verboden water, sneeuw of eenige andere zelfstand'gheid van daken, steigers of andere verhevenheden of uit gebouwen of goten op den openbaren weg te werpen. Neergeworpen sneeuw moet buiten de be- bouwde wijken of in openbare wateren yvor- den gebracht. Artikel 154. Het is verboden: le. enz. 3e. met bespannen rij- of voertuigen (hon- denkarren uitgezonderd) te rijden als de openbare weg met sneeuw bedekt is, zonder dat de trekdieren een of meer luidklinkende bell en dragen 8e. als de openbare weg tengevolge van sneeuw, vorst o. ijzel glad is, dezen te berij- den met paarden, die niet op ;cherp staan tenzij aangetoond kan worden, dat bij het uit- rijden de gladheid nog niet was ingetreden; Artikel 185. Elk hoofdbewoner van een perceel, of als dit onbewoond of ongebruikt is, de eigenaar van het perceel, is verplicht; le. enz. 2e. bij gladheid van ran openbaren weg, tengevolge van sneeuw, ijzel of vorst te zor- gen, dat de openbare weg v6or en langs die perceelen, er breedte van tenminste een meter, zoodanig met asch, zand of turfmolm is be- strooid, dat daardocr de gladheid geheel be- nomen zij. Voorts is bepaald in beet laatste lid va Ar tikel 183: Is eenig gebouw bij mew dan een pe. oon in gebruik, dan kom de hier bedoelde ver- plichting ten laste van de gebruikers der ge- lijkvloers, onmiddellijk aan den openbaren weg gelegen gedeelten, ieder .voor zoover het door hem gebruikte gedeette'reikt en zoo die gedeelten buiten gebruik zijn, ten laste van den eigenaar. meest uitgebreiden zin, bijv. niet alleen ge- richt op snelhcid of krachtsontwikkeling, maar ook op mclkwinning. Tenslotte komt de prof, tot deze vraag: „Wat geeft het ons ten slotte als we voor veel geld onze fokdieren zoo nauwkeurig mogelijk uitzoeken, als we hun nakomelingen niet in de gelegenheid stellen levensvcorwaarden te krijgen, waarbij de uitsickende erfelijke aan- leg der ouder.: bij hun tot rijpheid kon ko- men? Erfelijke aanleg en uiterlijke omstandighe- den moeten in harmonic met elkaar worden gebracht om te komen tot fokdieren van de hoogste waarde. Tot lid van de commissie van de Coopera- tieve aankoop van den bond werd gekozen de heer P. Jz. Eriks te Hoorn. Benoemd als afgevaardigde voor het Ned Rundvee-Stamboek voor het dienstjaar 1926 de heer .Tm. Blaauboer Kz. te Barsingerhorn. Benoemd tot afgevaardigde voor het Kon. Ne~ derl. Landbouwconrte voor het dienstjaar 192) de heer E. Koster Dz. te Berkhout. De begrooting 1926 werd zonder discussie vastgesteld ten bedrage in ontvangst en uit- gaaf van 1270. Bij de rondvraag kwam het machinaal mel- ken ter sorake. waarover de mceninecn ver- sehilend zijn. Een stem uit de practijk ze"d ee.. machine mits good tcegepast en schoon- gehouden, economised is aan te bevelen bo- ven het h?ndmp]Vcn. UIT EGMOND AAN ZEE. In de lunenroem van den heer Clausing vergaderde de Vereeniging voor Vreemde- Iingenverkeei onder voorzitterschao van den heer Pluimgraaff. Uit ae ingekomen stukken bleek, dat er in Rijnland een sterke neiging tot bezoek aan Egmond aan Zee bestaat, zoodat de ver- keersbureaux in die streek aandringen op zooveei mogelijk inlichtingen. Tot een abonnement op „Ons Nederland" van de A N. V. V. werd om financieeel rede- nen niet besloten. De Alkmaarsche vereeniging „Het stille strand" wenschte met het gemeentebestuur en het bestuur van V V V in overleg te tre- dentot bevordering van haar streven, doch er bestond weinig neiging bij de 'vergade ring om daarop in te gaan. daar men er voor Egmond-niet zooveei belang in zag. Beslo ten werd zich niet aan te sluiten. De heer Wesseling had bii de vereeniging een verzoek ingediend qm een commissie te vormen van niet-zakenmenschen om in den badtijd feestjes te organiseeren. Dit onder- werp werd bewaard tot de rondvraag, na- dat de heer Middelkamp het verzoek krach- tig ondersteund had. De secretaris, de heer Schroevers, bracht verslag uit over het afgeloopen jaar, waar- omtrent hij het nuttig zou oor,deelen, dat ieder het hoorde, aangezien sommigen ge- neigd zijn odimlachend de schouders op te halen. wanneer op het nut van V. V V. ge- wezen word! In verb-.nd hiermede staat ook de drang om V.V.V. te voeren naar het or ganiseeren van feestelrkheden. Daarvooi is veel geld noodig en dat is er niet De feiten wijzen bovendien uit. dat het er zonder fees- ten niet minder op geworden is. Wat V V.V. wel doet, is werken in stilte en zorgen voor een behoorliike reclame, die fllijkens het aan- tal aanvragen eir informatics van vreemde- lingen succes heeft. Bovendien heeft V V.V. krachtig medegewerkt aan de p'.annen van de Zeewegcommissie, waartoe twee propagan- davergaderingen belegd werden. Men onder- schatte vooral niet de stille kracht, die van V.V.V. uitgaat, terwijl steeds getracht wordt de verfraaiing te bevorderen en misstanden weg te werken. Spr. eindigde met de beste wenschen voor 1926 De voorzitter dankte de heer S. voor zijn "aangename notulen en prachtig jaarverslag, waarop de penningmeester, de heer David- zon de rekening over 1925 indiende, welke sloot met een te kort van f 15,36 op de ge- wone uitgaven en een te kort van 92,80 op de expolitatie van de Badbode, totaal f 107.10 De heeren Top en Middelkamp werden aangewezen om tegen de volgende vergade- ring de rekening na te zien, De begrootiqg voor 1926 gaf den heem v. d. Garde aanieiding het al of niet wen- schelijke van een Badbode te bespreken, waarbij spr. weinig waarde daaraan bleek te hechten, terwijl hij de plannen ontvouwde voor de samenstelling van een prospectus, waarvan hij als vurig verdediger optrad. De meeningen waren hierover verdeeld, hoewel er wel eenige animo bestond om te over- wegen, of een prospectus uitvoerbaar was, zonder bezwaar voor de zwakke kas. Een commissie bestaande uit de heeren v. d. Garde, Joh. Dekker en v. Schaick werd aan gewezen om die zaak grondig te Onderzoe- ken en daarover rapport uit te brengen. De post „informatiebureau" bleek van bij- zonder belang te zijn. In den loop van, het jaar had de secretaris bedankt, aangezien de werkzaamheden aan de correspondence een grooter omvang hadden, dan men vermoeden kan. Het bestuur had er nu op gevonden, den secretaris daarvan te ontlasten en de zorg voor de correspondence en de Badbode over te brengen naar het Informatiebureau. De secretaris zou dan geen 50 belooning meer ontvangen, doch daarvoor was nu een post van f 150 voor het Informatiebureau uitgetrokken. De penningmeester tevens houder van het Informatiebureau had daar als penningmeester echUr een zwaar hoofd in, aangezien de kas leeg was. De heer v. d. Garde zag liever het Infor matiebureau in een kiosk en lichtte dit nader toe onder het aanvoeren van gegevens, die iets dergelijks ondersteunden, en andere, die het onzuivere van de thans gevolgde wijze moesten verduidelijken. Een en ander gaf aanieiding tot een levendige discussie over interne aangelegenheden van V. V. V. Ten slotte werd besloten te trachten het plan v. d. Garde uitgevoerd te krijgen. Bij de daaropvolgende verkiezing van twee bestuursleden de eene wegens periodieke af- treding van den voorzitter en de andere we gens het bedanken van den heer d. Heu- vel, verklaarde de heer Pluimgraaff niet meer in aanmerking te willen komen en diende de secretaris zijn ontslag in. Het resultaat der stemmingen was echter, dat de heer Pluim graaff met groote meerderheid werd her- kozen en dit weer op zich nam. Als nieuw lid werd gekozen de heer v. d. Garde, ter wijl ook de secretaris weder herkozen werd. Na eenige discussie verklaarde ook hij zijn functie weer te aanvaarden. De voorzitter dankte de gekozenen voor. hun bereidwilligheid en hoopte, dat voortaan fouten vermeden zouden kunnen worden. Bij de rondvraag werd allereerst besloten het benoemen van een commissie voor fees- telijkheden te behandelen in de voorjaarsver- gadering, terwijl verder ter sprake kwamen de naambordjes van de straten, het bijwer- ken van den plattegrond en de prospfctussen van pensionhouders. Bij dit laatste werd o.a. gewezen op de gelegenheid, die de Badbode biedt. De voorzitter sloot hierop met een woord van dank aan de aanwezigen deze vrij lang- durige bijeenkomst. UIT SCHERMERHORN. Dinsdagavond vergaderde de Coopera- tieve Boerenleenbank. Deze buitengewone algem. vergadering was noodig tot vast- stelling van de gewijzigde statute®. De voorzitter deelde mede, dat door het in werking treden van de Cooperatiewet deze wijziging noodig was. De Centtale Raiffei- sen-Bank te Utrecht heeft uniforme statuten ontworpen, geldend voor alte- bij haar aan- gesloten banken. Ter besparing van kosten worden deze voor alle gelijktijdig in een acte gepasseerd. Na voorlezing en verduide- lijking werden deze gewijzigde statuten met algemeene stemmen vastgesteld. De directeur deelde vervolgens mede, dat de heer Zeeman door zijne benocming tot directeur van de Boeran-Onderlinge te Am sterdam zijne functie als kassier der Boeren leenbank zal nederleggen, zoodat binnenkort een oproeping zal wooden gedaan voor sol- licitanten dezer betrekking. SCHERMr.RHORN November. G e b o r e n Pieter Johannes, z. van Cornehs Smit en Johanna Corne'ia Louwe. Petrus Johannes, z van Gerardus Anto- nius Klaver en Maria Alida Sti'ijt. Overleden Geertie de Leeuw, 77. j. weduwe van Hendrik Eijsker. UIT HEILOO. Verloreri en gevonden voorwerpen. Verloren: Een horloge, een rijwielbelas- tir""'"a'-'e. een ^nntbiljri: van 10 Gevonden: Een pakje met kleeren, een brume kmcerpormn cnna.e, een ceintuur, een sjaal, een fietss'.eutel. HEILOO. (November), G e b o r e n Jacobus Gerardus, z. van Jacobus Bakker en Cornelia Zoon. Ge rard, z. van Geert Hellinga en Hendrikje van der Veen. Hendricus Wilheknus, z. van Willem Ranzijn en Catharina Wilhelmina Kaandorp. Janne Cornelia, d. van Teunis van der Struijs1 en Cornelia Reus. Carolus Christiaan, z. van Theodoras Bernardus Brand en Anna Maria Jansen. Catharina Maria Theresia, d. van Ferdinandus Joannes Joseph Sluijters en Johanna Cornelia Oude- jans. Catharina Guurtruida, d. van Jo hannes van Veen en Wijnanda van der Vel- den. Johannes, z van Johannes Grcot en Anna Margaretha Schoenmakers. Overleden Gerrit van Steeg, 40 jaar. Getrouwd. Bernard Gerard Vodegel en Hermina Bakker. Nicolaas Johannes Schaper en Josephina Geertruida Maria Fault. UIT BROEK OP LANGEN'DIJK. Vergadering van de Codperatieve Boeren leenbank in het lokaal van den heer J. de Boer. De waarnemende voorzitter, de heer S. Wagenaar, opende de vergaderkg met te zeggen, dat hij dit met gemengde gevoe'ens deed; allereerst daar de voorzitter verhinderd was wegens de plotselinge ongesteldheid van zijn vader, en ook door de afwezigheid van den kassier, die zich aan eene oogenblikkelij- ke operatic moest onder werpen; hopende dat zij wederom spoedig herstellen mogen, achtte de voorzitter te spreker namens de gansche vergadering. In de plaats van den kassier las de heei C. Spaans Jz. daarna de notulen voor, welke goedgekeurd werden. De voorzit ter deelde mede dat deze 2e vergadering wet- tig was. Daarna werden de gewijzigde sta tuten artikelsgewiize voorgelezen en alge- meen goedgekeurd. Ook het huishoudelijk re- glement werd met enlcele Heine wijzigingen aanvaard. Niets meer van belang aan de orde zijnde en de rondvraag niets opleverende, sloot de waarn. voorzitter met enkele woorden van dank de vergadering. Onze vroegere plaatsgenoot Dr. B. Gemser thans Ned. herv. predikant te Lutfe- gast (Gron.), is benoemd tot gewoon hoog- leeraar in de semietische talen en in de we- tenschap van het Oude Testament aan het Transvaal University College te Pretoria. Dr. Gemser werd geboren te Broek op Lan- gendijk in 1896; hij studeerde aan de Rijks- universiteit te Groringen in de theologie en in de semietische letteren en heeft zich, behal- ,ve op het Hebreeuwsch, onder leiding van prof. Bohl, vooral ook toegelegd op de bestu- deering van het spijkerschrift en van de Asyriglogie. Een jaar geleden is de heer Gemser cum lande gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift over „De be- teekenis der persoonsnamen voor onze kennis van het leven en denken der„ oude Babylo- niers en Assyriers." Het proefschrift werd ook in het buitenland als verdienstelijk werk opgemerkt. De heer Gemser is ook leeraar in het Hebreeuwsch aan de beide Groningsche gymnasia. BROEK OP LANGENDIJK. (Nov.) Geboren Hil'.etje, d. van C Visser en A. Glas. Jan, z. van T. van der Plas en D. Dekker. Neeltje, d. van G. Blokker en J. Cfeluk.Pieter, z. van J. Voorthuizen en N. Olij. Ondertrouwd: G. Keizer te Kerk- rade en T. Sjoerdsma alhier. Getrouwd: D. Vriesinan te Zijpe en M. Slot alhier. Overleden Willem Balder, 90 jaar, veduwnaar van Trijntje de Geus. HARENKARSPEL. (November). Geboren. Andries Martinus, z. van Jo hannes Bruin en Johanna Veldman. Jo hannes, z. van Johannis Beemsterboer en Ca tharina van Stralen. Geertruida, d. van Si mon Groen en Cornelia Schrama. Nico laas Cornelis, z. van Wilhelmus Zwagerman en Maria van Ophem. Cornelia Gijsberta Anna Maria, d- van Charles Gijsbert Marie Immens en Maria Johanna Verschuren. Petrus, z. van Petrus Kos en Maria Bruin. Maria Anthonia, d. van Sijmon Hendrikus Kramer en Maria Anthonia Zijp. Ondertrouwd en Getrouwd: Arie Duijves, weduwnaar van Trijntjede Jongh, en Jansje Blankendaal, weduwe van Pieter Tesse'.aar. Hendrikus Zweering en Aagtje Floor. t Getrouwd Berend Zwiers en Helena Catharina van der Meijden. Overleden Willem Hoogvorst, 57 jaar. Jan Tesselaar, 86 jaar, echtgen. van Geertje Sieriks. Aagje Polle, 60 jaar, echtgen. van Cornelis Stoon. UIT OUDKARSPEL. (Nov.) Geboren: Chistina, dochter van Corne lis Bakker en Geertruida Bossen. Grietje, dochter van J. v. Hout en Grietje Kapitein Gerrit, zoon van Jan Swager en Maartje Hoordes. Maartje, dochter van Jacob IJfs en Neeltje Reinoutje Kiomp. Getrouwd: Dirk Bakker en Albertdina Slam. Johannes Leek en Catharina Kos. Overleden: Maartje v.d. Sluijs, oud 47 jaren, echtgenoote van Pieter Moeijes. UIT SCHOORL. (Nov.) Geboren: Gijsbertus Petrus, zoon van Petrus Joseph Slam en van Catharina Hen- drike Ory. Ondertrouw d: Jilles Theodoras Koo- reman te Haarlem en Marianne Christina Schakel. Jan Dalenberg te Alkmaar en Cornelia Albertina de Kuyper. Getrouwd: Teunis Kossen te Zijpe en Aaltje Selhorst. Overleden: Geert je Jonker 42 jaar, echtgenoote van Nicolaas van Assem. UIT BERGEN. De echte schaatsenliefhebbers hebben he- denmorgen de schaatsen onder den voet ge- benden. De speciale baan van den heer Bogt- man, op de vier tennisbanen, kon in gebruik worden :steld. Voor cle jeugd en de bebefenaars van de kunst in het schoonrijden is dit iets moois, aangezien ze nu enkele dagen langer de ijs- sport kunnen beoefenen dan op den Hofvijver mogelijk is. Het ligt in de bedoeling van den heer Bogtman om de baan des avonds electrisch te verlichten en deze dan voor een kleine entree open te stellen. (Ook van andere zijde maafct men zich op cm het feest van Koning Winter te vieren. Maandagavond vergadert de afd. Bergen van den IJsbond- Hollands Noorderkwartier in het cafe van den heer Oldenburg, terwijl de Berger IJssportvereeniging voor Dinsdag avond in ,d e Rustende Jager" een algemeene ledenvergadering uitschreef, om de te organi seeren feestelijkhede nvast te stellen. UIT WARMENHUIZEN. Vrijdagavond had de feestvergadering plaats van den Bijz. Vrijw. Landsborm, waar bij ook de dames waren uitgenoodigd, De Commandant en de Administrateur van het Gewestelijk Landstormverband waren ver hinderd de vergadering bij te wonen. De voorzitter der plaatselijke afdeeling, de heer J. Burger, opende de vergadering, waar- na de uitreiking der prijzen plaats had. In klasse A. waren de winnaars: A. Tesse laar met 97 punten, P. Tess:laar met 95 p., A. Mekken met 95 p., G. Potveer met 95 p. en A. Nannes met 94 p. In klasse B. J. de Nijs met 95 punten, Tb. Meijer met 93 p., R. Pronk met 92 p., S. Potveer met 90 pK. Ligthart met 87 p. In klasse C.J. Nannes met 90 punten en J. Hoogcboom met 89 punten. De voorzitter dankte de schutters voor hunne moeite om aan de cefemngen de?l te nemen en spreker deed het gencegen, dat de 1eden trouw aan de oefenin^en d:e'narr.en. In het bijzonder dankte hij den heer S. Pot veer, als commandant, voor zijne leiding en belangelooze moeite. Vervolgens dce'de de voorzitter mede de oannen voor een eventucelen Gewestdijken Landdag, welke het volpend jaar vermoede- lijk te Alkmaar zal worden g'truden en wck- te dm ledon op de bij-dra^e ad 0.75 voor Let Landstormbbad te voldora waarna de of- f;ci~ele vernadering we'd geslcten Tot laat in den avond bleven alien genie- 'en van de muz:ek, zang en voordrachten van de leden. zoowel van de dames als van de Het Asthmapoeder van Apotheker BOOM (naam wettig gedeponeerd) geeft bij inade- ming direct verlichting bij Asthma en daar- uit voortkomende Borstbenauwdheid en Borstbeklemming. Verkrijgbaar in de ineeste Apothekon en Drogistwinkels a 1.25 per groote gesloten blikken doos. heeren en dient een extra wcord van hulde te worden gebi'acht aan de heeren F. Lingerak, als pianist, en D. Ooijevaar, als humorist en declamator. Tot pasioor dezer parochie is benoemd pastoor Lasance, uit IJmuiden, die 11 Decem ber a.s. in functie zal treden. Dinsdagmorgen had alhier een aanrij- ding plaats tusschen de autobus van de firma Parma en een vrachtauto van den Schager houthandel, bij den gevaarlijken hoek van het cafe van den heer Slikker. Dit ongeval ont- stond tengevolge van de gladheid1 van den weg, waardoor beide auto's naar elknnder toeschoven. De auto van Parma kort zijn weg vervolgen, terwijl de stuurinrichting van den vrachtauto ter plaatse vernieuwd moest wor den. Stadsnicflws. PROEF- EN SCHOOLTUIN „KEN- NEMERLAND". Woensdagmiddag 2 uur vergaderde in het Landbouwhuis alhier de Proef- en School- tuin „Kenncmerland". De voorzitter, de heer G. Bar ten, be- ■ueurde in zijn openings-(wejkomst)-woord de gcringe bclangstelling. Tcch wordt de laatste j area onder de tuinders meer iuteressc voor den proeftuin ontdekt en meerderen sloten zich aan. Aan de orde was de bespreking over lie: cultuurplan voor 1926. De heer J. G. Hazeloop, tuinbouweon- sulent, lichtte dit plan toe. Bij de besprekingen werd o. a. opgemerkt, dat aan den Langendijk zeker leden gewon- nen zouden worden, indien men ook procven nam met de lecerf bloemkool, daar men zeer moeilijk aan echt lecerfzaad kan komen. De heer Hazeloop merkte op, dat men, wanneer de vergadering van oordeel was, dat deze proeven genomen moesten worden, tegen net volgend jaar dit wel in het bestuur be spreken kon. Meerdere leden wezen op de beteekenis van het nemen van proeven met lecerf. Het cultuurplan werd ten slotte onder ap- plaus goedgekeurd. Aan de orde was de begroojing voor 1926. Deze werd goedgekeurd op een bedrag van 5825, met een post voor onvoorzien van S 3. De heer Hazeloop deed mededeelingen omtrent de plannen van het bestuur inzake het bouwen van een kas. De moeilijkheid is hoe te komen aan de financien. Het bestuur wil n.l. ee.. behoorlijk groote kas nxaken, kos- iende circa 5500. Ge'informeerd is bij Boerenleejibanken of deze een zoodanig be drag wilde voorschieten. Deze banken waren we", bereid, mils de leden zich hoofdelijk aan- sprakelijk stelden voor dat bedrag. GczLa echter den gunstigen toestand van de midde- len van den proeftuin, zou men de helft zelf kunnen bctalen. Het bestuur durft het aan, het volgend jaar een kas te bouwen, als de leden zich aansprakelijk stelden. Vandaar dit voorstel. (Applaus). Na bespreking werd afgevaardigden van diverse corporaties verzocht, het plaatsen van obligaties in hun yereenigingen ter sprake te brengen. Dc verschillende gegeven wenken om aan c e benoodigde financien te komen, zuLen door het bestuur .worden onderzocht. La,ter zal dan beslist worden. Bestuursverkiezing. Aftredend waren dc heeren G. Barten, C. J. Kieft -n A. van Ree- ncn, alien herkiesbaar. De heeren werden .herkozen en aanvaardden hunne herbenoe- ming. In de vacature, cntstaan door het bedan ken van den heer Sikkes, werd gekozen de heer P. Pilkes Jr. te Heiloo. Bij de rondvraag beval de heer B r u g- maft (Heerhugoyvaard) meerdere publiciteit aan door middel van de pers, i. c. „De Tuin- bouw". Door een artikel in dit blad op den juisten tijd moet men belangstellenden naar den proeftuin trachten te krijgen. Het bestuur zou met deze opmerking reke ning houden. De heer Mulder drong met klem aan op een uniforme contributieheffing, daar er nog steeds leden van 1 en 2.50 zijn. De heer G. Smits (Heiloo) wenschte dat de vereeniging bij de regeering pogingen in het werk stelde om den rijkstuinbouwconsu- lent een beter kantoor te verschaffen. (Ap- plaus). De sea'etaris vond dit meer iets voor groo- tere vereenigingen, b.v. de Prov. Commissie. Het bestuur zou de beste methode trachten te vinden. Hier i sluiting. Uit de Pers De Kabinetscrisis. De parlementaire verslaggever van de „Voorwaarts" (s.-d.) schrijft aan zijn blad. dat in parlementaire kringen weinig ver- wacht wordt van een thans eventueel door een christelijk-historisch politicus te onderne men poging om een ministerie te vormen. De verslaggever vervolgt: Klaarblijkelijk is er den katholieken alles aan gelegen om eenige pogingen tot op'os- sing van de crisis te doen mislukken, zoodat men van1 die zijde, o. a. in „de Maasbcde", een opdracht aan een christelijk-historisch stnatsman bepleit. Door die mislukkingen zou dan het bewijs geleverd zijn voor de noodzaak voor een an dere regeeringsmeerderheid, en het einde van het liedje zou zijn, dat de heer Nolens op dracht krijgt om een kabinet te vormen, met de bedoeling. dan een deniocratisch ministerie te vormen onder katholieke leiding. De eenstemmige afwijzing van het verzoek van den heer Marchant wi'st cok in die rich- ting. Deze eenstemmigheid kon n.l. moeilijk anders dan het gevolg zijn van een compro- mis, een comoromis met een democratische rpT?ering onder katholieke signatuur in uit- zicht. De Standaard (a.-r.) meent, dat voor wie de dingen ernstig en nauwkeurig bekijkt, slechts twee mogelijkheden overblijven: a. herstel der coalitie enb. de uitersfe noodzaak. Nu is het duidelijk, dat bij het herstel der coalitie twee partijen betrokken zijn, de christel. hist, partij en de roomsche kath, partij. Wil men inderdaad de uiterste noodzaak niet naderbij doen treden, wil men haar ver- mijden, dan zal men moeten kiezen voor het herstel der coalitie. En nu is het duidelijk, dat op dengene, op wiens gemis aan medewerking dit herstel van de brtuk in de coalitie afspringt, de ver- antwoordelijkheid zal moeten worden ge- legd vcor het fntreden van den noodtoe- stand, den toestand van de uiterste noodzaak, waarin de vorming van een roomsch-rooa kabinet zal moeten worden beproefd. Het Centrum (r.-k.) schrijft: Door het eerste argument (de wensche- lijkheid van het behoud der coalitie aan te voeren, schijnt het, dat de Kath. Ka- merfractie over het hoofd van den heer Marchant heen, de hand reikt aan de Chris- telijk-Historischen. Men zal hierbij echter gedachtig blijven aan Mgr. Nolens' nachte- lijke verklaring. Deze hand m&g dus alleen geacht worden hier aangeboden te zijn, wan neer op een voor de Katholieken en a fortiori voor den H. Stoel te accepteeren wijze bet Gezantschap uiet opgeheven wordt. Wordt de toegestokeu hand afgewezen, dan zijn er verschillende andere mogelijkheden. En uit het slot der verklaring blijkt, dat een dier mogelijkheden dan zijn kan, dat de Katho Iieke Kamerfractie zich genoopt zou kunnen zien, om niettegenstaande haar zeer ernstige bezwaren daarentegen, toch in 's Lands be lang tot de zeer ongewenschte samenwer- king met de S. D. A. P. te komen. Een handreiking dus, maar tevens een zeer ernstige waarschuwing. Naar „Het Volk" verneemt, zou het in de bedoeling van sommige invloedrijke adviseurs der Kroon liggen, om, nu de opdracht tot kabinetsformatie aan mr. Marchant mislukt is, thans aan den christelijk-historischen mi nister De Visser opdracht te doen vcrleenen tot vorming van een eveneens parlementair kabinet. Tqdschriften. Wij ontvingen het Decembernummer van het Maatidblad voor Berediting en Reclas- seering. Daarin trekken de aandacht: 1. Het artikel van Professor Liepmann, dat betoogt dat de nieuw opgerichte Duitsche .strafrechtvereeniging niet als een gevaar voor de nieuwere opvattingen betreffende straftoepassing en reclasseering kan worden beschouwd, Van de nieuwe vereeniging werd ook in de groote pers in ons land melding ge- maakt. 2. Het artikel van Mr. Schorlesheim, waar in onderzocht wordt of de verdediger zich zoo veei mogelijk door onderzoek ertegen behoort te behoeden, dat hij betaald wordt met geld dat van misdrijf afkomstig is. 3. De artikelen „I<olonien en Marine als tegenwerkers enz." en het daaraan volgende artikel, in welke beide wordt uiteengezet hoe wonderlijk hot is dat „Kclonien" de jongens niet in dienst wil hebben, die met groote kos ten door „'Justitie" tot goede burgers zijn op- gevoed. Wij ontvingen heden „Het Sint-Nicolaas- boek 1925", uitgave van „Ons Eigen Tijd- schrift"'C. J. van Houten en Zoon, Weesp, een bock, in het gewone formaat v§n het be- kende tijdschrift van 96 pagina's met een viertal losse platen in kleurendruk naar tee- keningen van T. Langeler. Nora Schnitzler, Ella Riemersma en H. Verstijnen. Deze bijzondere uitgave is voorts rijk aan reproducties van schilderijen uit de 17e en 18e eeuw die betrekking hebben op het St. Nicolaasfeest en bijdragen van verschillende schrijvers en schrijfsters. 1 I Bijzonder valt op een bijdrage van Dr. Jac. P. Thijsse over „Vogels in den Winter" met fijne illustraties van Sj. Kuperus. Nu onze velden weer met sneeuw bedekt zijn, is dit artikel over onze gevederde vrien- den hoogst actucel en zai menigeen er door geinspireerd worden om er toe mede te wer ken door het verschaffen van voldoend voed- sel de vogels door den winter been te helpen. De bijdrage va® J. D. C. van Dokkum over „De Goede Sint en zijn Feest", waarin ons van't werkelijke leven van dezen hei'iige in de vierde eeuw in Klein-Azie wordt vertelt, is mede zeer belangrijk. I Het is ons niet wel doenlijk een opsoniming van het veertigtal bijdragen te geven die liet boek bevat. i De samensteller, A. B. van Tienhoven, willen wij echter geluk wenschen met de samerstelling die in alle opzichten ge- slaagd kan worden genoemd. 1 Ook voor onze jeugd is het boek een prach tig bezit. Het is een echt gezellig winterboek. Buitenland. DE KRANKZINNIGE VAN TOLEDO. E&i dag of wat geleden ontleenden wij aan Amerikaansche bladen het bericht, dat te To ledo, in den staat Ohio, een krankzinnige mis- dadiger aan het rondwaren was, die eenzame vrouwen aanviel en haar met een knots zware slagen op het hoofd toebracht. Tien vrouwen had hij aangevallen en twee had hij doodge- knuppeid. De misdadiger verdween na iede- ren aanval weer spoorloos, om dan elders in de stad weer op te duiken. De geheele manne- lijke bevolking was gealarmeerd, en goedbe- •wapende politiemannen en sol da ten sloten zich bij de klopjacht aan. Het heeft echter een voile week geduurd voor men den dader te pakken kreeg. Hij had zich na zijn laatste euveldaad op Dinsdag een voile week schuil gehouden, maar deze Zondag werd hij opge merkt, onmiddellijk achtervolgd en gegrepen. Het was een haveloos gekleede reus, die vol- maakt krankzinnig scheen te zijn en die on- verstaanbare taal uitbracht. Onder de aange vallen vrouwen zijn er die den man hebben herkend als den dader. Toen de man gepakt werd zwierf hij doelloos door de buitenwijken der stad, met een zwaren hamer in de hand. Het is een man van. reusachtige lichaams- kracht, die ongelooflijk hard kon loopen. Het is voor de heele bevolking van Toledo een ware opluchting, dat de geheimzinnige boos- doener althans onschadelijk is gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7