Gemengcd tfieuws UIT DE COMMUNISTISCHE PARTIJ De Tribune doet mededeeling van twee moties, die in een dezer dagen gehouden ver- gadering van de afdeeling Amsterdam van de Communistische Partij in Holland zijn aangenomen. De eene, voorgesteld door prof. Mannoury lnidt: De vergadering enz., overwegende: le. dat de p.g.n. Wijnkoop en van Ravesteijn sedert de Partij-Conferentie van '24/5 j.l. in gebreke zijn gebleven zich aan de Partijdiscipline te onderwerpen. 2e. dat dit slechte voorbeeld door tal van partijgenooten is gevolgd, 3e. dat het P.B. alles in het werk geste'd heeft, deze partijgenooten op kam1 raadschap- pelijke wijze te bewegen, weder op organisa- torische wijze hun partijp'.icht te vervulien, doch dat oeze pogingen op ondubbelzinnige wijze door de partijgenooten Wijnkoop en Van Ravesteijn zijn teruggewezen. 4e. dat het langer dulden van dezen toe- stand noodzakelijk tot ontwrichting der partij zou leiden. besluit: aan het P.B. voor te steilen, de partijgenooten Wijnkoop en van Ravesteijn a Is leden der C. P. H. te royeeren, en wel, voor zoover partiigenoot Wijnkoop betreft, na verkregen machtiging van de Executieve. De andere motie is voorgeste'd door het afdeelingsbestuur en lu'dt als volgt: De afd. Amsterdam der C. P. H. enz. Gehoord de mededeelingen van het afd.-be- stuur en vergadering. Kennis genomen van de moties afd. Leiden, de Fed. „Het Noorden" en de circu:aire van het Presidium. Constateert: a. dat onder leiding van dit P.B., de tot stanc gekonrn samenwexking met het N. A. S., het mogelijk heeft gemaakt in de laatste ma a-den een prooicr aantal arbeiders te betrekken in onzen gemeenschap- pelijken strijd tegen de reactie, hetgeen ertoe heeft geleid, dat de Partij grooter invloed kreeg onder de massa, met dit gevolg, dat zoowel de Partij als de l.R.H. met vele nieu- we leden werden vmsterkt en dat thans voor het eerst practisch de Partij in samenwer- king met het N. A.S, -ei-n geeft aan de Fim- men-beweging in het V. V. b. dat in de afdeelingen, waar nog resten zijn van sympaihie voor Wijnkoop c.s., zoo- als in Leiden, Groningen en Rotterdam, een dergelijke voorwaartsche beweging niet aan- wezig is en dat integendee! tengevolge der sabotage, zooals in Rotterdam, onder het vroegere thans als leden der Partij ge- schorste arfd.bestuur, de Partij daar zicht- baar aan invloed achteruitging, welk feit het diuidelijkste bleek tij de groote metaalarbei- dersstaking bij Wilton en Smit, waar 7000 arbeiders in strijd waren en waar onze Rot- terdamsche afdeeling volkcmen buiten stond en geen enkele poging deed om in contact met deze strijdende kameraden te komen. c. dat de maatregelen door het P. B, geno men in de afd. Rotterdam tengevolge hebben, dat een groep goede en geaisciplineerde com- munisten bezig is de afd. Rotterdam weer uit te bouwen en te versterken en dat het nieuwe bestuur daarin reeds in zooverre is geslaa^d. dat niet alleen een fiink aantal nieuwe leden voor onze Partij zijn gewonnen, maar dat daar naast zij in stoat bleek de communisti sche vakbewegingsiaktiek door te voeren en den invloed van de Partij onder de massa van arbeiders in Rotterdam te vergrooten. d. voorts, dat het optreden van p.g. Wijn koop duidelijk laat zien, dat hij zich aan de leiding van het P. B. wil onttrckken om zijue van de K. I. afwijkende politick te blijven voeren, e. dat p.g. Lisser zich naar het buitenland heeft begeven, zijn functies in de partii in den steek heeft gelaten, zonder het afd. bestuur of het P. B. daarvan in kennis te steilen. f. dat het afd. bestuur van de sectie Oos- terpark, op aanstoken van p.g. Lisser, zich heeft schuldig gemaakt aan disciplinebreuk, welk feit het afd. bestuur noodzaakte in te grijpen. g. dat het geschorste afd. bestuur Rotter dam zich aan ernstige sabotage neeft schul dig gemaakt, doo- trots het verbod van hot P.B. de gelden voor De Tribune voor iets anders aan te wenden dan waarvoor ze be- stemd waren. h. dat de p.g. Van Ravesteijn en Van Bu- rink door hun optreden in den Rotterdam- schen gemeenteraad de partij een verraderlij- ken stoot in deD rug hebben gegeven. Van oordeel a. dat de resoluties Leiden en Groningen geen andere uitwerking kunnen hebben, dan te trachten een vrij mandaat te geven aan de saboteurs in de partij en om de partij te ver- nietigen. b. dat het houden van een congres op het oogenblik slechts "beteokent, het werk van de partij en van ons P. B. te vertragen om de partij de geleeenheid te ontnemen, de in over- leg met de EKKI genomen besluiten uit te voeren en dat daarom een aandrirgen op een vervroegd congres moet worden beschouwd als een poging om te trachten de uitvoering dezer besluiten te verhinderen, Besluit: le. hare volkcmen goedkeuring te hechten aan de maatregelen door het P. B. genomen ten aanzien van een aantal partijgenooten, alsmede wat door het presidium in deze is gedaan. 2. te eischen van het P. B dat het kx-ach- tige maatregelen neemt tegen de saboteurs in de partij en dat het partiigenoot Van Rave steijn als lid van de parij royeert en aan par- tijgenoot Van Burink den eisch stelt zich uit den Rotterdamschen gemeenteraad terug te trekken, en ingeval hij weigert daaraan te voldoen, ook hem als lid der partij te royee ren, een en ander op grond van hun de partij- vijandige houding, die zij hebben aangeno men in den Rotterdamschen gemeenteraad. 3e. dat het door het afd. bestuur opgestel- de en in deze vergadering voorge1 zen schrij- ven, te zenden aan alle afdeelingen. Roept alle partijgenooten qp met verdub- belden ijver te werken aan de bolsjewiseering van de partij, aan het winnen van nieuwe partijgenooten en lezers van De Tribune. HET ONDERWIJS IN EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Het is zeker van groot belang, dat bij plotselinge ongelukken zoo spoedig moge- lijik goede eerste hulp wordt verkend. Ge- neeskundige bulD is meestal niet bji de hand, k'an het met zijn, en daarom is het niet al leen uit een oogpunt van humaniteit maar ook van sociaal belang noodig, personen, die door hun beroep nog al eens met onge lukken in aanraking komen of die daarvoor een bijzondere roeping en aanleg hebben, on- derricht te geven in het verleenen van eerste hulp. Dit onderwijs moet daarom ruim verbreid zijn, maar het moet vooral goed zijn. Nog veel te veel wordt te hooi en te gras eens een cursus gegeven. Dit is ten eenenmale onvol- doende. Daarvoor is die eerste hulp voor den patient van te veel belang. Daarvoor staan die „leeken" in den beginne ook te vreemd tegenover de te behandelen stof. Daarom heeft nu de Kon. Nation. Bond „Het Oranje Kruis" een algemeene regeling getroffen. Deze regeling is vastgesteld in overleg met de aangesloten vereenisringen „Eerste Hulp bij Ongelukken", het Groene en het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis, het Roode Kruis. de Maaischappij tot Redding van Dienkelingen en den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen, en tevens met de Staatscommissie in het belang van het verleenen van Eerste Hulp bij Be- driifsongevallen en met „Centraal Beheer" (Risicobank). Een „Centrale Commissie" met vertegenwoordigers van deze corporaties leidt deze regeling. Het onderwijs wordt gegeven in een cy- clus van 3 cursussen: een aanvangscursus van 12 lessen, een eerste herhaiingscursus van 8 en een tweede van 6 lessen. De eerste herhaiingscursus wordt A1 iaar na den aanvangscursus, de tweede 1 jaar na den eersten gegeven. Na elken cursus wordt door den docent en een daartoe aangewezen examinator een examen afgenomen. Zij die ten slotte blijken met goed gevolg ook den tweeden herhaiingscursus gevo'gd te hebben, krijgen het bondsdiploma en het bondsin- signe. Ter verzekering, dat de bezitters van di ploma en insigne de noodige bekwaamheid behouden hebben, wordt voor hen elk jaar de gelegenheid opengesteld om zich te on derwerpen aan een herexamen. Indien dit gunstig uitvalt. kunnen zij een onderschei- ding krijgdn, die onder aan het insigne be- vestigd kan worden en die twee jaren geldig bliift. Dioloma, onaerscheiding en insigne dragen alle het jaartal, waarin zij werden uitgereikt, en worden geregistreerd in het Centraal Bureau van het Oranje Kruis. De regeling van de cursussen wordt, met inachtnc-ming van wat is vastgesteld, overgelaten aan de plaatselijke vereenigingen. De bovengenoem- de nationale of provinciale vereenigingen al leen al hebben reeds in meer dan 1000 ge- meenten afdeelingen. De bond verschaft gratis leermiddelen, en zorgt voor examens enz. Zoodra een plaat- sedike vereeniging de noodige maakegeler genomen heeft om een cursus te houden, van aan het Centraal Bu-eau een formulier ter mvulling aangevraagd worden. De ^e°rmid delen worden dan i'jtiig voor den aanvang van den cursus toegeznnaen. Als overgangsma-PrepH is bepaali. dat 7ijdie buiten iezc regeling om met vruch' x.i een cursus g-\olgd hebben 'ot ten vob erPen cursus kunnen toegelaten wo-.:en inclier. dit niet langer dan 2 jaren gelHen i?. Ven hoopt, dat alle daarvoor in aanmer- king komende vereenigingen en licha n n, ook g''meentebestu'-on, politie brandweer, grocte bedrijven enz d-ze regeling zullen sfeunen Ir'ichtingen wnbu v-Urekt door den direc ui van hP Centraal Bureau v<rj het Orrr.je Kruis te -Ams»>idam, Keize;sg.acht 114 PHILIP'S GLOEILAMPEN. De gisteren gehouden commissarisvergade- ring der N.V. Philips G'oeilampenfabrieken te Eirdhoven, heeft besloten, over te gaan tot uitgave van aandeelen welke in dier voege zal plaats vinden. dat houders van vier gewone aandeelen Philips Glcedampen- fabrieken of gemeerschappelijk bezit in de ge'egenheid zullen worden gesteld, in te schrijven op een gewoon aandeel Gemeen- schappelijk bezit en houders van vier prefe- rerte aandeelen Philips Gloeilampenfabre- ken of Gemeenschappelijk bezit op een prefe- rent aandeel Gemeenschappelijik bezit. De koers van uitgifte zal zijn voor de ge wone aandeelen 150 pet. en voor de prefe- rente aandee'en 110 pet. BIJ HET OPPOKEN VAN DE KACHEL IN BRAND GERAAKT. Gistermorgen om tien uur had de 39-jari- ge juffrouw C. J. H., huisvrouw van S wo- nende in de Stampioenstraat, Hj het op'poken van de kachel het ongeluk, dat haar rok door uit de kachel gevallen vonken in brand ge- raakte. Weldra stond haar geheele k'eed ng in lichte laaie. Gil-lend holde de vrouw naar boven, waar de buren haar de brandende kleeren van het lichaam rukten, terwiil een ander haar een emfner water over het lijf wierp. Met ernstige brandwonden is zij per auto van den Geneeskundiegn Dienst naar het ziekenhuis aan den Coo'singel overge- brach't en aldaar ter verpleging opgenomen. IJS. In de vaarwaters GroningenLemmer be- vindt zich reeds veel ijs de geregelde dien- sten zijn gestaakt, ook in zee bevindt zich ijs, de scheenvaart en visscherij ondervinden hiervan reeds hinder. BEKENDMAKING. De Commissaris van Politie te Eirdhoven geeft een ieder in zijn eigen belang in ovtr- weging, om, alvorens hapdelsrelaties aan te knoopen met P. VAN BAKEL, koopman, wo- nene te Eindhoven Laagstraat No. 25, zich eerst tot hem te wenden om inlichtingen. EEN KOUD BAD. Gisterochtend wilde de chauffeur der fir- ma S. te Weesperkarspel met den personen- auto dier firma, van het Buitensinegl komen- de, de Achtergracht ,te Wetsp oprijden, toen van de tegenovergeste'de zijde een andere auto naderde. Bij het uitwijken had de chauf feur het ongeluk, met zijn wagen in botsing te komen met een brugleuning, waardoor een deel dier leuring afknapte en in het water te- rechtkwam. Een voorbijgangster, die, toen zij het dreigende gevaar zag, zich aan de brugleuning had vastgegrepen, stortte even- eens te water, doch kon spoedig ger*d wor den. De auto werd vrij errstig beschadigd en kon voorloopig geen dienst doen. Van ge- meentewege wexd op dit gevaarlij-ke punt, wat de verkeersdrukte betreft, een norxfleunlng aangebracht. Rechtzaken. DE DIEFSTAL VAN EEN BRANDKAST. Woensdagmorgen hebben voor de recht- bank te Haarlem terecht gestaan J. K. en C. A. K., verdachien in de gerueh£nakende zaak van den diefstal van de brandkast der A P. C., gevestigd op het Phoenixterrein aan de Friesche Varkensmarkt te Haarlem. In den nacht van 7 op 8 Augustus werd uit het kantoor van de A. P. C. de brandkast gehaald en met hooi bedekt per phard en wa gen eveneens van het terrein der A. P.,C. ge haald, vervcerd. De volgenden middag wer den paard en wagen in de Barnesteeg terug gevonden. Het onderzoek van de, recherche bracht aan het licht, dat de brandkast dooi de inbrekers gced was geborgen in een var- kenskot aan het Zwartewegie in de Waarder- pclder bij den Oudenweg, en de overtuiging dat de inbrekers's nachis naar deze plek zou- den komen cm de kast te oper.en bleek niet on- gemctiveerd. De recherche stelde zich des nachts verdekt op. Toen twee manned"inder- daad de schuur naderden, werden zij over- vallen. Een van hen, J.K. werd gearresteerd, doch niet nadat deze zich heftig had verzet. De tweede verdachte, C. A. K. wist te ontko- men. Verscheidene schcten werden hem nage- zonden. Hij sprong dadelijk na den overval in een sloot en ging zoo diep te water, dat "al leen zijn hoofd boven het wateroppervlak uit- kwam. Ton de aangehouden K. even later door de rechercheurs werd weggebracht en men de vervolging van C. A. K. had opgege- ven, kon de laatste zich uit de voeten maken Hij verliet Haarlem, hield zich vermoedelijk eenigen tijd te Rotterdam schuil en werd daar- na te Antwerpen aangehouden. Aanvankelijk werd nog aangehouden de landbouwer S.,' eigenaar van het varkenskct in den Waarder- polder. In September werd deze verdachte m vrijheid gesteld. De justitie vond geen aanlei- ding hem langer gevangen te houden. Heden was hij als getuige in deze zaak gedagvaard. Vclgens de dagvaarding is aan beide be- klaagden ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 7 cp 8 Augustus tezamen en in ver eeniging met het oogmerk zich wederrechte- lijk tee te eigenen hebben weggenomen een brandkast, inhoudende boeken en een geldbe- drag van 700 of daaromtrent en een paard" en wagen alles toebehoorende aan de N.V. A. P. C., althans aan een ander dan aan hen, de beklaagden of een hunner, hebben zij de brandkast in hun bereik gebracht en zich den tcegang tot de plaats van de brandkast ver schaft door binnen te klimmen door een raam van het geslcten kantoor van het depot Haar lem der N. V. Er was zeer veel belangstelling voor deze zaak. De tribunes waren dicht be- zet. Hcnderden hoorgragen konden niet wor den toegelaten. De beklaagden ontkenden de inbraak. Zij beweerden van de inbraak die door am' gepleegd was gehoord te hebben. Zij'hadden vermoed dat de brandkast in de schuur ver- borgen was en waren daar's nachts heen ge- gaan om pcolshoogte te nemen. Een hunner ging zelfs zoo ver dat hij zeide dat zijn plan was de dieven na te gaan om het dan aan de politie te vertellen in de hoop daarmede iets te verdienen. Toen wij bij de schuur kwamen en de politie op ons afkwam is er op ons ge- schoten. Toen zijn wij „confuus" geworden en op de vlucht geslagen." Het O. M.: Waarom hebben jullie dit ook niet aan den rechter-commissaris verklaard? Tegen dien wilden jujlie niets zeggen. Een der beklaagden: Ik vermoedde we! dat de zaak voor de rechtbank zou komen daarom wilde ik alleen iets zeggen tegen den rechter Je kan voor zoo'n geval beter bij den baas ■dan bij den knecht zijn. President: Den dag voor de inbraak hebt u aan den eigenaar der schuur, den landbou wer S. gevraagd of je iets in de schuur mocht bergen. Was dat de brandkast? Beklaagde: O neen, dat sloeg op een beetje afbraak. Ik moest namelijk gaan verhuizen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat er onge- veer 700 in de brandkast zat. De inbrekers hebben een der ramen van het kantoor geheel uit de sponning genomen om door die opening de brandkast buiten op den wagen te kunnen laden. De inspecteur de rechercheur Zwart die 's avonds den overval bij het schuurtje leidde, zeide dat de beklaagden in het donker op het schuurtje afkwamen en geheel handelden als personen, die wisten op welke plek in het schuurtje de brandkast verborgen was. Van zoeken was geen sprake. De landbouwer S. bevestigde onder eede, dat een der beklaagden hem gevraagd had wat in de schuur te mogen bergen. Den avond na den inbraak had dezelfde beklaagde aan hem weer gezegd: Ik zal den rommel uit de schuur weer terughalen. Het O. M. ging de verschillende getuigen- verklaringen na en meende dat niettegen staande de ontkenning van de beklaagden het bewijs geloyerd was. In aanmerking nemende, dat de beklaag den meermalen veroordeeld zijn eischte hij te gen elk 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. de Rijke meende, dat het bewijs niet geleverd was en pleitte vrij- spraak Op verzoek van den verdediger tot onmid- dellijke invrijheids.elling ging de rechtbanx in raadkamer. De rechtbank, daarna onmid- dellijk uitspraak doende, achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en gelastie ontslag van rechtsvervolging en onmiddellij- ke invrijheidSLelling van de beide beklaagden In zijn requisitoir verklaarde de officier van justitie mr. Van Everdirgen, dat door de behandeling ter terechtzitting meer dan vol- doende is aangetoond, dat beide bekl. schul dig zijn en qu'alificeerde vooral de verklann- gen van C. A. K., die blijkbaar wel heel veel belang in deze zaak stelde, hoewel hij er, volgens zijn zeggen, niets rnee te maken had, als onzinnig. Uit de verklaringen van den in specteur der recherche bleek duidelijk, dat de beide bekl. en zeker C. A. K., in het schuur tje buitengewoon goed den weg wisten. Uit hun geheele houding blijkt overigens de sehuld van beide bekl. zonneklaar bewezen.- Bekl. J. K. heeft zich in de laatste jaren na zijn eerste huwelijk zeer goed gehouden, heel wat beter dan'C. A. K.; niettemin acht te spr. een zware straf zeer gewenscht en eischte tegen ieder der bekl een gevangenis straf van 2 jaren met aftrek van voorarrest. Na het pleidooi van den verdediger, mr De Dijke, achtte de rechtbank het wettig en overtuigend bewijs niet aanwezig en cqnclu- deerde tot vrijspraak met onmiddelilijtke invrij- heidsstelling. KLEPTOMAAN? Voor de Rotterdamschc rechtbank heeft zich te verantwoorden gchad de 21-jarige mcubelmaker H. A. M. M., gedetinrerd, wien ten laste was gelegd diefstal, gepleegd op 15 October en op 23 October, respectievelijk van een klokje en een metalcn plaquette van de Heilige Theresia, ten nad'ele van mej. W J. M. A. v. d Zijden cn een flets ten nadee'e van mr. J. Buskop. Beklaagde bekende. Het klokje cn de pla quette had hij gestolen cp den Esrenburg- singel, door opschuiving van een raam; de ficts was ontvreemd op de Aclbrechtskade van een stoep. Beklaagde had nog 2 voorwaardelijke ver- oordcelingen van te zamen 10 maanden lo-o- pen. Hij stond onder tcezicht van d-e katho- lieke reclasseering en had wel werk. Het klekie was verkocht voor een gulden. Als getuigen werdm gehoord juffrouw v. d. Zijden en mr. Buskop. De eerste verklaarde, dat een raam van haar woning was opengescboven, Het klokv en de plaquette waren weggenomen van een tafeltje bij het raam. De verfegenwoordiger van het O. M., mr. C. F. J. Gcmbault, heeft uit het dossier van cen vorige zaak tegen beklaagde het resul- taat van een psychiatrisch onderzoek geno men. De beide doktoren, die den beklaagde verleden jaar hodden onderzorht, kwamen tot de conclus'e, dat hij volkomm tcerekenbaar is. Onbegriipelijk bli'ven de handelirgen vr beklaagde daarom. Mear d~n voor een voy;- waardeliike vercordeeling ziet het O. M. niet meer. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. De verdediuer, mr. C. J. W. Kors moest( evenals het O. M. vcrklaren, de drijfveeren van beklaagde niet te begriipen. De iongen had een goed thuis. kreeg van zijn ouders wat hij nooidig had. Hij'weet welk een.verdriet hii zijn ouders aandoet, heeft berou'w en blijft toch maar stelen. Hij lcriigt impulsievm aan- drang cm iets weg te nemen, en heeft geen wilskracht om dien'drang tegen te gaan P'.eiter vroeg de rechtbank, alvorens een vonnis uit te snreken. noumaals een psychia trisch onderzoek in te steilen. Is die iongen een erge klcptcmaan, kan het dan nog niet eens geprobeerd worden met een voorwaar- deliike veroordeeling onder zeer strong toe- zicht? De gevangenis is tcrh niet de inrich- ting om de wilskracht van dezen jengen te sterken. S'mrt HET SCI IAAKTOURNOOI TE MOSKOU. Woensdag werd de 17e rond.e van het schaaktournooi gespeeld. De uitslagen wa ren als volgt: GotthilfSaemisch 10. CapablancaSubarow 10. Dr. Lasker—Spielmann 10. RomanowskiTartakower lA H. GriinfeldLoewenfisch AA. YatesMarshall A Vi. RubinsteinChotimirski 10. RabinowitschTorre AA. GenewskiReti 0I. BogartirtschukWerlinski afgebr. Bogoljubow was vrij. Itnilmliinti ONDEUGDELl IK GEVANGENIS- STELSEL. Een rechter in een der rechtscolleges in Zuid-Afrika, rechter Krause, heeft, zoo lezen wij in „Die Burger", een scherpe aankiacht geuit tegen het gevangenisstelsel in Zuid- Afrika. „Ons gevangenisstelsel in Zuid-Af rika heeft de meest nadeelige uitwerking op het zedelijk karakter van den gevangene, en hoe spoediger ons wetgevend lichaam de noodige stappen doet om ons geheele straf- stelsel te hervormen, des te beter zal dit voor de geheele samenleving wezen," verklaarde de rechter. De Zuid-Afrikaansche „tronken" zijn dan ook stampvol. In 1918 bedroeg het aanta' veroordeelden 231.387; dit aantal steeg in .1923 tot 310.572! Een der oorzaken van de ze tceneming wordt nu gezocht in het straf- en gevangenisstelsel. De" afschrikkende wer- king, die dit stelsel heeft, is wel genng, want het aantal overtreders der wet vermeerdert jaar na jaar. In een groot aantal gevallen zijn, zeide rechter Krause, „ons gevaneenisse slegs maar die fabrieke van misdadigers". Men besluit al te gauw om personen, die voor de eerste maal met den strafrechter in aanra king komen, naar de gevangenis te sturen Heeft een veroordeelde eenmaal den stempel van een gevangene, dan is de kans, dat hij in de gevangenis terugkeert zeer groot. De levensstrijd is dan zoo oneindig veel zwaar- der voor hem geworden. In Engeland zijn de crimineele cijfers zeer gedaald; een groot aantal gevangenisser staan leeg. In 1923 bedroeg het aantal per sonen dat gevangen zat 167.000, in 1923 slechts 58.216. Als reden van deze daling werd door het ministerie van binnenlandsche zaken opgegeven, dat hoe langer hoe minder personen tot gevangenisstraf worden veroor deeld. En dit sehijnt de vermindering der criminaliteit ten goede te komen. In die richting wenscht rechter Krause, dat ook in Zuid-Afrika gewerkt zal worden in de eerste plaats ten aanzien Van jeugdige misdadigers. KORTE BERICHTEN. De Bank van Engeland heeft gister haar disconto met een vol procent verhoogd. De commissie van den Vclkenfcond kwam gister onder het voorzittersehap van Paul Boncour bijeen ter bestudeering van het vraagstuk der ontwapening. In Moravisch Ostrau (Tsjecho-Slowa- kije) is een eledrische smelspoor-trcin gede- railleerd, waarbij de motorwagen over den kep sloeg en vijf personen werden gedoou Bij den uitgever van het dagboek van koning Lodewijk II vr.n Beieren is een huis- zocking gehouden, niet zoozeer tegen het boek als wel wegens de verdenking dat de gegevens voor het boek niet op behoorlijke wijze in het bezit van den uitgever warm ge- kemen. In antwoord op een vraag in het Brit- sche Lagerliuis werd" medegedeeld, dat, als de Britsche schuld aan de Vereenig'de Staten op dezelfde voorwaarden was gefundeerd als de Italiaansche schuld aan dat land, het bedrag, dat Engeland aan Amerika voor het loopende jaar verschuldigd zou zijn, ongeveer 11 mil- lioen dollar zou' hebben bedragen in plaats .van, zooals thans, 116 mil'.ioen dollar. De raad van arbeiders- en vakvereeni- gingen te Brisbane heeft in een vergadering, waar 40 vereenigingen verteeenwoordigd waren, met 39 tegen 28 stemmen besloten, geen commuinsten meer toe te laten in de door hen (de commuinsten) gehuurde lokaliteiten in de Trades-hail) De minderheid pVotesteer- de krachtig en hief trd-ens de stemming over h<>t voorstel de Red Flau" aan. In^ezonden stukken. (Buiten veranlwoo: delijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst peers tins dnt tie •edaefie er rra>rte insfemt.) ONDERZOEK VAN KLEI-HOUDENDE GRONDEN. Herhaaldelijk worden nog monsters, af- komstig van kleihoudende gronden, voor onderzoek opgezonden naar het Proefstation te Wageningen, terwijl het onderzoek van deze monsters aan het Proefstation te Gro ningen thuis behoorf. Aangezien deze onjuis- te adresseering onnoodige moeite en kosten veroorzaakt en vertraging van het onderzoek tengevolge heeft, zij er nogmaais op gewe- zen, dat monsters van klei-houdende gronden geadresseerd behooren te worden aan het Rijkslandbouwproefstation, lste Afdeeling, te Groningen. Tot d- kleihoudende gronden zijn te reke- nen: kiei- en zwavelgronden, kleihoudende 'aagveengronden, leem- en leemachtige gron- den. Naar Wageningen dienen opgezonden te worden de monsters, afkomstig van zand- en veengronden In geval van twiifel zende men het monster naar Groningen. Men verzuime niet de monsters vergezeld te doen gaan van de noodige inlichtingen om- trent den grond, bebouwing en bemesting en voor alles, hetgeen aanleiding gaf tot op- zending van het monster. Deze inlichtingen worden het gemakkelijkst verstrekt door mid- del van daarvoor bestemde formulieren, te vens aanwijzingen gevende voor het nemen van grcn dm ousters we'ke aan het Proef station te Groningen verkrijgbaar zijn. De directeur van het Riikslandproef- station, lste Afdeeling. te Groningen: MASCHHAUPF. Alkmaar, 4 December 1925. Aan de Redactie, Met belangstelling heb ik eenigen tijd ge* leden in een der Rsadsverslagen gelezen dat er voor inwoners der stad een „St. Nicolaas-, markt" zal gehouden worden. Als niet-koop- man, maar wel met de handelswereld in nau- We aanraking komend, heb ik direct begrepen, dat de beperkende bepalingen tot een misluk- king moesten leiden. Nocli in groote, noch in kieine plaatsen is een wekelijksche markt zon- cer zg.n. „standwerkers" of andere attrac- ties, die de bezcelers op de markt doen komen en blijven, ten spijt van regen en koude (ge tuige de Zaterdagavondmarkt) winstgevend voor den koopman, die gedurende vele uren bij elke temperatuur moet markten om dan nog met een zeer bescheiden daghuurtje huis- waarts te keeren. Dat men in den Raad ten voordeele van den inwoner den „vreemden" koopman weert is nog eenigszins te begrijpen, maar dat men de vergunningen zooals mij is medegedeeld zoodanig heeft beperkt dat een attractie als een „heepla" van eenige inwoners niet werd toegestaan, is voci de thans aanwezige koop- lieden hoogst jammer. Ook de gemeente derf: hierdoor een Pink staangeld. Voor dit jaar is hieraan niets meer te ver- anderen. Het is vinnig koud. Over het algemeen is aan te nemen, dat degene, die in deze koude op de markt staat dezer dagen een zeer moei- lijk verdiend stukje brood heeft of liever kan hebben. Indien het publiek heden en morgen eens een kijkje neemt op de markt en eenige ge- schenkjes aldaar koopt, dan kan het ervan overtuigd zijn te hebben bijgedragen om ook in het marktkoepmansgezin op den St. Nico~* laasavond vreugde te brengen. Met dank vcor de plaatsing. P. Maiktoericnten ZWAaG, 3 Dec. Veiling Bangert en Om- stiexen. bioemkool J b2d, Druiven 63—/ 65, Uien /'2.80f 3.20, Roode kool 35.40, Geie kool 3.605.20, An- cijvie 23, bp.nazie 15, Winterjan J 1018, Present van Engeiand 18 '21.30, Zoete appelen 68.70, Goud- reinetten 89.70. j Bi\OcK OP LANGENDIJK (Langediij- ker Groentenveiiing), 3 Dec. 1600 K.G Worieien 5.10, i oZOO K.G. Roode kool le soort 2.50J 6.90, 2e soort 0.9'02.20 4I6oO K.G. Gele kool le soort 2-50 f 4.40, 2e soort f 0.90—/ 2.30, 18300 K.G. Wme kool (Deensche) 1.30—/ 3.50, 6050 K.G. L.en: Uien 5.80—/ 0.60, Drielingen 5.4o—5.70, alles per 100 K.G. NOOkDSCHAKKOUDE, 3 Dec. 1400 K.G. Uien: Uien 6, Drielingen 6.00, 159200 K.G. Roode kool 2.10— 6.60, Doorschot 2—/ 5, 13000 K.G, Gele isool 2.704.00, Doorschot 1.80— 2.70, 47400 K.G. D. witte 2.20—/ 3.60 Doorschot 1.70—/ 1.80, 1500 K.G. Kroten 2.60, alles per 100 K G., 220 stuks Bioem kool 9.T0 per 100 stuks. SCHAGEN, 3 Dec. 1925. Op de heden gehouden eierveiling werden aangevoerd: 2419 kipeieren 11.2014.90, gemidd. prijs 13.50, 105 eendeieren 8.809 60, gemidd. prijs 9.30, kleme eieren 10.40— 11.10. Totaal 2524. j WARMENHUIZEN, 3 Dec. 1925. Roode kool le soort 2.706.10, 2e soort 1.70—/ 4.30, uitschot 0.60—3 20 Gele kool le soort 2.102.90, 2e soort 1.50, uitschot 0.90, Witte kool le soort 1.90—/ 3.30. 2e scort 1.70. Aanvoer: 51800 K.G. Roode kool, 7040 K.G. Gele kool 13800 K.G. Witte kool. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 3 Dec. Heden besteedde men voor: Bioemkool I 12.50-/ 17.50, !I 6-/ 10.50, III 1 40, Roode kool 5.50, Deensche witte 1.40, Uien 3- 1

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7