AlKmaarsche Couranf Het ondergrondsche syndicaat. Dinsdag 8 December. FEU I I, I, FTPS. No. 289 1925 Honderd Zeven en Twintigsfe Jaargang. Stadsnieaws. TGELATIN'G BUI TE N'LEER'LINGEN TOT DE SCHOOL VOOR BUITEN- GEWOON LAGER ONDERWIJS. Van de gemeente Wijdenes is een verzoek ingekomen 001 te mogen vernemen op welke voorwaarden een kind uit die gemeente als leerling tot de school voor buitergewoon la ger onderwijs alhier zal kunnen worden toe- gelaten. Wij hebben tot nu toe geen aanleiding ge- vonden om U een voorstel te doen tot vast- stelling van die voorwaarden over te gaarn, omdat ons de behoefte daaraan niet was ge- bleken. Nu dit laatste wel het geval is en de jnogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht, dat meer verzoeken inkomen, komt het ons gewenscht voor algemeene regelen omtrent die toelating vast te stellen. Waar artikel 19 der Lager Orderwijswet 1920 niet op het buitengewoon lager onderwijs van toepassing is, kan worden volstaam met cen- zijdige vaststelling der toelatingsvoorwaar- den, evenals bij de handelsscholen het ge val is. Het hierna vo'gend on twerp heb ben wij samengesteld aan de hand van hetgeen ter zake reeds met betrekking tot andere onder- iwijsinrichtingen is geregeld. Wij hebben daaraan toegevoegd de voorwaarde, dat toe lating sleehts kan plaats hebben, wanneer de gemeente Alkmaar daardoor niet verplicht wordt tot het vormen van een grooter aantal k'asse-afdeelingen of het aaiiste: en van meer leerkrachten, dan voor de leerlingen uit Alk maar noodzakelijk is, zuiks om te voorkcmen dat de gemeente ten behoeve een of meer leer lingen van elders voor buitengewone uitga- ven zou komen te staan, die zij zonder die leerlingen niet zou behoeven te doen. In overeenstemming met hetgeen in de ge- meenschappelijke regelingen tetreffende het gewoon- en uitgebreid lager onderwijs is ver- meld hebben wij eene bepaling opgenomen, dat de door de gemeente van afkomst ver- schuldigde bijdrage verminderd wordt met het bedrag van het voor den leerling betaal- de schoolgeld, waardoor voor iederen leer ling niet meer dan de kostprijs gevorderd wordt. De bijdrage zou over het jaar 1924 hebben bedragen 161 02. B. en W. geven den Raad in overweging het desbetreffend besluit te nemen. UITKEERING JAARWEDDEN BOVEN- TALLIGE ONDERWi JZERS AAN BIJZONDERE LAGERE SCHOLEN OVER 1923 EN 1924. B. en W. stellen den Raad voor te beslui-. ten: aan het Bestuur der Vereeniging „St. Jo seph" alhier over het jaar 1923 ten behoeve van de R.K. Jongensschool C en over het jaar 1924 ten behoeve van de R.K. Jongensschool B uit de gemeentekas voor een onderwijzer boven het aantal, van 't welk het Rijk icge- volge artikel 56 der Lager-Onderwijswet 1920 de jaarwedden vergoedt, eene vergoe- ding te verleenen van respectievelijk 1325 en 427.46, overeenkomstig de daartoe strek- kende aanvragen. aan het Bestuur der Onze Lieve Vrouwe- Stichtirg te Amersfoort over de jaren 1923 en 1924 ten behoeve van de R.K Meisjes- school B uit de gemeentekas voor een onder- wijzeres boven het aantal, van 't welk het Rijk ingevolge artikel 56 der Lager-Onder- wiiswet 1920 de jaarwedden vergoedt, eene vergoeding te verleenen van respectievelijk f 650.— en 2426.66, overeenkomstig de daartoe strekkende aanvragen. JAARWEDDEN PERSONEEL HAN DELSSCHOLEN. Met verwijzing naar ens voorstel. opgeno men in bijlage nr. 157, deelen wij U mede, dat wij van den Minister van Onderwijs, Kunsten eh Wetenschappen onder dagteeke ning van 19 November j.l. Nr. 1856 Afdee- ling Ha. O. een brief ontvingen, inhoudende dat het Kcninklijk Besluit van 3 October 1925 (Staatsblad nr. 405), tct wijziging van artikel 27, eerste lid, van het Bezoldigingsbe- sluit 1925 (waarbij een regeling is getroffen voor de over 1925 uit te keeren persoonlijke toelage) mede van toepassing is op het per soneel der van Rijkswege gesubsidieerde Han- delsdagscholen (het personeel aan avendscho- len ontvangt geen toelage.) Op grond van de subsidievoorwaarden zal ook met deze opvatting van den Mmister in de verordening zijn rekening te hcuden. Voor zooveel de wijziging ten cloel heeft eene onregelmatigheid weg te nemen met be trekking tot de berekening der persoonlijke toelage meenen wij te kunnen volstaan met verwijzing naar hetgeen wij ter zake in bijla ge nr. 157 vermeldden. Krachtens deze wijzi ging zal aan enkele leeraren over 1925 als- nog in tctaal zijn uit te keeren 159.37. Had Door Mrs. C. N. Williamson. Nederlandsche vertaling van Ada van Arkel 4) „Net iets voor u om te zeggen! Maar u had een naam, zelfs voor u die maakte, ter- wijl Derby of Leslie niet zijn eigen naam is. De oude juffrouw Leslie, die hem aannam als kind, toen hij nog een ongelukkige kleine vondeling was ergens in een plaatsje dat zij bezocht, gaf hem zijn achternaam, omdat ze in Derby woonde. En hij heeft geen cent, be- halve die ongelukkige paar honderd pond, die ze hem per jaar heeft nagelaten. Het verwon- dert me hoe hij het klaar speelt om rond te komen in dienst „Het pleit voor hem, dat hij zoo prachtig vooruit is gekomen," zei Carrington. „In zijn beroep, ja; maar natuurlijk kan hij er nooit aan denken om te trouwen, ten min- ste niet met een meisje, uit den stand, die hij schijnt te verlangen," antwoordde Lady Mars- den. Sheila begon een gevoel te krijgen of ze een sprookjesboek las, heel wat interessanter de fweede wijziging, ten 3oel hebbende de persoonlijke toelage te herzien ingeval van vermindering van lesuren (volgens de tot dusver geldende bepaling bleef de toelage, in dit geval ongewijzigd) voor het personeel aan het Gymnasium geen nadeelige finan- cieele gevolgen, aan de Handelsscholen zal dit laatste het geval zijn met den heer Ir. D. de Miranda, zoo althans niet op andere wij- ze daarin voorzien wordt. Immers het aantal hem opgedragen lesuren is met ingang van 1 September j 1. verminderd van 8 tot 7 per week. Het aantal van 8 uren is hem indertijd opgedragen om te voorkom°n, dat de nieuwe regeling al te nadeelig zou zijn en plotseling een te grooten achteruitgang in salaris zou tengevolge hebben. Het aantal uren van 8 kon n l. vermeerderd worden met 2 z.g labo- ratoriumuren, waardoor hij bleef in de groep leeraren met 10 tot 18 lesuren, voor welke groep een belconing per wekelijksch lesuur per jaarcursus en bovendien een grondsala- ris hebben bedragen voor 10 uren 1540. plus grondsamris 820.samen 2360. te vermindereu met 10 pet., blijft afgerond 2130.Op 1 Januari 1925 was het sala ris volgens de regeling 1925 voor 8 uren 1248 zocdat de nersconlijke toelage voor 1925 was 882 Waar het aantal te ge ven lesuren in de natuurwetenschappen op 1 September 1925 wderom met- 1 was gedaald, hebben wii gemeer'1 dit uur van den heer de Mhanda te moeten afnemen en wij vonden daartoe te meer vrijheid, omdat de eenmaal voor 1925 xastgcsteMe toelage bleef gehand haafd.en de achteruitgang in salaris zich beperkte tot eene vermindering met de beloo- ning voor 1 weke'iikscli lesuur of 156.— zoodat zijn salans"op 1 September j.l werd 1092-— plus f SS2— is 1974.—. Inge volge artikel 26, laatste lid, der verordening. opgemmen m het Gemeenteblad 970, werd de'persconlijke tcc-lage herzien met ingang van den datum van verhooging van wedde vclgens deze veiordening, niet dus ingeval van vermindering van wedde, welke hier piaats had Met de gewijzigde regeling zal met ingang van 1 September j.l. de persoon lijke toelage zijn te herz en en moeten worden vastgesteld co het vcrschil tusschen de be- looning, die op 31 December 1924 zou zijn genoten voor 7 uur en hehsalaris, dat voor dat aantal uren vilgens de regeling 1925 ge- nc^en wordt. Aldus berckend wordt de toela ge 11 10. 1092 is 18.—, alzoo een vermindering met /864- Vooral ook nu se- dert 1 September j.l. reeds drie maanden ver- streken zijn, achten wij het gewenscht, dat ten aanzien van den heer De Miranda de hier bedoelde gevolgen van de nieuwe regel ng wcrden voorkemn. Wij zullen dan ook den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen verzoeken goed te keuren, dat de gemeen.te over het iijdvak van 1 September tot 31 December 1925 aan den heer de Miran da eene bijzendere persoonlijke toelage toe- kent, berekend naar 864 per jaar, zulks overeenkomstig artikel 4, 6e alinea, der ver ordening, opgenomen in Gemeenteblad nr. 970, welk-artikel ons het recht geeft, onder goedkeuring van den Minister aan leeraren met een salaris van minder dan 2400 25004 pet.) een persoonlijke toelage te verleenen. Wij vertrouwen, dat dit verzoek Uwe instemming zal hebben. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor, vast te stellen een desbetref'fende Verordening tot wijziging der verordening regelende de aansteliing, het getal der les uren en de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de Iioogere Handelsschool en de Handelsdagschool te Alkmaar. WIJZIGING DER VERORDENING, BETREFFENDE HET GEMEENTELIJK GRONDBEDRIJF. B. en W. schrijven in bijlage No. 180: In den aanbiedingsbrief en de Memorie van Antwoord betreffende de ontwerp-gemeente- begxoodng voor 1926 zijn, onder mededee- ling van de bezwaren der minderheid, de re- denen ontvouwd, waarom de meerderheid van ons College het noodzakelijk acht, dat ret Grondbedrijf aan de gemeente rente ver goedt van het bedrag, waarmede de geschat- te waarde der met ingang van 1 Januari 1921 ingebrachte eigendommen de daarop rustende restant-schuld overtrof. De meerdc-theid heeft overwogen welke wijziging en de Verordening op het bedrijf moet ondergaan om aan bovengenoemd be- ginsel uitdrukking te geven. Het resultaat daarvan is in onderstaand ontwerp-besluit neergelegd. Zooals u bekend is, werd reeds zoowel in de algemeene als in de bedrijfsbe- groobng met de uit dit besluit voortvloeiende ontvangst resp. uitgaaf rekening gehouden. De Commissie van bijstand voor het Grond bedrijf bericbite ons in haar ter inzage gelegd advies betrefferde het onderzoek der bedrijfs- begxooting, dat zij zich met deri voorgestel- den maatregel niet kan vereenigen Over het thans geformuleerde voorstel hebben wij ev'eneens het advies der Commissie gevraagd. Haar advies zal, zoocria het is ontvangen, voor ri'we Vergadering ter inzage worden gelegd De rrcerd.rhric! van ons Col'ege stelt U dan het boek, dat ze probeerde te lezen. „Wat zullen ze allemaal doen, als ze mij in Glentorly zien?" vroeg ze zich af. Maar ze kwam spocdig tot den slotsom, dat gra- vin Marsden er niet de persoon naar was om zich veel aan te trekken van de meening van een nedirige typiste, zelfs al herinnerde ze zich, dat ze haar gezicht vroeger had ge- zien. De reis scheen niet lang voor het meisje, want haar hersens waren vol interessante gedachten. Het station waar de passagiers voor het Glentorly-kasteel-hotel moesten af- stappen was een klein stadje, zeer bekend on der de touristen en daarom behoefde geen van haar reisgenooten te vermoeden dat haar plaats van bestemming dezelfde was als de hunne. Glentorly lag vijf of zes mijlen ver- der en Sheila zag haar drie metgezellen weg- rijden in een zeer mooie auto, zoozeer gelij- kend op verscheidene andere, die voor het station stonden te wachten, dat ze vermoed- de dat zij door het hotel waren gezonden. Er waren klaarblijkelijk een aantal andere gasten voor het nieuwe en chique hotel en acht of tien kameniers en bedienden vertrok- ken gezamenlijk in een groote autobus. Alles ging zoo gauw, dat Sheila geen tijd had gehad zich af te vragen wat er met haar zou gebeuren, toen een stem haar naam noemcte. thans v6Ar fe nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende dat art. 3 der verordening betreffende het gemeentelijk Grondbedrijt (gem. blad nr. 716) bepaalt, dat terzake van de eigendommen welke op den in artikH 1 der Verordening genoemden datum (1 Janu ari 1921) worden ingebracht, sleehts als schuld ten laste van het bedrijf mogen wor den gebracht de voor deze eigendommen en ten behoeve van daarvoor uitgevoerde wer- ken aangegane leeningen, voor zoover deze op dat oogenblik nog niet afgelost zijn: dat voorts art. 8 onder de lasten van het bedrijf rangschiki:: „g. de uit te keeren reme van door de gemeente ten behoeve van het bedrijf voor ingebrachte eigendommen ge- leende gelden"; Overwegende, dat het bedrijf, onder de werking van bovengenoemde bepalingen, aan de gemeente voor de op 1 Januari 1921 ingebrachte eigendommen sleehts uitkeert de rente, welke de gemeenten wegens het res- tant van de ten behoeve van die eigendom men aangegane leeningen is verschuldigd; dat daarentegen de gemeente over het be drag, waarmede de ingevolge art. 10 der verordening geschatte waarde der eigen dommen de restantschuld bij den inbreng op dien datum overtrof, van het bedrijf geen rente ontvangt, zoodat het bedrijf thans een aanzienlijke waarde, zij het in ongerealiseer den vorm, renteloos van de gemeente in ge- bruik heeft; dat deze regeling niet juist wordt geacht, wijl zij eenerzijds de gemeente eene belang- rijke inkomst uit door haar gevormd kapitaal onthoudt en anderzi'ds het verktijgen van een zuiver beeld van de exploitatie van het Grondtjedrijf bemoeilijkt; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders. opgenomen in bijlage nr. 180 van dit iaar; Besluit: A. behoudens goedkeuring van de Gedepu- teerde Staten der provincie Noord-Hol- 'and vast te stellen de volgende VERORDENING tot wijziging der Verordening oefreffende het gemeentelijk grondbedrijf. Artikel I. De verordening betreffende het ge meentelijk grondbedrijf (gemeenteblad nr. 716) wordt gewijzigd als volgt: a. aan artikel 3 wordt toegevoegd een tweede lid, luidende: „Niettemin wordt over een be- „drag ten beloope van het verschil „tusschen de volgens artikel 10 be- „paalde waarde der hierbedoelde „eigendommen en de in het eerste lid „van dit artikel bedoelde restanri „schuld. zoo deze lager is dan de „hiervoor bedoelde "waarde, door „het bedrijf een jaarlijks bij raads- „besluit vast te stellen rente aan de „gemeente vergoed"; b. aan net onderdeel g van de opsom- ming der „lasten" in artikel 8 wordt toegevoegd „zoomede de rente, bedoeld in het tweede lid van artikel 3". Artikel II. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1926. B. de in het tweede lid van artikel 3 der verordening betreffende het gemeentelijk grondbedrijf bedoelde rente voor 1926 te bepalen op 5 pCt. Gemensd NiViiws HOENDERZIEKTE IN LIMBURG. De gevreesde hoenderziekte, die, zooals wij berichiten, zich te Sittard voordeed, heeft zich ihans aanmerkelijk uitgebreid, zegt de Crt. Uit versohillende plaatsen uit Zuid- en Mid den Limburg komen berichten van toomen kippen, die door de ziekte aangetast zijn en sterven o.a. in Hoensbroek, Stisieren en Ste- vensweert. De pluimveebond te Sittard heeft krasse maatregelen genomen om de ziekte te- gen te gaan. In een vergadering heeft de Rijksveearts Cremers uitveerig bchandeld den aard van de ziekte, hoe de verspreiding der smetstof geschiedt en welke bestrijdingsmiG- delen de pluimveehouders moeten aanwenden. Gewaarschuwd wordt tegen importeeren van vreemde kippen, die smetstofdragers zijn, vooral de vreemde kuikens uit Belgie. Om de bestrijding daadwerkelijk tegen te gaan wordt aangeraden dadelijk den veearts te waarschuwen en de tusschenkomst van den Pluimveebond in te rcepen, wanneer zich ver- dachte verschijnselen bij de kippen voordpen Hierdoor wordt voorkomen, dat pluimveehou ders de dupe worden van de zorgeloosheid hunner buren. Veelal wordt dit verwaarloosd waardoor de ziekte zich in sommige streken enrustbarend uitbreidt. De Pluimveebond te Sittard heeft besloten, wegens het groote besmettingsgevaar, dezen winter geen dieren naar een pluimvee-ten- toonstelling in Limburg te zenden. SCHIP IN NOOD. Uit Hoek van Holland wordt gemeld: Het te Maassluis thuisbehoorende stalen logger- schip „Nelly" M.A. 29 van den reeder K v. „Is u juffrouw Douglas, die als secretares- se is aangenomen voor het Glentorly hotel?" „Ja", zei Sheila, zich vlug omdraaiende. Ze zag geen bediende, maar een bleeke jon- ge man met zwarte oogeti, keurig gekleed in een donkerblauw serge pak. „Ik ben Munro, de assistent van mijnheer Mc Kinnon," stelde hij zich met de hoed in de hand voor. ..Mijnheer Mc Kinnon wilde, dat ik u zou afhalen en terug rijden, zoodat ik u onderweg vast het een en ander kan ver- tellen van uw plichten en meteen tijd bespa- ren." „Dat is heel vriendelijk van u," zei het meisje. Ik zal u graag met alles helpen, als ik kan," antwoordde hij, en opziende zag Sheila een filkkering in de donkere, dieplig- gende oogen, die in tegenspraak was met de witte koelheid van het gezicht. „Ik ben benieuwd of ik mijnheer Munro zal mogen lijden of niet," dacht ze. De blik in zijn oogen zei haar, dat de bleeke man zich wel bewust was, dat ze een mooi meisje was. De rit naar Glentorly was een woeste en mooie tccht, maar de loftuitin^en van juf frouw Brown hadden haar niet half voorbe- reid op de pracht van de plaats zelf. ..Het is net een groot kasteel en het zief d. Bont is vermoedelijk in den stormnachr van 25 op 26 November j.l. met alle opvaren- den vergaan. Aan boord bevonden zich 5 personen, na- melijk 3 zoons van den reeder, een kleinzoon en een Scheveninger. Het verluidde dat een jol van dezen logger te Texel was aangespoeld, doch dat schijnt niet juist te zijn. Te Maassluis neemt men aan, dat de log ger in den stormnacht overvaren is door het Britsehe s.s. Midland Star. Naar men zich herimnert heeft de kapitein van dit schiip bij aankomst in den Nieuwen Waterweg verklaard, een visschersvaartuig overvaren te hebben, waaruit aanvankelijk het vermoeden rees, dat de loodsschoener van Terschelling het bedoelde vaartuig was. Thans gelooft men te Maassluis echter dat het de Nelly is, die door het Britsehe s.s. ge- ramd werd. Er heerscht in het stadje groote erslageriheid. Het Italiaansche passagiersschip „Palati- ne" seint op 441B s. c. s. en vraagt on'middel- lijke assistentie. Het schip behoort aan de Lloyd Triestino. HET WETBOEK VAN STRAFVOR- DERING. Het Wkbl. v. h. Recht schrijft: Niet meer 1 voile maand scheidt ons van den eersten Januari, den datum semi-officieel aangewezen als die, waarop het nieuwe wet- boek van siraivordering zou in werking tre- den. Heeft de politieke crisis daarin verande- ring gebracht? Meent de demissionnaire mi nister van justitie misschien dat het niet meer op zijn weg ligt de vereischte regelingen te doen vaststellen en de inwerkingtreding van het Wetboek te bepalen? Indien dit zoo mocht zijn, zou het dan niet aangewezen zijn dat daarvan op eenigerlei wijze mededeeling kan geschieden en aldus epn einde gemaakt zou worden aan de onzekerheid welke op dit oogenblik bestaat. VROUW VERBRAND. Uit Vaals wordt aan de Crt. gemeld: Ln het naburige Vyelen is de 70-jarige wed. Dohmen, terwijl zij op een stoel bij de kachel zat, met haar kleeren in aanraking gekomen met het vuur, waardoor haar kleeren in brand geraakten. Het arme oudje kon zich niet meer redden en toen men het ongeluk bemerkte, bleek het slachtoffer levend verbrand te zijn. DIEVENBENDE TE EINDHOVEN GEARRESTEERD. Vriidag werd bij de recherche te Eindho ven aangifte gedaan van diefstal van een partij lcod vait245 K.G., gepleegd ten na- deele van de gemecnte-gaslabriek aldaar. On- middellijk werd een onderzoek ingesteld bij een der opkoopers in deze gemeente, waar de rechercheur Baken juist een persoon aantrof. die een bedrag van 78 in ontvangst nam voor geleverde goederen. Daar deze persoon nog oude relaties had met de politie, interes- seerde de rechercheur zich zeer voor het ge val en informeerde van wien het gestolcn lood was. Natuurlijk werd de verkooper uitgenoo- digd mede te gaan naar het politiebureau, waar hij verklaarde het lood in samenwer- king met een anderen opkooper, die hem daartoe het geld had verschaft, te hebben ge- kocht van vier personen voor den prijs van 35, zoodat zij dus ruim de helft verdiend hadden. Onmiddellijk werd onder leiding van inspecteur Giezen een uitgebreid onderzoek ingesteld. Als gevolg daarvan werden vier personen gearresteerd. Uit het voorloopig verhoor bleek, dat de politie hiermede een goede vangst had gedaan en dat door enkelen van deze personen in samenwerking met an deren, was ingebroken in de sigarenkiosk op het Stationsplein aldaar en in de sigarenfa- briek van de firma Wouters aan de Paradijs- laan en in de grossierderij van de firma Sol De Vries. In verband met deze uitlating werden gisteravond nog drie personen gear resteerd, waarvan twee ter zake van diefstal en een ter zake van het verbergen van gesto- len goederen. De geheele dievenbende bestaat uit negen personen, die den laatstcn tijd Eindhoven onveilig hebben gemaakt. Zij zijn op last van den commissaris vhn politie ter beschikking gesteld van de Justitie te Den Bcsch. De initialen der verdachten zijn: I. C F., K. v. d. W., W. G„ F. P. M., J. R L. v. D., T. B„ P. D_, H v. E., alien tS Eind hoven wonende. ProviTiciftal nienws SINT-NICOLAAS OP TEXEL. Men heeft den jaardag van den Goed- Heiligman hier weer op de gewone wijze gevierd. Des avonds waren er, vooral op net IToofddorp, tal van gemaskerden, en daar- onder trof men leuke vertooningen aan: zoo zag men een grooten ooievaar, die aan velen, vooral aan dames, iets in het oor fluisterde; men zag ook iemand, die in xeen anderen vogel gemetamorphoseerd was en reclame maakte voor de hongerige vogels, die bij sneeuw en ijs den kost niet kunnen vinden. Mede trok de aandacht een troepje groote vlinders, die klapwiekend verder gingen. Te Oosterend werd aan de leerlingen van de O. L. School en daardoor ook aan vele er uit of het honderden en honderden jaren oud is," riep ze met innige bewondering toen de dogear, die Munro bestuurde, door een park reed en hen in het gezicht bracht van begroeide helling. Maar voor haar metge- een reusachtig grijs gebduw, op een met gras zei kon antwoorden, herinnerde ze zich, dat mijnheer Carrington had gesproken van „het kasteel in een hotel veranderen." ,,Wat verrukkelijk!" ging het meisje voort. „Dit is nog mooier dan ik verwacht had. Het is altijd een illusie van me geweest om in zoo'n huis te wonen. Het spookt er toch, hoop ik?" Mijnheer Munro lachte een leelijke glim- lach. „Er worden meer griezelige verhalen ge daan over Glentorly, zooals het vroeger was, dan over bijna alle andere feudale huizen, en dat zegt wat, vooral in Schotland. Is u bang voor spoken?" „Heelemaal niet. Ik geloof er niet in, maar ik ben dol op spookverhalen," zei ze. „Uitstekepd. Dan zal ik u vertellen, wat ik u anders niet zou hebben gezegd. Het zal u ongetwijfeld pleizier doen, dat uw kamer is in wat vroeger de spooktoren genoemd werd. Het hotel is stampvol gedurende het seizoen en als u deze kamer niet gekregen had. hadden ze u ergens on zolder moeten on- ouders en anderen een groote verrasslng bereid. 't Was de Oudercommissie, die hier- voor zoo succesvol gezorgd heeft en in alle stilte het een en ander had gereed gemaakt. 't Was ongeveer half elf, toen alle leerlin gen als gewoonlijk aan hun werk waren, en daar liet zich piotseling een beusche Sint- Nicolaas te paard boven het matglas zien. Nooit is een werkstaking zoo vlug uitge- broken als hier. De schooldeur werd ge- opend en het paard met den goeden Sint stap- te binnen, gevolgd door den zwarten knecht, die eveneens de officieele kleeding droes. En kele bange gezichten werden gezien, een huilde er, doch de meestrn juichten bij het biijnenkomen van den Goed-Heiligman en zijn knecht. De kinderen werden in het gymnastieklo- kaal genoodigd, waar het fraaie paard zich rustig gedroeg Weldra rolden de pepernoo- ten bij voile handen dooi het lokaal en het was een koddig gezicht eerst de kleinere en later de grootere kinderen te midden van ouders en belangstellenden te zien grabbe- Ien. Allen kregen de zakken en de schorten vol, want de knecht strooide wel een „kwart- mud" noten uit. Luide werd gezongen van „Sint-Nicolaas, die goede Heer", en daarna kwam een hooi- mand vol pakjes voor den dag. Met aardige gezegden van Sint Nicolaas werd aan ieder kind een pakje oveihandigd, waarvan men den inhoud eerst thuis mocht bezien. Daar is gebleken, dat ieder goed bedeeld was. Hierna ging men zingende de straten door, om nog pakjes te bezorgen aan enkele zieke leerlingen. Door velen werd men gevolgd en bij alle deuren zag men menschen. Bij de school te- ruggekeerd, namen de Sint en zijn knecht afscheid van alien en de kinderen juichten over het heerlijk genot van dezen school- morgen. althans van de tweede helft. Een warm woord van dank zij hier ge bracht aan de leden van de Oudercommis sie, die op deze wijze getoond hebben, hun taak hoog op te vatten en hun groote er- kentelijkheid hebben getoond voor het on derwijs. Deze dank sprak ook uit de waar- deerende woorden van talrijke ouders en kinderen. UIT HEILOO. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat de jaarwedden van Burgemeester en Se- cretaris, thans resp. 3000 en 2800 bedra- gende, bij het bereiken van 4000 inwoners, niet met 1000 en 800 maar met 500 en 400 zullen stijgen. De bevoegdheid de ge meente in een hoogere klasse in te deelen is met aan den Raad maar aan Ged. Staten. Het ijs blijft zich nog goed houden, hce- wel men vreest dat de dooi niet lang meer op zich zal laten wachten. Morgenmiddag zal de afd. Heiloo van den N.-Holl. IJsbond op de baan kinderwedstrij- den organiseeren. Zaterdag hardrijden over 500, 1500 en 5000 Meter onder auspicien van den Ned. Schaatsenrijdersbond. Zondag wordt ijs en weder dienende een wedstrijd in schoon- rijden gehouden. UIT BERGEN. De afdeeling Bergen van den IJsbond Hol lands Nooraerkwartier vergaderde gister avond in cafe Oldenburg. De vcorzitter, de heer P. Blankendaal, opende de vergadering met de opmerkmg. dat dit een bijzondere vergacenng was, aange- zien er nu vorst was en het bestuur reeds in de ijssportbemoeiing zit. De notulen werden geiezen en goedgekeurd, met de bemerking van dm heer A. van Ree- nen, dat er nog met vermeid stond, dat de Bergervaart zou onderhouden worden tot den Damlander molen of Groeneweg Dit zou alsnog in de notulen ingelascht worden. Te- veus werd besloten op ait eindpunt een bord te plaatsen met de aanduiding: „Eind der of- ncieele baan". Ontvangen was 375.45, uitgegeven 91.99, saldo dus 283.46. Onder de ont- vangsten was oegrepea een saldo van 150.95 over 1923. Op voorstel van de heer en J. van Ester en Duits werd de rekening goeagekeurd. Ingekomen was een circulaire, gezonden aan alle plaatselijke vereenigingen, met ver zoek adhaesie te betuigen met een op 17 dezer te beleggen vergadering en een afgevaardigde te zenaen ter bespreking van het stichten van een huldeblijk ter nagedachtenis van wijlea mevrouw M. van Reenen-Volter. De heer Q E. Bianirendaal werd als afge vaardigde benoemd en de gevraagde adhaesie verleend. De beschrijvingsbrief voor de algemeen* vergadering gaf geen aanleiding tot bemer- kiogen. i ot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering te Amsterdam werden benoemd d< heeren J. van Exter en N. Groenendaal. De attreaende besturusleden, de heeren A van Reenen en J. Ruiter, werden als zooda- nig herkozen. Bij de rondvraag bracht de heer van Exter de wenschelijkheid naar voren om de vergade- ringen niet alieen aan het bord bekend te ma- ken, doch tevens te convoceeren. der brengen. U zuit de kamer heel mooi vin den, zoo mooi, dat mijnheer Mc Kinnon hem voor de gasten zou hebben gehouden als niet al die leelijke histories er over werden ver- teld, die als ze uitlekken en dat gebeurt natuurlijk op de een of andere manier on- aangenaamheden met de directie zouden ge ven. U ziet dus, dat u er bij profiteert, vooral als u zoo dol op spookhistories is." „Wat zeggen ze van den toren?" vroeg Sheila. „We zijn er," zei Munro en ze kon uit zijn toon niet opmaken of het ontwijken van haar vraag opzettelijk was of niet. Een eigenaardige rilling ging door haar leden zooals ze nog nooit gevoeld had. lets scheen haar in het oor te fluisteren dat ze veel zou beleven in Glentorly, spookachtig of niet, dingen, die vreemd genoeg zouden zijn om de dapperste op den proef te stellen. Toch was het een modern hotel, vol vroo- lijke, genotzuchtige menschen en zij was maar eefi onbeduidende typiste, die hier kwam wer- ken voor haar brood op een heel prozaische manier voor twee pond in de week. Haar ver- stand zei haar, dat haar verbeelding er met haar nuchter denken vandoor ging, maar toch bleef de huivering en het voorgevoel haar bij. (Wordt vervoigdj

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5