AIRmaarsche Gourant Het ondsrgrondsche syndicaat. Dontlerdasr 10 December. EEULLETON. Ko. 29* 1925 Honderd Zeven en Twinfigste Jaargang. Rechtz alien. s ARKONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 8 December. UITSPRAKEN RIJWIELBELASTING. Jb. W„ C. B, J. D, J.H., J. L., J B G. M., W. S., J. C. R., Lipje M., J. W., C. J. W., D. M., A. M., M. C., P. D., J. M„ P. J., J. S, P. L., J. K., G. V„ D. J. H. en. J. D., ieder i 10 boete of 10 dagen hecht., M. C. 15 bcete of 15 dagen hecht. Sam P. en Koenraad v. d. B., Amsterdam, overtreding speelkaartenwet, de lste 20 boete of 10 dagen hecht., de 2e 30 boete ©1 15 dagen hecht. D. W. B., Bergen, geheime distilleerderij, nadere instructie gelast. Pieter O., Alkmaar ,ontduildng slachtac- djns, 50 boete of 50 dagen hecht. H. V., Hoorn, overtreding Tabakswet, 2 X >f 150 boete of 20 en 10 dagen en 1 week voorwaardelijke gevangenissiraf. H. E., Oudkarspel, als voren, 100 boete of 10 dagen hecht. H. J. M., Helder feed.), oplichtir.g, 6 maanden gev. Mozes B., Amsterdam, (ged.), onzedelijke toandelingen, 2 maanden voorwaardelijke ge- vangenisstraf. N. J. Sch., Beverwijlc, J. A. Z., Velzen en G. B., Heemskerk, berooving, de lste f 40 boete of 40 dagen hecht., de 2de en 3de ieder V 20 boete of 20 dagen hecht., benevens ieder 6.75 schadevergoeding. H. J. M., Helder, (ged1.), rijwieldiefstal, 6 maanden gev. A. P. J. G. M., Helder, schuldheling, vrij- gesproken. Cath. v. d. B., Bergen, verdnistering, vrij- gesproken. i Zitting van 9 December. ART. 239 W. V. STRAFR. Stond met gesloten deuren terecht de 40- jarige opperman Job. R. te Bergen Alv. H. P. M. kraakman stond bekiaagde bij als raadsman en verdediger. Eisch 3 maanden voorw. VERN'IELING. De 26-jarige Joh. v. W. uit Blokker bij de justitie geen onbekende, stend terecht ter za ke dat hij in, aen nacht van 24 op 25 Augus tus te B.okker, tijdens de kermis, de glazen vernield heeft van de motorbus, bestuurd door P. Koelemeij te Avenhorn. Bekiaagde gooide, voigens verklaring van Koelemeij met cen zwart voorwerp. Gotc vloog een bier- liesch door de voorruit doch Koelemeij son niet verk.aren, dat bekiaagde daormede wierp. Het is mogeiijk, dat bekiaagde dit ook heeit gedaan. De familie v. W. had het blijkbaar voor- zien op het gezeischap dat door Koelemeij was vervoera. Zij hebben dit "gezelsdiap met einden hout teruggeareven en bekiaagde heeft met zoo n stuk houi naar Koelemeij gestagen en toen deze miste, heeft hij 2 ruiten van de bus ingesiagen. De soliaoe bedroeg totaal f 50. In de auto vond Koe.emeij bierilesschen en een stuk hout. Corn. Braas, 22 jaar, landbouwer te Oroothuizen, behooide tot tie passagiers van Koelemeij dien nacht. Het licht van het cafe was reeds uit en het cafe was gesloten. Er is een vechtpariij ontstaan. Men wilde het ge zeischap niet inlaten. Bekiaagde en eenige anderen sloegen op het busgezelschap los. liij heeft beklaagae met een stuk hout aan de rechterzijde van de bus de ruiten zien kapot siaan, Aan beide kanten waren, de ruiten stuk. Getuige erkende dat hot gezeischap hier en daar opgesioken had en in vroolijke stem ming verkeetde. Nicmand was dronken. De chauffeur P. Koelemeij behoorde niet tot de- genen die opstaken. De officier overwoog dat Koelemeij niets te maken had met het gezedschap dat de her- berg wilde binnendringen. Eisch 50 boete of 50 dagen hechtenis. HOOGER BEROEP VONNIS KANTON- GERECHT. In hooger beroep stond terecht de autobus- ondernemer en chauffeur Adolf van Sch te Bergen. Deze was vrijgesproken door den Kantonreehter ter zake het met behoorlijk uit- wijken naar rechts bij het passeeren van een autobus der firma Parma. Mr. Judell van Bergen trad op als raads- hfan en vercfediger van beWaagde. De chauffeur der firma Parma, Dirk de Vries, verklaarde dat op Maandag 31 Au gustus, bekiaagde nabij kruispunt Bergerweg' Hoevervaart bekiaagde met zijn autobus zoo dicht passeerde dat getuige verplicbt was te stoppen, ten einde een aanrijding te voorkomen. Bekiaagde zeide dat hij met de kap van zijn rijtuig de boomen raakte. Hij reedi z. i. voldoende rechts. Hij heeft niet ge- constateerd, dat de door de Vries bestuurde bus stopte. De heer J. A. Aghiina, een cfer passagiers van Parma verklaarde dat bekiaagde niet voldoende uitweek en zeer nabij passeerde. Hij gaf toe dat de weg daar het smalst is. Ook werd nog genoemd de autobusexpert der politieagent Wijnberg. Hij heeft daar ter plaatse den weg opgenomen en maakte een schctskaartje. Getuige v, Arnhem, 'n 48-jarig boekhou- der, eveneens een passagier in de bus Par ma, legde dezelfde verklaring als dertiids voor het kantongerecht, af. De bus van Schalkwijk passeerde zeer nabij Mr, v. Lookeren Caijipagne, de officier, zeide in zijn requisitoir, dat het noodzake- liik was, dat aaar Dr plaatse zeer voorzich- tig moet worden gereden Spreker achtte be kiaagde schuldig, omdat hij naar zijn mee- ning_ geen behoorlijke voorzorgen heeft ge- nomen en de getuige de Vries genoodzaakt werd te stoppen. Hij is niet behoorlijk uitge- weken. De officier eischte vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot 50 boete of 50 dagen hrchtenis. Mr. Judell, verdediger van bekiaagde, acht te het vonnis juist gewezen. Dit vonnis geeft een juisten kijk op het gebeurde. Pleiter rele- veerde de verschillende gronden op de zit ting van het kantongerecht aangevoerd. De weg is 3.50 M. Pleiter wees op de on- juiste houding van het gemeentebestuur in deze autobusaangelegenheden. Voorts ver- wees pleiter naar het drukke autoverkeer in de groote wereldsteden. Pleiter memoreerde voorts, dat er geen enkel ongeval is geschied. Ook betuigde pleiter of bekiaagde wel zoo dwaas zou zijn met zijn rijtuig op een andere auto in te rijden en er zijn bus en passagiers er aan te wagen. Pleiter zou zoo iets poging tot doodslag noemen. Ten slotte nam pleiter de getuigenverklaringen onderhanden en kwam tot de conclusie, dat bekiaagde geen schuld treft en dat derhalve het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter zal moeten worden bevestigd. OPLICHTING. Voortgezet werd de zaak contra C. O. en H. S., aardappelventers te Alkmaar. 5 nieuwe getuigen worden alsnog gehoord, te weten: De brigadier van politie Renooy te Wor- merveer, die verklaarde, dat beklaagden te- genover hem erkend hebben, ook dat zij ten onrechte het voorwendsel hebben gebruikt, dat zij de aardappelen konden leveren aan de P. H. stichting, om zonder geld een derge- lijk groote kwantum zonder gekl los te krijgen. Beklaagden kunnen zich dat absoluut niet herinneren. Getuige Persyn, landbouwer te Terdiek, heeft een gedeelte der gekochte aardappelen aan get. Booy verkocht, maar heeft aan O. een nota gegeven. O. heeft gesproken over de P. H. Stichting. S. echter niet. R. Haspels, arbeider te Terdiek, kon niets van beteekenis verklaren,- Jacob Bezoo, landarbeider te Terdiek, weet er ook niet veel van. Getuige Rezelman, chauffeur te Alkmaar, verklaarde, dat de aardappelen bestemd wa- ren voor de Prins Hendrik Stichting. De officier eischte 6 maanden gevangenis- straf tegen ieder der beklaagden. MISHANDELING. De 23-jarige polderwerker Sch., te Anna- Paulowa, thans gedetineerd stond terecht ter zake ernstige verwonding van de getuigen Wiggers en Hendriks die hij in den nacht van 29 op 30 Oct. met een mes heeft gesto- ken. Wiggers had een groote snijwond in den arm, zoodat de groote schouderspees gedeel- telijk was doorgesneden. Dr. Obree heeft de wond gehecht en de genezing had een nor- maal verioop, docii de mishandelde is weer geheel in staat om te werken. De getroffene Hendriks hacf een snede op het schouderblad bij de wervelkolom. Deze wond is door dr. Obree behandeld en was weldra genezen. De 23-jarige J. Wiggers zeide, dat in't cafe van Borst een woordenstrijd was ontstaan ge- durende de sluiting van het cafe. Buiten stond een hoop volk, dat disputeerde over die oor- zaak van sluiting. Bekiaagde werd door ge tuigen als de oorzaak beschoirwd en hij gaf 1 hem dit te kennen. Bekiaagde deed of hij iets opraapte en drong daarop met dien arm zwaaiend naar voren. Even later voelde getuige een aanra- king en was zijn arm als verlamd. Het bloed stroomde uit de wond. Dr. Obree kwam hefl spoedig ten einde geneeskundige hulp te ver- leenen. Bekiaagde ontkende dezen getuige te heb ben verwond. Jacobus Hendriksen is ook op den nuts- avond geweest. Het was er gezellig. Getuige vond het jammer dat de cafehouder het lo- kaal wilde sluiten. Op den Zwarfenweg werd getuige uitge- scholden voor rooie. Hij keerde toen terug en bekiaagde heeft hem in die sloot gewerkt en raakte er zelf ook in. Later, toen getuige weer op't droge was, had hij pijn in den rug. Het bleek dat hij gewond was en dr. Obree heeft ook getuige behandeld. Getuige C. Wyers heeft bekiaagde met een mes zien zwaaien en steken Hij heeft Hen driksen en bekiaagde uit de sloot gehaald. Bekl. had een mes in de hand. Hij deed dat dicht en stak het in zijn zak. Getuige Molenkamp heeft bekl. een steken- de beweging in de rich ting van Wiggers. Bekl. is vloekend en scheldend heengegaan. Getuige was in den mouw van zijn jas gesne- den. liet mes is gevonden in een opknappers pakje van bekiaagde. De officier acht beide aan bekiaagde ten laste gelegde mishandelingen wettig en over- tuigend bewezen. Eisch 1 jaar gev. Verdediger mr. Eecen, bestreed die straf- schuldigheid van bekiaagde en vroeg vrij- spraak en ontslag van rechtsvervolging. Ver- zocht in vrijheidsstelling van bekiaagde. De officier repliceerd. De invrijheidstelling werd afgewezen." VALSCHE SLUISBRIEFJES. Bekiaagde Jan K., 36 jaar, schipper te Helder stond terecht ter zake het vervaardi- gen van valschelijk opgemaakte sluisbriefjes en verduistering van suiker. Bekl. was des- tijds schipper op de expressemotorboot Alk maar Packet. Bekiaagde veranderde op de sluisbriefjes de door hem als sluisgeld betaalde bedragen. Het sluisgeld van de oude siuis bedroeg 5 cent en bekiaagde maakte er 37 cent van. Voor de nieuwe siuis was het 37 34 en be kiaagde zette 6734 cent. Bekiaagde bekend de vervalschingen. Hij heeft er spijt van. Hij heeft voorts 15 K.G. suiker verduisterd uit een partij die hij vervoeren moest. Aan den dekknecht heeft hij een hoeveelheid van die suiker ten geschenke gegeven. De bootagent Mulder was overigens uitstekend over bekiaagde tevreden. Het was een flinke kerel. De winkelchef van de firma de Gruijter Slootjes heeft geconstateerd dat de aan hem geleverde suiker de wicht niet had. Er ont- brak 15 K.G. aan. De officier stelde voor een voorw. veroor deeling en wel 6 maanden gevangenisstraf met 3 proefjaren. HELING. De 43-jarige varensgezel Roelof H., te Amsterdam, stond terecht ter zake het voor- deel trekken uit goederen door diefstal verkre- gen. Hij heeft van vorige bekiaagde een hoe veelheid suiker, die Jan K., voor die Alkmaar Packet vervoerde, ten geschenke aangenomen. Bekiaagde erkent. Hij heeft er erg veel spijt van. Eisch 30 boete of 30 dagen. Stadsmeaws. Door Mrs. C. N. Williamson. AIederlandsche vertaling van Ada van Arkel 6) „U schijnt hier aardig wat millionairs te hebben," zei Sheila. Mijnheer Mc Kinnon glimlachte. „Wij zijn in de mode en maken opgang," zei hij vol- daan. „Ik heb wel eens gedacht, toen ons sei- zoen begonnen was, wat een prachtige kans juweelendieven hier zouden hebben als hij hield op en fronste de wenkbrauwen alsof hij boos was op zichzelf, dat hij zoo gepraat had met een meisje, dat tenslotte toch maar een vreemdelinge was. „Maar," voegde hij er bedachtzaam bij, „wij zijn op die mogelijkhe- den voorbereid en er is geen beroepsinbreker in Engeland of Europa knap genoeg om hier uit huis zelfs maar met een hoedenspeld weg te komen. Van rijke lui gesproken, 's middags van twee tot drie moet u beschikbaar zijn voor Lady Ethington die zich verbeeldt, dat ze een dichteres is. Van drie uur tot half vijf zullen we open houden voor extra dingen en haastwerk. Dan heeft u een uur voor uzelf om thee te drinken en een wandeling te doen, en uw avonden zijn vrij. Nu heb ik u niet meer noodig tot morgen ochtend negen uur Uw bagage is in uw kam.r gebracht en de huishoudster zal u wel den weg wijzen. U zult hem wel mooi vinden denk ik, en ik ver- moed, dat u uw maaltijden, het liefst daar zult gebruiken." „0 ja, dank u," riep Sheila vlug, met visi- »enen van mooie boeken, die ze zou kunnen lezen 'terwijl ze at bij een venster met een prachtig uitzicht. „Dan is alles dus afgesproken," zei mijn heer Mc Kinnon met de zucht van opluchting van een man die het druk heeft," behalve, dat ik er bij kan voegen, dat uw salaris aan het eind van iedere week betaald zal worden." Terwijl hij sprak drukte hij op een electri- sche bel bij zijn schrijftafel en de jongeling in de keurige livrei, die bijna onmiddeilijT verscheen, werd haastig weggestuurd om de huishoudster te roepen. „Ik hoop dat het een lief mensch is," dacht Sheila, „want ik denk, dat ik wel veel aan haar genade zal zijn overgeleverd." Maar de eerste blik op de mollige juf- frouw Ritchie met haar rose wangen, witte haar onder een kanten mutsje en haar rui- schende zwart zijden japon een echte huis houdster voor het huis van een hooggeplaatst edelman was geruststellend. Ze glimlachte tegen de nieuw aangekomene en was bereid om juffrouw Douglas iets van't huis te laten zien, op weg naar de torenkamer, als de gas- ten bezig waren zich te kleeden voor het di ner. Het was Sheila of ze in een wonderlijk sprookjesboek was beland Zij had nog nooit iets gezien dat op Glentorly-kasteel leek en kon zich niet voorstellen, dat het een hotel was. Er waren woonkamers en studeerkamers en leeskamers en broeikassen die ze zien moest, en verhalen aan te hooren over wat elk dier vertrekken vroeger was geweest, want juffrouw Ritchie had de piaats nog gekend, toen Lord Glentorly nog de eigenaar was. „De arme oude man, hij is nu dood; ge- storven van verdriet over den ondergang van het familiefortuin," zuchtte de huishoudster, „alsof zijn eigen zorgen nog niet genoeg wa- Sckouwburgbouw. Over dit onderwerp sprak gisteravond bij een groot aantal liehtbeelden in „De Unie" de heer J. van Reijendam, architect alhier, voor de aid. Alkmaar van den Ned. Aanne- mersbond. De heer C. K r i 11 e r van Schoorl, voor- zitter der aid.,* vertelde bij de opening, dat het bestuur had vernomen, dat de beer van Reijendam omlangs een Tezing hadi gehouden over het schouwburgvraagstuk en dat was aanleiding geweest, dat hem verzocht werd die lezing ook voor de afdeeling te houden. Het bestuur had! verschillende teekeningen gezien, door den heer van Reijendam ver- vaardigd en op grond daarvan durfde spr. veen leerzamen avond voorspellen. Wetende dat velen hier in Alkmaar graag een schouw- burg gevestigc^ zouden zien en omdat onder genoemdte teekeningen ook waren, die in Alk maar zeker een goed figuur zouden maken, had men ook B. en W. en den gemeenteraad op deze vergadering genoodigd, alsmede des- kundigen. Voorzoover tegenwoordig, heette spr. alien welkom. (De burgemeester en wet- houder Ringers hadden bericht van verhin- dering gezonden.) De schouwburgbouw varnf de oudste tijden. Spr. gaf bierna het woord aan den heer v a n R e ij e n d a m, die begon met op te merken, dat in Alkmaar zeker gee., alies- zins voldoende schouwburg bestaat, waar men veilig kan vertoeven. Hij hoopte aan te geven aan welke eisdien een schouwburg voor een gemeente als Alkmaar heeft.te vol- doen. Spr. herinnerde aan de speien dier volken uit de oudheid, die op een bepaalde pick piaats hadden. Reeds de oiude Grieken bouw- den een podium met zitplaatsen er omheen, var.waar de speien door alien goed gezien konden worden en waar men beschut was te gen allerlei weersinvloeden. Veela'l bouwde men zoo mogeiijk tegen heuvels. In dien tijd had men al verschillende rangen. De Romeinen bouwden speciale theaters, waarbij zij de vormen van het Grieksche theater vrijwel behielden. Uit hetgeen in Afrika is teruggevonden na verschillende op- gravingen blijkt de vorm nog zeer goed. De amphitheaters der Romeinen waren precies als de theaters, maar dan dubbel, ge heel rond. Het Coliosseum te Rome, gebouwd 80 jaar voor Christus, had een doorsnee van meer dan 170 M. Thans is er slechts weinig meer van over, doordat veel van het gebouw werd gebruikt tot den opbouw van eenige paleizen. In de 7e eeuw, toen de Romeinsche theaters geen voldoende droge zitplaatsen meer boden, werden verschillende feesten verplaatst naar de kerken, maar omdat ze vaak al te luid- ruchtig werden, ver'bood Paus Innocentius III ze ten laatste. Na de kruistochten voeiden de teruggeko- men kruisridders behoefte om speien weer te geven uit het leven van Christus, en zoo kreeg men de Passiespelen. Het tooneel werd in drie dedlen verdeeld, de aarde, hemel en hel, gelijk spr. aan de hand van verschillende platen verduidelijkte. Omtrent 1550 kreeg men weer vaste gebou- wen als theaters, eerst alleen voor de grooten der aarde, later ook voor anderen. Uit dien tijd dateert de gewoonte om de koninkiijke loges voor of op het tooneel te plaatsen, ter wijl ook de coulissenbouw toen een aanvang nam. Eenige plaatjes van theaters uit dien tijd werden door spr. getoond. Een dak ont- brak, men gebruikte inplaats-' daarvan een groot zeil. De heele bouw toonde nog veel overeenkomst met de theaters der oude Ro meinen. In de 17e eeuw brak men met de gewoonte van open zitplaatsen en kreeg men de loges (in Italie). Ook in Frankrijk zag men denzelfden voor- uitgang op theatergebied. In 1660 begon men met den hoefijzerbouw en het gebouw te Lyon, een der oudste theaters, is reeds bijna geheel zooals wij nu nog hebben. In dien tijd begon men ook aandacht te schenken aan ruimte voor foyers enz. In Frankrijk zoowel als in Italie hield men met den schouwburgbouw rekening met de gewoonte der menschen om hun gasten in een schouwburg te ontvangen. In de groote opera te Parijs (1861) heeft men nog den logebouw behouden, met dit onderscheid, dat de loges aan den voorkant laag zijn, zoodat men daar niet meer als in een hokje zit. Spr. wees er hierbij op boe weinig ruimte eigenlijk voor de toeschouwers is bestemd in dien schouwburg. In Duitschland ontstond pas in de 18e eeuw behoefte aan vaste schouwburgen en aanvankelijk werd daaraan voldaan door Italiaanschen bouw. Eerst Wagner bracht een reorganisatie. Hij ontwierp het z.g. Wagner-theater, waar een heel andere ver- lichting werd ingevoerd en tusschen tooneel en zitplaatsen meer ruimte kwam. Gok ver schillende andere wijzigingen bracht hij aan (o.a. bij de plaatsing van het orkest en het verdwijmen van de zijgalerijen), alles om te maken dat men een beter gezicht op het too neel had. Het was hier als het ware een te- rugkeer tot het Grieksche theater. Onderdeelen van schouwburgbouw. Na een korte pauze zette de. heer van Reijendam zijn causerie voort met verschillen de onderdeelen van den schouwburgbouw te bespreken, in de allereerste piaats dfen toe- gang, die steeds zoo moet zijn, dat er geen opeenhooping van publiek behoeft te ont staan, noch van hen die te voet komen, noch van hen die per as naar den schouwburg gaan. In Parijs is voor deze bezoekers een versehiilende ingang. Spr. toonde hierbij te- vens den voorgevel van de groote opera te Parijs. ren. Hij fs heengegaan voor er sprake van was, dat het kasteel in een hotel zou worden veranderd, dat zou zijn dood zijn geweest, hij was zoo'n trotsche man en vol van zijn fami- liehistorie en van de rol die zijn geslacht in het verleden had gespeeld. Glentorly was een groote naam vroeger, juffrouw, en de markie- zen van Glentprly waren de voomaamsten in Schotland. Maar de laatste honderd jaar is hun fortuin achteruit gegaan. Bijgeloovige menschen zeggen, dat het komt door een voor- spoeling in de familie, die nu uit kwam, maar dat is te lang om nu te vertellen. De arme oude markies stierf en de nieuwe is een verre neef, een heel gewone man van een kant, die nooit de erfgenaam zou zijn geworden, als er niet iets vreeselijks in de onmiddellijke fa milie van den markies was gebeurd, een hee- len tijd geleden." „Die man verkocht het kasteel aan mijnheer Mc Kinnen, of eigenlijk aan den een of ande ren rijken mijnheer, dien mijnheer Mc Kin non overhaalde om het voor een hotel te koo- pen en hem directeur te maken. De jonge Lord Glentorly al is hij niet meer zoo heel jong (behalve in vergelijking met den ouden lord) was blij dat hij van het kasteel afkwam, het moest zoo noodig gerepareerd worden en hij had niets om het op te knappen, daarom verkocht hij het voor een appel en een ei met al de oude familieportretten en tapijten en wapenrustingen. Het leek schandelijk. Geluk- kig voor hem, hadden ze het heele landgoed niet noodig, alleen het park voor de gasten en lord Glentorly was genoodzaakt de rest te houden. Maar verbeeldt u, nu hebben ze in een afgelegen stuk grond steenkolen gevon den en nu zal hij ten slotte toch rijlc worden." „Te laat om het kasteel terug te kriigen," zei Sheila beianustellend GOEDE RAAD IS DUUR ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT ■II Bij het Nationaaltneater te Miinchen is ook voor voetgangers cen andere ingang dan voor hen, die per as komen. Zoo ook bij het Hofburgtheakr te Weenen. Een zeer belargrijk ondcrded van schouw burgbouw is ook de plaatsing van het trap- penhuis. In Parijs (groote opera) is dit in de lengte-as. Bij het Hoftheater te Miinchen zijn de trappen aan de zijkanten, te Weenen zijn ze uitgebouwd ter zijde van het gebouw. Bij het Lessiiigtheater te Berlijn zijn de trappen geheel vrij van de toeschouwersruimte en ge heel brandvrij, zulks op grond van het ge- vaar, dat bij den grooten brand in 1891 aan het licht kwam. Bij het ontwerpen van een schouwburg is de garderobe een van de voornaamste din gen, omdat er voor gezorgd dient te worden dat bij het uitgaan het publiek niet op een punt samen dringt om zijn kleeren in ont- vangst te nemen. Daarom dient er meer dan een gelegenheid te zijn voor afgifte van kiee- dingstukken, waarbij er rekening moet wor den gehouden, dat die vanaf de zitplaatsen gemakkelijk is te bereiken. Bovendien dienen er spiegels enz. te zijn. Als een ideaal noem- de spr. in dit opzicht een schouwhurg, waar in de garderobe de kleeren worden geborgen op dezelfde nommers als de zitplaatsen in de zaal hebben. De ruimte voor de toeschouwers moet na- tuurlijk ook aan verschillende eischen vol- doen. De eerste is, dat men goed op het too neel kan. zien. De zwarigheid, dat men tegen den voorzittenden persoon aankijkt, kan wor den voorkomen door de stoelen om elke vijf rijen een stoelbreedte te laten verspringen, elke rij een vijf de. De inrichting dient boven dien oploopend te zijn. Noodig zijn ook zijgangen, terwijl midden- gangen bovendien zeer wenschelijk zijn. Te gen dit laatste is een bezwaar, dat juist in het midden der zaal de beste plaatsen zijn, zoodat de bouwer niet altijd over die ruimte kan beschikken voor een gang. Klapstoelen noemde spr. een noodzakelij- ken eisch. Daarna besprak de heer van Reijendam bij tal van platen de (frkestruimte en het too neel. Vooral dit laatste is een moeilijk vraag- stuk vanwege de voor het publiek ziehtbare en onzichtbare ruimte en de plaatsing der schermen. Spr. toondd een tooneel, waarbij de moge- lijkheid bestaat van verhooging of verlaging al naar men wenscht. (Afphaleia biihne.) Wat op het tooneel wordt gegeven, moet zooveel mogeiijk met de werkelijkheid over- eenkomen, vandaar dat soms heele bouwwer- ken tusschen de bedrijven van een opera moe ten worden opgericht of afgebroken. Gm den tijd der pauzes te verkorten, heeft men die z.g. diraaiende tooneelen uitgevonden, waar- voor hed wat instrumenten noodig zijn Een groot voordeel daarvan is, dat reeds voor de pauze, zelfs voor den aaflvang der voorstel- ling, met den opbouw van versehiilende din gen kan worden begonnen. Brandgevaar. N'a een tweede pauze begon de heer v R. met het derde deel van zijn causerie, voornai- melijk handelende over het groote brandge vaar bij schouwburgen. Het jaar 1881 was wel het meest noocflof:- „Ja, maar dat kan men niets schelen. Er is nog een prachtig landgoed in Norfolk, niet zoo oud als dit, maar toch heel mooi en een huis in Londen, die allebei al vele jaren ver- huurd zijn, maar die zal hij nu weer zelf ne men. Wat een bof, he? En de man verdient het niet, vrees ik. Niemand kan hem uitstaan. U zult zelf kunnen oordeelen misschien, want mijnheer Mc Kinnon heeft me verteld, dat mylord van Londen uit hier zal komen om zijn bezittingen na te gaan en als een ge wone gast hier in het hotel zal logeeren. Hij erft van de vrouwelijke linie en de familiever- wantschap is heel ver. Zijn moeder was een juffrouw Douglas, die beneden haar stand getrouwd is en zij was een nicht in den der- den graad van den ouden lord „Een juffrouw Douglas?" - „Ja. Wel, warempel, dat is uw naam, niet? Dat vergat ik. Is u ook een Schotsche, juf frouw?" „Mijn vader was een Schot. Zijn familie woonde in Argyllshire." „Wel, dan moeten het dezelfde Douglassen zijn, geloof ik. Verbeeldt u juffrouw, dat u een van de familie is en in het voorvaderlijk huis komt ais een een „Als typiste," lachte Sheila. „Ik zal me hier nu heelemaal thuis voelen." Ze sprak luchtig maar in werkelijkheid was ze vol be- langstelling en opgewondenheid. Haar vader had zelden gesproken over dte familieleden, die hem den rug hadden toegedraaid bij zijn huwelijk, maar't meisje wist, dat ze dadelijk bloed in de aderen had en ,ze besloot dat ze nu zou trachten uit te vinden hoe de relatie tusschen haar Douglassen en de Douglassen, die familie waren van Glentorly, in elkaar zat. w zal het niet aan mijnheer Mc Kinnon zeggen," zei ze in zichzelf, „het zou zoo op- snijderig en gek lijken, maar ik zal het toch heerlijk vinden om me zoo'n soort dochter des huizes te voelen en ik hoop dat lord Glentorly zal komen. Ik zou wel eens graag willen zien hoe hij er uitziet, voor't geval hij blijkt een soort van neef in de twee en veertigste graad te zijn, al zal hij dat nooit weten." Toen juffrouw Ritchie eindelijk het meisje de steenen wenteltrap van de „spooktoren" had opgebracht naar haar kamer, zegende Sheila de geesten aan wie ze zulk een verruk- kelijk vertrek dankte. Zonder hen zou dit ze ker een der meest begeerde kamers van het heele hotel zijn geweest, dacht ze: en ze had juffrouw Ritchie graag de geschiedenis van de toren laten vertellen. Maar, evenals mijn heer Munro, werd de huishoudster plotseling teruggetrokken, toen het onderwerp „spook- toren" werd aangeroerd. Sheila wilde niet aandringen, maar werd hoe langer hoe nieuwsgieciger. Toen de huishoudster op het punt stond haar alleen te laten met de belofte, dat haar middagmaql om half acht zou worden ge bracht, keerde de oude vrouw zich op den drempel om. „Ik hoop, dat u hier niet bang zult zijn," zei ze. „Het is wel wat eenzaam, want de kamer onder die van u wordt ge bruikt om bagage en oude meubelen op te bergen en de kamer daaronder wordt door den timmerman van het hotel als werkplaats gebruikt. Er is dus's nachts niemand dan t> in den toren. Maar des te rustiger. U zult lek- kerder kunnen slapen en u heeft een electri- sche bel, die u uit uw bed kunt aanraken. Als u bang is, heeft u er maar op te drukken en de nachtportier is in twee minuten hier. Maar kom, u zult natuurlijk niet schrikken. Waarom? Er is niets om u hier aan het schrikken te maken." (Wordt vervoigd.) Wij echter kunnen U een ooeden raad ge ven, die absoluut niet duur is. Wanneer gij merkt, dat het aantal uwer klanten steeds gelijk blijft, geen voor- uitgang vertoont, dan is dat een bewijs, dat uw zaak niet bekend genoeg is. U zult dus meer reclame moeten gaan maken. Reget- matig adverteeren is dan ook een eerste vereischte en we kun nen U daarom slechts met klem adviseeren:

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5