Laxeerpillen van Apotheker BOOM (naam wettig gedeponeerd) verwijderen overtoil ig gal en slijm en bevorderen en regelen een loeden stoelgang. Verkrijgbaar in de meeste ^potheken en Drogistwinkels a 30 en 55 ct. per doosje. der provincie een redelijken indruk maakt. Men mag echter niet vergeten, dat een be- lastingverlaging is ingevoerd, die niet zonder invloed kon blijven, hetgeen spr. eveneens met cijfers aantoont. Als bij een zoo belangrijke belastngverlaging toch nog 2.3 mi'lioen als eerste post op de begrooting van inkom- sten kan worden geplaatst, dan is er zeker teden tot tevredenheid. Spr. had ook tegen den opzet der begroo ting geen bezwaar en wees er op, in verband met het wegenfonds, op, dat de provincie in de laaiste jaren in staat is geweest nog al wat te reserveeren. Er is in de aideelingen gezegd, dat er nog wel postjes zijn, maar Ged. Staten ontkennen dit. Spr. kon echter niet aannemen, dat dit antwoord geheel juist is. De heer Polak constateerde derhalve, dat de provinciale financien er goed voorstaan en dat er geen reden L? voor alarmeering. Hij gaf ook toe, dat er redenen van tevredenheid zijn over den gang van zaken bij het electri- citeitsbedrijf, maar meende, dat er toch rede nen zijn om het bedrijf in het oog te houden De moeilijkheid van het P.E.N, was, dat in den oorlogstijd een duur net mcest worden ge- bouwd. Nu kan het bedrijf slechts gunstig worden als het er in slaagt een steeds grooter afzet van kilowat te krijgen. Het meet zoo worden, dat het voor de afnemers steeds meer, loonend wordt van het bedrijf stroom te ge bruiken. Spr. wees op een passage n het ver- slag van het bedrijf, waaruit bleek, dat ee geheel anderen weg zal worden ingeslagen Bij de isvoering van een zoo fundamenteele verandering in'de bedriifspolitiek, is het wel gewenscht, dat de Staten daar hun meemng over kunnen uitspreken. Van het waterleidiggbedrijf lean men mder- <3aad niets dan goeds zeggen. Komende tot de begrootmgen der zieken huizen, constateerde spr., dat ook hier reden is tot tevredenheid. Hij meende, deze begroo- tingen overziende, dat er reden was ran Geo. Staten een wcord' van lof en dank te breu- gen- (Applaus). Spr. kon geen lof u tspreken. waar het be- trof de verh ending tusschen Ged. Staten en de Prov. Staten. Wat hij daarcver zevgen zal, zegt hi] met namens zichzelf aileen, maar narrrns zijn fractie. Het was spr. cpgevallen, dat er ie s veranderd was irr de verhoudmg tusschen Ged. en de Prov. Staten en die verandermg was er niet een ten goiide. Er is een lust om geschillen tusschen be'den cp de spits te dru- ven. Spr. heeft de verwachting gehad, dai door samenwerking van scciaal-derrocraten, katholieken en vrijz.-democraten een college zou worden gevormd, dat zou werken in ae- mocratische richting. Hij was daarin eernes zins teleurgesteld en dacht in de eerste p.ar.s aan het debat over de 48-urige arbeidsweek. De officieele vertegenweordiger van Ged. Staten Geroep: „Wie is dat?" De heer Polak: „De heer Bomans heeft daarbij blijk gegeven va.n een mentaaxeit, die Zeer teleursielde. Het wcord van den heer Bomans: „48 uur is rroed en 54 uur s goed, maar 54 uur is gcedkooper", heeft velcn zeer pijnlijk geirolfen. Dat Ged. Staten vooi een f 50.000 een groat goed op cyrische wijze hebben willen verkwanaelen, heeft een onaan- genamen indruk gemrakt. Spr. ziet hierin een getuigenis van vechllust, die hij liever n et had gezien. „Gij zijt geen regeering", zeide Bpr. Stemmen: „Dan zouden ze demissio-nair zijn." De heer Polak: „Gij moet gezamenlijk met de Prov. Sta:en de zaken der provincie d.e- nen." Spr. vond het niet behooiiijk, dat Ged Staten zich, als zij dan zoo vechtlustig zijn, verschuilen achter de bezuinigingscommis sie en andere colleges. Spr. wees vervolgens op de quaestie inzake het Amsterdamsche meelbesluit en zegt, dat de reheele atmosfeer daarvan spr. gehirderd heeft. Spr. kwam vervolgens tot de vacantietoe- slagen cp de gemeentebegrootingen en ging het standpunt van den voorzitter nog eens na. Ged. Staten verldaren, dat men op cdu- ranten-verslagen niet moet afgaan, maar de Staten willen ten aanzien van hetgeen door den Raad van State is gezegd, toch weten of het waar is, dat de veriegenwoord gerva" Ged. Staten, de heer Bomans, voor den Raad van State anders heeft gesproken, dan de voorzitter dat in de Staten heeft gedaan Spr. vrceg daar thans het oordeel over van Ged. Spr. merkte op, dat Ged Staten niet zijn de grootvaders of de tcezichthoi'ders van de Prov. Staten. Er moet weer zijn, zoo besloot spr., een gcede hartelijke verhauding en daar-, om zeide hij tot Ged. ,.herzie Uzelf en trachc goede Ged. Staten te zijn". De heer De Hartogh (V.-B.) die hierna het woord verkreeg, gaf een toelichting van de reeds door hem ingediende motie. Spr. begon met te zeggen, dat door een der leden van de Staten was verklaard, dat hij in het algemeen meer leiding en krachtiger initiatief had ver- wacht van den Gedeputeerde, die speciaal be- last is met de zorg voor de volksgezondheid in deze provincie. Het is niet de eerste maal, zeide spr., dat de Staten van dit gewest zich met de melkvoor- ziening in deze provincie hebben bezig te houden. Spr. vestigde de aandacht op hot rapport omtrent de melkvoorz'ening, uitge- bracht door Ged. Staten in 1907; rapport, dat een gevolg is geweest van de vergadering van 17 Juli 1907, waarin tot Ged: Staten de uitnoodiging werd gericht om de noodige in- lichtmgen aangaande den feitelijken toe- stand der melkvoorziening in dit gewest bij de gemeentebesturen en de gezondheidscom- missien en bij de Noord-Hollandsche vereeni ging „Het Witte Kruis" in te winnen en aan de vergadering mededeeling te doen van de inlichtingen en daaraan de beschouwingen te verbinden, waartoe zij het college van Ged. aanleidmg mocht hebben gegeven. In haar oorsprong afkomstig van zieke dieren, kan, zegt spr., de melk draagster zijn van ziekte- kiemen, die op de gezondheid van den mensch hoogst schadelijk inwerken. De melk, afkom stig van zieke dieren, kan mede nadeelig zijn ten gevolge van aan het dier gegeven medi- camenten. De melk aan de koe ontrokken. "staat buna onafgebYoken aan Besmetting bloot. Gebrek aan de eerste begrippen van zindelijkheid en hygiene bij het personeel, on- reinheid en onfrischheid van de stallen, onvol- doende reiniging of reiniging met ondeugde- lijk water van het vaatwerk, zorgeloosheid bij het bewaren en vervoeren van de melk zijn alle factoren,'die op melk hup schadelijken invloed kunnen doen gelden en op deze pun- ten laat de melkvoorziening ook in deze pro vincie zeer veel te wenschen. Als men op den voorgrond stelt, zeide spr., dat verontreinig- de melk meer vatbaar is voor het opnemen van ziektekiemen dan zuivere melk, dan springt het in het oog, dat onderzoek op be smetting der melk noodzakelijkerwijs met zich moet brengen het onderzoek naar de wijze, waarop de melk verontre-nigd kan worden en dan ook veelal verontreinigd wordt. Daartoe werkt allereerst mee de toe- strnd der veestallen. De melk van zieke dieren, voorzoover die niet, hetzij als gevblg van de ziekte-zelf, het- zij als gevolg van het gebruik van medica- menten, ophouden met melk geven, wordt nog dikwijls eenvoudig als gezonde melk behan- deld. Het rapport omtrent de melkvoorzieiring, in 1908 door Ged- aan de Prov. Staten uit- gebracht, heeft, zegt spr., weinig van zijn ac- tualiteif verloren en heeft ook thans nog groote verdienslen afgescheiden van het ge- lukkige bezit van onze gezegende provincia'e waterleiding en van het electrische net. Het melkbesluit van 23 Juni 1925 houdt in de eischen, waaraan de melk, die door de melk- veehouder§ verkocht wordt, moet voldoen. Spr. gaat deze eischen uitvoerig na en ver- zoekt de rotie, die door hem en zijn fractie- gencoter ingediend, te beschouwens als een vraag v:t den volgenden inhoud: „Welke bemoeiingen denken Ged. Staten te nemen naar aanleiding van de invoering van het me'kbesluit van 23 Juni 1925." De heer Bosnian (V. B.) wil in de eerste plaats de opmerkingen van den heer Polak onderschrijven over de reserves. Spr. zou er voor zijn, dat alle kleine reserves tot een groote werden samengevoegd. Het ligt voor de hand, dat de Staten wat meer willen weten over die reserves en spr. zou wenschen, dat de behartenwaardige dirgen, die de heer Po lak heeft gezegd, werden ter harte genomen. Spr. kan niet onderschrijven, hetgeen de heer Polak over de bedrijven heeft opgemerkt. Het zou volgens spr. van een veel betere zakelijke opvatting hebben getuigd als de Staten be- sloten hadden de klappen, die het electrici- tcitsbedrijf gedurende de oorlogsjaren gekre- ■•gep h^eft, maar eenvoudig af te schrijven en niet jaarlijks waren gaan werken met het morphinespuitje. Spr. wijst vervolgens op de houding, tegenover gemeentebesturen aange- komen.' In het verslag wordt gesproken van onwillige gemeentebesturen en va» vorderin- gen op'gemeenten, maar in hun antwoord zijn Ged. Staten wat voorzichtiger. Spr. be- strijdt intusschen de juistheld van het stand punt van Ged. en behandelt uitvoerig het ge- vai van Alkmaar. Hij beoogt, dat de gemeen- te bereid is een billijken prijs te betalen, maar dat zij niet wer.scht op te komen yoor de mis- slacen van het overheidsbedrijf. Spr. acht deze houding van Alknjaar volkomen juist en zal gaarne vernemen, welk antwoord Ged. Staten daarom hebben te geven. Spr. sluit zich hier aan bij hetgeen de heer Polak heeft ?ezegd over de wenschelijkheid, dat de Prov. Staten befer worden ingelicht over de tarie- ven. Over het waterleidingbedrijf heeft spr. slechts lof. Spr. komt hierna tot de beschouwing van den heer Polak over de samenstelling van het cdHege van Gedeputeerden. Hij zou een wcord van critiek willen doen hooren. Het is goed, dat het college van Ged. Staten naar buiten optreedt als een geheel en dat is wel cens anders geweest. Er zijn b.v. leden van het co^ege, die in woord en geschrift buiten het college de voorstellen van Ged. Staten aan critiek orderwerpen. Dit acht spr. njet go°d. Stemmen: „Zeer juist." De heer Bosman: ..Dergelijke critiek moet aileen vernomen worden in deze vergade- De heer Ophorst (C. H.) geeft hierna een korte toelichting op het voorstel, door hem met etikele andere leden ingediend, over pen- sio1—leering van de weduwen en weezen van Ged. Staten. Het voorstel gaat uit, zegt spr., van de gedachte, dat pensionneering wen- schelijk is. Spr. zou wenschen, dat een com- missie uit de Staten werd gevormd, om een onderzoek in te steEen en dat het verslag van die commissie nog in deze zitting in behande- ling zal komen. Spr. verzoekt den voorzitter zidk een commissie te willen samenstellen. De voorzitter stelt het voorstel onmiddel- lijk aan de orde. De heer Kleerekooper (S. D.) zou zich wel eerst wil'en beraden over deze vraag, Daar om zou hij willen verzdek<en, dat de voorstel- lers zich bepalen tot het verzoek om een com missie aan te wijzen en de overweging weg- laten. De heer Ophorst zegt, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. A'sdus gewijzigd, wordt het voorstel zon der hoofdeliike stemming aangenomen. De voorzitter zegt gaarne bereid te zijn een commissi aan te wijzen en noefnt daar- bij als voorbeeld de samenstelling der com missie in 1°18. Op verzoek van den voorzit ter stellen de heeren Kleerenkooper, De Jong Schouwenburg, Bosman, Verschure en mej. v d. Berg, zich bereid de commissie samen te steEen. Hierna wordt gepauzeerd. Gistermiddag om half twee is de vergade ring hervat. De algemeene beschouwingen over de pro vinciale begrooting en de begrootingen voor de bedrijven worden voortgezet. De heer Verschure merkt op, dat de be schouwingen van den heer Polak wel veel te- genspraak zullen ondervinden. Vooral wat den toon van den heer Polak betreft. De heer Otto: „Ik geloof, dat er hee'e- maal geen sociaal-democraten meer aanwezig zijn De heer Van, der Waerdcn: „Zoo, meneer Otto!" (Gelach). De heer Verschure. voortgaande, merkte op, dat wat did beer Bomans over de 54-urige werkweek gezegd heeft geheel in de Inn van het door de Bezuinigingscomimssie aangege- ven richtsnoer lag. De heer Brnch besnreekt de task der pro- v.inrie ten opzichte van het buitengewoon onderwijs. Het dqet hem leed, dat Ged. Staten voorloopig in afwijzenden zin hebben be- slist. De heer Colijn bestrijdt de reden van den heer Polak, welke sommige leden nog wel ge- matid noemen. Als dit een gematigde rede is, dan zou de heer Colijn den heer Polak wel eens een ongematigde rede willen hooren uit spreken. Hij merkt op, dat, als hij over de samen stelling van dit college zou moeten spreken, moet mededeelen, dat die niet is overcenlcom- stig de tegenwoord'ige samenstelling der Pro vinciale Staten. De heer .Thomassen geeft Ged. Staten in overweging te bevorderen, dat het aantal ge- meenten in deze provincie kleiner wordt. Sprekende over de bedrijven, spreekt hij de hoop uit, dat het watergewin op de meest economische manier zal worden gebruikt. Tenslotte bepleit hij betere behartiging van de belangen der werkloozen, aan wie zoo- veel mogelijk productief werk moet worden gegeven tegen behoorlijk loon. Het lage loon schrikt velen er van af, om zich bij de werk- verschaffing aan te melden. De heer Asscher deelt mede, dat men van hem geen algemeene beschouwingen moet verwachten. Hij kan zich volkomen vereeni- gen met wat zijn partijgenoot de heer Bos nian hierbij heeft gezegd. Spreker verheugt zich zeer over den geeden gang van zaken, al oppert hij ten opzichte van sommige be- driiven eenige bedenkingen. De heer Mendels bespreekt eveneens de woorden, door mr. Bomans gesproken in den Raad van State, en nog wel namens Ged. Staten, speciaal ten aanzien van den vacantiebijslag. Spreker kan die woorden niet begriinen.' Het ging hier over een bedrag van f '23.000 bij een begrooting, waarmee 9K mil'ioen gemoeid is. Ten opzichte van die van Haarlem was hiervan schijn noch schaduw. Er is geen en- kel argument aangevoerd kunnen worden da de financieele toestand van Haarlem een uit- gaaf van 23.000 voor een kleinen vacantie bijslag niet zou toeiaten. Ged. Staten, die niet op den zetel van de raadsleden mogen zitten, behoeven ook geen waarschuwende circu lates van de regeering te accepteeren, want Ged. Staten is een college, dat wettelijk vol komen zelfstandig staat. Dc heer Ketelaar zal slechts een korte be schouwing houden. Hij meent, dat- de pro vinciale financien goed in orde zijn. Het be- heer van "de financien is bij dit college van Ged. Staten in goede handen. Ook hij vestigt de aandacht op de tegen- spraak tusschen de woorden van den voor zitter van" Ged. Staten in de memorie van antwoord en de woorden van den heer Bo mans ten opzichte van den vacantiebijslag in den Raad van State (afdeelin& Geschillen van Bestuur). Gaarne zal spreker een -nadere ver- k'laring van Ged. Staten vernemen. De heer Kleerelcoper bestrijdt den heer Co lijn ten opzichte van wat deze gezegd had pver het hengelen door de sociaal-democra ten naar de gunsten van de roomsch-katho- lieken. Spreker breekt een lans voor de alge meene ontwikkeling van de bevolkig ten plat- telade, vooral ook wat de muzikale ontwik keling betreft. Daarom heeft hij gevraaga, of Ged. Staten deze aangeiegenheid eens zou den willen bestudeeren. Het heeft hem dan ook gespeten, dat hem door dit college ge- antwoord werd, dat hij dan maar zelf een motie moest indienen, die deze zaak moet pn- derzoeken. Nogmaals vraagt spreker, of Ged. Staten dit denkbeeld in studie willen nemen. De heer Van der Glas stelt een motie voor, waarin gevraagd wordt om werkver- ruiming met financieelen steun van de pro vincie en om de belooning daarvoor vast te stellen tegen de plaatselijk geldende loonen. Deze motie wordt voldoende ondersteund. De heer De Jong Schouwenburg bespreekt uitvoerig het voorloopig verslag en bestrijdt ook de rede, die de heer Polak in de ochtend- vergadering heeft aitgesproken. De heer Korff vestigt de aandacht op het groote verschil in prijs van den electrischen stroom in Amsterdam en in andere gemeen- ten in deze provincie. Hij vraagt daar inlich tingen over. De heer Staalman is niet tevreden over het antwoord van Ged. Staten op zijn vraag, of er ter bestrijding van de werkloosheid bij het aanleggen van wegen ook arbeiders aan het werk gezet kunnen worden, die geen vaklieden zijn.'Spreker bepleit eveneens werk- verruiming. De heer Otto is er tegen, dat de begroo tingen sluitend worden gemaakt door buiten- gewone middelen. Spreker vereenigt zich met de door den heer Bosman gesproken woorden ten aanzien van de provinciale financien. Ten opzichte van deze begrooting acht spreker optimisme gerechtvaardigd, maar hij zou toch wel graag van Ged. Staten willen hoo ren, of er ook reden tot optimisme bestaat voor de jaren na 1926 en wat zij van de toe- komt verwachten. Hij voorSpelt, dat er zelfs wel eens voorstellen tot belastingverhooging aan de orde gesteld zullen moeten worden. Te kwart voor vijven verdaagt de voor zitter, de vergadering tot Dinsdag 22 dezer Dan zal allereerst de puntenlijst aan de orde worden geste'd en na afloop hiervan wfeer de behandeling der provinciale begrooting en de begroebngen der bedrijven. Het eerst, komt dan mr. Bomans (Ged. Staten) aan het woord. EEN NOODLANDING. Het Junkersvliegtuig D. 376, van de Zweedsche Aero Transportmaatschappij, heeft vandaag, op weg van Amsterdam naar Essen, een noodlanding moeten doen bij Oosterbeek, onder Doorwerth, waarbij het toestel nogal ernstige averij kreeg. Geen van de inzittenden kreeg eenig letsel. DE VROEGE WINTER. Het is de bevolking van Urk gelukt na een inspannenden arbeid van verscheidene et- malen zes van de zeven schippersvaartuigen in de Urker haven te brengen. Van de ver- eeniging „Hulp en Steun" js veel materiaal verloren gegaan. De UK. 58 zit nog in het ijs. Dit schio behoort aan denzelfden schip- per die in 1923 ziin vaartuig in de Noordzee verloor en in 1925 op het strand geraakte. DE OPDR j\CHT AAN DR DE VISSER. „De Tijdmeent; dat dr. De Visser wel in de eersD piarts zal crobeeren de sametiwer- king der rechtsche partijen te herstellen In dit gevai past de katholieke pers groote bescheidenheid. Wanneer de aokter komt in de learner, waar een zwaargewonde te ziel- togen ligt, dan olijven de huisgenooten ern- stig-stil en kijKen zwijgend toe. Deze dokter heeft ons vertrouw; n Wij twijfelen er niet aan of hij za de diagnose zuiver weten te stellen Missthien weet hij ook het genees- middel aan de hand te doen, om de geslagen ■Wond te heelen. Als medevoelende huisge nooten 'in het rechtsche gezin, wachten wij met vertrouwen op de bood&chap, die de dok'er ons zal brengen. Als nirnschelijke kracht hier nog iets ver- mag zal dr. De Visser ons vertrouwen niet te leur stelieny VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DEN STORMRAMP. Het noofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft van het Belgische Roode Kruis 185.456 francs ontvangen ten behoeve van de slachtotfers van de Stormramp. Dit be drag is in de provincie Antwerpen bijeenge- bracht door een Antwerpsch Comite, onder leiding van den heer Castelein te Antwerpen. OP Z'N AMERIKAANSCL. Omstreeksch twaalf uur Maandagmiddag vervoegden zich aan een sigarenwinkel op een druk punt van Oosterbeek, twee heeren, die per auto waren gekomen, meld! de „Tel." Terwijl de auto bleef wachten, kochten beide „heeren" in den winkel een paar kistjes. si- garen en betaalden ieder een bankbiljet van 300. Toen de winkelierster het wisselgeld had gehaald en dit op de toonbank wilde uittel- len, werd zij plotseling door een der mannen aangevallen en met een hard voorwerp op het hoofd geslagen, zoodat zij bewusteloos ineen zakte. De uutobandieten verzamelden daarop al het geld bijeen en poetsten met die buit de plaat. - Aldus luid+ het verhaal van de winkelier ster, die even later door een kennis in den winkel gevonden werd. VERGADERING R.-K. KAMERFRACTIE. Naar de „rAsb." verneemt zou hedenmid- dag na afloop* van de vergadering der Tweede Kamer in het Kamergebftuw een bij- eenkomst plaats hebben van de R.-K. Kamer- fractie. DE TAR EFWET. „De Rsb." deelt mede, dat thans een re- geling is vastgesteld vocr het verleenen van vrijdom van invoerrecht voor vruchten, vruchtdeelen, specerijen en drogerijen, gebe- zigd voor de vervaardiging van aetherische olien en andere niet aan invoerrecht onder- worpen goederen. OOK „WOEKERBESTRIJDERS". 12.50 informatiegeld weggegooid. „De Schakel" schrijft: „Dezer dagen plaatste de Commissaris van Politie der Centrale Recherche te Am sterdam in de pers een waarschuwing tegen personen vaak werkende onder een fraaien firmanaam die voorgeven hypotheken en credieten te kunnen verschaffen, doch die, nadat zij hun. clienten een bedrag voor z.g.n. „informatiekosten" hebben laten storten, niets meer van zich laten hooren". „Hoe mooi dergelijke oplichters hun zaak voorstellen, bewijst onderstaar.de brief, door een voorschotaanvrager ontvangen: (Cursiveering van „De Schakel".) „In teleefd antwoord opkan ik u me dedeelen 1COO beschikbaar te hebben, van eigen geld, hetwelk bij een bank berust, ter wijl ik het uitzet, tegen onderstaande voor- waarden, rente 7 pet. a 6 pet., aflossing naar verkiezing, evenals de duur van. de geldlee- ning. Honderden mertsclun zijn door mij ge- holpeti; schriftelijke en mondelinge dankbe- tuigingen zijn in mijn bezit. Binnen 8 dagen kan. het geld in uw bhzit zijn, mits' natuurlijk de informatie goed is. Van een voorwaarde kan niet afge weken worden, nil de kosten, de ze moeten vooruit worden betaald, doch te genover de grootst mogelijke garantie, dat het aargevraagde geld in het bezit van den aanvrager komt. Wendt u tot mij en u helpt me de woeker bestrijden op wier beteugeling ik mij gesteld heb. Zendt u per omgaande f 12.50 voor kosten en u ontvangt onmiddel- lijk formulier ter invuiling; daarna krijgt u binnen 8 dagen bet geld in uw bezit, als de informatie u als soiled man aanduid. EEN BEHANGSELMUSEUM. In de meeste museums vinden wij eene af deeling, waar fraaie oude textiele stoffen zoo- als gooelins, brocaats, geborduurde stoffen, ook uit overoude tijden. in hoogst primitieve d ess ins en kleurcomtinaties aanwezig zijn Het artikel behangselpapier,. hoewel een eigen en belangrijke functie vervuilende in de huiselijke decoratie, een. artikel dat toch ook een „geschieaenis" heeft, vinden wij ver- onachtzaamd. Hoe interessant en leerrijk zou het zijn, wanneer wij eens een collectie monsters kon- den zien. van wat men vroeger in behangsel- papieren heeft gebracht, in stijl en kleursa- menstellingen. Zoo mogelijk in volgorde gearrangeerd, zou zoo'n collectie ons de smaakLnrichtmgen van verschillende tijden en de smaakontwik- kelmg tot op heden laten zien, waaruit veel leering getro-kken zou kunnen worden. Wij gelooven, dat een dergelijke collectie, samengebrgcht en tentoongesteld als in een Museum, de belangstelling zou wekken van iederen vakman. De Firma A.bert Roosebootn te Amster dam, heeft de goede gedachte gehad het ini tiatief te nemen tot oprichting van zoo'n Be- hangselmuseum. DaartOe roept zij echter de medewerking in van alle vakgenooten om haar ten dienste te zijn met oude rollen of staalboeken van al- lerlei behangselpapieren, zoowel van de goed- koopste tot de fijnste soorten. In een vergettn hoekje van winkel, maga- zijn of werkp.aats, heeft men er ncg wel een of ar.der min of meer groot staal uit vervlo- gen tijden, en wanneer men voor het denk beeld der firma iets voelt, dan kan daaruit ontstaan een permanent museum, dat steeds wordt aangevuld en-over meerdere tijdiper- ken een beeld geeft van de ontwikkeiings- gang en gedeeltelijk ook van de historic van het behangselpapier. Wij vertrouwen dan ook, dat het beroep op de medewerking onzer lezers, niet zonder ge volg za! blijven, integendeel de firma zooveel sueces zal hebben, dat het Behargselmuseum binnenkort tot stand zal zijn gekomen. Het doel is niet aileen sympathiek, maar ook belangwekkend en verdient daarom den steun en de medewerking van alle vakgenoo. ten DE MINISTERIEELE CRISIS. Dr. De Visser en de Chr. Hist. Unie. Dr. De Visser, die opdracht heeft tot vor- ming van een parlementair kabinet, nam gis- ter deel aan de bijeenkomst, van het hoofd- bestuur der Chr. Hist. Unie te Utrecht. INBRAAK. Vannacht is ingebroken in een perceel aan de Laan Copes van Cattenburch, in Den Haag, bewoond door de familie C. De in- brekers wisten zich toegang te verschaffen door een brandgang, waarna zij een keu- kenraam forceerden. Er is eenig tafelzilver ge- stolen. Blijkbaar zijn de daders in hun bedrijf gestoord; verschillende goederen, welke ge- reed stonden om te worden meegenomen zijn achtergelaten. BESCHERMING VAN DIEREN. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren ver zoekt ons mee te deelen, dat wanneer in ge- vallen van dierenmishandeling er termen mochten zijn voor in beslagneming van het mishandelde dier, doch bij den betrokken polihe-ambtenaar tegen die inbeslagneming met het oog op de kosten, welke daarvan wegens voeding en stalling gedurende het strafproces het gevolg zouden-kunnen zijn, bezwaar mocht bestaan, men zich schriftelijk tot genoemd hoofdbestuur (Prinses Marie- straat 's Gravenhage) kan wenden, hetwelk dan bereid is, in die kosfen bij te dragen of deze zelfs,. zoo noodig, geheel voor zijn reke- ning te nemen. EEN PRACTiSCH MIDDEL'. In „De Kleinveeteelf wordt melding ge maakt, op welk een practische manier een landbouwer heeft nagegaan, welke van zijn 80 jonge, van een goeden legstam afkom- stige hennen tot de vroeglegrijpe behooren. Dit te weten is n.l. van groot belang, daar deze eigenschap meestal gepaard gaat met goede legcapaciteiten. In October ving de leg aan en werden de kippen die op de nesten zaten met een stipje verf achter op den kop gemerkt. Dit merken gebeurde heel voorzichtig; gee-t enkel dier werd er bang door Deze behandeling werd gedu-ende eenige dagen voortgezet, totdat er een goede 25 waren geteekend. Deze die ren, welke een genummerden ring aan den poot kregen, zulien voor 1926 den foktoom vormen. De vraag zou misschien kunnen worden gesteld, waarom deze hennen niet dadelijk van eeD ring werden vocrzien. Het voorloo pig merken >p de boven aangegeven wijze heeft echter twee groote voordeelen, n.l. dat men een pasbecrinnende legster niet lastig valt (het storen is dan zeer nadeelig voor het verder verlocp van den leg) en dat men nimmer dezelfde kip verschillende malen moet opnemen, want op het nest is niet te zien. welke kip reeds een ring aan heeft! HET FEEST VAN HET CORPS MARINIERS. De herdenking van het 250-jarig bestaan van het korps mariniers is gisterraorgen aan- gevangen met het verrichten van een daad van pieteit Jegenover onze zeehelden. In de Rotterdamsche Sint Laurenskerk, waar o.a. Kortenaer, Witte Corneliszn. de With, Johan de Liefde en Van Brakel begraven liggen, hadden zich verzameld de commandant, de officieren en een detachement manschappen van het korps, benevens de oud-commandant, luit.-kolonel Griiske, generaal Snijders, oud- opperbevelhebber van land- en zeemacht, oud- minister Van Dijk en verschillende leden van het herdenkingscomite. Nadat de orgarist der kerk, de heer H. de Vries, vaderlandsche liederen op het orgel had gespeeld, trad de commandant, luit.-ko lonel J. Oele naar voren, die een rede uit- sprak. Nadat deze rede was aitgesproken, werd op het orgel het „Wilhelmus" gespeeld, waar na luit.-kolonel Oele de kransen legde. Kolonel Groen, inspecteur van het korps gaf uit naam van den Minister van Marine, dien hij vertegenwoordigde, uiting aan zijn sympathie voor deze daad van pieteit, aan onze zeehelden bewezen. Hij dankte inzonder- heid oud-Minister Van Dijk en generaal Snij ders voor hun tegenwoodrigheid bij de plech- tigheid. De Koningin zal zich bij de te Rotterdam op het Schuttersveld te houden parade ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van het corps mariniers, doen vertegenwoordigen door vice-admiraal F. Bauduin, adjudant-ge- neraal van H. M. en chef van haar militaire. huis. Prins Hendrik zal persoonlijk bij die para-, de tegenwoordig zijn. IN T BAD VERGIFTIGD. In een woning in de Kinderstraat te Rot-i terdam is gisteravond een dame bewusteloos geworden, terwijl zij een bad nam ten gevolge van toevoeging van een of andere vloeistof aan het badwater. De patiente werd naar't O. L. Vrouwen- gasthuis overgebracht en was gistermiddag nog bewusteloos. vi- KORTE BERICHTEN. Maandag is te Utrecht gehouden de algemeene vergadering van de National* Christen-Officieren-Vereeniging, waarin te- vens het 25-jarig bestaan der vereeniging ii herdacht. Prof. J. G. de Jongh, hoogleeraar aan de Nederlandsche Handels-hoogeschool in de bedrijfsleer en rekeningwetenschap is gisteren overleden. De Algem. Nederl. Zuivelbond advi- seert, het ambt van directeur-generaal van den landbouw niet weer te doen bekleeden. Hij wenscht geregeld vrijwillig overleg tus schen de regeering en de landbouw-organisa- ties. Het rectoraat der Theologische school1 te Kampen is Dinscagavond overgedragen door prof. dr. J. Ridderbos met een rede over „De Godsverkondiging der profeten" aan prof. dr. T. Hoeksira. Een hoofdinspecteur van politie heeft Dinsdagavond een autobus van de CoSpera- tieve verkeersvereeniging tusschen Delft en Den Haag in besiag genomen, wegens het vervoeren van passagiers, die geen lid van de cooperatie zijn. Prof. dr. Kamerlingh Onnes is benoemd tot correspondeerend lid der Parijsche Aca- demie van wetenschappen. ripo-."

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7