- Dinsdgg is in den ouderdom van 82 Jaar in Den Haag overleden de heer mr. M. J. de Witt Hamer, oud-rijksadvocaat en oud- deken der adVocaten te Middelburg. AUTO-ONGEVAL. Gisteravond te ongeveer tien uur is op den Overtoom nabij de Anna Vondelstraat een personenauto, die uit de richting Gerard Bratodtstraat kwam, tegen een boom aangere- den. De bestuurder schijnt, doordat de wa- gen slipte, het stuur te zijn kwijt geraakt. Een inzittende passagier, die 'geen kwe'suren kreeg, moest zich, doordat hij ernstig ge- schrokken was, onder behandeling van een medicus stellen. De chauffeur werd aan het linkerbeen ver- wond. De auto is zwaar beschadigd. INRICHTING VAN DE WAAG TOT HISTORISCH MUSEUM. Reeds vele jaren bestond bij het Gemeente- bestuur van Amsterdam het voornemen het Waaggebouw op de Nieuwmarkt te bestem- men voor Amsterdamsch Historisch museum De wereldoorlog heeft dit plan op den achter- grond geschoven. Thans echter lijkt het B. en W. het oogenblik gekomen om dit plan weer op te vatten en aan het Waaggebouw, dat een der meest karakteristieke der Amster- damsche monumenten is, de bestemming te geven van een' Amsterdamsch historisch mu seum. De uitvoering van dit plan wordt in hooge mate vergemakkelijkt, doordat de dames M C. en C. van Eeghen er prijs op stellen te vol- doen aan den door wijlen hun broeder, den heer J. H. van Eeghen bij zijn leven geuiten wensch, de Gemeente Amsterdam een bedrag van 20.000 hebben aangeboden met de me- dedeeling, dat zij gaarne zullen zien, dat dit bedrag bestemd wordt voor de inrichting van de Waag tot historisch museum. B. en W. geven den Raad in overweging dit bedrag te aanvaarden onder betuiging van bijzondere waardeenng en het overeen- komstig het verlangen van de schenksters te bestemmen om het Waaggebouw inwendig geschikt te maken voor de huisvesting van dit museum. In het museum zullen o.a. worden onderge bracht: 1. voorwerpen uit de Rariteitenka- mer, bijeengebracht door wijlen Mr. Nic. de Roever; 2. voorwerpen en curiosa uit de verzame ling van het Kon. Oudheidkundig Genoot- sctiap; 3. een groot gedeelte der verzameling der Schutterij 4. voorwerpen en schilderijen uit het Rijks- museum, die op de geschiedenis van Amster dam betrekking hebben; 5. topografische voorstellingen van Am sterdam. Het ligt verder in de bedoeling om het be- heer van dit nieuwe museum op te dragen aan den directeur van het Stedelijk Museum, die voor dit onderdeel van zijn taak zal wor den bijgestaan, door een te benoemen commis- sie van advies. VLOT GEBRACHT. Het op 25 November bij Tersehelling ge- strande stoomscbip „Ellen Larsen" is gister door de bergingsbooten van de firma Doek- sen en Dros weer vlot gebracht. Buitenlaml DE ZITT1NG VAN DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. De Raad van den Volkenbond heeft zich gister beziggehouden met de financieele sa- neering van Hongarije. Minister-president, graaf Bethlen, dankte den Volkenbond voor de hulp, verleend aan het Hongaarsche vclk. Daarna besprak de Raad de financieele en economische saneering van Oostenrijk, waar- bij de minister van buitenlandsche zaken van dat land, Mataja, van zijn instemming met het verslag van Chamberlain blijk gaf. Het verslag werd daarna aangenomen. Een ander onderwerp van bespreking vorm- de de Poolsche wacht voor het munitiedepot in de'vrijstad Danzig. Na voorlezing van het verslag van Quino nes de Leon concludeerde de Raad tot goed keuring van een dergelijke wacht, evenwel met den wensch de "wacht, indien mogelijk, niet uit een militair, doch uit een gendarme- corps te doen bestaan. Het verslag van Quinones de Leon werd daarna goedgekeurd. De Oostenrijksche minister van buitenland sche zaken heeft des avonds de persvertegen- woordigers ontvangen en htm zijn indrukken medegedeeld betreffende het saneeringswerk in Oostenrijk. Hij verklaarde o.m., dat de fi nancieele saneering der republiek als vol- tooid beschouwd kan worden. Het gaat er thans nog slechts om de economische sanee ring van handel en industrie met gelijke re- sultaten uit te voeren. DE DUITSCHE KABINETSCRISIS De Kabinetscrisis duurt nog onveranderd voort. Gistermiddag zijn na de plenaire zit- ting de onderscheidene Rijksdagfracties af- zonderlijk bijeen gekomen. Van deze besprekin- gen worden concrete resultaten verwacht. In den loop van de onderhandelingen tusschen de leiders van de democraten en het Centrum eenerzijds en de partijleiders die voor een groote coalitie in aanmerking zouden komen, anderzijds, kwam de wensch tot uiting, dat de Rijkspresident hoe de onderhandeling over een coalitie ook mogen uitloopen thans een persoon met de formatie van een kabinet zal belasten, die dan het best als be middelaar tusschen de partijen zal kunnen optreden. DE VOORSTELLEN DER ONTWAPE- NINGSCOMM1SSIE. Een te Geneve uitgegeven officieel commu nique deelt mede, dat de Raad van den Vol kenbond zijn goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel van de Ontwapeningscommissie om de regeeringen 'fan alle landen een vra- genlijst te doen toekomen inzake de controle op den particulieren aanmaak van wapens, munitie en oorlogstuig in het algemeen en haar te verzoeken hare antwoorden voor 1 Ju- ni 1926 in te zenden. HET TEKORT OP DE ENGELSCHE BEGROOT1NG WORDT STEEDS GROOTER. Gister werd officieel bekend gemaakt, dat het totale tekort voor de eerste acht maanden van het loopende begrootingsjaar 101 mil- lioen pond sterling bedraagt, tegen 69.9 mil- lioen gedurende dezelfde oeriode van het vo- rige jaar. De ultgaven zijn met 25 millioen pond toegenomen, terwijl Churchill slechts op een vermeerdering van 4 millioen pond had gerekend. Verschillende commissies zijn werk- zaam met een onderzoek naar middelen ter vermindering der uitgaven, doch haar even tueele besluiten zullen eerst in het volgende begrootingsjaar tot uitwerking kunnen ko men HET FRANSCHE MANDAAT OVER SYRIE. De raad van den Volkenbond nam met al gemeene stemmen zonder debat een resolu- tie aan, waarbij hij zich aansluit bij den wensch, door de commissie van de manda- ten geuit, dat de orde in Syrie spoedig en op bevredigende wijze zal worden hersteld. Hij keurde de bijeenroeping eener buitenge- wone zitting der commissies in Februari te Rome goed. DE FRANSCHE SCHULD AAN AMERIKA. Naar gemeld wordt zouden reeds niet of- ficieele brsprekingen worden gevoerd, inzake de kwestie der fundeering van de Fransche schuld aan Amerika. Men verwacht dat Berenger niet naar A- merika zai vertrekken, alvorens feitelijk vast- staat, dat men tot overeenstemming zal kun- nen komen. Tfjdschriften. Van het inwendige van het draadlooze uit- zendstation Hilversum komen eenige kieken voor in „Op den Uitkijk", uitgave van gebr. Zomer en Keunig, bij „Draadlooze Vergezich- ten", U. G. Dorhout schrijft over „Oud Horen jent, vermakelijk en excellent" eveneens met tal van mooie illustraties verlucht, prof, dr H. M. van Nes over „Het vermeende Romein- sche altaar te Berdorf". Th. C. Vriezen over „Met den trein van Kantara naar Jeruza- lem". Vijf vervolgverhalen worden voortgezet terwijl 3 vaste rubrieken eveneens voortgang hebben. ProYinciaal Nfowws UIT egmond aan zee. De gemeenteraad vergaderde Dinsdag- avond. Afwezig de heer Prins. De heer v.d. Schinkel verscheen in den loop der besprekin- gen. Voorzitter was de heer C. J. Eijma, bur- gemeester. Na voorlezing der notulen, die onveran derd goedgekeurd werden, volgde behande ling der ingekomen stukken. a. mededeeling van den Commissaris der Koningin dat tot veldwachter benoemd werd de heer W. ten Bruggencate. b. Goedkeuring van Ged. Staten der wrjzi- ging in de begrooting. c. dankbetuiging van den heer Schotsman. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. d. verzoek van J. Wijker, schoolschoonma- ker, om een verhooging van 50.B. en W. stelden voor afwijzend te besehikken. De heer Zwaan vond dat wel wat hard. Spr. had eens onderzocht, wat er alzoo ge- daan moest worden en dat viel niet mee. Ook had hij het hoofd der school gepolst, en deze had geen aanmerkingen, zoodat spr. voor- stelde de verhooging toe te staan, waarbij an- dere leden zich aansloten. De heer K. de Graaff, wethouder, was niet voor verhooging geweest, omdat er vroeger al eens klachten waren geuit, ook in den Raad. Spr. had het hoofd dezer dagen niet gesproken en wist niet, of de toestand veran- derd was. Als't echter waar is, dat de school rein gehouden wordt, kon spr. een ander standpunt innemen. De heer Snoeks zag er het hoofd wel voor aan om er geen doekjes om te winden. De vOorzitter had het hoofd wel gesproken en vernomen, dat hij tevreden was. De heer Zwaan rqerkte nog op, dat het loon eigenlijk geldt voor twee mensehen, omdat een het niet alleen kan doen, terwijl de heer P. de Graaff, wethouder, zei, dat de school zindelijker was dan voorheen. Het verzoek werd alsnu ingewilligd. Tegen de heer P. de Graaff. e. De heer R. Wijker verzccht een stukje grond, eigendom der gemeente, waarcp adres- sant recht van overgang had, geheel te mo gen huren en er een schutting omheen te plaatsen. B. en W. stelden voor, bedoeld terrein te koop aan te bieden a 1.per M2, onder voorwaarde, dat alle schuttingen op hur. juiste plaats zouden gebracht worden, ook de .bestaande. De heer Ruigewaard was daar tegen. De gemeente moest houden, wat ze heeft. Het recht van overgang kon blijven bestaan. Na eenige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen de heer Ruige waard. 2. De begrooting voor 1926 was van Ged. Staten teruggekomen met eenige technische opmerkingen en een verschil van f 6.46. B en W. stelden voor de gewenschte verande- ringen aan te brengen. Aldus beslcten. 3. Op voorstel van B. en W. werd met al- gemeene stemmen besloten tot een kasgel.i- leening van 80.000. 4. Benoeming onde-wijzer. Met algemeene stemmen werd benoemd de heer f. van 't Veer, No. 1 van de voordracht. 5. In verband met de veranderde samen- stelling der begrooting :25 diendc het desbe- treffende besluit tot een geldleening te wor den ingetrokken. Aldus' besloten. 6. Grondverkoop aaii de heeren C. v. Pe" en J. v. d. Plas. Deze lastige kwestie was a meer in den Raad behandeld. Het feit is, dat genoemde perscnen beiden hetzelfde stuk ge- meentegrond willen koocen, de eerste voor een reeds jaren gebruikten uitweg slechts een gedeelte van het stuk, de tweede in verband met een bestaande schutting ter vermijding van kosten't geheele stuk of niemendal Voor de gemeente zat er dus niets anders cp dan beide personen de gelegenheid te geven hot geheele stuk te koopen, waarover B. cn W. thans vocrstelden ]ien op een bepaald uur schriftelijk een bed te doen inleveren en daar na in den Raad over de gunning te beslissen. De nlceilijkheden worden vergroot door het feit, dat een der liefhebbers lid van den Raad is, zoodat diens aankoop de goedkeuring be- hoeft van de Kroon. De heer Zwaan bepleitte een verdeeling, elk wat, doch het bleek, dat dit niet zou gaan, tenzij de belanghebbenden het" met elkander konden schikken. De heer Snoeks vond inschrijving niet in den haak. De Raad diende z.I. een prijs vast te stellen, waarop de voorzitta: vroeg, wat er dan geheuren moest, als de twee gegadigden er allebei mee accoord gingen. Uit de discussies bleek, dat alle leden beide liefhebbers wilden tegemoet komen, maar dat het gemeentebelang meebracht, dat het heele 'stuk verkocht werd. Het ging niet zoozeer om den grond, die op zich zelf weinig waarde heeft, als wel om den uitgang van den een en de afschutting van den ander. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen. 7. Benoeming leden der Commissie tot We- ring van Schoolverzuim. Met algemeene stemmen werden de heeren Garritsen en Bosschaart herkozen. 8. Benoeming van een regent in het Burg. Armbestuur en het Gasthuisfonds. De heer H. J. Conijn werd als zoodanig herbenoemd met een stem op den heer A. Zwaan. 9. Zwarte lijst drankwet. Aangenomen werd een verordening, waarbij het verboden is sterken drank te verstrekken of dit toe te laten aan personen beneden 16 jaar, terwijl aan personen, die misbruik maken van ster ken drank, waarvan den vergunninghouders opgave verstrekt worst (zwarte lijst), aan hen, die ondersteuning genieten of uit werlce- loozenkassen trekken, het vertoeven in loka- len, waar sterken drank verkocht wordt, verboden is. 10. Reglement van orde voor den gemeen teraad. Aangezien het bestaande dateert van 1852 werd een nieuw opgesteld, welk uitvoe- rig document werd voorgelezen eh goedge keurd. 11. Instructie gemeentesecretaris. Als vo- ren. 12. Verordening hondenbelasting. Voortaan zullen er drie ldassen zijn n.l. luxe-, waak- en trekhonden, waarvoor resp. een belasting verschuldigd zal zijn van 5.4.en 1per jaar, terwijl voor de honden, noo- dig voor het bedrijf (trekhonden) slechts voor een hand betaald hoeft te worden. Inge- voerd werd ook een strafbepaling op het ontduiken der hondenbelasting, welke hierin bestaat, dat bij te lagen aanslag doof de schuld van den eigenaar het verschuldigde bedrag met het dubbele verhoogd wordt. 13 en 14. Legestarief en tolgeldheffing 1927 werden z.h.st. aangenomen. Rondvraag. De heer v. d. Schinkel wees op de klachten over het rijden van auto's met verblindende lichten. De politie zal er op at- tent gemaakt worden. Verder zou de heer v. d. Schinkel willen zien vastgesteld dat de ingezetenen bij glad- heid verplicht waren de straat ook in 't midden met zand te bestrooien. Dit zal in de volgende vergadering onder de oogen worden gezien. De heer Snoeks drong erop aan, dat de sinds lang in beschildering zijnde naambord- jes tijdig, d.w.z. voor het badseizoen worden aangebracht. Het bleek, dat deze kwestie al zoo geregeld was. De Raad ging nu in petit comite ter behan-- deling van reclames op den H. O. UIT AKERSLOOT. De raad dezer gemeente vergaderde Dins- dag in voltallige zitting. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten goed gekeurd terug ontvangen de gemeentereke- ning dienst 1924 en de gemeentebegrooting dienst 1926. Besloten werd om niet aan te si uit en bij het Bureau Centraal Archief. Ingekomen is een verzoek van de onderwijzers van de O. L. School om de bestaande pensioengrond- slag te handhaven. De voorzitter zeide dat dit voor onderwijzers die een maximumjaar- wedde genieten wel, voor onderwijzend perso- neel dat de periodieke verhoogingen geniet, niet noodig is. Deze komen geleidelijk aan hun maximum. Met algemeene stemmen werd het verzoek toegestaan. Ingekomen een rapport van de radio commissie houdende bericht dat op 9 Januari a.s. vergadering zal worden gehouden over eventueele aansluitin- gen ook ten plattelande. Wil deze dienst nut afwerpen, dan moat iedere gemeente aanslui- ten. Het betreft uitsluitend ontvangen en door- zenden van politieberichten. De kosten van aansluiting zouden 110 bedragen. De heer van't Hof was er voor. De voorzitter ziet het nut voor het platteland er direct niet van in, maar als de raad het goed vindt dat de ver gadering aldaar bezocht wordt dan kan ver nomen worden hoe of er over het algemeen op het platteland over gedacht wordt om dan later hierover de besprekingen voort te zetten. Algemeen werd dit goedgevonden. De raad ging eenigen tijd in comite. Na beropening werd met algemeene stemmen be sloten naar aanleidmg van een ingekomen circulaire van Ged. Staten, wat betreft tie her- ziening der jaarwedden van Burgemeestcrs en Secretarissen deze gemeente te plaatsen in de 3e klasse dus een klas hcoger. De voorzit ter decide rr.ede dat door B. en W. tot tijde- lijke onderwijzeres^in de nuttige handv/erken aan de school in den Kogerpolder is benoemd mej. T. Bankerscn alhier. Wegens periodieke aflreding van den heer D. Keesom lid van het Burgerl. armbestuur werd deze vcdcrom herbenoeAid. Aan de or de kwam een voorstel van B. en W. tot verla- sing van het \astrecht tarief van het G. E. B. vaarvan alle leden sen preadvies in hun fcezit hebben. De heer Berkhout zeide dat er was geklaasd over weinig stroomverbruik zou 1 niet b ter zijn om don stroomprijs te venae; en en daardoor het gebruik te bevorde- ren, en het vastrecht zoo te laten. Spr. was voor het veriagen van het vast recht voor motoren. De heeren Van 't Hof en Aafies gingen met het gesprokene van den heer Berkhout accoord. De heer SchutBoven de 15 lichtpunten wordt er dan mcer betaald. De vobrzitter: die zijn er haast niet. Op het aangevoerde van de heeren Berkhout van 't Hof en Aafjes zeide de voorzit ter: Het waren alfijd de klachten over het vastrecht- op de lichtpunten, van den prijs van het K.W.U. hoorde men nooit iets. Vooral kwam dit tot uiting in den zomer als er hoegenaamd geen stroom vcr- bruikt werd. Door verlaging van stroomprijs kreeg men toch geen meerder gebruik. Het verbruik is hier zeer weinig .toegenomen. Naar de meening van den administrateur die dit rapport heeft opgemaak't en in overleg met B. en W. was het beste de tarieven van het vastrecht te veriagen. Ook lis er aan ge dacht den stroomprijs te veriagen en wel door garantieverbruik, maar dit was bij on- dferzoek niet te doen wat een juiste berekening van uitkomsten betreft. Er kon met 2000 verminderd worden en dit kon het gemakke- lijkste en billijkste verdeeld worden voor ver laging van de lichtpunten. Het ligt wel in de bedoeliing om den prijs van dagstroom te ver iagen b.v. voor electrische kachels, stoven enz. Over een jaar zou geprobeerd kunnen worden om den stroomprijs te veriagen indien vorm dat de grootste stroomverbruikers hier- van profiteeren. De heer Berkhout zeide dat de mensehen die weinig gebruiken voordeel van deze ver laging hebben. De heer Helder: die het licht gebruiken en door bezuiniging bekrimpen, doen dit met stroomprijsverlaging ook. Spr. juichte het toe dat het vastrecht ver- laagd wordit. Het voorstel van B. en W. werd in semming gebracht en met algemeene stem- men aangenomen onder die voorwaarden dat B. en W. over een jaar zuflen overwegen of verlaging van stroomprijs mogelijk is. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om een gedeelte van den Scher- mer van electrisch licht te voorzien n.l. de ZuideLvaart en 4 boerderijen aan den Blok- kerweg vanaf P. Spaan. De voorzitter: De bewoneps aldaar hebben langen tijd geleden een verzoek gericht om aansluiting aan het electrisch net. Dit betrof den geheel en Schermer on der deze gemeente gelegen. De kosten zouden bedragen ruim 18000, laagspanningsnet. Aan het zwarte kerkje is met belanghebbenden daarover be spreking gehouden en kwam naar voren dat evenals dit in de Starn- meer en Woude is geschied, dat de bewoners in de opriehtingskos- ten zouden bijdragen. Dit is niet gelukt, de medewerking was niet algemeen en daardoor kon geen rentabiliteit verzekerd worden. Daar»a is dit plan ontworpen dat bij begroo ting is gebleken wel rendabel te zijn. Nu hebben de bewoners aldaar en dat zijn er thans 24, gegarandeerd dat zij 120 K. W. U. per jaar zullen gebruiken, wat niet verbruikt is word't bijbetaald, terwijl op 'n gemiddelde aansluiting van 8 lichtpunten kan worden gerekend. Voor arbeiderswoningen zal 'a. andere re- geling gemaakt worden. Coder deze voor waarden is door den administra teur een begrooting van kosten op- gemaakt die bedraagt: oprichtingskos- ten 9000, ontvangsten per jaar 1890, uitgaven 1796, begroote winst f 94. Gezien deze begrooting zullen de inge zetenen aldaar geen bijdrage in de oprich- tingskosten betalen, maar wel het vaste recht, zooals dit thans in de gemeente geldende is ook voor motoren. Gratis lichtpunten worden niet verstrekt. Wanneer het bedrijf ruim- schoots rendabel is kan herziening plaats vin- den. De Westdijk is niet in dit plan opgeno- men vanwege de hooge kosten die het jaar- 1'ijks zou medebrengen. De heer Mul zeide dat de bewoners van de Zuidervaart er niet veel voor gevoelden, wel aan den Westdijk, nu krijgen de eersten het wel en de laatsten niet. Spr. was er voor dat dan de geheele gemeente electrisch wordt aangesloten, want ieder betaalt er toch aan in den vorm van belasting. De heer Groot zeide dat bij algeheele aan sluiting van de Schermer het niet rendabel is en daarom zijn B. en W. met dit voorstel ge komen. Liever hadden zij het le plan uitge- voerd. De heer Helder: In de Schermer zijn zij ook in de gelegenheid geweest evenals in de Starnmeer en Woude in de opricbtingskosten bij te dragen. De Woude heeft 1200 er "aan betaald, de Starnmeer nog meer. Dit had met eenigen goeden wil in de Scheme^ moeten gebeuren, om de tekorten van gemeentewege bij te passen gaat niet aan. De heer Aafjes: Nu hier en daar stukken worden aangelegd schiet het restant er ge heel over. De voorzitter: Dit is niet zeker. Ik ben er voor dat de gemeente zboveel mogelijk elec trisch verlicht wordt, maar wij moeten het kunnen bekijken dat het rendabel blijft. Altijd kan de uitbreiding verder doorgevoerd wor den, hetgeen ook is geschied in de gemeente Heerhugowaard. De bedrijfsschuld die de gemeente indertijd van het G. E. B. heeft overgettomen komt nu weer in opdracht van Ged. Staten aan het G. E. B. en dan zouden de nadeelige saldi's door belasting moeten worden gedekt, dit is niet goed te keuren. De opzet is en moet blijven een rendabel bedrijf te houden. Na enkele besprekingen werd het voorstel van B. en W. in stemrning gebracht. De heer Mul: Ik gun den mensehen het licht van harte, maar ik stem tegen De an dere leden waren er alien voor. De voorzitter deed uitkomen dat dit een be- langrijk besluit voor de gemeente Akersloot is. De raad besloot aan verschillende wegen namen te geven omdat er wegen waren die geheel geen naam hadden, hetgeen somtijds veel last opleverde. De namen zullen op emailleplaten worden aangebracht. Daarna s'.uiting. Door de gladheid kwam mej. B., terwijl zij naar de autobus ging, te vallen. Zij ging met de bus mee naar Alkmaar, liep daar nog een flink e'ind en kon foen met verder en werd per auto naar haar zoon gebracht. Bij ge- neeskundig onderzoek bleek dat de dij ont- wricht was zoodat zij thans in het St. Elisa- bethsgesticht verplecgd wordt. IngczoTHleii stukken. (Buiten verantwoot delijkhetd van de Re- dactit. De opname in deze rubriek bewiisi vcenszins dat de •edae'de er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur, Ik hoop, dat U mij toe wilt staan, nog eens gebruik te maken van Uw welwillend- heid, door plaatsing van onderstaand stukje in Uwe Courant. als slot van de gehouden dis cussie met .,Zuivelman". Ik wilde U en Uwe lezers mededeelen, dat ik het genoegen had, met „Zuivelman" een langdurig, aangenaam en leerzaam onder- houd te mogen hebben, waarbij werd nage- gaan, cp welke gronden de melkproductie en het vetgehalte kunnen worden verhoogd. Het bleek mij, dat „Zuivelman" deze kwes tie voornamelijk als „vakman heeft bekeken en „Zuivelman" verder verwacht, dat er bij- het gebruik der melkmacbine nog wel eenr. gezcndigd zal worden, tegen het goed reini- gen van het apparaat met bijbehoorende gum- mislangetjes. Verder voelt „Zuivelman" het als een ge> brek aan de tegenwoordige melkmachines, dat „namelken met de hand" noodzakelijk is. Dcor controle op het bacteriengehalte der afgeleverde melk, zullen evenwel de veehou- ders, naar mijn meening, spoedig in de goede richting zijn opgevoed. Bij het handmelken, is verontreiniging der melk veel moeilijker te voorkomen, omdat men daar afhankelijk is van factoren, die niet zoo gemakkelijk zijn te beheerschen. Het namelken wordt door de bezitters van melkmachines niet als een bezwaar gevoelt. Verder bestond er verschil van meening omtrent het vraagstuk der melkers. Naar mij1 verschillende boeren bij de melkdemonstraties mededeelden, heeft men in de provincie Noord-Hclland nogal te kampen met gebrek aan prsoneel voor het melken, speciaal wat betreft „goede melkers". Het aanschaffen van een melkmachine door de veehouders in deze provincie, geschiedt dan ook niet omdat meer melk en hooger vet gehalte wordt verwacht, doch voor arbeids- besparing, of om een beter product te krijgen. Waar ondergeteekende in bijna alle geval- len van de zijde der gebruikers eener melkma chine niets dan lof over het apparaat hoort en bij het eene, hem ter oore gekomen, nega- tieve resultaat, de oorzaak van ontevreden- heid over het machinaal melken, volgens er- varen boeren, zeer waarschijnlijk niet bij de melkmachine moet worden gezocht, meen ik, dat ter wille van de vooruitgang in het vee- ho'uders- resp. zuivelbedrijf de aanschaffing moet "worden gepropageerd. Door nu reeds van't vele goede der melk- maehine's te profiteeren, zal er door de fa- brikanten nog meer kosten kunnen worden besteed aan eventueele verbetering der appa- raten. Is door het toenemend gebruik de maaima- chine ook niet geworden, tot wat zij nu is, onmisbaar voor den hedendaagschen boer? Mijnheer de redacteur, ik dank U zeer voor de nogmaals verleende plaatsruimte. Met hoogachting, Uw. dw. D. J. MEMELINCK. Mijnheer de Redacteur! Inzake de officieele tegenspraak omtrent cfe verhooging van de jaarwedden van burge- meester en secretaris, heeft men van officieele zijde aan dit misverstand meegewerkt, hierbij aannemend dat „officieel" burgemeester en wethouders is en niet de secretaris. Bij de bespreking over den bouw van een' nieuw raadhuis welke bespreking dit jaar plaats vond en waarbij de heer Vrijburg dezen bouw verdedigde, betoogde een der wethouders, dat bij het,bereiken van de 4000 inwoners de salarissen van burgemeester en secretaris automatisch met f 1000 omhoog gingen. Hoewel m. i. deze mededeeling vol- doende was, heb ik mijn licht ontstoken bij 3 raadsleden die alien in dezelfde veronderstel- ling verkeerden. Bovendien heeft dit zelfde onderwerp een punt van bespreking uitgemaakt in het be- stuur van de R. K. Kiesvereeniging, waar men dezelfde mededeeling heeft gedaan. Ik meende dus goed te zijn ingelicht. Ech ter betreur ik het dat aan Ged. Staten de be- slissing omtrent de verhooging is, wat stil- zwijgend wil zeggen dat die verhooging een feit is. Wanneer de Raad zich moest uitspre- ken, zou er geen sprake zijn van verhooging, die totaal overbodig is. CORRESPONDENT VAN HEILOO. Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 9 Dec. 1925. In de heden ge houden veilingen werd betaald voor: Roode Kool per 100 K.G. 1.20—/ 7.20; Gele Kool per 100 K.G. 2.105.60; Uien per 100 K.G. 4.808.10; Andijvie per 100 stuks 6.703.60; Brusselsch lof le s. 37—/ 41, 2e s. 25—/ 30 per 100 K.G.; Koolrapen per 100 K.G. 1.802.60; Prei per 100 bos 6.8011.20; Spruiten per IOC K.G. 524; Selderic per 100 bos 5.20—/ 8.30. SCHAGEN, 10 Dec. Op de heden gehou den veemarkt waren aangevoerd: 3 paarden 2.00—/ 250, 4 stieren 200—/ 300, 30 geldekoeien (mag.) 200—/ 375, 77 idem (vette) 200565, 7 Lalfkoeien 300— 440, 5 vaarzen 170240, 7 graskalve- ren 60—/ 95, 24 nuchtere kalveren 12 25, 63 schapen (vette) 3846, 313 overhouders 3036, 2 bokken en geiten 6/10,'29 .varkens (mag.) 3238, 112 varkens (vette) p. K.G. 0.940.96, 115 biggen 14—/ 20, 15 konijnen 0 50 2, 133 kippen 1—/ 1.50, 112 K.G. boter 2.10—/ 2.30, 3411 st. kipeieren 11.20— 12.30 en 13.80, 26 st. eendeieren 9. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Dec. '25. Langedijker Groentenveiling: Wortelen 3.60; Roode Kool le s. 56.80, 2e s. 1.604.80; Gele Kool le s. 4.80— 6.50, 2e s. 1.60—/ 4.50; Witte Kool Deensche 3.505, alles per 100 K.G. Aanvoer: 525 K.G. Wortelen; 88000 K.G. Roode Kool; 84800 K.G. Gele Kool: 30300 K.G. Witte Kool. PURMEREND, 9 Dec. 1925. „Afslagver- eeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken".: Witlof 25—31 ct. per K.G.; Bloern- kool 3—/ 13 per 100; Roode Kool 5.10 9.50 per 100; Savoye Kool 3.50— 5.60 per 100; Spruitkool 0.30—/ 2.95 per 15 K.G.; Boerekool 1.102.90 per 100 struiken; Andijvie 0.803.60 per 100 krop; Rapen 1.902.90 per 100; Wortelen 0.65—/ 0.80 per 25 K.G.; Uien 0.80—/ 1.40 per 25 K.G Prei 9.40— 12.30 per 100 bos. AppelsZoete Beliefleur 7—14 ct. pe rK.F.; Present van Engeland 1832 ct. per K.G.; Reinette, goud 10—13 ct. per K.G. - |,ji^ NOORDSCHARWOUDE, 9 Dec. I 89800 K.G. Roode kool 2.206.40, Doorschot 2.20—/ 4.30, 34000 K.G. Gele kool 25.70, Doorschot 3.30—/ 5.10, 27400 K.G. D. Witte 2.60—/ 4.90, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 9 Dec. 1925. >1 Roode kool le soort 2TO5.70, 2e soort 1.70—/ 4.30, uitschot 1.20—/ 3, Gele kool le soort 4.505.50, 2e soort 4.30, Deensche witte kool le soort 2.40—/ 4.60, uitschot 1.50, Uien 6.807.20. Aan^ voer: 57800 K.G Roode kool, 17800 K.G. Gele kool. 11100 KG. Deensche witte Icook 850 K.G. Uien. x

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8