AlKmaarsche Ccurant Gemeenteraad van Alkmaar. '■ammmm Donderdag 10 December. No. 29> 1925 Hontierd Zeven en Twlntigste Jaargang. HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept den in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofganger, hieron- der vermeld, bij deze op om op 4 Januari 1926, krachtens artikel 31, eerste lid b, in verband met artikel 33 der Diensplichtwet (St.bl. nr. 43 van 1922), voor herhalingsoefe- ningen in werkelijken dienst te komen. J. J. van Noort, lichting 1922, behoorende tot He Regt. Huzaren 5e eskadron, Garni- zoensplaats's Gravenhage. Voor nadere bijzonderheden wordt yerwe- zen naar de openbare kennisgeving van 30 April j.l., welke tevens aan de afdeeling Mi- litaire Zaken ter gemeentesecretarie ter inzage ligt. Alkmaar, 10 Dec. 1925. De Burgemees-er voornoemd, WENDELAAR. r ter Vervolg. BENOEMING T1JDELIJK LEERAAR AAN HET GYMNASIUM. Cui;atoren van het Gymnasium doen, vervulling van de betrekking van tijdehjk leeraar in het Hebreeuwsh, gedurende de ziekte van Dr. A. W. Groehman, de volgende, dcor Burg, en Weth. overgenomen voor- draeht 1. Ds. H. Makking te Alkmaar. 2. Ds. P. L. S. Steenbeek te Zaandam Bencemd werd Ds. Makkink met algemeene stemmen. Hierna had de trekking van de leden voor de secties plaats. Voor de uitslag verwijzon wij naar een betreffende publicatie. VRAGEN VAN DEN HEER KUSTERS. Aan de orde komt thans de in de vorige raadszitting uitgestelde beantwocrding der vragen van den heer Kusters betrelfende de door B. en W. aan het bestuur der aid. Alk maar der Vereeniging voor Volksonderwijs verleendevergunning tot het houden van een collecte. De Voorzitter hennnerde er aan, dat een deel van de vragen in de vorige ver gadering was beantwoord. Ten aanzien van de vragen 3 en 4 deelde de voorzitter mede, dat het college over he, beantwoorden g€en eensternmighcid bercikte De meeraerheid oordeelde, dat de vergunning niet afhankelijk meet worden gemaakt van het dcel of de wijze waarop die wordt aange- kendigd. De vergunning beteekent alleen, dat de overheid en voor waakt, dat het geld komt waarvcor het bestemd is. Niemand is ver- p'iicht te geven en men moet zelf meenen of men al oi niet moet geven. Het college draagt geen verantwoordelijk- lu-id of iemand gekrenkt wordt in een aankon- digihg. Het onderzoekt dit niet, maar meent, dat dit niet op hun verantvvoording berust, a. doet het steeds leed wanneer wie ook gekrenkt wcrdt. Mr. Leesberg vond dit geen juiste stelling en betoogde, dat dit ook n'*-^ standpunt van het college is. Dikwijls wordt een collecte geweigerd op grond van het doel van de collecte. Spr. haaide voorbeelden aan en betoogde, dat men dan wel degelijk treed in het doel van de collecte. Het is dus een kwestie van meer of min der. Gevraagd moet worden of een collecte niet in striia is met de openbare orde en zeuen en of het niet strijdt met het plaatseJijk be- lang. Wat de zaak zeive betreft, stelt spr. zich de overheid meer beslissend voor. De toelichting was een bespottelijk maker, van de erkende gedachte, dat men gaarne het, kind opvoedt in de richting, die men lief heeft. Dit is in strijd-met de ideeen dL zich ten aanzien van het onderwijs in ons land hebben ontwikkeld. Spr. zou ook een collecte v/eigeren, die gehouderi zou worden ter bestrijding van het openbaar onderwijs. De voorziiter betoogde, dat Mr. Leesberg zich in het college niet had uitgela- ten over"het weigeren van andere collecten. Het college heeft nooit gekeken of iets komt boven den norm van redelijkheicl, maar wel of in een bepaald territoir een collecte toe- laatbaar was. Steeds is dus ten vert kale scheiding en niromer een horizontale schei ding toegepast. Mr. Leesberg oordeelde, dat het ant woord dan anders had moeten luiden. De bewering „wij maken ons los van het doel van de collecte" is in strijd met de historie. Oak. met een verticale onderscheiding be- geeft men zich in't doel. Ook een collecte van het Leger des Heils werd geweigerd, omdat men straks met Kerstmis weer kwam. Dit is geen verticale maar een horizontale onder scheiding. De heer Westerhof wees er o<p dat de Kerstpottencollecte van net Leger des Heils een plaatselijk iets beoogt. De andere door het Leger des Heils gewilde collecte betrof een collecte voor andere plaatsen en die werd geweigerd om te voorkomen, dat er een te- veel aan collecte komt. Spr. wees nog op het toestaam van collec ten voor Herwonnen Levenskracht en andere collecten en betoogde dat het doel van een collecte nooit was aangevochten. Spr. betreurde het dat Mr. Leesberg de goeae zeden er in had betrokken. De geheele geste van het R. K. onderwijs is een bestrijding van het' openbaar onderwijs. De goede zeden van Mr. Leesberg beteeke- nen, dat men eerst de Dageraad, daama de Loge en ten slotte elke andere gedachte bui ten de gemeenschap wil stellen. In Italie wordt het fascisme gedragen door honderden katholieken. De kaiholieke zeden zijn verderfelijk voor elke andere levensuiting. Spr. heeft niets tegen het R. K. geloof, maar tegenover het geregeer van over de bergen. (Protesten van R. K. zijde.) De heer Westerhof: De geschiedenis leert dat daar waar Rome heerschte elke an dere levensuiting werd onderdrukt. Mr. Lees berg poogt die heexschafipy ook hier te stel len. Er TeVen echter ook andere burgers in Alkmaar die hun reehten hebben. De vragen getuigen van het zoeken van geschilpunten, die de belangen van Alkmaar tegenwerken. De uitdrukking dat kleine kinderen niet vat- baar zijn voor godsdienstvraagstukken noemt gij krenkend. Hoeveel te meer is er dan niet wat ons krenkt. Spr. toonde dit nader aan en betoogde dat men als burgerschap van menschen van ver schillende richtingen ruimte moet laten voor iedere richting om iets voor het doel te kun nen doen. Mr. Leesberg: Ik stemde toch voor de collecte. De heer Westerhof Maar u maakte bezwaar tegen het stukje. De R. K. zijn toch niet van kraakporcelein. Het gaat niet aan dat alleen voor de Roomsche idealen ruimte blijft, al onderschrijf ik die ideaien niet, maar wel tegen de excesaen van uw denken. Mr. Kusters zou op het politieke deel van den heer Westerhof niet ingaan Zijn be- toog had wel het bewijs geleverd dat de R K. geen ideaal behoeven te hebben over de moge- lijkheid van de samenwerking met de soc.- dem. Hij noemde de R. K zeden verderfelijk voor elke andere levensuiting. De heer Westerhof: De Katholieke politieke zeden. Mr. Kusters: U zeide de Katholieke zeden. Spr. herinnerde aan vroegere interpellates van den heer Westerhof en sloot zich aan bij het betoog van Mr. Leesberg. Spr. geloofde, dat het voldoende was dat de voorzitter ver- klaarde dat het het college leed doet wanneer een deel van de burgerij gekrenkt wordt. Spr. hoopt dat dit voor cle betreffende vereenigiin- gen een aansporing zal zijn om dit na te laten. Het verwijt bijzonder onderwijs regel open baar aanvulling, kan de R.-K. niet treffen. Voorts wees- spr. er op, dat het niet ging tegen het doel van de collecte en wees er nog op, dat overigens de collecte geen plaatselijk belang beoogde, maar het steunen van ouders voor het zenden van hun kinderen naar openbare scholen, welke steun hier niet noodig was. Ook tegen dit doel heeft spr. geen bezwaar, maar tocli is dit in strijd met de door den voorzitter getrokken lijn. De heer Van Drunen betoogde, dat wanneer de soc -dem. een zelfde standpunt innamen meer gerechtigd waren g^belgd te zijn. Spr. wees op het kerkelijk blaadje van het Noord Hollandsch Dagblad, dat spreekt van een keuze tusschen zwart en rood of goed en kwaad en van een schunnige socia- listische pers. Wij zijn echter niet zoo klein- zielig als de heeren R.-K. Spr. citeerde hierop een stuk, waarin aan- gegeven werd, hoe in verschillende plaatsen steun aan armen werd ingehouden, als ze hun kinderen niet naar de R.-K. school zon- den en van de openbare afnamen. Voor het tegengaan van dergelijke geval- len verzamclt V'ciksonderwijs ook steun, als- mede voor het oprichten van Frobelscholen. Spr. herinnerde aan de vergadering, waar in de Wolf sprak en waarin de soc.-dem., de Alkmaarsche Courant en de Loge als over een kam beleedigd werden. Deze drie zijn een. Zoo heet het jaar. (Gelach). Spr. betoogde nog, dat desondanks de soc.dem. zouden protesteeren, als de voor zitter een dergelijke vergadering, waarin vele andere burgers werden beleedigd, ver- bood. De soc.-dem. kunnnen wel tegen een stoot- je, doch de R.K. moeten vnjet zoo gepikeerd doen. De voorzitter verklaarde nog eens uitdrukkelijk, dat de meerderheid van het college geen enkele verantwoerdelijkheid voor het doel van een collecte of voor de wijze van aankendiging aanvaardt. De interpellatie werd hierop gesloten. ONDERHANDSCHE VERHUR1NG VAN WEILAND. B. en W stellen den Raad voor he': vol gende besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; Ovefwegende, dat de huur van de percee- len weiland, kadastraal bekend gemeente Alk maar, Sectie F Ns, 43 en 44, ter grootte van 3.39.90 H.A., met Kerstmis a.s. eindigt; dat de tegenwoordige huurder, de heer C. Smit, alhier, zich beraid heeft verklaarJ die perceelen cpnieuw te huren,indien cle huur- prijs van 767.50 per jaar tot 650 wordt teruggebracht dat laatstgenoemd bedrag in overeenstem- ming is met de tegenwoordig geldende hu ren. Besluit: bovengenoemdc perceelen weiland met in- gang van Kerstmis a.s. voor den tijd van ten hobgste 5 jaren onderhands te verhuren aan den heer C. Smit, alhier, tegen eene huur- sem van 650 per jaar op de door Burg.' en Weth. te stellen voorwaarden. Mej..3 a r e I s wil den termijn van jaar tot jaar blijven stellen. Binnen de 5 jaar kunnen "de bedragen veranderen. De heer P 1 e v i e r vreest daarvan moei- lijkheden. De heer T h o m s e n zegt dat het op 5 jaar is gesteld om het de huurder mogelijk te maken zijn bedrijf in te richten. De heer Leesberg zegt dat gehandeld is naar het advies van de Commissie van het Grondbedrijf. Een termijn van jaar tot jaar is niet gewenscht. Mr. Leesberg verdedigde nog nader het voorstel, dat hierna z. h. s. werd aangeno- men. OVERNAME VAN STRATEN. B. en W. stellen den Raad voor te beslui- ten: De Directeur der Maatschappij „Nooit ge- dacht", alhier, heeft zich bij brief van 16 Oc- zoek het door de genoemde Maatschappij langs den Kennemerstraatweg aangelegde trottoir met rijwielpad en den ingang van de aldaar ontworpen straten, benevens de trot- toirs en de ingangen van de ontworpen stra ten op het verbreede gedeelte van den Hei- looerdijk, met de volledige daarin aanwezige meubileering, kosteloos voor de gemeente over te nemen. E>e Directeur der Gemeentewerken en even- eens de Directeur der Lichtbedrijven bericht- ten ons College dat de Maatschappij aan de haar bij Raadsbesluit van 25 September 1924, Nr. 26, opgelegde verplichtingen ten aanzien van den straataanleg en hetgeen daarmede verband houdt, voor wat betreft het gedeelte waarvan de overneming wordt ge vraagd, heeft voldaan. Tegen de overname bestaat derhalve dezerziids geen bezwaar, met uitzondering voor wat betreft de gedeel- ten der straatlngangen, die buiten de rooi- lijn van den Kennemerstraatweg en den Hei- looerdijk vallen, waarom wij Uwe Vergade ring voorstellen te nemen het volgende be sluit: De Raad der gemeente Alkmaar, Gezien het verzeek d.d. 16 October 1.1. van den Directeur van de Maatschappij „Nooit gedacht", alhier, om het door de genoemde Maatschappij langs den Kennemerstraatweg aangelegde trottoir met rijwielpad en den in gang van de aldaar ontworpen straten, bene vens de trottoirs en de ingangen van de ont worpen straten op het verbreede gedeelte van den Heilcoerdijk, met de volledige meubilee ring, in eigendom over tc nemen; Besluit: kosteloos voor de gemeente in eigendom en beheer over te nemen het door genoemde Maatschappij langs den Kennemerstraatweg aangplegde trottoir met rijwielpad en den in gang van de aldaar ontworpen straten, be nevens de trottoirs en de ingangen van de ontworpen straten op het verbreede gedeelte van den Heilooerdijk, voor wat de straatin- gangen betreft echter niet verder dan voor zoover zij buiten de rooilijn van den Kenne merstraatweg en den Heilooerdijk vallen, een en ander met de volledige meubileering, zoo- als rioleering, brandkranen, leidingen enz onder voorwaarde dat de kosten dezer over dracht, geene uitgezonderd, komen voor reke- ning van de Maatschappij; en overigens op de door Burgemeester en Wethouders nader vast te stellen bedingen. Conform besloten. WIJZIGING DER VERORDENING OP HET HEFFEN VAN MARKT-, STAAN- EN WAAGGELDEN. Van verschillende pluimveehouders en eierenhandelaars ontvingen wij onder dag- teekening van 28 Maart 1.1. een gemeen- schappelijk adres, waarin ons verzocht wordt het marktgeld vocr eieren in overeen- stemming te brengen met de op andere plaat sen hiervoor geldende tarieven. Adressanten motiveeren dit verzoek door er op te wijzen, dat het marktgeld hier, in vergelijking met dat in andere plaatsen veel te hoog is ge steld. Zij zijn van meening, dat, indien het be- staande tarief gehandhaafd blijft, de aan- voer langzamerhand zal verminderen en zich naar de veilingtn en andere markten zal ver- plaatsen. Wij vonden hierin aanleiding de Commis sie van bijstand voor het Marktwezen te ver- zoeken ons omtrent de wenschelijkheid van tariefsverlaging te adviseeren. Na onder- zoek is aan die Commissie gebleken, dat de elders geheven tarieven veelal met plaatse- lijke omstandigheden verband houden. Te Barneveld en Nijmegen b.v. wordt geen marktgeld geheven. Te Purmerend daaren- tegen waarox. in het adres wordt gewe- zen 0.-5 per kist van 500 a 600 stuks. Het marktgeld alhier bedraagt echter 0.04 per 50 stuks of gedeelte daarvan. De Com missie is van oordeel, dat getracht moet worden de groote aanvoeren te bevorderen. Zij stelt daarioe een tarief voor, dat in het hieronder afgedrukte ontwerp-besluit is ver meld. B. en W. stellen den Raad voor vast te stellen de navolgend^ VERORDENING tot wijziging der Verordening op het heffen van markt-, staan- en waaggelden (Ge- meenieblad nr. 666), gelijk deze ver ordening sedert werd gewijzigd Ge- meentebladen nrs. 715, 816, 837 en 954. Artikel t. Het zevemK lid van artikel 2 der Verorde ning op het heffen van markt-, staan- en waaggelden (Gemeenteblad Nr. 666), gelijk deze verordening sedert werd gewijzigd (Gemeenteblad Nrs. 715, 816, 837 en 954) wordt aldus gelezen: Eieren. tot en met van 1 51 101 201 301 401 501 601 701 801 901 1001 1101 1201 1301 1401 1501 1601 17C1 1801 1901 50 100 200 300 400 500 600 700 800 900 1000 1100 1200 1300 1400 1500 1600 1700 1800 1900. 2000 stuks 0.03 0.06 0.12 0.18 0.24 0.30 0.36 0.42 0.48 0.54 0.60 0.66 0.72 0.78 0.84 0.90 0.96 1.02 1.08 1-14 1.20 op ET en verder per 100 stuks of gedeelte daarvan f 0.04 meer". Artikel II. Deze verordening treedt in werking 1 Februari 1926. Alsvoren. SUPPL. BEGROOTING 1925 VAN BURGERWEESHUIS. B. en W. stellen den Raad voor goed te keuren de suppletoire begrooting van het Burgerweeshuis met toekenning van een na der subsidie uit de gemeentekas van 2400 en de uitgaaf eerlang te regelen bij supple toire gemeentebegrooting over 1925. Alsvoren. UITKEERING JAARWEDDEN BOVEN- TALLIGE ONDERW1IZERS AAN BIJZONDERE LAGERE SCHOLEN OVER 1923 EN 1924. B. en W stellen den Raad voor te beslui- t en aan het Bestuur der Vereenigi©g „St. Jo seph" alhier over het jaar 1923 ten behoeve van de R I<. Jongensschoo! C en over bet jaar 1924 (en behoeve van de R.K. Jongensschool B uit de gemeentekas voor een onderwijzer boven het aanial, van 't welk het Rijk kge- volge artikel 56 der Lager-Onderwijswet 1920 de jaarwedden vergoedt, cene vergoe- ding te verieenen van respectievelijk 1325 en 427.46, overeenkomstig de daartoe strek- kende aanvragen. aan het Bestuur der Onze Lieve Vrouwe- Stichtirg te Amersfoort over de jaren 1923 en 1924 ten behoeve van de R.K Meisjes- school B uit de gemeentekas voor een onder- wjizeres boven het aanML van 't welk het Rijk ingevolge artikel 56 der Lager-Onder wijswet 1920 de jaarwedden vergoedt, eene vergoeding te verieenen van respectievelijk 650.en 2426.66, overeenkomstig de daartoe strekkende aanvragen. Alsvoren. 1 JAARWEDDEN PERSONEEL HAN- DELSSCHOlEN. Met verwijzing naar ons voorstel, opgeno- men in bijlage nr. 157, deelen wij U mede, dat wij van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen onder dagteeke- ning van.19 November j.l. Nr. 1856 Afdee ling Ha. O. een brief ontvingen, inhoudendc dat het Koninklijk Besluit van 3 October 1925 (Staatsblad nr. 405), tot wijziging van artikel 27, eerste lid, van het Bezold.gingsbe- sluit 1925 (waarbij een regeling is getroffen voor de over 1925 uit te keeren persoonlijke toelage) mede van toepassing is op het»per- soneel der van Rijkswege gesubsidieerde Han- delsdagscholen (het personeel aan avondscho- len ontvangt geen toelage-)> Op grond van de subsidievoorwaarden zal ook met deze opvatting van den Minister in de verordening zijn rekening te houden. Voor zooveel de wijziging ten doel heeft eene onregelmatigheid weg te nemen met be trekking tot de berekening der persoonlijke toelage meenen wij te kunnen volstaan met verwijzing naar hetgeen wij ter zake in bijla ge nr. 157 vermeldden. Krachtens deze wijzi ging zal aan enkele leeraren over 1925 als- nog in totaal zijn uit te keeren 159.37. Had de tweede wijziging, ten doel hebbende de persoonlijke toelage te herzien ingeval van vermindering van lesuren (volgens de tot dusver geldende bepaling bleef de toelage in dit geval ongewijzigd) voor het personeel aan het Gymnasium geen nadeelige finan- cieele gevolgen, aan de Handelsscholen zal dit laaiste het geval zijn met den heer Ir. D. de M;randa, zoo althans niet op andere wij ze daarin voorzien wordt. Immers het aantal hem opgedragen lesuren is met ingang van 1 September j 1. verminderd van 8 tot 7 per week Het aantal van 8 uren is hem indertijd. opgedragen om te voorkomen, dat de nieuwe regeling al te nadeelig zcu zijn en plotsebng een te grooten achteruitgang in salaris zou tengevolge hebben. Het aantal uren van 8 kon n 1. vcrmeerderd worden met 2 z g labo- ratoriumurcn, waardoor hij bleef in de ffroep leeraren met 10 tot 18 lesuren, voor welke groep een belooning per wekelijksch lesuur»> per jaarcursus en bovendien een grondsala- ris hebben bedragen voor 10 uren 1540. plus grondsaiaris /820.samen £2360. te verminderen met 10 pet., blijft afgerond /2130.—Op I Januari 1925 was het sala ris volgens de regeling 1925 voor 8 uren j 1248 zocdat de persoonlijke toelage voor 1925 was /8S2—Waar het aantal te ge ven lesuren in dc natuurwetenschappen op 1 September 1925 w. derom met 1 was gedaald, hebben wij genreer-' dit uur van den heer de Miranda te moeten afnemen en wij vonden daartoe te meer vrijheid, omdat de eenmaal voor 1925 vastgeste'de toelage bleef gehand haafd en de achteruitgang in salaris zich beperkte tot eene vermindering met de beloo ning voor 1 weke'ijksch lesuur of 156. zoodai zijn salans.op 1 September j.l werd 1092.— plus f 882 is 1974.—. Inge volge artikel 26, laatste lid, der verordening. cpgenomen in het Gemeenteblad 970, werd de persoonlijke toelage herzien met ingang van den datum van verhooging van wedde volgens deze verordening, niet dus ingeval van vermindering van wedde, welke hier plaats had. Met de gewijzigde regeling zal met ingang van 1 September j.l. de persoon lijke toelage zijn te herzien en moeten worden vastyesteld op het verschil tusschen de be looning, die op 31 December 1924 zou zijn genoien voor 7 uur en het salaris, dat voor dat aantal uren volgens de regeling 1925 ge- noten wordt. Aldus berekend wordt de toela ge /'ll 10. /1092.— is 18.alzoo een vermindering met /864. Vooral ook nu se dert 1 September j.l. reeds drie maanden ver- streken zijn, a^hten wij het gewenscht, dat ten aanzien van den heer De Miranda de hier bedoelde gevolgen van de nieuwe regeling worden voorkomn. Wij zullen dan ook den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen verzoeken goed te keuren, dat de gemeente over het tijdvak van 1 September tot 31 December 1925 aan den heer de Miran da eene bijzondere persoonlijke toelage toe- kent, berekend naar /864 per jaar, zulks ordening, opgenomen in' Gemeenteblad nr. overeenkomstig artikel 4, 6e alinea, der ver- 970, welk artikel ons het recht geeft, onder goedkeuring van den Minister aan leeraren met een salaris van minder dan 2400. 25004 pet.) een persoonlijke toelage te verieenen. Wij vertrouwen, dat dit verzoek Uwe instemming zal hebben. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor, vast te stellen een desbetreffende Verordening tot wijziging der verordening, regelende de aanstelling, het getal der les uren en de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de Hoogere Handelsschool en de Handelsdagschool te Alkmaar. Alsvoren. TOELATING BUITENLEERLINGEN TOT DE SCHOOL VOOR BUITEN- GEWOON LAGER ONDERWIJS. Van de gemeente Wijdenes is een verzoek ingekomen om te mogen vernemen op welke voorwaarden een kind uit die gemeente als leerling tot de school voor buitergewoon la ger onderwijs alhier zal kunnen worden toe- gelaten. Wij hebben tot nu toe geen aanleiding ge- vonden om U een voorsjel te doen tot vast- stelling van die voorwaarden over te 'gaan, omdat ons de behoefte daaraan niet was ge-. bleken. Nu dit laatste wel het geval is en de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geaeht, dat meer verzoeken inkomen, komt het ons gewenscht voor algemeene regelen omtrent die toelating vast te stellen. Waar artikel 19 der Lager Onderwijswet 1920 niet op het buitengewoon lager onderwijs van toepassing is, kan worden volstaan. met een- zijdige vaststelling der toelatingsvoorwaar- den, evenals bij de handelsscholen het ge val is. Het hierna volgend ontwerp hebben wij samengesteld aan de hand van hetgeen ter zake reeds met betrekking tot andere onder- wijsinriehtingen is geregeld. Wij heblen daaraan toegevoegd de voorwaarde, dat toe lating slechts kan plaats hebben, wanneer de gemeente Alkmaar daardoor niet verplicht wordt tot het vormen van een grooter aantal k'asge-afdeelingen of het aanstellen van meer leerkrachten, dan voor de leerlingen uit Alk maar noodzakelijk is, zulks om te voorkomen dat de gemeente ten behoeve een of meer leer lingen van elders voor buitengewone uitga- ven zou komen te staan, die zij zonder di< leerlingen niet zou behoeven te doen. In overeenstemming met hetgeen in de ge- meenschappelijke regelingen betreffende het gewoon- en uitgebreid lager onderwijs is ver meld hebben wij eene bepaling opgenomen, dat de door de gemeente van afkomst ver- schuldigde bijdrage verminderd wordt met het bedrag van het voor den leerling betaal- de schoolgeld, waardoor voor iederen leer ling niet meer dan de kostprijs gevorderd wordt. De bijdrage zou over het jaar 1924 hebben bedragen 161 02. B. en W. geven den Raad in overweging het desbetreffend besluit te nemen. Alsvoren. RAPPORT BETREFFENDE HET ONDERZOEK DER GEMEENTEREKE- NING EN DER BEDRIJFSREKE- NINGEN, DIENST 1924. B. en W. stellen den Raad voor te be- sluiten: s het bedrag der ontvangsten en uitgavett van die rekening*vuorloopig vast te stellen ais volgt: de ontvangsten van den gewonen dienst op 2.985.719.25, de uitgaven van den gewonen dienst op 2.894.304.84, en alzoo het batig slot van den gewonen dienst op 91.414.41; de ontvangsten van den kapitaaldienst op 1.633.711.de uitgaven van cen kapitaal dienst op 1.677.781.05, en alzoo het nadee lig slot van den kapitaaldienst op 44.070.05 Alsvoren. ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Algemeene Be- waarschool te Alkmaar heeft B. en W. mede- gedeeld eene algem. ledenvergadering te zul len uitschrijven, waarin o.a. ter tafel zal ko men een voorstel om de vereeniging met in gang van 1 Januari 1926 te ontbinden aan- gezien de geldmiddelen der vereeniging het niet mogelijk maken de Algemeene Bewaar- school in de Doelenstraat verder te blijven ex- ploiteeren. B. en W. zijn voornemens ten spoedigste voorstellen met betrekking tot deze aangele- genheid te doen. Zij zijn echter niet in staat deze voorstellen zoo tijdig aan te bieden, dat daaromtrent voor 1 Januari a.s. een beslis- sing zal kunnen worden genomen. Zij hebben daarom aan het Bestuur ver zocht hen te willen mededeelen of het bereid is de exploitatie der school nog drie maan den na 1 Januari a.s. op den tegenwoordigen voet voor te zetten, zoo de Raad bereid mocht zijn het eventueel nadeelig saldo der exploita tie over da ttijrvak voor rekening der ge meente te nemen. Naar schatting zal dit eene uitgave vordie- ren van ongeveer 2250, waarvan een ge deelte wordt gedekt door het gemeentelijk subsidie krachtens de verordening, opgeno men in het Gemeenteblad No. 616. De ge meente heeft indertijd het schoolgebouw aan- gekocht o.m. onder voorwaard°, dat de koop- som zou worden voldaan in jaarlijksche ter mijn en gelijk aan het tekort op de exploitatie. Zoo de koopsom dit jaar nog niet geheel mocht zijn betaald, kan het restant op het te kort in mindering worden gebracht. B. en W. hebben het bestuur verzocht zjjn antwoord voor 10 December a.s. te doen toekomen. Ingeval dit toestemmend is, stel len zij voor: a. te machtigen, met de vereeniging tot oprichting en iinstandhouding eener Alge meene Bewaarschool overeen te komen, dat die vereeniging de exploitatie der Algemeene Bewaarschool in de Doelenstraat gedurende de maanden Janrari, Februari en Maart 1926 voortzet onder beding, dat het over die maanden eventueel gevormde tekort op de exploitatie voor Tokening komt van de ge meente. t. de hieruit voortvloeiende uitgaaf te zij- ner tijd te regelen bij suppletoire begrooting. Van het schoolbestuur was het verzoek ingekomen om het besluit tot 1 Mei te ver- lengen. Aldus werd besloten. De zitting duurt voort. Streekbewoner (in antwoord op een teieurgesteld hengplaar) Vertelden ze je dat er visch was N'ou, d'ei w&s ook visch, maar het vorige jaar kwam or eeH heer uit Louden en die ving hem {London OpimaoJ

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9