DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Il«; 892 flonderd zeren en fwintisrste Jaar?ang 1925. HiiTiTirmr-nfiTirHr M TOomltDetaling per 3 maanflcn f2—fir. per post f2.50. Ticwijsn. 5 ct. Aflvcrtcntlcpr. 25 ct. p. rcjct, grootcrp letters naar plaaWptmte. AfcoPflementsprtjs T>]L ncrms, Co6tcr Zoon, yoordam C9. ToL Admimstr. So. 3. Ecdaclle So. 33. Off WHtraef fiestaa? «tf ft blades. VBIJDAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 11 DECEMBER Uit het Parlement Den Haag, 10 Dec. 1925. Ter afdoening van een aantal zaken, die niet langer uitgesteld konden worden, is de Tweede Kamer voor een paar dagen weer samengekomen en daarbij is het mokkende ministerie weer uit zijn tent gekomen. Van de zeventien door den voorzitter aan de orde gestelde onderwerpen werd natuur lijk een aantal wetsvoorstellen en conclusies zonder dat er een woora aan verspild werd, goedgekeurd. De spreekkunst kwam eerst toen aan de orde werd gesteld het wetje om het defint- tieve doodvonnis over het Fransch op de lagere school zal verdwijnen, weer zou doen Maar toch bleef men daarbij zeer sterk bin- nen de perken der welsprekendheid om te verklaren dat men (naar half vrede had met het voorstel. Namens de tegenHanders van de vreemde talen op de lagere school verzette de heer Ketelaar zich tegen het wetje, omiat het de kans dat nu werkelijk het Fransch op de lagere school zal verdwijnen weer zou doen verminderen. en mej. Westerman had er geen vrede mce. omdat zij liefst gezien had dat het Fransch nu maar voor goed weer op de lagere school werd gehandhaafd. En minis ter Rutgers weigerde zich uit te laten over de beteekenis van het wetje. omdat hij de missionnair was. We zijn dus even wijs ge- bleven, weten alleen, dat het gevaar voor het Fransch op de lagere school weer vooi een paa< jaar is afgewimpeld. Wet 58 tegen 32 stemmen werd het wetje goeagekeurd. Bij het voorstel om het contract met de Packetvaartmaatschappij te ve-meuwen en dit tot 1930 te laten 'oopen, terwijl de »a- rieven met 30 percent zullen worden ver- hoogd, hebben we edi nieuw paard in de politieke, arena zien optreden. Het was de minister van kolomen, de heer Weltei die zijn maidenspeech nield a.ls demist lonn air minister een toe.s*and, waarin zeker met veel ministers hebben verkecra. Misschien was dat de reden, dat zijn weisprekendheio een zeer o-emengden indruk op de perstfibune maakte Ze was niet abeen vrij van elke oratonsche schoonheid, maar. waj erger is. op de pers- trihune zeer moeielijk te votgen. Gelukkig gold de hoofdgrief tegen het nieuw# con- tract hoofdzakelijk maar een punt. n.t. de ta- ri. ven zoodat we er op den duur toch wei achteiv.kwamen wat de ipinist-i had.gezegd Voorgesteld was Jie tarieven dertig peicent hocger te doen zijn dan in de vorige over- eenkomst en nu kwam vcora! de heei Joekes, vrijzinmg - democraai tegen die verhocging op. Hij vond dertig procent teveel, zag er enkel een midoei in om aan de aandee'hou- ders een hooger dividend uit tt keeren en meende dat een verhooging van twintig procent voldoende zou zijn. In dien geest stelde hij een amendement voor dat de mi nister bestreed onder aanvoerir.g, dat de re- gee-ing met het nieuwe contract bereikt had wat ze bceiken kon waarbij de heer Van \uuren, kath.. hem bijsprong met de zeer juisit opmerking, dat men door de aanne- ming van het amendement gevaar liep, dat het yeheele con'tar* met lot s'.and kwam en men Gan nog vel vercer van honk zou zijn. Beide keeren vogd-n daaiblj dat de ver hocging van der'fg procentvolstrekt niet te vcefwas ond-r de tegeuwoornge economi- sche omstandigheden Hei amendement is ten s'otte verworpen met 5b tegen 30 stemmen, het contract zonder shunning goedgekeurd. De r; st "an «e vtrgae'rtmg is gewijd ge- wecst aan de kweefcsch toi vooi vroedvrou- wen te Heerlen. We zullen de misere van deze veel is grootsch mgezeii irrichting, waar bij gespeculeera werd op he* subsidie van dep. smat. lrer niet weet ophalen Minister Aalberse had indertijd getracht de insttlling te redden door haar een sub idie van f 85000 toe te leggen, doch de Jweede Kamer was daar niet van thuis en had hem niet meer dan f 45000 willen geven Nu was minister Koolen met een nieuwe subsidieaanvrage ge komen. die echter wei een ander karakter droeg dan de steuu dien zijn voorganger er aan had gegeven. Nu was de minister met de onderneming overeengekomen, dat deze haar gebouwen. die toch vrijwel ^op kosten van den staat waren gebouwd, aan den staat zoude afstaan. Zij zou dan een subsidie van f 85000 krijgen plus nog 27000 voor het loopende jaar. maar dan moet het ook uit zijn met de tekorten. Er is vrij heftig over de zaak gestreden en vocrai de dames hebben zich er warm over gemaakt. Eerst mevr. Bakker Nort (V. D.), die elk subsidie uit den booze vond omdat ze meende, dat er te Heerlen geen kweekschool voor vroedvrou- wen nooaig was, daarna mevrouw De Vries- Bruins, die als goed socialiste betoogde, dat er in het zuidelijk deel van ons land een rijks- kweekschool voor vroedvrouweu noodig was en dan ook een motie in dien geest indiende Ten slotte Mevr. Meijer, kath., die volkomen meeging met het regeeringsvoorstel. Bij die drie dames voegden zich nog eenige heeren, zoodat zich een levendig debat ontwikkelde, dat de Kamer tot over half zes bezig hield. Minister Koolen heeft op gemoedelijken toon het voorstel verdedigd, en daarbij vooral den nadruk er op gelegd, dat zij die nu willen dat er in Heerlen een ideaal toestand zal zijn, vergeten dat Keulen en Aken ook niet op 6en dag gebouwd zijn. Hij vond zelf dat in de vier maanden dat hij nu aan het bewind was toch de zaak al aardig op den goeden weg Had gtbrachi. Hctakit ia gtmtm dat de no- tie van Mevr. de Vries-Bruins verworpen is, met vrijwel rechts tegen links, en dat het voorstel werd goedgekeurd met 68 tegen 12 stemmen. Morgen komen de voorstellen van de hee ren v. der Waerden en Braat betreffende den zomertijd aan de orde. Na afhandeling gaan de heeern weer huiswaarts voor hoe lang weer? BuiteTilawt DE CHAOS IN CHINA. Het Japanscbe ministerie van Oorlog heeft de hoop uitgesprcken, dat Tsjang-Tso-lin en Kwo-Soeng-lin alsnog zullen onderhandelen^. ten einde de crisis te voorkomen, welke dreigt in verband met den te verwachten strijd aan de rivier de Liau. Naar vernomen wordt, zal Kwo's leger, hetwelk uit de beste troepen van Tsjang's vroeger leger bestaat, ongetwij- feld Tsjang's huidige troepen, wanneer het tot een gevecht komt, op de vlucht drijven. In verband met den ernst der huidige situa- tie heeft het Japansche ministerie van Oorlog dan ook Tsjang-Tso-lin een waarsehuwing doen toekomen, dat Japan eventueel genood- zaakt zal zijn militair tusschenbeide te komen. Men gel oof t, dat een dergelijke waarsehu wing ook aan Kwo-Soeng-lin is gezonden, doch in verband met de gestoorde verbindin- gen, is nog niet bekend of deze haar bestem- ming heeft bereikt. Tijdens de gevechten tusschen troepen van Li-Tsjing-iin en van Feng-Joe-sjjang, in de bijheid van Jangsau, heeft men de spoorbrug ir. de lucht laten vliegen. Een trein van Tient sin naar Peking, onder internationale bewa- king, is opgehouden. RUSLAND EN DE CHAOS IN CHINA. In verband met de onlusten in China, schijnt ook de Sovjet-regeering meerdere actie te o'ntpiooien. Uit Riga wordt aan de bladen gemeld, dat de volkscommissaris voor Oorlog met de mobilisatie-commissie bij den Raad van Arbeid en Oorlog een nauwkeurig uitge- werkt plan hebben ingediend voor de mobsli- satie der industrie in geval van. oorlog. De kruitfabrieken in Schlusselbtirg, Ochta en Kazan werken met voile bracht, terwijl de geweerfabrieken te Tula en Perm dag en nacht in bedrijf zijn. Voorts worden troepen- verpiaatsingea gemeld van West-Siberie naar het kustgebied en ce grenzen van Mandsioe- rije en morigpiiS. Officiereu, zo'owef van het roode leger als van het vroegere tsaristische leger, moet en opnieuw ingeschreven worden. reserve-officiereri raoeten in de diverse mili- taire districten speciale cursussen volgen. FRANSCHE NOORDPOOL- EXPEDITIE. In het begin van April denken de Fran sell e zeeoff icier en Sales en zijn vrienden Debayser Darcis en de schilder Louis Rollet hun tocht naar de Ncordpocl te aanvaarden. Men zal trachten de Pool te bereiken lang nog niet gebaande wegen, zoodat de door Mikkelsen, Peary, Amundsen c.s. platgetreden paden vernreden zullen worden. Dit maakt het avon- tuur natuurlijk dubbel gevaarlijk. Het is de eerste Fransche Noordpooi-expeditie. Van de expeditie zullen eveneens eenige, voorloopig nog onbekende geleerden deel uit- maken voor het verzamelen-van wetenschap- pelrk materiaal. In het geheel zullen vijftien personen aan deze gevaarlijke onderneming deelnemen, aldus luitenant Darcis: „Vijftien F'ansclren zullen de Pool bereiken of ster- ven DE SPIONNAGE-AFFAIRE IN FRANKRIJK. Volgens het onderzoek in de spionnagezaak is er niets gebleken van het bestaan van be- frekkingen tusschen de maatschappij voor draadlooze telegrafie in de Rue Suresnes en den Britschen militairen inlichtingendienst. DE TOESTAND IN SYRIe. De opstandelingen in het gebied van Has- baja zijn naar de bergen gevlucht. De bevol- king keert naar Hasbaja terug. De Jouvenel heeft een proclamatie uitge- vaardi^d, gerlcht tot de bevolking van Syrie en Djebel-l3rusen, waarin hij een bercep doet op alien om hem te steunen in zijn actie ter bevordering van den vrede. EEN MOEDER POOGT ZICHZELF EN HARE KINDEREN TE VERDRINKEN Een Wolffbericht uit Breslau meldt, dat de 26-jarige vrouw van een musicus te Bauer witz in een vlaag van waanzin zich met haar drlejarig dochtertje en zesjarig zoontje in de Zinke, een zijriviertje van den Oder, wierp Op het hulpgeroep van den jongen kwa men menschen ter hulp. Het meisje werd dood" opgehaald; moeder en zoon stierven in het ziekenhuis. EEN HULPACTIE VOOR DEN RUHRMIJNBQUW? Naar de „Deutsche Bergwerkszeitung" meldt, zou de rijksrcgeering voornemens zijn een hulpactie voor den Runrmijnbouw in te stellen. Het „Berliner Tegeblatt" voegt er aan toe, dat er nog niets definitiefs is bepaald. Ook niet omtrent den vorm, waarin deze hulpac tie eventueel zou plaats hebben. ONTPLOFFING IN EEN MIJN. Er heeft een gasontploffing piaats'gehad in een der mijnen van de Alabama Fuel and Iron Company nabij Birmingham in den Ame- rikaanschen staat Alabana. Geloofd wordt da 75 mijnwerkers van de buitenwereld afgesneden zijn. Men vreest, dat er bij" de gasontploffing in de kolenmijnen tusschen de 30 en 40 mijnwer kers zijn omgekomen. Vele anderen hebben ernstige brandwonden opgeloopen. DE SCHADEVOORSTELLING AAN DE VROEGERE VORSTENHUIZEN. De Juridische commissie uit den Duitsche Rijksdag heeft besloten het door de democra- ten ingediende wetsontwerp nopens de rege- ling der schadeloosstelling aan de vroegere vorstenhuizen op de agenda der eerste rijks- dagztting in het nieuwe jaar te plaatsen. Een democratisch voorstel om het' ontwerp voor Kersmis te behandelen, werd verworpen. NIEUWE VREDESVOORWAARDEN VAN ABD-EL-KRIM? Kapitein Gordon Cunning, de secretaris van de Rif-vertegenwoordiging te Londen, is te Tanger aangekomen. Hij zeide drager te zijn van een officieelen brief van Abd-el-Krim waarin zekere vredesvoorwaarden worden voorgesteld. ERNSTIGE SCHEEPSRAMPEN. Ter hoogte van Flamborough is Woensdag het s.s. „Landport" uit Newcastle gezonkec na een aanvaring met een Noorsch schip. Daarbij zijn tien menschenlevens verloren gegaan. Men vreest, dat 49 opvarenden van het stoomschip „Competitor" uit Cardiff, dat in zinkenden' toestand aan de Z. O. kusst van Zuid-Afrika moest worden verlaten, als ver loren moeten worden beschouwd. KORTE ROKKEN EN LANGE BROEKEN. Een medewerker van l'Oeuvre heeft aan een deskundige in de modewereld gevraagd of de korte rok in de damesmode van het vol- gend jaar bestendigd zal worden, en daarop een bevestigend antwoord gekregen. Daar- entegen zullen de broeken langer worden en onder den rok uit te zien komen. We gaan zoo langzamerhand, schijnt het, naar de cri noline en de pijpbroek terug. HET DOODSCHIETEN VAN VLUCH- TELINGEN. E>e Roemeensche luitenant Moraresko, die. zooals gemeld. voor den krijgsraad te Boeka' rest terecht stond wegens het doodschieten van vluchtelingen uit Zuid-Rusland, die de Dnjester overkwamen, is vrijgesproken. Zijn veraediger vcerde aan, dat het in verband met het lierhaaideHjke voorkomen van heime lijke grensoverschrijding door bolsjewistische agitators en gewapende benden, noodzakelijk is, scherpe control? te houden. Het vrijspre- kend vonnis luidde in denzelfden zin, en ver klaard werd, dat beklaagde slechts zijn plicht had gedaan. In de acle van beschuldiging werd nog gezegd, dat deze grenswachtcom- mandant de vluchtelingen eerst toestond over de grens te komen en ze dan in den rug aan- viei, plunderde en na allerlei marteligen doodae. Vijf-en-twintig vluchtelingea zouden op deze wijze door hem en zijn soldaten zijn vermoord. KORTE BERICHTEN. Te Padiham (Lanes) zijn ten gevolge van een defect aan de gasleiding. drie meis- jes van 16, 17 en 19 jaar gestikt. Te Kragoejewatz (Centraal-Siberie) is een koude geregistreerd van 43 gr. beneden nul. Vclgens de bladen zijn alle Chineesche ministers,b ehalve de premier en de ministers van buiien- en binnenlandsche zaken, ge vlucht of afgetyeden. Op het oogenblik bevindt zich te Co blenz een Duitsche delegatie, die sedert Woensdag met de Rijnland-commissie onder handeld. Het doel is te komen tot vrijlating van Duitsche onderdanen, die zich in gevan genissen van de noordelijke zone bevinaen, bij de ontruiming dezer zone. Vervolging voor politieke delicten vervalt namelijk bij deze on ruiming. De Fransche Kamer heeft hedenochtend de begrooting van Marine en de gewone en bu'itengewone begrootingen van Buitenlanc- sche Zaken goedgekeurd. De interpellaties over Syrie en Marokk zullen cp 18 December worden gehouden Het nieuwe ministerie van Tsjechoslo- wakije is heden gevormd. Premier is Svehla, minister van buitenlandsche zaken dr. Benesj en minister van financien Engles. De Amerikaan Rochle, die van Maine uit een wereldreis per kano is begonnen, is op het traject tusschen Boston en New York verdronken, daar zijn boot ten gevolge van een piotseling opgestoken storm omsloeg. Gemeld wordt, dat het rapport van de speciale luchtvaart-commissie uit het Ame- rikaansche Huis van Afgevaardigden zich vereenigt met verscheidene aanbevelingen van Mitchell, en adviseert een departement van Landsverdediging in te stellen, waaronder dan leger, vloot en luchtvloot zouden ressor- teeren. De leidsr der Spaansche socialistische partij, Pablo Iglesias is overleden. De beide Kamers van het Ulster-parlc- ment hebben een resolutie tot gocdkeuring van de Iersche overeenkomst aangenonlen. Herriot heeft een brief gericht tot de „iMatin", waarin hij betoogt, dat het onmo- gelijk is geweest,. de aanvaardirg vathet Dawes-plan te combineeren met de kwestie der oorlogsschulden. Hij zal te gelegener tiid volledige bijzondei'heden van de Conferentie van Londen publiceeren. Tijdens zijn gisfergehbuden openbare zirting heeft de Volkmfcondsraad besloten tusschen 15 April en 15 Mei 1126 een con- te ferentie over het paspoortenstelsel bijeen roepen. De Finsche regeering is afgetreden, omdat het parlement een credlet van 316 mil- lioen marken had geweigerd voor schepen ter behoeve van de kustverdediging. Naar de „Vossische. Zeitung" meldt, overweegt de Duitsche rijksregeering het wetsontwerp nopens't herstel van de zooge- naamde Reichsgetreidestelle in te trekken en in plaats daarvoor een nieuw ontwerp in te dienen, dat neerkomt op monopoliseering van den buitenlandschen handel in graan. - In het Dolkstootproces is de beklaagde in hooger beroep gegaan. - In de juridische commissie uit denDuit- schen Rijksdag is besloten. de rijksregeering te verzoeken om zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp in te dienen tot opheffing van het Staatsgerechtshof ter bescherming van de republiek. fJpinenard Ni>nws ZWARE MISHANDELING. Voor de vierde kamer der rechtbank te Am sterdam heeft gister terecht gestaan G. H caglooner te Sloterdijk, wegens zware mis- landeling van zijn echtgenoote. Bekl. was in den ochtend van 23 Juni i.l. om 7 uur op het politiebureau aan den Admiraal de Ruyter- weg gekomen, waar hij een tamelijk verward verhaal had gedaan van hetgeen hij eenige oogenblikken tevoren in zijn woning had ge- pleegd. Politie-beambten vonden bij onder zoek de vrouw van bekl. bewusteloos en zwaar aan den linkerslaap gewond in de beneden kamer van die woning liggen; de wonden had bekl. haar met een bietenschopje toegebracht Den dag tevoren was de vrouw, die uit wer ken ging, daar bekl. dikwijls werkloos was, thuisgekomen en had, gelijk meermalen ge- schiedde, ruzie gezocht. 's Avonds had zij zich op den zoider ter ruste begeven, terwijl >ekl. beneden was gaan slapen. Toen bekl. den volgenden ochtend naar boven was ge gaan om te zeggen, dat hij koffle had gezet, >edreigde de vrouw hem met een bietenschop. Beklaagde ontnam haar de schop en, driftig geworden, sloeg hij zijn vrouw daarmee op het hoofd. De vrouw is in het ziekenhuis verpleegd moeten worden. Nu is ze hersteld en de ver- standhouding tusschen man en vrouw is be- ter dan ooit te voren. De vrouw, die vroeger dikwijls nerveuze storingen vertoonde, is thans geheel hersteld. Gezien den verbeterden toestand van het geheele gezin, eischt het O. M. wegens zwa re mishandeling een voorwaardelijke straf van 4 maanden, met een proeftijd van dne jaar. DE SPREKENDE SLANG. Ook voor wie in ,,de zaak Geelkerken" gansch iets anders ziet dan een anachronis- tisch mirakel, die daarin de botsing van twee onverzoenlijke levensbeginselen ontdekt ol meent te ontdekken ook voor hen ontbreekt „la note gaie" in deze historie gelukkig niet meer. Tijdens een rede van den voorzitter gister- avond ter vergadering der classis Amsterdam der Gereformeerde kerken, werd heel ge- woon in dezen tijd van surprises, een pakje binnengebracht. De voorzitter maakte het open en er uit gleedgeen sprekende slang maar wei iets dat sprekend daarop.leek: edh groote glibberige aal, die, blijkbaar allengs vertrouwd met dogmatisehe kerkelijke studies, onder de paperassen van de voorzitterstafe? weggleed. Zijn bespiegelingen hadden daar interessant kunnen worden, maar lange tijd daartoe werd hem niet gelaten. Naar schep- pingsordinantie kwam, zoo weet De Telg. re melden, de kat van den koster zich van het beest meester maken. Waarop de ouderling hoezeer na een jaar nog onthutst was over een vermeende oritkenning van de authenticiteit van het boek Job door ds. Geelkerken, ditmaal kordaat ingreep en zich met aal en kat verwij- derde. Zal straks een meerdere" vergadering op een heusche slang getracteerd worden? HET COMMISSARIAAt-GENERAAL TE DANZIG. De correspondent van de Frankf. Ztg. te Geneve meldt, dat de houding van enkele le- den van den Volkenbondsraad jegens de can- didatuur-Van Hamel voor het ambt van com- missaris-generaal te Dantzig we.felend is ge worden. Van Hamel zou naar hun mee-< ning de noodige bemiddelings-eigenschap- pen missen. Bcvendien wordt beweerd, dat de Italiaan- sche regeering met een andere candidatuur wll kemen, welke echter Polen niet erg naar den zin zou zijn. Wellicht wordt mitsdien de keuze uitge steld. HET VERGAAN VAN DE „CLARA". Het op 8 dezer op Vlieland aangespoplde iijk is door de familie herkend als van Dirk van der Bent, schipper van het loggerschip Clara" M. A. 29, dat in den storm van 25 op 26 November vergaan is. EEN ONTAARDE MOEDER. Gevankelijt is naar Leeuwarden gevoerd tU t bekend strand" vrouw. M'na __V, echtgenoote van J. V. te Langendijke. (Friesland Haar kindje van ongeveer zeven maanden oud, is een paai dagen geleden on der verdachte omstandigheden gestorven. Het vorige jaar overbed ook piotseling een der jonge kinderen waarover ook toen reeds vreemde geruchten liep en. Dezer dagen is zij aangehouden en heeft bekend het kindje te hebben vermoord. •ONTAARDE VADER. De Rotterdamsche rechtbank behandelde gister, onder groote belangstelling, de zaak tegen den 34-jar. H. S., aldaar, thans gede- tineerd, wien ten laste werd geiegd dat hij op 27 Juli in de Corverstraat te Rotterdam op- zettelijk en met voorbedachten rade, zjjn 5-jarig dochtertje, Hubrina S., van het leven heeft beroofd. Hij zou, thuisgekomen zijnde, zijn dochtertje hebben geslagcn en ntishan- deld en het daarna tegen een steenen muur op de veranda hebben gegooid, waardoor een bloeduitstorting in de hersenen heeft plaats gevonden, waaraan het. kind is overleden. Als verdedigers in deze zaak traden op mr. van Wijk, uit den Haag, en mr. de Kat. Beklaagde vertelde, dat hij al< sinds een paar jaar gescheiden van zijn vrouw leefde. Op den bewusten avond was hij thuisgeko men en had hij zijn dochtertje een flinke af- rammeling gegeven. Wat daarna is gebeurd kon beklaagde zich niet herinneren, wei wist hij, dat hij het kind niet op de veranda had gegooid. Hoogst- waarschijnlijk heeft hij het op den grond la ten vallen. 's Avonds heeft het kind hem nog wel-te rusten gewenscht. i Allereerst werd nu gehoord mej. H. N. Stam, welke juffrouw aan de achterzijde rechi tegenover het huis van beklaagde woont Deze juffrouw heeft het kind langen tijd op de veranda zien zitten. Het kind is bin- nengelaten, even voordat beklaagde thuia- kwam. Daarna heeft zij»een man heftig te keer hooren gaan en even later het kind op 'e veranda zien gooien, waar het bleef liggen. Wie het gedaan heeft, kan getuige niet zeg gen. Even later is het kind door den beklaag de van de veranda gehaald. Toen heeft ge tuige tegen de wandaad geprotesteerd, waar op beklaagde heeft geantwoord: „Dat doe ik! Ik! Ik heb het kind wei eens meer tegen den muur gesmeten Getuige verklaarde, dat het kind slecht werd behandeld. Nadat het kind binnen was gebracht. zijn er nog meer klappen gevallen, terwijl bij het naar binnen brengen het kind nogmaals door elkaar werd geschud, waarbij het hoofdje van het kind slap achterover hing. Er werden nog eenige-getuigen gehoord, die ook het kind op de veranda hadden zien gooien en verklaarden dat het kind gezond was, hoewel mager, maar dat de vader erg strong was. De gewezen vrouw van beklaagde zeide, dat de man erg streng was. Vooral wanneer hij naar zijn vader en moeder was geweest, was hij erg prikkelbaar. Dr. E. C. v. Rijssel, prosector bacterioloog, verklaarde, dat bij de sectie verschillende ver- wondingen zijn geconstateerd, waaronder een bloeduitstorting in de hersenen. De directeur van het Huis van Bewaring; de heer Lutgers, zeide, dat hij ncoit iets bij- zonders aan beklaagde heeft gemerkt, gedu- rende den tijd dat deze in preventieve hahte- nis doorbrdcht. De psychiater, dr. M. v. Londen, achtte be- klaaged ontoerekenbaar en vond het't beste, dat beklaagde oprrenomen wordt in een krankzinnigengesicht. Ten tijde dat het feit gepleegd werd, was de geheele familie krank- zinnig, zeide getuige. Mr. C. F. J. Gombault, vertegenwoordiger van het O. M., requisitoir nemende, zeide, dat toen op 25 Juli j.l. het bovengenoemde feit in Rotterdam bekend werd, er een kreet van afgrijzen door de geheele stad ging. Spr. kon zich niet indenken, dat hier een normaal mensch had gehandeld. Aan het einde van zijn requisitoir noemde mr. Gombault beklaagde ontoerekenbaar en eischte, dat hij voor den tijd van een jaar in een krankzinnigengesticht zal worden opge- nomen. De verdediger, mr. van Wijk, betoogde, dat geen vadyr zijn kind met opzet zal doo- den, ook deze vader niet. Wij hebben hier, al dus spreker, niet te doen met een geboren misdadiger. maar met een tra<risch geval, waarvan de ontknooping den dood van het kind ten gevolge had. Niemand heeft vol gens spreker gezien. dat beklaagde het kind on de veranda sre^oo'd heeft. dit is niet wet- tig bewezen Tenslotte concludeerde spreker tot vrijspraak. De tweede spreker. mr. De Kat, behandelde het medische gedeelte. Spreker concludeerde, dat het niet bewezen is, dat de val van het kind den dood ten gevcfge heeft gehad, wel licht is het kind reeds vroesrer gevallen, wat ook de oorzaak kan zijn geweest. De uifspraak in deze zaak is bepaald op Donderdag a.s„ 17 December. OPVOLGER PROF. DR. K. H. ROESS1NGH. De theologische faculteit van Leidsjche Stu- denten heeft met algemeene stemmen de vol- gende motie aangenomen: „De theologische faculteit van Leidsche Studenten, bijeen in hare vergadering van 9 dezer, in het be set' van het zware verlies dat zij ge leden heeft door het overlijden van haren hcogleeraar dr. K. H. Roessingh, dankbaar erkennend de groote beteekenis van zijn ar beid onder en invloed op de theologische stu denten, spreekt den wensch uit, dat bij de ver- vulling der vacature een opvolger aangewe- zen worde, die het door prof. Roessingh be gonnen werk in ziin lijn zal voortretten. ALKMAARSCHE MURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1