DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarsciien Baad. I No. 291 Honderd zctcti en twintisrstc Jaarsransr 1025. M| vooruiflMStaliog per mnanflen f2.-, fr. per post f2.50. HoTvijsn. 5 et. AflTertenttopr. 25 ct. p. rcgel, rrootcrc letter nimr plaatotfmt*. Bricven franco H.V. Boot- en Hanflclsdr. r.li. norms. Costor Zoon, Voordam CO, Tel. Aitmliustr. So. 3. ltcdaotic So. r U Dit nommer bestaat nH 1 bladen. 314 AND AG Directeur: G. H. KRAIC Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 14 DLtMIISIliii I. „Zoo rust dan eindelijk 't ruwe Noorden van hageljacht en stormgeloei", heeft de groote dicbter Borger in zijn loflied op den „?ijn geschreven. Zoo hebben wij na Vrijdagavond ook een ooTenblik gerust na de hageljacht van inter rupties en het stormgeloei der critiek op het algemeen beleid van het Dagelijksch bestuur cnzer gemeente. Wie in twee dagen zeventien uur naa1- een .politiek debat heeft ge'.uisterd, wie op niets anders dan interpeliaties, moties en stemmin- gen getracteerd s, begint langzamerhand een beetje te veel van het goede te krijgen. Het politick brouwsel raaakt hem een beetje katterig, zoo'n tikje legerement emu, zooals de Franschen dat noemen. Hij zou het liefst in de eerste weken geen raadslid meer tegen komen en in vijf of zes maanden niets meer over politick widen hoo- ren maar de journalisticke functie nooazaakt hot'voorbeeld der koebeesten te volgen en allies te herkauwen wat eigenlijk voorbij ge- gaan en voorgoed verdwenen behoorde te z\\n De raadsleden zijn huiswaarts gekeerd en rustcn op hun lauweren, de verslaggevers hebben met een zucht van verlichtmg hun laatste blaadje copie aan de zetterii afgegeven en slechts de overzichtsschrijver is de door het noodlot achtervolgde, wiens taak nu ei genlijk pas aanvangt. Hij moet uit de restjes van het politieke ttiiddagnia&l zorgvuldig alle eetbare deeltjes opvisschen en ze, met een eigen sausje ge- kruid, zoo smakelijk maken, dat de reeds oververzadigde gasten zich opnieuw met ecu hongerig gevoel aan tafel zullen zetten. I Laten wij dan allereerst opmerken, dat de Raadsleden het debatteeren nog met ver- leerd zijn. De behandeling van een begrcotmg is m wezen eigenlijk niets anders dan een wapen- schouw, een beproeving van elkanders krach- ten, waarbij de huishouding en de financien der gemeente worden besproken. Het is als't ware een groote rondvraag waarbij- ieder vrij is zoolang hij wil't woord te voeren en waarbij het College van Burg, ea Weth. den Raadsleden stuk veer stuk de vraag stelt of zij zich in het algemeen over den gang van zaken ^evreden kunnen betoo- nen. Dat kunnen zij natuurlijk met, want een Raad, die al'es prifst wnt het D?geNksch Be stuur gedaan heeft, bestaat eenvoudig n.et of het zou b.v. in Hoogwoud moeten zijn. Aan politick doen is niet alleen een zekere rich ting uitdrijven, niet alleen dus opbouwen, maar voor een groot gedeelte ook afbreken, becritiseeren wat anderen doen en aantoonen, dat dit zoo heel anders en zoo veel slechter is dan wat men zelf in zoodanig geval zou ge daan hebben. Dat is ook propaganda en zoo zullen eens per jaar de A'.kmaarsche kiezers door hun af- gevaardigden allerlei.dingen hooren afkeuren, die niet in de lijn van hun politick programma zijn gelegen. Ook het College van B. en W. bestaat uit politieke vogels van zeer diverse pluimage en al gaat er menig voorstel van uit, dat in wezen een comprcmis is, toch verschijnt er ook dikwijls een prae-advies, dat een rechts of links cachet draagt en waarbij het College zich in een meerderheid en een minderheid gesplitst heeft. Ja zelfs in de dageslijksche leiding der ge- meentehuishouding is soms in een bepaalde handelwijze b.v, het toestaan van een col- lecte of het beschikbaar stellen van gemeen- telijk vergaderingsterrein een zekere poli tieke opvatting te onderkennen, die't College als geheel onmogelijk zou kunnen geven. Dan is er weer een meerderheid en een min derheid, die hun verschillend, dikwijls princi pled, inzicht niet alleen in de kamer van B. en W., maar ook openlijk, ten aanhoore van den geheelen Raad tegenover elkaar stellen. Van daar dat niet alleen de Raad, maar ook B. en W. onderling aan algemeene beschou- wingen doen en dat de geduldige toeschou- wer zich wel eens afvraagt: hoe uit dien warwinkel van politieke redevoeringen ooit nog een gemeenschappelijk compromis kan worden geboren. Volgens den heer De Wolf is mr. Kusters in den Alkmaarschen Raad een zeer bijzonder fi<ruur en een goed raadslid. De heer De Wolf woont in Amsterdam, hij houdt zich b'.ijkbaar dagelijks met Alkmaar- sche vraagstukken bezig, dus wat hij zegt zal wel volkomen waar wezen. Inderdaad, mr. Kusters i s een goed raads lid. Zijn richting is de onze niet, hij beschouwt alle zaken en 'haar onderlim «®rband uit een heel anderen gezichtshoek dan wij dit doen, maar ontkend. kan niet worden, dat hij een bekwaam en ijverig afgevaardigde is van de kiezersgroep die hem haar vertrouwen heeft geschonken. "Geen studie of moeite is hem te veel, hij is brutaal, welsprekend en slagvaardig en tracht &Qf jdeh qfe mrtij uit de botsing der meeningen bij het conjpromis het grootste en beste deel te verkrijgen. Wat niet wegneemt, dat wij het in vele op- zichten niet met hem eens zijn en hem in deze artikelenreeks zoo nu en dan nog wel "ens aan zijn colbertje zulien trekken, Natuurlijk vindt hij bestrijding. Hij vindt bestrijding bij alien die van mee- ning zijn, dat hij het Alkraaarsche wagentjc in het politieke moeras rijdt En bij alien, in de eerste plaats natuurlijk. die in hem zien wat hij dan ook werkelijk is den vertegenwoordiger der Katholieken, die geen poging zal nalaten voordeel voor ei gen ^geestverwan ten te verkrijgen. Mr. Kusters vertolkt in zijn optreden de politieke gelocfsovertuiging der A'.kmaarsche Katholieken en tegenover hem staan de woordvoerders van andere partijen, die ook door hun geestverwanten in den Raad ge bracht zijn, die ook propaganda voor eigen inzicht maken en voordeel voor eigen volge- lingen beoogen. De Raad is uitsluitend samengesteld uit af gevaardigden van diverse politieke groepen, uit mannen en vrouwen dus die m o e t e n op treden volgens een vooraf vastgesteld politiek nrogramma. En hoewel de een zich onafhankelijker aan den ander toont, hoewel hier en daar geluk- kig geconstateerd wordt dat eigen verstandie inzicht toch zegeviert op politiek voorschrift, toch gevoelt men bij die a'.gemeene beschou- wingen maar al te duidelijk, dat er iets on- waars en iets gedwongens in de debatten is en dat er in den Raad toch eigenlijk behoefte is aan onafhankelijke leden, die geen politieke geloofsbelijdenis moeten onderSchrijven, maar die zich bij elk willekeurig onderwerp alleen en uitsluitend door hun gezond verstand en het onweerspixckbaar belang onzer gemeente laten leiden. Politiek in de algemeene. beteekenis van het woord is uit den boioze. Neem het voorbeeld van de gehuwde on- derwijzeres, waarover in de begrootingszit- tingeii van onzen Raad nogal wat stof opge- waaid is. Er zijn raadsieden, die betoogen, dat een gehuwde onderWijztres' een last voor de school zal worden. ^Zij, zal zich al spoedig meer met hajr man dan met haar sclico'.km- deren bemoeien, haar gedachien zullen vaak eerder bij haar huishouden dan in haar klas zijn, en, last-not least, loopt zij gevaar ziek te worden en voor onbepaalden tijd van het schooltoonee! te verdwijnen, waarvan het on- derwijs dupe zal worden. Daartegenover staateen geheel andere opvatting. - Allereerst dat dit. vraagstuk eigenlijk voor Alkmaar van geen belang is, omdat het feit zich hier niet of slechts zeer sporadisch voordoet. Daarnaast de billijkheidsgedachte, dat? waar de gehuwde ambtenarcs mag blijven, de gehuwde onderwijzeres niet bchoeft te ver dwijnen. Men betoogt, dat niemand het recht heeft de gehuwde onderwijzeres die scrns voor een groot deel het gemeenschappelijk inl.omen moet verdien'en haar bevoegdheden te ont- nemen en dat het niet meer dan billijk is haar bij een kinder-ziekte verlof te geven. omdat ook de ambtenaar, die ondcr de wapenen moet komen, een dergslijk. voorrecht geniet. Men betoogt zelfs, dat de geboorte van een kind aanbevtlenswaardig is, cmdat de moe- der-onderwijzeres dieper het kinderleven mee- voelt en dus een zooveel verstandiger en iief- derijker leidster harer klasse zal worden. Dan vraagt men zich af wanneer de tijd zal aanbreken, dat onafhankelijke mannen en vrouwen eens vrij zullen zijn, de vraagstuk ken der gemeenschap naar eigen eerlijke over- tuiging tot oplossing te brengen. lUiitonlnnti Dit alles is tegen, en voor de gehuwde onderwijzeres te zeggen en dat alles zcu werkelijk heel interessant zijn, als het mooie van een dergelijk debat weer niet door de politiek werd bedorven. Want dat is het hinderlijke, dat men bij het aanhooren der diverse beschouwingen niet den indruk kriigt, dat ieder precies naar eigen eerlijk inzicht spreekt, maar wel dat ieders redevoenng een orat'o pro domo, al- thans voor eigen politieke richting is gewcr- den. Dan komt men al spoedig tot het besef, dat het de Katholieken en de Christelijk-Histori- schen zijn die achteruitgang van het ondcr- wijs door de gehuwde onderwijzeres duchten en dat het uitsluitend linksebe fracties zijn, die een precies tegenovergestelde meaning verkondigen en men bedenkt onwillekeurig, dat beide groepen niet geheel naar eigen in zicht maar hoofdzakelijk naar haar politieke nrogramma's hebben gesproken. Men hoort urenlang debatten en men weet van tevoren precies dat dit alels verloren tijd is zoover het althans niet als politieke pro paganda naar buiten is bedoeld dat zelfs de hardroerendste redevoering niemands in zicht zal doen veranderen, omdat bij de stem ming geen enkel raadslid van de algemeen voorschriften van zijn partij zal durven afwij- kcn. Dan ziet men achter tal van pleidooien. hoe logisch, hoe gemotiveerd zij ook lijken mogen, eigen inzicht schuil gaan achter poli tieke berekening en onwiilekeurig komt er af- keer tegen een bespreking die niets anders dan een openbare vertoorving voor het groote pubiiek is geworden. DE CHAOS IN CHINA. De gevechte'n in de nabijheid van Tientsin hebben een paniek veroorzaakt; de burgerij werd echter gerustgesteld door de aankomsL van Fransche, Japansche en ltaliaansche mi- litairen, die op verzoek der plaatselijke auto- riteiten de electrische centrales, bruggen enz- bezetten. Gevreesd wordt voor plundering door verslagen troepen. Een internationale trein is nabij Yang- tsoen (Tsjili) tusschen twee vechtende par tijen terechtgekomen. De passagiers, o.w En- gelschen, Amerikanen en Japanners, alsmede Vrouwen en kmderen, zochten tijdens het bombardemenDdekking onder de spoorweg- rijtuigen. Het gelukte den trein na eenigen tijd buiten het gevechtsgebied te komen. De legaties te Peking hebben tegen dit in cident geprctesteerd. Het schijnt dat een pantsertrein van Kwo-Nin-Tsjben den inter- nationalen trein heeft gevolgd tot Yang-tsoen, en dat daar ongeveer duizend man infanterie en artillerie uit den trein zijn gezet en een granaatvuur hebben geopend op de strijd- krachten van Li-tsjing-i'.n, den gouverneur van Tsjili aan den anderen oever van de ri- vier. Onder de passagiers van den internatio- nalen trein waren negen Engelschen en twin- tig Amerikanen. GESPANNEN TOESTAND IN GRIEKENLAND. Een medewerker van de „Sunday Times" verneemt dat de atmosfeer in Griekenland zeer geladen is, als gevolg van de conclu- sies van de commissie-Rumbold, in zake het Grieksch-Bulgaarsche conflict. De loop van deze aangelegenheid heeft nieuw leven ingeblazen aan de oppositiepar- tijen en generaal Pangalos, die zich wist op te werken tot premier, wordt verantwoorde- lijk gesteld voor wat men als een vernedering van de natie gevoelt. De binnenlandsche toestand is weer in hooge mate gespannen en gezien het feit, dat de verkiezingen voor de volksvertegenwoor- diging nog niet zijn gehouden, kunnen de ge- volgen moeilijk worden overzien. FASCISTISCHE VAKVEREENIGINGEN. De ltaliaansche kamer heeft na discussies, die vijf uur duurden, de wet, waarbij de fas- cistische vakvereenigingen de jure worden er kend, goedgekeurd. Tijdens het debat verklaarde de fascistische afgevaardigde Benni, die de kapitalistische belangen vertegenwoordigt, zich tegen ge- dwongen arbitrage bij arbeidsgeschillen. Na'dat Mussolini evenwel een beroep had gedaan op beide partijen, om concessies te doen in het belang van het land, verklaarde Benni, dat de industrieelen de gedvyongen ar bitrage aanvaarden „als een teeken van wij- ding van het fascistische regiem, dat aan Italie den industrieelen vrede brengt." Na deze verklaring werd de wet met bijna algemeene stemmen aan.genomen. Mussolini hield vervolgens een rede Hij begon met te wijzen op de verschillen tusschen de fascistische vakvereenigingen en de socia- listische syndicaten. De fascistische bonders zijn In de eerste plaats gebaseerd op het prin- cipe van de klassensamenwerking, hoewel zij niet nocdzakelijk de mogelijkheid van een conflict uitsluiten. Komende tot de vraag of arbitrage ook verplichtend gesteld moet wor den voor industrieele geschillen, zeide de pre- m'er: ,,Dit is een kwestie* waarbij falen een stap achteruit beteekent. Er meet hetzij ver- olichte arbitrage voor beiden zijn, hetzij vrij- heid voor beiden. Het zou voor een land een ernstige slag zijn, indlen door een staking het graan niet geoogst zou kunnen worden, doch het zou in deze tijden van hevlge concurrentle nog ernsliger zijn indien een industrieele sta king zcu mtbreken. Landbouw en industry. zullen derhalve op gelijke wijze behandeld worden." Mussolini besprak vervolgens de wetgeving in. de verschilknde landen, waar verplichfe arbitrage bestaat. Hij wees op de ernstige verliezen, die veroorzaakt worden door sta- wkingen in Engeland en Amerika. Hij ver klaarde dat het prlncipe van arbitrage in ay- beidsgeschillen groo'e vorderingen maakt m de geheele wereld. Hij gaf als voorbee'd Amerika, waar volgens Mussolini van de 3000 jongste industrieele geschillen 2500 bij- gelegd zijn door arbitrage. DE HEILIGE OORLOG IN SYRIe? Uit Cairo wordt gemeld, dat in Syrie do Heilige Oorlog. tegen de Franschen is ver- klaard. De leider der Drusen heeft het zaaien van het wintergraan verbeden, zoodat het mogelijk is geworden alle mannen in het veld te brengen. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. President Hindenburg heeft den voorzitter van het Centrum, den voormaligen Rijkskan- selier Fehrenbach, bij zicli oulboden en hem gevraagd, of hij bereid s, zich te belas'en me? de vorining van een nieuw kabinet. Fehren bach heeft deze opdracht. evenwel van do hand gewezen, niet alleen voor zlchzelf. doch voor het Centrum in zijn geheel. Bij de motiveering zijner weigering ver klaarde Fehrenbach. dat het Centrum in oie nieuwe regeerlng geen leidende rol op zich wil nemen en ook niet er naar streeft den post van Rijkskanselier te bezetten. Gister zou Hindenburg, den leider der de- mocraten Koch, ontvangen en hem dezelfde vraag voorleggen. Klaarblijkelijk is de pre sident voomemens, aan de leiders der voor de kabinetsformatie in aanmerklng komende par tijen den Rijkskanselierspost aan te bieden. Hierdoor onistaat de mogelijkheid, dat deze aangelegenheid thans binnen enkele dagen geheel zal zijn geregeld. EEN ROGVERSBENDE OVER- MEESTERD. Sedert 1921 heeft een bende roovers de bei de, aan elkaar grenzende districten Orlof en Koersk onveilig gemaakt. De bende bestond uit vijf mannen en vier vrouwen; vooral de laatste wrfren bijzonder goede schuitero. Voorts beschikte de bende over een goed geor- ganlseerd net van handlangers, die over het geheele gebied waren verspreid. De door de bende gepleegde moorden kunnen nog niet ge heel worden overzien. Bij de overvallen op boerenhofsteden zijn steeds alle bewoners on der afschuwelijke martelingen ter dood ge- bracht. Kort geleden nog is aldus een gezm van negen personen uitgemoord. De laatste moord vond plaats in den nacht van 1 op 2 op den chef van de districts-politic. Tsjeto. Terwijl hij reeds ernstlg was gewond. werd hem door de bandieten den buik open gerelen en vervolgens de hals doorgesneden. Politic en militaire afdeelingen, die tracht- ten de bende te arresteeren, leden ernstige verliezen. Thans zijn door de Moskousche centrale van de politie maatregelen genomen. De u'.tgezonden beambien konden slechts langzaam te werk gaan, daar de bevolking zoo geterroriseerd en bevreesd is, dat zij geen mededeelingen durfde dcen. Een boer, die on- langs ernstig werd gewond, trachite zelfs dit feit geheim te houden. Ten slotte slaagde de politie er in, het huis van een koster te ontdek- ken, waar de bende overnachtte. Er cms torn' een vuurgevecht, waarbij aan be'.de zijden handgranaten werden gebezigd, waren acht bandieten gedood en de negende zwaar g'e wond. Deze laatste noemde de namen van alli- handlangers, die thans achter slot en grendel zitten. Aan de zijde der politie werd een be- ambte zwaar gewond. DE GEVAAR LI JKE AUTG. Amerika, het land der onbegrensde moge- lijkheden, schijnt in ellk opzicht recordhouder te wuien zijn, zelfs waar het betreft het aan- tal outo-ongelukken. Met een aantal van 15.528 rampen over 1924 slaan de Vereenig- de Staten alle records, zcowel van de voor- afgaande jaren, als de cijfers van andere lan den. In dit aantal dooden zijn niet begrepen de verongelukten, door botsingen tusschen treinen en auto's, die niet minder dan 1532 bedragen. Op elke 100.000 inwoners is het cijfer der verongelukten 45.7, tegen 14.9 in het vccrafgaande jaar, waarbij California aan het hoofd staat met 32 dooden per lOQ.OOO. Voorts blijkt uit de statistielcen, dat in de groote steden, als New York, Chicago e.a. het gevaar toeneemt, door het drukkere automcbielverkeer en de daardoor veroor zaakte opstepping. Onder de middelen, die beproefd zijn, cm de gevaren te .verminderen kan men noemen: Ondergrondsche passages voor de vcetgangers,onder drukke verkeers- wegen; wettelijke bepalingen op de kopl'chten en de maximum snelheid; zware bc-eten voor auto-bestuurders, die ender den invloed van sterkedrank zijn; frottoirs roulants; signaal- torrns met gekleurde lich'en en semaphores, doch alles is te vergeefs en in bevosgde krin- genb lijft de vrees bestaan, dat het vluggere verkeer steeds meer en meer slachtoffers zal eisdien. EEN NIEUWE DYNASTIE IN PERZle De Perzische ccnsiitueerende vergadering heeft na een zitiing van vier uren eenstemmiy een amendement cp de grondwet goedgekeurd, waarbij Rlza Khan Pehkvi tot kening van P.rzie werd benoemd en het koningschan vcor het huis Pehkvi erfelijk wordt verk'.aard. Riza Khan's cudste zoon wordt derhalve kroonprins. GEVECHT MET PH1L1PPIJNSCHE BANDIETEN. Uit Manilla wordt gemeld, dat een bende bandieten de pclit'.e belette den moordenaar van cen onderwijzer te arresteeren. Een ge- vecht Ontsiond, waarbij 17 der bandielen weraen gedcod en 5 politiemannen gewond EEN WORSTELING MET DEN DOOD. Xentral News1" meidt uit Kaapstad een spannend verhaa' van een strijd met den dood die de schipbreukelingen van de „Competitor uit Cardiff hebben gevoerd. De „Competitor is op de Zuid-Oostkust van Afrika vergaan en van de 24 leden der bemanning hebben er slechts zes het leven algebracht. De tweede off icier Potts, heeft verteld, dat hij een van de twaalf mannen was, die de eer ste reddingsboot namen. De tweede werd ver splinterd, toen zij neer werd geiaten. Aden slaagden er in het zinkende- schip te verla- ten, behalve de kapitein die op het punt stond zich in de reddingboot te begeven, toen de touweii braben, zoodat hij met het schip in de diepie verdween. Potts w?orstelde den geheelen nacht met zijn kameraden om het leven, Juist toen bij het oelitendgloren land in het zieht kNyam. spoelde een reusaclitige goli vier mannen in zee. Twee van hen verdronken Kort daarop sloeg de boot om ea de tien overgeblevenen moesten zwemmende het land zien te berei- ken doch zij hadden een ontzettenden strijd te voeren tegen de geweUige zeeen. Vier mannen gaven den -kamp op, en zonken uit- geput in de diepte. De anderen slaagden er ten slotte in, meet" dood dan levend aan land te komen. EEN INVASIE VAN HET GEMEENTE- HUIS IE PAU. Pau, het schiRjerachtige Fransche plaatsje in de Pyrenceen, is het tooneel vau veel ru- moer geweest. Ongeveer duizend belasting betalrnde burgers zijn eergisteren het ge- meentehuis birmengedrorgen om te protestce- ren tegen bepaalde belastingverhoogingen. De gemeenteraad vergaderde juist en burge- meester Iriart d'Etchepare stond op het punt een verklaring af te leggtn. De betoogers schreeuwen „aftredcn, aftreden!", waarop de burgemeester verklaarde dat hij zou traeh- ten een leening van drie millioen te sluiten, j ten einde de belasting te kunnen vermijden Toen de burgemeester huiswaarts keerde werd hij op straat nog uitgejouwd. UIT DEN PRUISISCHEN LANDDAG. In den Pruisischen landdag heelt eergis teren de scciaal-democraat rieilmann, die vooral bekend is geworden door zij nrol in de affaire-Barmat, een relletje veroorzaakt, dat den uittocht van de Duitsche Volkspartij en de Duitsch-nationa.en ten gevolge had Hij had zich in een agressieve rede tegen de Duitsch-nationalen nog al opgewonden en begon daarcp te pokmiseeren tegen den vroe- gelen Pruisischen minister van imane.en von ivichler van de Duitsche Volkspartij loen de ze bij herhaling interrumpeerde, verloor Heil- mani alle zeiibeheerschtng en verweet den oud-minister, dat hij voor de enquetecommis- sie-Barmat een getuigenverklaiing van twij- felachtige waarde hact afgelegd. Deze opmer- king had een gewe.dig tumuli, ten gevolge. De geheele fractie van de Duitsche volkspar tij stond op zijn achterste beencn, oversteipte heilmarn met schimpscheuten en verliet daar op demonsiratief de zittirgzaal, op den voet gevolgd door de Duitsch-nationalen. De Pruisische minister-president Braun, die vreesde, dat dit incident een ernstig strui- keiblck zou worden voor de groote coalitie, iiet von Richter verzoeken even bij hem te widen komen en bHuigde hem zijn opijt over het voorgevallene. Intusschen had ook Heilmanu ingezien, dat hij zich vergalcppeerd had en hij probeer- de in een nieuwe rede, zoo goed en zoo kwaad als het ging, terug te krabbelen. Hij verklaar de niet de bedoeiing te hebben gchad, den heer von Richter S beleedigen Het incident is echter hiermee nog niet gesloten, daar de Duitsche Volkspartij met de verk'aring van Heilmann geen genoegen wenscht te nemen. Het is dus niet onmogelijk, dat dit mttisje nog een staarije zal hebben. ZIJ TROUWDE EEN BEDELAAR. Te Los-Angeles heeft Mevr. Ida Scheldon echtscheiding aangevraagd van haar man, met wien zij enkele jaren gehuwd was, en van wien zij dacht, dai hij een eervolle positie bekleedde. Geldelijke zorgen kende het paar niet en de vrouw kon krijgen wat zij verlang- de. Nu gebeurde het onlangs, dat zij in een straat te Los Angeles een bond ontmoette, die haar veel sympathie en vriendelijkheid be- tuigde. Daar het beest veel op den hond van haren man geleek stelde zij een nader onder- zoek in, en von dweldar haar echtgenoot, die met een armoedig van een baarc voorzien ge- zicht, en klaaglijke stem het medelijden van d voe: bijgangers trachtte op te wekken. Naar nader nog wordt gemeld, werd de ontmoetir.g met den man niet zoo sympa- thiek en vriendelijk als met den hond. DE TOESTAND IN SYR.E. Gisterochtend heeft geen enkcleL trein Da mascus verlaten. daar de rebellen de lijn weer op twee niaatsen hebben opgebroken. o.a. te Ain Fidsje, wear zich de voornaamste elec trische centrale van Damascus bevindt. Som- mige buurte nvan edze stad zijn, daar de vij- jjnd deze plaats bezet houdt, zonder licht. Uit Jerusalem wcrdt gemeld: Een Fransch bataljon van ongeveer 1000 man is ten Oos- ten van Damascus door opstandige Syntre in de pan gehakt. Honuerden Syriers zouden dagelijks tot de opstandelingen overloopen, nadat de voorlooplge veredesonde-handedin- gen tusschen de Jouvenel en den Sheik af- gebroken ziin. KORTE BERICHTEN. Charl e Chaplin neemt ernstig het platr. in overweging voor rekening van Hal Roach, den man wien Harold Lloyd een groot deel van zijn materieel succes dankt, een viertal twee-acters te maken. Charlie ontvangt hier- voor een millioen dollar. Hal Roach veron- derstelt aan elke film nog 100,000 dollars te verdienen- Nadat Benesj, de vertegenwoordiger van Tsjecho-Slcwskije, rapport had uitge- bracht, heeft de Volkenbondsraad het pro gram voor de ontwapenings-conferentie aan- genomen en de samenstelling van de voorbe- reidende commissne voor de ontwapenings- conferentie, zooals zij officieel heet, definitief geregeld. Uit een redevoering van den Ameri- kaanschen Senator Lenroot, een republi- keinsch lid van de Senaatscommissie van bui- tenlandsehe aangelegenheden, valt af te lei den, dat de vereischte tweederde meerderheid itt den Senaat voor Amerika's deelnemlng aan het Perrnanenie Hof van Int. Justitie, verkregen zal wordea SI I ill ALKMAARSCHE COURANT. 1 Ml

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1