Aspirin- Oxa n goed fclijkt, dienf liet dan oolt Te worden Tn gevoerd. Wanneer ineerdere klassen worden gedaltonniseerd, behoudt ieder kind gedu- rende den heelen schooltijd denzelfden on- derwijzer, wat een vereischte is ora te kunnen koraen tot een vetenschappelijke opvoeding. Minstens een drietal jaren zijn noodig om van elk kind daartoe voldoende gegevens te kunnen krijgep. Een stelse' van scholen voor begaafden, minderbegaafden enz. werd door spr. ver- worpen, omdat daardoor op de kinderen een stempel van minderwaardigt,eid wordt ge- druk't. Men moet het kind laten in de omgc- ving, waarin het eenmaal is geplaatst. Blijkt de aan de andere kinderen opgelegde taak voor dat kind te groot, dan make men daar voor een andere taak. Verschillende debaters kwamen na het ver- kregen antwoord nog even op het door hen gevraagde terug, waarop de heer Evers we- derom \rn antwoord diende. Hoe zal het gaan met Dalton-onderwijs bij voorbereidingssc' olen was gevraagd. Spr. antwoordde, iat in zijn stelsel geen sprake zal zijn van eind- of voorbereidingsscholen of welke andere ook, er is slechts een school. Met de op te geven taken kan rekening wor den gehoucen met de vraag naar verdere studie. Spr. weidde in verband met gestelde vra- gen nog uit over karaktervorming bii de kin deren bij het Daiton-onderricht. Hij meende, dat die beter tot haar recht zal kunnen ko men dan bij kiassikaal onderwijs. Het minder presteeren der kinderen in de middagschocltijden dan's morgens was voor spr. een gevolg van list stelsel van het kias sikaal onderwijs. Spr. schetste hoe bij het Dalton-systeem de kinderen inlichtingen vra- gen bij mede-leerlingen. Als er een ochtendschooltijd komt van vier uur voor geestelijke ontwikkeling en een mid- dagschooltijd voor handenarbeid (jongens) en handwerken (meisjes), zal het gevaar voor geestelijke vermoeidheid verdwijnen en een meer harmonisch geheel kunnen worden be- reikt dan tot nu toe het geval is. Een der debaters maakte nog de opmer- king, dat z.i. het door den heer Evers ge- volgde Dalton-svsteem gaat in de richting van de Montessori-methode, waarop deze uitvoerig antwoordde. Hij merkte daarbij o.a. op, dat zijn systeem eigenlijk geen Dalton- systeem is, maar dat hoogstens de Daltonge- dach .r aan ten groi.dslag ligt. In zijn sldtwoord richtte de heer C1 o e c k een vy.et-<"d vf.n dank nr. at*4 het den heer.Evers mogelijk maakten zijn proef op te zetten Spr. hoopte, dat de aanwe- zigen overtuigd zouden zijn geworden van de noodzakelijkheid, dat het kind zich in de schooi thuis gevoelt en clat er slechts een groote pchooL noodig is. Met een opwrkkin,r- om zich op te geven als 'id van „Volksonderwijs" werd de bijeen- komst gesloten. (xemeiigti Nieu\ys AANRIJDING. Zatcrdagmid jag omsireeks 5 uur heeft op den Ouden Schcveningschen weg in Den Haag, bij de Kerkiloi.aan, een aanrijci.ng piaats geh.ad tusschen een auto en eenige person en. in den auto, die van de Kerkhof- laan kwam, waxen gczcten de burgemeester van Den Haag, mr. Patijn, en zijn cliauffeur. De burgemeester, die, volgens ce verklarin- gen van enkele getuigen, buitengevvoon zacht reed en signalen gaf, chauffeerde zelf. Zijn chauficur zat naast hem. Toen hij den draai van de Kerkhofiaan naar den Schwening schen svug wou neinen, meende de chaffeur, dat de burgemeester ue bocht te groot nam, en gaf hij een ruk aan het stuur, tengevolge ;waaivan de auto aan den linkerkant van den iweg kwam. Daar bevonci zich een transport- fiets, met een persoon op de fiets en lemand in den bak. Beide jjersonen'werden door een auto tegen. den grond gesmakt. Er kwamen iverder twee fietsers aanrijden, die mot tije.g genoeg konden stoppen en eveneens op den grond terecht kwamen. ten van hen kreeg eenige lichte verwonqingtn aan den enkei, de an der liep eenige schrammen op. Zij wer den door den genteskundigen ciienst verbon- den. Van het voorgevaliene is proces-verbaal opgemaakt. De burgemeester heeft gisteren de perso- nen, die verwondingea hebben opgeloopen, te hunr.en huize een bezoek gebracht om naar nun toestand te informeeren. INBRAAK OP HET TERREIN DER H. F. C. Er is op ergeriijke msnier huisgehouden op het terrein der H F. C. Haarlem, aan den Schotsweg te Haarlem. Zcndagmorgen bleek dat er ingebroken was in het buffet, dat door den heer Van Rooyen gepacht is. Een onder- zoek wees uit, dat er voor een waarde van ongeveer 20 aan k'oek en chocolade was ontvreemd. De inbrekers hebben daarna ge- tracht het clubhuis binnen te dringen. Hier- van waren de sporen zichtbaar, o.a stond er een ladder tegen het gebouwtjc. Dit is echter mislukt. De inbrekers hebben voorts ergerlij- ke baldadigheden gepleegd; zij hebben met de zware roi, die gebruikt worat om het ter rein te walsen, een stu-k hekwerk vernield, en voorts de doelpaien van het eerste veld van onderen doorgezaagd en het r.etwerk kapot gemaakt. Het bestuur van Haarlem was daardoor genoodzaakt op Zondagmorgen nieuwe doeipalen te laten maken. DE MOORD IN DEN HAAG. Schipper j. S., wonende te Kralingsche veer, die ongeveer drie maanden geleden- op een nacht in het logement Het Centrum in den Hang te Rotterdam juffrouw J. A. D., vrouw van De M., met een revolver heeft doodgesehoten en daarna zichzeif zoo ern- stig heeft verwond, dat men dacht, dat hij cog denzelfden nacht zou sterven, is thans hersteld uit het ziekenhuis op den Coolsingel ontslagen en naar het huis van bewaring overgebiacht, ter beschikking van de justitie. De schipper heeft herhaaldelijk verklaard, zich van het gebeurde niets te herinneren. KOGEL DOOR DEN KOP GEDRONGEN. Zaterdagmiddag, teen een paard van den stalhouder Van der G. te Katwijk aan den Rijn met fen schietmasker werd afgemaakt, drong de kogel door den kon van het paard, waardoor H. Zwanenbure. die er te dicht bii sTotid, den kbgel Tn en hulk kreeg. Tn Teveris- gcyaarlijkcn toestand is hij naar het zieken- iiuis te Leiden overgebracht. DE HEER ALBARDA OVER DE KABINETSCRISIS. Zondagmorgen (heeft in een zeer druk be- zoelite bijeenkomst van de S. D. A. P. in het W. B. theater te Rotterdam, de leider van de sociaal-democratische Kamerfractie, ir. J. W. Albarda gespioken over: Het stijgende pad Aan het slot zijner rede hij; Wellicht zal de crisis nog langen tijd du ren. Hier en daar meent men al, dat de heer De' Visser de oplossing reeds in den zak heeft. Waarschijniijk hjkt dat niet. Veeleer zal de heer De Visser nog een belangrijk aantal dagen noodig hebben om een extra- pariemenlair kabinet samen te siellen. De kwestie van het gezanischap bij den paus is nog niet opgelost. Slechts ten deele kan men zeggen, dat het gezantschap is afgeschaft. Na de aaroeming immers van het amende- ment-Kersten is de behandeling geschorst, en het eerste wat er gebeuren moet als er een nieuwe regeering is, is dat de behandeling van de begrooting van buiteniandsche zaken wordt hervat, en dan moet bij de stemming over artikel 10 de beslissing val'.en over het gezantschap bij den paus. Dat is voor den heer De Visser en zijn kabinet een groote moeilijkheid. Wie zegt, dat a's b.v de anti- revolutionnairen niet meer een ministerie op de been moeten houden, zij dan nog voor het gezantschap zullen stemmen? Mislukt ook deze poging van den heer De' Visser, dan zal weer een ander de opdracht gegeven moeten worden. Wie weet, of dan de heer Nolens niet het oogerblik van de uiter- ste nooGzaak aangebroken zal achten. Wij zullen dat kalm afwachten; de heeren moeten het zelf maar weten Wij staan meer dan ooit in de Tweede Kamer als de vertegen- woordigers van een sterk groeierde, onweer- staanbaar geworden volksbeweging Langs het bergpad stijgt de arbeidersklasse cm- hoog, uit welker midden reeds de zegepraal o-pklinkt, die komen zal. DE ZE'EUWSCHE BANK. Zooals onlangs gemeld werd, is de Zeeuw- sche Bank te Middelburg in liquidatie ge- gaan. Door liquidateuren is thans, naar de Crt. meldt, aan de crediteuren bericht gezon- den, dat voorloopig 20 pet. hunner vorderin- gen kan worden uitbetaald. Naar wij veme- men zal later zeer waarschijniijk een tweede uitkeering volgen. ARME KLEINE! In het O. L. V*. gasthuis te Amsterdam is gistermiddag een twee-jarig klndje gebracht uit een woning op het Ambonplein dat een emmer heet water over zich heen kreeg. De toestand van den kleine is hoogst ernstig. EEN AANKLACHT. Men zal zich het incident herinneren voor het Kantongerecht te Terborg, waarbij de kantonrechter den getuige dr. ten Bosch uit Terborg voor „vlegel" schold en hem op de wedervraag: „wie is hier de vlegel, u of ik", eenigen tijd onder politiebewaking heeft ge steld. Nadat dit incident ook reeds in den raad van Winsch aan de orde is geweest, heeft dr. ten Bosch een aanklacht wegens beleediging ingediend bij den Officier van Justitie te Arnhem. Deze heeft thans'geantwoord, dat hij deze zaak niet zou vervolgen en dat klager, zoo hij hiermede geen genoegen nam, zich kon wenden tot den president der rechtbank. Dr. ten Bosch is voornemens hieraan ge volg te geven en tegelijk tegen den kantorech- ter een aanklacht wegens smaad in te dienen. EEN ERNSTIGE BESCH-ULDIGING. In „Het Volk" vinden wij, zegt het Hbl. een heftig stuk over de gebeurtenissen in Bergen cp Zoom, die geleid hebben tot de veroor deeling van den gemeentesecretaris- Het blad vestigt er de aandacht op, dat de door den secretaris verduisterde legesgelden door den gemeente-ontvanger waren geboekt als ontvangen. Dat is volgens het blad slechts een der staaltjes van de zonderlinge administratie van den ontvanger, wiens boek- houebng voor de laatste vier jaren een tekort aanwees van 72 000. „Het Volk" uit de beschuldiging. dat mach- tige Rcomsch-Katholieke relaties den ontvan ger buiten den greep der justitie pogen te houden en dat de burgemeester, die aanvan kelijk zeer doortastend optrad, zich heeft la ten bewegen, om de zaak, waardoor groote reputaties in gevaar kwamen, niet door te zet ten. De wijze, waarop „Het Volk" dergelijke misstanden pleegt te behandelen maakt het moeilijk voetstoots-aan te nemen, wat het over zulke d'ngen schrijft. Magr het is welhaast ondenkbaar, zegt het blad, dat de kolommen met beschuldigingen en insinuaties, die het blad pu-bliceert, alleen maar een dan wel zeer verwerpelijk soort fan- tasie zouden zijn. Opheldering over de vraag, of „Het Volk er maar op los schrijft, of dat hier inderdaad politieke invloeden aan het werk zijn, om de justitie te verhinderen haar plicht te docn, wa re zeer gewenscht. In het belang van het vertrouwen, dat men in de overheid moet kunnen stellen. DE KABINETSCRISIS. Onze Strijd meldt dat het bestuur van den Nederl. Bond van handels en kantoorbedien- e'en aan het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft geschre- ven: „Uit persberichten zien wij, dat uw bestuur doende is, tezamen met partijbestuur en Ka- merfracties der S. D. A. P. de minister-crisis op te lossen. Wij zullen gaarne van u verne- men, krachtens welke opdracht van een alge- meene vergaderirg van het N. V. V. u het tot uw taak rekent, mede te werken aan de op lossing van minister-crisis. Voor het geval u deze algemcene opdracht mocht hebben, dan vragen wij u, aan welk besiuif van de hoofd* besturenvergadering van het N. V. V. u de b voegdheid ontlcent, in deze minister-crisis de S.D.A.P. te adviseeren, wel ministerzetels te aanvaarden en den steun van de moderne vakbeweging aan te bieden, zoo door mr. Marchant een kabinet wordt gevormd. Wat is het program, dat blijkbaar daar u is aan- vaard, en welke inetantie van het N. V. V. heeft u gemachtigd, dit program te ontwer- pen of'te aafvaatden? Uit het Steven van bovenstaande vragen -■•ai het n reeds duidelijk zijn, dat ons bonds- besfuur zIcK in geen enkeT opzTcHT, met uw geste in dezen kan vereenigen. Een zoo belangrijke zaak als het meedoen aan de oplossing van minister-crisis kan slechts geschieden na uitspraak van de leden der bij het N. V. V. aangesloten bonden. Is een beslissing over de deelneming gevallen, dan zal net goedkeuren van een program en het aanbieden van steun aan een bepaald mi nisterie slechts kunnen geschieden met goed- keuring van de hoofdbesturenvergadering. Nu dit niet is geschied, verklaart ons bestuur bij voorbaat, voor uw toezegging geen enkele verantwoordelijkheid te aanvaarden. Het doet daarnaast het voorstei, het vraag- stuk van de deelneming, aan de oplossing van minister-crisis thans onverwijld op de gewone organisatorische en democratische wijze in het N. V. V. aan de orde te stellen NEPERLANDSCHEN JOURNA LS IENKRING. - In de Zaterdag j.l. gehouden bestuursver- gadering van den Nederlandsch en Journalis- tenkring is besloten, aan de algemeene verga- dering een voorstei tot statutenwijziging te doen. Bij de laatste statutenwijziging in 1918 werd bepaald, dat directeuren-hoofdredacteu ren van dagbladen slechts als buitengewoon lid konden toetreden ^n dan nog alleen, wan neer zij geen deel uitmaakten van een vereeni- ging van directeuren. het Kringbestuur zal thans aan de alge meene vergadering voorstellen, deze bepalin- gen te doen' vorvallen en de artikelen 5 en 6 der statuten te wijzigen in dezen zin, dat directeuren-hoofdredacteuren voortaan als gewoon lid kunnen toetreden zonder eenige restrictie. Het besluit tot deze statutenwijziging, door den voorzitter voorgcsteld, werd het algemee ne stemmen genomen. Ook de eere-voorzitter van den Kring, die de vergadering bijwoonde, gaf er zijn algeheele instemming mede te ken- nen. Voorts heeft het Kringbestuur, na ampele discussie, besloten, pogingen in het werk te stellen tot het scheppen van een vasten band en het aanbrengen van geregeld contact tus schen de Nederlandsche journalisten en de stamverwante journalisten in Zuid-Afrika. Het dagelijksch bestuur heeft opdracht gekre- gen, zich ter uitvoering van dit besluit onver wijld tot de stamverwante collega's in Zuid- Afrika te wenden. Het Kringbestuur stelde zich voor, dat een dcrgelijk contact bevorder- lijk kan zijn aan algemeen-joumalistieke en algemeen-Nederlandsche belangen. Wanneer eenmaal de band L gelegd, openen zich ver schillende mogelijkheden, Het Kringbestuur acht het geenszins uitgesloten, dat een groep Zuid-Afrikaansche journalist en en publicis- ten, als gevolg van dit plan, een bezoek aan Nederland zal brengen of dat een aantal Ne derlandsche dagbladschrijvers Zuid-Afrika zal bezoeken. Wanneer deze poging slaagt, kan overwo- gen worden, of behalve met Zuid-Afrika, con tact kan worden geschapen met stamverwan te journalisten in enkele andere landen, zoo- dat er een zekere groot-Nederlandsche samen- werking op pers-gebied ontstaat. Bij den aanvang der bestuursvergadering heeft de voorzitter een woord van eerbiedige hul-de gewiid aan de nagedachtenis van me- vrouw W. Drucker. dezer dagen te Amster dam overleden, die vele jareri buitengewoon lid van den Kring is geweest. DIEFSTALLEN IN DE BIJENKORF. Het was te Zwolle bekend, dat men bij H. K., bankwerker bij de Nederlandsche spoor- wegen, soms zeer goedkoop verschillende voorwerpen kon koopen. Tegen Sinterklaas gingen hij en zijn vrouw weer op vrijbil jetten naar Amsterdam, wat herhaaldelijk gebeur de. Zij hadden dien dag reeds een paar bezoe ken aan de Bijenkorf te Amsterdam gebracht, den derden keer werd de vrouw fcetrapt op het wegnemen van een doos vulpennen. Bei- den werden gearresteerd. De man werd in ar rest gehouden, de vrouw den volgenden dag vrijgelaten. De staat van vrijbil jetten van K. is opgevraagd, en gebleken moet zijn, dat tel- kens op de dagen. dat hij naar Amsterdam ging, diefsial in de Bijenkorf werd vastge- steld. De directie' der Nederl. Spoorwegen heeft K., die locomotief-barikwerker was met een salaris van 34 ontslagen. SMOKKELARIJ. De douane-ambtenaren te Rcosendaal heb ben in een Belgischen avondtrein 30 pakken speelkaarten, tezamen 3000 spel kaarten, welke onder de banken verstopt lagen, in be- slag genomen. Door lijfsvisitatie bij alle rei- zigers trachtte men den smokkelaar te vinden, doch dit enderzoek leverde nie*s op. OVERSCHRIJDING IS WAAR- SCHIJNLIJK. Verschenen is de Memorie van Antwoord in zake de dezer dagen ingediende bezoldi- gings-ontwerpen. Wat het aangevraagde bedrag aangaat, wordt er allereerst aan herinnerd, dat dit slechts steunt op giofcale ramingen. Voorts, dat in het cijfer van 3 millioen c m. niet was begrepen, de verhooging voor het staatsbedrijf der posterijen enz. Eindelijk, dat de regeering zich, waar het de verbete- ring van het bezoldigingsbesluk betreft, niet heeft gebonden aan het bedrag Vvan 3 mil lioen, maar dit slechts als een raming heeft aangemerkt. Als een gevolg van de wijzigingen in de classificatie zullen de aangevraagde bedra- gen waarschijniijk eenigszins overschreden moeten worden. Het was niet doenlijk in korten tijd het daarmede gemoeide bedrag van pics minus 200.000.over de verschillende hoofdstuk- ken uit te trekken. De laatste aliriea der Memorie van Toelich- ting op de voorgestelde wijziging van hoofd- stuk VII B is aldus te verstaan, dat zoo on- vsrhoopt bij de Staten-Generaal overwegende bezwaren mochten bestaan tegen een maat- regel als de intrekking van art. 30 A van het bezoldigingsbesluit beoogt, de regeering ern stig zal hebben te overwegen, of die intrek king is te handhaven. Ten aanzien van de verhcuding tusschen bezoldiging van iioogere en lagere ambtena ren wordt opgemerkt, dat, naar de meening der regeering, het vo'strekt geboden is de al te ver doorg^voeroe nivelleering (e temperen Dit wordt dan ook o.m. met de wijzigingen Hebt Gij kougevat? Ik zal U raadgeven. - Gaat onmiddellijk naar bed, neemt een paar Aspirin-tabletten en na flmk gezweet te hebben, zijn alle gevaren ge- weken. Met deze tabletten in de origineele verpakking met oranje band heb ik reeds dikwijls een dreigende emstige verkoudheid weten te voorkomen Vcrzuimt ook nooit bij een opkomende neusverkoudheid (Aspirin-Snuif) op te snuiven. Dit middel geeft een heerlijk frisch gevoel in den neus en voorkomt het uitbreken der verkoudheid. van het bezoldigingsbesluit beoogd. Uit een meer belangrijke verhooging van de salarissen der rechtexlijke macht, zouden ccnsequenties voortvloeien, die vooralsnog te zware offers van de schafkist vertren. Artikel II van het gewijzigd besluit, het- welk behelst, dat art. 30A van het bezoldi gingsbesluit 1925 komt te vervallen, treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip. Dit art. 30A, luidt als volgt: „Totdat daaromtrent nader zal worden voorzien, wordt, voor zooyer en voor zoolarig de wedde van eenig ambtenaar volgens dit besluit en de ingevolge artikel 1 van dit be sluit vastgestelde regelingen, meer zou bedra- gen dan de wedde, waarop hij volgens het Bezoldigirgsbesluit Burger'ijke Rijksambte- naren 1920, zooals dat besluit onder meer is gewijzigd bij Ons besluit van 23 April 1024 aanspraak zou hebben gehad, die wedde ver- min-derd tot een bedTag. dat hem zou zijn toe- gektnd, indien ten aar-zien van de door hem bekleed-e functie het laatstgenoemde besluit van kracht ware gebleven. Het bovenstaande is slechts vah toepas- sing op ambtenaren, aar- wier functie, vol gens het Bezold'gingsbesluit Burgerli'ke Rijksambtenaren 1920, zooals dat luidde voor de daarin bij Ons besluit van 23 April 1924 aangebracht-e wijzigingen, een hooger sa'aris of "maxima salaris was ver>-orden dan 6000, met dien verstande, dat Wij Ons bet recht voorbehouden, in geen gevel ten gun- ste van eenig ambtenaar van het bepaalde in het eerste lid af te wiiVen-". 1'roYinciaai liieuws UIT PURME'REND. Dezer dagen vergaderde de gemeenteraad alhier en k\^tm o.a. aan de orde een voorstei van de meerderheid van B. en W. om bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Prov. Staten, waarbij de gemeente ver- plicht wordt tot een bijdrage van f 1500.— voor het onderhoud van den 6-steden weg. De meerderheid stelde zich op het standpunt dat het onbillijk is dat de gemeente verplicht wordt tot een bijdrage welke zij jaren lang vrijwillig heeft gedragen, terwijl andere ge- meenten, welke een even groot belang hebben bij een goeden primairen weg, tot geen enke le bijdrage worden verplicht. De minderheid in B. en W.- meende, dat de gemeentewet aan Purmerend de verplichting oplegt, tot een bij drage in de onderhoudskosten terwijl het groote belang van de gemeente bij goede we- gen de redelijke verplichting hiertoe mede- brengt - Na uitvoerige besprebng meende de Raad hier recht te moeten zoeken en werd met 9 tegen 3 stemmen besloten in beroep te gaan tegen de bedoelde beslissing van Prov. Staten. Uit Geneve wordt aan de „Lokal An- zeiger" gemeld, dat Romain Rclland te Ville- neuve, waar hij sedert 1915 vertoeft, ernstig ziek is. UIT HEILOO." De Coop. Veilingvereeniging „St. Wille- brordus" hield jaarvergadering onder pre sidium van den heer J. Admiraal Nz., die in zijn openingsrede memoreerde den gunsti- gen toestand in vergelijking met het vorig jaar en sprak de hoop uit dat dit jaar door andere, even gunstig wordt gevolgd. Uit het jaarverslag van den administrateur blijkt dat de omzet is f 256.606 tegen f 160.000 in het vorig jaar. Geveild is aan aardbeien 191.000, "aan doperwien enz. 18000, witlof enz. f 13000 en aan boonen f 34000. Daarna werden onveranderd vastgesteld de salarissen voor het personeel (buiten de losse werklieden voor bediening bij de aard- beienveiling). Aan de voorzitter, die tevens meerdere functies vervuld, werd een verhooging van 25 toegekend. Na ampele bespreking werd het lidmaat- schap wederom bepaald op 5 per jaar. Het veilingspercentage kon geen verla- ging ondergaan en werd als verleden jaar vastgesteld (5 pCt. voor de aardbeien en 8 pCt. voor de groenten). De jaarwedde van den administrateur werd bepaald op 1700 per jaar. Tot leden van de rekeningcommissie wer den benoemd de heerer, Koomen en Wessels. Daarna werd een en ander besteld als zaden en tuir.bouwbenoodigdheden. (Men dient bij deze omzetcijfers te bereke- nen dat deze goederen niet zijn aangevoerd door de tuinders van Hc'loo. doch ook van Egmond—Binnen, niettemin heeft de vei ling dit iaar een uitsiekend iaar gemaakt. Correspondent). T Vrijclagavond werd in het Brunogebouw i cen gecombinee'.de leden verga .iering gehou- den van de jpropagandaciub „St. Wiuebror- dus" waar de directeur, kao J. H Kesse] een rede hield over „De Kerkvervo'ginr in de eerste tiiden van het Christendom", welke werd gevolgd door een bioscoopvoorstel- ling. De actie om een winterprog; am vast te stellen, had weinig succes daar, met uitzon- dering van den voorzitter, het gebeele bestuur heen ging. De vergadering, toegankelijk voor ieder- een, was slechts bezocht. De Propagandaclub van den Bond van Staatspensionneering gaf Zaterdagavond een uitvoering in „De Rustende Jager'. Opgevoerd werd „De Lijdensweg" tooneel- spel in 3 bedrijven van Felix Phil.ppi, onder regie van' den beer H Sjoers te Alkmaar. De zaal die gewoonlijk eivol is was matig bezel We gelooven dan ook, dat de Zaterdag geen bijzonder geeigende avond voor een uitvoering is „De Lijdensweg" is een diep aangiijpend tooneelspel waarin een mceder haar kind, dar in een jeugdige onbezonnenheid heeft gesto- len, niet aanklaagt, doch den boekhouder voor deze font 3 jaar in de gevangenis laat boeten. Ten slotte zegeviert de liefde, terwijl de moeder de ware toedracht aan de Justitie za! mededeelen. Hcewel de tponeelclub dc liet verlies van den heer Rossenbackei" en Mtj. R. ter Burg twee uitstekende krachten had verloren en men Vreesde voor matig spel is dit zeer goed terecht gekomen. De hoofdrol van Mevr Wee- dekind vond cen sublieme vertolkster in Mej. L. Alkman en in niet minder goede handeii was de roi van den boekhouder bij den heer F I.omp. Ook was zeer goed Dorothea (mej. L. Blckker), terwijl Pratorius een vrij goede ver- tollcer vond in het nieuwe lid, den heer T. Kos- telijk. Met deze aanwinst kan de club zich gelukwenschen. Daar het spel werd gedragen door genoem- de persohen hinderde het niet te veel dat in de bijrollen minder goede krachten uitkwamen doch het niet rolvast zijn is soms hinderlijk voor de andere spelers Niettemin was het sa- menspel te roemen. UIT OUDE NIEDORP. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Onder.mg Vnenoschap" van Alkmaar een upeimare uitvoer.ng, m net cate van den heer Balk alhier. Opgevoerd werd Willy s trouw- dag" een k.uchtspel in 3 bedrijven. Dit, wer- kenjk mooie, stuk werd heei goed opgevoerd de rollen zaten er goed in. Het was scms een onbedaarlijk gelach. het apptaus dat hen ten deel viel was dan ook wel verdiend. Jammer dat de opkomst niet grooter was. Een gezellig bal was het slot. UIT DE RIJP. De jaarlijksche eolieett ten bate van het „Roode Kruis" in Nederlard heeft te dezer plaatse 24,73 o-pgebracht Doordat de stand van het buitenwater abnormaai hoog is, moeten verschillende in- woners door middel van een loop-plank in hun wonirg komen en loopt voormeld water over den openbaren weg, het Zuideinde, in den „Eilandspolder". Zaterdagavond den 12 December 1925, hield de „Dansclub" alhier in het hotel „De Eendracht" van den heer J. van der Vliet, order leiding van den heer A. C. Staps, dansleeraar te Alkmaar 'n bal-soiree, waarbij vele ouders en verdere familieledcn tegen- woordig waren- Verschillende moderne uan- sen werden ten beste gegeven, terwijl een ballet-dans, uitgevoerd door een tiental da mes, benevens den heer Staps, in het bijzon der in den smaak viel. Hiervan werd een foto genomen De pianist Stevens uit Purmerend, bracht, zooals gewoonlijk de lachspie'en der aanwezigen, door het geven van eenige aar- dige voordrachten, in werking, terwijl onze plaatsgenoote M. Dammes een tweetal ken- rige liederen ten gehoore gaf. Een drietal jongelingen gaven eveneens nog een voor- dracht, hetgeen ook bijzonder* in den smaak viel. Tet omstreeks 2 uur toog oud en jong zeer voldaan huiswaarts. UIT SCHAGEN. De wintervergadering van oud-leerlingen der Rijks Landbouwwinterschool alhier werd op 14 December in de Landbouw-Societeii gehouden. De heer J. de Veer (Schagen). voorzitter, opende de vergadering met een nartelijk wel- kom. Daarna werden verschillende verslagen uit- gebracht. Namens de financieele commissie sprak de heer G. Stapel (Berkhout). Hij bracht hulde voor het gevoerde beheer. De piaats voor de zomervergadering werd aangehcuden. In aanmerking kwamen Anna- Paulowna en Marken. Naar aanleiding hiervan decide de heer S. Smeding (Schagen) mede, dat in den komen- clcn zomer een proefpolder te Andijk zou worden ingedijkt. Misschien zou het dan wenscheujk zijn er eene excursie naar te ma ken. Daarom was het wenschelijk, de vast- s telling aan te houcen en aan het beseuur over te laten. Aangenomen. De heer G. Blaauboer (Waardpolder) bracht vers'ag uit ever een bezoek aan Wesf-Vlaan- deren. Hij deed vele interessante inededeelin- gen over de landbouw en de veeteelt aldaar. Door afwezig.heid van Dr. L. T. C. Scheij bracht de heer J. Zijp Jz. (Alkmaar) verslag uit van het onderzoek van melk en melkpro- ducten aan het Station te Hoorn. De heer P. Visser (Wieringerwaaxd) sprak in zijn rapport over zaaizaad en pootgoed. De heer Smeding vu/.dc dit rapport nog met een en ander aan. De quintessens daarvan was: meer belcngsteiling, minder proefvel- den, verhoogde eischen, veler medewerking, ijverige en bekwame voormannen. Tot bestuurslcden werden gekozen de hee ren P. Blaauboer Gz. (Waardpolder) en D. Kaan (Wieringerwaard.) Mcdedeeling werd gedaan, dat na de pauze eenige belangrijke Tandbouwlilms zouden worden afgedraaid, waarvoor a-ller belang- stc'ling werd ingeroepen. De voornaamste warenfabrikatie van luchtstikstof tot kunst- mcst; de chrysantengrcei van knop tot bloei; mais van zaad tot volwassen plant; hoe aardappden groeien. De heer Spaan, lan-dbouwkundig ingenieur te-Utrecht, gaf de tcelichtingen. Zondag haddeu de krkelijke veridezfngec y\\ ifrc (r-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6