PUROL ifer- Gespren gen Ha n den Ruwe Schrale Huid worden. Ter bekorting was alcfus gefiancfcBd. Spr. was het overigens met de afgevaardigde eens. Hiema volgde de verloting van de prij- zen. Buitenland. EEN RAZZIA ONDER DE APACHEN, Naar de Parijsche bladen melden zijn Za- terdag bij een razzia in negen departementen: daar ter stede meer dan 1000 personen in arrest gesteld, van wie er 148, alien apachen, voorloopig zullen worden vastgehouden. DE FINANCIEELE PLANNEN VAN LOUCHEUR. K amercomrnissie voor financieele aan- jfttegenheden heeft heden de financieele voor- stellen van Locheur, met uitzondering vain die inzake de beteugeling der fiscale fraude, verworpen met 16 tegen 6 stemmen. ACT IE DER WERKLOOZEN IN POLEN. Gistermorgen hadden op verschillende prav ten te Warschau samenscholingen van werk- loozen plaats. Een troep van 300 man, die voor bet landdaggebouw een betooging wilde houden, werd dit door de politie belet. Niet- temin slaagde een deputatie van vijf werk- loozen er in tot den sejmvoorzitter Rataj toe- gang te krijgen om hem hum eischen voor te leggen. Tot rustver&toringen kwam het ner- gens. DE ECONOMISCH E INTER NATIONALE CONFERENTIE. De correspondent van het Hbl. te Geneve yemeemt, dat de commissie tot voorbereiding van een economische mtennationale conf erem ite tenminste 28 leden zal tellen, waaronder ook Nederlanders en Duitschers. De confe rence zou tot taak hebben: de bestudeering van de economische invloedan' van internatio- nalen aard en de mogelijkheid van de leiding -daarvan in algemeen-productieve banen. EEN: GOED MIDDEL TOT j i BEZUINIGING. In verband met de verlaging van. het be- grootingscijfer ter saneering van de Pool- sche financien heeft, blijkens een bericbt uit iWarschau de Poolsche regeering besloten voorloopig 40.000 man van het staande le- fer naar huis te zenden, voor onbepaalden jd af te zien van het oproepen der lichting 1904 en ook 2000 officieren voorloopig met verlof te zenden. In verband met deze beslniten is, zooals ge- meld, de chef van den Generalen Staf afge- itreden. ONJUISTE GER'UCHTEN OVER EX-KEIZERIN ZITA. De geruchten over den terugkeer van ex- keizerin Zita met haar zoon Orto blijken uit de lucht gegrepen te zijn. Graafg Josef Ka- roly is naar Loquito vertrokken, waar hij tot Maart bij de Koninklijke Familie blijft. Ka- roly heeft vele Kerstgeschenken voor de Ko- ningin en familie meegenomen, die hij uit al- le kringen der bevolking ontvangen heeft. Voor zijn vertrek verklaarde Karoly dat alle geruchte over een terugkeer van ex- keizein Zita onjuist zijn, aangezien deze s- dert twee en een half jaar slechts eenmaal Lequito verlaten heeft om San Sebastian te bezoeken. KORTE BERICHTEN. De vrijwiilige nationale inschrijving voor de betaling van Italies schuld aan de Ver- eenigde Staten, hefeft meer dan 80 millioen lire opgebracht. George P. Smith, de gewezen minister van onderwijs van Alberta, die beschuldigd was van diefstal van openbare fondsen en in verband daarmede is gearresteerd, is tegen borgstelling van 20.000 dollar op vrije voe- ten gesteld. Het proces tegen den journalist Ambro- sino, wegens het schrijven en tegen de uit- gevers van de „Stampa", de „Matino" en de „Corrierre di Napoli" wegens het publicee- ren van beleedigingen voor het leger in ver band met de jongste manoeuvres, is geein- digd met de veroordeeling van alle beklaag- den tot zeven maanden gevangenisstraf, 500 lire boete, en de betaling van de proceskos- ten. —Het gerucht gaat, dat de Russische Sov- jetregeering voornemens is een gedeelte van de kroonjuweelen van de vroegere tsarenfa- milie te Berlijn te beleenen ten einde geld los te krijgen voor het nakomen van de financi eele veiplichtingen, welkc in verschillende landen door hare handelsvertegenwoordigers zijn aangegaan. Havas deelt mede, dat Spanje op dit oogenblik onderhandelt met Frankrijk, Enge- land, Portugal en Zwitserland, betreffende verplichtende arbitrage-verdragen, overeen- komend met die, welke te Locarno door Frankrijk, Duitschland, Polen en Tsjecho- Slowakije zijn gesloten. De intocht van den nieuwen patriarch te Beiroeth, Melsjito Kyrillos gaf aanleiding tot nieuwe grootsche manifestaties voor Frank rijk. De onderhandelingen, die gisterenmid- dag tusschen het hoofdbestuur der Duitsche spoorwegen, en de vakbonden hebben plaats gehad over de looneischen van het personeel, zijn afgebroken zonder resultaat. De organi- saties der spoorwegarbeiders zullen vandaag hun houding bepalen. Op een modebal te Berlijn is de 19-jari- ge, in Servie geboren Russische emigrante Sonja Ivanowitsj, wier vader hofapotheker van den Tsaar was, tot modekoningin van Berlijn benoemd. Wegens gebrek aan geld heeft men het bouwen van het nieuwe bibliotheekgebouw te Leuven onlangs moeten stop zetten. De Amerikaansche commissie, die zich belast had met dit werk, heeft thans echter de noo- dige gelden kunnen krijgen en bericht gezon- den, dat men weer aan't werk mag gaan. ProYineiaal lieiiws UIT OUDORP. Wegens de bezuiniging op het onderwijs was er groote kans, dat de tweede leer- kracht aan de Openbare School overcompleet zou worden. Voor het bchoud van cen tweede leerkracht was het nocdig, dat er voor 16 De cember minstens zeven leerlingen werden toegelaten. Op den Hen dezer werden zeven nieuwe leerlingen uit het Ooievaarsnest inge- schreven, zoodat de bctrekking van onder- spjzcres gehandhaafd blijft. Springende Lippen en Huidwondjes UIT HEERHUGOWAARD. Tot bestuursledeh van de St. Elizabeths- vereeniging wei'den benoemd mevr. Spierings.. mevr. van Leeuwen en de dames G. v. d. Pal, J. Meijer en A. Komen. (Verbeterd bericht). UIT WINKEL. Bij de op Zondag gehouden verkiezing van 5 notabelen der Ned. Herv. Kerk (3 perio- dieke aftredingen en 2 vacatures) zijn recht- streeks gekozen de heeren P. Schaap en S. Oostwoud, Wijdenes. Voor alle overige plaat- sen is herstemming noodig. Gemengd Nieuws. DE KWESTIE-GEELKERKEN. Vijf predikanten hebben naar aanleiding van de kwestie-Geelkerken een woord van voorlichting en getuigenis geschreven, geti- teld „Ons Aller Moeder". Zij ontleemen den titel aan een woord uit den Galatenbrief „Maar Jeruzalem, dat boven is, dat is vrij, hetwelk is ons aller moeder". De jongste brochure in de affaire Geellcer- ken (uitgave J. H. Kok, Kampen) werd ge schreven door ds. G B. Bavinck, ds. N. Bul- finga, ds. J. Douma, ds. J. FL. Siltevis Sxnit en ds. B. Wielepga. HET AVONDFEEST VAN DE „JOODSCHE INVALIDE". In de concertzaal van „Artis" wjaren gis- teravond ongeveer 2000 vrienden van „De Joodsche Invalide" samengekomen, om den laatsten feestavond ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gesticht mede te vie- ren. De avond werd ook nu weer opgeluisterd door den heer J. Braun en het koor van de Groote Synagoge onder directie van den heer S. H. Engelander. Door het radiostation Hilversum werden de gehouden redevoerin- gen draadloos verspreid. De heer A. van Dam jr. sprak ook nu weer een rede uit, waarin hij het grootsche werk der stichting uiteenzette. Dr. Vos wees op de groote beteekenis van dezen dag voor de verpeging van maatschap- pelijk ongeschikten. De Joodsche Invajide kan op den steun van het gemeentebestuur van Amsterdam blijven rekenen. Nadat de heer L Wagenaar, rector van het Ned. Isr. Seminarium, nog het woord ge- voerd had, sprak dr. dC Hond het slotwoord. Van de Koningin-Moeder was een telegram ingekomen, waarin zij haar voornemcn te kennen gaf, bij haar eerstvolgend bezoek aan de hoofdstad het nieuwe gebouw van De Joodsche Invalide" te bezoeken. DE LAASTE RIT. De duizenden silachtoffers, welke de mo- derne verkeershydra reeds heeft opgeeischt, zijn gister weer met een merkwaardig speci men vermeerderd, zegt de Telg. Toen n.l. maakte het laatste paard van de Amstel-Brouwerij te Amsterdam zijn laatsten rit. Het brave dier maakte een deel uit van een goed bevolkten stal, waar het, als oudste der viervoetige familie, lief en leed deelde met een zestigtal broeders en zusters. Tot nu toe was het dier het eenige, dat nog aan den greep van het modeme verkeersmonster den auto ontkomen was, hoewel het nog slechts een enkele maal, geleid door den ou den koetsier, dienst deed. Maar einde:ijk gistermorgen was ook zijn tijd gekomen. Toen de knecht van Hijzelen- doorn's paardenslagerij het trouwe beest van stal halde voor den laatsten rit, naar het ge- meentelijk abattoir, zal de oudste koetsier wel een traan geplengd hebben BOSCHBRAND OP DEN TJERIMAI. Een felle boschbrand heeft op de hellingen van den vulkaan Tjerimai gewoed, waardoor duizenden H. A. in de asch zijn gelegd. Een correspondent van de Loc. bezocht het geteisterde gebied en schreef daarover aan zijn blad: De tocht naar den top van den Tjerimai is zeer moeilijk en gevaarlijk. Het levensgevaar- lijke vindt zijn oorzaak in de vele groote en kleinere steenen, die in groeienden toestand vanuit den brand naar beneden komen rollen. Er waren steenen bij van eenige kubieke me ters inhoud, die in een beekje terecht kwamen en het water in kooktoestand brachten. De brand in de Mandiratjau-streek steeg snel naar b«ven, tot hij kwam aan de kale padas-strook, die tot op een breedte van 500 a 600 meter den kraterrand pmringt. Na een lengte van ongeveer een kilometer die onbe- groeide strook gevolgd te hebben, begon de brand weer te dalen naar de zijde van het onderdistrict Tjigoegoer, afdeeling Koenin- gan. De bewoners van de hooggelegen dessa's in die streken verkeeren in grooten angst dat de brand nog lager zal komen en wel in hun- ne landouwen. De brand is thans tot op een.- ge honderden meters een zwaar en dicht oer- bosch, waarin duizenden reuzenstammen, ge- naderd. Valt er geen regenbui, dan kan dit prachtige woud als verloren worden be schouwd en de daaronder gelegen dessa's zul len ook reddelcos verloren zijn. Het -blusschen lijlct een onmogelijkheid, juister uitgedrukt: zal wel onmogelijk zijn. Water is er niet en er waait een zeer sterke wind, die de vonken honderden meters ver voert. De brand daalt .langzaam naar den voet van den Tjerimai. Die langzame daling gaat echter nog veel te vlug. Als vaststaande kan worden aangenomen, dat per etmaal on geveer duizend bahoes in de asch worden ge legd en spoedig zal dit twee en drie duizend bahoes zijn. De duizenden koelies daarboven dien niets als vrije ruimten kappen om het vuur te stui- ten. Ongelukkig is dit monni ken werk. Leiding is er feitelijk niet. De leiders en de werkers daarenboven verkeeren in een mm of meer zenuw-overspannen toestand. De aanwe- zige assistent-wedono kan slechts zorgen dat de helpende kampongbevolking geen ongeluk- ken overkomt; de werkelijke leider van het blusschingswerk is de opzichter bij het bosch- wezen. Maandag, 9 November te 12 "uur y.m. wa ren er naar ramlng reeds ongeveer 10 000 bahoes afgebrand. Een Aneta-telegram van 11 Nov. meldde, dat in't geheel 18.000 bahoes zijn verbrand. xMISHANDELLNG VAN EEN1 POLITIE- AGENT. Gistermiddag hebben zich bij het uitbeta- len van steun aan het gebouw van Maat- schappelijk Hulpbetoon op de terreinen van de voormalige Oranjekazerne aan de Kazer- nestraat in Den Haag relletjes voorgedaan. Agent Kostex werd door verscheidene perso nen aangevallen en zoodainig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overge- bracht. Het bleek, dat zijn sleutelbeen gebro- ken is. De politie heeft reeds twee verdachten ge arresteerd. Nader meldt men: In de oude schermzaal geschiedt thar| de steunuitreikiing van werkloozen en geregeld staan daar vele personen in een rij. Ook gis termiddag was dit het geval. Een der aanwe- zigen, mej. v. d. H., wie alle steun ontzegd was en deswege de toegang tot de lokalen geweigerd werd, had kans gezietn om binnen te dringen. Aan het verzoek van een der amb- tenaren om zich te verwijderen gaf zij geen gevolg; integendeel, zij schold den ambte- naar uit en maakte hevig tumult. De ambte- uaar riep toen de hulp van den dienstdoen- den agent van politie in en verzocht hem, de sehreeuwende juffrouw te verwijderen. De agent probeerde dit met zachtheid gedaan te krijgen, wat hem echter niet gelukte. De vrouw schold den agent uit op zoo luiden tcon, dat haar man-, die buiten stond, het hoorde. Deze wilde eveneens- naar binnen om zijn vrouw te helpen. Juist op dit oogenblik verscheen een tweede agent, die zijn collega kwam aflossen. v. d. H. raakte met dezen agent, Koster genaamd, handgemeen, die, om zich te verdedigen, zijn gummistok trok en den man daarmee afweerde. v. d. H. riep toen de hulp in van eenige vrienden, die iin de rij stonden. Gezamenlijk drongen zij het gebouw binnen en. overmanden den agent Koster. Deze werd op den grond geworpen en zoo op het hoofd geslagen, dat hij ernsti- ge verwondingen kreeg. Toen de agent door den. geneeskundigen dienst naar het zieken huis was gebracht, bleek, dat zijn sleutel been gebroken was. Intusschen waren meer agenten ter assis- tentie gekomen en de vechtlustigen werden van het terrein verwijderd. Dit girng echter niet zonder moeite en de politie was genood- zaakt, eenige schoten te lossen. Niemand werd echter getroffen. De beide gearresteerden, de losse werklie den M. J. v. S. en D. H. C. B., zij® in voor- loopige bewaring gesteld. Er zouden ver- moedelijk meer arrestaties volgen. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. De Voorwaarts meldt: Aangaande de Hollandsche-Belgische on derhandelingen verneemt de N. Rot Crt. uit goede bran, dat in de laatste dagen de regee- ringen van Parijs en Londen te Brussel en in Den Haag voorstellen hebben gedaan, die, indien zij werden aangenomen aan de Hol- landsch-Belgische overeenkomst een heel nieuw karakter zouden geven. De Fransche en- Engeische regeering heb ben voorgesteld het tractaat van 1839, waar- bij de Belgisiche onzijdihgeid werd gewaar- borgd te vervangen door een nieuw algemeen tractaat door al de groote Europeesche mo- gendheden te onderteekenen. In dit algemeen tractaat zou dan de Hollandsch-Belgische overeenkomst worden begrepen en zou dan door al de mogendheden worden gewaar- borgd. Te Brussel en in Den Haag schijnt men nochtans wemig geneigd op het Frannsche en Engeische voorstel in te gaan. omdat men er tot de condusie is gekomen dat het voorge steld algemeen tractaat eventueele verande- ringen aan de Hollandsch-Belgische overeen komst onmogelijk zouden. maken. Dit is het waarschijnlijke antwoord dat door de regeeringen van Brussel, en Den Haag aan Parijs en Londen zal worden ge- gevan. KORTE BERICHTEN. Versclienen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot be- strijding van de zedelijke en maatschappelij- ke gevaren van de bioscoop. Te Oosterhoogebrug, bij Groningen, is Zaterdagavond een nieuw huis, eig-endom van den heer G. Bierling, bewoond door den heer H. ten Hove, geheel afgebrand. Er kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Te 's-Gravenhage is Zaterdag overle- den, in den ouderdom van 86 jaar, de heer A. J. Servaas van Royen, oud-archivaris van de gemeente 's-Gravenhage en oud-directeur van het Gemeente-Museum. Ds van Schouwenburg te Amsterdam is gister en over leden. Becfetafaken. DE PETROLEUM KACHELS VAN JAM IN. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, heeft gister geconcludeerd tot vernietiging van een vonnis der rechtbank te Alkmaar, waarbij de Gebrs. Jamin zijn ontslagen van rechtsvervolging inzake hun ten laste gelegde overtrading van de Arbeids- v/et (het verwarmen van de winkels te Hoorn door middel van petroleumkachels). Voorts vroeg mr. Tak schuldigverklaring wegens het als hoofd van een onderneming of inrichting van arbeid niet zorgen, dat in die onderne ming of inrichting geen arbeid wordt verricht in strijd met de bepalingen der Arbeidswet en veroordeeling tot een geldboete van 10. Uitspraak 25 Januari. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 11 December 1925. J. de V. te Alkmaar, overtrading Boterwet. f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. O. te Alkmaar, overtrading art. 427® W. v. S. f 10 boete of 5 dagen hechtenis. C. A., D. H. te Castricum, J. L. v. B. te Heer-Hugowaard, overtrading IJkwet. De le 2 X f 6 boete of 2 X 3 dagen hechtenis, de 2e 6 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 2 boete of 1 dag hechtenis. J. S. te Beverwijk, B. J. C. te Amsterdam, loopen over verboden grond. De le f. 1.5Q boete of 1 dag hechtenis, de 2e 'f 3 boete ofYo'aan om meeningsuitingen te onderdrulc!cen,,, 3 dagen hechtenis. P. G. te Berkhout, C. T. te Heer-Hugo waard, overtrading Wet Openbare Middelen van Vervoer. De le 12 boete of 6 dagen hechtenis. De 2e f 20 boete of 10 dagen hechtenis. W. B., N. J. D. te Alkmaar, dronken6chap, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. P. W. te Egmond aan Zee, J. D., L. Th. K., C. D., J. Z. te Bergen, J. P. te Uitgeest, J. P. v. D. te Heiloo, A. B., J. K., C. Z. te Aker- sloot, H. M. K., F. M., P. S., P. A. V., D. M. te Alkmaar, N. J. te Schermerhorn, overtra ding Motor- en Rijwielwet. De 'e, 4e, 5e, 6e, 8e, 12e, 13e, 14e, 15e ieder f 4 boete of 4 da gen hehctenis, de 2e, 9e, 16e ieder 3 boete of 1 week tuchtschool, de 3e f 15 boete of 10 dagen hechtenis, de 7e 2 boete of 1 week tuchtschool, de lOe 4 en 12 boete of 4 en 8 dagen hechtenis, de lie f 25 boete of 10 dagen hechtenis met ontzegging van de be- voegdheid voor den tijd van 4 maanden met motorrijtuigen te mogen rijden. C. de G. te Egmond aan Zee, J. F. te Alk maar, M. J. H. B„ G. A. v. K., A. B. J. L., J. H., H. V., B. J. G, G. H. C., P. de B, A. J. S., R. M. ie Amsterdam, overtrading Jacht- en Vischwet De le voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van 1 maand met een proeftijd var. 1 jaar, de 2e, 4e, 5e, 6e, 7e, 8e, 9e, lOe, lie en 12e ieder 6 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e vrij- spraak. B. v. R., N. W. B. te Bergen, P. D. te Heiloo, P. D. te Egmond aan Zee, C. M. te EgmondBinnen, M. S., J. C. F. G., J. P. J. B., H. W. S„ J. S. te Alkmaar, L. H. te Amsterdam, J. S. te Benningbroek, overtra ding Politieverordening. De le, 9e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e, lie ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 3e f 1 boete of 1 dag hechtenis, de 4e f 5 boete of 3 dagen hechtenis, de 5e, lOe ieder f 1.50 boete of 1 dag hechtenis, de 6e, 7e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 8e, 12e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. N. B., A. M., H. G. A. B. te Bergen, over trading Arbeidswet. De le f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e 4 X f 3 boete of 4 X 2 dagen hechtenis, de 3e f 5 boete of 3 dagen hechtenis, 2 X f 6 boete of 2 X 3 dagen hechtenis; f'c 10 boete of 5 dagen hechtenis; 2 X 15 boete of 2 X 7 dagen hechtenis; 12 boete of 6 dagen hechtenis. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagentussehen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 11 tot en met 14 December 1925. Rozenkrans in etui; smeerdop; handwar- mer; kinder-kruiwagen; benevens eenige handschoenen en sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangeg"even op 11 totenmet 14 De cember 1925. Pakje, (doos gemerkt „Roem"), Kroon van Dilst; Ritsevoort 15; sigarenkoker, Fr. de Munk, Verdronkenoord 8; kindertasch met zakdoek, Nieuwl. singel 27; N. Bak; paar handschoenen, J. de Hoog, Geest 52; flesch met inhoud, C. Kroon, Westerlaantje 28; centimeter, T. Hoogland, Laat 171; koperen vulpotlood, A. J. Robbers, Nieuwl. singel 31; blauwe pet, G. Wessels, Bierkade 1; verm, gouden bril, W. van Stralen, 2e Land- dwarsstarat 9; R.K. medaillon, Th. Langen- berg, le Landdw.straat 3, wit handschoentje. L. Beelenkamp, Baansingel 40; grijs taschje inh. alpacca beursje, H. Bakker, Paarden- markt 3; dames parapiuie, mej. Zorgman, 2e Kanaalstraat 8; wcordenboekje, J. Brandt 2e Landdw.straat 34; Bruine dames hand- schoen, Roos, Scharloo 29; leesboek, N. Pe- perkamp, Wognumschebuurt 6; bruine por- temonnaie met inhoud, H. Leuninck, Noord- Scharwoude; heeren handschoen, J. Veen, Overdiestraat 71; eend, H. Schot, Zeglis 3; 2 geldstukkec, Rezel, Drebbelstraat 32, kin- dercape, mej. Hulskamp, Ropjeskui' 36; rood haarlint, A. Arends, Doelenstraat 27; porte- monnaie met inhoud, mej. Lindeboom, Baan- sloot 3. Wanneer men wedet in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht Uer van kennis te geven aan het Bureau van Politie. Iiigez©ndeii stiikken (Buiten verantwoordeliikheid van de Redac- tie. De opname in deze rubnek bewijst sheens- zins dat de redo die er mede instemi.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij plaatsing voor het volgende. Naar aanleiding van de noot der Redactie cp het ingezonden stukje namens den Chr. B B. seer, de heer A. Roos widen wij onder de aandacht brengen dat niet de Chr. Muziek- vereeniging „Soli Deo Gloria", maar de Chr B. B. gemeerid heeft het niet vermelden van de medewerking door Soli op 8 October onder de aandacht van het publiek te brengen. BRE-S. Seer. Chr. Muziekver. SOLI DEO GLORIA. (Als de muziekvereeniging het zelf niet noodig geacht heeft zich te beidagen, begrij- pen wij nog minder wat de Chr. 13. B. bewo- gen heeft als haar kampioen op te treden. Bedoelde heer Roos heeft een gelijkluicfend stukje ook aan het N. Holl. Dagblad gezon- den, die de klacht over jnze Redactie natuur- lijk met genoegen geplaatst heeft. Wij vertrouwen er op, dat de heer Roos zoo eerlijk zal zijn, de ongegrondheid zijner be- schuldiging te onzen cpzichte ook in dat blad te doen uitkomen. Red. Alkm. Crt.) Waarde Redactie. Wilt u zoo goed zijn en onderstaande in uw veelgelezen blad te plaatsen, bij voorbaat dank. Het is geen gewoonte om over hetgeen in den gemeenteraad gezegd word! in uw blad te schrijven, althans niet door mij, maar de zen keer wil ik dan eens een uitzondering maken. Het is niet mij®. doel om over alles wat in de laatste gemeenteraadszitting be- sproken is wat te zeggen, waar zou dan het eind zijn? Er zou dan over heel wat leugens geschreven kunnen worden. Het lust mij niet. Over hetgeen echter de heer Westerhof zei: Bij ons is het andersom, waar de soc.-dem. wat te zeggen hebben, wordt nooit iets ge en „Tusschen het socialisme en het commu* nisme is een onoverkomelijke klove", is heel wat te zeggen. Daarom zou ik aan W. willen vragen- of hij dat efens nader wilde toelichten. Ik begrijp wel, dat uw redactie daarvoor geen plaate zal afstaan, omdat uw blad niet de plaats is om te polemiseeren over boven- staande, en daarom noodig ik W. uit dit in een openbare vergadering te doen. In afwachting. F. VAN DARTEL. Kun st. MUZIEK. Door de Hollandsche sectie der „Intema- tional society for Music" is met algemeene stemmen het tweede strijkkwartet van onzen stadgenoot, den musicus Jac. Jansen weder uitgezocht om naar den internationalen jury voor het muziekfeest te Zurich te worden op- gezonden. Van denzelfden componist wordt de nieuwe idnderoperette „Pauweveer", tekst van mevr. Cramer—Schaap, te Rotterdam in de groote schouwburg opgevoerd op a.s. 28 Dec. en daarna nog tweemaal in Januari. De opvoe- ringen van deze operette vinden hier plaats op 30 Dec. en 2 Jan. in de Harmonie door de koorklassen van den heer Corn. Jonker, en op het concert van het Alkmaarsche Symphonic- orkest dat 22 Dec. gegeven wordt zal een suite voor klein orkest naar „The Pierrot of ihe Minute" gespeeld worden. Ditzelfde or- kestmuziek zal daarna voor een uitvoermg in Amsterdam door den heer W. van Warmelo, dirigent van het studentenorkest „Sweelinck" in studie worden genomen. A. K. MODERNE MUZIEK. Van de tweede spreekavond door den heer Stm Dresden, j.l. Zaterdagavond gehouden zond men mij een uitvoerig verslag met ver zoek daaruit een klein resume te geven. De heer Dresden had voor dezen avond ter bespreteng wat eenvcudige, moderne mu- ziek medegenomen, muziek die men aan leer lingen zou kunnen geven. (Vier handige stukjes van Caplet, iets van Satie en „Trois pieces faciles" van Straw'nsky. Vervolgens vertelde spr. iets van de op- bouw van klassieke muziek om daarna een uitlegging te geven van „Prelude, Choral en Fugne" van Cesar Franck, van „Prelude's van Debussy en van diens „Children". Door de heldere wijze van uiteenzetten werd het zoo verzekerde men mij een buitengewoon interessante avond. A K- Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 14 Dec. In de heden gehou den veilingen werd betaald voor; Rcode kool per 100 K.G 1—/ 6.30, Gele kool per 100 K.G 1.70—/ 4 20, Wor- telen per 190 bos S 10—/ 12.40, Boeran- kool per 100 stuks 26.50, Bloemenda- lerkool per 100 stuks 3.10—/ 6.4-0, Uien per 100 K.G. 4.807.80, Andijvie per 100 stuks 0.804.40, Brusselsch lof I per 100 K.G. 40—/ 48, II 30—/ 35, Koolrapen per lC-0 K G. 1.30—2.10, Prei per 100 bos 7.2011.60, Spruit-en per 100 K.G. 626, Selderie per 100 bos 4.20—/ 5.80. PURMEREND, 14 Dec. ,,Afslagveraeni- ging Be-emster, Purmeren-d en Omstreken." Roode kool 1.60—/ 7.70 per 100, Sa- voye kool 2.20 per 100, Spruitkool 0 40 tot 3.15 per 15 K.G., Andijvie 1 50 f 2.60 per 100 krop, Selderij 10.40 per 100 bos, Rapen 2.10—/ 3.80 per 100, Worte- len 0.^0 per 25 K G. Appels# Present van Engeland 0.280.30, Reinette, goud 0.17, per K.G. WARMENHUIZEN, 14 Dec 1925. Roo de Kcol le s. 2.50—/ 5.60, 2e s. 2.30— 4.40, uitschot 1.20—/ 2.50; Gele Kool le s. 3.605; 2e s. 2.60; Deensche Wite Kool le s. 2.60—/ 4.20, Uitschot 1.50—/ 1.60. Aanvoer: 38100 K.G. Roode Kool; 4200 K.G. Gele Kool; 18100 K.G. Deensche Witte Kool en 900 K.G. Peen. NOORDSCHARWOUDE, 14 Dec. 1925. Drielirgen (f 6.60; Roode Kool 3.30— 7.10; Doorschot 2.40—/ 5.80; Gele Kool 2.805.20; Doorschot 1.803.50; Deensche Witte 2.30—/ 4.40, alles per 100 K.G. Aanvoer: 260 K.G. Uien; 88600^ K.G. Roode Kool; 342C0 K.G. Gele Kool; 57200 K.G. D. Witte. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Dec. '25. Langedijker Groen ten veiling: Wortelen 3.SO/5; Roode Kool le s. 4.80—/ 6.60 2e s. 1—4.50; Gele Kool le s. 4— 5.80; 2e s. 1—/ 3.80; Witte Kool 1.80 4.90, alles per 100 K.G. Aanvoer: 3300 K.G. Wortelen; 66500 K.G. Roode Kool; 80700 K.G. Gele Kool; 31400 K.G. Witte Kool. ZAANDAM, 14 Dec. Veiling „de Zaan- streek". Gr. kool 5y2—8V2 ct. per stuk, Boe- rekool 80—175 ct. per kist, Selderie 15—22 ct. per bos, Pieterselie 10—13 ct. per bos, Prei 16—22 ct. per bos, Andijvie 38—160 ct. per kist, Gele kool Sy2—10 ct. per stuk, S'Piuiten 7 lA15 X ct. p. p., Citroenen 3 per 100, Sinaasap-pelen 4—/ 4.20 per 100, Peen 20—35 ct. per bos, Br. lof 11—20 ct per pond. PURMEREND, 15 Dec. 1925. Op de he den gehouden weekmarkt waren prijzen em aanvoer: 10 st. kleine Fabriekskaas 52, m. rijksm. 55, 7 st. kleine Boerenkaas 54, m. rijksm. 56.50, 1 st. Commissiekaas md 54; 389 runderen w.o. 210 vette runderen 0.95 tot 1.25, 156 st. melk- en geldekoeien 150 tot 450, hand-el matig; 23Stieren; 24 Paarden 100 tot 200, stug; 24 Vette Kalveren 1.50 tot 1.70, matig; 183 Nucht. kalv. v. d. slacht 15 tot 40, v. d. fok 16 tot 38, matig; 751 vet te Varkens v. d. zout. 0.80 tot 0.84; v. d. slacht. 0.88 tot 0.93, vlug; 23 Mage- re Varkens 20 tot 56, stug; 160 Biggen 16 tot 28, stug; 666 Schapen en Over- houders: Schapen 35 tot 48, overhou- ders 23 tot 30, matig; 38 Bokken; 303 Ganzen 4 tot 6; Kipeieren 11 tot /13; Eendeieren 9.50; 22 Zwanen 10 tot /ll. Eieranveiling: .4055 Kipeieren a 11.70 tot 13.20; 1502 st. Kipeieren b 9.50 tot 11.80; 815 Kg. Boter 2.10 tot 2.20; 188 Eendeieren a. 8.30 tot 8.70 i PUROL in Doozen 30.60.90c Tube80c« Bij Apothekers en Orogisten

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8