DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. No. 206 Honderd zcych on twintigst© Jaar gang 1925; tie Ml TA„rn|th.tnT|Ti- DOT S nnumleB fS.-, fr. per pest f2.50. Bewtjsn. 5 ct. Advcrtcnttcpr. 25 ct p. reset, grootore letters BUM pUetstatmU. Attonnemcntsprij IJ nnmlnlsrir. y.h. Ilcrms. Coster Zoon, Voordam C9. Tel. Admlnistr. So. A Bcdactle So. 33. Brloven franco H.T. Book- en W0ENSIU6 16 DECEMBER lluiteiiiand Uit lift Parlement DIf nttfflmM beslaaf nit 2 blades. Diredenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. in. Het geringe aanvangssaldo, restant van een vroeger dienstjaar, alsmede de onisi "udig- heid dat d€ H. O. dit iaar niet verhoogd wordt noch eenige verhooging van pensioens- aftrek van ambtenaren en werldieden wordt voorgesteld, zijn natuurlijk oorzaak dat B. en W. naar andere dekkingsmiddelen moesten uitzien om de begrooting sluitend te kunnen maken. Men heeft daarvoor beslag gelegd op be- langrijke bedragen van diverse bedrijfswm- sten, op 25000 van het Electriciteits- en 3000 van het Slachthuisbedrijf, waarop we straks nader terug zullen komen. Wat wij nu allereerst even willen beschou wen is de vraag of het billijk is het Grondbe- drijr met 25000 jaarlijksche uitkeering aan de Gemeente te belasten. Nood maakt vindingrijk, zegt het spreek- woord en het eenige opmerkenswaardige van deze uitkeering is dat blijkbaar niemand in de jaren dat het Grondbedrijf reeds bestaat eigenlijk bedacht heeft hoe vanzeifsprekend het is, dat het bedrijf deze gelden aan de ge meente moet betalen. Men betoogt nu en zeer terecht dat het niet meer dan billijk is deze rente jaar lijks aan het Grondbedrijf te onttrekken, maar men heeft dit nimmer eerder bedacht, waardoor het Grondbedrijf tegenover andere onrechtmaiig bevoordecld is geworden. Eerst nu de nood aan den man komt en er een melkkoetje gezocht wordt, dat 25000 zil- verlingen voor de schatkist kan afdragen, komt men plotseiing tot de conclusie, dat de desbetreffende verordening in navolging van andere gemeenten opgezet met deugt en dat het bedrijf zich eigenlijk altijd met 25000 'sjaars ten koste van de gemeente verrijkt heeft In wezen heeft men gelijk. Bedrijven met een zelfstandigheid als wij die hier kenrfen, staan eigeniijk tegenover de gemeente als een willekeurige, particuliere onderneming. Hoezeer het gasbedrijf b.v. een gemeente lijke onderneming is, toch heeft het als een particulier te betalen voor elken meter buis, dien het in gemeehtegrond mag leggen. Het is in aS'.e onderdeelen een zelfstandig bedrijf met een'eigen, afzonderlijke boekhou- ding, wat het mogelijk maakt aan het eind van ieder jaar precies en zuiver na te gaan hoe de onderneming beheerd is en of zij winst of verltes heeft geleverd. Niet anders is het bii het Grondbedrijf. De directeur van het G. B. is geen admi- nistrateur der onroerende gemeentelijke ei- gendommen, hij is directeur van een afzon- derlijk en geheel zelfstandig bedrijf, dat schijnbaar met de gemeente niets meer heeft uit te staan. In het leven geroepen om beter overzichf over de gemeentelijke eiger.dommen en hun exploitatie te verkrijgen, alsmede om door kaufmannisch optreden met grondspcculatics een zoet winstje binnen te halen, is het G B in opzet een volkomen zelfstandige onderne ming geworden. De directeur is dus als het ware een parti culiere grondeigenaar, die het geheele bezit met lusten en lasten van de gemeente heeft overgenomen. t Er zijn gronden voor welkcr aankoop des- tijds geleend is, maar die nog niet afgelosi zijn geworden. De gemeente betaalde tot dusver rente en aflossing, maar het G. B. heeft dit overgeno men. Zij leent dit geld van de Gemeente en betaalt het tegeiijkertijd weer aan diezelfde gemeente terug. De schuld blijft dus bestaan en op deze wijze wordt voorkomen, dat het tegenwoor- dig geslacht de eigentlommen door geregeide aflossing ten behoeve van een voCgend ge slacht schuldvrij zou maken. Dit leenen en weer teruggeven heeft dus eigenlijk slechts een symbolische beteekenis en demonstreert duidelijk, dat inderdaad het Grondbedrijf los van de gemeente staat en als een geheel zelfstandige onderneming be- schouwd wordt. Nu heeft men destijds iets over het hoofd gezien. Toen de directeur van het G. B. laten we hem een oogenblik als eigenaar van alle ge meentelijke gronden beschouwen dit onroe- rend bezit van de gemeente overnam, heeft hij dat op veel te voordeetige voorwaarden gdaan. Immers vele van die gronden waren b.v reeds voor 50 pet. afgelost en daarvoor be- hoefde dus nog sleeps de helft van de kapi- taalswaarde voor een zeker aantal jaren aan aflossing en rente gestort te worden, om ze tot volkomen schuldvrij eigendom te maken. Had een particulier die gronden overgeno men, dan zou de gemeente bij de waardebepa- ling niet alleen de daarop nog rustende schuld de pro res to schuld in rekening gebracht hebben, maar evenzeer het reeds af- geloste bedrag, dat verscheidene jaren aflos sing en rente vertegenwoordigt benevens de meerwaarde, wat gezatnenlijk hier op f 500.000 gesehat wordt Men heeft het Grondbedrijf dit destijds met in rekening gebracht en daardoor profiteert dit thans van vrpegere *t@rtiagen der gri meente en bezit grond die b.v. tweemaal zoo- veel waard is als het resteerende schuldbe- drag, waarvoor nog slechts rente en aflossing betaald wordt. Vergelijkt men met het Alkmaarsche Grond bedrijf b.v. een bedrijf als dat van Venlo, dat naar de zuivere taxatiewaarde aflossin- gen cn rente uitkeert, dan is het Alkmaarsche bedrijf in veel te gunstige conditie. Men kan ze vergelijken met twee kinderen, die gelijkiijdig het ouderlijk huis verlaten. De een krijgt niets mee en moet zich op ei- gen krachten een positie veroveren. De ander krijgt de helft van het ouderlijk kapltaal cadeau en kan zich in alle opzichten de wee'de van een gemakkelijk leventje per- miteeren. Het is duidelijk, dat wanneer ook het G. B als een geheel zelfstandige onderneming be- schouwd wordt, het niet meer dan billijk is, dat het ook met den grond alle lusten en las- ten overneemt en dat het van de gemeente dus niet de reeds afgeloste gelden cadeau krijgt Het zal ook deze hebben te restitueeren ,en de uitkeering van f 25000 is dus niets an ders dan een billijke vergoeding voor het ka- nitaal dat de gemeente reeds voor deze gron- den betaald heeft. De 5-jaarliiksche taxabe zal we?. uiKvijzen. dat de waarde der gronden is gestegen en niet beneden de boekwaarde gedaald is on zoolang dit hot is behocft het bezit- rijke G. B.' eeen tegemoetkoming van gemeen- tewege, maar kan het als zelfstandige.onder neming ten vo^e aan zijn financieele ver- ibi-htingen voldoen. De gemeente zal niet langer een belangnjke •:nkomst uit door haar gevormd kapitaal wcr onthouden en de exploitatie van het Orondbedriif zal een heef wat zuiverder beeld toonen dan tot dusvei" het geval geweest is. Ten opzichte van de inbeslagname van f 25000 uit het Electriciteitsbedrijf heeft het college een motie van den heer Vogelaar over genomen, waarin voorloopig op deze 25000 beslag wordt gelegd, op voorwaarde dat B. en W. nader prae-advies zullen uitbrengen over de vra^g* of het, met het oog op de be- drijfspolitiek, wenschelijk is dit te dcen. B''; ontkennende beantwoording zullen dan bij suppletoire begrooting voorstellen tot dek- king van het tekort worden gedaan. De concf usie van dit prae-advies zal geen verrassingen brengen. Waar de meerderheid van B. en W. nu van het volkomen geoorloofde en zelfs van het wenschelijke van inbeslagname van 25000 der bedrijfswinst overtuigd is, bestaat er-geen enkele reden waarcm een later verschijnend prae-advies een geheel andere zienswijze naar voren zou brengen. Het is duidelijk. dat deze 25000, waarop voor de gemeentelijke schatkist beslag gelegd wordt, een geheel andere beteekenis hebben dan die welke uit. het Grondbedrijf zuilen worden verkregen Het Electriciteitsbedrijf als zelfstandige onderneming is dit ge'd in geen enkel opzicht aan de gemeente sehuldig. Het heeft aan al zijn financieele verplichtingen voldaan en wanneer de gemeente deze 25000 uit de winst te eigen bate in beslag neemt, dan is dit eigenlijk een onrechtmatige drad, die na- tuurliik alleen mogelijk is als de gemeente het bedrijf een oogenblik minder als een zelfstan dige onderneming dan wel als een gemeente lijke insteKLng beschouwt. Over bedrijfswinst en inbeslagname daar- van is heel wat meer te zeggen dan in een kort bestek als dit artikel mogelijk zou we- zern Men kan de zaak van geheel verschillenden kant bekijken en beoordeelen en dat eigenlijk ieder geval op zichzelf moet beschouwd wor den en algemeene regels niet mogelijk zijn, bewijst wel de uitspraak van den soc.-dem. Amsterdamschen wethouder Wibaut, die tot de conclusie gekomen schijnt, dat in sommige gevallen inbeslagname van winst uit de be drijven zeer wel te verdedigen is. Wanneer de prijs van het fabrieksproduct niet te hoog is, het bedrijf voldoende voor afschrijving en reserveering wordt gelatai en het personeel een behoorlijk bestaan heeft, zou inbeslagname van bedrijfswinst niet dan ger tot de ongeoorloofde daden worden gere- kend. Wij hebben dit vraagstuk al reeds bij zoo- veel vroegere begrootingen bekeken, dat onze zienswijze bekend verondersteld mag worden In het algemeen een vaste regel voor alle tijden en alle gevallen is inderdaad moei- lijk te geven achten wij niet alleen de in beslagname maar ze.fs reeds het maken van bedrijfswinst uit den booze. De zuivere toestand is toch zoo, dat er b.v. een gasbedrijf wordt gevormd, dat een zuiver gemeenschapsbedrijf is. Het komt uit de belastingbijdragen van .alle burgers tot stand met het dcel het voor alien noodzakelijke gas-product zoo goed mogelijk te fabriceeren en zoo gedkoop mogelijk be schikbaar te stellen. Feitelijk meet dus de zelf-kostprijs ook de afname-prijs zijn. waarbij dan rekening ge- houden is met alle onkosten, afschrijvingcn en reserves. Er mag dus eigeniijk geen winst getuaakt worden en waar dit wel geschiedt, moet daar- raede zoo spoedig mogelijk de prijs van het product verlaagd worden. Geoorloofde winst, omdat de prijs van het product niet te hoog is, is dus onbestaan- baar, want juist die winst is een bewijs van te hooge verkoopsprijzen. Dit M v: i. eigenlijk de zuivere zienswijze, waanr-btf te weinig rekening wordt gehouden. In de meeste gemeenten is een dergelijk be drijf cen melkkoetje, dat zoo nu en dan ten bate van de schatkist eens van haar overvloe- dige zuivelproducten outlast wordt, Bij een instelling als het electrisch bedrijf is dit slechts te verdedigen als men uitgaat van de veronderstelling, dat zonder in beslag- name der bedriifswinst, de H. O. zou moeten verhoogd worden.' Het blijft zegt men voor de ingezeie- nen gelijk of zij gezamenlijk deze 25000 di rect aan H.' O. opbrengen, dan .wel of zij die indirect door te hoogen stroomprijs betalen. Een conclusie die toch niet geheel opgaat. Want wel omvat men omdat vrijwel iedereen tegenwoordig stroom afneemt dezefde categorie ingezetenen, die op de eeii of de andere wijze moeten betalen, maar vol komen zuiver is de vergelijking 'nimmer. Niet alleen omdat de menschen, die door een laag inkomen geen belasting betalen, nu toch in den te hoogen strcomprijs worden ge- troffen, maar bovendien omdat men geen stroon naar draagkracht maar naar de be- hoefte van zijn onderneming, winkel, fabriek of werkplaats betrekt en dus een bklijke belas- tingkeffing, zooals de H. O. is, door een gril- iige en daarom onbiliijke heffing in te hoogen stroomprijs'wordt vervangen. Inbeslagname van winst uif de bedrijven is daarom o. i. niet verdedigbaar. Het is in wezen niets anders dan een ge- camoufleerde belastingheffing, waardoor men eer.erzijds voor ingezetenen en aspirant-inge- zetenen den schijn wekt also! Alkmaar met zijn lage belastingen een eldorado is, terwijl men door een achterdeuriie met een vrii wat onzuiverder algemeene heffing het ontbreken- de weer bij elkaar tracht te krijgen. er niet lang op beraden heeft om de voorge- stelde verhoogingen goed te keuren. Het de- bat, dat aan de stemmingen vooraf ging, was dan ook niet bijzonder belangwekkend en in de voornaamste plaats is gesproken over de slechte salarieering van de laagste ambtena ren van de rechterlijke macht. Het was de heer Dresselhuijs, die het in het bijzonder voor hen opnam, en ten slotte zelfs met een aantal amendementen voor den dag kwam om de tractement van de subsitituut-griffiers, die griffiers en de ambtenaren van het O M. bij de 'kantongerechten met 200 te verhoo- gen. Maar dat viel niet in goede aarde, niet enkel bij de regeering, maar ook bij verschil- lende medeleden, en dus trok hij ze maar weer in om er als een definitieve regelirg aan de orde zal komen, de nu eenmaai niet kan uitblijven, er weer mede voor den dag te komen. En toen dat gevaar van de lucht was werd het ontwerp betreflende de bezoldigin- gen van de rechterlijke macht even als de voorafgaande ontwerpen zonder stemming goedgekeurd. De kamer is na dit goede werk weer naar huis getrokken. Geldt dit voor bet Electriciteitsbedrijf, voor het S'.achthuisbedrijf geldt het o. L in nog sterkere mate. t SJechts de stagers een Heine categoric ingezetenen maken gedwongen vag dit be drijf gebruik. Drieduizend gulden, die men aan H. O. niet heft, die men dus eenerzijds van alle in gezetenen volgens de meest billijke verdeeling naar draagkracht niet heffen wil, laat men a'leea de jiagers door te hooge tarieven beta len. Want ook in dit" overheidsbedrijf wil het maken van winst o. i. niets anders zeggen dan dat over het algemeen te hooge tarieven worden geheven. Men mag aanvoeren, dat ook stagers uit or..liggende gemeenten dus niet-ingezete- nen daaraan bijdragen, vast staat, daizoo- lang de tarieven te hoog zijn, de Alkmaarsche slagers thans, boven andere ingezetenen, een extra bedrag voor de instandhouding der ge meentelijke huishouding hebben te betalen. Het spreekt vanzelf, dat bedrijven als deze beide laatst genoemde niet met het Grondbe drijf vergeleken kunnen worden. tie eersten toch zijn zuivere ondememin- gen, afhankelijk van door het publiek te beta len tarieven. Het laatste is in wezen niets anders dan een verandering van beheer, het mogelijk ma ken van doeltreffender administratie en het scheppen van de gunstigste voorwaarden voo- het ondernemen van winstgevende grondspeculaties. Onze conclusie over de in den Raad ge- voerde besprekingen ten aanzien der diverse bedrijven is dus in het algemeen deze: le. Dat het niet meer dan billijk is, dat het Grondbedrijf f 25000 per jaar aan de gemeente uitkeert. 2e. Dat inbeslagname van winst uit het Eleetricteits- at het Slachthuisbedrijf niet wenschelijk is, dat deze winst tot verla- ging van tarieven moet dienen en dat een tekort aan middelen door de gemeente aller eerst uit het inkomen van alle belastbare bur gers, volgens heffing naar draagkracht, moet worden verkregen. Den Haag, 15 December 1925. De Tweede Kamer heeft heden als spoed- eischende zaak de wetsvoorstellen tot verbe- tering van een groot aantal salarissen van rijksambtenaren in behandeling genomen. Het gold hier, zooals men zich wellic'nt.her- innert, het z.g. gladstrijken van de plooien, die in de salaris:regelingen waren ontstaan tengevolge van een" weinig haastige herzie- ning er van, waardoor onbillijkheden waren ontstaan. De financieele toest;Jhd des lands liet toe om aan het gladstrijken eenige milli- oenen ten koste te leggen en de regeering had enkele dagen geleden drie en twintig wetsont- werpesi ingediend om het beschikbare geld onder alle in aanmerking komende categorie- en te verdeelen. De „plooibewoners". zooals eenigen tijd geleden de heer Jan tcr i.aan de belanghebbenden had gencemd, zullen v/ci met genoegen vernemen, dat cte Kamer zich DE CHAOS IN CHINA. Er bestaat nog steeds geen verbinding tus- scheu Peking en Tientsin. Zware sneeuwstormen verhinderen in Mandsjoerije de militaire operaties De Nederlandscbi gezant te Peking, deken van' het corps diplomatique, heeft een bezoek gebracht aan president ToeaiuTsji Joei en heeft een formeel protest bij hem ingediend tegen de onmacht van de Chineesche troepen er voor te zorgen, dat de internationale trein zonder stoornis naar Tientsin kon rijden De ze stap is het gevolg van een gehouden bui- tengewone zittirg van het corps diplomatique. De Japansehe regeering heeft besloten om de Japansehe garnizoenen in Mandsjoerije .onverwijld op voile sterkte t.e brengen De Chineesche gencraals zijn gewaarschuwd, dat in de nabiiheid van den Mandsjoerijschen spoorweg of de Japansehe zone geen geyech- ten zullen worden gedoogd. Uit Japansehe bron wordt gemeld, dat er Maanaagmiddag een zwaar gevecht plaats had in den sector Peitsjipoe, waarvan de uit- slag waarschijmlijk over het lot van Tsjang Tso Lin zal besiissen. De strijdmachten van generaal Li Tsjing- lin, die een bondgenoot is van Tsjang Tso lin, hebben de troepen van Feng Joe-Sjiang verslagen. Deze laatste is verdreven is jang- tsoen ten noordwesten van Tientsin. Naar uit Tokio wordt bericht marcheert Woe Pei-foe op naar Sjanghai. Volgens een telegram uit Sjanghai is Kwo Soeng-lin bereid, Tsjang Tso-lin toe te staan zich veilig naar zijn eigen bezittingen te be- geven, mils hij zijn troepen zonder strijd te rugtrekt van Sjinmintoen (64 K.M. ten N.-W. van Moekden). De correspondent van de „Daily Mail" te Sjanghai meldt bijzonderheden over de poli- tieke en militaire overeenkemsten iusschen Feng-Joe-siang, den Christen-generaal, die de voornaamste tegenstander is van Tsjang Tso-lin in den strijd om de macht in China, en Sovjet-Rusland. Deze bijzonderheden worden gepub'ieeerd in een der voornaamste Chineesche bladen. Het blad meldt, dat twee spoorwegen zul- I len worden aangelegd in Mongolie en dat een Sovjet-regeering zal worden gevormd in Noord-West China, welke zestig Russische militaire instructeurs in dienst zal nemen. Moskou beloofd financieelen steun voor de militaire organisatie en krijgt toestemming tot het voeren van propaganda. Volgens het blatl is de voornaamste bepa- ling, dat in geval van oorlog tusschen Sov- jet Rusland en een andere mogendheid een derde gedeelte van de troepen van Noord- West China, welke onder commando staan van Feng-Joe-siang, Rusland zal bijstaan. terwijl, wanneer een .mogendheid China aan- valt, Sovjet-Rusland steun belooft van 50 000 man troepen. Groot Brittannie en Japan wor den in dit verband speciaal genoemd. DE TOESTAND IN SYRIe. Hen 17 de Jouvenel, de Fransche hooge commissaris in Syrie, werd bij zijn yerhlijf te Aleppo gewaarschuwd, dat een uitgebreide samenzwering tegen zijn leven en dat van an dere hooggeplaatste personen we gesmeed. De politie heeft de draden van het complot in hanckn. De voornaamste organisators ervan zijn oekend. De Franschen zijn hun operaties begon- nen. Groote versterkingen zijn te Damascus aangekomen en colonnes zijn uitgezonden om de plaatsen in de.omtrek van rebellen te zui- veren. De aanvallen der rebellen op de spoor- lijn van Beircet waren bedoeld om het troe- penvervoer te bemoeiiijken. DE FINANCIEELE CRISIS IN FRANKRIJK. De commissie van inancien uit de Kamer heet, nadat zii Louchcur had gehoord, haar bssluit bevesiigd en den minister van inancien uitgenoodigd, haar nieuwe voorste.len voor te "leggen betreffende die neuwe belastingen en de amortisatiekas. De ccmmissieleden, die hun stem uitbrachten. stemden alien v6or, dcch verscheidene lecen onthielden zich van stemming. Een B. T. A-dekgram meldt nog, dat de kamercommissie van financiSn er ook op vijet, <jat zij voor onmiddclliik onderzoek le wetsonhverpen betreffende het onderdrukken van fiscale fraudes en de kapitaalsvlucht be* houdt. iDt deel van het besluit werd ook met algemeene stemmen en een groot aantal ont- houdingen aangenomen. Loucheur, de minister van financial, heeft zijn ontslag ingediend, meldt een Havas-be- dicht. CANADEESCHE IMMIGRATIE- POLITIEK. n i Volgens den Canadeeschen minister voot de Immigrate, ad interum, Charles Stewart, heeft de regeering het voornemen, een krach* tige immigratiepolitiek te gaan voeren Cana da, zoo verklaarde hij. kan jaarlijks nog 200.000 landbouwende kolonisten opnemen. Ons volledige program zal bekend worden gemaakt, zcodra het parlement in Januari bijeenkomt. De bedoelir.g der regeering is. 90 pet. kolon'sten op't land een plaats te be* zorgen Stewart verwacht, dat de spoorweg en stoomvaartmaatschappijen daadwerke lijk zullen medewerken. NASLEEP VAN ZEELIEDENSTAKING IN AUSTRALIe. De twee vrijgelaten stakingleiders Walsh en Johansn hebben tegen de regeering van het Australisch Gemeenebest., den premier Bruce en den chef van de politie Yates, een eisch tot schadevergoeding ten bedrage van 20.000 pond sterling ingesteld. Hun vrou- wen hebben eveneens eischen tot schadever goeding ingesteld ten bedrage van 5003 pond sterling. W DE POLITIE IN ULSTER. ~T De „Daily Chronicle" meldt, dat een orde* lijke, doch vastberaden verzetbeweging is uitgebroken onder de politiemacht van Ul ster, welke in gevolge de overeenkomst van Londen zal worden ontbonden. Door een ver- gader'.ng van vertegemvoordigers der specia- le Ulster-politie, met uitzondering van Bel fast, is een ultimatum aan den premier ge- zonden, waarbij de voorwaarden voor de ont- binding worden voorgeschreven. Zonder het antwoord van den premier af te wachten. zijn in liet Derrygebied reeds stappen gedaan om de pos'tie der politie te versterken. Gewapende wachten zijn ge- nlaa'.st bij de wapenmagazijnen en opslag- plaatsen, ten einde veHrijdering van mnte- riaal te voorkomen. De grens- en andere diensten worden normaal voortgezet. VERANDERING VAN DE RUSSISCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK? Volgens een bericht aan de Times uit Riga heerscht te Moskou onetvredenheid over het poovere resultaat van de buitenlandsche reis van Tsjitsjerin. Invloedrijke leiders zullen onmiddelijk te Moskou bijeenkomen cm te confereeren over de voor-oorlogsche schulden. Er is een sterke neiging ten gunste van het doen van belang- rijke concessies aan westelijke staten en vele communisten neigen naar een verandering van de buitenlandsche politiek. DE PERSPKOCESSEN IN ITALIe. De processen tegen de anti-fasdtischeft bladen, voor zoover zij nog bestaan, duren nog steeds voort. De hoofdredacteuren van de „Stampa", de „Mattino" in Napels en de „Corriere di Napoli", die zich tot't laat ste toe tegen de terreur van de censimr heb ben verzet, hebben thans terecht gestaan. Ambrosimi, de hoofdredacteur van de ,,Stam- pa", is tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het publiceeren van arti« kelen over de manoeuvres van het Italiaan- sche leger, welke beleedigend voor het leger werden geacht. Ook de hoofdredacteuren der beide andere bladen werden tot hechtenis veroordeeld. Zooals gemeld was de broeder van Mussoli ni, Amaldo Mussolini, opgekomen voor wal meer vrijheid der pers. rarinacci, de secre- taris-generaal der partij, heeft hem geant* woord dat hij het helaas oneens is met zijn vriend. De censuur moet zoo streng mogelijk worden uitgeoefend. Uit Parijs verluidt dat aldaar met Januari een democratisch Italiaansch dagblad zai opgericht worden, de „Corriere degli Italia' ni"; onder leiding van Nicciotti Garibaldi. LOUChEUR'S PLANNfcN. De „Petit Parisien" verneemt, dat bij be sprekingen tusschen Loucheur en Briand naar aanieiding van de ferugwijzing var Loucheur's plannen door de financieele Ka mercommissie het woord ontslag geen oogen blik is uitgesproken. Loucheur zou bereic zijn, alle geschikte wijzigingen zijner plan nen in overweging te nemen, doch geen andei plan voor het zijne in de plaats te wilier stellen. Loucheur en Briand hebben een aantal wij' zigingen nagegaan, welke in den tekst der re geeringsvoorstellen behooren te worden aan- gebracht, om tegemoet te komen aan de wen- schen der Kamercommissie. J DOOR ALGEMEENE SAMEN- WERKING TOT SUCCES. Het hoofdkwariier van het Algemeen Ver bond van Spoorwegpersoneel in Engelant heeft een beroep aan de leden gericht, met di plaatselijke hoofden van dienst samen te wer ken, ten einde het bedrijf tot bloei te brengen Grond voor dezen stap Is een boodschap, wel ke de directeur-generaal der Great Westert railway Cy. onlangs verzonden heeft, waar in gezegd worrit dat in het bedrijf een nieuwt geest leeft. Wij^ beoogen, aldus het het in d< boodschap, efbciency en succes te bereiker door algemeene samenwerkiasf. ALRMAARSCHE COORANT. V

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1