DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m Uit den Alkmaarschen Raafl. I No. 297 Houderd zcren en twintiffste Jaargang 1925 DONDERDAG 17 DECEMBER OT naBuoer besfait off 2 bladen. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnemenlsprijs bij vooruilbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. - Afzonderlijke en bewljsntitmtiers 5 cents. DirecteurO. H. KRAK. Telef.nr. Admirifsfrafie 3. Telefoonnr. Redaciic 33. Fostgiro 37060. PRIJS DER GEWONE ADVERTTENTIENs Per rege! /0.25, bij groofe contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrufmte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij vjb liERMs. COSTER ZOON. Voordam C9. Hoofdredacteurt Tj. N. ADEMA* jv. Natuurlijk was ook de Dageraadskwestie ten dergene, die bij de algemeene beschou- wingen nog ecus naar voren gehaald moesten .worclen. De oplossing van dit overigens vrij een Toudige vraagstuk was destijds geheel aan B. en W. Qvergelaten en de bcsliss ng van da Beerderheid van dit College gaf den Katno lieken een ongezochte gelcgenheid critiek op feet beleid van het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente uit te oefenen. Het Dageraadsbestuur beweert, dat men 'destijds van Katholieke zijde met succes ge- poogd heeft de Vereeniging den reeds ge- huurden Muziektuin voor het houden van een Landdag alliandig te maken. Daarop heeit het bestuur zich tot B. en w. gewend met't verzoek tegen huurvergoeding van het Sportpark gebruik te mogen maken en het College dat in den vacantie-tijd uit de wethouders Thomsen, Westerhoi en Lees- berg bestond heeft daarop een gunstige besfissing genomen. In meerderheid althans, want het is we. duidelijk, dat mr. Leesberg zich daarmede niet heeft kunnen vereenigen en hij»was het ook voornamelijk, die dit punt bij de alge meene begrootingsbeschouwingen cpnieuw in den Raad ter sprake gebracb' -eft. Wij hebben deze kwestie in een afzonderlijik artikel destijds in onze couratit besproken en ook uit ingezonden stukkcn welke het Dage raadsbestuur ons later heeft toegezonden, is deze zaak voidoende bekend geworden en in het bijzcnder is de afwijkende meening van mr Leesberg duidelijk in het licht gesteld. Mr Leesberg heeft thans in den Raad me- degedeeld, dat hij destijds zijn zienswijze ver- dedigd heeft door een met vollen naam onder- teekend stuk in de pers ie laten verschijncu. Dit is inderdaad gebeurd. maar de grootc- fout daarbij was, dat dit stuk enkel aan het Noord-Hollandsch Dagb ad werd gezondcn, dat de wethouder zich dus verdsdigde in de courant waarin ziin beleid niet was aangeval- len en dat omgekesrd de couranten'ezers voor wie dit stuk allereerst besiemd was, waarschijnlijk nimmer van de publicatie daarvan hebben kennis gedragen. Mr. Leesberg grcndt zijn afwijkende mee ning op de omstandigheid, dat de statuten van de Dageraad niet koninklijk gocdgekeur. waren. Waar bovendien op dien bewusten landdag het onderwerp zou behagdeld worden: „Maakt godsdienst den mensch slechter? meende hij dat van overheidswege geen en kele medewerking mocht verleend worden om de bijeenkomst hier ter stede mogelijk te maken. Daariegerover stond de opvatting van ue wethouders Thomsen en Westerhof, drt de gerreeute-met het onderwerp der bijeenkomst noch met het ooedkeuren der statuten rets te maken had, dat eenvoudig besloten kon wor den voor het houden van een openbare verga- dering het Sportpark te verhuren en dat elke vrijheidsbeperking bii die vergadenng acleen georond zou nrngen zijn op het algemeen gel- dende artikel 188 onzer gemeenjewet dat den Burgemeester voorschri'ft te waken te^ph het doen van met de ownbare orde of zedelijk- heid strijdige vertoonir^en# Het is duidelijk, dat het meeningsverschil in het college te dezer zake niet toevallig was, maar dat hier twee groote levensrichtingcn in botsing kwamen, het rechtsche en meer specifiek het Katholieke standpunt en de algemeen vrijzinnige gedachte, die met op be- perking van inzicht en onderdrukkng der vrije meeningsuiting gericht is. De meerderheid van het College heeft openlijk te kennen gegeven dat, zoolang geen met de openbare orde of zedelijkheid strij dige vertooningen worden gegeven, de over- held niet het recht heeft afwerend op te. tre- den, ja zelfs dat bij het inroepen van hare medewerking onderwerp en doel van het ter vergadering besprokene buiten beschouwing kunnen blijven. Een zienswijze, die wij volkomen kunnen deelen, waarvan zeer zeker onze rubnek „Ingezonden Stukken" kan getuigen, waar in ruime mate gelegenheid tot vrije meeningsui ting wordt gegeven, zelfs aan hen, die daar mede beoogen onze courant in haar eigen ko- lommen schade te berokkenen. De heer Westerhof heeft het nuttig geoor- deeld het onderwerp van dezen Dageraads- lar.ddag nog eens aan een afzonderlijke be schouwing te onderwerpen. Godsdienst zegt hij is eigenlijk een gissing, een zogken naar het ware en het is er zoo mee gesteld, dat elke volksgroep al: lereersf de Katholieke de eenig ware re- ligie gelooft te hebben en daarvan iegenover aridtrsdenkenden dan ook onomwonden blijk geeft. mand kan met zekerheid weten of juist hij den waren godsdienst bezit. De een belijdt dit en de andere dat en er zijn ook menschen, die juist de waarheid meenen gevonden te lebben door niets te becijden. Waarom zoo vraagt hij zou mi juist die laatste opvatting niet geduld mogen wor- den? Waarom moet nu juist een van de geloovige volksgroepen het bij het rechte eind hebben en waarom zou een- andere groep niet mogen retoogen, dat zij geen van deze godsdiensten kan aanvaarden, ja zelfs dat het h. i. nog de vraag is of het belijden van deze eerediensten den mensch niet slechter in plaats van beter zal maken. Dit alles natuurlijk tegen de opvatting van mr. Leesberg, die ook nu weer verkondigo heeft, dat de vraag of godsdienst den mensch slechter maakt, als onzedelijk moet worden veroordeeld en dat de overheid daarom g>?en enkele medewerking mag verleenen om ,een vergadering waarop dit vraagpunt ter spiake kemt, hier ter stede te doen slagen. Wethouder Thomsen heeft het algemeen vrijzinnige standpunt verdedigd, dat o. i. hier s'echts richtsnoer voor de handelingen van het College kan blijven. Even natuurlijk als wij in de na-oorlogsche jaren de weigering van het Dcelenveld voor een revolutionnaire vergadering afkeurden. hebben wij thans volkomen met de holding van de meerderheid van het College kunnen instemmen. Voor den heer Thcmsen doet het er niets toe of de Dageraad dan wel een willekeurige andere vereeniging het Sportpark wil liuren en heeft de gemeente bij een niet met de wet strijdige vergadering met doel en streven der vereeniging niets te maken. Juist diezelfde houding hebben wij destijds bij' de bespreking van deze vergaderings kwestie aangenomen. Evenals nu de heer Thomsen en anderen, hebben wij destijds betoogd dat wij met de Dageraad geen enkele gedachte-gemeen heb ben. Wij sympathiseereo niet met deze vereeni ging en onderschrijven geenszins haar theo- rieen en conclusies. Wij hebben dit vroeger reeds duidelijk op den voorgrond gesteid en als de heer De Wolf zijn hoorders wil doen gelooven dat wij de Dageraadsgmachte pro- pageeren, dan is hij of hopeloos onwetend of wel hij liegt, met het opzettelijke doel ons in een verkeerd daglicht te stellen. Wij kunnen in deze kwestie naam en doel der Vereeniging eenvoudig uitschakelen en de vraag stellen of de overheid het tot stand ko- men van vergaderingen moet bemoev.ijkeii, wanneer deze bijeenkomsten niet met de wet in strijd zijn. Het antweord moet ontkennend luiden. De Grondwet erkent het recht ingezete- nen tot vereeniging en vergaderingen slechts de wet regelt en beperkt de uitoefening van dat recht in het belang der openbare orde. Als B. en W. hunne medewerking of weigering vail medewerking van- den aard der vereeniging en het onderwerp eener rede afhrnkeiijk stellen. handelen zij tegen de be doeling van onze Grondwet. Zij geven dan een zeer gevaarlijk voor beeld, dat bij navolging in diverse andere ge meenten tot de meest willekeurige beslissin gen kan leiden, waardoor het vrije vergade- ringsrecht vrijwel tot een doode letter ge maakt wordt. In het algemeen geldt dit o. i. ook bij het aanvragen van collecten. Burg" en Weth. hebben dan allereerst te onderzoeken of de inzameling werkelijk aan het doel ten goede komt, zij behoeven zich verder niets aan te trekken van de wijze waarop de collccte geannonceerd wordt en kunnen iedereen vrij laten daarvoor al dan niet een gave te offeren. Dit is althans het antwoord dat mr. Kus ters op zijn interpellatie betreffende de col- iecte voor Volksonderwijs heeft gekregen. Slechts werd de restrictie gemaakt, dat het plaatselijk belang bij de coliecte betrokken rnoest zijn. wa't hier het geval was, daar dit onderwijs-fonds voor het geheele land en dus te gelegenertijd ook voor Alkmaar kan ge- bruikt worden. Over het algemeen kunnen wij ons met de ze opvatting wel vereenigen omdat zij voor de toekemst radicaal alle moeilijkheden uit den weg ruimt en tot geen ongelijke behan- deling en mogelijk onbillijke bevoorrechting za! leiden. Maar toch staan B. en W. o. i. hier met zoo sterk als bij hun houding tegenover de Dageraadskwestie. Het recht van collecteeren is niet een der groote in de Grondwet vaslgelegde volks- vrijhcden. Voor een vergadering is geen toesfemniing van B. en W. noodig, maar een coliecte moet nadrukkelijk. aangevraagd en goedgekeurd zijn. 1 fjief is this voprgesciu'evea taezicht en net wil ons voorkomen, dat dit niet alleen de be- veiliging der gelden maar ook de noodzake- iijkheid der coilecte omvat. Niet zoozeer dat men hier een willekeurige beoordeeling van het doel zou kunnen dul- den, maar wel dat zou worden nagegaan of er inderdaad zooveel behoefte aan fmancien bestaat, dat er. aanleiding is de ingezetenen met lijsten of collectebussen lastig te vaiien. Ieder is vrij al dan trienaar een vergade ring te gaan maar niet ieder gevoelt zich vrij een hem aangebeden collecte-lijst te weigeren. Wanneer het hek van den dam is zullen de collecten zeer talrijk worden en oudervind: de burgerij een overlast dien men juist door be- perking van vergunningen aan marskramers en doortrekkende kooplieden tracht weg te nemen. Wij kunnen ons dus niet geheel met voile vrijheid van coilecte vereenigen, zij het dan ook op practische gronden en niet zooals de heer Kusters dat doet uit beginsel- standpunt dat de overheid hare toestemming hoofdzakelijk van doel of motiveering der aanvrage afhanke'.ijk zal moeten stellen. Nu komt er iets waar wij, naar men ons meegedeeld heeft, eigenlijk niet over schrijven mogen omdat wij er geen verstand van zou- den hebben. Dat is over het Stedelijk Muziekkorps. Wie niet bijzonder muzikaal is en speciaa! verstand van harmonie-muziek heeft mag hier, volgens diverse beschermheiligen van het korps, niet over oordeelen. En wanneer dit standpunt juist zou zijn, dreigt dus het gevaar dat de kwestie nimmer in den Raad tot oplossing gebracht kan wor den, omdat men de groote meerderheid onzer vroede vaderen en moederen niet muzikaal genoeg en dus onbevoegd tot oordeelen zou verklaren. Bij dit vraagstuk doet zich nog deze eigen- aardigheid voor, dat verschiilende belang-. hebbenden, o.a. eenige bestuursleden van de Commissie van Toezicht op het S. M., blijk- baar van meening zijn, dat onze beoordeeling eigenlijk riker een persoonlijke opvatting dan een beschouwing uit het oogpunt van het algemeen belang onzer gemeente zou zijn. Reeds verscheidene malen o.a. in een re- devoering van den voorzitter dei" Commissie van Toezicht heeft deze over de ziens wijze van schrijver dezes ten opzichte van het S. M. gesproken. Men heeft er zich over verwonderd. dat hij er zich mede bemoe.d heeft hij kwani zelfs zelden op concer- ten en men begrijpt niet om welke reden hij het S. M. toch eigenlijk zoo vijandig ge- zind zou moeten zijn. Dat deze zienswijze absoluut fout is moge blijken uit de verklaring, dat schrijver dezes zich als particulier persoon niet of slechts heel weinig voor het S. M. interesseert, dat hij het niet slecht gezind is en zich niey ver- plicht zou gevoelen tot eenigen voor het S M. minder aangenamen maatregel zijn medewer king te verleenen. Niet schrijver dezes oordeelt over het S. M. maar de Alkmaarsche Courant als een or- gaan dat het gemeenschapsbelang heeft te dienen. De courant heeft niet alleen het recht, maar zelfs den plicht zich met het S. M. te bemoeien als cenerzijds de financieele com missie in onzen Raad op opheffing aandringt en anderzijds particuliere korpsen zich be- klagen, dat de muziek-subsidies te dezer ste de zeer onrechtvaardig verdeeld worden. En nu zullen wij ons wel wachten het mu zikaal gehalte der uitvoeringen te critiseeren. Wij hebben voor alle uitvoeringen steeds de medewerking van een deskupdig muziek-ver- slaggever, die voile vrijheid van beoordeeling heeft. Wij zijn bij onze beschouwingen zelfs zoo ver gegaan, dat wij als vaststaande hebben aangenomen, dat directeur en korps niuziek van hoog gehalte geven, waardoor compli ment jes van deskundigen als de heeren Ger- liarz en Jac. Jansen volkomen op hun plaats zijn. Wat wij slechts beoordeelen en waar- over straks ook de Raad een oordeel zal moe ten vellen zonder dat speciale muziekkennis noodig is is de vraag of het thans nog noodzakelijk is van het belrstinggeld der burgerij 8000 's jaars voor muziek te of feren en zoo ja of dan dit geld uitsluitend aan een korps meet ten goede komen en an dere maar moeten trachten zich met particu liere bijdragen te behelpen. Van verschiilende zijdep ook in den Raad is reeds betoogd, dat de tijden ver- anderd zijn en dat door de opkomst van di verse particuliere vereenigingen, de over- heidsbemoeii'ng op muziekgebied niet meer zoo noodzakelijk is als dat vroeger blijkbaar het geval geweest is, Wie dit moet beoordeelen zal zich aller eerst hebben af te vragen wat de <r rrrente voor hare £QG0 per jaar heeft gekregen en dan zal een algemeei* beoordeeling van het korps zijn programmes, zijn algemeen voorkomen en zijn populairiteit niet ach- terwege kunnen blijven. Men client daaraaast rekening te houden met het verlangen van het publiek ook de particuliere korpsen wat ruimer financien en wat meer bewegingsvrijheid te geven. Men wensche over het algemeen het S. M. wat minder en de andere korpsen wat meer in den Muziektuin te hooren dan thans het geval is en hoewel volkomen kan worden toe- gegeven, dat het S. M. door uitgebreidheid, bijzdnder deskundige leiding en veeljarige ervaring, beter werk levert dan de andere korpsen, moet wel degelijk met de publieke opinie worden rekening gehouden zoolang de 8000 subsidie geheel uit de belastingpen- ningen der ingezetenen betaald moet worden- den. Wij hebben onze beoordeeling van dit alles meermalen gegeven en behoeven niet in her- haling te treden. Vrijwel het eenige in den Raad naar voren gebrachte argument voor onveranderd be- houd van het korps was dat het reeds zoo oud is en dus op traditie berust. En daarnaast heeft de heer Westerhof me- degedeeld, dat het S. M. eigenlijk door en uit de vroegere schutterij ontstaan is. Men heeft destijds de schutterij afgeschaft en de muziek overgehouden wat z. i. beter was dan dat men de muziek afgeschaft had en de schutterij in stand was gebleven. Het eenige argument voor instandhouding van het korps in zijn tegSnwoord gen vorm is dus eigenlijk zijn ouderdom geweest. De traditie doet opgeld maar men vergeet dat ouderdom van een korps die zich dik- wijls in vrij antieke programma's demon- streert niet steeds m alle opzichten als een aanbeveling kan gelden. De "heer Vogelaar heeft B. en W. verzocht de mogelijkheid te onderzoeken hier het Mid delburgsche voorbeeld te volgen. De gemeente geeft daar slechts f 4000 en het ovbrige worat bijeengebracht door leden en donateurs van de Ver. tot instandhouding van het Middelburgsch Muziekkorps. Wie de populariteit van dit kcurig geuni- forme -korps en zijn algemeen bekenden din- gent Jan Morks gekend heeft, begrijpt dat wat daar mogelijk is ook hier zal kunnen ge- beuren. Dan zal men hier tot een andere bestera- ming van het subsidiebedrag kunnen komen en zullen de gelden naar billijkheid over ver schiilende korpsen verdeeld kunnen worden. De burgemeester voelt voor moderniseering van het korps en overbrugging der steeds wijder wordende klove die thans korps en pu bliek scheidt. Een nader onderzoek is toegezegd en een praeadvies van B. en W. zal weldra. den Raad bereiken. Moge dit een regeling omvatten waardoor hier ter stede de overheidsbemoeii'ng op mu zikaal gebied niet langer een stempel van an- tikiteit draagt en aan gerechtvaardigde klachten meer dan thans tegemoet kan wor den gekomen. Buiten land. EEN COMPLOT TEGEN STRESEMANN. De Berlijnsche politie heeft twee mannen gearresteerd,.die voornpmens waren een aan- slag op minister Stresemann te plegen. Het complot is uitgelekt, doorcat een van beiden, een zekere Kaltdorf, een brief had geschreven aan een.advocaat te Miinchen, waarin hij hem mededeeling-van zijn voor- nemen deed. Deze advocaat, die vroeger een aanhanger van de Volkische beweging was geweest"maar inmiddels afvallig was gewor den, gaf den brief van Kaltdorf aan de poli tie te Miinchen, die daarop een ambtenaar naar Berlijn zond. Beiae gearresteerden heb ben een volledige bekentenis afgelegd. De beide mannen, die den aanslag wilden plegen, zijn weer een paar typische rechtsra- dicalen, zegt het Hbl. Kaltdorf, an wien het initiatief schijnt te zijn uitgegaan, is een jongen van goeden huize. Zijn vader is een hooggeplaatst ambtenaar. De zoon studeert, sjeest, leidt een liederlijk leven en raakt aan lager wal. Ten slottc is hij als fabrieksarbei- der in Beieren werkzaam, komt in de Volki sche beweging en is al spoedig een haantje de voorste. Ziet in Stresemann, vooral na Lo carno, een volks- en landverrader en besluit hem uit den weg te ruimen. In den kantoor- bediende Lorentz eveneens een jongen van goeden huize, zijn vader is leeraar M.O. ziet hij een geestverwaot, ofschoon deze, naar hij bij zijn verhoor verklaarde, lid van de Duitsch-Nationale partij is. Lorentz heeft al een paar maai in een krankzinnigengestieht gezeten, maar dit is voor Kaltdorf geen be- ,zwaar. Sameirtontwerpen zij een plan de cam- pagne. Als de daad volbracht is, zullen zij met een vliegtuig naar het buitenland vluch- ten. Maar eerst zoeken zij nog een derden man. Kaftdorf Neeft iemand op ht* oog, een bankverker in Munchen. Schriift aan een ;H yecaat, die hij in d- Vplkische beweging heeft ieeren kennen, of deze den bankwerker eens wil polsen, maar de advocaat heeft intus- schen de Volkische beweging den rug toege- keerd en waarr.chuwt de politie. De beide moordenaars in spe zijn gearres- teerd Maar de hoofdschuldigen zijn niet de verloopen Kaltdorf en de zwakzinnige Lo- renz, maar ook thans weer evenals indertljd bij de moorden op Erzberger en op Ratheriau de Volkische en de Duitsch-nationale bladen, die sedert de conferentie van Locarno hun on- verantwoordelijke hetze tegen Stresetnanp hebben gevoera, hem als landverrader en mis- dadiger qualificeerden en hem zelfs op e6n lijn stelden met een moordenaar. LUXEMBURG EN DE CONVENTIE IN ZAKE DEN 8 URENDAG. De secretaris van het Int. Arbeidsburesm, Thomas, kwam ter bijwoning der emigratie- besprekingen uit Luxemburg aan. Daar had hij een onderhoud met het hoofd der regee- ring, die tegenover hem zijn verwachting uit- sprak, dat nog in de huidige zitting van het Luxemburgsche parlement, de conventift van Washington in zake den 8-urendag gfiratifi- ceerd zal kunnen worden. TEGEN SLAVERNI1 EN MENSCHEN- 1 OFFERS. Een expeditie is uit Rangoon (Britsch-In- die) vertrokken om het vrijlaten van slaven in de Hoekawng-yallei (Burma) te bewerken. Men hoopt, dat iedere slaaf daar binnenkort zal zijn vrijgelaten; de eigenaars worden sciadeloos gesteld. De expeditie zal eveneens de Naga-boof- d?n, die naar beweerd wordt, nog menschen- offers Lrengen, ervan op de hoogte stellen, dat de Indische regeering vastbesloten is zoo- wel de slavernij als de menschen-offers uit te roeien. DE POLITIE IN ULSTER. Nadere beridhten melden, dat 3500 leden der spedale politie van Belfast geprotesteerd hebben tegen de ontbinding van het corps op grond van de p rensovereenkpmst en op de gestelce voorwaarden De ontevredenen staakten den dienst, arresteerden eenige offi- d:rtn cn bc-zeiten de kazernes en magazijnen. Voorts is een ultim.Tum aan de regeering ge- zonden. waarbii een schadeloosstelling van 700 O'X) pond sterling, dus. 2000 pond per man, wordt gevraagd De regeering heeft een kleiner aanbod gedaan, doch het te twijfel- achtig, of men dit zal aanvaarden. HONGAARSCHE SPORTPOSTZEGELS. De Hongaarsche regeering zal postzegel? uitgeven waarop de meeste takken van sport zullen worden afgebeeld. Het nieuwste is wel, duf ook voetbal daarvoor zal worden gebezigd. Voorts zullen hordenloop, duiken. schermen, schaatsenrijden en gymnastiek daarop worden uitgebeeld. De waarden de zer potszegels varieeren van 100 tot 2500 kro nen en zij zullen venroedelijk in grooten getale door de philatelisten worden opge- kocht. a ARBITR AGE-VERDRA GEN. Er zijn onderhandelingen geopend ten ein- de te komen tot een arbitrage-verdrag tus- schen Denemarken en Noorwegen, zulks in navolging van het tusschen Noorwegen en Zweden gesloten verdrag. De bedoeling is, arbitrage verplichtend te stellen voor alle geschillen, welke zich tusschen beide landen kunnen voordoen, met inbegrip derhalve van die kwesties, welke op grond der bestaande verdragen niex onder de arbitrage-regeling vielen. De Zweedsche en Tsjechische ministers van buitenlandsche zaken. Unden en Benesj, heb ben der. tekst goedgekeurd van een Zweedsch Tsjechisch arbitrage- en vriendschapsver- drag, dat, in de groote lijtien, gebaseerd is op de beginselen vjn de Verdragen van Locar no.. DE VEEMMOORDEN IN DUITSCHLAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben een aantil officieren en onderofficie- ren van de zoogenaamde „zwarte rijksweer", die beschuldigd van veemmoord of tnede- plichtigheid aan veemmoord gearresteerd waren en alien sedert epnige maanden in de gevangenis te Landsberg zitten, een poging gedaan om uit te breken. Zij hadden twee ge- vangenen een fcedrag van 300 mark betoogd als deze hun behulpzaam wilden zijn. De beide gevangenen overvielen des nachts een cipier en ontrukten hem zijn sleutelbos, maar op het hulpgeroep van den beambte kwamen ten paar andere cipierr hun collega te hulp en wisten de beide gevangenen weer in hun cell en op te sluiten. Te Berlijn is gisterenavond een geheimzin- nige aanslag gepleegd op een publicist, die zich den laatsten tijd met de ophe'dering van den veemmoorden had bezig gehouden Op weg naar zijn woning werd hii door eenige mannen overvallen, die een scbot op hem losten en er daarna iilings van door gingen. De daders wisten te ontkomen. VREES VOOR OORLC^G IN MOSOEL Uit Sidow wordt via Beiroet gemeld, dat joodsche vluchtelingen uit Mosoel in Pa- lesOna aank-T-a. Zij vreezen voor oorlog *0 moordP^Jijm, ALKMAARSC COURAN •i; ft ft ft

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1