Grootste sorteering KANTDORBOEKEN TABELLARISGHE KASBOEKEN, enz. BRIEFORONERS 55 cent per stuk. Radio-Hoekjel Vrijdag 18 December. liilversum, H. D. O. 1050 AIL 12 en 7.30. Politiebericht. 7.35. Concert docir 't H. D. O. orkest. Florentiner marsch, Fucik. Daarna Kees Klaare, humorist, in zijn repertoire. 8.en 10.Persberichten Vaz; Dias. 8.10 8.40. Concert door't H. D. O..-orkest Ther- menwals, Strauss. Daarna Kees Klaare in zijn repertoire. 8.40—9.20. Leering door Dr. A. J. van Pesch, over: Voorstelijmgen in den loop der tijden omtrent -de kracleiten iin de na- tuur. 9.20. Opera-fantasie „Madame Butter fly", Puccini-orkest. 9.30. Damsmuziek door het Astra-strijkje. Daventry, 1600 M. 10.50. Tijdsein, weer- bericht. 11.20—1.20. Het radiokwartet en so- listen (contra-alt> tenor). 1.20<—2.20. Tijd sein, Lunchmuziek. 4.20. Lazing„New toys". 4.35. Het radiokwartet en solisten (contra-alt, tenor). 5.35. Kinckruurtje. 6.20. Dansmuziek v. h. Frijer's orkesst. 6.507.20. Omroep voor Europa. 7.20. Tij-dsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Uittreksel uit de radio- "bladen. 7.35. Lezing: Wes dminsterschool 7 50. Muziek. 8.Causerie: Seen on the screen. 8.2010.20. De gesehiedenis van Owen Glendower. Orkest, al.it, tenor, bari- ton. 10.20. Tijdsein, weerbericht, nieuws. Le- zimg: „Farming facts and fallacies". 10.50 tot 11.20. Zang door Nina Koshetz met or- ikestbegeleiding. 11.20. De Don. Parker's piccadillyband. 12.202.20 v.m. Het New Princess Toronto-orkest en Alfredo-band. Parijs Radio-Paris,"1750 M. 12.50. Concert Lucien Paris (p'anoi, viool, cello). 2.05. Nieuws. 2.10 en 4.50. Koensen en Ha- ivaspersberichten. 8.35. Slotk-oersan- en Ha- .vaspersberich ten. 8.5010.23. Kamermu- ziek door bet Zigherakwartet en gastronom. bericht. Konigswasterhaasen, 1300 M. 6.50. Op- voenng van: -Hans en Grietje", sprookje in [3 acten van E. Humperdinclc Daarna weer bericht en nieuws. ft Brussel, 265 M. 8.35. Opvoering van sULes deux billets", operette v. Poise. 9.20. Sportberichten. 9.30. Opvoering van: „Le fmaitre de Chapelle", van. Paer. 10.20. Miinster, 410 M. 12.35—1.50. Operette- jtragxnenten door orkest. 4.205.20. Orkest- concert, werken van Weber. 6.207.20. Le- "zangDie Eintwickelurag der Klaviersonate yon ihren Airfangen bis zur Gegenwart". 7.20—8.05. Engelsche les. 8.05. Herden- 'iingsfeesrt van C. M. van Weber. KORTE BERICHTEN. in yerband met het faillissement van de Fransche maatschappij voor het fokkeri van zilvervossen, wordt de president van den raad van commissarissen, prins Murat, be- schuldigd van misbruik van vertrouwen en oplichting. Van de suikerfabriek Derenburg nabij Halberstadi (Duitschland) is het geheele ge- bouwencomplex, op een "schuur na, afge- brand. De schade wordt op meer dan een millioen mark geschat. De oorzaak is onbe- kend. In de gister gehouden zitting van het Duitsche kabinet zijn de instructies vastge- steld van de Duitsche delegatie naar de lucht- vaartconferentie te Parijs. Duitschland eischt de opheffing van de beperkingen voor de Duitsche luchtvaart en opheffing van het vliegverbod voor Duitsche vliegtuigen m het bezette gebied. M Het Duitsche kolfschip ^Albert uit Hamburg, dat met een lading grint op weg 'was van Malm5 naar Hamburg en met ver van Stubbekjobing (op het eiland Falster) voor anker lag, is door den Noorschen motor- schoener „Nepndal" uit Bergen aangevaren en tot zinken gebracht. De bemanning wist het eiland te bereiken. Bij een tramongeluk te Charkof, veroor- zaakt door het weigeren der remmen, zijn 7 "•personen gedood en 42 emstig gewond. 1 Te Potsdam is in hooger beroep het pro- ees tegen gravin Von Bothmer begonnen. Evenals tijdens de behandeling in eerste in- stantie ontkent beklaagde 00k thans alle schuld. —Twee e6npersoons-vliegtuigen zijn bo- ven het Manston-vliegveld bij Ramsgate te gen elkaar gebptst. De piloot der eerste ma chine werd gedood, die der andere liep zware verwondingen op. Toen te Saarbrucken de rechter van in- structie een wegens verduistering aange- klaagden bankbeambte wilde arresteeren, los- te deze verscheidene schoten, die zijn eigen advocaat doodden. De arrestant sprong daar- op uit het venster en bleef zwaar gewond op de binnenplaats liggen. De „Volkische Kurier", het orgaan van Ludendorff, zal volgens de „Augsburger Postzeitung" met ingang van 1 Januari a.s. niet meer verschijnen. Gemengd Nieuws HET PROCES TEGEN DE VOORMALIGE AMSTERDAMMER. In het proces van den heer G. Ritsma te 'Amsterdam als eischer (procureur mr. W. M. Nathans) tegen vijf oud-commissarissen van de N.V. tot Exploitatie van' De Amsterdam- mer, Christelijk Volksdagblad, als gedaagden (procureur mr. S. de Vries Czp.) heeft ter burgerlijke terechtzitting van de Haagsche rechtbank van gisteren mr. de Vries gecon- cludeerd voor antwoord. Eischer had de commissarissen aangespro- ken tot vergoeding van de schade, die bij be weert te lijden, doordat hij aan genoemde N.V. gelden ulechts een gedeelte van de gel- den heeft teruggekregen, terwijl de gedaag den naar eischers oordeel gehouden zijn, hem het verschil tusschen het geleende geld en het terug ontvangen bedrag plus rente te vergoeden. Blijkens de conclusie van antwoord ont- kennen gedaagden alle aansprakelijkheid ten opzichte van eischer, daar geen der drie aan- gevoerde gronden, waarop deze aansprake lijkheid wordt gebaseerd, steekhoudend is. De conclusie bestrijdt uitvoerig de aange- voerde gronden, zoowel juridisch als feite- lijk, waama ten slotte wordt opgemerkt, dat eischer geen grand stelt, althans geen juisten grond,'waaruit de hoofdelijkheid.van gedaagr den zou voortvloeiendat commissarissen van een N.V. 00k zelfs bij overschrijding van hun statutaire bevoegdhcden of schending van hun statutaire verplichtingen niet hoof- deliik aansprakelijk zijn; dat gedaagden eischers positie ontkennen, voor zooal niet nadrukkelijk door hen erkend, en aanbieden, voor zoover de rechtbank mocht meenen, dat op hen bewijslast rust, hun positie door alle middelen rechtens, speciaal door getuigen, te bewijzen. Mitsdien wordt geconcludeerd, dat eischers vordering wordt gewezen, hetzij door hem niet ontvankelijk te verklaren, het zij door haar te ontzeggen, met zijn veroor- deeling in de kosten. INDISCH—HOLLANDSCH Als een staaltje van verwaarloozing van het onderwijs in de.Nederlandsche taal op de lagere school in Indie, 00k bij Europeesche kinderen, geeft de Loc. de volgende bloem- lezing uit het examenwefk van Hollandsche kinderen voor toelating tot de H. B. S. de M.U.L.O. en Handelsschoolkinderen die tot de geslaagden behoorden en zich door hun kennis nog gunstig onderscheidden! De matadors schreven o.a. Ik sprak aan de heer des huizes.,Wij kijken bioscoop. U wari:t omdat u wat opkomen moet voor adem. De zeil is circel. (Bedoeld werd Het zeil staat bol.) De G. G. moet hun ontslagen. Zij koo- pen snuifwaren. (Bedoeld werd snuisterijen) Dit vindt u bitter tegen. Die kreeg het geur van het kool in het neus. Ik schiet te binnen. Jenever wordt van granen gesteken. Colum bus heeft Kaap de Goede Hoop omgezeild. Vasco da Gama had het Suez-Kanaal gegra- ven. Napoleon heeft op Nova-Zembla ge- woond. Daendels werd in 1500 G. G. Singa pore behoort aan Neqjerland. Maurits en Fr. Hendrik waren zoons van Karel V. De laat- ste zoon Fr. Hendrikis getrouwd met Koningin Wilhelmina. Liverpool ligt langs de Italiaansche kust. EEN VERGETEN MEEVALLERTJE. In de te Soest gehouden raadsvergadering is de begrooting voor 1926 zonder hoofdeliik te stemmen goedgekeurd. Daarna deelde de voorz. den raadsleden mede, dat de gemeen- te nog een voordeeltje kon boeken, van 33.000 gulden, wijl in 1925 vergeten was, het bedrag te boeken, dat het Rijk bijgedragen heeft in de Woningstichting TOT VERVOLGING OVERGEGAAN. Het O.M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen den 40-jarigen cafehouder L. P. te Utsjuck onder Genum vier maanden hechte- nis geeischt, wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat de smid Riemstra zwaar lichamelijk letsel heeft gekregeti, (waaraan hij is overleden) doordat een revolver plotseling afging, welke bekl. bij den smid bracht om te laten repareeren. Het O. M. was eerst niet voornemens ge- weest deze zaak te vervolgen. Toen hem ech- ter ter oore kwam, dat beklaagde, eigenaar van het huis, waarin de smid woonde, dit zou laten verkoopen, waardoor de weduwe op straat zou komen te staan, was hij tot ver- volging overgegaan. GEORGANISE ERD OVERLEG DIRECTE BELASTINGEN EN REGISTRATIE. De bijzondere commissie voor georgani- seerd overleg voor de dienstvakken der di- recte belastingen,* enz. en der registratie, enz. heeft in haar vergadering van Dinsdag een reglement van orde vastgesteld, in hoofd- zaak ^elijk aan dat van de thans onthouden commissie voor het dienstvak der directe be lastingen, enz. MOORD OP EEN VELDWACHTER. De officier van justitie bij de rechtbank te Roennond heeft Dinsdagmiddag tegen P. C., terzake van moord op den rijksveldwachter Verkennis uit Nederweert, een gevangenis- straf van tien jaar geeischt. RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in November bij- na 2 millioen meer opgebracht dan verle- den jaar. Invoerrechten, suikeraccijns en ze- gelrechten vertoonen de grootste stijgingen. In de eerste elf maanden was de opbrengst 19.6 millioen hooger dan een jaar geleden, waartoe de invoerrechten ruim f 7% millioen bijdroegen, de zegelrethten bijkans 5 milli oen. Tegenover 11/12 raming is er een voor- deelig verschil van bijna 42 millioen. DE MOORD OP DEN OVERWEG- WACHTER JACOB DE JONG TE GLESSEN-NIEUWKERK. In hooger beroep is gister, voor het Ge- rechtshof te's Gravenhage behandeld de zaak betreffende den moord op den overwegwach- ter-haltechef Jacob de Jong te Giessen- Nieuwkerk. In deze zaak heeft de rechtbank te Dor drecht den 38-jarigen J. C. K., wonende te Deventer, en den "35-jarigen J. T., wonende te Brummen, beiden thans gedetineerd, veroor- deeld ieder tot 15 jaren gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, wegens diefstal, gepleegd door twee of meer vereenig- de personen, gedurende den voor de nacht- rust bestemden tijd, in een woning, voorafge- gaan van geweld tegen personal, gepleegd met het oogmerk, dien diefstalvoor te berei- den en gemakkelijk te maken, welk feit den dood ten gevolge heeft gehad. Het openbaar ministerie bij de rechtbank bad tegen beide beklaagden levenslange ge vangenisstraf geeischt wegens doodslag, ge- volgd door een strafbaar feit en gepleegd met het oogmerk om de uitvoering van dat feit voor te bereiden en gemakkelijk te maken. De rechtbank achtte evenwel dit misdrijf, dat aan de beklaagden orimair ten laste was gelegd, niet bewezen en veroordeelde hen wegens het hun subs, ten laste gelegde (boven omschre- ven) feit. Zoowel de beklaagden als het openbaar ministerie hadden tegen het vonnis van de rechtbank hooger beroep aangeteekend. Het getuigenverhoor is beeindigd. Een der getuigen, de politie-agent Mijntjes, was even wel wegens ziekte niet verschenen. De procureur-generaal mr. Royer merkt op, dat deze getuige de bekl. gezien heeft in de buurt van- de plaats des misdrijfs. Zijn ver- klaring is derhalve van veel belang en daar-' om is het wel wenschelijk, dat 00k het Hof hem hoort. In verband hiermede acht spr. schorsing der behandeling wenschelijk. Het Hof begaf zich hierop eenigen tijd in raadkamer. De president deelt vervolgens me de, dat de behandeling- der zaak geschorst wordt tot Maandag 4 Januari a.s. des voor-^ middags te 10 uur om alsnog als getuigen te hooren den niet verschenen Mijntjes en nog twee anderen, o.a. de weduwe«le Jong. Zulks op verzoek van een paar zuivelfabrie- ken en wel omdat aan de vakschool te Hoorn slcchts plaats is voor een beperkt aantal leer- lingcn en in de tweede plaats, omdat Hoorn van verschillende deelen der provihcie uit slecht is te bereiken. Aan den eersten cursus wordt door 22 leerlingen deelgenomen. Doordat er meer plannen worden gemaakt voor verbetering der fabrieksinrichtingen, wordt meermalen het advies gevraagd van de bouwcom-missie, welke o.a. is geraad- pleegd in de W-i-eringerwaard, waar twee ■labrieken zullen worden vereenigd, terwijl te Heider in voorbereiding is de inrichting van ontvangplaats van mei-k voor de consumptie melkinrichting met daarbij de inrich ting zoo te maken, dat de melk te verw-erken is -tot zuivelpro-ducten. Ook in 1925 zijn twee kaaskeuringen ge houden, en wel een te Alkmaar en een te Hoorn. Het aantal inzend-ingen was resp. 29 en 31. De prijzen zijn dit jaar behaald door De Hoop, te Beemster, 16434 punt; Hoo-g- karspel, te Hoogkarsipel, 157 punten, en Ro- s-ita, te Twisk. met 14834 punt. Aan den tecmnicus van den bond, den heer M. A. Vari-k j r., is eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 September is in d-ienst ge- treden de heer J. T. B. Swart. Dit ontslag geeft den voorzitter annlei- ding op te m-erken, d-at het calaris van den technicus f-eitelijk te laag is, zoo-dat telkens na een- of een paar jaar een nieuwen techni- cus moet woroden beno-emd, d-aar de in func- tie zijnde t-itularis dan door een bet-er aanbod van elders den bond gaat verlaten. Dit is zeer in het nadeel van-den bond, omdat het zijn ambtenarcn verliest, wanneer dozen zich goed hebben ingewerkt. De fabrieken hebben derhalve te overwegen, of het salaris, dat thans jt 2000 bedraagt, niet aanmerkelijk moet worden verhoogd. GELUKSTELEGRAMMEN. Het Ned-erlandsche Jeugdleiders Instituut vraagt plaats voor het volgende: Het is een goede gewoonte om met Kerst- m-is en Nieuwjaar elkaar telegrafische ge- lukwenschen te zenden. Het is helaas nog, niet voldo-ende bekend, dat men als men 40 cent extra betaalt, zijn telegrafis-ch verzonden wensch-en kan doen aanbieden o-p een oud-Hollandsch formulier, met een door Georg Rueter ontworpen ver- 'siering. De extra-opbrengst van deze fraai uitgevoerde geluksielegrammen komt ten goe de aan het Hollandsche jeugdwerk van el-ke richting, dat daarvoor in aanm-erking wenscht te komen. Ieder -die dus een dergelijk telegram ver- zendt, werkt mede aan den opbouw van den veelbelovenden jeugdarbei-d, en hierdoor aan de vorming van ons toekomstig geslacht tot menschen van karakter. DE KIOSK EN OP DE SPOORWEG- STATIONS. Het Eerste Kamerlid Moltmaker heeft den mirfister van waters-taat de volgende vragen gestcid: Heeft de minister kennis genomen yan het bericht in de dagbladen, dat de directie der Ncderlandsche spoor weg en den verkoop van een aantal Fransche tijdschriften, te weten: Le Rire, La Vie Parisjenne, Parisians en Le Sourire in de kiosken op de spoorwegsta- tions heeft verboden? Kan de minister ook mededeel-en op welken grond dit verbo-d is uitgevaardigd? Meent de minister niet, dat het niet aan- gaat, dat op spoorwegstations deze tijd schriften n'et te verkrijg-en zijn, terwijl ov-er- al elders in den boekhamdel deze wel zullen worden verschaft? Is de minister van oordeel, dat door den getrofPn maatregel, welke 1 Januari in wor king zal treden de Nedeilandsche spoorwe- gen in dezen te ver gaarf? Is naar het inzicht van den minister de di rectie niet ver buiten haar bevoegdheid getre- den door het reizend publiek an-ders te be- ha-ndelen dan de regeering in het algemeen tegenover het Nederlandsch-e volk toe-past? Wil de minister dan niet ten spoedigste die maatregelen nemen, waardoor het verbod zal worden ingetrokken? ARBEID IN BROODBAKKERIJEN De minister van arbeid, handel en nijver- heid heeft onder bepaalde voorwaarden ver- gund, dat in braadbakkerijen in alle gemeen- ten des rijks, waarin ter vierin-g van den feest-dag van Drie Koningen op Woensdag 6 Januari geen, arbeid wordt verricht, door hoofden of bestuurders en door bakkersgezel- len op Dinsdag 5 Januari, in afwijking van het bepaalde bij artikelen 35, tweede, der Ar- beidswet 1919, bakkersarbeid wordt verricht tusschen 4 uur en 6 uur des voormiddags of, wanneer ingevolge het bepaalde bij art. 35, tweede lid, onder f, der Arbeidswet 1919 om 5 uur des voormiddags met den bakkers arbeid mag worden aangevangen, tusschen 3 en 5 uur des v.m. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke een vergunning, als bedoeld in art. 37,- eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend op dien dag gedurende 2 uur voor het tijdstip, waarop alsdan de bakkersarbeid mag aan- vangen, arbeid, bestaande in het gereedma- ken van deeg en ovens, worden verricht. DE SALARIEERING VAN DE LAAGST BEZOLDIGDE GROEPEN. De Centrale bond van post- telegraaf en telefoon personeel zond het Hbld. het vol gende bericht. Tijdens een ond'erhoud van eenige bestuur- leden, van den CS.B P.T.T. met den minister van Waterstaat, welk onderhoud was aange- vraagd, om nogmaals de noodzakdijkheid te bepleiten de laagst bezoldigde administra- deve en technische groepen bij P. en T. in hun salarispositie tegemoet te komen, bleek het positief dat nog geen enkele definitieve be- slissing door den minister van Waterstaat was genomen. Het bericht van het Volk, waarbij als af- komstig uit de kringen van den R. K. Post- bond St.Petrus de mededeeling werd gelan- ceerd, dat de bestellers een gulden per week meer zouden ontvangen, is dus uit de lucht gggrepen. Hoe de beslissing uiteindelijk zal zijn, kan op dit oogenblik zelfs nog niet worden veron- dersteld. IJS. Men meldt aan de N.R.Ct uit Enkhuizen: De veerdienst EnkhuizenStavoren is gisteravond zoowel voor personen als goede- ren vervoer geheel gestaakt. De diensten op Urk en Amsterdam worden nog onderhou- den. Het ijs belemmert de vaart in hooge ma te. Uit Monnikendam wordt gcmeld Aan den Westwal ligt veel ijs. De verbin- ding Marken Monnikendam is ongeregeld en geschiedt slecnts een a tweemaal daags. De stoombootdienst VolendamAmsterdam is stopgezet. VERZUIM OF BALDADIGHEID.? Dinsdagavond waren in Veenendaal twee jongens van ongeveer 8 jaar Cees Robbert- son en Jan Wien niet uit school thuisgeko- men. Daar zij wel eens bij familie bleven spe- len, maakten de ouders zich niet direct onge- rust. Toen het wat laat werd gingen ze eens zoeken en hoorden ze al spoedig dat ze op straat waren gezien. Met behulp der politie werd in alle richtingen gezocht, toen om on geveer half vier de nachtwacht die in Ede nog bestaat, in de Ned. Herv. School licht zag branden. Hij waarschuwde het hoofd, den heer Schreuders en nu bleek, dat de knapen zich in school bevonden. Ze vertelden dat ze in school hadden moeten blijven en dat de on- derwijzeres hen had laten zitten. Veel leven hebben ze schijnbaar niet'gemaakt, en het is ongegrijpelijk, dat de vele buren in deze stille wijk hen niet-gehoord hebben. Een der jon gens vertelde dat hij met sleutels die hij in het kamertje van het hoofd gevonden had, nog getracht heeft de deur open te maken. Na 's nachts 2 uur, hebben ze kans gezien een lamp aan te steken. Mej. B. de onderwijzeres. vertelde dat ze wel degelijk de jongens heeft laten gaan, en zij zich dus later weer hebben laten insluiten Doordat enkele personen ge- zegd hadden, dat ze de jongens om 5 uur op straat gezien hadden, was ook eerder de school niet doorzocht. Het hoofd was des avonds uit gegaan en had zoodoende ook niets van de vermissing der jongens gehoord. MR. TH. HEEMSKERK OVER DE CRISIS. Oud-minister Th. Heemskerk, de leider der anti-rev. Tweede Kamerfraetie, heeft in de anti-rev. kiesvereeniging te Barendrecht een uitvoerige beschouwing over de crisis ge houden. KRASSE MAATREGELEN. Een lezer vestigt de aandacht aan de N. R. Crt. op. het volgende entrefilet uit de West- lander: „Door de sneeuwlaag was het aan het ge- vogelte niet gemakkelijk aan den kost te ko men. Dat ondervonden vooral de tuinders, waar kassen gebouwd worden. De hongerige spreeuwen verorberden met smaak de nog versche etopverf, waardoc r de ruiten geheei los werden gemaakt. Wegjagen hielp slechts zeer weinig. Zelfs schieten oefende op de on- geraakten weinig invloed uit. Het is eigen- lijk verwonderlijk dat men niet tracht door het mengen van vergift door de stopvert een einde aan de vernieling te maken. Met een weinig Parijsch Groen ware toch alles wel te verhelpen". Het blad schijnt er niet aan te denken, dat de spreeuw tot de nuttige, beschermde vo- gels behoort, welke het niet vrijstr.at te van- gen of te dooden zonder speciale vergunning aan eigenaren of gebruikers van gronden of wateren, waar deze vogels schade toebren- gen of overlast veroorzaken of zulks drei- gen te doen. Zelfs dan is het nog nuttig te luistcren naar de waarschuv/ing van den commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dat h edtooden der vQgels op zichzelf toch geen effect van belang sorteerd, omdat de anderen uit kracht van gewoonte toch blij ven terugkeeren en dat men verder komt door ze voorfdurend op te schrikken door het schieten met los kruit. En zou men, als de sneeuw het den vogels onmogelijk maakt voedsel te vinden, niet het allerverst komen door ze op plaatsen waar ze geen schade kunnen toebrengen of overlast veroorzalcen te eten te geven? AUTO-ONGEVAL. Dinsdagmorgen kwam de heer D. R. -uit Nieuw-Helvoet m-et zijn vrien-d per a-uto- naar Den Briel. Op den hoek van het Maarland naderd-e een vrachtauto uit de richting van de aanlegplaats der stoombooten, bestuurd door den bode T. van O-ostvoorne. Een aanrijding volgde. De auto van R. werd van a-chtereu geheel ingedrukt; de achterwielen werd-en versplinterd. De beide inzittenden en de chauffeur kregen geen letsel. Ook de vracht auto liep aanmerkelij-ke schade o-p. Na de aan rijding ontstond er een hooge w-oordenwiss-e- ling en er zou waarschijnlijk een heftig liand- gemeen zijn ontstaan, als niet spoedig politie aanwezin was geweest en proces-verbaal had apgemaaSrt. DANSEN IN DE RAADSZAAL. Bij den gemeenteraad van Bruinisse is, naar de Telg. meldt, een verzoek ingekoanen, waarin adressant vergunning vroeg, in de raadszaal een danscursus te mogen houden. Bij de besprekingen bleek de raad eenparig van oordeel te zijn, dat de raadszaal niet de plaats is, die voor het gevraagde doel mag worden geb-ezigd. Gevolg: afwijzing van het verzoek. DE VERMISTE DE GROOT. Dezer cbgen is gerneld de vermissing se- d-ert 1 Mei j.l. van den heer J, J. W. de Groot, wiens opsporing door zijn vader ver- zocht wordt. Medegedeeld werd, dat de vermiste Iaatste- lij'k als compagnon verbonden was aan de fir- ma Riel, groothandelairen in natuurlij-k kool- zuu, te Den Haag. I h ans bericht de politie, dat de heer De Grbot reeds in het einde van het vorige jaar uit die firma was getreden en sinds dien tijd niets meer met deze zaak uitstaande had. Naar aanleiding van het bericht omtrent de vermissing, hebben zich gisteren iwee perso nen aangemeld, die met groote beslistheid verlkaren den heer De Groot nog on-langs ge zien te hebben. Een hunner ver-klaarde, dat hij in September j.l. den vermiste te Spa ont- moet had, terwijl de andere hem in het begin van deze maand in den trein tusschen Den Haag en Leiden gezien heeft. Beide personen kennen den heer De Groot pcraoonlijk zeer goed, zoodat de politie geen reden heeft om aan hun woorden te twijfelen. Ze meent, dat er geen reden bestaat om aan' misdrijf of zelfmoord te denken. MIJNONGELUKKEN. Op de Granje-Nassaumijnen te Heerlen zijn Dinsdag weer twee mijnongelukken met d'oodelijken afloop gebeurd. Op de mijn Oranje-Nassau 3 is de gehuw- de Poolsche mijnwerker Zimmy uit Heeler- heide door vallend gesteente gedood. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Op de mijn Oranje-Nassau 4 is de arbeider Raika door vallende steen getroffen en op slag gedood. De arbeider Raab liep vleesch- wohden op, Dteier <fegen Is ctoS dp nrijn WirheTmina een arbeider L. door een steen getroffen. Met inwendlge kneuzingen is hij naar het zieken- hius vervoerd. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Johannes Jaggie en Elisabeth de Groot. OVERLEDEN: Engelina Glorie, gehuwd met Gerrit Wil- lem de Wit, 25 jaar. Trijnfje Klomp, ge huwd met Dirk Schenk, 55 jaar. Prima qualiteit. Billijke prijzen. VAN PCTTEM EM OORTMEIJER PAYGLOP. - Stadsnieuws GESLAAGD. Bij de examens in stenografie en machine- schrijven, gehouden op 16 December te Am sterdam, onder leiding van den ontwerper den heer A. W. Groote, slaamlen: voor kan- toorstenograaf 130 lettergrepen per minuut: mej. B. Beeldman (Bergen) met lof, mej. N. Sluiter (Bergen) met lof, den heer Pijper (Alkmaar) met lof. Voor machineschrijven slaagden: mej. N. Sluiter (Bergen) met lof, de heer Pijper lettergrepen per minuut: mej. N. Sluiter (Bergen) met een snelheid van 50 lettergre pen per minuut, mej. M. v. d. Laan (Alk maar, met een snelheid van 60 lettergrepen per minuut, de heer J. Hecker, (Alkmaar) met een snelheid van 70 lettergrepen per mi nuut met lof, de heer F. de Munk (Alk maar) met een snelheid van 60 lettergrepen per minuut, alien werden opgeleid door het Instituut „The TypewriterLangestraat 83, alhier. HET GEVAAR VAN SCHOTSJES- LOOPEN. Gisteravond te 5 uur zijn twee jongens, zekere C. D. en 11. B., bij het zoogenaamd schotsjeslpopen in de Spoorsloot ter hoogte van de Bccmkampstraat te water geraakt. Beide jongens gin-gen kopje onder, maar daar het onr'iggendc ijs nog vrij sterk was, slaagden zij er beiden in met eigen krach/ weer op het dro-ge te komen. AUTOBUS DEFECT. Gisfermiddag brak van de a-utobus van de firma Parm-a op den Kennemerstraatweg, bij het rijden naar de garage, een der assen. Aangqzien- geen passagiers in den wagen waren gezeten, kwamcn geen persoo-nlijke on- gelukken voor. UITSTEL. Bij beschikking van den Minister van Oor- Iog, is aan den dienstplichtige J. Prins, uit deze Gemeente, verlenging van uitstel van eerste oefening verleend. HET VERHALEN EENER GELDBOETE. Wij moeten even een fout hers'tellen en me- dedeelen, dat ons onderschrift onder de vraag van den heer Krilhr betreffende het verhalen zijner geldfaoete niet juist geweest is. De toe- stand zooals wij die vcrmelddeft bestond in- cierdaad tot eind Juli van dit jaar toen een nieuwe wet in werking is getreden. Waar de heer Kriller zijn vraag in het openbaar stelde met de bedceling een mogelijk nieuwe wettelijke maatregel ter algemeene kennis te brengen, hebben wij ons tot den ambtenaar van het Opcnba'ar Ministerie bij het Kantongerecht te dezer stede gewend met het verzoek de dopr hem tot den heer Kriller gerichte aanschrijving in onze courant te willen toelichten. Mr. Van der Feen de Lille is zoo vriende- lijk geweest daaraan te voldoen, waarvoor wij hem gaarne onzen hartelijken dank betui- gen. Uit zijn schrijven bliikt, pi a t de toestand thans zoo is, dat met verhaal niet bedoeld wordt toepassing der subsidiaire hechtenis, maar verhaal op de roerende en onroerende goederen van den veroordeelde c. q. de op brengst van zijn arbeid, alsmede op wachtgel- aen, pensioenen of andere uitkeeringen, welke door den veroordeelde periodiek worden geno- ten. De kosten, vallende op dit verhaal, wor den op den veroordeelde verhaald. Het bovenstaande is gebaseerd op de wet van 29 Juni 1925 S 314, in werking getreden op 29 Juli 1925. Een en ander is te vinden in de artt. 573 e. v. van het Nieuwe Wetboefc van Strafvor- cbring, hetwelk in zijn geheel op 1 Januari a.s. in werking zal treden. FAILLISSEMENTEN. Heden zijn falliet verkl'aard: B. -J. WIJMA, koopman te Schagerbrug (Zij-pe). Rechter-Commissaris Mr. Dr. N. Mullcr; Curator «Mr. P. R. Haarts. De Firma VAN DEVENTER VAN HEERDEN en haar individueele leden W. C. VAN DEVENTER en H. A. VAN HEER DEN te Alkmaar; Rechter-Commissaris Mr. A. M. Ledeb-oer; Curator Mr. J. D. Zeile- maker. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijFuj- gen te 4.15 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. DE BENOEMING VAN EEN TIjDELIJK SCHRIJVER TER GEMEENTE- SECRETARIE. Door het Dageiijksch Bestuur der af- deeling Alkmaar van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercu- rius" is aan B. en W. onderstaand schrijven verzonden Het dageiijksch bestuur van de afdeeling Alkmaar van den Nationalen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius" heeft met verwondering kennis genomen van de be- noeming van den heer F. J. L. Berkenvelder uit Bergen, tot tijdfelijk schrijver ter gemeente- secretarie, omdat naar de meening van ons bestuur onder de Alkmaarsche kantoorbe dienden toch ook wel sollicitanten geweest zullen zijn, die voldoende capaciteiten bezit- tgn om de functie van schrijver bij voornoem- den dienst waar te nemen. Ons is bekend dat verschillende werklooze leden onzer afdeeling gaarne naar deze be- trekking hadden willen solliciteeren. Ons is echter niet bekend of bij den heer Drrecta"- der Gemeenteliike AxbeicLsbeurs al- jj0U

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2