AAMBEIEN. gesToten, dat derhalve, al zou geintimeerde niet on- zettelijk gehandeld hebben, zijn handeling toch kon hebben ingedruischt tegen de zorg- vuldigheid, welke in het maatschappelijk ver- keer betaamt ten aanzien van eens anders goed. De rechtbank vernietigt hierom het vonnis van den kantonrechter voor zoover daarbij is beslist, dat alleen bewijs van opzettelijk dood- schieten toelaatbaar zou zijn. Verder wordt dan overwogen: dat de kantonrechter, het opzet verwerpen- de, echter nog een onderzoek had moeten in- stellen ter beantwoording van de vraag of ge intimeerde niet op andere wijze schuld heeft gehad aan den dcod van den hond; dat vaststaat, dat geintimeerde op onge- veer 20 M. afstand een schot hagel heeft ge- lost ongeveer jn de richting van een haas op 3 a 4 M. afstand achtervolgd door appel lant's hond, en dat de voile lading den hond heeft getroffen; dat hieruit volgt, dat geintimeerde of op zettelijk den hond heeft getroffen of roekeloos moet hebben geschoten; d'at toch, wanneer geintimeerde zuiver heeft geschoten, het feit, dat de hond de voile la ding ontving, opzet aantoont, terwijl, wan- neer geintimeerde niet zuiver heeft geschoten, dit, nu van geen van buitenkomende oorzaak de rede is, of moet zijn voortgekomen uit on- bekwaamheid of uit achteloosheid; dat in beide gevallen het lossen van het schot op een op 3 a 4 M. door een hond ach- tervolgden haas onverantwoordelijk is ge- weest, immers in strijd met de zorgvuldig- heid, die geintimeerde betaamde; dat, waar derhalve, zoo al geen opzet, dan toch in ieder geva1 grove schuld moet aanwe- zig zijn geweest dv. oorspron^kelijke vorde- ring, waar voor de verklaringen der getuigen is gebleken, dat de hond een waarde van op zijn minst f 150 had, toewiisbaar is zonder dat beslist beboeft te worden of wel opzet dan schuld is bewezen. De vordering werd derhalve alsnog toege- wezen. Stadsnieuws. NEDERI ANDSCHE REISVEREENIGING. AFDEELING ALKMAAR. Op 16 December hielcl de heer J. G. Beurs uit Utrecht eene schitterende lezing met een buitengewoon pracht serie lichtbeeiden over „Voetreizen en Wintersport". Na een welgemeend welkomstwoord van den voorziUer, Icided spr. zijn onderwerp in en vertelde ons, hoe weinig in ons land aan wintersport en voetreizen wordt gedaan, een groot verschil met Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland, waar in de vacanties meer- daagsche schoolreizen worden ondernomen, welke zelfs door het Rijk besubsidieerd wor den. En toch, hoe bij uitstek is de Hollander de persoon voor voetreizen en wintersport, waar hij door zijn tarie wiiskracht en stevige vast- houdenheid bier zulk -eene physieke en mo- reele geschiktheid aan den dag legt. Wandelen, aldus spr., sterkt meer dan eeni- ge andere sport't geheelc lichaam en lvoe wordt de wandetaar geestclijk rijker, wanneer hij met open oog en hart door de landen trelct. Wat de kleeding en uitrustiitg betreft, komt het schoekel allereerst aan de beurt, en vooral op nauw sluitcn om den enkel komt het aan, terwijl ter voorkoming van blaren de tcenen zich ruim moeten kunnen bewegen, en voor voetreizen' is, wat't schoeisel betreft, het beste van het beste nauwlijks goed ge- noeg. Daarna gat" spreker een voorbeeld, hoe een rugzak dicnt gepakt te worden, de zachte stoffen op den kant, waartegen uw rug steuntj cpdat oncordeelkundige pakking u niet hiudcre! Spr. memoreerde verder, wat onze N. R. V op ait speciale gebied sinds 1924 had gepres- teerd, in dit jaar warcn 8 voetreizen georga- nisetrd en in 1925 reeds 13 vOetrezen met 197 declnemers, waarvart 147 dames en 57 heeren, en bracht de spreker hierbij een eere- saluut aan de vrouw, die bij deze reizen blijk geeft van een taaie wil en uitgaat van het standpunt: „Wat zij kan, kan ik ook", tervvijii de man meer denkt. „kijk hij zich eens uitslo- ven". Wanneer het u ernst is om een voetreis te Midernemen, neem dan niet te veel hooi op uw vork, maar begin eerst met te genieten van de pracht A. N. W. B.-wandeJwegen, en waag u dan aan een voetreis naar het buitenland Na deze uiteenzetting kwam de keurcollec- tie plaatjes, te beginncn met den Harz, waar het vingerhced'kruid in weelderige lentetooi bloeide en dc licflijke Use haar wateren stuw- de door de donkere dennenbosschen en de Bo- do stroomde doqr zijn machtig dal. Steeds verder voerde spr. ons, naar Zwitserland, het Engadin, Kaudersteg, Glar'nenland en Todi- kette, met de oudste alpenhut met haar 6 sCaapplaatsen, welke reeds 48 jaar oud is, „de Griinhorn", waarheen vele alpinisten een bedevaart richten. Typisch doet het Zwitsersch Nationaai Park aan, waar alles groeit en bloeit, zooals de natuur vormi en vervormt, waar alles on- geschonden blijft en geen vogel mag worden gedood, tenzij door overbevolking moet worden ingegrepen. Een schitterend uitzicht genoten we op den Finsteraarhorn, 4275 M. hoog, waar bij hel- der weer zoowel de dom van Straszburg als die van Milaan zichtbaar is. Mooie plekjes bezochten we verder in Zuid-Beieren, waar we Oberstorf en de Frei- bergsee bewonderen, om vandaar te gaan naar de Dolomieten, ver en ver boven der sneeuwgrens uit, waar de wanden te steil zijn om de sneeuw een rustplaats te verschaf- fen en wat zulk een heel andere aanblik gaf als de Rhone-gletscher, welke wij hierna be zochten. Na de pauze volgde de wintersport. Spr schetste het groote contrast van den tijd van onze grootouders en nu. waar een dergelijke sport ook tCgenwoordig in het bereik ligt van kleinere beurzen; en zeker dacht men toen nog niet, hoe de eenvoudige ski zulk een uit- stekend hulnm'ddel zou zijn, om ons zooveei pracht te laten zien. Niet alleen zij die wintersport beoefenen genieten hiervan, maar de winterspertplaat- ti bieden veel genoegens. waaraan iedereen U deelnemen en veel kijkers vol een met d3 jieSste interesse do snort, door anderen uit- geoe'end. Buitengewoon opwekkend is deze sport, en wanneer men dan bij hartje winter bij 12 of 13 graden vorst buiten op het ter ras van het hotel zit th3e te drinken, en men oppassen meet, den huid niet te verbranden, is het zeker geen wonder, dat men met voile teugen gen et van zulk eene bevoorrechte win- teromgeving. Ook deze lichtbeeiden waren buitengewoon schitterend, de Bremer stadt- musikanten en c!e Dicke freundschaftmonu- inenten uit sneeuw vervaardigd, wekten de lachlus. o'er aanwezigen en zeker kwamen alle aanwezigen onder den indruk van de tref- fende boschtafreelen die hierop vplgden, de boomen als kristallen zuilen, of bij nog ster- ker sneeuw, als monsterdieren uit een voor- Iwereldlijk tijdperk, waar ze bijna bezweken ondcr hun \racht, IJshockey en bobsleeen, ski-loopen en ski- spr neen. dit alles is een tocht naar een win- tersportplaats ovei'waard, om tct slot nog eenige interessante kiekjes te zien van een kerkje van Frauenkirch bij Davos, Grindel- wald, Adelboden, den grooten en den kleinen Scheidegg, Zuid-Be'.eren en de Dolomieten. Geen wonder dat de voorzitter den heer Beurs harielijk dankte voor dezen zoo gezel- ligen en onderhoudenden avond en uit her welgeme'-ne en aanhoudende applaus mag de heer Beurs zeer zeker aannemen, dat hij Slle .aanwezigen een buitengewoon genolvollen avond heeft verschaft. VEREENIG1NG VOOR KINDER- VOEDING. Gisterenavond had in hotel Proot een alge- meene vergadering plaats van bovenstaande verceniging. De waarnemende voorzitter, de heer Mat- thijsen opende de vergadering, hopende dat de besprekingen vrucht mochten dragen. Na lezing en goedkeuring waren de vol- gende mededeelingen aan de orde: van B. en W., dat de raad de rekening over 1924 heeft goedgekeurd; over de subsidieaanvrage van f 3500 was nog geen bericht ingekomen; van den Armenraad het verzoek om voor 4 jaar een vertegenwoordiger(ster) aan te wij- zen. Op voorstel was mevrouw Kuiper be- reidt, weer voor 4 jaar de vertegenwoordiging op zich te nemen. Omtrent de voeding deelde de seer, mee, dat ingeschreven zijn voor Kindervoeding 102 kinderen. Aan het iaarverslag ontleenen we het vol- gene: Voedsel is verstrekt in de maanden November, December, Januari, Februari, Maart en April. Door 42 ouders werden 119 kinderen ingeschreven, die door den Armen raad gecontroleerd werden. Gemiddeld kwa- merl 106 kinderen dagelijksch eten, welk ge- tal in Februari daalde tot 88, en in Maart tot 86; in de maand April bleven nog 74 kin deren ingeschreven. In de zes maanden wer den 13492 porties verstrekt. Het toezicht gedurende de maaltijden ge- schiedde door den kok en zijn hulp, terwijl mevrouw Jorritsma en de heer Kooij enkelen dagen per week aanwezig waren, terwijl de heer Elzas geregeld eens per week zijn hulp verleende. De toebereiding van het voedsel was zeer deugdelijk. Een tamelijke bezuini- ging werd verkregen doordat voor 't eerst erwten, boonen en rijst op de markt werd ge- kocht. Tenslotte sprak het verslag zijn teleurstel- ling uit over de ongesteldheid van den voor zitter, dr. van Hilten, en hoopte op spoedig geheel herstel. Den heer Kooij werd dank gebracht voor zijn keurig llde jaarverslag. Ut de rekening en verantwoording van de penningmeesteresse bleek dat ontvangen was 4461,92, uitgegeven was 3943,29, Mzoo een saldo van 518.63. Door de heeren Elzas en Matthijsen was de rekening en verantwoording in de beste or de bevonden. Door propaganda waren slechts 14 nieu- wc leden ingeschreven, terwijl een 20 be- dankjes waren ingekomen. Een voorgestelde stautenwijzigin - om het boekjaar inplaats van over Juli t/m. Juni, over Januari t/m. December te latdn loopen werd aangehouden. De heer Matthijsen zal onderzoeken hoeveel kosten een statutenwijzi- ging met zich mede zal brengen. lot leden van de financieele commissie werden benoemd de heeren Elzas en Fran- kenberg. Bij de verkiezing van bestuursleden wer den mevrouw Jorritsma-Sjoers als penning meesteresse en de heer Kooij als secrtaris met algemeene stemmen herkozen. Zij aanvaard- den hun benoeming. Na rondvraag volgde sluiting. LEZING NEDERLAND—FRANKRIJK, NederlandFrankrijk hield gisteravond haar eerste winterbijeenkomsi in de Unie. Spreker was de heer Robert Rey, die als onderwerp gekozen had: Les peintres fran- ?ais a partir de 1899. De titel was zoo gekozen, zei spreker, om het publiek niet af te schriklcen, maar een kleine inle.'ding was toch noodzakelijk om de moderne schilaerkunst te kunnen begrijpen. Tijdens het Eerste Keizerrijk cntstond er een klassieke of liever akademische school waar- van David het groote voorbeeld is. In 1822 kwam de reactie met de romanFsche stroo- ming; hun mecster was Delacroix. Het publiek hield meer van David dan van Delacroix, hoewel het het werk van dezen laatsten nog wel begreep. Toen, omstreeks 1840—50, is Courbet de moderne schilder, wien men zijne onderwerpen verweet. Hij schilderde stille- vens of b.v. steenenbikkers wat lang niet ge- distingeerd genoeg was- Met Manet komt de scheiding tusschen publiek en artist. Het pu bliek, dat de natuur niet ziet, zcoais ze wer- kelijk is, maar onder bewusten of onbewusten invloed van vroegere schilders, begreep het realiSme van Manet niet en had mets iiever gewild dan zijn schilderij ,,1'Olympien" met parapluprikken te vernietigen. De impressicnnistische school onistaat door invlced van het werk van Manet. In 1860 groepeeren de jongeren zich om hem leen. Deze impressionnisten hidden er van in de openlucht te schilderen, moesten dus vlug werken daar de kleuren buiien telkens veran- deren, vandaar hun naam: les impressionnis- tes. Enkele zijn zeer bekend geworden: Pissa- ro, Sisley, Claude Monet. Na 1890 scheidt deze school zich in twee groepen: les neo-impressionnislen en l'ecole synthetique. Spreker behandelde enkele belangrijke fi guren in de schilderkunst, als Degaz. die een technisch klassieke methode had en zeer rea- In- en uitwendige, zoowel bio dende als blinde aambeien worden spoedig en zeker ge- nezen door de Aamtoeienzalf van Apotheker BOOM (naam wettig gedeponeerd). Het jeuken bedaart spoedig. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkeis a 0.90 per potje. listische onderwerpen. Vooral zijne portret- ten zijn interessant. Renoir (eerste manier) en Seurat vertegenwoordigen het neo-impres- sionnisme, waarvan Signac de theoreticus is Hij schreef n.l.„De Eugene Delacroix et les impressionnistes." Paul Gauguin, een merk- waardige figuur; hij werkte eerst aan een bank, maar gaf alles op om te kunnen schilde ren en heeft zwarte armoede gekend. Hij ken- merkte zich door een zeer persoonlijke opvat- ting. Na nog enkele groepen aangeduid te heb ben cubisme les fauves, de z:.g. pointille schilders slcot spreker zijn interessante voor- dracht net het vertoonen van eenige licht beeiden. Bioscopen. CINEMA AMERICAIN. Robinson Crusoe. Veel te weinig belangstellende kinderen hebben gistermiddag genoten van deze wer- keliik mooie film. Zij die er waren hebben medegeleefd met den jongen, die studeeren moet, maar ondanks alles naar zee wil. Toen Robinson op z'n eersten tocht, na zijn vlucht van huis, al dadelijk door zeeroovers gevan- gen werd, was er een geweldige spanning in de zaal, die pas weer luwt, als Robinson, ge- holpen door en teamen met z'n zwarten be- waker weet te ontvlpchten en na lang zwal- l.en in een klein bootje weet te landen op een eiland, waar ze echter weer gauw vandaan gaan, omdat het eiland vol zit met wilde die- ren. Robineon wordt door 'n koopvaarder op- gepikt en landt in Brazilie. Hij wordt mede- eigenaar van een plantage en het gaat hem zoo goed dat hij zich na_ een paar jaar, op aandringen van z'n personeel, insclieept naar Europa om z'n familie in z'n geboorteplaats op te zoeken. Dit schip lijdt ook schipbreuk en dan begint eigenlijk het verhaal zocals we dat alles uit het bOek van Daniel Defoe ken- nen. We zijn nu zoover dat Robinson, z'n zwarten makker is verdronken, alleen cp het eiland rondzwerft en een soort huis gaat bouwen van de wrakstukken van het gestran- de schip. Volgende week loopt het tweede deel van deze film. Het is te hopen dat de zaal stamp- vol is dan, want zij is niet alleen buitenge woon geschikt voor de „spes patriae", maar ook ouderen zuilen zich werkelijk amuseeren. De muzikale begeleiding was goed, het or- gelspel bij sommige scenes viel op. (ieinengd Nieuws. BRANDEN. Tijdens de afwezigheid van schipper A. S. den H.. is aan boord van zijn lichterschip, liggende in de Waalhaven te Rotterdam, in het vooronder brand uitgebroken. Omliggen- de schippers hebben den brand gebluscht. Het vooronder is gedeeltelijk uitgebrand. F. B. te Stadskanaal, wiens huis Maandag is afgebrand, is wegens brandstichting gear- resteerd en ter beschikking van de justitie te Winschoten gesteld. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR PSYCHIATRIE EN NEUROLOGIE. Onder voorzitterschap van den heer dr. W. M. van der Scheer s Dnsdagavond te utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken, werd de begrooting voor 1926 in ont- vangsten en uitgaven vastgesteld op f 4835.81H, De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer dr. Francken, over 1925, sloot in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 4692.9234, met een batig saldo van 1177.3634. In de vacatures, ontstaan door de periodie- ke aftreding van de heeren Van der Hoeven en Luberman, werden als bestuursleden geko zen de heeren dr. Riimke en dr. Janssens. Tot leden van de examen-commissie werden gekozen: in de vacature-Gleuns de heer dr. J. FI. Pameyer; in de vacature-De Jongh de heer dr. J. H. M. Konen, en in de vacature- Jansen:'mej. dr. A. B. G. Aukes. Besloten werd de volgende vergadering weder te Utrecht te houden. Na rondvraag had een bespreking plaats over de voor- en nadeelen van gezinsverple- ging, waarbij als inleiders optraden de heer dr. H. van der Hoeven, die het contra daar- van uiteenzette Over deze inleidingen vond gedachtenwisseling plaats. Heden wordt de vergadering voortgezet met het houden van verschillende weten- schappelijke lezingen. STAKING IN SOERABAJA. Het aantal stakers te Soerabaja bedraagt 2000. Koesno, voorzitter van de vereeniging Sarekat personeel marine-etablissement, en tien andere leiders zijn gearresteerd. Meer arrestaties worden verwacht. Een huiszoe- king in hun woningen leverde geen l'esultaat op. De politie legde beslag op de boeken en de ledenlijsten de" communistische vereeni- girgen. Volgens de Nieuwe Soer. Courant behoort de staking tot de grootste, die Indie heeft ge kend, en in economisch opzicht tot de belang- rijkste, omdat zij is uitgebroken bij groote be- drijven, waarin groote kapiialen zijn gelegd en tevens wegens de onder handen werkstuk- ken, die dringend ncodig zijn voor d'e sui- kerindustrie. Ingriipen door de overheid be- teekent geen schade voor de echte, oprechte yakvereenigingsactie, die streeft naar lotsver- betering van den werknemer, welke gemakke- lijk te onderscheiden is van het duister ge- wroet, dat thans op groote schaal is begon- nen. COMMISSIE VAN VOORLICHTING INZAKE DE DIENSTWEIGE- RINGSWET. Op aanstichting van de Arbeidsgroep van Doopsgezinden tegen het krijgsdienst is met medewerking van de Nooit-Meer-Oorlog-Fe- deratie, de Jongeren-Vredes-Actie en de Groep van godsdienstige voorgangers tegen oorlog en oorlogstoerusting een commissie van voorlichting in zake de Dienstweige- ringswet in het leven geroepen, die zich o.a ten doel stelt: le. de ten onzent bestaande wettelijke rege- lingen ten opzichte van gewetensvrijheid in zake den krijgsdienst zoo algemeen mogelijk bekend te maken; 2e aan gewetensbezwaarden, die tot militai ren dienst worden opgeroepen, alle gewensch- te voorlichting te versehaffen, zonder op hen in eenig opzicht invloed te willen oefenen of, uitgaande van een bepaald standpunt, de dienstweigering te propageeren. De commissie is als volgt samengesteld ds. F. Kuiper, Amersfoort; J. H. van Sijn, Rotterdam; ds. P. D. Tjalsma, Gouda, en mr. H. E. Scheffer, secretaris, Den Haag. DE TEXTIELMACHINEFABRIEK TE BLERICK STOPGEZET. Naar aanleiding van het optreden der ar- beids-inspectie is de fabriek van de N.V. Ne derlandsche textielmachinefabriek en ijzergie- terij te Blerick stop gezet, waardoor 160 man werkeloos zijn geworden. Het personeel heeft nu het volgende telegram gezonden aan de arbeidsinsjketie te Maastricht: Het gezamenlijk personeel, ruim 160 man, der Nederlandsche textielmachinefabriek te Blerick, verontwaardigd en geprikkeld door herhaald driest en ongehoord optreden van den ambtenaar Van Ree te Venlo telkens bij- gestaan door marechaussees, eischt uw on- midde'iijk onpartijdig en rechtvaardig ingrij- pen. Zoo dit niet geschiedt, wendt het zich tot hooger hand en stelt u verantwoordelijk voor de gevolgen. INLICHTINGEN VERZOCHT. De commissaris van politie van de afdee ling C in Den Haag verzoekt inliehtingen omtrent de identiteit van een man, vermoe- delijk genaamd D. Kunneman, geboren te Amsterdam, die op 13 dczer in een 'ogement in Den Haag is overleden. De man is 73 jaar oud, 1.64 M. lang, met donkerblond grijzend haar en een rnager, geel gezicht en donkerbruine snor. ONDERSCHEIDING. De heeren A. Couvee P.Jzn. en B. F. Krantz, leden van de commissaris van toe zicht op het beheer van het academi ch zie- kenhuis te Leiden, zijn wegens hun verdi°n- sten tifdens dJ tijdelijke waarneming van het directoraat onder de ziekte van den vorigen directeur benoemd tot oflicier in de Orde van Oranje Nassau. VLOT GEKOMEN. Ut Hoek van Holland werd gemeld: Het bij Poortershaven aan den grend gevaren stqomschip „Chr. J. Kampmann" is doer drie sleepbooten weer vlot gebracht en heeft de reis naar Rotterdam voortgezet. AAN DEN GROND GELOOPEN. Gisteravond is in den Nieuwen Waterweg het Amerikaansehe stoomschip „West Ira" tengevolge van den dikken mist aan den grond gevaren. De sleepboot „Roode Zee" met hoog water Uachten het schip vlot te krij gen. DEKENFABRIEK UITGEBRAND. Woensdagmiddag te ongeveer kwart voor zes is te Helmond brand ontstaam in de de- kenfabrieken van de firma J. A. Raaymakers Co. en G. H. Kaulen Co., golegen aan den Kanaaldijk te Helmond. De brand ont- stond in de drcogkamer, welke op de derde verdieping gelegen is en deelde zich van daar aan deze geheele verdieping mede. Plotseling stortte het dai< in en viel, door de zordering der derde, op de tweede verdie ping, welke eveneens een prooi der vlammen werd. Het geheele fabrieksgebouw ging in vlam men op. Door den brrnd zijn, behalve d:- droogkamer, de rood-ververij, de scheerderij en de pluche-afdeeling verwoest. Alle machi- nerieen en een groote hoeveelheid stoffen gin- gen verloren. Slechts uit de benedenverdie- ping der fabriek kon een gedeelte van den voorraad in veiligheid worden gebracht. De brandweer, die haar vcornaamstc kracht moet zoeken in de enkele motorspuit. die Helmond bezit en verder gesteund wordt door handspuiten cn de waterleidlng, kon te gen de vuurzee weinig uitrichten. Gisteravond te half negen woedde de brand nog voort. Het fabrieksgebouw is een van het groote complex, dat de firma, die behalve een deken- fabriek ook bontververijen bezit, heeft. De brandweer stelde alles in het werk om den brand te beperken tot het fabrieksge bouw, waarin hij ontstaan is. Het gebouw was om half zes door de ar- beiders ver'.aten. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De schade, die dcor verzekering wordt ge- dekt, is zeer aanzienlijk. Men spreekt van ongeveer een millioen gulden, doch een iuiste raming is nog niet op-to maken. EEN VEREENIGING VAN W1SKUNDE-LEERAREN. Dezer dagen heeft te Amsterdam de op- rich tersvergadering plaats gehad van een vereeniging van leeraren in wiskunde, me- chanica en kosmographie aaa H. B. Schoien met vijfjarigen cursus en daarmede gelijk tc stellen inrichtingen van onderwijs. De vereeniging beoogt, verbeleringeu aan te brengen in het onderwijs in deze vakken, het leerplan en het eind-examenprogramma en de erkenning van de groote propa,edcuii- sche waarde dezer vakken te bevordercn Het bestuur wordt voorloopig gevormd door dr. P. G. Tiddens, dr. N. G W. H Beeger en J. H. Schogt, secretaris, (Saxsen Weimarlaan 46, Amsterdam,). MISHANDELING VAN EEN POLITIE-AGENT. In evrband met de ongeregeldheden, die zich Maandag bij het uitkeeren van steun aan werkloozen in een gebouw van Maatschappe lijk Hulpbetoon in Den Haag hebben voorge- daan en waarbij een agent ernstig gewond werd, is gisteravond nog een vijfde persoon aangehouden: de losse werkman T. H. J. W. *uit de Pretoriusstraat in Den Haag. KERSTGAVE VOOR DE WERKLOOZEN. B. en W van Middelburg hebben besloten, aan de uitgetrokken georganiseerde werkloo zen een bijslag op de uitkeering te verstrek- ken van 1 per week, ingaande 19 dezer en eindigde 27 Februari. Voorts, aan werkloo zen, die den 15den dezer stonden ingeschre- bij de Arbeidsbeurs, op 21 dezer een Kerst- gave uir te keeren, van 3.50 voor gehuw- den en kostwinners zonder of met een of twee kinderen; 4 50 aan idem met meer kinderen beneden 14 jaar en 2.50 voor >elfstandigen en kostgangers. SALARISACTIE VOOR DE HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDiENDEN. De besturen van den Nederl. R -K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisie" en de Nederl. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Flandelsbedienden, hebben per circulairc het verzoek gericht tot heeren patroons in Han del en Industrie, oni bij de komende jaarwis- seling de salarissen van het kantoor-, winkel-, magazijn- en reizigersoersoneel meer in even- wicht te brengen met den huidigen levehs- standaard en waar de gebruikelijke gratifi- caties en (ofj tantiemes opgeschort waren, deze weer in te voeren. opdat de achterstand welke in tal van gezinnen is ontstaan, eenigs- zin kan worden ingehaald. Eveneens hebben beide besturen zich ge- wend tot den Directeur-Generaal der Poste- rijen en Telegrafie met verzoek om een on- derhoud, in verband met een vraag aan de Kamer van Koophandel naar haar standpunt inzake de afschaffing van de derde postbestel- Iing. „BOUWKUNST EN VR1TNDSCHAP." De Ver. „Bouwkunst en X ncncisciiap" te Rotterdam heeft, handelende voor dr. J. H. Verloop t3 Was3e"?ar, een prijsvraag uitge- schreven voor een Heerenhofstad, die moet verrijzen te midden van eene open weide, welke deel uitmaakt van een complex lande- rijeu ergens in Nederland gelegen. Alle stukken ter beantwoording van deze prijsvraag worder vodr of op 1 Juli 1926 in- "ewacht aan het adres van J. P. Logemann, Bonn 31a, te Rotterdam. Op de prijsvraag zijn van toepassing de Algemeene Nationale Prijsvraagregelen voor Bouw-, Ambachts- en Nijverheidskunst. Met betrekki"g tot deze prijsvraag heeft de Vereeniging ..Bouwkunst en Vriendschap" een boekje uitgegeven, dat, na een inleiding, behelst: algemeene beschouwingen over de Heerenhofstad, nadere omschrijvng van de oriisvraag, program ma mfet terreinschets, mededeelingen omtrent jury, beoordeeling, bekroning, uitvoering, gewenschte inliehtin gen, literab'ur. bouwmateria'en. enz. KORTE BERICHTEN. Mr. J. H. Abendanon, oud-directeuf van onderwijs. eeredienst en nijverheid in Nederl -Indie, is overleden. Dinsdag is hier te lande weer een trein met Hongaarsche kinderen aangekomen. Zeeti j tlinsren. STOOMVAARTLIJNEN. STV. MIJ. NEDERLAND. Karimata 16 Dec. v. Amst. n. Java, via Ant- werpen. Bengkalis 16 Dec. v. Amst. te Bat. Prins Der Nederlanden 16 Dec. v. Bat. n. Amsterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ.— KON. WEST-1ND. MAILD. Hercules 16 Dec. v. Amst. te Hamb. Oranje Nassau arr. 16 Dec. n.m. v. West- Indie te IJmuiden. Theseus 16 Dec. v. Amst. n Spanje via Rott. Agamemnon 16 Dec. v. Valencia te Amst. Fauna 15 Dec. v Napels n. Catania. Haarlem 14 Dec. v. Callao n. Cerro Azul. Irene 15 Dec. v. Lissabon te Malaga, vertr, n. Melilla Lottf 1R Dec. v. Malta n. Piraeus. Neptunus 14 Dec. v. Oran n. Barcelona. Nereus 16 Dec. v. Stettin te Amst. Nero 16 Dec. v. Danzig te Amst. Oarnje Nassau (thuisr.) 15 Dec. te Havre', vertrok n. Amsterdam. Pluto 16 Dec. v. Bordeaux te Amst. Stella 15 Dec. v. Tarragona n. San Carlos. Vulcanus 14 Dec. v Lissabon n. Amst. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam 14 Dec. v. Rott te Hamb. Stad Arnhem, v. Rott. n. B.-Ayres, 15 Dec. te St. Vincent. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Deli (thuisr 15 Dec te Duinkerken. Klipfontein (thuisr.) 14 Dec. v. P. Said n. Marseille. Palembang 14 Dec. v. Delagoabaai te Port Natal. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Bilderdijk 14 Dec. v. Boston te Philadelphia. Dinteldijk, Rott. n. d. Pacifickust, 14 Dec. te Cristobal. Drechtdijk, Pacifickust, n. Rott. 1312 v. Cristobal. Maasdam, New-Orleans n. Rott., 15 Dec. te Havana. Gaasterdijk, v. Rott. n. d. N. Pacifickust, 16 Dec. te Antwerpen (Verb.). Narenta, Pacifickust n. Rott., 16 Dec. te Lon- den. Veendam, v. Rott. n. N.-Orleans, 15 Dec. v. Tampico. IJseldijk 16 Dec. v. Rott. te New-York. HOLL. BRITSCH-lNDIe LIJN. Koudekerk (thuisr.) 16 Dec. te Antw. Meerkerk (thuisr.) 16 Dec. v. Algiers. Kieldrecht (thuisr.) 16 Dec. v. Algiers. Kieldrecht (thuisr.) 16 Dec. 16 Dec. v. Co- lonada. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. Ambon (uitr) 15 Dec. te Las Palmas. Vlieland 16 Dec. v. Amst. te Hamb. JAVA BENGALEN LIJN. Mapia 16 Dec. v. Java te Calcutta. JAVA—NEW-YORK LIJN. Antilochus, v. New-York n. Java, 16 Dec. te Sabang. Samarinda 14 Dec. v. New-York te Soera baja. STV. MIJ. OCEAAN. Patroclus v. Japan n. Rott., 15 Dec. v. Hong kong (Verb.). Patroclus 12 Dec. v. Hongkong n. Rott. HOLLAND-AUSTRALIe LIJN. Batjan (thuisr.) 15 Dec. v. Port Said. KON. HOLL. LLOYD. Flandria (thuisr.) 15 Dec. v. Lissabon. Gelria (thuisr.) 15 Dec. v. Rio Janeiro. Zeelandia (uitr.) 15 Dec v. Santos. RQTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg (uitr 15 Dec. v. Djibonti. Kedoe (uitr16 Dec. v. Suez. Patria (uitr) 15 Dec. v Southampton. Sitoebondo (thuisr) 15 Dec. te Marseille. ROT.TERD. ZUin-AMERJKA LIJN. Algorab 16 Dec. v. Hamb. n. Antw.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6