TTIt tfe Pefs Genienetf Nieuws. Buitenland van 17 December 1925. Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet. r DE MINISTERIEELE CRISIS. De Tijd (r.-k.) meldt: Naar wij vernemen, is de poging van dr. De Visser om eeri parlementair kabinet te vormen niet geslaagd, omdat de christ.-hist. Tweede Kamerfractie ondanks de overtui- ging van sommige harer leden,vdat de voort- zetting van de rechtsche samenwerking als greet nationaal belang zwaarder moet wegen dan het antipapistisch verzet tegen de hand- having van het gezantschap bij den H. Stoel het niet eens is kunnen worden om zich te verbinden tot medewerking aan het behoud van den gezantschapspost ip een vorm, die ook voor de katholieken zou zijn te aanvaar- den. De opdracht aan dr. De Visser was hier- door mislukt nog voor de formateur zich met een schriftelijk verzoek om steun aan het te vormen kabinet tot de r.-k. Tweede Kamer fractie kon wenden. Brieven zijn er blijkbaar niet gewisseld, zoodat dr. De Visser het voor- beeld van mr. Marchant, die de gevoerde correspondentie liet publiceeren, niet kan na- volgen. Overigens heeft ook mr. Marchant elke mededeeling omtrent zijn mondeling overleg met de fractieleiders, overeenkomstig het gebruik, achterwege gelaten. Voorts meldt het blad: Dr. De Visser heeft enkele leden van het demissionnaire kabinet schriftelijk aange zocht, zitting te nemen in het door hem te vormen extra-parlementair kabinet. De yier katholieke minsters, die, naar wij vernemen, een dergelijke uitnoodiging heb ben ontvangen, zouden gisteren bijeenkomen om den politieken toestand te bespreken. Daar het de vorming van een extra-parle mentair kabinet geldt, spreekt het vanzelf, dat de r.-k. Tweede Kamerfractie buiten de onderhandelingen staat, al mag men aanne- men, dat alle katholieke voormannen, die in de onderhandelingen worden betrokken, aan het bekende standpunt der fractie zullen vast- houden. Naar in parlementaire kringen verluidt, zullen in het door dr. De Visser te vormen extra-parlementair kabinet dan ook geen ka tholieke politici zitting nemen; tenzij zeker- heid is verkregen, dat de re"eering cle„ ge. zantschapspost bij den H. Stoel ha'ndhaaft. Het Centrum bevat de volgende beschou- /wing uit parlementairen kring: De nieuwe opdracht aan dr. De Visser, om een zij het ook niet-parlementair kabi- wekte f door bnftclasfe Kunnen worden vervangen. De vervaardiger wordt belast. Bij invoer koml dc net te vormen, kwam onverwachts en bij vclen verwondering. Vooral ter linkerzijde verwachtte men thans een opdracht aan mgr. Nolens. Volko- men ten onrechte. Na het cuidelijke antwoord van de lcath. Kamerfractie aari mr. Marchant was er geen enkele reden, om thans nog een opdracht tot kabints forma tie aan den katho lieken leicler te geven. Dat na de mislukking van dr. rDe V'isser's pogirg om een parle- ■mentair kabinet te vormen, "de Koningir. aan iemand de opdracht zou geven, een extra- parlementair kabinet te formeeren, werd ver wacht. Daarin school dus de verrassing niet; wel hierin, dat zij gegeven werd aan dr. De Visser. Zal hij in deze taak slagen? Hij schijht naar verschi'llende kanten zijn voelhorens uit te stoken. Toch wordt door ve- ien aan ziin mogelijk succes getwijfeld. En wel hierom: Hij kan niet slagen, of hij moet een "oor katholieken en chr.-historischen aannemelijke oplossing van de gezantsch^oskwestie weten te vinden. Kon hij dat, dan had hij echter een pa 'ementair kabinet kunnen vormen, of juister nog: dan was de crisis opgelost en konden de betrokken ministers opt hun ver zoek om ontslag terug komen. Maar blijkbaar is hij daarin niet geslaagd. Naar verluidt, was het hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie wel geneigd tet een oplos sing mede te werken, maar stuitte deze ten slotte af op den bcslisten onwil der Chr.- Hist. Kamerfractie. Nl: staat het echter toch zoo, dat als er een extra-parlementair kabinet optreedt, dit ook terstond voor de gezantschaps-kWestie komt te staan. Stel, dat het met een oplos sing kornt, waar de katholieken zich bij kun nen neerleggen, dan kan dezelfde meerder- heid. die op 11 November het amendement- Kersten aannam, aanstonds weer een spaak in het wiel steken. Ofwel, het nieuwe kabinet gaat met de mcerderheid van 11 November mee, maar dan zal ook geen enkel katholiek erir, zitting nemen, terwijl het dan in geen enkel opzicht op den steun der grootste Ka merfractie kan rekenen. Daarom zijn we thans in deze zonderlinge iituatie aangelandslaagt dr. De Visser ais- nog in het vinden van een aannemelijke oplos sing voor het gezantschapsvraagstuk, dan is het onnocdig, en dus ook. absoluut verkeerd, een extra-parlementair kabinet te vormen. omdat dan het kabinet-Colijn rustig kan aan- bJijyen, en slaagt hij daarin niet, dan is de positie aanstonds zoo zwak, dat hij niemand, die er geschikt voor is, bereid zal vinden, .am in dit wrakke kabinet zitting te nemen. Met eenige spanning wordt daarom tege- moet gezien, wat de eerste dagen gebeuren zal. DE WEELDE- EN VERTERINGS- BE LASTING. In aansluiting aan het bericht, over het aieuwe voorontwerp weeldeverteringsbelas- ting, meldt't Hbld.dat het de bedoefing is, vap de regeering om uit het bekende oni- #erp alleen te behouden de belastingen op verteringen in hotels, restaurants etc., terwijl sommige andere „weeldeverteringen" in een afzonderlijke wet belast zullen warden. Het is het voorontwerp voor deze laatste, dat thans om advies is gezonden aan den Nij- verheidsraad. Het stelsel. Het ontwerp verschilt met het eerste vooral hierdoor, dat de belasting wordt geheven bij invoer of bij den producent, dat het aan- Tal belastbare artikelen is teruggebracht, tot 29 groepen en dat het stelsel van zegelbelas- ting is verlaten; het wordt thans een accijns resp. invoerrecht. De wijziging is gevolg van de klachten der belanghebbenden, dat neffmg in den klqfri- handel veel te veel formaliteiten met zich zou brengen, terwijl bovendien de controle zeer tnoeilijk zou worden. De „weeldeverteringsbelasting" houdt reke- Hing met de vraag, of de belaste artikelen weeldcverteringsbelasting boven op het be staande invoerrecht. De bedoeling is, dat pro- ducenten en importeurs de belasting innen, maar die op de koopers afwentelen. Bij de be- taling van het geleverde is de verkrijger te vens verplicht de belasting te voldoen aan den verkooper. Bij wanbetaling is ook deze vordering preferent. Vrijstellingen. Vrij zijn exportartikelen, monsters, ge- bruikte goederen (mits geen handelsinventa- ris) die door erfenis worden verkregen, uit- zetten en bruiloftsgeschenken bestemd voor personen uit den vreemde, die met Nederlan- ders huwen, mits het betrokken land in da opzicht wederkeerigheid toestaat, goederen bestemd voor den openbaren dienst, musea, onherstelbaar bedorven goederen, enz. De controle. Het controlestelsel komt hierop neer, dat de producent van belaste goederen verplicht is zich bij den ontvanger der accijnzen bekenc te maken. Hij moet in registers aanteekening houden van de belaste goederen die inkomen en uitgaan en van de bedragen die hij int, moet hij aanteekening houden. Eens in de maand rekent hij met den Rijksontvanger af. De registers moeten 2 jaar bewaard blijven en de ambtenaren hebben het recht tusschen 9 en 6 uur de registers in te zien. Bovendien moeten de producenten hun boeken, balansen en verdei/e bescheiden on aanvraag overleggen aan de Rijksaccouri- tants. Nalatigheid of onvolledigheid in het bijhouden der registers kan behalve met een strafverordening gestraft worden door een aanslag tot het vijfvoud van het verschuldigu bedrag. Er is hooger beroep op den directeur der invoerrechten en de minister van finan cial kan den aanslag verlagen. Voor de belasting bij invoer zijn de direc teur der invoerrechten en Tariefcommissie be- roepsinstanties- Het rchijnt niet in de bedoeling der regee ring te liggen deze werkzaamheden voor den belastingdienst te henoreeren. Vbjeden van belasting. Er zijn 29 groepen van aan belasting on- derworpen objecten. Per 100 van den ver- koopprijs of bij invoer van de waarde wordt 6 geheven voor personenauto's en onderdee- len en biljarten. Van alle andere wordt 12 pet geheven. Wij vermelden uit deze lijst: bont- en pels- werk, brankasten, kaviaar, kreeft, oesters, fo- nografen en onderdeelen, fototoestellen, ge kleurd of versierd aardewerk en porcclein, gobelins, goudleder, en wat daarvan gemaakt is, haarden, haardstellen, vuurschermen. handschoenen (behalve wanten, wollen half- wollen, katoenen, asbest en gummi hand schoenen), jachtwapens en munitie, kant, kar- petten, loopers, tafelkleeden etc. /behalve van coccsvezels of koehaar), leeren koffers, toilet garniturene damestasschen nortefeuilles, lijf- sieraden, meubelen van palisander, mahonie, wortelnoten cf rozenhout en ingelegde meu belen, parasols, parketvloeren, rubbervloeren, inlaid-, graniet- en houtnerf-linoleum, piano's etc.; schoenen etc. wanneer de sehacht met uitzondering van den schoenneus) bestaat uit nog andere bestanddeelen dan ongelakt, onverguld, onverzilverd, rund-, geiten-, scha- pen- of paardenledere wol, vilt of touw; siga- ren- en sigarettenkokers; smoking-, ok- en ga- lakleeding,.toiletveeren of andere modewaar van veeren, tooneelkijkers en dergelijke, voof- werpen samengesteld met agaat, barnsteen, ivoor, jaspis, koraal, marmer, parelmoer met uitzondering van instrumenten; waaiers en wandelstokken. HET INTREKKEN VAN RIJBEWIJZEN. Het Rotterdamsche raadslid Kievit (?.-d.) heeft, naar de „Voorw." meldt, den raad ver- zccht ,in de gelegenheid te worden gesteld. in de a.s. raadsvergadering onderstaande vra- gen tot B. en W. te richten: le. Is het B. en W. bekend, dat krachtcns de bepalingen van de verordeniag op de straatpolitie per 1 Januari a.s. nieuwe rijbe- v/ijzen moeten worden uitgereikt? 2e. Is het hen voorts bekend, dat krach- tens artikel 112 van verordening o. a. geen nieuw bevvijs wordt verstrekt aan degenen, die in de vijf voorafgaande jaren een bekeu- ring wegens dierenmishandeling hebben ge- liad 3e. Indien B. en W. daarmede bekend ziin, zijn zij dan niet van oordeel, dat deze bepa- ling zeer onbillijk kan weri;en, emdat de be- trokkenen in de eerste plaats reeds straf heb ben gehad voor hun sojns zeer lidit misdrijf; en tlians, door het intrekken van hun rijbe- wijs, bovendien nog uit hun brood worden gestooten 4e. Ziin B. en W. bereid maatregelen te nemen tot wijziging van deze bepalingen en zoo ja, dan in afwac-hting van eventueele wij- zwing tijdeli'ke rijbewiizen af te geven? DE GELDIGHEID VAN IN NEDER- LANDSCH-INDIe GEMAAKTE HUWELIJKSCHE VOOR- WAARDEN. - Voor de Rechtbank te's Gravenhage is ge- pleit in een kwestie die van belang is, voor alle oud-lndische gasten, daar te lande met huwelijksche voorwaarden gehuwd. Een Amsterdamsche bank liet wegens borg- tocht van roerende goederen, zich bevindende in het huis, door dert borg en zijn echtgenoote bewoond, tegen welk beslag de echtgenoote in verzet kwam als eigenares dezer goederen. De pleiter van eischers, mr. G. Sicman, verdedigde de geldigheid der huwelijksvoor- v.aarden, in Indie vcor het huwelijk notariee! verleden en daarna volgens art. 152 Indisch Burgerlijk Wetboek ingeschreven ter griffie van den betreffende Raad van Justitie. Art. 207 B. W. eischt alleen overschrijving dezer huwelijksvoorwaa-den hier te lande indien' het huwelijk bmtenlands is voltrokken en het genoeinde artikel moet gelezen worden in verbaqd met het opschrift en den inhoud van de art. 138 en 139 B. W. Het opschrift dezer artikelen luidt: „Van huwelijken buitenlands voltrokken", en deze artikelen spreken van hu welijken, in een vreemd land aangegaan*Ons B W. verstaat derhalve onder huwelijken, buitenlands voltrokken, huwelijken, in den vreemde aangegaan. In het systeem van de beslaglegster zijn de kolonien derhaive vreemd land. De gevolg- trekking is volgens pleiter niet te aanvaarden met het cog op de grondwet (art. 1). Huwe lijksche voorwaarden, die in Indie zijn opge- richt volgens het Indische.B. W. &hoeven hier te lande niet rog eens te worden cverge- schreven in het register der griffie van de I rechtbank, In wiens arrondissement de vroe- ger in Indie wonende echtgenooten zich In Nederland hebben gevfestigd, willen zij rechts kracht hebben tegenover derdem De pleizier van de eerste gedaagde, mr. B. Cohen uit Amsterdam, was van meening, dat art. 207 B. W. overschrijving der buwelijks- voorwaarden in het betreffende register der grffie wel eischt. Pleiter beschouwt het huwe lijk, in Ned. Indie gesloten, als een huwelijk, buitenlands voltrokken. Zoowel de huwelijks- acte als de huwelijksvoorwaarden dienen dan bij vestiging hier te lande te worden overge- schreven. Bij gemis aan overschrijving kun nen zij tegen derden geen kracht hebben. Zou de opvatting van mr. Cohen juist zijn, dan kunnen echtgenooten, die vroeger in Ne- derlandsch-Indie in overeenstemming met het Indisch B. W. hun huwelijksvoorwaarden hebben gemaakt, daaraan hier te lande tegen over derden geen rechtskracht ontleenen, zoo- lang deze voorwaarden niet nogmaals zijn ingeschreven. De rechtbank zal 14 Januari vonnis wij- •zen. KABAAL IN HET BERLIJNSCHE ASYL VOOR DAKLOOZEN. In het Berlijnsche asyl voor dakloozen het gisternacht erg rumoerig geweest. De be zoekers van het asyl, die'buitengewoon opge- wonden bleken te zijn, scholden het personeel geducht uit en namen zelfs een d. igende houding tegen de beambten van dienst en te gen de aanwezige agenten van politie aan. Spoedig verscheen er echter een sterke poli- tiemacht ter plaatse en deze slaagde erin, de gemoederen wat tot bedaren te brengen. La ter op den avond kregen de asylbezoekers het echter onder elkaar geducht aan den stok. Dit politiek debat ontaardde zelfs in een vechtpartij, waarbij een der gasten vrij ern- stig aan het hoofd werd gewond. De politie moest daarop een tweede maal tusschen beide komen. Tien mannen werden er in hechtenis genomen en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Uit hun verhoor bleek, dat de getrouwe bezoekers van het asyl zich sinds enkelen tijd hebben georganiseerd en zelfs vertrouwenslieden hebben gekozen. Deze ver- trouwenslieden kregen o.a. de opdracht, er te gen te protesteeren, dat de bezoekers reeds om' 10 uur 's avonds moesten binnen zijn, daar hen anders de toegang tot het' gebouw werd ontzegd. Thans wordt een onbehuisde alleen nog na 10 uur opgenomen, indien hij kan be- wijzen, dat hij tot laat in den avond'aan het werk is geweest. De asylbezoekers zouden verder van plan zijn geweest, het huisperso- neel af te zetten en eigen opzichters aan te wijzen. Gisterochtend.bij *het wekken poogden en kele gasten opnieuw relleties uit te lokken. Er was echter voldoende politie bij de hand, zoo dat elke poging om de ordc te verstoren on- middellijk kon worden onderdrukt. Enkele bladen verzekeren, dat de inciden- ten het resultaat zijn van agitatie van com- munistische zijde. Communistische propagan- disten bezoeken vaak de slaapzalen en hou- den daar ophitsende toespraken. Verder zou den er veel te weinig opzichters zijn, in het geheel slechts 29, waarvan er nooit meer dan 10 tegelijk dienst doen. hoewel het aantal be zoekers gemiddeld 1000 bedraagt. Tencevol- ge van het gebrek aan toezicht ziin de dief- stallen ook aan de orde van den dag. Provinciaal nieuws UIT HEILOO. Het bezoek aan de ijsbaan was gister zoc groot als nog nooit het geval is geweest. Het bestuur stelde alles in het werk om de sneeuw opgeruimd te krijgen en had daartoe een 20- tal werkloozen aan het werk gesteld. Onder de bezoekers bevonden zich o.a. de heer W Kos, kampioen van Noorc-Holland en zijn broeder Jac. Kos. De baan werd voor deze gasten gereserveerd en het was een mooi ge- zicht om de hardrijders over de baan rijden. Het ledental van de vereeniging gaat da- gelijks vooruit zien liet 600ste lid is reeds in geschreven. Ten gevolge van de gladheid van den weg geraakte de autobus van den dienst. Haarlem—Alkmaar, ter hoogte van de Zeven- huislaan aan het glijden, waardoor zij in de beek terecht kwam. De bus zit zoo diep, dat nog niet uitge- maakt kon worden of de schade van beteeke- nis is. Persoonlijke ongelukken kwamen ge- lukkig niet voor. Door de politie wordt.een onderzoek in- gesteld naar de vermoedelijke oplichting, door een dienstmeisje uit Egmond gepleegd, dat hier in betrekking is bij den heer L. Zij wordt er van verdacht goederen op eens an ders naam te hebben gehaald. Teleairammen van lieden. Ofdttlttliik pjcnrnp'era. HET MELKCONFLICT TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 7 Dec. Heden is als uit- vloeisel van het tusschen den melkhandel en dc melkhouders ontstane conflict over den melkprijs door veel boeren de melk zelf uitgevent, tegen prijzen, vari- eerend tusschen 10 tot 12 cent per Liter. Volgens eer berekening, gemaakt door de melkveehouders, is vandaag 20 pCt. van de totaie hoeveelheid melk. die anders aan den melkhandel wordt afgeleverd, door de melkveehouders zelf uitgevent. De kleinhan- del vooral zou daardoor gedupeerd zijn. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN DOETINCHEM, 17 Dec. Gisteren- avond is op den onbewaakten overweg bij den Elshof te Gaanderen (gem. Doetin- chem) een groote vrachtauto door den trein gegrepen en vernield. De beide inzit- tenden, de heeren van den Akker en Geven uit Dinxperlo, werden zwaar gewond opge nomen. De heer van den Akker overleed binnen een uur, terwijl de heer Geven, wiens beide armen werden afgereden, in het zie- kenhuis te Ter Borg is opgenomen. GEEN BOMBARDEMENT VAN DAMASCUS. PARIJS, 17 Dec. De ministeries van bu'i- tenlandsche zaken en ooriog spreken de berichten tegen, dat Damascus opnieuw zou zijn gebombardeerd. VIER SPOORWEGONGEVALLEN. PARIJS, 17 Dec. De dichte mist, die gis teren over Pai'iis'en een groot gedeeltc van midden-Frankrijk heeft gehangen heeft vier spoo r wegongel ukken yeioor- zaakt. Op de hoofdlijn naar de Riviera reed de sneltrein uit Parijs in op het achterste ge- deelte van een personentrein, die tengevol ge van den mist niet ziclitbaar was. Ver- scheidene passagiers werden gewond. De drie andere ongevallen waren minder ern- stig. TEGENSPRAAK. BERLIJN, 17 Dec. De Italiaansche consul-gener-aal te Munchen dementeert het bericht dat het de bevolking van Zuid- Tirol verboden is kerstboomen in bezit te hebben. Evenzoo zou het bericht over de voorgenomen verwijdering van het stand- beeld voor Waltner von der Vogelweide onjuist zijn. EEN SCHOOLSTRIJD IN DE ROEMEENSCHE KAMER. BOEKAREST, 17 Dec. In de gisteren ge- houden zitting van de Kamer heeft de boe- renafgevaardigde Jacobesch een verklaring voorgelezen, waarin aan de regeering ver- weten wordt, dat de schoolgelegenheid voor de nationale minderheden in Roeme- nie steeds minder wordt. Hij sprak zich uit voor minderheidsscholen in de moedertaal en scholenbouw door kerkbesturen. De,minister van onderwijs, Paglescu, besprak het particulier schoolonderwijs en deelde mede, dat vooral in Transsylvanie en Bessarabie bij de oprichting van particu- liere scholen misbruiken zijn voorgekomen. De Hongaarsche afgevaardigde Josef San- dor viel den minister in de rede. De minister verklaarde, dat Sandor het recht miste in het Roemeensche parlement te spreken, omdat hij voorzitter is van de beruchte Hongaarsche anti-nationalisatie- vereeniging. In de Kamer ontstond daarop een groot tumult. Sandor moest de Kamer verlaten. DE KABINETSCRISIS IN - DUITSCHLAND. BERLIJN, 17 Dec. Men verwacht dat de Democratische leider Koch heden den Rijkspresident de hem verstrekte opdracht tot Kabinetsformatie zal teruggeven. De „Vorwarts" meldt dat vooral het wantrou wen in de Duitsche Volkspartij voor de So- ciaal-Democraten aanleiding is tot het stellen van nieuvye voorwaarden. DIRECTEUR VAN EEN SPAARBANK GEARRtSTEERD. WARSCHAU, 17 Dec. De politie heeft gearresteerd den vroegeren president .van de Postspaarbank Linde, wegens het bruiken van spaargelden voor particuliere operaties. BRAND IN EEN DIERENTUIN. HANNOVER, 17 Dec. Het fazantenpark van den Dierentuin alhier is afgebrand. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN DUITSCHLAND WORDT SLECHTER BERLIJN, 17 Dec. De economische cri sis in Duitschland, die, naar verwacht wordt, nog minstens zes maanden zal voortduren, heeft gedurende de laatste we- ken een grooten omvang aangenomea. Vooral in de industriesteden van Saksen en Westfalen wordt de crisis gevoeld. Het stadje Sprockhoevel, waar 5500 inwonera zijn, heeft niet minder dan 1100 werkloo zen, d.w.z. niet mihder dan 90 pet. van alle arbeiders. Het totaal aantal werkloozen bedraagt zeker meer dan een millioen, waarvan on* geveer de helft ondersteuning ontvangt. Verwacht wordt, dat gedurende dezen winter de werkloosheid grooter zal zijn dan tot nog toe na den ooriog het gevai ia geweest. Marktberichten AMSTERDAMSCHE AARDAP- PELENMARKT. AMSTERDAM, 17 Dec. De prijzen wa ren heden onveranderd. Aanvoer 5 ladin- gen. SCHAGEN, 17 Dec. Op de heden gehou- den markt waren aangevoerd: 4 paarden 100 tot 250, 19 geldekoeien (mag.) 200 tot 350, 90 idem (vette) 200 tot 550, 6 kalfkoeien 360 tot 500, 5 vaarzen f 1~0 tot 240, 20 nuchtere kalveren 14 tot 26, 81 schapen (vette) 40 tot 48, 611 over- houders 30 tot 40, 4 bokken en geiten 11, 40 varkens (mag.) 30 tot f 42, 47 idem (vette) p. K.G. 0.86 tot 0.92, 61 biggen 18 tot 24, 37 konijnen 0.50 tot 3, 58 kippen 1 tot 2.25, hanen 0.75 tot 2, 91 K.G. boter f 2 tot 2.25, 2881 st kipeieren 10,50 tot f 11.60 en 12.50, 31 eendeieren 8.20 per 100 stuks. HOORN, 17 Dec. Op de kaasmarkt waren aanvoer en prijzen heden als volgt: 6 Stapels kleine fabrieksleaas 54, 6 stapels kleine boe- renkaas 55, 6 stapels boeren-commissiekaas 53, totaal 18 stapels, wegende 11449 Kilo. Handel vlug. Koers van heden te Koers. pl.m. 1.30 il.m. I.45 il.m. 2.. ii.ni. 2.15 - m-i - -- Achter fie Waag. Het accountants&antoor van S. J. A. KEESOM Tel. 152. Leeraar M. 0. Bockhouden. IS (Ontvangen per draadloo?e telefoon). STAATSLEENINGEN. 6 Nederl. 1923 A. 5 n 1919 BANIGINSTELLINGEN. Kol. Bank Indische Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Resc. INDUSTR. OND. BINNENL. Centr. Suiker Aand. FurnesssStokvis Aand. Idem 7 Oblig. Jurgens Gew. Aand. A. n B C. Philips Gloeilampen Nienwp INDUSTR. OND. BUITENL. Anaconda - Steel comm. CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Bodjong Cult. Vorstenl Dito actions Compania Poerworedjo PETROLEUM. Orion Dordtsche Petr. Gee. Holl. Olie Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Nederl. Rubber Intercontin Rubber Bandar Rubber Koloniale Rubber Deli Bat. Rubber. Serbadjadi Silau Wai Sum Rubber SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart Gem. Eig. Schcepvaart Unie Stoomvaart Mij. Nederland Holl. Lloyd afgest. Idem 7 afgest Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Niev. Goudriaan SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm Marine pref. TABAKKEN. Oude Deli Senembah Deli Batavia Besoeki AMERIKA. Southern Rails Union Pacific 102T/, 101 s.. MB 1661*1 I5/s4 145'/s 1457/, 154 144% 145 184%% 164 144% 145% 1781-89 182-3 154 1267/, lt%, 12z 671/, 80i/4 671/, 34/f 321f 121 87 121 30% 858/4 8/ 337-% 1201/4 338% 120% 85—y. IOOI/4 13oJ/, 1341/, 1071/, 340 1/41/4 lObS/4 1488/4 £l/]4 1078/, 332 156 143 1 601-594 330 156 140 107 595 330 145 598 330 154 391% 193 415 194 411% 390 194 411-3 411 i-2i 192i! 411-2 370 343—8 342-8 343-8 3441-7 181/4 254 V, £55 393 2ul I/, 3// 222 232-7 10% 222-4 231-6 322-30 224 253—8 228 - 33 2o9 2-5 169-71 64 501/, 1^9 1701/, 44 48% 1381/4 78 66 90 189 77% 77% 63 50 156% 77 156% "S 77 H»/i« 421/4 12 441-f 4,0% 430 427 233 400 4/6 410 393 478 416 476 413 117 152% PROLONGATIE vorige koers 3f pCt., heden 3£ pCt, f Exclaim. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Beriijn Parijs Brussel Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Christinia NewsYork Italie Vorige koert 12.0®/, 59.27 919 11.29 48X7 35.13 01.95 60.70 50 621/j NIET OFFICIEEL. I 4.48T/, 10 05 Koers op heden Jff.noteering 12.07 s/, 59 29 9 11.29 48.03 35.13 61.971/, 66.70 50.55 2.48|-91 10.0 5

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8