DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Ko. 25 s Honderd zeren en fwinfisrste Jaargang 1925 18 DECEMBER Dif ntraitneT BeMaal ttif 3 btacfen. Deze Coarant wordt ELKEN AVOND behalve Zon- en Feestdagen, intgegeven, Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrtiimfe. Brieven franco aan de N. V. Boek< en Handelsdrukkerij v/h HERMsu CO&TER ZOOM, Voordam C9. Oirecteur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrafie 3. Telefoonnr. Redactie 33,. Postgiro 37060. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. I v- Het is nog niet zoo lang geleden, dat de heer Kusters het ncodig acntte een interpelCa- tie aan te vrrgen, omdat een gepensionneerd gemeente-werkman, ter gelegenheid van de een of andere koemarkt, een extra dagloontje van 3 als wegwijzer voor het vee verdiend had. Hij betoogde toen, dat zoo iets niet mag voorkomen zoolang er nog werkloozen rondloopen, die geheel cp gemeenteiijken steun zijn aangewezen en in het algemeen valt er voor die theorie natuurlijk wel iets te zeggen. Hoe vele overheidslichamen, en ook hoe vele parliculieren, bedienen zich niet van ge pensionneerde krachten, die over het algeme:n door een eervoEen staat van dier.st als volko- men betrouwbaar bekend staan, die in den regel een zekere ontoikkeling en beschaving hebben en die e daarop komt het in hoofdzaak ncer door hun pensioen al een vast inkonicn bezitten, elk baantje dus als bij- verdienste beschouwen en daarom voor een zoo klein salaris kunnen werken, dat geen en kele werklooze daartegen kan concurreeren. Het is volkomen b^frijpelijk. dat vele werk loozen in gepensionneerden die bijverdienste zoeken unfaire concurrenten op de arbeids- markt zien en dat men algemeen pogingen in het werk stelt aan dit euvcf zoo spoedig mo gelijk een einde te maken. Nu is er natuurlijk groot verschil of een particulicr d'an wel de overheid ten koste van werkloozen van de goedkoope arbeiclskracht van gepensionneerden gebruik maakt. Iedere particuliere cndcrn:ming beoogt het maken van de grootst mogclijke winst en zoo lang deze insfellingcn geen openbaar karak ter hebben. zoolang ze dus niet uit de pu- blieke kas betrald worden, zal niemand kun nen beletten, dat in den regel de goedkoopsl bruikbare arbeidekrachien het eerst in dienst worden genomen. Mr Kusters zal dan ook denkelijk met zo ver will en gaan zi:n sidling b.v. vcor eigen kantoor toepasselijk te verklaren. Hij heeft uitsluitend openfcare lichamen en instellingen op het oog en dan valt er onge- twijfeld wel iets voor zijn zienswijze te zeg- ceii. Waar het de gemeente betreft kan aanstel- ling vrn gepensionneerden sems onder geld verspilling worden gerangschikt, cmdat wan neer open" komende posten door werkloozen worden ingenomen. de steunuitkeering door het Burg. Ambestuur niet langer nocdzake- lijk zrl b-'iiken. In het algemeen kan de overheid, en kun nen ook groote jiublieke in-tell:ngen, welker handelingen door de nublieke opiuie beinflu- enceerd worden, niet dceh wat een particuliei lean doen en dienen zij in valerlei epzicht een voorbeeld b.v. inzake rechbpositie, salaries ring en pensionneering van haar personeel te geven. De kwestie was eigenlj'k in den Raad al ter sprake gekomen, al was het debat toen op niets uitge'.oopen, omdat men slechis een ge- pensienneerden gemeente-werkman met een extra verdienste van 3 als zondebok in de politieke woestiin had kunnen jagen. Inmiddcls hadden de scciral-democraten naar edeler wild gespeurd en versche sporen van een gepensionneerden rijksveldwachter in het struikgewas van den Hout aangetreffen Men kwam tot de verbazingwekkende out dekking. dat een gepensionneerde maicoi van de Ri'ksveldwacht, die een inkemen van f 38 per week geroot, door de gemeente voo^ het olan'socnbecirn op een salaris van 1000 in dienst was nenomen en van alle kan ten werd er dadeliik op den cngelukkige jachi gemaakt, aloof'hij een cntsnapte gevangen'S- boef in plaats van een gepensionneerd: Rijksveldwachter gewees-t was. De man behoort blijkbaar tot geen enkele politieke richtlng, want uit vrijwel alle frac- ties werd er critiek op hem uitgeoefend, niet zozeer om zijn arbeid of zijn persoonlijkheid, als wel om het ieit dat hij het gewaagd had nog 1000 te willcn verdienen, ferwijl hij met een eigen huis en 38 pensioen be'hoorlijk op zijn lauweren zou kunnen rusten. Toch waren er enkelen die het waagden het geval eenigszins anderg te bekijken. Deze man, zoo vertelde men, deed eigen- lijk werk voor twee anderen en als men hem weg deed, zou er voor een of twee nieuwe krachten veel meer dan 1000 per jaar be- ichtkbaar gesteld moeten wofden. Daarenboven was hij een manusje van alles en had hij een functie die de meest verschil- ende capaciteiten eischte. Hij meet de gemeente in den Hout verte- genwoordigen en dus een aangename ver- schijning zijn, hij moet een goede hand schrij- ven, verstand hebben van het voederen van zwanen en herten, benevens goed met mar- motjes kunnen opsdiieien. I>rgel^he vee»lajjdi|K swsMchea tim onder de werkloozen niet voor het uitzoeken en het is dus alleszins begrijpelijk, dat de gemeente dezen man, en dan ncg wel vcor de betreK- kelijk geringe bezoldiging van 1000 per jaar, niet vrijwiilig zijn conge zou willen ge ven. Maar de Raad daeht er anders over. Hier was nu eenmaal de lang gezochte zondebok, die niet zoo lang en zoo goed kon werken of hij zou aan, de goden der democra tic ten offer moeten vallen. Hij kon nu eenmaal geen goed doen en er wera zelfs aanmerking op gemaakt dat hi] in zijn vrijen tijd met een hond durfde loo* pen. Een gepensionneerde, die bij de gemeente een baantje zoekt, verdient als voedsel voor de wilde dieren te worden geworpen en met dertien tegen vijf stemmen besloot de Raad dezen ambtenaar zoo spoedig mogelijk onge- vraagd ontslag te verleenen. Slechts de wethouders Thomson, Leesberg en Ringers, alsjnede de heeren Govers en Kla- ver hebben geweigerd aan dit besluit hunne medewerking te verleenen. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat wij de gevallen beslissing betreuren. Dat men in de toekomst geen gepension neerden meer aanstclt zoolang nog werkloo zen tevergeefs naar loonenden arbeid zoeKcn, is natuurlijk iets dat iedereen volkomen zai kunnen billijken. Ook wij zijn van oordeel, dat de gemeente bij vcorkeur niet van de diensten van gepen sionneerden moet profiteeren en wanneer men in dien geest zonder meer een motie had aan- nomen, zouden wij daar zeer zeker onze Instemming mee beiuigd hebben. Maar reeds in dienst ziinde ambtenaren had men daarbij buiten bes-chouwing moeten laten. Wanneer men maatregelen neemt de onder- wijzeres bij huwelijk ontslag te ver.eenon, dan maakt men een uitzondering voor de ge- huwde ambtenaressen die reeds in dienst zijn. En waar de besprcken plantsoen-opzichter een man is, die naar veler oordeel veel en o'ced werk vcor zijn salaris levert had men hem zeker in functie kunnen laten en maatre gelen tegen herhaling in de toekomst kunnen treffen. Deze man heeft thans te lang op een vas 'en werkkring gerekend, hij heeft er zijn le- venswijze wellicht op ingericht en hrt is niet hillhk hem Ht slaehfoffer eener democratische leuze te maken. Was bij de jacht op gepensionneerden eenige overdrijviiig te bespeuren, niet minder was dat het gevai bij de bespreking van het sluitingsuur. Voor den corlog schijnt er een trd te zijn geweest, dat men Alkmaar grcot genoeg r-chtte om den sluitingstijd der cafe's op mid dernacht ie stellen. Doer nocdzake'ijke lichtbesparing were dit een uur vervroegd, maar daarna heeft men dezen zomer alle cafe's en restaurants weer gelegenheid gegeven tot twaalf uur des nvonds open te blijven. Al thans zoolang de zomertijd zou geMen. Zcodra die afgeloopen was, werden de —fe's twee uur vroeger dan anders gesloten een uur door verlies ran zoir.eriijd en nog fen uur door het vervroegen van sluiting. Het eerste uur kan natuurlijk buiten be- -chouwing blijven, maar het tweed-e heeft on der een moot deel der ingezetenen emstige ontstemming gewekt. AllSreerst al omdat er geen enkele reden is dat de overheid hier op zoo ingrijpende wijze inbreuk op de persoonlijke vrijheid gaat maken. De verleuging van het sluitingsuur heeft geen enkel onaangenaam gevolg gehad De openbare orde is met veisoord, er werd niet meer dronkenschap dan in andere tijden ge- constateerd en er is dus in het a.gemeen gon enkele reden waarom hier van hoogerhand op dwingende wijze zou moeten worden inge- grepen. Alkmaar is aardig op weg zich te ontwik- kelen van een provincie-staoje tot een plaats die met haar tijd weet mee te gaan en het lijkt ons niet goed nu maatregeien te treffen die ons in veler oogen eigenlijk weer het cachet van groot boerendorp zullen geven Er zijn wel eens van die kleine buitenge- meenten, waar maar een of soms geen enKel cafe is te vinden of waar de Raad gewichtig voorschrijft dat op Zondag geen enkel kof- fiehuis geopend mag zijn, en de vreemdeling die er toevallig terecht komt, zal het voor goed uit zijn reisprogram schrappeu. Iemand uit een groc-tere stad die in Alk maar om 11 uur 's avonds buiten de deur gezet wordt, moet ook van onze gemeente den indruk van een achterlijk provineieplaatsje krijgen en zal onwillekeurig wel eens aan eigen woonplaats terug decken, waar om dien tijd in alle cafe's en op vele terrassen gezel'i- ge drukte heerscht. Vraagt men wat er eigenlijk tegen is den sluitingstijd op 12 uur te stellen, dan weet niemand daarop een afdoend antwoord te geven. Vraagt men wat er voor is, dan zijn zeer zeker ailerlei factoren die* in aanmerking komen. Schouwburgen en bioscopen eindigen om half elf en waar menig geze.schap in een cafe of restauratie nog even rustig bijten zou blijven, vindt men het de moeite niet meer als om elf uur de deuren al gesloten worden, waardoor de cafehouders ongetwijfeld bena- deeiing in hun zaken ondervinden. Met hun belangen mag inderdaad ook wel eens rekening worden gehouden. Zij zijm burgers die heel wat aan lasten moeten opbrengen en A.kmaar staat bekend als een gemeente die ten aanzien van cafe's en openbare vermakelijkheden, ten opzichte van het openbare ontspanningsleven dus, druk bezig is de kip met de gouden eieren te slachten. De belasting op openbare vermakelijkheden die zelfs geheven wordt als er geen winst ge maakt wordt, is zoo hoog, dat de bioscopen den strijd om het besiaan nog maar amper kunnen volhouden, en menige uitvoering jn schouwburgzalen te riskant wordt, waardoor ontspanning en ontwikkeling ernstig ,in ge- drang dreigen te komen. De cafehouders, die men zoo gaarne aan banden legt, worden anderzijds als zeer ge- schikte be astingobjecten beschouwd. Een hotel of cafe, dat het in Alkmaar waagt met zijn tijd mee te gaan, dat een vloertje legt en trachf de danslustigen waarvan er reeds velen geregeld met buurt- verkeertjes naar Amsterdam rrekken in eigen stad vast ie houden, moet daarvoor het voile pond aan gemeentelasten betalen. De fiscus eiscnt d,aarvoor per avond, maar dezelfde gemeente die deze hooge belas ting helft, verplicht den ondernemer reeds om elf uur zijn lokaliteit te sluiten, en be- neemt eerst dezen en straks ook zich zelf de gelegenheid eenige winst te maken Zoo drukt men het ontspanningsleven 'angzaam maar zeker dood en omdat men daarmede niet tegelijkertijd den geest van den tijd kan dooden, veroorzaakt men een uit- tocht van jongelui naar andere plaatsen en laat men elders verdienen wat eigen ingeze tenen billijkheidshalve zou moeten toekomen. Er is o. i. geen enkel bezwaar het verzoek toe te staan om den sluitingstijd op 12 uur te handhaven. Het is nu wel bewezen dat de openbare or de, noch de zedelijkheia er door verstoord worden. Men geeft den cafehouders een leans hun bedrijf loonend te maken en men is vele ver- eenigingen ter wille die hun uitvoeringen of repetities niet steeds om elf uur kunnen eindigen en menigmaal bij het aanvragen van veiTenging op onoverkomelijke bezwaren stuiten. De tijd is voorbij dat men de burgers kan voorschrijven om elf uur naar huis te gaan en om half twaalf in bed te liggen. Hier, evenals elders, achten wij te groote inmenging in de persoonlijke vrijheid uit den booze en de sociaal-democraten, die bij de Dageraadskwestie zoo roerend voor de vrij heid van het individu pleitten,' moeten ook bij de regeling van het sluitingsuur denzelfden eerbied voor ieders persoonlijke vrijheid doen uitkomen. Dai zij te dezen opzichte een uitzondering maken is blijkbaar aan toevallige omstandig- heden te wijten. Vrijwel alle leden dezer fractie zijn drank- bestrijders en zij vervallen daardoor in de al- gemeene fout in ieder cafe een oord der ver- schrikking te zien. Het verblijven in een cafe staat bij hen ge- lijk met het verzwelgen van een zekere hoe- veelheid alcohol en in het algemeen wordt dan ook liefst niet van cafehouders maar wel van kroegbazen gesproken. De goeden moeten het hier met de kwade# ontgelden en wanneer de heer Van Drunen het afschrikwekkend beeid schildert van een dronken zwabber die aan een toonbankje zijn weekloon verdrinkt, dan is daarmede vrijwel het geheele Alkmaarsche cafe- en societeits leven veroordeeld. Men bedenkt niet hoe vele ongehuwden een rustig cafe 's avonds boven een ongezdlige kamer verkiezen, hoe zij er hun couranten en tijdschriften lezen en hoe cafe-bezoek eigen lijk niets afkeurenswaardig behoeft te h ebb en. In de oogen van de soc.-dem.-raadsfractie is een cafe-tezoeker een verdorven individu en als mr. Kusters een later sluitingsuur be pleit, wordt hem onmiddellijk een laakbare levenswijze verweten. Dat is het enge standpunt dat men in drankbestrijderskringen nog maar al te vaak aanneemt en dat in een Raad als de onze nog menigmaal Alkmaar op zijn smalst doet uit komen. Laat voornamelijk de soc.-dem.-fractie be- denken, dat men wel de klok kan verzetten maar niet den tijd tegenhouden, dat men door een te vroeg sluitingsuur elders laat verdienen wat den Alkmaarschen cafehouders toekomt, dat alle cafe's geen kroegen zijn en dat er ook nog iets anders te koop is dan al cohol in zijn meest verleidelijke vormen En laat men bovenal bedenken, dat vo!was- sen mannen en vrouwen geen kleine kinderen zijn, dat zij zich niet om elf uur in bed laten stoppen, dat zij het ontspanningsleven in Alkmaar niet doodgereglementeerd wenschen en dat zij ook op dit terrein de persoonlijke vrijheid niet aan banden gflegd willen zien. Knitenland DE MOSOEL-KWEST1E. In het Lagerhuis heeft de premier Baldwin den tekst vcorgelezen van de beslissing van den Volkenbondsraad iczake Mosoel. Baldwin verk'.aarde dat het het gelcof der regeering is zooals de minster van kolo- nien Amery in Sepi'mber aan den Volken bondsraad mededeelde dat de hrndige pe- riode van het Britsche mandhat veel minder zal bedragen dan de maximum periode van 25 jaren. Voorts zeide Baldwin, dat aan het parle- ment iedere gelegenheid zal worden gegeven om het nieuwev erdrag'met Irak te bespre- ken, voor het van kracht wordt. Op een vraag van ccmmandor Kenworfhy (liberaal) zeide de premier dat het Huis het nieuwe verdrag zeker behoort te ratificeeren Amery, die op zijn terugkeer uit Geneve te Parijs is gei'nterviewd, heeft verklaard: Wij hebben den Turken de hand gereikt. Verdere verzoeningspogingen moes'en van hun kant komen. Irak staat, practisch ge sproken, op eigen beenen en ik ben er zeker van, dat lang voordat de mandaatsperiode van 25 jaren is vervallen, Irak in staat zai zijn om afleen te staan en tot den Volkenbond zal zijn toegetreden. De minister verklaarde verder, dat er nocit eenige groud heeft be- staan voor de bewering dat de Britsche ver- entwoordelijkheid voor Irak in 1928 een ein de zou nemen. Hij wees er cp. dat, toen het huidige Britsche verdrag inet Irak door den Volkenbondsraad was aangenomen, de verze- kering van de Britsche regeering werd ge- vraagd dat er voorzorgen getroffen waren voor het voortduren van de Britsche manda L ire verplichtingen tot den Bond, indien Irak nog niet tot den Bord zou ziin toegetreden op"het oogenblik dat het verdrag in 1928 ten einde is geloopen. Het huidige verdrag maakt zullt een voorzorg daadwerkeliik in zijn pro tocol. Wat alti'd de bedoding is geweest, is dat 1928 het einde van de periode zal betedomen gedurende welke Irak een beroep kan doen op den Britschen beksfingbetaler, om zijn (Irak's) hulpbrcnnsn aan te vul'en. Volgens een Exchange bericht bevindt Ka- menef zich aan het hoafd van een speciale MMosoelniissie in Angora, ten einde er op aan te dringen, dat Mosoel niet in handen van buitenlanders zal vallen. DE CHAOS IN CHINA. Volgens de Times zijn de ti'oepen van Feng Yoe-Sjiang, die in de laatste clagen belang- rijk versterkt werden, gisterochiend opgerukt en daardoor dicht bij Pchtang gekomen. De troepen, die oprukken aan den uitersten hn- kervleugel, hebben Tangkoe bezet (aan deu Tientsin-Moekden-Soooweg, een paar tnijl ten noorden van Takoe) waardoor zij den toe- gang tot de zee afsluiten, terwijl de Honan- trcepen aan den uitersten rechtervleugel, d?e naar men meende teruggetrokken waren, vol gens de jongste berichten opmarcheeren langs den spoorweg near Matsjong (45 mi;i ten zuiden van Tients n). Indien bovenge- ncernde berichten juist zijn, is Tientsin wel licht geheel ingesloten en kunnen de Neder- landsche, Britsche en Italiaansche vertegen- woordigers van de jurldische commissie, die de taak heeft de kwestie van de ex-terriotoria- liteit te enderzoeken de stad niet verlaten, om te Peking de openingszitting bij te wonen. GROOT TUMULT IN DE TJECHISCHE KAMER. De openingszitting van het nieuwe Tsjecho- slowakijsche Parlement, v/elke door vrijwel het geheele corps diplomatique werd bijge- woond, heeft het karakter gekregen van een groote kabaal-scene, die van twaalf uur tot lcwart voor twee duurde. De oppositie begrcette den minister-presi dent Svehla met luid geschreeuw, het klap- oeii met lessenaars en het blazen op fluities. Zoowel zijn rede als het rapport over de ver;- ficatie der geloofsbrieven gingen in het tu mult teloor. De cbmmunisien, op een ua de sterkste partij in het Huis roepen: „Wij zweren trouw aan de ccmmuuistische republiek!" hetgeen bij de coaliiie een storm van verontwaardi- ging verwekte. De afgevaardigden waren bij hun eedsaf- legging het vcorwerp van etormacht'ge de monstraties. Tot een uiterst pijnlijke seen-' kwam het bij de eedsafleo.ping van de vrou- welijke Duitsch-Nationale afgevaardigde We ber, die bij het verlaten van de voorzitters- estrade demonstratief met haar zakdoek de hand afwischte, die zij den minister-president had gereikt. De Tsjechische partijen riepen haar toe: „Je l>ent geen dame! Je bent een oude heks!" Waarop tusschen de Duitsch- Nationalisten de Tsjechen een formed ge- vecht ontstond, waarbij de afgevaardigden elkaar met boeken bombardeerden. De benoeming van den vroegeren minister Malypetr tot voorzitter van het Huis gaf ddx Slowaken aanleiding tot een nieuw tumult; immers, zij leggen Malypetr ten laste, dat hij de verkiezingen heeft willen beinvlosden door misbruik te maken van de gendarmerie. Ook zijn rede was niet te volgen. HET COMPLOT STRESSEMANN. De in verband met het complot tegen Stre- semann genoemde derde persoon is volgens de „Voss. Ztg." een bankwerker, Krasslich genaamd. Deze was door de beide gearres- teerden in hun plannen ingewijd en had twee andere personen daarvan op de hoogte ge- bracht. Hij xerzekert, dat hij voornemens was de poliiie er mee in kennis te stellen, alvorens het tot een uitvoering van den aanslag zou zijn gekomen. DE MINISTERCRISIS IN DUITSCH- LAND. De Rijkspresident zou gisteravond den partijleider dr. Luther ontvangen. De Rijksdag werd heden tot 12 Januari verdaagd, aangezien er voorloopig geen vooruitzichten zullen' bestaan op een regee- ringsverklaring. Hoewel er van rechts pogingen worden gedaan om tot een extraparlementair kabi- net van ambtenaren en deskundigen te ko men, verwacht men toeh algemeen, dat Luther een parlementair kabinet uit de tnid- denpartijen zal vormen. Dr Koch heeft gistermorgen aan den Rijks president verslag uitgebracht over zijn be- sprekingen met de partijleiders, waarbii ge- bleken is, dat de groote coalitie op het oogen blik niet mogelijk is. In verband hiermede heeft hij Hindenburg verzocht. de hem ver- strekte opdracht tot kabinetsformatie terug te nemen. DE PERS IN ITALIe GEKNOT. De Italiaansche Senaat heeft met 150 tegen 46 stemmen de Perswet aangenomen. Er zijn bij het debat nog eenige stemmen tegen het on twerp opgegaan. Senator Tamassia be toogde dat, indien het oniwerp mocht wor den aangenomen, Italie gevaar loopt, te wor den geboycot door de geheele wereld. Wan neer de wet een tijdelijk karakter had gehad, zou spreker voor het ontwerp hebben ge- stemd. doch nu dit niet het geval was, achtte hij zich verplicht, tegen te stemmen. Zijn collega Wollemborg verklaarde zich tegenstander van de systematische inbeslag- neming van zekere bladen. zelfs wanneer zij slechts nieuwsberichten van officieele agent- schappen afdrukken. Hij wees hierbij op het gebeurde met de „Risorgimenio" en de „Mon- do". die gedurende de laatste week vrijwel geregeld in beslag genomen zijn. Een bijzon- der persregime, zoo betoogde hij, is nim- mer in het voordeel der regeering. Zijn rede werd zeer verschillend ontvan gen. Vele senatoren bewaarden het stilzwij- gen, ander.en juichten den spreker toe. Het meerendeel der sprekers hield evenwel een warm pleidooi voor de wet, zij het ook op afwijkende gronden. De regeering moet korte metten maken met de pers, aidus was de geest van de meeste dezer redevoeringen. De wet zal .bans spoedig doer den koning worden geteekend en dan onmiddellijk van kracht worden. CHINEESCHE BANDIETEN IN MANDSJOLRIJE. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft in'ichtingen ontvangen. volgens welke Chir.eesche bandieten den chaotischen toe- stand in Mandsjoerije benutten, om zelfs in Japansche zones te plunderen. hetgeen tot heden toe zeer zelden voorkwam. Zoo heeft een bende van 100 man in de buurt van Tsinkau. enkele mijlen Noorrlelijk van Dairen, geopereerd. Zij werden echter teruggesla- gen. EEN RUMOERIGE ZITTING VAN DEN SAKSISCPEN LANDDAG. In den Saksischen landdag kwam het gis- teren onmiddellijk na de opening tot schan- daalscenes. De communisten hadden voor- stellen tot amnestie, cok voor gewone mis- dadigers ingediend en eischten na eerste !e- zing onmiddelliik buiten de agendaom, twee- de lezing. terwijl besloten was de voorsbllen naar een juridische commissie te verwijzen. De communisten wezen naar de tribune waar een groot aantal vrouwen vai- gevangenen hadden plaats genomen. Toen de vocrzitUr rret de gewone agenda voort wilde g-ian. ontstond er ^en tumult op 'de publieke tribune, die slechts met geweld en veei moeite ontmimd kon worden terwijl in de zaal de communisten en de sociaal demo- craten bijna handgemeeo werden. ALKMAARSCHE UUURANT bsjsms it t

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1