JUk.inaar.SGhe Courant Nisuwiaarswenschsn. Gemeenteriad van Alkmaar. Het ondprgrondsche syndicaat. Try dag 18 December. L. PEAOTF.NIBBS, Alkmaar FKI ILL ETON. No. 29» if35 Honder:! Zevsn on TwTntlgste laargang. Zij, die zich met 1 januari voor minstens 3 maanden op dit blad wil abonneeren, ont- vangen de tot dien datum verschijnende num- mers franco en gratis. DE DIRECTIE. In het nummer, dat DONDERDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gele- genheid bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. treuren zij, dat dergelijke zaken spoedshalve beslist worden. Door de bijzondere omstandigheid, dat vandaag een abnormale vergadering noodig was, wordt de Raad nu voor een besluit ge steld. In normale omstandigheden zou dit niet mogelijk zijn geweest. In het algemeen is dit geen goede manier van doen. Spr. zou het op prijs stellen, wanneer eerder een beslissing was gevraagd. Speciaal in de wintermaanden heeft de Raad de laatste jaren wel eens meer dergelijke verzoeken gehad en zich er steeds tegen verklaard. In de oorlogsjaren zijn ze misschien wel ingewilligd, maar toen waren het crisismaatregelen, waarvoor thans geen aanleiding meer is. Nu de uitkeering alleen voor werkloozen wordt gevraagd, komt daar- in een bizonder element van onbillijkheid te voorschijn. Waarom alleen de werkloozen, die in nood verkeeren, een steun verleend.en een belang- rijk deel andere menschen, dat in moeilijke om standigheden verkeert, dien steun onthouden? Spr. bedoelt de bedeelden van het B. A. Wil- men ook die in de uitkeering betrekken, dan komt de zaak anders te liggen, want dan komt men op het terrein van de armenzorg, dat toevertrouwd is aan het B. A., van wie geen aanvraag is ingekomen en dat reeds een uitkeering geeft met Kerstmis. Spr. weet wel, dat die uitkeering niet zoo hoog is als ge vraagd wordt. Dit kan echter de zaken ir.divi- dueei onderzoeken en houdt er rekening mee, dat er vejschillende kerkbesturen zijn, die met Kerstmis ook wel iets voor hun armen doen. Een uniforme uitkeering, zooals wordt voorgesteld,.gaat dan ook niet op en zou in veel gevallen zeer .onbillijk werken. Ook het geven aan de andere bedeelden, voor wie de uitkeering een voorrecht zou zijn, is onge- wenscht, met het nog op de uitkeeringen, die de Kerkbesturen doen. De meerderheid van het College meent dan ook, dat het ver- zoek niet moet worden ingewilligd. Het stand punt van den Heer Westterhof. De heer Westerhof stond als minder- heid in het College tegenover het standpunt van den Burgemeester. De overw ging, dat't tot nog toe niet gebeurde, had z i. op zich- zelf geen waarde. Ieder verzoek moet men op zichzelf beschouwen en dit verzoek dient men te beschouwen vanuit de donkerte van den tijd, dien wij thans doormoken. Sinds vele ja ren heeft men niet zoo'n vroeg invallenden winter gehad als thans. Men spreekt zoo gaarne van de voo"hije crisis. Dit is voor een belangrijk deel het geval voor de toonaange- vende geldmenschen in de wereld; voor de werkloozen geldt dit niet. De werkloosheid neemt toe. Het vorige iaar bedroeg het aan- tal werkloozen in de vorige week 307 en nu 377. Door de terugkeerende lange periode van werkloosheid komt cr steeds grooter inzin- king in de gezinnen van de arbeiders, die daardoor de donkere tijden nog moei- lijker doormaken dan vroeger. Het argu ment, dat men het niet voor het eene deel kan doen, als men het ook niet voor het andere doet, kon spr. niet waardeeren, omdat de voorzitter er tegen was, het voor beide te doen. Zonder meer had de voorzitter kunnen zeg gen dat hij er voor beide tegen was. Spr fractie wenscht het verzoek van de vakcen- trales over te nemen en dit zoo te amendee- ren, datsiok de andere armlastigen daaron- der vallen. Spr. vindt het begrijpelijk, dat de vakcentrales het eerst denken aan de werk loozen. De armlastigen, die nog een kleiner uitkeering krijgen dan de werkloozen, voe- len den druk van den vroeg invallenden win ter niet minder, waarom spr. met klem ver- dedigt, ook hen in de uitkeering te doen dee- len. Het beroep van den voorzitter op de Ar- menwet leek spr. onhoudbaar. Spr. las het- geen de Armenwet in art. 29 dienaangaande zegt en hield staande, dat de geest van de Armenwet niet wordt uitgeschakeld, als men aan alle bedeelden een, percentage boven hun uitkeering verschaft. Wanneer men ieder b.v, 5 zou geven dan zou het zijn af te wij- zen, maar als men iederen bedeelde 50 pCt. boven zijn uitkeering geeft, dan blijft de ver- houding en wordt het beginsel niet geschokt. In Amsterdam waren verschillende voorstel- ien. De Communisten stelden daar voor, om aan iedfer f 5 te geven. B. en W. verklaarden zich daar bereid, 25 pCt. op alle uitkeerinnen te leggen en spr. meent, dat daarmede onder- vangen is de magere opmerking, dat het in striid zou zijn met de Armenwet. ,,'Het in strijd met de wet", wordt z.i. veel gebruikt, als men liefst iets niet wil. De wet is overigens nogal plooibaar. Spr. denkt aan de gemeentewet, die dan weer zus en dan weer zoo wordt uitgelegd. Hij wees er voorts op, dat Haarlem, Middelburg en Weesp ook een uitkeering geven en oordeelde, dat men wettelijk ook hier wel mag doen, wat men daar deed. Spr. geloofde dan ook niet, dat het denkbeeld bij de meerderheid van het College gestrand is op de wet, maar meer, Hij berekende, wat het zou kosten. Er zijn 103 werkeloozen, die nog van de Bonden trekken. Deze krijgen gemiddeld nog 13 uitkeering; geeft men hen voor de Kerstweek 50 pCt. toeslag, dan vordert dit een 6.50. Het B. A. keerde de laatste week aau arm lastigen 1800 uit en voor de werkeloozen 1200, totaal dus 3000; 50 pCt. hiervan is 1500, zoodat de uitkeering voor alle ar men 2150 zal vorderen. De voorzitter zeidte, dat het volgens zijn berekening ongeveer 1900 zou kosten, zoodat men het bedrag maar op ongeveer 2000 moest stellen. De heer Westerhof ging hiermede ac- eoord en was van meening, dat die 2000 nog wel gevonden konden worden. De post onvoorzien bedraagt nog f 15000. Er moeten nu nog wel af- en overscbrij- vingen gebeuren, maar in ieder geval blijft er meer dan gene eg over om het te kunnen doen. In het Armbestuur, men weet dit, is er geen stemming om nog meer te vragen, maar spr. weet, dat het Armbestuur het wel graag zou willen doen. De voorzitter, de heer Ap- pel, noemde het tegenover spr., een sympa- thiek voorstel, al vond hij het wel bezwarenc in verband met de geldmiddelen en vreesde hij, dat het verzoek ook het volgend jaar weer gedaan zoii worden. De uitgaven stellen grenzen. Voor dezen keer mag men met Kerst mis wel eens iets voor de armen doen, te meer, omdat de uitgaven er niet diep door worden be'fnvloed. Vooral voor de werkeloozen is het aangenamer, een uitkeering van de gemeen- schap te ontvangen dan van particulieren. De werkelooze, die steeds bereid is om te wer ken, mag van de gemeenschap den plicht ei- schen, in zijn levensondierhoud te voorzien. Deze meening wordt door alle staathuishoud ku*digen gedeeld. Het gaat er om of men deze menschen met de Kerstdagen een beetje vreugde zou willen brengen of niet. Spr. kan zich voorstellen, dat iemand daar principieel tegen is, maar deze heeft den plicht, te ijveren, dat de uitkeering in het al gemeen hooger wordt. De armlastige en de gesteunde werklooze kan in geen geval iets voor de feestdagen wegleggen. Spr. deed een beroep op den Raad, om op het laatst van het iaar een goede daad te doen, door het verzoek in te willigen, zooals zijn fractie het amendeerde. Hij weet wel, dat men niet al leen het hart mag laten spreken, maar een klein beetje hart leek hem niet ondienstig, aangezien men anders een hartlooze poli- tiek krijgt. Waarheid is, dat de winter onge- woon vroeg is ingevaden. Waarheid is ook, dat we het kunnen doen en waarheid is ook, dat het een daad is van goed gemeentebe- leid, om, als wij het kunnen doen, om voor den armlastige een vriendelijke daad te ver- richten. Spr. hoopte van harte, dat de beraadsla- gingen van de fracties tot inwilliging van het verzoek en het daarbij voegen van de arm lastigen zal leiden. De voorzitter zeide, dat alien wel gaarne hun goede hart zouden willen laten spreken. Het verstand mag echter niet bui ten werking worden gesteld. De meerder heid meent dat het voorstel den Raad op een gevaarlijke weg brengt. Spr. wil de zaak niet op de spits drijven in den zin, dat hetgeen gevraagd wordt, in strijd zou zijn met de wet, al onderschrijft hij niet, wat de heer Westerhof zeide, dat het in overeenstemming is met de wet. Op z'n zachtst uitgedrukt is dit een twist- punt. Een kwaad punt is, dat Amsterdam het ge daan heeft, aangezien daar toch geen men schen zitten, die de wet terzijde stellen. De Armenwet zegt, dat ieder geval afzonderlijk bekeken moet worden, en nat. is daarmee in strijd het idee om iedere arme een bedrag van f 5 te geven, dat erkent ook de heer Westerhof. Maar het blijft ook een strijdpunt om aan ieder arme een zeker percentage op de uitkeering te geven, al geldt hier het be- zwaar niet in dezelfde mate. Er zijn personen, die ter gelegenheid van Kerstmis reeds een extraatje krijgen. Onder de armlastigen zijn ook gestichtsverpleegden, waarvan de besturen op voldoende wijze van Kerstmis nota nemen. Voor die men schen is in ieder geval de zaak niet indivi- dueel bekeken en de uitkeering beslist niet noodig. In zoo'r geval is een percentsgewijze verhooging van uitkeering ook yel degelijk in strijd met de wet. Nu Amsterdam het ge daan heeft wil spr. echter wel aannemen, dat het toelaatbaar is. Uit het verslag in „Het Volk" bleek echter, dat het B. A. van Amster dam over voldoende geldmiddelen beschikt om die uitkeeringen te doen. Dit is een belangrijk verschilpunt met Alk- maar. In Amsterdam verminderde de laatste jaren de armoede. De uitkeeringen aan het B. A. werden op de begrooting ieder jaar wat minder, en het B. A. hield daar ieder jaar wat over. Als het daarvan rtiet Kerstmis een uitkeering zou geven van 25 pCt. boven omdat het meent, dat het zoo wel goed is. den gewonen toeslag, dan gaat dat eigenlijk buiten het gemeentebestuur om. Hier ligt de toestand omgekeerd. Wij hebben de laatste jaren een stijgende uitgave voor het B. A. gehad; herhaaldelijk moesten er suppletoire begrootingen worden bthandeld, en nog verleden week moest de Raad er bij het B A. op aandringen toch vooral zuinig te zijn. Het klinkt dan ook vreemd om nu, zonder eenige aanvrage van het B. A., zelfs het B. A. als't ware het geld op te dringen. B. en W. meenen bovendien. dat men zich op een gevaarlijken weg gaat begeven In het college is nog gezegd: wat waarborgt ons dat er straks nie* een verzoek zal komen om nog verder te gaan, of bij een andere gele genheid weer iets dergelijks te doen?^ Toen werd de uitkeering van 25 pCt. van Amsterdam besproken Wij dachten aan de .mogelijkheid, dat in Jan. en Febr., wanneer de kcu hier het feist is. om een extra winter- uitkeering gevraagd zou worden. Wat staat er in-den weg om straks ook een Paasch- uitHering te vragen? Zekerheid is, dat nu ree's 50 pCt toeslag gevraagd wordt. Wie zegt mij dat er het volgend jaar geen 100 r>Ct gevraagd zal worden. en waarom nog niet hooger? Aldus werd in B en W. gespro- ken, en hier ligt reeds het bewijs, hoe iuist degenen spraken. die zeiden. dat als men de eerste schrede zet, die spoedig door een tweede moet worden gevolgd. Wanneer spr. den heer Westerhof goed heeft begrepen, dan geeft Haarlem den toe slag niet doer een ^ast percentage. Spr. vindt dit een belangrijk verschil Spr. oor deelde net ook zeer moeilijk om positief te zeggen dat db stand van de financien van Alkmaar een uitgave van 2000 niet zou gedogen. Toch kan hij niet met dezelfde ze kerheid als de haer \Vesterhof deed, zeggen, dat de post onvoorziene di* wel toelaat Het merkwamhge is, dat deze post de laatste post van de begrooting is. waaruit alle over- schreden posten worder bestf-den Pas in Jum 1926 kan men zeggen, of op den post onvoorzien in Dec. nog geld beschikbaar baar was Spr weet het dus niet, al wil hij niet zeggen, dat er gi en geld is Ook wil hij wel toegeven dat 2 0! niet zoc'n groot be drag is dat het van imloed kan zijn op de begrooting Er wordt ^-en uitkeering ge vraagd voor de ingesclueven werkloozen bij de arbeidsbeurs Daaiorder vallen dus ook degenen, die te werk zijn gesteld bij de ge- mcentelijke w eikverschaffing. Spr vraagt of dit wel juist is Hij wil -niet bewtien, dat zij het breed hebben, maar toch ve.di'ren zij hun loon De heer Van Drunen: Dat is niet de bedoeling. De voorzitter nam dit aan, maar wees er op, dat zij volgens het verzoek er onder vallen Ook worden uitkeeringen gevraagd voor die werkloozen, die op't oogenblik nog trekken uit de werkloozenkassen. Ook dit leek hem geen juist systeem. Daarmede wordt het systeem van de werkloozenverzekering buiten boord gegooid. Hoezeer ook zijn goede hart hem bereid doet zijn rets te doen, blijft hij toch den weg gevaarlijk oordeeien. De heer Westerhof deed het genoegen, dat de voorzitter het in s+rijd zijn met de Ar menwet niet meer als een geldig argument handhaafde. Overigens vroeg hij of de voor zitter de zaak niet wat had overdreven. Heeft U, zoo vroeg bij, van mij in deze 3 jaar gemerkt. dat ik bij het besturen van de gemeente rnijn verstand niet laat werken? De' voorzitter: Volstrekt niet. De heer Westerhof: Ik weet evenpoed als wie ook, dat wij't hart niet altijd kunnen laten spreken Ook in dit opzicht wil ik niet verder gaan dan mogelijk is. Dit is wei moge lijk. Aan den chef v. financien vroeg spr. (en deze weet het beter dan wij vijven hoe het staat), gelach, of het kon, en van hem ver- nam hij dat op den post onvoorzien nog f 15.000 staat, al vfees ook hij op de at en overschrijvingen. Wethouder Thorn sen: Hij kan het even min zeggen als wij! De heer Westerhof: Hij is een zeer voorzichtig man, en in elk geval is er geen financieel bezwaar, zelfs al was er niets over. Het kan ook bij suppletoire begrooting worden geregeld. 2000 op onze begrooting is een ondeelbaar procent. Wij zouden ons begeven op een gevaarlijken weg? Spr. voelt de grenzen evengoed. Mr. S1 u i s Waar liggen de grenzen? De heer W e s t e r h o f Naar zijn ge- aardheid ziet men die spoediger of later Ook het armbestuur stelt vaak met een gevoel van leedwezen de uitkeering zoo laag De leden zijn een voor een blij, iets extra's te kunnen doen. Men moet de zaak niet pogen af te maken met den boeman van 'n „Paasch- uitkeering". Hier is e'en verzoek van de vak- centrale. De aanvrage lijkt mij niet overdre ven en a1s de zaak zoo staat. dan is liet geen gevaarlijke weg. In de oorlogsjaren hebben De raad vergaderde Donderdagmiddag ten 4 ure. Alle leden waren aanwezig. De notulen werden onveranderd vastge- steld- Het woord was hierna aan den Wethouder van financien, die mededeelde dat Ged Staten bezwaar hadden gemaakt tegen de voowaarde van de Friesche Levensverzeke- ring Maatschappij, dat na 1930 de aflossing van de leening van 300.000 met 6 maanden opzegging geheel of gedeeltelijk kan worden gevorderd. De Maatschappij was bereid ge- voqden om deze beperking te laten vervallen, waarcm werd voorgesteld het besluit in den voor de gemeente gunstigen zin te wijzigen. Conform besloten. De Wethouder van het grondbedrijf deed hierna het vcorstel om een stuk land aan de Noorderkade, dat van bouwland in grasland was omgelegd onderhands te verhuren aan den heer S. Kramer voor den tijd van 1 jaar voor 100 per H.A. onder bepaling dat 25 per H. A. kunstmest op het land wordt ge- bracht. Conform besloten. Dezelfde wethogder deed nog het voorstel om een turn aan de Doodelaan voor 2 jaar aan mej. Schwaner overeenkomstig de schat- ting van deskundigen te verhuren voor 400 per jaar. De tegenwoordige huur, in de oor logsjaren bedongen was 6O0-— Conform besloten. De Voorzitter stelde hierna voor B. en W. een crediet te verleenen van 1900 voor het inrichting van het perceel Lange- straat 05, dat voor Openbs.re Leeszaal "n archief wordt verbouwd. De uitgave :s be- doeld voor gcrdijnen, meubelen en kachels Conform besloten. Hiercp kwameh de ingekomen stukken in brhandeling. ingekomen zijn a. een brief d.d. 9 December j.l. nr. 21 van Gedeputeerde Staten, houdende toezending van een afschrift van het Koninklijk besluit, waarbij het maximum der vergunnmgen voor den klein handel in sterkefl drank voor deze gemeente wordt verlaagd, overeenkomstig Raadsvoorstel d.d- 27 Augustus 1925 nr. 14 Voor kennisgeving aangendmen. b. een brief d.d. 9 December j.l. nr. 63 van hetzelfde college, ten geleide van het goedge keurde Raaclsbeslu.it d.d 19 November j.l tot het aangaan van een dading met de N. V Exolcitatie „Westerweg". Alsvoren. c. pen orlef d.d. 9 December jr. nr. 73 van hetzelfde college, ten geleide van het goedge- kevr A Raadsbeslu.it inzake de eindafrekening bouw 89 wonin^en van de woningbouwver- eeniging ..Rochdale". Alsvoren. d. een adres d.d. 10 December j.l. van het bestuur der vereeniging D. E- S., gevormd mt bewoners van won'ngen cler vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar", daarbi; verzoekends de totstandkoming van een speel- plaats vocr bewoners van het complex aan de I.anddwarsstraten te wi'1en bevorderen. In handen van B. en W. om bericht en raad. e. een adres d.d. 15 December j.l. van het bestuur der afdeeling Alkmaar en omstreken van de Nederlandsche Vereeniging tot be- scherming van dieren, daarbij verzoekende in het woonwagenpark een paardenstal te bou- wen Alsvoren-. f. een adres van den bond van Koffiehuis- houders houdende het verzoek om het slui- tingsuur van 11 op 12 te brengen. De Voorzitter stelde voor dit adres maar af te dcen, aangezien de kwestie pas de vorige week was afgehandeld- Namens de meerderheid van het college stelde spr. voor er afwijzend op te beschikken. Mr. Leesberg zou daarvoor stem- men, omdat de vorige week de zaak pas was afgedaan, hoewel hij principieel voor verlen- gjng was. Dit voorstel werd met 16 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden Mr. Kusters, Mr. Bosman en de heer Govers. Mr. S 1 u i s oordeelde de stemming niet erg zuiver, doch men moest die z.i. maar aan vaarden. g. een adres d.d- 15 December j.l. van den R.-K. Volksbond, den Christelijken Bestuur- dersbond, den Neutralen Bestuurdersbond/ het Plaatselijk Arbeids-secretariaat en den Alkmaarschen Bestuurdersbond, houdende het verzoek aan de bij de Arbeidsbeurs inge- schreven werkloozen gedurende de Kerstweek een extra-uitkeering te willen verleenen. De voorzitter stelde behandeling aan het einde der agenda voor. Conform besloten. Punt 2 der agenda was: Nieuwe stemming over het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening betreffende het grondbedrijf (bijlage nr. 180), over welk voorstel in de vergadering van 11 December j.l. de stem men hebben gestaakt, met vaststelling der be grooting van het Grondbedrijf, dienst 1926 en van don post nr. 446 van het ontwerp der gemeentebegrcoting dienst 1926. Het voorstel beoogde het grondbedrijf met de rente van het geschonken kapitaal 5 pet. van 500.000 te belasten. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 19 tegen 9 stemmen. Voor stemden de Soc.-Dem. Mej. Carels en de heeren Govers, Mr. Bosman en Thomsen De Voorzitter nam aan, dat ieder een er voor was om de 25.000.nu uit het pctje te halen. De heer Veen tot Mr. Sluis: Het an dere jaar gaat U aan belastingverhooging doen. Mr. Sluis: Dat zal ook geen bezwaar zijn. Mr. Kusters deed het voorstel de- 25.000.uit het reservepotje te nemen. De heer Westerhof oordeelde dit nu het eenige m'.ddel, al oordeelde hij dit funest voor de gemeentepoliliek. Het voorslel-Mr. Kusters werd hierop met 18 tegen een stem aangenomen. Tegen stemde de heer Thomsen. DE VERNIEWING DER WILLEMS- EN ROOTORENBRUG. Aan de orde was nu de nieuwe stemming over het voorstel-Mr. J. P. Bosman toe schrapping van de ramingen voor de ver- nieuwing der Willems- en der Rootcrenbrug (post 542 van het ontwerp der gemeentebe grooting, dienst 1926), over welk voorstel de stemmen in de op 11 December j.l. gehouden vergadering eveneens hebben gestaakt, met vaststelling van post 542 van het ontwerp der gemeentebegrooting, dienst 1926. Dit voorstel werd met 10 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heer en mevrouw Wester- .hof, Mr. Leesberg, de heer Plevier. mej. Ca rels, de heeren Vogelaar, Veen', v. Drunen en Ringers. VASTSTELLING VAN DE GEMEENTE- BEGROOTING. De gemeentebegrcoting dienst 1926 'werd hiercp vastpesteld. DE EXTRA KERSTUITKEERING AAN DE WERKLOOZEN EN DE ARMEN. De raad verwerpt het voorstel met 10 tegen 8 stemmen, omdat hij meende, dat men hierdoor op een verkrerden weg kwam en den prikkel voor de par- ticuliere weldadigheid schaadt. De Voorzitter bracht het boven- genoemde verzoek van de vakcentrale in be- spreking. De heer B a k vroeg schorsing van de vergadering opdat de fracties zich konden be- raden. De Voorzitter oordeelde het beter, dat eerst B. en W. aan het woord kwamen Mr. S 1 u i s en de heeren Govers en Wes terhof ondersteunden deze zienswijze. Het standpunt van de meerderheid van het college. De Voorzitter zeide, dat toen het verz.oekschrift B. en W. nog niet bekend was, de zaak toch reeds in't College een punt van bespreking had uitgemaakt. De meerderheid van het College is van oordeel, dat dit ver zoek en soortgelijke niet voor inwilliging in aanmerking komen. In de eerste plaats be- in een stemming was om te schrijven. Ze had zich al nerveus gewerkt zei ze, en zou veel beter voelen als ze kalm wat praatte. En dus praatte ze, maar niet kalm, niet alleen over haar eigen aangeiegenheden, maar over die van iedereen van eenig gewicht in het hotel. Ze vertelde Sheila dat" Lady Marsden vreese- lijlc diep in de schulden zat en dat overal waar ze kwam de schuldeischers haar lastig vielen en dat de „arme, mooie Viola" een vree- selijk leven had bij zulk een moeder. Maar op de een of andere manier, ging Lady Eth- ington vertrouwelijk voort, was Lady Mars den er in geslaagc' Mark Carrington, die mil- lionnair, die iedereen zoo aardig vond, in haar netten te vangen. Hij was een buitenge- woon knappe man en een weldadig en goed mensch ook, maar hij was niet slim genoeg geweest om Lydia Marsden te doorzien. Men zei, dat ze er vroeg of laat wel in zou slagen zijn vrouw te worden en het zou natuurlijk schitterend voor haar zijn en ook voor Viola, als ze deze slag kon slaan. Maar toch had den de handelslui niet genoeg vertrouwen in haar succes om den rijke man aan den haak te slaan en dat leek wel wat verdacht, omdat zulke kcoplui juist altijd zoo'n fijne neus heb ben. Sheila voelde zich heel schuldig dat ze hier al die intieme dingen over Lady Marsden en de arme Lady Viola zat aan te hooren en zou Lady Ethington graag hebben willen doen ophouden a's ze maar had geweten hoe, hoe wel ze niet kon he'pen dat ze er b3lar>g in stelde. Het was echter voor iemand in haar positie onmogelijk om iemand als Lady Eth ington terecht te wijzen en ze kon dus niets anders doen dan luisteren tot haar uur om was. Ze moest als ze met haar werk voor Lady Ethington klaar was, weer naar de kamer van Mr. McKinnon gaan om te liooren of de tijd die voor extra werk was open gehouden, gevuld moest worden. Toen ze op het punt stond om binnen te gaan ging de deur plotse- ling open en mr. Franklin kwam zoo snel naar buiten, dat Sheila achteruit moest sprin- gen om een botsing te vermijden. Hij maakte zijn excuses, maar ze had juist tijd om te zien, dat er een uitdrukking van buitengewone voldoening op zijn knap gezicht lag. „Hij heeft misschien de een of andere gunst van mr. McKinnon gedaan gekregen," dacht het meisje; doch mr. McKinnon was er niet. Mr. John Munro was alleen in de kamer en zat aan zijn eigen schrijftafel met een bundel papieren in de hand. Hij zag er echter niet uit of hij gewerkt had. Hij was schijnbaar onder den jndruk van een of andere sterke emotie, die hij, toen hij Sheila zag binnen komen met moeite trachtte te onderdrukken. Maar hij kon niet verhinderen, dat zijn vin- gers beefden toen ze nerveus aan de papieren frommelden en dat er twee felroode plekken waren op zijn vrij hooge jukbeenderen. Sheila kon zich alleen maar voorstellen, dat Mr. Franklin iets moest gezegd hebben, dat mr. Munro beleedigd of gehinderd had, rrrsschien had hij de een of andere fout in de regeling becritisee\d op een manier. die mr. Munro als ondergeschikte niet had kunnen teruggeven. Ze had medelijden met den blee- ken jongen man en glimlachte vriendelijk en kameraadschappelijk" tegen hem, toen ze hem vroeg of er werk voor haar was tusschen drie en half vijf. Hij antwoordde eerst niet, sclieen zelfs haar vraag niet gehoord te hebben, ofschoon zijn oogen zoo dringend op haar gevesbgd waren alsof hij wilde spreken. Hij sprong op en be- gon de learner op en neer te loopen, rusteloos, ongedurig, als een beest in zijn kooi. „Ik ben blij, dat u gekomen is blij dat u gekomen is, juffrouw Douglas," zei hij einde- lijk. „Had u me noodig?" vroeg ze. „Ja neen. Ik bedoel, ik ben blij, dat u in G'entorly gekomen is. Ik ben hier niet ge- lukkig. Ik ben een man met onbegrensde ambities. Dit is geen plaats om daaraan te voldoen. Ik heb me dood ongelukkig gevoeld. met geen enkele vnend om eens mee te praten niemand met wien ik in dien zin zou hebben wihen praten. Maar zcodra ik u zag gisteren voelde ik de tegenwoordmheid van een ver- warte geest. Ik verlarg dat u miin vriendin wordt, mag ik u zoo beschouwen?" „Zeker," zei Sheila, wel wat verbaasd en niet heelemaal op haar gemak, maar toch rog met vriepdeiijkheid in haar hart jegens haar collega. Ze was er lang niet zeker van, dat zij een verwante geest van Muro was, maar ze was geheel bereid zijn vriendin te zijn AX/ordt vervGigd.) Dcor Mrs. C. N. Williamson. Nederlandsche verlaling van Ada van Arkeb 13) Sheila antwoordde dat ze mr. Franklin ie dere avond van zes tot zeven zou helpen, ten- zij voegde ze er ondeugend bij hij haar diensten aan een van zijn kennissen wilde leenen. „Aan een van zijn kennissen leenen? herhaalde Lady Ethington opeens een en al opwinding. „Daar bedoelt hij gravin Karovs- ki mee." Ze zweeg even en dacht schijnbaar ernstig na. Toen ging ze verder met een bios en schitterende oogen: „Lieve, ik heb je iets te vragen. Houdt je veel van juweelen? Natuurlijk. Dat doen alle normale jonge meisjes. Je gaat me nu zoo heerlijk met mijn werk helpen en ik wil je iets moois geven om je aan te moedigen. Mis schien heb je wel gehoord, dat ik een manie heb voor juweelen en er heel wat bezit. Nu, ik zal de doos halen waarin ik mijn ringen bewaar en ik zal er eenige aanwijzen, waar van je er een mag uitzoeken!" „0 neen, Lady Ethington, als het u blieft niet!" riep Sheila. „U is heel vriertdelijk, maar ik zou zoo'n cadeau niet kunnen aanne men. Ik word door den directeur van het ho tel betaald voor al wat ik voor u doe en „0, maar er is nog iets anders, dat ik zou willen dat u voor me deedt, iets, waar de directie niets mee te maken heeft en waar die ook niets over zal te weten komen als je -het aardige, verstandige meisje bent, waar ik je voor aanzie," viel Lady Ethington haar in de rede. „U heeft niet te aarzelen om deze ring aan te nemen en misschien nog een andere kleinigheid later, als u uw best hebt gedaan, want u zult het verdiend hebben. Kijk niet zoo bedrukt. Het is iets heel makkelijks dat ik je wil laten doen en het zal je andere werk heelemaal niet beinvloeden. Ik vraag je alleen maar om me te laten weten of mr. Franklin minnebrieven schrijft of brieven van welken aard ook aan vror.wen en of u als u bij hem is iets ziet of hoor' dat u dan indruk geeft, dat hij om gravin Karovski geeft." „Dat kan ik onmogelijk doen," antwoordde Sheila snel. „Ik weet zeker dat u er niet over heeft nagedacht, want als ik deed wat u vraagt, zou ik een spion zijn, een gemeene spion en ik zou verchenen ontslagen te wor den." „0 lieve hemel," riep Lady Ethington uit. „Dait is nooit in me op gekomen. Natuurlijk zou ik het u nooit gevraagd hebben als -ik daaraan gedacht had. Vergeet het maar gauw. Maar u moet toch cp een goeien dag mijn juweelen eens zien, nu als u wilt „Zouden we nu niet liever gaan werken," stelde Sheila voor, „wij hebben nu al een half uur gepraat." Doch Lady Ethington beweerde, dat ze niet HEEFT RLTTME SORTEETtINU GROOT30EICEI8, M5B0EKE1S, KAI1TOORBOEKEI3.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5