iwe werop arfdere w'iyze'gesTeunTfrSpr"'wwsy^du hl^TWlmfbToFen. "Spr. oor<fecWe dit°(Je op de verstrekking van goedkoope cokes enz De menschen vragen het in bescheiden vorm voor cen keer, we biijven dus met onze beide bcnen op den grand. Wanneer later onrede- lijke vragen gedaan worden, dan zijn wij er zelf om half te moeten zeggen. Spr. oordeel- de voorts dat het ook na netgeen de burge- meester zeide, nog een goede daad zou biijven, de hofjesmenschen ook iets te geven, wat zou er verloren zijn, als die menschen ook eens f 2 kregen. Om 5.1G werd nierop de vergadering voor 12 min. geschorst. Na heropening was allereerst't woord aan Mr. S 1 u i s, die zich er over verheugde, dat de heer Westerhof de zaak kalm en zakelijk had behandeld, en diens goede hart prees. Omgekeerd nam hij aan, dat deze wel wiide veronderstellen, dat de menschen, die op dit punt van hem afwijken, niet harteloos zijn. Spr. verschilde principiee. met den heer W., waar deze zeide, dat de gemeenschapszorg voor de armen hooger staat dan de part, wel- dadigheid. Hij oordeelde de part, aangewezen om hun medemcnschen door de slechte tijden heen te helpen. De lui die zeggen: ga been en wordt warm, zijn z. i. geen kinip voor den neus waard. Op den voorgrond stelt hij, dat de gemeen- te niet voor de weldadigheid is aangewezen. Wanneer de heer Westerhof het initiatiet neemt, om in't algemeen een collecte te hou den voor de armen, dan zouaen wij dit toe- juichen en hem steunen. De gemeente was z. i. niet aangewezen, een kerstgave uit te deelen. Spr. had ook practische bezwaren, Zijn persoonlijk bezwaar was, dat hij lid was van een kerk, die tot plicht gtelt voor de armen te zorgen. Deze armen mogen geen kerstgave van de gemeente aannemen. In zijn kringen moet men voor de armen r.aar ver- mogen bijdragen en door het voorstel worden deze menschen bovendien verplicht, ook voor de anderen bij te dragen. Dit is nu ml geen hoofdargument, maar voor spr. toch wel een reden, om tegen het voorstel te stemmen. Mr. K u s t e r s was den heer Westerhof eveneens dankbaar voor de waardige wijze, waarop hij het voorstel had behandeld. Over 't algemeen decide hij de meening van den voor-iiter. Over de vraag of het in strijd was met de Armenwet, behoefde men zich niet druk re mak n. A1 is hij het eens dat het cp 't randj! ai is met het overschrijden. Verder sloot spr. zich aan bij hetgeen mr. Sluis ge- zegci d. Hij wees er cp, dat de R. K. Volks- bond dc vorige week bij de kerk een eigen collecte hacl gehoaden, om met de Kerstda gen de werkloozen een uitkeering te geven. Het bedrag clat werd cpgcbracht bedroeg f 350.--. Spr. zegt niet dat dit toereikend is. Maar ook buiten de kerk wurcjfn pogingen aangewend om bij eigen geloofsgenooten en anderen (iers wat wij omgekeerd eveneens zouden doen) het bedrag omhcog'te voeren. Ook zijn er bij ons verschilknde vereenigin- gen, 'lie met Kerstmis vrij belar.grijke uit- keeringen doen. De St. Vincentiusvereehiging bracht in hef afg loopen jaar 3.CCD000 bijeen. Die jaar zullen weer 150 gezinnen in Alkmaar worden bedee'd. Zij krijgen ieder een waarde van f 3. St. Vincentius stelde daarvoor uit eigen kas 250 beschikbaar, ontving-, 300 aan particuliere giften en ver schillende leveranciers dtden giften in natu- ra. St. Vincentius yerstrekt alleen in natura aan de bedeelden. 150 bedeelden krijgen vleesch, vet, brood, aardappekn, groenten, suiker en koftic. Wij zijn daar trotsch op en geven daarvoor gaarrie. Maar sfaan ook aaarom juist on het standpunt dat de Kerst gave niet meet konjen van de overheid. Spr.'s bezwaar is ook, dat de gemeente zich op een gevaariijk pad begeeft. Het gevolg kan zijn, Jat juist de particuliere liefdadigheid in ern- stige mate beiemmerd wordt. De vrees is ge- grond, dat een volgcnd jaar vele particulie- ren zullen zeggen: De overheid heeft die taak van ons overgenomenhet ligt niet meer op onzen weg. Spr. kan zich ook indenken, iat de werkloozen als armlastigen veel liever van hun eigen menschen een Kerstgave ont- vangen dan van het Burgerlijk armbestuur De grootst mogelijke mecrderheid van zijn fractie ging dan ook mee met zijn voorstel, let verzoek af te wijzen. Den heer v. Slingelandt speet het, iat hij in deze zaak in zijn fractie alleen .tone. Wat d< vakcentrales vragen is niet on redelijk. Men kan niet ontkennen dat de toe- rtand in ve;e gezinnen verre van rooskleung s. Vole nooden moeten er gelenigd worden. We sfaan voor de Kerstdagen en dan wil men rreugde z;en. Waaram geene vreugde ge- iracht in de gezinnen die al zooveel moenn mtberen? Spr. is overtuigd dat de burgerij die met rreugde begroette, dat er de vorige week -oor 2000 een schilderijtje werd gekocht, net evenveel vreugde zaL vernemen, dat er 20C0 voor deze gezinnen beschikbaar wordt resteld. Spr. zal met vreugde voor het voor iel stemrnen. Mr. j. P. Bosman wenschte namens :ij®e fractie aan te geven, waarom deze tegen ou stemmen. Het werkloozenvraagsluk L ;eregeld bij verschillende besluiten van dezen taad. Deze besluiten zijn genomen na rijp eraad en in overieg met oe wettelijke voor- chriften. Het standpunt van den heer Wes- erhof is gemakkelijker, omdat deze het me- legevoel aan zijne zijde heeft. Het leek hem chter onjuist om hier in te gaan op een dres, dat plompverloren in den Raad kwam n dat niets minder verzocht dan af te wijken an heigeen de Raad tot stand bracht, en in ruischt tegen de maatregelen tegen de rerkloosheid genomen, en beoogt incidenteele 'ijzigingen te brengen. In zijn argumentatie aat het adres ook met verder dan cen be- oep op de welwillendheid van den Raad. Het rgument van ci.cn heer Westerhof dat de rerkloosheid is toegenomen, bewijst juist de njuistheid van zijn stelling. Het al of niet tenemen van de werklcoshvid heeft met dit oorstel van weldadigheid niets te maken. )it heeft alleen te maken met de werkelijke itkeeringen en wanneer er meer werkloozen ijn, dan zal ook de werkeiijke uitkeering rooter zijn. Spr. wees er ook op, dat de articuliere weldadigheid, ieder op eigen ter- ;in, met Kerstmis voor de zijnen zorgt. Z. i. ad het op den weg van de vakcentrales ge- gen om tijdig te komen met een verzoek >t de particuliere weldadigheid. Spr. was overtuigd, dat, wanneer een der- elijk verzoek in de raadzaal had gelegen, at daarop de naam van geen enkel raadslid weg. Zijn fractie zou dan ook tegen stemmen. De heer V o g e 1 a a r kon zich over't alge meen met het standpunt, aan deze zijde van de tafel ontwikkeld, wel vereenigen. Er wordt hier een categorie personen bij betrokken, die niet bij 't Armbestuur thuis behooren, en die we voor dezen keer daarvoor naar't Armbe stuur verwijzen. Men kan zeggen, dat het vrijwel overeenkomt of ze den steun van de vakvereenigingen of van 't Armbestuur ont- vangen, maar er is toch verschil. De werk- looze ontvangt steun als gevolg van wel- daaigheid. Wanr.eer wij de werkloozen gaan betrekken in de Armenzorg, dan doen wij iets dat in strijd is met de Armenwet. Spr. wil dan ook in dit geval deze catego rie uitschakelen. Zijn vraag was, of 't niet mogelijik was, om aan't Armbestuur een be drag beschikbaar te stellen, met 't verzoek om daarmee naar beste weten te handelen. 't Armbestuur moet vrijgelaten wie het wil •uitkeeren en kan daarbij reker.ing houden met de uitkeering die de gesteunden van andeTe vereenigingen ontvagen. Men houdt dan ook voldoende rekening met het individueel be- ginsel van de Armenwet. De heer S i e t s m a gevoelde zich aange- trokken tot het voorstel-Vogelaar. Devoorzitter wees er op, dat het A. B. met Kerstmis al iets voor een aanfal ge zinnen doet. De heer S i e t s m a Het gaat hier over de werkloozen. Devoorzitter Maar die schakelt de heer Vogelaar uit. De heer S i e t s m a Dat is mijn bedoeling niet. De heer Ringers onderschreef eveneens voor een groot aeel, wat er door de rechtsche zijde van de tafel was gezegd De kerkelijke armbesturen doen veel om aan de armen een Kerstgave te geven. Ook andere vereenigin gen werken op dat gebied. Spr. noemde het Leger des Heils en de odd Fellows. Hij stel de in 't licht, dat het voorstel-Vogelaar be- doelt, het A. B. 't recht te geven voor bepaal- de personen de uitkeering te verhoogen, op- dat men in't algemeen kan zeggen, dat in ieder gezin, dat het noodig heelt, een Kerst gave komt Tusschen de werkloozen met groot gezin en de enkelingen is een groot verschil. Spr. zou dan ook nooit mee kunnen gaan om aan alien een percentage op de uitkeering te geven. Het B. A. kan ieder geval bekijken, en het is goed als dit weet dat het de begrooting voor ditmaal mag overschrijden. Mr. Leesberg Daar is geen voorstel voor noodig clat doet het B. A. altijd. De heer Thomsen vroeg of het wel vast stond, dat ieder ingeschreven werklooze bij de Arbeidsbeurs behoeftig is. Zijn er daar onder ook niet die wat hebben overgespaard voor den winter omdat ze wisten dat er een slappe tijd komt? Mevr.* Westerhof moet lachen en schreien om hetgeen er in den Raad gezegd wordt. Dit getuigde dat men geen notie heeft van de nooaen in een arbeidersgezin, dat werkloos is. Zij weet er van mee te praten. Haar vader was 3 jaar werkloos en ontving ook een pakket met de Kerstdagen. Als men 7 kinderen heeft, dan is er den 2e Kerstdug niets meer van zoo n pakket over. Wanneer er geen brandstof worat gegeven dan zit men gewoon in de kou. De pakketten van de Zon- dagsschool zijn prachtig, maar geven niets in de maag. Snapt de heer Thomsen niet, dat het onmogelijk is, iets over te houden met een uitkeering van J2? Ga eens zien hoe de menschen slapen. Ze hebbea aan alles gebrek. Spr. begrijpt niet dat de Raad zit te sabbeien over dit 2000. Mr. Sluis mag over zijn kerk praten, maar de kerkbesturtn geven ook niet zooveel. Mr. Sluis: Wij doen in ieder geval alles uit eigen zak. Mevr. Wester.hof U moest maar eens toe moeten met het weinige wat die menschen ontvangen. „Vrede op aarde, in den menschen een weibebagen"-', zoo zingt gij op Kerstmis. Maar de arbeidersklasse zai er om lachen. In deze sombere dagen begrijpt spr niet hoe die menschen er komen. Overiiouden! Waar moeten ze van overhouden? Als de werklooze weer aan't werk komt, en hij verdient 26 in de week, dan staat de belastinginspecteur klaar om een deel van dat loon in te houden, en vordert de huisbaas een dubbele huur. Ze komen er nooit bovenop! En moeten des wm ters weer naar het Armbestuur. De toestand van het ondergoed in zoo'n gezin is treurig. Ik weet niet hoe ze het hebben Als ik in hun plaats stond, dan was ik allang de straat op- getrokken, Ik had zoo graag gewild, dat de Raad voor dezen eenen keer de hand over't hart had gehaald. Ik vind het verschrikkelijk, zoo hardvochtig te zijn. Den heer Westerhof speet het buiten- gewo-on dat waar hij dezen middag blijkbaar nogal tot genoegen van de heeren had ge- sproken, toeh den weg naar hun hart niet had kunnen vinden. Dien weg schijnt dan al buitengewoon lastig te vinden te zijnIn die argumcntcn is maar een groncitcon, en dat is, dat het particulier initiatief niet moet worden tegengewerkt. Er is echter maar een genoot- scnap, dat de christelijek charitas uitlceft, en dat is de kerk, waar mr. Sluis lid van is. Bij alle anderen is in deze tijden de christelijke barmhartig'heid vrijwel drcoggelegd. Mr. Leesberg: Dat mag u niet zeg gen. De heer Westerhof: De uitkeeringen van alie kerken door elkander aan de armen bedragen 1 per week. Dat zijn de feiten, daar kan u niets tegen zeggen. Al het andete komt van het Armbestuur, dus van de ge- meenschap. Mr. Sluis: Dat is ook radikaal verkeerd. De heer Westerhof Dat ben ik met u eens, maar ik consiateer, dat de kerken voor hun armen niet zorgen. Wat zij geven is een bespottelijk ldein bedrag. In menigen kring die niet godsdienstig is, is de weldadighei i grooter, dan daar, waar men er mee te ko-op loopt. De voorz tter verzocht den heer Wes terhof in dezen geest niet door te gaan. Hij behoorde waardeering te hebben vcor de menschen, dib probceren, in eigen kring te voorzien in de nooden van hun menschen en mocht dat streven niet belachelijk maken. De heer van Drunen Het is toch ze- ker de voile \vaarheid. De heer Westerhof Ik constateer al leen feiten cn zeg geen cnbetrmdijk woor i Het is toch waar, dat er maar een kerk is. die voor ziine armen kan zorgen en dat de andere "daarfoe niet" meer in staat zijn? Anders zou toch het Armbestuur geen geld noodig heb ben? Het is toch een feit dat het Armbestuur 150.000 per jaar noodig heeft. Als ik dat zeg, kan men dat toch niet onfaoffelijk noe- men Mr. Bosman had het wel over een lijst, maar ik constateer, dat Mr. Bosman zoo'n lijst niet heeft laten circuleeren en dit ook niet doen zal. Wanneer wij het ve-zoek niet inwilligen, dan krijgen de menschen het ge noemde bedrag niet. Voor de milddadigheid van de Roomsch-Katholieken brengt spreker hulde, maar het feit, dat zij voor de armen 350 collecteerden, bewijst dat zij daarvoor niet kunnen voldoen, want die armen krijgen dan maar 1.50: Men is hier asoluubt on willig, iets te doen. De voorzitter Dat meg u niet zeg gen. Onwillig is toch een verdachtmaking van uwe medemcnschen, die niet toelaatbaar is. Als it wil zeggen dat wij cnmachtig zijn, om te voorzien i;i de nooden, zooals u dat wil, dan is dat een feit, dat we niet kunnen afwijzen. Maar u m.ag uwe medemenschcn, die alien op hunne wijze probeeren te doen wat mogelijk is, niet beschuldigen van onwil. De heer WesterhofMaar men wil het toch niet? Ik liet de redenen, waarom, onbesproken Mr. Sluis: Men mag het niet, uit be- ginsel, als men van een andere richting is. De heer Westerhof: Ik ontken, be- houdens u, dat iemand hier mag zeggen, dat het niet mag om principieele begrippen. Mr. Sluis. Mr. Bosman mag het toch ook zeggen, als hij meant dat de gemeente zich op verkeerd terrein begeeft. De heer Westerhof Mft nadruk weusch ik te zeggen, dat alle andere heeren voor hunne armen het Burgerlijk Armbestuur noodig hebben, aangezien anders de menschen zouden verhongeren. De heer K 1 a v e r Keer het eens om. De heer Westerhof: Als we dus geen Armbestuur hadden, dan zoudt gij het doen? De heer K1 a v e r Zeker. De heer Westerhof Maar dat vloekt met de historie. De geschicdenis leert, dat toen de kerkelijke charitas langzamerhand ineen zonk, op grond van de Armenwet moest worden ingegrepen. Deze schrijft toch voor, dat pas mag \yorden ingegrepen, als de an deren zijn uitgeput. Wij zonden aan de ker kelijke armbesturen een schrijven, of ze niet wat meer konden doen. Zij antwoordlden dat het niet mogelijk was. Wij moesten dus als gemeente doorgaan om het geld te biijven ge ven, dat de onmachtige kerkelijke besturen mankeerden. Mr. Leesberg: U mag dat de kerke- lijken niet verwijten. U mag alleen zeggen, dat het jammer is, dat het aantal behoeftigen zoo is gestegen. De heer K1 a v e r Het Burgerlijk Arm bestuur is gekomen, omdat zooveel menschen buiten de kerk vielen De heer Westerhof: Moet ik dan blij zijn, dat gij uw plicht niet doet? De kerk heeft toch volgens zijn eigen grondstellingen tot plicht, zijne armen te onderhouden? Om dat ze dit niet kan, grijpt de overheid in. Ais de overheid het particulier initiatief had la- ten begaan, dan waren de armen ouigeko- men Laten wij die feiten toch voor oogen houden. Ik zeg dit niet uit mezelf. gij noopt mij er toe. Het spijt mij, dat gij hierin vcor niets te vinden zijt, hoewel gij weet, dat op andere wijze het geld niet binnen komt. De Kerstcollecte van het Leger des Heils, in dit geval de meest sympathieke vorm, om dat er romantiek in zit, ismachteloos. Ze kan in Alkmaar hoogstens voor een 30 a 40 gezinnen een pakket voor 4 klaar maken. Waar zoo de dingen staan, en wij het in onze maeht hebben, om de zorgen voor de men schen wat minder somber te maken, daar hebben wij tot plicht dit te dqen. Ik beweer, dat overal door die menschen in de Kerstweek bittere armoede wordt geleden. Met een uit keering van 10 lijdt een gezin schrijnonde armoede. Ik beweer niet, dat ge 20 kunt geven, maar wel dat gij, als gij even den tijd minder denker kunt doen ziin, dit dan ook moet doen. Wanneer ik stond tegenover een onafwijsbaar principe, dan zou ik daar eer- bied voor hebben. Maar ik ontken dit, omdat gij alien de hulp van het Armbestuur aan- vaardt. Mr. Sluis: Bij ons mogen ze het niet hebben. De heer Westerhof Dat kan een be zwaar zijn in uw oogen, maar uw armen staan niet bij het Armbestuur ingeschreven en vallen er dus buiten. Ook de werkloozen vallen er bij u buiten. Mr. Sluis: Dat kon u nog wel eens te- genvallen. De heer Westerhof richtte zich hiercp tot Mr Bosman. Z. i. was deze met zijn be- wering, dat het verzoek een verbreking in- hield met de Rijksregeling, niet good inge- 'iicht, aangezien Alkmaar zijn werkloozenre- geling buiten het Rijk om regelt, omdat het den steun van het Riik dat een te lage uitkee ring wilde, afwees. Wat het argument van het plompverloren" in den Raad komen betreft voor een poos heeft spr. de zaak aanhangig willen maken in het college, maar torn hoor- de hij dat het in strijd was met de Armen wet. Hij aanvaardde dat voorlocpig, maar toen hij hoorde van Amsterdam, en het arti- kel in de Armenwet er cp nalas, kwam hij *ot de ccnclusie, dat elk jurist zal mceten er- kenne'n, dat het ook volgens de Armenwet wel mogelijk is. Tegenover den heer Voge laar voerde spr. aan, dat het Burgerlijk Arm bestuur .vcor Kerstmis voor de bepaa'de ge zinnen maar heel weinig doet. Die uitkeering aan die menschen die het niet kriigen van christelijke'instellingen. bedraagt maar 1. De bewefing van den heer Thcmseu, dat de werkloozen niet altijd behoeftig zijn, oordeelt hij wel zeer zcnderling. Z. i. had zijn vrouw gelijk, toen ze bevveerde, dat men bij benade- ring de nooden van de armen niet kent. Het is wel merkwaardig, dat de eeriige, die van de katholieken met het verzoek meegaat, de arme is. De scheiding gaat dus altijd tusschen de klassen. Het was bedrcevend, dat men over zoo'n enkele gift zoolang vergeefs moet pra ten. Mr. Sluis had de grens al gevonden, vcordat het klaar gemaakt was. Mr. Sluis: Dat was mijn tweede- handsch argument. Het was slechts een prak- tische overweging. De heer Westerhof Wat zal ik nog verder betocgen Het symoathicke wocrd van den heer van Slinradandt deed ire goed Het spijt me, dat alles wordt afgewez 'n. Er is geen houdbaar principe dat zich tegen deze 'dTn'gen verzet. Wij deden deze dingen meer. In den oorlog deden wij zelfs aan wat men van zekere zijde „massabedeeling" noemde. Het Rijk ging daarin zelfs voor. Wij beti\dcn dus geen nieuwe banen en bepalen bovendien zelf het tempo. Wie niet geven wil, heeft geen tempo noodig. Den voorzitter speet het, dat de heer Westerhof verschillende opvattingen huldigde over de manieren, waarop weldadigheid wordt beoefend. Het Leger des Heils, dat meer zijn hart heeft, daarvan zegt hij dat het jammer is, dat het zoo weinig opbrengt. Maar daarom is het juist jammer, dat hij woorden gebruikt, die niet van voldoende waardeering blijk gaven van atlerlei men schen, die zich bewegen op het gebied van de particuliere liefdadigheid, en in't bijzonder de kerken. Spr. vend het't beste om nu maar tet stemmng over te gaan. Dc heer Westerhof zeide nog, daf zijn fractie, hetgeen de vakcentrales vragen, wil len uitbreiden tot alien, die een uitkeering krijgen van het Burgerlijk Armbestuur, met uitschakeling van de werkloozen, die bij de gemeente te werk zijn gesteld. Op een vraag van Mr. Leesberg beves- tigde hij nog, dat hij alleen da ingeschreven werkloozen bedoalde, die een uitkeering kre gen. Voorts vroeg spr. een afzonderlijke stem ming. Het verzoek van de vakcentrales kwam al lereerst in stemming en werd verworpen met 10 tegen S stemmen. Voor stemden de soc - dem, de vrijz.-dem. en de heer van Slinger- landt. Hctamendement der soc.-dem. fractie op 't verzoek van de vakcentrales werd met gelijke stemverhouding eveneens verworpen. De voorzitter sloot hierop de verga dering. Wij kunnen de verblijdende mededeeling doen, dat de burgemeester ons mededeelde, dat door particulieren heden een bedrag van 1500.bijeengebracht is. Het ligt in de bedoeling dit geld aan het Burgerlijk Armbestuur af te dragen, opdat hiervan, naar gebleken behoeffe, voor ar men en werkloozen een Kerstgave zal kun nen verstrekt worden. Zooals nit bovenstaand Raadsverslag blijkfwerd hiervoor door de Soc.Dem. frac tie een bedrag van pi. m. f. 2000 noodzake- lijk geacht Er ontbreekt dus, om tot de in den Raad voorgestelde uitkeering te komen, nog een bedrag van 500. Wh stellen ons gaarne beschikbaar bijdra gen daaivot r aan on i bureau in ontvangst fe nemen en te verantwoorden. Laat men tiacbten deze Kerstgave voor de armen thans ten voile uit paiticuliere bijdra gen te kunnen vershekken. De Alkmaarsche Courant wil gaarne het goede voorbeeld geven en stelt hiervoor f 100.beschikbaar. EM VEiLIGHEgOSIi&E^JE A'rovinciaal nieuws BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD HOLLAND. Verve! g. Dr.D. Mol directeur van den Keurings- dienst voor waren in het gebied Alkmaar, gaf hierna een uiteenzetting van het melkbesluit, speciaal met betrekking tot de zuivelfabrieken. Spr. begon met het melkbesluit kort te be spreken en wees daarbij op de omstandigheid cat het besluit onderscheidt maakt tusschen den boer-producent en den verkooper van de melk. Verder wees spr. erop, dat het beslur niet meer spreekt van voile melk, doch een- voudig van melk, hetgeen spr. ook juist acht, terwijl voor het vetgehalte geen minimum is vastgqlegd. Dit kan geschieden door de ver schillende gemeenien. Om knoeierijen tegen te gaan is bij vervoer van melk en ondermelk op een voertuig dui- delijk voorgeschreven hoe't vaatwerk, dat die bestanddeelen bevat van buiten moet zijn ge- merkt. Het melkbesluit geeft de keuringsdienst recht de bedrijven van de melkveeh'ouders te bezoeken, om na te gaan of de melkwinning en bewaring etc. aan bepaalde eischen, in het besluit omschreven vold'cet. Verder gaat de macht van den dienst niet, zoodat deze bepa- ling naar spr.'s oordeel (art. 19) vrij slap is Ook andere artikelen beperken het toezicht van den keuringsdienst tot de melk, over het vee heeft men niets te zeggen. Alleen art. 21 (melk van bedrijven waar typhus heerscht), beperkt aanmerkelijk de vrijheid van den veehouder. Deze mag in eer dergelijk geval zonder meer geen melk ver voeren, terwijl de arbeiders in wiens gezin de ziekte heerscht niet aan de melkwinn ng enz. deel mag nemen. Bij art. 23 deelt spr. mede, dat dit het moeilijkste artikel uit het geheele besluit is Ook spr- is dit artikel nog niet vclkcmen dui- delijk. Daarom wil spr., na een vluchtige be- handeling der andere artikelen, langer bij dat artikel stilstaan. Art. 23 bepaalt allerlei omtrent het ver voer van de verschilknde melkproducten van proaucten afwijkende samensteling, en van de personen met het vervoer belast. Onder bepaalde cmstandigheden kan de minister voor bepaalde veehouders ontheffing van sommige voorschriften verleenen. Daar bij moeten echter waarborgen worden ver- schaft, dat het vervoer dan slechts een be paalde bestemming heeft (b.v. vervoer van melk van de bcerderij naar de cooperatieve fabriek). De omstandigheid dcet zich voor. dat de minister de zaak eenigszins omdraait en vraagt aan hen, die om ontheffing verzoe ken, welke waarborgen zij kunnen geven. Spr. meent dan ook dat aanvragers tenminste een stalcontrole zullen moeten instellen, ter wijl tevens contact zal moeten worden gezccht met een veearts en een medicus. Op deze waarborgen zal dan toch zeker de keurings dienst toezicht moeten houden, anders kan de aanvrager gemakelijk waarborgen opsommen, zonder er zich aan te houden- Voor spr. en ook vcor zijn collega uit Haar lem is het nu de vraag of die waarborgen in- dien ze zeer streng zijn, het niet verkieslijker maken om geen ontheffing te vragen volgens art. 23. Is men dan zoo bang voor den keu ringsdienst, dat men onder alle omstandig heden dien dienst buiten zijn huis wil houden. OP ELECTRISCHE LEIDIN- GEN LOERT DE DOOD! Gebruik alleen H AN D LAM PEN van veilige consiructie. Nergens mag eenig ko- peren deel van de lamp of van tut sneer zichtbaar zijn. ANDERS KAN AANRAKING U HET LEV EN KOSTEN. Spr. meent, dat, indien de keuringsdienst het besluit soepel uitvoert, het niet gewenscht is hem overal buiten te houden. Men waardeert in vele gevallen den dienst, en daarom kan de veehouder ook misschien voordeel van zijn steun trekken. Spr. adviseert daarom om niet te spoedig tot het aanvragen van ontheffing overeenkomstig art. 23 over te gaan. Blijkt na een paar jaar de keuringsdienst te lastig te worden, dan kan dat nog altijd geschieden. Hierna wordt gepauseerd. Na de pauze deelt de heer de Boer, te Stompetoren mede, dat aan het laatste ont- werp melkbesluit door de landbouwvereenigin- gen is medegewerkt in dier vc, dr'- ,r n er meende op aan te moeten dringen om alleen controle te houden op het product en niet op de melkwinplaatsen. Invloed op dat besluit kon men echter direct niet uitoefenen. Spr. deed nadere mededeelingen over de ver anderingen, welke de verschillende ontwerpen hebben ondergaan. Voor de landbouworgant- saties was het het groote bezwaar, datalle bepalingen betreffende den melkverkooper ook toepasselijk zouden zijn op die fabrieken, wel ke slechts een enkelen maal in den winter ver- koopen. Daarom was aangedrongen door de F. N. Z. om vrijstelling voor fabrieken, welke aan bepaalde eischen "zullen voldoen. Waar- schijnlijk is dit verzoek de oorzaak van arti kel 23, een artikel, dat spr. al evenmin erg duidelijk vindt, en dat heel weinig nut zal af- werpen meent spr., daar toch steeds controle van den keuringsdienst noodig zal blijken. Spr. meent daarom, dat men ernstig zal moeten nagaan of het wel gewenscht is, dat de zuivelfabrieken in Noord-Holland over zullen gaan tot het aanvragen van onthef fing overeenkomstig Art. 23, of dat men de voorkeur zal geven aan controle der keurings- diensten. De heer Jensma wees er op, dat de eiscli 7.3 pet. drooge stof in de karnemelk te hoog is, daar te veel water in de karnemelk geen vervalsching is, doch daaruit voortspruit, dat men de boter moet wasschen om deze zoc duurzaam mogelijk te maken- Hiermede dient men terdege rekening te houden. Dr. Mol merkt op, dat in het district Alk maar en zeker ook door den geheelen dienst, niet al te streng zal worden opgetreden Men moet echter cijfers hebben om eenig houvast te hebben. Spr. wil daarom liefst in samen- werking met de boeren het melkbesluit uitvoe- ren. Gebeurt dat, dan behoeft de melkvoor- ziening ten plattelande niet in het gedrang te komen. Uit verdere mededeelingen bliikt, dat men in het district Alkmaar deze richting uit wil en vertrouwen in den dienst stelt. Ook blijkt, dat verschillende bepalingen in de praktijk op groote bezwaren stuiten, vooral wat betreft het vervoer van de karnemelk van de f-■ briek naar den boer terug. De heer L. Broekens merkt verder op, dat de reglementen betreffende melklevering der fabrieken er op uit zijn een zoo goed mogelijk product te maken. In die richting werkt ook het melkbesluit. Spr. wil daarom aanraden geen ontheffing te vragen, doch samen te werken met de keuringsdiensten. •De heer de Boer meent echter, dat het in de bedoeling heeft gelegen, dat elke fabriek, welke geep liter consumptiemelk levert, vrij zou komen van de bepalingen van het melk besluit. Dit is echter in het besluit ten slotte niet tct uiting gekomen. Waar echter de keu ringsdienst het middel is om tot een betere melkvoorziening te komen. zou spr. niet gaar ne zien, dat men zich aan de controle van dien dienst zou gaan onttrekken. Dr. de Mieras, directeur van den keurings dienst te Haarlem deelt mede. het volkomen eens te zijn met hef gesprokene. Ook spr. zegt Volgaarne ziin medewerking toe. Dr. Scheij juichte het toe, dat men con amore met de keuringsdiensten mede wil wer ken, dit is toch het beste m'ddel om tot een betere melk-voorziening te komen. Het woord was hierna aan den heer J. Dok- ter uit Alkmaar voor het doen van mededee lingen van de commissie voor Landbouw- eooperaiie. Spr. wees er op, dat men in diverse fa- brieksaangelegenheden veel te weinig de com missie raadpleegt, terwijl voor samenstelling van statuten en voor de boekhouding voor- lichting dikwijls gewenscht zou zijn. In hoofdzaak heeft de commissie zich den laatsten tijd bezig gehouden met de boeren- verzekering. Voor deze verzekering komen het meest in aanmerking het „Centraal Beheer" te Amsterdam en het Onderling Boerenverze- keringsfonds te Leeuwarden. Verder wees de commissie bij voortduring cpt de wenschelijkheid, ja. de noodzakelijkheid, van een goede boekhouding voor den landbou- wer, waarbij goedkoope deskundige hulp van het grootste belang is. Hiervoor is een Coo- peratie Zuivelbank te Alkmaar het aangewe zen lichaam. Ruim 30 personen maken van die aangebeden hulp gebruik. De wensch is echter om in de toekomst te komen tot een zelf standi ge vereeniging met eigen personeel en eigen kas. Verder heeft de commissie zich in verbin- ding gesteld met de producenten en verbou- wers van fijne zaden en suikerbieten, om deze bij te staan in hunne pogingen om meer zeg- gingschap te krijgen tegenover de koopers der prcducten. In de laatste vergadering is de t b. c-be- strijding onder het rundvee efnstig onder oogen gezien. De commissie heeft zich geen partij gesteld in de wijze, waarop men die be- strijding wil uitvoeren. De agenda voor de vergadering van de F. N. Z. te Utrecht gaf geen aanleiding tot be- sprekingen. De heer H. K. Koster, voorzitter en de heer G. Nobel secretaris van den Bond werden voor het jaar 1926 opnieuw benoemd als lid

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6