Alkmaarsche Ccurant mm. 'A Honderd. Zeven en Twintlgste Jy rgang, Vrijdag 18 December. Be Gouverneur. No. 295 1925 Nauwe, hcekige straten, slecht-geplaveide wegen, bazaar-straten van drentelende men- schen tjokvol, ma ken iedere Oostersche stad als tot een kluwen. Een mier zal in een nabij- gelegen mierenhoop beter den weg vinden dan een vreemdeling in een stad, die in het teeken van moskee en kameel staat. lets dergelijks zal ook wel de gouverneur der Perzische provincie Aserbeidjan, Emir-e- Leschker, Abdullah Khan, gedacht hebben, toen hij met zijn rijtuig een vol uur noodig jiad om, in zijne residentie Tabris, van het eene stadsdeel naar het andere te komen. Een recht-doorgetrokken straat moest ook het handelsverkeer ten goede komen. Emir-e- Leschker was zeer vooruitstrevend gezind, zeei; energiek en om deze hoedanigheden een belangrijke steun van zijn vriend en gebieder, den machtigen minister van Oorlog en stad- houder Riza Khan, die in Teheran over het wel-en-wee van het land beschikte De gouverneur liet een architect bij zich komen men kan even goed zeggen ,zijn" architect, want hij was de eenige in de stad spreidde het stadsbeeld op tafel uit en trok dwars door de stad een streep. Zonder par don wierp de streep huizen en hutteri omver, die in den weg stondenzelfs de moskee werd niet ontzien. „Hier wordt de straat aangelegd", sprak hij; „de belemmerende huizen moeten om- de om Mirza Hussein Khan, de architect; waagde een bedenking. „Ook de moskee?" Een waarschuwende blik uit de vurige oogen van den gouverneur deed hem zwijgen. Mirza Hussein Khan boog en ging naar de deur, om zich te verwijderen. „Hussein Khan!" riep de gouverneur den heejigaande toe; „binnen drie maanden is het nieuwjaarsfeest, tegen dien tijd moet de straat zoodanig gevorderd zijn, dat men van het eene einde naar het andere onbelemmerd kan zien". Hussein trok aan den arbeid. Alle hulp- middelen stonden hem ten dienste uitge- zonderd geld. Dat het echter in Perzie ook zonder dat marcheert, bewijst de geschiede- nis. Hij riep de politic cp en liet al het ge- pehpel, dat werkloos langs den weg slierde bijeenkomen, eis-chte menschen uit cle omlig- gende dorpen, liet uit de moskeeen de bidden- den en uit de koffiehuizen de waterpijp-roo- kenden halen. Allen werden aan den arbeid aangezet. Loon werd met uitbetaaid alleen stokslagen, als er een was, die den arbeid weigerde. Twee dagen, nadat de gouverneur het be vel tot het werk had gegeven, wapperden m rechte lijn door de stad cp een groot aantal huizen witte vaantjes. Aldus werden de ge- bouwen gemerkt, die leeggehaald of neerge- veld werden. Ook op de moskee waaide doodsvlag. - Emir-e-Leschker was m de stad geliem ziin rechtvaardigh-eid. Wie hem echter corst te trotseeren, was alleen de Mohamedaansche geestelijkheid, de Mollah'S, die in Perzie op de volksmenigte een veel grooter invloed heu- ben dan in Turkije. Die Mollah's wisten pre cies, dat iedere niet-conservatieve stroo- ming hunne macht ondermijnde, dat elk': school, die in de stad of op het land gebouwc werd, dat elk vcnkje verlichting, over de mas sa gebracht, h unne macht ondergroef. Daar- om haatte ieder streng-gelcovige den jong- Perzisch gezinden, vooruitstrevenden gouver neur, zonder intusschen het te wagen om de zen haat naar buiten-uit te brengen, want Emir-e-Leschker was hun altijd nog te sterk en op de soldaten hadden de priesters geen invloed. Met bliksemsnelheid was de mare bekend geworden, dat de moskee aan de straat zou worden epgeofferd en toer. de witte vlag op het koepeidak van het bedehuis'geplant werd, verzamelde zich er binnen een bont gewemei van tulbanden. Reeds aan het soort van hcofdbedekking kan men den graad der geloovigheid van der. enkeling vaststellen, Zoo zijn er de Mollah s met witten tulband; blauw glanst het om- wonden dcek der afstamelingen uit de fami- lie der Hussein's en Ali's en deze ziin zeer talrijk; groen is tenslotte de eerekleur dei Mekkaoelgrim's. Wie een .schapenvei-muis draagt* is meestal jwak van gelcof of zelfs een kettersche Jong-Perzier.^ Bidden en monctcon geza'ng drong uit de moskee naar buitenvurige beden cm de in- standhouding van het Godhuis stegen ten he- mel. Elken dag werd het aantal geloovigen grooter, als van lien, die in de toovermacht der priesters stonden. Lang reeds bleken de muren te klein en voor de bedreigde moskee zelfs hoopten cle geloovigen zich op. Huis na huis stortte in stcf en puin neer. Een deputatie der Mollah's had zich bij der. gouverneur aangemeld en hem het verzoek voorgelegd om het Gcdshuis te sparen l e- vergeefs! Liet bericht over de onverbiddelijk- heid van Emir-e-Leschker werkte als een aan- suizende wind op de morrende menschen massa voor de moskee. Luider werd het ge- prevel, hartstochtelijker klonk uit het stern- men-geroes de naam van Allah cmhoog. Veertien dagen voor het Nieuwjaarsfeest verscheen de gouverneur met groot gevolg op de bouwwerken. Het laatste huis voor de moskee was omlaag gegaan en het was als van-zelf-sprekend, dat Emir-e-Leschker op deze pick langer toefde. Behalve de moskee 'versperden nog slechts enkele, huizen den loop der nieuwe straat. Toornige rimpels groefden het voorhoofd van den machthebbende. Er was te lang- zaam gewerkt. „Mirza Hussein Khan!" Met snijdende stem riep hij den architect tot zich. Deze verscheen, van bang vermoeden ver- vuld. „Wanneer is de straat gereed?" Aarzelend klonk het antwoord: „V6or Nieuwjaar, Inschallah, als God het wil „Waarom staan daar nog die huizen?" Hj-wein Khan staraelde verontschuldigin- gen; sprakvancle ftoude, van de vele sneeuw. Opeens trof hem een slag vlak in het gezicht, ten aanschouwe van alle grootheden, van het gansche volk; vertoornd wendde die gouver neur zich af, terwijl de getuditigcte, bloed- rood van schaamte, onbewegelijk staan bleef. Nog een keer draaide de gouverneur zich om en wierp een hoonenden blik naar de ver- toornde menigte, die voor de moskee gekgerd was. Den volgenden morgai kwamen de werk- lui met ladders, bijlen or schoppen om met de afbraak der moskee te beginnen. Een ster- ke politiemacht was op de plaat9 aanwezig ter beschutting der arbeiders. Maar de me nigte week niet, zelfs niet bij1 de bedreiging van den commandant, dat de plek met blanke sabels ?ou worden ontruimd. Een oude Mol lah met golvenden, witten baard, stiet in hoogste vervoering een kreet nit en wat op dezen schreeuw van den oude volgde, was niet een zaclrt na-geprevel, 't was een heesch gebrul uit duizenden kelen, een orkaan van opgezweepte geloofs-vervoering. De politic trok de kromme sabers uit de schede, het com mando van d-n leidenden chef viel, geen man week van zijn plaats. Nieuwsgierigen renden naderbij en vergrootten de massa der weer- strevenden tot iets onafzienbaars. Lang reeds haddeii de arbeiders zich geborgen; den ge- uniformden zonk den meed in de schoenen. Daar werd opeens tusschen de brullende menigte door een ruimte gebaand en meteen werd Emir-e-Leschker, Abdullah Khan, de gouverneur, zichtbaar. Zelfs zijn adjudant had hij niet bij zich. Stiller werd Let op het plein, Emir-e-Leschker schreed voorwaarts, door blikken vol haat nagetuurd. Onverschil- lig, bijna verachtelijk, liet hjj zijn oogen rusten op het gewoel der tulbanden. Hij bleef staan, voor de mcskee, kicra op een brok bouwval, zoodat alien hem zien konden. Uit de menigte maakte een zich baan, het was de oude Mollah, die kort tevoren ophitsende ge- beden gesproken had. Hij trad voor den gouverneur en sprak met duideliik verstaanbafe stem „Emir-e-Leschker, Abdullah Khan, waar- om wilt gij ons het godshuis ontnemen? Hebt ge geen voldoende ruimte, rechts en links? Ik smeek u op de knieen en met mij^alle ge loovigen, verhietig het bedehuis niet." De stem van den oude verstikte in tranen; hij zonk ter aarde en met hem alle omstan- ders. Vol verwachting hingen aller oogen aan de lippen van den gouverneur. Deze scheen te overleggen. Toen gleed een lachje over zijn trekken. Hij boog zich voor over, richtte den grijsaard op en zei lang- zaam, met vriendelijke stem: „De moskee blijft behouden." Eenige seconden heerschte er een algemeen stilzwijgen. De moskee gered! Toen barstte de storm los, een vreugdekreet, zooals Tebris wel nimmer nog zal verncmen hebben. Zelfs de Mollah's en de soldaten vielen elkaar in de armen. Midden tusschen het van vreugde dronken volk ging de gouverneur naar zijn paleis terug. •Des avonds was de naam Emir-e-Leschker in ailermond en die den vorigen avond met hatende stem, tegen' hem hadden geprotes- teerd, wisten niet; hoe genoeg zij hem zouden loven. Wee hem, die een boosaardig woord tegen den gouverneur zou hebben geuit, men had hem vers'cheurd, gesteenigd. Emir-e-Leschker zat intusschen bij een glas thee, naast hem zijn vriend en adjudant. „Gij hebt p heden vele vrienden gemaakt", vond deze. „Dat weet ik", antwoordde de gouverneui^ „en het geschiedde met berekening. Schijn- baar dwaas deed ik de straat langs de mos kee traceeren, wel wetend wat er het gevolg van zou zijn. De tulbanddragers echter ston den altijd nog wat te ver van mij verwijderd: deze nu wildff ik voor mij winnen. De'moskee vernietigen, tpija v/aarde vriend, heeft nooit in mijn bedoeling gelegen". De'vriend lachte fijntjes na de gedane be- kentenis en meteen zijn glas thee leegdrin- „Geniaal, geniaal!" F.n de gou'verneur dacht stilletjes bij zich zelf: „Het is niet kwaad op zijn tijd slim te zijn. Dat is politick". In verband met de beschutiJigingen der Portugeesche regeering in zake de Angola- Bank-affaire, is graaf Planas Suarez, de ge- zant van Venezuela, terugegroepen. Een Reuter-telegram meldt, dat Harley Modss, de eigenaar van het buiten het Kraai- ennest te Pipping ford wegens ongeoorloofde handelingen tegenover jonge meisjes is ver- oordeeld tot twee jaar gevangendsstraf met „hard labour" (ruw gevangeniswerk) en een jaar gewone gevangenisstraf.Zijn vrouw werd wegens medeplichtigheid tot negen maanden met „hard labour" veroordeeld. Volgens een telegram uit Miinchen werd h'eden vonnis gewezen tegen den chauf feur, door wiens nalatigheid de bekende voor- malige politiepresident van Miinchen, von Pohner, verongelukte. Hij werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Behalve te Hamburg hebben Woens- dag blijkbaar op aanstichting van de com- munistische partij in een groot aantal ste- den aan de z.g. „Wasserkant" werkloozenbe- toogingen plaats gehad. Gloria Swanson heeft Paramount ver- Iaten en is door Associated Artists (onder leid'ing van Joseph Schenck) geengageerd voor het bedrag van 20.000 dollar per week. Provmeiaal Niemws Hiiiteniaiid, UIT BERGEN. In het „Oranje-Hotel" kwamen gisteravond de vertegenwoordigers v^n. ruim csn dcrtigtsl organisaties uit deee gemeente bijeen, die zich tof een comite vormden voor het stichten van een huldeblijk ter bewaring van de nage- dachtenis van wijlen mevrouw Vain Reenen- Volter. Tot leden van het uitvoereno comite wer den gekozen Mr. D. Bastert, Pastoor E. P. Rentvs Ds. F. W. J. v. d. Kieboom, Rector G J v. d. Burg, F. W. A. v. Riet, J. Apel- doom C. J. Hoksbergen, O. Kamerlingh On- nes, D. A. Klomp, C. F. Zeiier, mevr. Blok- van Wachem, mevr. v. d. Berg-Bogtman, J. C. W. Thoolen Jr., C. Nannes Gorter, Ja cob Prins en J. C. Mosk. Tot voorzitter, secretaris en penningmees- ter werd resp. benoemd de heeren Mr. D. Bas tert, D. A. Klomp en C. J. Hoksbergen. In principe werd besloten tot het stichten van een borstbeeld te Bergen aan Zee en voor het vervaardigen hiervan den beeldhou wer Tjipke Visser uit te noodigen. Zoo mogelijk, zal dan het te stichten monu- mefi't 10 Juli 1926, den sterfdag van mevr. Van Reenen, onthuld worden. Aan de burgerij zullen lijsten worden aan- grboden voor het bijeen brengen van de gel- den. UIT HEEMSKERK. De gemeenteraad kwam Woensdagmiddag bijeen. Tot de ingekomen stukken behoorden o.m. besluit om deze gemeente volgens het zielen- een missive van Ged. Staten, inhoudende het tal in een hoogere klasse te plaatsen. De raad was geenszins met dit besluit m- genomen, daar dit met zich mee zal brengen hoogere salarissen voor de ambtenaren. Het meerendeel van den raad besloot geen in- stemming te verleenen met dit besluit. Het slotpunt der agenda was de opheffing der Openbare School. Volgens den voorzit ter telt deze school nog 11 leerlingen en kost niettemin de gemeente nog jaarlijks f 12 000. De raad besloot met 8 tegen 2 stemmen behoudens nadere goedkeuring deze school op te heffen. - Door de gladheid kwam Woensdag- avond de vrouw van den heer C. W. zooda nig te vallen, dat ze niet meer kon opstaan. Voorbijgangers droegen haar in een nabijge- legen woning waar dr. v.d. Bergh de eerste heelkundige hulp verleende. Haar toestand is op het oogenbiik vrij gunstig. Onze afcfeeling van Bl. H. vergaderde Woensdagavond in't cafe Flora, hoofdzake- lijk ter bespreking van den beschrijvingsbriei voor de a.s. algemeene vergadering. Den af- gevaardigde werd vrij mandaat verstrekt. Als candidaten voor het hoofdbestuur werden gesteld de heeren Krelage als voorzitter en de heeren de Graaif en Bakker als hoofdbe- stuursleden. HEVIGE SNEEUWVAL IN ZWITSERLAND De correspondent van de Times te Geneve maakt melding van hevigen sneeuwval over geheel Zwitserland waardoor vertraging van den treinenloop is ontstaan, en sterke vorst. De koude jaagt de wilde zwijnen uit hun schuilhoeken, en maakt dat de dieren steeds wilder optreden. Versehillende hunner vielen reeds als offers der dorpsbewoners, die jacht op de grimmige gasien riiaken. KORTE BERICHTEN. Naar uit Athene gemeld v/ordt is de Grieksdie regeering bezig een uitgebreid be- zuinigingsprogram uit te v/erken. Naar gemeld wordt werden te Potenza (Italic) bij het instorten van een in aanbouw zijnd perceel van drie verdiepingen 7 pereo- uen gedoed en 17 zwaar verwond. Sieigep, die was beschuldigd yan het plegen van een aanslag op den "Poolschen Staatspresident, is doer de jury te Lemberg vrijgesproken8 leden hielden hem voor on- schuldig, 4 waren van zijn cclnld overiuigd. Nita Naldi, de vermaardt Amerikaan- sche filmactrice, die in de film „De Tien Ge- boden" een opmerkel'ijke rol speelde, is een de,zer dagen te Miinchen aangekomen waar zij voor de „Emelka" op zal treden in een groot werk „Der Bergadler". Het scenario is naar een romar van Charles Lapworth De Vereenigd'e Bondsvergadering, de gemeenschappelijke zitfing cler beide Zwitser- sche Kamers, heeft Habeiiin tot Bondspresi- dent, Motta tot vice-president gekozen voor het jaar 1926. De andere leden der Bondsre geering'zijn zonder oppositie herkozen. Het handelsverdrag tusschen Tsjecho- Slowakije en Belgie, dat reeds op 1 Decem ber in werking zou treden, is thans gepara- feerd. Het zal nu op 1 Januari a.s. in wer king treden. De leider der democratische partij in Portugal Antonio Maria Si'va, aan wien was op-gedragen, een nieuw kabinet te vor- men, zal dit morgen aan de Kamer voorstel- len. Twee heroemdheden van vroeger gaan weer filmen: Eddie Polo, de athleet-acrobaat, die hoofdzakelijk in circusfilms optrad, te- vens als „de sterkste man" gold en Louise Glaum, een actrice met bijzondere soelhan- dighedeo. UIT EGMOND-BINNEN. Bij de gehouden verkiezingen in de Ned, Herv. gemeente alhier werd cle h:er C. van Duin als ouderling flerkozen, terwijl in plaats van den aftreder/den diaken den heer Hoge- boom, die tevens als zoodanig bedankt had, gekozen werd de heer J. C. Dekker. UIT KOEDIJK. De op 15 December gehouden lccoltelling door de Tuinbouwvereeniging. .De West" gai tot uitslag, ciat in vcorraad waren: 426 wa- gens roode kool, 96 wagons gg'.e kool, 132 wagons Deeusche witte kool, 5 wagons uien, de wagons, gere-kend op 10,GOO Kg. UIT HOORN. De Vereeniging „Ontw.ikkelmg" alhier heeft haar derde hijeenkomst gehouden Vcor een uitstekend bezelte Parkzaal trad on de heer Dr. Van der Sleen te Haarlem met het. onderwerp: „Eeu grotexpeditie in Oosten- rijk." De spreker pakte, het talrijke g'ehoot met zijn populair-wetenschappelijke voor dracht. Een keurige serie lichtbeelden verdui- delijkte deze heogst belangrijke iezing. De competitiewedstrijd schaken tus schen Caissa te Hoorn en V- V. V. te Alk- maar is uitge^teld, vermoedeiiik tot Januari. Door den Chr. Besturenbond en den Nederl. R. K. Volksbcnd te Hoorn is een com- prcmis geslcten om in de' tcekomst samen te werken, teneinde daar waar het mogelijk is, zoowel voor gemeente-arbeiders als anderen en ook vcor werkloozen pegin'••?->. 'n h-°t werk te stellen tot verbetering van hun materieele en moreele positie. dat er deze Week' te do en is, daarom niet vreemd. Wij hopen echter dat dit voortreffe- lijke emsemble het binnenkort nog eens met een ander stuk zal durven wagen. Tot teleurstelling van velen waren er geen programma's. Wij laten daarom de toelich- ting uit het ons toegezonden programma hieronder volgen Het oud Engelsche geslacht Heriot dreigt uit te sterven. Sir John Heriot, een hoogge- plaatst militair en Lady Heriot hebben slechts een zoon, Marcus. De groote Europee- sche oorlog breekt uit en hij moet naar het front. Hij is sinds kort gehuwd, tegen den zin van zijn ouders met een jonge, spontane vrouw, Canadeesche van geboorte. Bij zijn vertrek naar Frankrijk (hij is evene,ens offi- citr) wordt besloten, dat Wanda zoo lang bij zijn ouders in zal wonen, niettegenstaande zij in het milieu van de oude Heriots in het ge heel niet thuis hoort en haar schoonmoeder door haar vrije spontane mauieren dagelijks een doom in het oog is. Marcus komt korten tijd over met verlof en eenigen tijd daarna, wanneer hij weer aan het front is, hoort hij, dat zijn vurigste v ensch is vervuld en Wan da moeder moet worden, waardoor het voort- bestaan van het geslacht Heriot thans verze- kerd schijnt. Kort daarop verlaat Wanda het huis van haar schoonouders, reist met kennis- sen van haar man naar Italie en krijgt een zoon. Het stuk opent op den dag, dat Marcus en Wanda voor het gerechtshof zijn gehoord, aangezien de riet bij elkaar passende men schen willen scheiden. Er zijn allerlei aanwij- zingen voor de familie Heriot, die hen doet vreezen, dat de zoon van Wanda niet is de zoon van Marcus, maar van een vriend uit haar jeugd, waarmee zij veel is samen ge- weest terwijl haar man aan het front was. Marcus en Wanda zijn het geheel eens over de wijze, waarop de scheiding zal moeten plaats hebben, maar onverwachts heeft Wan da voor de rechtbank verklaard, dat zij van haar vriend Abercrombie hield en dit heeft een wending in het echtscheidingsproces ge bracht Vanaf dit oogenbiik wil de gansche familie Heriot niets van het kind weten en door zijn ouders gedreven eischt Marcus niet alleen echtscheiding, maar wordt ook een ac- tie gevoerd tegen Wanda door den vriend van Marcus, advocaat Charles Cheriton, met de bedoeling het kind onwettig te verldaren Het offer, dat Wanda komt brengen, afstand te doen van haar kind, opdat dit niets zal mis- sen van de voorrechten, verbonden aan zijn geboorte, en zelfs uit het leven van de Her- riots te verdwijnen, wordt niet door de fami lie Herriot aanvaard en zij verlaat voor de laatste maal het huis met de gelukkige e- dachte, dat zij fair is geweest tegenover de Heriots en tegenover haar kind en dat de klei- Robert nu uitsluitend van haar is. De volgende bedrijven spelen 17 jaar later in Frankrijk in een kleiue voorstad van Parijs Wanda heeft een betrekking gevonden bij een Groot Fransch financier, Paul Lauzon, die sedert den oorlog groote Internationale za- ken doet en bij wien Wanda mede door haar talenkennis een eerste plaats als secretaresse heeft gekregen. Zij woont in een klein huisje met een oude getrouwe dienstbode en zij heb ben samen Robert opgevo-ed en verwend- Monsieur Lauzon heeft Wanda ten huwe- lijk gevraagd en de jonge vrouw. die al die iaren uitsluitend vocr haar kind heeft ge- leefd, neemt het besluit met den man, dien zij lief heeft gekregen, te trouwen, daar Robert nu toch bijna volwassen is en dus niets be- hoeft te verliezen door haar huwelijk. Het conflict in het stuk is nu de strijd, die in Wanda ontstaat door het feit, dat Robert meer naar zijn vader dan naar zijn moeder aardt. Hij is in Engeland uit logeeren ge weest bij den advocaat Cheriton en heeft daar het plan opgevat, evenals diens zoons, in het Engelsche leger te gaan. Terwille van papie- ren wordt het noodig, dat er contract .wordt gemaakt met den vader van Robert en waar het door een groote gelijkenis tusschen vader en zoon onomstootelijk vast komt te staan, dat Robert wel degelijk een Heriot is, wordt Wanda voor de keuze g'esteld haar nieuwe lief de op te offeren voor haar zoon of diens- toekomstige carriere in den weg te staan. De mcederliefde overwint en, de Pelikaan gelijk, offert zij zich geheel en al cp, terwille van de wenschen van haar zoon en stemt zij tenslotte toe met haar gescheiden man te hertrouwen, waardoor het mogelijk wordt, dat Sir Mar cus zijn eigen zoon voor de wet echt, er. deze zoon later de tiet-els en bezittingen kan erven en de tradities der Heriots kan voortzetten. Reeds in de eerste ade trof haar optreden, door de wijze, waarop zij Marcus den laat ste kans op zijn zoon bood. Hoe aardig was in II haar tooneeltje met de trouwe Anna, hoe echt haar spel met Lauzan en haar zoon Robert. En dan haar tooneel met Cheriton! Haar grootste kracht had zij ech+ei bewaard voor het laatste bedrijf. Prachtig, aangrij- pend spel. Alle hulde aan deze kranige ac trice! Zij werd voortreffelijk ter zijde gestaan door Paul H u f, die als advocaat Che riton inderdaad iets. bijzonders gaf, dat stork trof. Henri Eerens was als Marcus Heriot in III en IV, maar vooral in het derde bednjf zoo juist van opvatting en uitbeelding, dat hem eveneens een groot deel van het succes En wat speelde „an Lamers echt jong en vol idealen voor de toekomst zijn rol van Wanda's zeventienjarigen zoon. Zijn too neel met Marcus in het derde bedrijf dient af- zonderlijk genoemd. Dat was heel goed, evenals zijn optreden in de slotacte. Sober, eenvoudig en oprecht was K o m - m e r K1 e y n als Paul Lauzon. Aller aardigst Marie Faassen, als de oude Anna, en verder droegen Willem Hunsche als de oude Sir John, Louise Kooiman als zijn vrouw, Nell Knoop en Lucas Wen- sing op bekwame wijze bij tot hei mooie sluitende geheel. De twee verschillende decors waren heel goed. Na elk der bedrijven en vooral aan't slot klonk een zoo hartelijk applaus. datjneer- malen „gehaald" moest worden. Stuk en spel hadden op de aanwezigen den besten indruk gemaakt. G. Marktljericiiten BOVENKARSPEL, 17 Dei Veiling „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Roode Kool 3 tot 6.50, Gele Kool 3 tot 5, Witte Kool 2.20 tot 4.60, Uien 2.45 per baal. ZWAAG, 17 Dec. Veiling Bangert en Om- streken. Bloemkool 4 tot 7 ct.Spruiten 3.40 tot f 7.40; Roode Kool 2.60 tot 7.40; Gele Kool 4 tot 7; Present van Engeland 13 tot 19.30; Wirrterjan 16 tot 17.30; Wortelen 1.10 tot 2; Andij- vie 2; Goudreinetten 6.50 tot 9.80; Zoete appelen 6V* tot 9 ct.; Hazelnoten 18 tot 19 ct. V BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 17 Dec. 1600 K.G. Wortelen f 4.60, 84500 K.G. Roode kool le soort 5.20—/ 7.50, 2e soort 1.20—/ 5, 59000 K.G. Gele kool le soort 4.50— 6.80, 2e soort 1.104.30, 15000 K.G. Witte kool (Deensche) 2.404.90, 3600 ,G. Uien: Uien 6.80—/ 790, per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 17 Dec. 1925. Roode kool le soort 2.907.50, 2e soort 2.70—/ 5.30, uitschot 1.50—/ 3, Gele kool le soort 3.505.70, 2e soort 2.904, Deensche witte kool le soort f 2.60—/ 4.70, uitschot f 2-30, Uien 6.80—/ 7, Peen 4.90 Aanvoer: 92300 K.G. Roode kool, 18000 K.G. Gele kool, 36200 K.G. Deensche witte kool, 1200 K.G. Uien, 500 K.G Peen. SCHAGEN, 17 Dec. Op de heden gehou den eierveiiirg waren aangevoerd: 2881 st. kipeieren 10.50—/ 12.50, gem. prijs 11.60, 31 st. eendeieren 8.20, kleine eieren 10—/ 11.20. Totaal 2912 eieren. NOORDSCHARWOUDE, 17 Dec. 4200 K.G. Uien: Uien 77.50, Drie- lingen 7, Grove Uien 6.70, 4600 K G. Peen 4.70—/ 5, 185400 K.G. Roode kool 2.207.50, Doorschot 25.70, 38500 K.G. Gele kool 3.50—/ 5.40, Door schot 2.10— 4.30, 53200 KG. D. witte 3.16—/ 4.60, Doorschot 3, alles per 100 K.G. De voorstelling, die de leden van het Ver- eenigde Tooneel, met Magda Janssens aan het hoofd, van dit interessante stuk hebben gesjeven. heeft devaanwezigen in hooge mate geboeid. Het was van de leden afzonderlijk sterk spel, terwijl het s,amenspel sloot op bui'engewone wijze. Magda Janssens wist <loor haar prachtige spel in de hoofdrol van Wanda Heriot, het publiek te ontroeren. Met beheer- schirg van alle onderdeelen. deed zij de p-recte liefde voor haar zoon gevoelen. Oeinensfd Nieuws. CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM. Donderdagmiddag, is het nieuwe gebouw van het christelijk lyceum aan de Emmakack te Haarlem plechrig geopend. Het eerst werd het woord gevoerd door mr. O. E G. Graaf vaa Limburg Styrum, voor zitter van het bestuur. Ook de rector van het lyceum, Ir. W. van Dorp heeft een rede ge houden. P&OF. LORENTZ. Als een bewijs van de belangstelling en waardeering, die in het buitenland voor on- zen grooten landgenoot prof. Lorentz be- staat, moge dier.en, dat in de Iswestia van 11 dezer een artikel over hem voorkomt van prof. B. H. Iljin, een van de jongere Russische phy- sici. Het artikel bevat een algemeene ken- schets Vhn. de wetenschappelijke beteekenis van Lorentz, van zijn ontwikkelingsgang als geleerde en van bespreking en appreciate van zijn voornaamste werk, benevens de me- Kunst. TOONEEL. De Pelikaan, tooneelspel in vier bedrijven door Tennyson en Harwoocl. Vertaling Paul Huf door het Vereenigd i ooneel van den Stadsschouwburg te Amsterdam. Zeer jammer was het dat voor deze prach tige voorstelling niet meer belangstelling be- stond. Het aantal bezoekers had zeker dubbel zoo groot moeten zijn. Want dat verdiende deze verzorgde opvoering zeer zeker. Ver schillende echte liefhebbers van het tooneel waren natuurlijk weer present, maar een groot aantal ontbrak. Misschien was het vele Verkwisting. (Passing Shov) UipiVU: DyM/y.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9