Jfe Radlo-Hoekje. !I* DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis dat Gedeputeerde Staten dezer provincie is ingekomen een verzoek van H. A. Wessels alhier, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop, alleen aan logeergasten, in het perceel Langestraat no. 94. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen dezer logementsvergunning bij hen indienen. Alkmaar, 18 December 1925, Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis dat bij Gedeputeerde Staten dezer prov. Klaas Rol alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in perceel Mient no. 6. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen dezer logementsvergunning bij hen indienen. Alkmaar 19 December 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester, A. KCELMA, Secretaris. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis van belanghebbenden dat bij Kon. Be- sl uit van 17 November jl. no. 12 het maxi mum aantal vergunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein, voor deze ge- meente met ingang van 1 Januari 1926 is vastgesteld op een aantal zooveel lager dan het krachtens het le lid van artikel 4 der Drankwet toegelaten aantal, dat artikel 14 dier wet buiten toepassing blijft, met dien ver- stande, dat het maximum niet beneden 56 zal dalen. Alkmaar, 18 December 1925, Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. Zondag 20 December. Hilversum, H. D. O. 1050 M. 10.— vm. Kerkdienst uit de Geref. kerk te Apeldoorn. 4.45. Kerkdienst uit de Hervormde kerk te Hilversum, Ds. J. v. Leeuwen. 8.— Persbe- rkhten Vaz Dias. Voetbaluitslagen. 8.10. Vioolconcert door Axanyi-violist, aan de vleugel Dr. Wilhelm Groesz. Pianoduetten (2 piano's) door de dames Henriette en Anna Roll. Daventry, 1600 AJ. 10.50. Tijdsein, weer- bericht. 3.506.Ster balladenconcert. Het Squire octet en solisten (fluit, bariton, viool). 4.50. Voorlezing uit The Pickwickpapers (Gabriel Grubb). 8.20. Orgelconcert uit St. Stephans. 8.35. Preek en psalmzang. Daar- na weer orgelconcert. 9.20. Weerbericht. Nieuws. 9.35. De band van H. M. Grenadier- garde en H. Williams-bariton 10.05. H. Wil liams, bariton, en M. Cole. De band. 10.50. Sluiten. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1.05. Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05. Nieuws. 8.35. Esperantoles. Wedstrijduitsla- gen en Havaspersberichten. 9.0510.50. jazzmuziek door de band Mario Cases. Konigsw uster hausen, 1300 M. 10.50— 12.10. Concert (alt, sopraan, viool, cello en altviool). Lkhte muziek. 11.20. Esperanto les. 7.50. Declamaties. 8.20—9.20. Kamer- muziek. (2 violen, altviool en cello). 9.50 11.20. Dansmuziek. Brussel, 265 M. 8.50. Concert met mede- werking van Mme. Serverius-EIautekeet 10.20. Nieuws. Munster410 M. 8.209.20. Morgencon- cert. (Bas, bariton en orgel). Werken van Bach en Handel. 10.35. Voordracht: Wirt- schaftliche und kulturelle Bedeutung des Rixndfunk". 3.505.05. Koorzang van de Freiherr v. Steinschool. 6.207.20. West- faalsche gedichten. 7.20. Lezing: Betrachiun- gen iiber den Vogelschutz", 7.50. Duitsche kerstliederen uit de laatste 500 jaar. Orkest en bas-bariton. L, m Maandaeg 21 December Hilversum, H. D. O. 1050 M. 12.— Poli- tiebericht 5—6. Kinderuurtje, verzorgd door mevr. Antoinette van Dijk, kinderliedjes en verhaaltjes. 6.457.15. Huishoudhalfuurtje, vanwege de Gooische Huishoudschool te Hilversum, door mej. M. van Rij, over „Het wasschen van wollen goed". 7.157.30. Ra- ddokwartiertje. Causerie over radio-theorie. 7 30. Politiebericht. 8.— en 10.— Persbericht Vaz Dias. 8.10. Concert door het H. D. 0.- orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. Emile Hullebroeck, zanger in zijn repertoire. Daventry, 1600 M. 10.50. Tijdsein, weer bericht. 11.201.20. Het, radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, piano, humorist). I.202.20. Tijdsein, orgelconcert. 4.20. Cau serie: „The enchanted Canary Islands". 4.35. Dansmuziek van het Palais de danse. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Dansmuziek door het Frijer's orkest. 7.—. Lezing van de Radio- society. 7.20. Tijdsein Big Ben, weerbericht. Nieuws. 7.30. „Le mystere de la nativite" Kerstcomedie. 7.45. Muziek. 8 05. Concert door het London kamer-orkest. 9.25. Vocaal en instrumentaa! concert van Marlborough College. 9.55. Het London Kamer-orkest. 10.20. Tijdsein, weerbericht, nieuws 10 50— II.20. Wilkie Bard. 11.20—12.20. Jack Hyl- ton Kit Cat club-band. Parijs Radio-Paris". 1750 M. 12.50. Con cert Lucien Paris. (Piano, viool, cello). 2.05. Nieuws. 2.10 en 4.50. Koersen en Havas persberichten. 5.05. Orkestconcert. 6.05 en 8.35. Koersen en Havaspersberichten. 8.50— 10.20. Litteraire kroniek en Orkestconcert. Konigswusterhausen, 1300 M. 7.50—8.20. Uitzending van het Berlijnsche programma Lichte muziek. Daarna tijdsein. Weerbericht en Nieuws. Brussel, 265 M. 8.35. Opvoering van „De Klokken van Corneville", operette van Plan- quette. 9.20 en 10.20. Nieuws. 9.30. Voort- zetting van de operette. Miinsler, 410 M. 12.351.20. Orkestcon cert. 1.35. Voordracht over: „Dr. Giese". 3.20—4.20. Orkestconcert. 4.20—5.20. Klas- sieke dialogen door C. Weinlein en M Wal ter. 5.20—5.50. „Deutsche Weihnaeht"-kul- tuur-nistonsche nespreking. 5.50. Voor dracht: Der Gotterhimmel und das Julfest. 6.206.40. Voordracht: Von der wahren Volksgemeinschaft" 6.40—7 50. Opvoering van Djamileh, opera van Bizet. 7.509.50, Recitaties uit Klopstoek's Messias. Buitenland DE POLITIEK IN ULSTER. De opstandige politiemannen in Noord- Ierland besloten zich te onderwerpen. DE AMNESTIE IN BEIEREN. De Beiersche Lanudag heeft het Beiersche amnestievoorstel aangenomen. De minister deelde o.a. mede, dat in Beieren thans niemanG meer wegens deelnc- ming aan hoogverraderlijke ondernemingen zich in een gevangenis of een vesting be- vindt. KORTE BERICHTEN. Op 4 Januari zal op het traject Ham burgBerlijn de trein-telefonie voor het eerst in Duitschland in gebruik worden ge- steld. In geheel Duitschland zijn Donderdag en den daaropvolgenden nacht hevige sneeuwbuien gevallen, o. a. in Pommeren en Oost-Pruisen, waar groote verlceersstagnaties voorlcwamen. Te Berlijn en in verschillende gedeelten van Noord-Duitschland trad gistermorgen de dooi in. Een half dozijn roover overmande den ,,town marshall", de te'.egrafisten en telefo- nisten te Dows (Jowa), sneden de verbindin- gen met andere steden door en trokken ver- volgens de stad in, waar zij de kluis van een bank vernielden, waarna zij met geld en effec- ten ter waarde van tienduizend dollar ver- dwenen. Uit de jongste berichten blijkt, dat de verdedigingswerken van Djeddah, dat al se- dert lang door Ibn Saud werd belegerd, prac- tisch zijn ingestort, en dat koning Ali van den Hedsjaz toebereidselen treft voor zijn vertrek uit de stad. Van 16 tot 30 November steeg het aan tal steuntrekkende werkloozen in Duitsch land van 473.000 tot 678.000, dus met circa 41 pet., dat der ondersteunde gezinsleden van werkloozen van 572.000 tot 819.500. Qemenyd nieuws D&KABINETSCRISIS. De vier roomsch katholieke ministers van het demissionaire kabinet hebben gisteren een nadere onderlinge bespreking gehouden, ver- band houdende met de mogelijkhrfd tot op- lossing van de crisis. De Tijd meldt: „De bijeenkoms van de vier katholieke mi nisters, welke in ons bericht van j.l. Woens- dag was aangekondigd, heeft dien dag plaats gehad aan het departement van marine. In den brief van den kabinetsformateur, waar bij de vier ministers werden uitgenoo- digd, zitting te nemen in het door dr. De Vis- ser te vormen extra-parlementair kabinet, is mededeeling gedaan, dat het in de bedoeling ligt, den Neaerlandschen gezant te Bern tij- delijk te belasfen met de waarneming van den gezantschapspost bij den H. Stoel. Dit onaannemelijk voorstel is afgewezen. Katholieke politici kunnen in het kabinet-De Visser alleen zitting nemen, wanneer de ge zantschapspost bij den H. Stoel wordt ge- handhaafd. Van een en ander is dr. De Vis ser op de hoogte gesteld." EEN VILLAPARK TEN GE- SCHENKE GEKREGEN. Onder dankzegging aanvaardde de Raad dezer gemeente de schenking van den heer J. Blooker, oud-wethouder, alhier, van het ge- heele villapark Zandbergen, dat na den dood van den heer Blooke: en diens echtgenoote in vrij eigendom aan de gemeente zal overgaan, op voorwaarde, dat zoo spoedig mogelijk, ten behoeve van de bewoners, gas- en waterlei- ding, benevens electrisch licht wordt ver- schaft DE ONGEVALLENWET. Naar het Volk verneemt, heeft het Tweede Kamerlid de heer Vliegen tot den minister van arbeid, Nijverheid en handel de volgen- de schriftelijke vraag gericht: Is het den minister bekend, dat de commis- sie van bijstand uit of door het Koninklijk Nationaal Steuncomite ingesteld, de volgende mededeeling heeft doen bekend ma ken „De commissie van bijstand op rente der Rijksverzekeringsbank brengt ter kennis van bijslaggenietenden, dat van 1 Maart 1926 af alle uitkeerirgen van bijslag op de ongcval- lenrente worden stopgezet". Is de minister bereid waar het toekennen van de bedoelde bijslagen is uitgegaan van de regeering en d.e middelen, waaruit. zij be- taald vvorden bij de opheffing van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomite overgaan in het bezit van het rijk, de noodige maatregekn te nemen, dat die bijslagen ook na 1 Maart 1926 onafgebroken worden doorbetaald? DE GELUIDPROEVEN IN DUITSCH LAND. Naar wij vernemen is heden bij het Kon Ned. Met. Instituut te De Bilt nog geen en- kele mededeeling ingekomen omtrent het hoo- ren van de geluiden, teweeggebracht do of de hedenmorgen in Duitschland voor geluids- proeven veroorzaakte explosies. Ongeveer op den tijd, dat het geluid in Nederland kon werden waargenomen, is op de Leusderheide bij Amersfoort een licht gerommel waargeno men. Het sfaat evenwel nog niet vast of dit van de bedoelde explosies afkomstig is. EEN ERNSTIGE MISDAAD UIT 1919. Voor de rechtbank te Middelburg is giste ren onder zeer groote belangstelling van pu- bliek uit Middelburg en Vlissingen behan- deld de zaak tegen den 33-jarigen A. F.-I., werkman te Middelburg, die kort geleden we gens aanranding van en poging tot moord op een klein meisje is veroordeeld tot 10 jaar ge- vangenisstraf, en wien nu ten laste was ge- legd, dat hij on 31 Augustus 1919 te Vlissin gen Dingena Burgmeijer van het leven heeft beroofd door haar met een mes in den buik te steken, subsidiair dat hij haar zwaar lichame- lijk letsel heeft toegebracht, waarop de dood is gevolgd. Bovendien werd hem ten laste ge- legd, dat hij, eveneens on 31 Augustus 1919 te Vlissingen Johanna Maria Geers met een mes een ernstige blcedende wend in de buik- streek heeft toegebracni.. Als eerste getuige werd gehoord E. A. v.d. Abeele, wonende te Amsterdam, die verklaar- de destijds in de Scheldestraat te Vlissingen te hebben gewcond. Zij heeft den aanrander van haar woning uit gezien en ook het steken van mejuffrouw Burgmeijer. De dader ging weg in de rich ting van de Keersluis. Zij heel, de aangerande hoofen gillen. Bekl. zegt zich niet te herinneren wat er gebeurd is. De tweede getuige, J. M. Geers, thans gehuwa en wonende te Rotterdam, her- kent beklaagde vooral aan zijn gang als de perscon die haar aanrandde. Zij zegt zich niet te kunen vergissen. Bekl. kan niet meer zeggen of het juist is. De president wees er bekl. op, dat hij voor den rechtercommissaris heeft bekend Spr. liet die bekentenis yoorlezen, waarin staat dat hij in de Scheldestraat twee vrouwen gestoken heeft, hij is doorgeloopen en met de tram naar Middelburg gegaan. Het mes heeft hij later in het Kanaal geworpen. Beklaagde weet nu van dit alles niets meer en trekt steals de schouders op. Op een R-ag van den officier van justitie zegt getuige niet te kunnen verklaren of be klaagde onder den invlccd van sterken drank verkeerde. Getuige K.-Aka, ambtenaar der posterijen, verklaarde dat mej. Burgmeijer destijds bij hem inwoonde. Getuige geeit inlichtingen over de plaatselijke toestanden in de Schel destraat. Van het eigenlijke gebeurde heeft hij niets gezien; wel verklaart hij, dat mej. B ernstig gewond was, dat zij bij hem aan huis is verpleegd en daar ook is gestorven en dat het lijk later door den commisearis van politic in beslag is genomen. De echtgenoote van den vorigen getuige geeft ook inlichtingen over de plaats van bun huis; mej. B. was even uit geweest; toen werd er gebeld en was de aanslag reeds ge beurd. Mej, B. werd binnengebracht en toen getuige haar de kleeren, die doorstoken wa- ren, uitdeed, bleek zij deerlijk gewond te zijn. Na 5 dagen is mej. B. overleden. De heer J. F. Visser, directeur van het huis van bewaring te Middelburg, zegt, dat bekl. hem het eerst heeft bekend aeze misdaden te hebben gepleegd, volgens zijn zeggen omdat hij toch de gevangenis in moest en dan te veel wroeging zou hebben ova* zijn daad. Bekl. zeide geen bijzonderheden van het ge beurde te kunnen mededeelen. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. Duivis uit Vlissingen, die mejuffrouw Geers heeft behandeld. Hij verklaarde dat de haar toegebrachte verwonding zonder bijkomende omstandigheden niet doodelijk behoefde te zijn. De steek kan zijn toegebracht met een mes, zooals ter zitting aanwezig, of met een iets kleiner model. Bekl. zegt, dat zjjn mes er een was als het getoonde. De tweede deskundige, dr. Hulst uit Lei den, geeft inlichtingen over de doodsoorzaak bij mej. B. en zegt, dat de wond bij de over- ledene kan zijn toegebracht met een mes als bovenbedoeld. De officier van justitie, mr. baron v. d. Feltz, eischte wegens doodslag en mishande- ling 10 jaar gevangenisstraf. Bekl., die geen verdediger had, zeide nog, dat hij wel gestoken heeft, maar slechts „uit aardigheid", hij had niet de bedoeling de vrouwen en mishandel'en. Uitspraak 30 December. A KORTE BERICHTEN. Mr. E. J. Dorhout Mees, rechter in Lie Haarlemsche rechtbank, is, 64 jaar oud, over leden. Provinciaal iiiouws UIT WARMENHUIZEN. Ged. Staten hebben aan betrokken autori- teiten lateni weten, dat het in hun voornemen ligt, de openbare school te Haringhuizen op te heffen. De ^fdeeling van het N. O. G. in het ressort Schage nbssloot Ged. Staten te verzoeken, niet tot opheffing over te gaan' en bij de belanghebbsnde ouders er op aan te dringen, dit eveneens te doen. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. A.s. Zcndag zal voor het eerst een autobus rijden van den Heef naar Binnen voor hen, die den kerkdienst in de Herv. Kerk willen bij- wenen. De bus zal afrijden van de pastorie in Egmond aan den Hcet en na den dienst ook de passagiers weer terug brengen. Een en angler geschiedt op initiatief en gedeeltelijk voor rekening van kerkeraad en kerkvoogdij der Herv. Gemeente. Stadsnieuws. KERSTGAVE VOOR WERKLOOZEN EN BEDEELDEN. Onze verantwoording wijst al een aardig bedrag aan. Volkomen is daarop van toepassing, wat een der gevers bij zijn bijdrage heeft ge- schreven, nl.: histeinmend met de Raadsbe- slissing, mag toch no vooral particuliere steun niet adder blijven. In deze verantwoording kunnen de vol gende bijdragen worden cpgenonien: Alkmaarsche Courant f 100.—. Dr. D. M10.—. II 5 N. N50.—. W.K25. G. G. 10.— J-H. 2.50. Gl._ G. S K. (met den wenscb, dat het B. A. de gelden gebruikt over- eenkomstig de verzoeken van de vakcentrales en het door de Soc.-dem. geamendeerde voor stel) 5.— 10, Totaal 219.50. VOOR HET CENTRAAL NEUTRAAL ZIEKENHU1S. Ij>e raad te Kcedijk besloot gistermiddag, op voorstel van B. en W., gedurende 10 jaar, in de exploitatiekcsten van het te stichten Cen- trale Neutrale Ziekenhuis, 300.— bij te dra- gen. Het gevraagde bedrag was 457. Met het oog op den nijpenden financieelen toestand, hadden B. en W. gemeend geen hoo- ger bedrag te kunnen voorstellen. De raad te Bergen besloot gistermiddag tot aanh'ouding van't verzoek om dit na het vaststellen van de begrootrng te behandelen Van Bergen wordt een bedrag van /871. gevraagd. ONS RAADSVERSLAG. In ons raadsverslag staat, dat de heer Westerhof mededeelde, dat de communisten in Amsterdam voorstelden f 5 te geven. Dit moet zijn, dat de communisten voorstelden 10 te geven, terwijl er "n interfractioneel voorstel was om f 5.te geven. SCHOTSJESLOOPEN. Bij het schotsjeslcopen op een sloot achter de R. K. U.L.O.-schooi aan den Nieuvvlandef- singel is gistermiddag de 12-jarige leerling Cor L., uit de Tuindwarsstraat, tot zijn hals in het water gezakt. Een der werklieden bij den nieuwbouw aan de school haalde hem er nog al gauw weer uit. POLITIENIEUWS. De minister van Justitie brengt ter kennis en waarschuwt, dat volgens bericht van den Nederlandschen gezant te Madrid, zich we- der gevallen hebben voorgedaan. waarbij van uit Spanje pogingen tot oplichting van Nederlandsche onderdanen gedaan zijn, door het schrijven van brieven met bedrie- gelijke voorsteliingen door z.g. Spaansche schatgravers. Ditmaal wordt aan de geadres- seerden medegedeeld, dat een familielid in Spanje overleden is, wiens vrij belangrijke erfenis oeschikbaar komt; voor de afwikke- ling van eenige formaliteiten is echter nog een klein bedrag benoodigd hetgeen men wanneer men den eersten brief beantwoord heeft in 'n nader schrijven verzocht wordt over te maken. Gevallen zijn bekend uit de gemeenten Baexum en Beeigummermolen, terwijl de schatgravers ook een deel van Gelderland tot hun aroeidsveld gekozen hebben. De Commissaris van Politie, afdeeling< D te 's-Gravenhage waarschuwt tegen het aangaan van relaties met S, H Nijhuis (adres te 's-Gravenhage, was Riiswijksche- weg, doch hij is thans vermoedelijk naar Rot terdam verhuisd'), en N. A. v. d Schouw, Noordwal 49, te 's Gravenhage. Zij doen groote bestellingen, vnl. bij landbouwers; betalingen bliivtn achterwege. Ook tracht Nijhuis waardeloaze „Wabash" aandeelen te verzilveren. De Commissaris van Politie, afdeeling D te 's Gravenhage waarschuwt tegen het aangaan van relaties met de N. V. „Pallan- tis", Anna van Hannoverstraat 30 of Konin- gin Sophiestraat 12, aldaar. Genoemde „on- derneming" ontbiedt sollicitanten naar betrek- kingen, op briefpapier, waarop o.a. een groot fabrieksgebouw voorkomt, hetwelk echter slechts in de verbeelding van de „leiders" der vennootschap bestaat. ^/an de sollicitanten wordt verlangd het nemen van 1000 tot 5000.aandeelen, hoewel het geheele go- storte kapitaal, volgens eigen opgave in het Handelsregister, slechts 5000.-^ bedraagt. In de zaak zijn betrokken de bekende E, D. de Munck en J. F. v. d- Boomen, tegen wien reeds herhaaldelijk is gewaarschuwd. De Commissaris van Politie te Alkmaar verzoekt bekend te worden gemaakt met de herkomst van twee katten: een zwart met witte borst en pooten; een zwart met witte velkken aan den* buik. DE MOLLEBOONEN. Men schrijft ons: D'r was gusteroavend weer 'n vergoaderen van old-Gronnegers in ,,'t Woapen van Heemskerk". 'n Spreker was d'r dit keer nait, 't was nou aan de Ieder. zuls overl oaten om gezellighaid te brengen. En dat is oareg nuver lokt. Meneer Janssonius lcwam twei moal op de proppen, Mevr. Bosch druig veur „Abd-el-Kaaer" ('n haile pres- toatic om zoo'n laank stck uit joen jonge joa- ren te onthollen) en juffr. Harting kwam mit 'n verhoal van 'n Atjehsche soldoat en even loater zong zai ook nog 'nstokje. Juffr. van Vierssen en Slotboom Jr. gavven weer me- zie'" alles mit nander 'n oarige oavend. En dou kwam d'r nog wat, dat we nog n:eerder had hebben en woar al voak noar vroagd wuir: dansen. In't begun gong't nait haard, moar dou ze ainmoal de smoak d'r van te pakken harrgn, gong 't Van 'n laien dak. Henk Slotboom nam de la;ding van 't dansen en't gong horn hail goud of. Bie't slocten har dr. Elemoa :'n hail liessie noa te goan van menschen dei heur best doan harren veur dizze vergoaderen. Hai bedaank- te heur allemoal svok veur stole op 'n menair zooals we dat van hom gewoon binnen. HET SLUITINGSUUR. Naar aanleiding van de in het adres der cafehouders opgenomen mededeeling, dat verlenging van het sluitingsuur door politie- autoriteiten zeer spaarzaam wordt uitgereikt, verzoekt men ons de volgende mededeeling te willen plaatsen. Van October 1924 tot 4 Juli 1925 (toen het sluitirgsuur op 12 uur werd gesteld) is op verschillende aanvragen 686 maal ver gunning vcrleend, verdeeld als volgt: 327 maal tot 12 uur, 112 maal tot 1 uur, 139 maal tot 2 uur, 60 maal tot 3 uur, 22 maal tot 4 uur en 26 maal onbepaald (bruiloften). Van 4 October 1925 (toen de vervroegde sluiting weer ingevoerd werd) tot heden is 213 maal vergunning verleend en wel 130 maal tot 12 uur, 21 maal tot 1 uur, 31 maal tot 2 uur, 14 maal tot 3 uur, 7 maal tot 4 uur en 10 maal onbepaald (bruiloften). Blijkt hier eenerzijds uit, dat de po'itie- autoriteiten, voor zoover het in hun macht ligt, niet onwillig zijn vergunning te ver leenen, anderzijds doet dit staatje toch ook duide'ijk zien, dat Alkmaar uit zijn sluitings uur groeit en dat er hier inderdaad behoefte aan meer bewegingsvrijhcid bestaat. BEKENDMAKING. De Directeur van den Gcmeentelijken Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe- middeling maakt bekend, dat op heden de volgende werkzeekenden bij zijn dienst zijn ingeschreven. 1 bakker, 1 leerling-bankwer- ker, 2 betonwerkers, 7 boerenarbeiders, 1 bouwk. opzichter, 6 chauffeurs, 1 deksorteer- der, 1 drukker-zetter, 2 elsctricens, 1 fund :e- ringwerker, 24 grondwerkers, 7 kantoorbe- dienden, 5 kleermakers, 2 klinkers, 1 letter- zetter, 1 loopknecht, 1 mach. houtbewerker, 1 machinist-stoker, 5 magaziinbedienden, 20 metselaars, 1 meubelmaker, 31 opperlicden, 3 pakhuisknechts, 1 plaatwerker, 31 schilders, 3 schippers, 1 schoenmaker, 2 sigaiensor- teerders, 24 sigarenmakers, I sigarenkisten- plakker, 5 smeden, 2 steenbikkcrs, 1 stoker, 2 straatmakers, 4 stukadoors, 2 suikerbewer- kers, 39 timmerliedcn, 4 tuinliedcn, 3 voe- gers, 1 wagenmaker, 1 werkster, 1 winkelbe- a'iende, 1 zadelmaker en 115 losse arbeiders. Plaatsingen in de afgeloopen week: 1 met- sdaar, 1 aank. achilder en 37 losse arbeiders. Alkmaar, 19 December 1925. De Directeur, P. KIKKERT. ONDAGr a.s., 2 uur: .sua riiilllli Leden, Donateurs, Seiaoeakaarten, Tri bune- en verder Iste Rangbezoekers 2de Rang en Jongensrang MsfslasiferadS Esters angaisg. Telegraminen van heden. jeiteeluliik Qecorrigeercl. DE MINISTER-CRISIS. 's GRAVENHAGE, 19 Dec. Wij ver nemen dat de besprekingen over de Kabi- netsformatie door Dr. De Visser gevoerd nog steeds de vorming van een rechts ge- tint extra-parlementair kabinet betreffen DE NEDERLANDSCHE GE7 NT TE WEENEN GEOI-EREERD. WEENEN, 19 Dec. De Nederlandsche gezant alhier, jhr. mr. W. 'M. Van Weede Berencamp, die lijdenae is aan een nier- ontsteking, heeft gisteravond een spoed- operatie ondergaan, die gunsiig verloopen is. OPHEFFING INTERC5ALLIEERDE" CONTR6LECO MM ISSIE. PARIJS, 19 Dec. De „Matin" meldt uit Straatsburg, dat de intergeallieerde con- trolecommissie, die sedert*1918 te Karls ruhe werkzaarn is, wordt opgeheven. H1STORISCHE ANNEi DOTEN'" De heer'Legouve, lid der Academie te Pa rijs, verhaalde eens de volgende anecdote van zijn kamerdienaar. Eenige jaren geleden liet hij zijn bakker, zijn vleeschhouwer en zijn kruidenier bekend maken, dat hij een vertrouwd kamerdienaar noodig had. Er ineldden zich in eenen' dag vijftig sollicitanten voor dien post aan, waar- van hem echter gec-n een geschikt voorkwam. Op zekeren dag, dat hij juist zeer druk aan 't werk was in zijn studeerkamer, het was in den winter des namiddags vijf ure, klopt iemand aan de deur. Hij opent die. Men heeft mij gezegd, mijnheer, dat gij een vertrouwd bediende zcekt. Ja, en gij meent de man te zijn, die daartoe geschikt is? Gij hebt zeker de uitste- kendste getuigschriften naar ik vermoed, en gij hebt uw laatste betrekking tien jaar lang bekleed? Neen, mijnheer; ik kom pas uit de ge vangenis. Men schildere zich de verbazing van den heer Legouve, op het hooren van deze woor- den. Pas uit de gevangenis? Ja, mijnheer; ik had een vrouw lief, die geld van mij begeerde; zij drong er iederen dag bij mij op aan, om meer geld te hebben. Ik gaf haar alles, wat ik eerlijk verdiend had het was haar niet voldoende; om aan hare begeerte te voldoen, maakte ik mij aan diefstal schuldig, werd in hechtenis genomen, verhoord, de diefstal werd bewezen en ik tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld, die den vorigen Zaterdag is geeindigd. Houdt gij dit voor eene aanbeveling voor de plaats van een vertrouwd bediende? Ja, mijnheer, een man, die zijn goeden naam door een uur van dwaasheid verloren heeft, zal tegen iederc verzoeking op zijn hoe- de zijn en zijn best doen zijn goeden naatn terug te krijgen. Bovendien weet ik, dat ik in mijn hart een eerlijk man ben. In den toon van dezen man lag zooveel rechtschapenheid, dat de heer Legouve hem dadelijk in zijn dienst nam en er nimmer be- rouw over heeft gehad. E>e losgelaten turfite- ling heeft tegenwoordig de sleutels van het huis in bewaring, betaalt alle rekeningen en bezorgt alle inkoopen, en de heer Legouve zegt, dat zijn huishouding hem, sedert hij dien bediende heeft, een derde minder kost dan vroeger. De prins van Wales kreeg op zijn reis door Canada een prachtigen New-Foundlander ten geschenke. Op den overtocht naar Engeland vtrzorgde een scheepsjongen het dier, dat spoedig bijzonder aan hem gehecht was. Te Plymouth aangekomen, gaf de prins den jon- gen 5 pond sterling en nam zijnen hond me de, die echter zcodra hij daarvoor de gelegen- heid zag het pas verlaten schip wederom op- zocht. De hond wilde zich niet van den scheepsjongen verwijderen en men was daar- door verplicht den jongen naar Londen mede* te nemen. Na eenige dagen keerde de jongen, door de koningin ruim beloond, naar Ply mouth terug, maar er was nog geen dag ver loopen, of hij werd wederom aan het Hof ontboden. De hond weigerde alle voedsel en gebruikte niets, vocrdat hij zijn vriend weder bij zich had. Toen na den dood van koning Lodewijk XIV de heriog van Orleans optrad als regent voor den minderjarigen Lodewijk XV, liet hij zich een lijst voorleggen van de personen, die in de Bastille waren opgesloten. Hij gaf be vel dat alien, die niet wegens een ernstig mis- drijf gevangen zaten, onmiddellijk in vrijheid gesteld moesten worden. Onder dezen was een Italiaan, die 35 jaar in de Bastille had doorgebracht. De man was echter met zijn in- ■vrijheidstelling weinig gediend. De gevange nis, zei hij, had voor hem haar verschrikking verloren en wat zou hij in de maatschappij aanvangen? Zijn verwanten en vrienden wa ren of gestorven of kenden hem niet meer; van niemand had hij ondersteuning te wach- ten en horiger lifden zou zijn deel zijn. Dc regent gebood daarop, den Italiaan in de Bastille te laten, hem goed te verzorgen en vrijheid te geven om naar believen in en uit te gaan. Tot aan zijn dood is deman een vrijwillige gevangene gebleven. N i -•••}) I«~«

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2