i Mmm Iii en oiii de Iiooidstad. deelt belanghebbenden mede, dat de avond- markt op de Laat inplaats van op ZATER- DAG 26 DECEMBER a.s. zal worden ge houden op DONDERDAG 24 DECEMBER a.s. De Directeur voorncemd, D. 3CHENK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 19 November j.l., waarbij zijn vastgesteld: 1. eerie verordening tot wijziging der veror dering regelerule de aanstelling, het getal der Lesuren en de jaarwedden van het on- derwijzend personeel aan de Hoogere Hcinelsschool en de Handelsdagschool te Alkmaar (Gmeenteblad nr. 998); 2- eerie verordening tot wijziging der ver ordening tot regeling der belooningen van het onderwijzend personeel aan de Han- delsavondschool voor handels- en kan- toorbedienden te Alkmaar (Gemeenteblad nr. 999), en de besluiten van den Raad dier ge meente van 26 Maart, 1 October en 19 No vember j.l., waarbij is vastgesteld eene ver ordening, regeiende de aanstelling, het getal der lesuren en de jaarwedden van het onder wijzend personeel aan het Gymnasium te Alkmaar Gemeenteblad nr. 1000). Deze verordeningen zijn heden afgekon digd en liggen gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing, waar zij te- vens tegen betaling der kosten in afdruk ver- krijgbaar zijn. Alkmaar, 19 December 1925. .Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. speelde Wit 3934. Mag Zwart daar- na 39 spekn? Neen, want dan zou ge- vclgd zijn: 34—29 (23 34), 43—39 (34 43), 27-22 (17 -39), 38—33 (39 :28), 32 3 (4348), 3 25 en vangt de zwarte dam. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM No. S91 van 10H. DE BREE, Amsterdam. smi-L-d. uijj euaweu Nierkwa'.en bij vrcuwen treden vaak op na de geboorte van een kind. Op zulke tijd- stippen en ook bij vele andere lichamelijke j stoornissen, waaraan vrouwen onderhevig zijn, hebben de nieren veel te verdragen. Vaak verzwakken deze overwerkte organen hierdoor, en dit veroorzaakt verschijnselen, die licht verward worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duizelig- heid, hoofdpijn, urinestoornissen, blaaskwa- len, pijn in den rug en de zij den, rheumati- sche aandoenirgen en waterzuchtige zweliin- gen kunnen alle ontstaan, als de nieren het bloed niet behoorlijk zuiveren. Grijp in bij het eerste tee ken van nier- zwakte. Gebruik Foster's Rugpijin Nieren Pillen, zij versterken de nieren, kalmeeren de blaas en dragen zorg vocr de zuiveMng van uw, bloed. Zoodoende worden ernstige kwa len als spit, ischias, rheumatiek, waterzucht, steen en nier-. en blaasontsteking overworn en. Doch herinner u, dat het gemakkelijker is deze kwalen te voorkomen dan te genezen. Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Foster's Pillen te gebruiken. Let op de verpakkimg in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar- door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Zwart. 7 schijven op: 8, 9, 13, 16, 20, 25, 30 en dam on 12. Wit. 10 schijven op: 17, 21, 3, 27, 29, 33 34, 38, 39, 44. Een prachtcntleding. In onze vclgende rubriek geven wij de op lossing. CLXI. De groote brand; een extratje; werkverschaffing. Dat spreekt we! van zelf, dat de laatste da- gen het onderwerp van gesprek hier geweest is de groote brand bij dc „Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij". Niet adeem om- dat branden van beteekenis, dank zij de waaK- zaamheid en vlugheid van de Amsterdamsche brandweer, in latere jaren bijzonderheden v. geworden in deze stad, maar oolc omdat zuik een geweldige sclieepsbrand en dan nog wel bij genoemde maatschappij in geen jaren he Tt plaats gehad. De laatste van dien aard, aldus is uit het geaenkboek, uitgegeven bij het 50-jarig bestaan der beroepsbrandweer, ge- bleken, had plaats in 1883 op de toenmahge Marinewerf. Dit jaar is wel een „pech"-jaar bij de scheepsbouwmaatschappij geweest, want eeni- ge maanden geleden ging aan dezen sc^eeps- brand vooraf die van een der groote Werk- locdsen van Werkspoor, wel is waar een lan der lichaani, doch beide belangrijke nijver- heids-ondernemingen houden innig verband e zijn in elkanders onmiddellijke nabijbeid gelegen. Ik behoef over het onheil, dat nu heeft plaats gehad, natuurlijk niet meer in bijzon derheden te treden, ge weet er reeds alles van, maar wel dient tocii even aangeteekend dat degenen, die het werk van de brandweer heb ben bijgewoand, verbaasd hebben gestaan over het doorzettingsvermogen dier mannen onder de moeilijkste omstandigheden en vol bewondering waren over het feit, dat zij een belangrijke in de nabijheid van de vuurzee zich bevindende werkloods wisten te redden; van verschillende zijden is mij verzekerd, dat het een kranig stuk werk is geweest en de roem van het brandweercorps er weder danig door verhoogd is. Ik twijfel er geen oogen- blik aan dat zulks zoo is, aangezien ik zoo tallooze maleb heb kunnen zien, waartoe die mannen in staat zijn zij hebben d^ eer van Amsterdam, en men mag gerust zeggen die van geheel het land, weder lioog gehouden. Maar deze brand heeft toch opnieuw bewe- zen hoe zonderling het is, dat in een zoo be- volkt' stadsdeel, in zu.k een dicht-bebouwOe omgeving als de Eilanden nu zijn, nog een dergelijke industrie bestaanbaar is. Natuur- lijkerwijze is zij er gegroeid. Door alle eeuwen heen was dat deel van Amsterdam't scheeps- bouwdeel van deze stad. De wateren in die buurt eigenden zich voor een dergelijke nij- verheid; de Oost-Indische Compagnie, de Aa- miraliteit, later de Marine, hadden er '-aar scheepsbouwterreinen een Czaar Peter heeft er in de 17e eeuw gewerkt, en oude prenten getuigen nog aan het nageslacb van den bloeienden scheepsbouw van "Amsterdam. Begrijpelijk is oolc geweest, dat de groot-in- dustrieen, die er nu gevestigd zijn en die zco- veel tot den bloei van Amsterdam hebben bij- gedragen, daar gevestigd werden, want men hee.'t zooveel jaren geleden zeker niet kunnen bevroeden, dat dc tonnenmaat der schepen van dien aard zou worden, dat men op de hel- lingen ginds op Kattenburg die moderne zee.- kasteelen niet zcu kunnen bouwen, omdat men ze dan niet door de Oosterdoksluis zou kurnen krijgen in het open IJ. Want hoe ho- peloos heeft men Amsterdam aan dien kant toch bedorven door die afsluiting van ons groote vaarwater en die Oosterdoksluis plus spoorwegbrug, waarover gansch den dag door de treinen zich spoeden varf en naar het Cntraal-Station, dat voor altijd, mag men vermottdelijk zuchten de geweldige sta-in- den-weg geworden is. Dat men zulks gevoeld heeft, blijkt uit het feit, dat de nieuwe scheepsbouwwerf aan^len overkant van het IJ is gebouwd. Onder de hoog-conjunctuur der na-den-oorlog-jaren heeft men gehoopt, dat men daar de reusach- tige schepen zou kunnen bouwen, waarvan in onze haven de „Limburgia" en „Brabantia" van den Kon. Holl. Lloyd hoe kort slechts! de typen zijn geweest. Jammer genoeg, er is nog geen aanleiding geweest daar een der- gelijk groot schip op stapel te zetten, doch er bestaat mogelijkheia, dat men er nu het nieu- w schip zal gaan bouwen, hetwelk het juist door het vuur vemielde vaartuig zal moeten vervangen. Doch de tijden, welke den bouw van groote schepen zullen worderen en daar- dcor de nieuwe werven aan den overkant de- finitief zullen moeten dienstbaar maken in plaats van de tot dusverre gebruikte op Kat tenburg, schijnen, helaas! nog verre. Toch heeft de brand, die nu gewoed heeft, misschien dezen goeden kant, dat hij de werk- loosheid te Amsterdam althans eenigermate zal kunnen doen verminderen, omdat de bouw van het schip, dat het verbrande zal moeten vervangen, een aantal werkkrachten zal vor- deren, waaruit men dan zal mogen concludee- ren, dat er zelfs aan zulk een ramp nog een goeden kant zal te vinden zijn. Want van die chronisch geworden kwaal, welke werkloosheid heet, zijn we hier nog evenmin af als overal elders en nog steeds moeten duizenden worden uitgetrokken om degenen, die onder de onnatuurlijke economi- sche omstandigheden lijden, te hulp te komen. En zulks blijft met groote moeilijkheden ge- paard gaan, omdat de werkloozensteun nog altiid aanleiding geeft tot misbruiken van de genen, die het gemakkelijkeii vinden uit den sladsruif wekelijks zooveel op te strijken, zon- der moeite te doen weder door arbeid in de be hoef ten van hun gezinnen te voorzien. Eigen- aardig blijft daarbij, dat men in. den gemeen- teraad altijd weer mede-bestuurders der stad vindt, die laat ons aannemen met de beste bedoelingen bezieid door ondoordachte voorstellen in de hand werken het optreden dergenen, die het het allergemakkeiijkst ach- ten ie teren op den van overheidswege te ge ven onderstand. Dat is dezer dagen gebleken bij de behandeling der gemeente-begrooting, die ge moet er niet al te verbaasd over staan! nog maar steeds voortduurt, waar- door men haast zou gaan denken: „of de Raadsleden hebben zooveel van hun tijd te missen, dat het er voor hen niet erg op aan komt hoe lang zij begrooten moeten, oc het preseniiegeld is van dien aard, dat langduri- ge vergaderingen hun lang niet onwelkom zijn". Hoe dat zij, over die werkloosheid en de uit- keeringen dientengevolge zijn heel wat „boo- men opgezet" en heel wat voorstellen gedaan. Ik zeg nog eens:.allemaal misschien uit een goed hart, doch niettemin ondoordacht, maar tevens zoo suggestief-werkend, dat zelfs B. en W. er ten slotte door bei'nvloed werden en er een,eindje in mede gingen doen. Er waren voorstellen om in de Kerstweek voor gehuwden, die werkloosheidssteun, onder welken vorm dan ook, trokken, een extra be- drag van tien gulden uit te trekken en voor ongehuwden vijf gulden, of om dat bedrag voor gehuwden overeenkomstig de behoefte van het gezin te bepalen op hoogstens vijf gulden en voor ongehuwden op een rijksdaal- der. Op zich zelf natuurlijk voorstellen getui- gende van liefde voor den mede-mensch, wien men in dit barre jaargetiide gaarne een extratje wilde verschaffen. Maar, aangezien een dergelijke uitgave te beduiden zou hebben eenige duizenden guldens extra uit de open- bare kas, zou aannemen er van beteekend hebben: een niet onbedenkelijk „preceder.t scheppen", terwijl bovendien de twee voorstel len uit den aard der zaak in een omgeving als een gemeenteraad van dezen tijd, en nog wel eep Amsterdamsche, een politick tintje kre- gen. Van die voorstellen is dan ook niets terecht gekomen, maar B. en W. stelden zelve voor in de Kerstweek alle uitkeeringen aan onder- steunde gezinnen te verhoogen met 25 pet op grond „dat werkloozen gedurende de a.s. feestdagen nog moeilijker gelegenheid zullen hebben iets te verdienen", een redeneering, die weinig steekhoudend lijkt, wanneer men weet, dat de verdiensten van werkloozen van den door de overheid te vcrleenen steun wordt af- getro' ken. Misgunnen zal zeker niemand die 25 pCt. Kersto-ave aan alle ondersteunden, die zulks ten voile verdienen, omdat de droeve maatschappelijke omstandigheden hun dwon- ren zal, schept toch een gevaarlijk „preoe- dent" en toont voor de zooveelste maal, hoe moeilijk het is om met betrekking tot deze eco- nomische aangelegenheid steeds den juisten v/eg te blijven bewandelen. Het ideaal is zeker werkverschaffing op groote schaal, waardoor tegeliikertijd honder- den handen aan het werk kunnen worden ge- steld, doch zulk een ideaal is niet zoo gemak- kelijk te verwezenlijken in een stad als deze, die met het uitgeven van millioenen toch steeds voorzichtig moet zijn en in de latere jaren, met name door de Onderwijswet, op ge weldige onkosten van allerlei aard is ge- jaagd. Dat onderwiis vordert millioenen en als de teugels niet wat strak gehouden wer den, zouden zulks is ook bij de begrootings- debatten gebleken de voorstanders van het bijzonder onderwijs nog heel wat meer uit de stedelijke kas voor hun scholen willen ver- gen. Daardoor en door nog meerdere eischen op verschillend gebied, lean aan werkverschaf fing, die productief werkt, niet zooveel geof- ferd worden als het Dagelijksch Bestuur der stad anders gewettigd zou vinden. En toch zit men niet stil. De kwestie van den tunnel onder het IJ is geenszins van het programma, integendeel, er zullen nog eenige duizenden voor voortgezet onderzoek tot verwezenlijking van een zoodanigen verkeersweg worcVn ge- vraagd, en voorts zijn in studie plannen voor verbetering der toestanden in de een paar jaar geleden geannexeerde nieuwe gedeelten, waar de bewoners tot dusverre nog niet veel bemer- ken van de zegeningen der plaats gehad heb- bende annexatie. En in die plannen komt ook voor den aanleg van een groot bosch van niet minder dan 500 H.A. over hef IJ. Het huidige geslacht zal de genoegens daarvan niet bele- ven, maar dat neemt natuurlijk niet weg, dat een dergelijke aanleg in de verre toekomst voor Amsterdam een zegen zal worden, om dat deze stad ten aanzien van natuurschoon in de onmiddellijke nabijheid te veel misdeeld is. Hoe spoediger men zal kunnen besluiten tot den aanleg van zulk een bosch des te beter omdat daardoor althans gedurende langen V dan velen werk zal kunnen worden ver- schaft. Een zoodanige werkverschaffing zal heel wat nuttiger effect hebben dan alle steun uitkeeringen aan werkloozen en ex-tra-giften in de Kerstweek, hoe edelmoedig op zich zelf een daad, als die waartoe men "juist besloten heeft, ook wezen moge. SINI SANA. StarisnioNws. SPOORWEGPERSONEEL. (Vervolg). Vo'or het debat gaven zich twee aanwezigen op, n.m. de heeren Brouwer en v. d. Horst. Brouwer (gesalarieerde bestuurder der N. S.) zegt van Cramer gehoord te hebben dat hij zich met zijn organisatie op een breeder standpunt wil plaatsen. Uit de Ned. Vereeni- giny dat dan niet? Daarvoor behoeft U zich met af te scheiden, want dat kan geen ander nut hebben als de verdeeldheid onder het personeel nog grooter te maken. U had werke- lijk geen betere propagandarede kunnen hou den, als dat wij dat moesten doen voor de N V. (V. d. Horst roept: „Zeer juist". Wij heb ben getopnd op een breeder standpunt te wil- len staan, toen wij, om voor de fusie Bans, N. B. en onze organisatie los wilde maken van het N. V. V. en niet eerder over aansiui- fing naar een vakcentrale zouden spreken, al- Vorens 86 pCt. van de leden der nieuwe orga- n.oatie zich voor die aansluiting zouden uit- gesproken hebben. Men heeft echter niet gewild. Van het loonraadswerk door ons gedaan, w^t U wel iets, maar toch niet alles, anders haa U toch moeten weten dat wij schorsing der beraadslagingen gevraagd hebben, om dat men van het loon der vierde klassen af wilde trekken, van de eeste loonschaal. Daar waren wij op tegen, althans onze medewerking gaven wij daaraan niet. Het succes daarvan was een verhooging van pl.m. 10 per j^ar voor de lste loonschaal. Cra mer heeft gezegd, dat het van ons een tacti- Khe tout zou zijn geweest, om niet eerst het R. d. V. met haar verslechteringen te aan- vaarden, alvoi'ens aan de loonen te beginnen. De C. B. heeft makkelijk praten, met hun nog Heine !cdeti-c .ntal. De N. V. heeft echter veel meer verantwoording, dus moet daar ernstig rekening mede houden. Cramer wil de egale weg af, zegt spreker, doch moet Hj dat dan doen, door de „Eenheid" nog kleiner te maken. Neen, wij moeten onze vereeniging nog grooter en sterker maken, eerst dan zui- len wij successen kunnen boeken. Wat het „Rechtskundig advies" aangaat, oo.c dat is niet in orde bij de N. B. Spreker wijst in dit verband naar het ongeval aan het Willemsnarkwegstation te Amsterdam, de rangeerder, welke bij het ongeval betrokken was, kon geen advies of hulp van de N. B. bekomen, de man is foen bij ons gekomen en wij hebben hem een advocaat toegewezen. Het kan ook niet anders. de contribute is veel te laag gesteld bij de N. B. Wij hebben een flinken kas, dus laten de menschen bij ons komen, daar zijn hun belangen veilig. Spre- k wil hiermede besluiten. Als tweede debater kriigt de heer v. d. Horst (lid der N. V.) het woord, welke be- gint met te zeggen, dat hij met het geen Brouwer hier gezegd heeft, natuurlijk ac- coord kan gaan, doch dat hij even wenscht tp wijzen op de opening van de voorzitter, waar deze spreekt over de kameraadschap onder het personeel en dat die er komen moet. Ik zou zeggen dan moet het bestuur der C. B. zich niet schuldig maken aan dergelijke vij- andschap, cok tegen zijn persoon, want dan zijn wij op de verkeerde weg. Verder verwon- dert het mij, dat hier voor het meerendeel N. V. leden aanwezig zijn. Wat de „eenheidsbe- weging aangaat, het volgende: Den heer Lind (commies) welke zich daar bizonder voor geinteresseerd heeft, komt nu niet eens hier, omdat, zooals hij persoonlijk tesren mij zegt: „die menschen in de Centrale Bond het onmogelijke najagen". In c,:t ver band wil s-jreker nog- even wijzen op een ma nifest, welk door het voorl. Eenheids-comite uitgegeven is, welke inhoud mijn inziens al bizonder reactionnair is, als ik het goed be- grepen heb. Bijvoorbeeld de Eenheidsbond, als ze er komt, wil geen bezoldigde bestuur- ders en ook niet, dat die bestuurders p'aats nemen in ooenbare Hchamen, zooals Eerste en Iweede Kamer. Onze menschen mogen dat wel, want dat is irmers in het belang van het 2 JoorwegpersoneelOok wil soreker no? even wiizen op het .persbericht, waarin ook de C. is. net joonraaawerk* aanneemt, behalve" de personeelraad, dat bevreemd hem bizonder. Waarom of hij nu lid van de C. B. moet wor den, heeft hij hier hedenavond nog niet ge hoord. In zijn vereeniging speelt de partijpoliiiek geen hoofdrol, dat moet men hem maar eens bewijzen (spreker wilde dit althans zeggen, doch zei per abuis, dat zij in zijn vereeeni- ging verpolitiekt waren). De bondsvoorzitter Cramer begon eens te lachen en riep: „ja juist, dat is nu eens een eerlijke bekentenis van U. De afdeelingsvoorzitter antwoordde v. d. Horst op hetgeen deze van zijn opening ge zegd heeft, n.m. op kleinigheden door v. d. Horst genoemd, zal ik niet ingaan, echter wel op hetgeen v? d. Horst meende te moeten zeg gen, mogelijk op zijn persoon, omdat ook hij, een veeg uit den pan kreeg. Ik wil dan wijzen op de vriendschap, welke reeds vroeger fusschen ons bestaan heeft toen wij nog leerling waren en op de houding wel ke hij nu tegen mij aanneemt, mogelijk is dat ontstaan door dat van ons ieder, toen wij be- dankten voor de N. V en lid waren van „de Voorzorg". 3.50 a 4.00 zijn ingehouden van ons opgespaarde geld, dat heeft natuur lijk kwaad bloed gezet, als men dergelijke dingen tegenover eigen collega's goedkeurt. v. d Horst verzekert dat hij de voorzitter niet bedoeld heeft. De heer Cramer beantwoord de beide spre- kers, welke meenden te moeten debatteeren, dat de N. V. zoo niet in geBreke, dan toch bui- tengewoon voortvarend is geweest in den loonraad, dat het een ernstige fout tegenover het personeel is geweest, dat zij niet eerst het R. a. V. behanaelde, dit zelfs onmogelijk maakte. Uw D. B. lid v. Braambeek heeft dit zelfs eepigszins toe moeten geven. Het stand punt van Uw organisatie is ons niet breed ge noeg, doordat zij te veel vast zit aan de poli- tieke partij, waardoor onze vakbelangen in het gedrang komen. Spreker toont dit met verschillende feiten aan. U moet niet steeds praten over de N. B., want daar hebben wij ten slotte niets meer mee uit te staan. Ook is de C. B. niet aangesloten bij het A N. V.; einde December loopt het verband met de N. B. af. Dat moest Brouwer toch weten. Yervolgens gaat ons het werken van Uw or ganisatie niet vlug genoeg en daarom willen wii de knuppel niet in onze organisatie halen, door de partij politiek er bij te sleepen. De N. V. roept steeds de hulp in van de S. D. A. P. Geen enkele andere partij kan iets voor haar dcen, dat staat als een paal boven water. On ze belangen in de C. B. worden niet aan een en de zelfde partij geofferd, in de Kamers, zoo noodig richten wij ons, tot de geheele volksvertegenwoordiging en zoo moet het ook, omdat onze leden verschillende inzichten heb ben, inzake het regeeringsbeleid. Wat het rechtskundig advies aangaat, daarvan krijg ik van Brouwer zwart op wit, want ik ontken het ten eene male, dat zooiets bij ons plaats gevonden heeft. Ik hield hier dus geen propagandarede voor de N. V., integendeel, dat zou ook on mogelijk kunnen, om de door mij reeds ge noemde redenen, doch wel voor de Centrale Bond van Spoor- en Trampersoneel, waar iedereen, onverschillig, welke inzichten U heeft, plaats kan vinden, tot ons aller vol- doening. Tot U, v. d. Horst, zou ik dit willen zeggen: U schijnt niet te begrijpen, wat het is „Neu- traal" in de vakbeweging, dat beteekent al- leen dat wij de partij politiek of Godsdienst uit onze organisatie houden, in het directe be lang van de werknemers zelve. Ik heb U toch, geloof ik, duidelijk uiteengezet, waarom of U in de Centrale Bond georganiseerd moet zijn? Uwe vergissing daarstraks was zeer s. juist op haar plaats. Uw leden worden geheel verpolitiekt. Uw opmerking over het persbe richt was niet juist, althans in de pers is het woordje „Iiever" immers in de origineele brief is het niet vergeten (hier is hij.). Dat is dus heel iets anders, nietwaar? Brouwer en v. d. Horst krijgen dan nog gelegenheid voor hun repliek, waarvan bei de gebruik maken, door aan te toonen, dat het de N. V. ernst was met haar voorstel om zich los te maken van het N. V. V. Dat de N. B. in den loonraad nagelaten heeft om het grondloon op hooger plan te brengen. Spreker vraagt of de N. V. aan partij-politiek doet, als zij met de S. D. A. P. samen werkt. Wij werken alleen maar samen zonder meer. V. d. Horst wijst nog even op het bezetten van functies in openbare lichamen. Men mag die bestuurders niet beknotten in hun be- wegingsvrijheid, want het is een belang voor het personeel, als zij in die lichamen plaats kunnen nemen. Tot slot zegt spreker, dat hij vroeger ook een tegenstander is ge weest van de fusie, hoe Bond N. V., doch dat hij nu blij is, lid van de N. V. te zijn, want dat is de betse organisatie voor ons. Na enkele opmerkingen en vragen van eenige personen, krijgt den heer Cramer ge legenheid om het slotwoord uit te spreken, gezien 'het sluitingstijd wordt. Spreker constateert dan, dat Brouwer hem, zwart op wit. het geval „Willemspark- station" zal opzenden. Het werken of liever het niet werken van de N. V. in den loon raad. aan de corectie's, zal tcch niet door Brouwer worden toegegeven, daarvoor zit hij te vast aan zijn vrij-verbonden. Verder behoeft U niet zoo hoog te vliegen met Uw organisatie, v/ant niet alleen de geheele mo derne beweging is 10 000.000 leden achter- uit gegaan. doch ook Uw bond is met 4000 terug geloopen, want U had eerst 23000 le den en nu nog geen 19000. Over het geheel genomen is er nog een zeer groot deel werfe^ nemers ongeorganiseerd, omdat de men schen geen volrioening meer vinden .in de be- staande organisatie vormen. Men wordt laksch, bezoekt geen vergaderingen meer, koriom men leeft niet meer mee. Wat de fusie N. B. Bans en Uwe organi satie aangaat, kon de N. V. rovaal zijn met haar 80 pCt., want die meerderheid bestond immers al. Alleen in de oud-leden van Uw organisatie. ongeacht de leden uit de N B. en Bans, die op fusie aangestuurd hebben. Sperker wil besluiten met de vraag „gaan jullie nu werkelijk accoord met de verslech- teringen, welke ook Uw organisatie heeft moeten incasseeren. ondanks de tactiek van de groote bek (mond)? Het allerberoerste der drie voorstellen in de loonraad heeft men moeten slikken. De personeelraad, welke absoluut niets kan gevn aan het persorr-p' tighter de drie organisaties (coalitie) St. Raphael, P. C. B. voor li personeel Als daar nu eens cen eensgezinde organisatie aanwezig had ge weest. een die dc Partij politiek en Gods dienst buiten haar organisatie had gehou den, v/at hadden wij dan daar andere voor stellen gezien De directie zou zich dan nog we! eens bedacht hebben om ons maar steeds alles, stuk voor stuk af te nernen. wat zij ons in het jaar 1918 in den school heeft geworpen Spreker dankt de vergadering voor het aan .aehtig gehoor. waarna de voorzitter met een kort woord de vergade ring sloot tc 11 uur, met een woord van dank, voor het ordelijk verloop van deze avond. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1925. Op 20 December zal geopend zijn de apo- theek van mevrouw de Wed. P. A. F. Schou- ten. Verdronkenoord 121. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn ges'.oten van des avonds 8 uur (Zaterdags 10 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de naeMd'enct waTeenomen. Abdijsiroop Cieinenga JNicuws. DE AALVILLING AAN DE RIVIER- VISCHMARKT. Het bestuur van de afdeeling 's-Gravenha- ge der Nederlandsche Vereeniging tot Be- scherming van Dieren heeft zich met een adres tot het gemeentebesfuur gewend, waar in het zegt met instemming te hebben verno- men, dat door mevrouw E. Wittewaal-Man- ders en anderen bij den raad dezer gemeente is aangedrongen op maatregelen ter ophef- fing van de aalvilling aan de Riviervisch- markt. Ook zijnerzijds wenscht het bestuur voor noemd een krachtig protest te doen hooren tegen het schouwspel, dat elken Vrijdag ge durende den tijd van ongeveer acht uren op de Riviervischmarkt den voorbijgangers wordt aangeboden. Al moge het villen der palingen worden voorafgegaan door een afsniiden van cen der halswervels, zoodat van mishandeling van het dier niet gesproken kan worden, zoo is toch aldus adr. het afscheuren van de huid van het zicJi veelal nog kronkelende dier een zoo weerzinwekkend schouwspel dat het niet kan nalaten een uiterst v; -mwenden invloed uit te o Ten en op de kinderen, die zich om den paling koopman verdringen ten eir.de te missen van de naar hun meening ge- pleegde wreedheid. De propaganda onzer vereeniging, rnerkt het bestuur op, om aan het kind zachtbeid tegenover dieren in te prenten zal zeker nim- mer slagen, zoolang door het gemeentebe sfuur wordt toegelaten, dat het villen van die ren op aan den openbaren weg geschiedt. De afdeeling dringt derhalve met kracht erop aan, dat aar. den gewraakten misstand een einde zal komen. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Woensdanavond is naar de N. R. Crt meldt op den onbewaakten overweg bij den Elshof te Gaanderen, nemeente Doetinchem, een grcote vrachtauto door een trein gegrepen en vernield. De beide inzittenden, de heeren Van den Akker en Geven. uit Dinxperlo. wer den zwaar gewend oogenomen. De heer Van den Akker is een klein uur daama overleden; de heer Geven, wiens beide armen werden af- gereden, is in het ziekenhuis te Terborg op genomen. - Nader meldt men: De vemielde vrachtauto behoorde toe aan de f'rma Engels te Dinxnerlo en werd be- stuurd door den 26-iariofen C Geven. Mede- passagier was de 25-jarige A. T. A. v. d. Akker. De machinist van den trein heeft, zoo krach tig geremd, dat de Westinehouserem er door vernield werd. Niettemin was de stoot zeer hevig; stukken van de auto ziin ongeveer 300 meter verder terupmevonden. Het middendeel der auto lag 150 meter van het kruisount. Het oneeluk is gebeurd met den trein. die te halfnegen uit Doetinchem naar Winters- wiik was ver trokken. Het lijk van v. d. Akker, die ongehuwd was, is door de politic in beslag genomen. De overweg is door gebrek aan uitzicht zeer gevaarlijk. In een rapport van de Kamer van Koophande) is eenigen tijd geleden nog op dit gevaarlijke kruispunt gewezen. Over de behandeling van den zwaargewon- den Geven ontstond verschil van meening tusschen de aanwezige geneesheeren dr. Ju lius uit Doetinchem en dr. Ten Bosch uit Ter borg. Laatstgencemde wenschte overbrenging van G. naar Zutnhen. wat dr. Julius sterk ontried. De ernstig gewonde jongeman is foen naar Terborg vervoerd. Hier weigerde dr. Ten Bosch de aanceboden hulp van dr. Tulius. waaroo deze tegenover de politic ver- klaarde. dat hij zich slechts noodc en abso luut onvrijwillig terugtrok. NUL- EN KOOKPUNT. Hoewel ik daareven van een dame mocht verndmen, dat zij zich nu. begin December, reeds in het lastige bezit ziet gesteld van een stevig broedsche ionge Australorp-hen, staat toch de heele fokkerij op het nulpunt. Mis schien in de duivenwereld zelfs bencden nul. Bij de ervaren eluiveufolfker toch leefden de doffers reeds heel lang van de duivianen ge- 1 t d b sell hoi ma dee sp; de en set be£ gei liei ho dee toe all ins vei die teg she exe ste is m; du ge ge mi be kei he vr de na zii ve ve da si; sp w re te w uicicii lici^ccn iiu geueu- is loscekomen vanochtend Abdijsiroop ir een r-achtig werlcend kruidenmiddel bij bron chitis, -nfluenza, kink- hoes' en verkoudheid Het bevat geen vrr. dooverd* beslanddeeleo. Per fteich van 2V er«m (in koker) 11.50; *50 rem 17'5 0 V j Stc tl'c !K

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6