DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Denk om bet concert gLnasas'Tcsa-is™? (lit den Alkmaarschen Raad. Visitekaarten !f«. 300 flonderd zcYeB en fwintfgste Jaargang 192K Abonnementsprtjs Ml vooruttbetallng per 5 maanflcn f2.-, fr. per post f2.50. Bcwljsn. 5 ct, Adrertcnflepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters mr plsttUrttlmto. Biioven franco N.Y. Bock- en Handelsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. O. %/r.m Dif affffltnef besfaaf o!f 2 bladcn. MA AND AG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 21 DECEMBER VII. Proza en poezie wisselen elkaar in ieder gezin wel eens af en" het, is bcgrijpe'.ijk, dat ook in het groote gemeenteliike huishouden niet altijd aan tekorten, pensioenspreraies en reservepotjes gedacht wordt. Het debat komt ook wel eens in hoogere sferen en zoo nu en dan hebben de raadsle- den gelegenheid zich over tooneel, muziek en beeldende kunsten uit te spreken. Ook nu is de kunst niet vergeten en wert! door den burgemeester en verscheidene raads- lede'n betcogd, dat de gemeente in de zorg voor het stoffelijk welzijn harer ingezetenen ook de geestelijke belangen niet mag verwaar- loozen. Het is overheidstaak ook voor te gaan waar liet't aankoopen van kunstwerken betreft, van waardevolle schilderijen, die onze musea of openbare gebouwen kunnen sieren en die in het algemeen het schoonheidsgevoel onzer ingezetenen kunnen wakker roepen of ver- sterken. Dat is allemaal poezie en het wondere van Eoezie is, dat iedereen er verrukt over is, als et maar geen geld kost. Dat is de proza'ische kant van de kwestie en men kan er verzekerd van ziin, dat alle raadsleden vol lof en bewondering vcor het aangeboden schilderij zouden geweest zijn, als de burgemeester niet noodgedwongen had moeten meedeelen. dat een Amsterdam- sche kunsthandel het vcor een bedrag van 2000 aan de gemeente wilde verkoopen. Waarschijnlijk is het schilderij van den kunstschilder Tholen een gezicht op Alk- maar uit onzen tijd, waarm vocrnamelijk de bedrijvigheid rond het Noord-Hollandsch Ka- naal wordt uitgebeeld dit geld volkomen waard. Het wordt door deskundigen zeer geprezen en het is begrijpelbk, dat men allereerst onze oemeente in de gelegenheid gesteld heeft het voor hare kunstverzameling aan te koopen. Maar de tijd waarop het werd aangeboden was bijzonder ongelukkig gekczen. Het werd vlak voor de algemeene begroo- tingsbeschouwingen gepresenteerd en aange- zien de meeste critici dan gewoon zi'u een aanval op het beleid van den wethouder van Financien te doen en daarbij betoogen. dr.t de gemeente er niet best voorstaat en, dat de uiterste zuinigheid betracht moct worden, was het voor'velen blijkbaar bijzonder moei- lijk zich thans zonder meer met een beiang- rijke en niet dringend noodzakelijke uitgave accord te verklaren. De wethouder van Financial w?_s zoo ver- standig de critiek op zijn beleid niet kunst- matig te vergrooten en verklaaide dus open- lijk. dat hii elke niet nccdzakeliibe uitgave in deze donkere dagen volkomen uit den booze achtte. Ook de heer Govers wilde de kwestie uit- sluifend uit dien gezichtshcek bekiiken. Hij kon er niet tee meewerken, dat de ge meente zich thans een dergelijke luxe zou per- mitteeren. Hij herinnerde er aan hoe een welgezeten Amsterdnmmer die gemeente voor het nieuwe raadhuis uit gceden burgerzi" alle officieele zetels cadeau had gegeven en verwonderde er zich over, dr.t er in Alkmaar nimmer we'gestelden te vmden ziin. die voor belangriike zaken zrh eens de weelde van een vriie sehenking willen getroosten. Als niemand dat dan dcet. zei d° he»r Go vers en toen' keek de heele Raad vol blijde verrassing naar den nestor, want men verwachtte blijkbaar algemeen. dat de heer Govers zeo'gen z°u ,.dan zal i k het dcerr Maar de heer Covers zei alle-n ma-r: dan komt er niets van, want het schilderij is wel mooi, maar veel te dtwr en we kunnen on; die weelde niet permiffeeren". De heer Van Slingerlandt, die afgevaardig- de van de katholieke arbeidersgroepen is, be- dacht ook intijds dat begrootingsbeschou- wingen op komst waren Hij verwees naar de onvoldoende subsidie voor het Burgerlijk Annbestuur en het was inderdaad vcor de soc.-dem. thans niet ge- makkelijk zich op het stand-punt te plaatsen, dat kunst ook regeeringszaak is en dat de mensch bij brood alleen niet kan leven. De heer Westerhof .deed dit overigens heel handig door een algemeene beschouwing over kunst te houden, waarin hij er. op wees, dat een schilderij plotseling tienmaal zoo mooi wordt als men er de handteekening van Rembrandt op ontdekt heeft en dat men dien grootmeester tijdens zijn leven eigenlijk op een onfatsoenlijke manier armoe heeft laten lijden. We moesten ons aan het verleden spiegelen en er dus voor waken dat de schilder Tholen eenzelfde lot zal treffen, wat gebeuren kan door zijn schilderijen niet na zijn dood, maar tijdens zijn leven aan te koopen. Hier was nu iets wat in het bijzonder voor Alkmaar bestemd was en de geldmiddelen waren nog niet z6o onioereikend, of we zou - den ons deze luxe nog wel kunnen permittee- de archivaris het schilderij zou kunnen koo pen en de kosten over eenige jaren verdeelen, zonder dat daarvoor een afzondeS'lijk bedrag beschikbaar gesteld behoeft te worden. Het is de vraag of de archivaris zich met deze langdurige inbeslagname van zijn ge- meentelijk zakgeld zal kunnen vereenigen, maar de Raad vond dit natuuriik zoo'n prach- tige oplossing,.dat zelfs de heer Thomsen zich er mee heeft kunnen vereenigen. Voor deze beslissing had de burgemeester den Raad eigenlijk niet nocdig en het wil ons voorkomen, dat slechts het verlangen naar dit kunstwerk en niet de behoefte aan een schoonheidsdebat de oorzaak van zijn open- lijke aanvrage zal ziin geweest. Dat overigens de Raad niet ongevoehg is voor behoud van het schoone, bliikt zeker uit het feit dat een bedrag van 3000 aan de Vereeniging Hendrick de Keijzer voor be- houd van de oude geveltjes op de Mient is af- gedragen. a Bij het debat over het beleid van den wet houder van Financien was de houding van de meerderheid der rechtsche raadsleden, met name van de katholieken, bijzonder opmerke- lijk. Men heeft den wethouder reed's gedwon- gn den lange jaren betreden weg te verlaten on stuurt aan op kleine overschotten van vroegere dienstjaren, wat dan ook reeds in deze begrooting terdege zijn deprimeerenden invlced doet gevoelen. In plaats van met een fliuk batig saldo, be- gint men nu met een klein cverschot - een ton minder dan een jaar tevoreri en toont zich daarover buitengewoon tevreden. Stellen we ons een huisvader voor, die op Gudciaarsavond zi;n kas opmaakt en tot de ontdekking komt, dat hij maar zoo weinig heeft overgehouden. dat hij het nieuwe jaar nog niet met de helft van het geld kan begin- nen dat hii een jaar tevoren in kas had. En die dan bedenkt hoe hij het vorig jaar toch eigenlijk abnormaal veel geld had en nu vol vreugde rondepringt en hoera staat te rceoen. omdat hij nu even ann als ieder an- der is en dus zooveel normal er dan in zijn "•cede dagen is geworden. Zoo'n man is in Alkmaar niet te vinden, maar de katholieke raadsleden weten hem, bij monde van den heer Kusters, heel goed te imiteeren. Het bSginsaldo is zoaals voorspeld was bitter laag en men vindt dat eenerzijds wel jammer,j maar anderzijds is er toch groote vreugde en voldoening, dat we nu zoo'n bui tengewoon normale begrooting fiebben ge- kfegen. Alles wat aan vroegere toestanden herin- nert mo'et 200 spoedig mogelijk verdwijnen pa het a.lziend oog des heeren Kusters is daarbij nadenkend op het gencegelijk knor rend stgenen spaarvarkentje gevallen. Dat beestje, zegt hij, is uit vroeger te veel beta.alde Wasting- geboren Het is met ge- stolen voer groot gebracht en het verdient hoe eer hoe beter 'geslacht en opgegeten te worden.' Grijpf het dus en laat het bloeden. ten. Het resultaat der debatten was, dat de Raad eigenlijk niet gced een besluit durfde nemen. Ten slotte werd uitgevonden, dat er op de begrooting elk jaar 1000 voor aankoopen yo9£ bet Museum meffllaaisi ziin. waardoor De meerderheid van B. en W. waarschuwt da ir nadrukkelijk tegen. Nu is er reeds een ldein beginsaldo, men heeft de- burgerij nog een zwaardcr belasting en den ambtenaren een verhoogd-en pensioens- rftrck bespaard, maar het geld moet tcch er- gens vandaan komen en daarom heeft men de uitkeering der bedrjjven en het afnemen van een kleine som uit het reservefonds voor bij- zone'ere dceleinden voorgesteld. Wie, die het sluiten van begrootingen steeds moeilijker ziet worden, zal er toe overgaan, mir nichts dir nichts, zijn spaar not voor den dag te halcn en vrijwel alie; maar in een jaar tijds voor den gewonen dienst te gebruiken. Iedere gulden kan maar een keer worden uitgegeven en het doet er ten slotte niets toe hoe het reservCootie er gekomen is Hier geldt alleen het feit dat het er is en dat wiize voor- zorg thans gebiedt er zco spaarzaam moge lijk gebruik van te maken. Neen, zegt de rechtsche fractie dat potje is eer. Thomsen-petje, onrechtvaardig bijeenge- bracht uit bleed en zuchten van vroegere be- lastingbetalers. Er rust geen zegen op dat geld en het is wenschelijk dat het zoo sno'dig mogelijk ver mvijnt, waaraan dan in stilte nog toegevcegd wordt, dat het nog meer wenschelijk zou ziin als de wethouder zelf ook maar metecn wilde verdwijnen. En als er dan het volgend jaar eens geen -escrvepotje meer is? vraagt de meerderheid van B. en W. heel bescheiden. Dan, zegt de heer Kusters, hebben we nog altijd de uitkeering van de waterleiding te- goed en met deze voorspelling op een hoogst onzekere toekomst scheept hij het college niet af met een doode musch. maar met een ge- storven struisvogel van de meest abnormak ahnetingen. Hij weet heel goed', dat allerminst met ze- kerheid op het geld"van de waterleid'ng kan worden perekend en wie nu den spaarnot maar wil omkeeren en voor de ban"e toe komst naar ver guide hesenschimmen ver- wijst. wordt in ziin fractie en in zi;n ners een goed financier genoemd, een verstandig man, FIRMA W. APPEL Jr. BOEKDRUKKERIJ ALKMAAR in vele soorten. die met den bezem van het practisch inzicht den Augpsstal onzer gemeente-financien op doeltreffende wijze heeft gereinigd. Zoolang er nog wat uit de kraan komt houdt men. op boerenbruiloften niet op te drinken en zoolang het steenen spaarvar kentje bij het schudden nog een rammelend ge.uid laat hooren, achten de heeren Kusters cs. het absoluut onnoodig en zelfs geheel verkeerd gezien, nog 25000 uit een bedrijf als het grondbedrijf te willen halen. Mr. Leesberg heeft dam ook met groote beslistheid hiertegen stelling genomen. Apres nous le deluge, we zullen de groote overschotten en de steenen spaarvarkentjes zoo radicaal wegwerken, dat wij nog veel normaler begrootingen krijgen dan we nu al hebben. Dan is er wel geen geld, maar dan hebben we toch de voldoening, dat we zoo'n norma le begrooting hebben gekregen. En dan gaan we de belasting maar ver hoogen. Dan gaan we doen wat wij in den wethou der van financien zoo gelaakt hebben, dan gaan wij de belasting hooger maken dan zij in werkelijkheid behoeft te wezen. Dan ziet het er bedroevend uit. en dan zal de burgerij het aan den lijve gaan gevoelen en ontevreden worden over het financieel be leid onzer gemeente. Dan komen de klaagliederen en dan zal men op den wethouder van Financien wijzen en zeggen: daar zit de man die de schuld is van alles, die all-ang had moeten heengaan om zijn zetel aan een R. K., een V. D.-er, of iemand van een andere partij over te geven. Dan klaagt men over den- nood der tijden, die door belasfmgverhooging geillustreerd wordt en men zal er schande over roepen als er geld voor sociaal werk en voor noodzake lijke instellingen als het neutrale ziekenhuis beschikbaar gesteld wordt. En men zal verkondigen dat men slechts met bezwaard hart nieuwe scholen van bij zonder onderwijs vraagt, maar men weet, dat men hier geen gevaar loopt omdat de wet de gemeente tot dergelijke uitgaven zal ver- plichten. Wij voorspellen dat het dien kant zal uitgaan en waar oog-enschiinlijk het firianeieel beleid eener gemeente geen kwestie is van partij of gel-oof, is het zeleer opmerkelijk hoe bij de stemming ovei" de 25000 uit het Grondbedrijf die bij verwerpicg door een zelfde bedrag uit den spaarpot vervan-gen moeten worden de Raad zuiver links tegen reehts gestemd heeft. Dat zou tot behoud van de voorzichhge ficanneele politi'ek geleid hebben ajs niet de heer Sietsma de linkerzijde van den Raad, en zelfs zijn eigen partijgenoote, had varlaten om zich aan de zijde van den heer Kusters c.s. te scharen. Hoe hij weer in het rechtsche kamp is ge komen, of hij er vrijwillig is heen geloopen dan wel dat men het hek wijd voor hem open gezet heeft, zal wel altijd een raadsel blijven. Waar het op neer komt is alleen dit, dat hij aan den verkeerden kant zat. En waar de Raad, buiten den heer Sieiisma, uit negen liriksche en negen rechtsche leden hestaat, gaf hij den doorslag naar r-echts en is ziin stem dus practisch gesproken de eenige die hier de beslissing heeft gegeven. in inlandsche kringen wordt vernomen, breidt de opstand in het geoied van Aleppo zich uit. De politieke toestand heeft een belangrijke verandering ondergaan, doordat een groep personen, waaroder zich een aanzienlijk Dru se en verder drie leden van de Volkspartij be- vonden, van Beijroet vertrokken zijn naar Deraa. Onderweg zal de Djebel-Druse met Sultan Atrasj en zijn adviseurs confereeren over de nhuidigen toestand en de vooruitzich- ten van den vrede. Ook Bakrv en Sjabander, vooraanstaande leden van de Volkspartij, ne men aan deze conference deel. Er is dus alle reden om aan te nemen, dat zij van belang bal zijn. Ook de Raad der Drusen zal na- tuurlijk worden geraadpleej^d en van alle morgenavond 7V2 uur, in „de Harmonie". die zich voor prinses Tatjana uitgaf, in haar waardigheid te herstellen. EEN CROSSWORD-ENTHOUSIAST. Theodore Korner, een crossword-enthousi- ast te Brooklyn, werd, doordat hij een cross word-puzzle niet kon oplossen, overspannen. Hij vroeg zijn vrouw hem j;e helpen, doch deze voldeed hier niet aan. De man nam toen een revolver en loste twee schoten op gewond werd. kogel door het hart te agen. te herstellen. Nader kan geineld woi'den, clat debedoelde vooraanstaande Druse is Emir Emin Arslan. Let hoofd van een der voornaamste aristocra- tische Drusen-families in den Libanon, die een jaar ge'.eden uit Parijs terugkeerde. Hij was indertijd door de Franschen verbannen. Kolonel Andrea heeft een langdurige be- spreking gehad met Emir Taher. den klem- zoon ven Abd-el-K?,der. die een der invloed- rijkste notabelen van Damascus is. Officieel wordt gemeld, dat de benden, die onlangs gesignaleerd werden in de streek van Horns, zich blijkbaar verspreid hebben. An dere benden hebben een aa-nval gedaan op net fort van Sjoeaga bij Hasbaia. Zij werden met hevige verliezen teruggeslagen. DE CHAOS IN CHINA. De Nederlandsche gezant te Londen heel, aan het departement van buitenlandsche za ken te Peking een memorandum overhandigd metbetrekking tot het feit, dat onlangs Chi- neesche troepen met twee automobielen, che buitenlandsche vlaggen voerden, van Peking naar Tientsin reden. Het memorandum con- stateert? dat het corps diplomatique bereid is zijn onderdanen. op het gevaar opmerkzaam te maken om de oorlogszone te passeeren, maar dat men moet blijven staan op vrij ver- keer van den spoorweg en over den straat- weg van Peking naar Tientsin. Volgens te Londen ontvangen telegrammen wordt een nieuwe strijd verwacht ten Z.-W van Moekden tusschen de troepen van maar- schalk Tsjang Tso Lin, den gouverneur-gene- raa-1 van Mantsjoerije, en die van zijn gene- raa's, die tegen'hem zijn opgestaan. De stilstand in de gevechten wordt veroor- zaakt door de felle koude, die er op het oogen- blik heerscht. Onder de Chineesche siudenten te Kanton, waar een bolsjewistische regeering is, en te Swatow wordt een hevige anti-Christelijke agitatie gevoerd. Te Kanton is een beweging gaande om gedurende Kerstmis groote de- monstraties te houden. Te Swatow trachten Men zal den heer Thomsen, die natuurlijk tegen stemde en vol doer de heeft geWaar- schuwd, niet meer kunnen verwijten, dat hij eigen'ijk niets gedaan heeft om dit kwaad te keer en. Men slaat nu onder luid hoerageroep het steenen spaarvarken aan scherveiii om het te offeren aan den god der voorzietrgheidf die 011s het volgend jaar wel weer aan een slui- {epd» beirrooting zal helpen. Wij zijn op het hellende vlak en van nu af aan gaat het met een vaartje bergafwaarts naar het doel dat men zich reeds langen tijd voor oogen geste'd heeft: aftreding van den wethouder van Financieni, verhooging van be'asting, vergrooting van den pens:oenaf trek voor ambtenaren en werklieden en kunst- matig gebrek aan ge!d voor soc'ale maatre- erelen ?n nuttige in«tellin"en die de linkerzij de van onzen Raad noodzake'iik oordeelt. kogel door het hart te jagen. HET VEERTIENDE COMMUNISTiSCHE CONGRES. Te Moskou is Vrijdag het veertiende al- Russische Communistische Congres geopend. Er zijn 1253 gedelegeerden aanwezig. Het voornaamste punt der agenda vormt de kwestie, die ontstaan is door de afschei- ding van de communistische afdeeling te Leningrad, die betwijfelt of de thans door de Communistische Partij gevolgde politiek wel goede resultaten zal opleveren. Stalin gaf een uiteenzetting van het stand punt vaii het bestuur der Communistische Partij. Verschillende resoluties, betrekking heb- bende op de afscheiding van genoemde af deeling zijn bij het Congres ingediend. AMERIKA EN HET WERELDHOF. De republikeinsche senator Borah heeft in den Senaat op krachtige wijze uiting gege ven aan zijn bezwaren tegen de voorgestelde toetreding van Amerika tot het Wereldhof Het Hof, zoo verklaarde hij, is gebonden aan den Volkenbord. Engeland heeft de macht den Bond bijeen te roepen en de be- sluiten van het Hof gewapenderhand uit te voeren. Hij-maakte nog verschillende andere reserves, waaronder deze, dat er geen ge- weld of economische sancties mogen worden gebruikt om de besluiten van het Hof te doen uitvoeren. De democraat Walsh antwoordde, dat de Ver. -Staten door tot het Hof toe- 'tr "tred en zich tot niets anders bonden dan tot mede- werking om het Hof in stand te houden. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht uit Moskou is te Tasj-. kent de bevelhebber van het militaire district, generaal Bogdanitzki met zijn vrouw en ad-| judant strandrechtelijk doodgeschoten we- gens het onderhouden van betrekkingen mei, „het witte leger der Russische emigranten.' Het Amerikaansche Huis van Afge- vaardigden heeft de wet tot vermindering var inkomstenbelasting met 325 millioen dollar de bolsjewisten zich meester te maken van de aangenomem missie-scholen. Deze beweging culmineerde in eai poging van het gepeupel de Enge'sche school eii het Engelsch-Ghineesche college te verwoesten. De schade wordt geraamd op 25.000 pond sterling. Een der bekends-te Chineesche arbe-ders- agitators zou in het geheim te Shanghai zijn terechtgesteld. RELLETJES TE BERLIJN. Te Berlijn is het in een bijeenkomst van on- Op den Transsylvanischen spoorweg Klausenburg-Grosswardein, is nabij het sta tion Sankt Anna een personentrein op m goederentrein geloopen. Er zijn dertig emstig gewonden, onder wie eenige bekende persoon lijkheden uit Transsylvanie. Uit verschillende plaatsen in Frankrijl wordt kou en sneeuw gemeld. Vele wegen ziji door sneeuwval onbegaanbaar. Eenige perso nen zouden zijn doodgevroren. Volgens het rapport van de Interstate' geveer 700 personen, onder wie nationaal-so- Commerce Commission zijn in 1924 van he cialisten en communisten, eenige malen tot handtastelijkheden gekomen, zopdat de poli tic moest ingrijpen. Een poging der commu nisten om na afloop der vergadering leden der nationaal-socialistische vrijheidspartij te lijf te gaan, werd door de politie verijdeld. Twee der vechtersbazen werden gearresteerd. DE KOSTEN DER MALARIA. De direqfeur van de London School of Hy- personeel der Amerikaansche spoarwegen ta gevolge van bedrijfsongevallen 976 man ge dood, en 30697 gewond. Het rijdend perso neel was hierbij betrokken met 489 dooden a 27981 gewonden. De staking bij de Royal Arsenal Coo peratie en Society, de groote verbruikscoope ratie te Lond enis opgeheven. De chauffeur wiens ontslag aanleiding tot de staking gegt DE TOESTAND IN SYRIe. "Naar de „Star" uit jeruzalem verneemt, is de veldtocht van generaal Gamelin tegen de rebellen in vollen gang, echter met wisse- lend succes. Drie Fransche militaire afdeelin- gen zijn in de afgeloopen- week opgerukt en in hevige botsing gekomen met de opstande- lingen. De Franschen zouden verliezen gele- den en gevangenen verloren hebben. De op- star.dige benden zouden vervolgens naar Damascus getrokken zijn en een aanval heb ben gedaan op dp Saliha-wijk, waar zich ver schillende buree'en var. het Fransche bes'uur bevitiden. Twee Fransche officieren wpHen gevangen genomen en medegevoerd. Naar gienic and Tropical Medicine, dr. A. Balfour, ven had, wordt weder in dienst genomen. berekent, de directe jaarlijksche kesten, we- In de afgeloopen week is het aante "ens ziekte en dood, door malaria veroor- werkloozen te Berlijn met ruim 22 000 ma zaakt, voor het Engelsche keizerrijk op 250 gestegen. Het bedraagt__op het oogenbli; a 300 millioen dollar. Daarbij komen nog de groote verliezen door arbeidsverzuim ten ge volge van deze ziekte. Het jaarlijksche sterf- tecijfer voor de geheele- wereld berkent hij op 2 millioen. EEN DICTATOR GEWENSCHT! Toen enkele dagen geleden de film „Mada- me Sans-Gene" met Gloraia Swanson in de hoofdrol in een der Parijsche bioscopen draai- de, en de figuur van den kleinen korporaal op het doek verscheen, ging er eensklaps een electrische schok doer het publiek, dat als 't ware als een man opstond en riep „Leve Na poleon," een Dictator, een Dictator."... Deze kreet om een „sterken man" wordt als een uiting beschouwd van de mentaliteit der menige op dit oogenblik. DOODVONNISSEN IN SOVJET-RUS- LAND. Een Sovjet-rechtbank heeft den directeur van een cooperatieve ondememing en een vlaskoopman ter dood veroordeeld wegens het zich onrechtmatig toeeigenen van 10.000 roebel. Verder werdte Tsjesnigof hetzelfde vonnis geveld tegen 5 personen, cjie uit de ge- vangenis ontsnapt waren. Te Leningrad is een beambte wegens het plegen van malver- saties ter dood veroordeeld. Ten slotte zullen te Odessa binnenkort 15 personen terechtstcan, die er van bcschuldigc! worden plannen te hebben beraamd, om iemand, die voorgaf een zoqii van den ex- tsaar te zijn, op den troon te plaatsen, terwijl zij (evens getracht zouden hebben, een dame, 141.000 man tegen 119.000 verleden week. In den Amerikaansche Senaat is doc 1 een der leden een voorstel ingediend om eel onderzoek in-te stellen naar het alcoholveu bruik in de gezantschappen en legaties. D zal nog wel op moeilijkheden stuiten. De stad Eisleben heeft het geboortehui i van Luther aan de Evangelische kerk gi schonken. Tot nu toe was Luther's geboortu huis in het bezit der stad Eisleben, maar wer op kosten van den staat onderhouden. t Uit New York wordt gemeld, dat nab; New Londen experimenten hebben plaats. gi had met de duikboot S 19, die met 50 ma aan boord met succes gedaald is tot 'n diq te van 200 voet, waarbij o a. onderzoekinge zijn gedaan omtrent den waterdruk. De geheime Bulgaarsche politie heeft k Socia een wijd vertakt commmunistisch coni plot ontdekt. Talrijke leiders der communii; ten ziin gearresteerd. j De Italiaanoche koningin-moeder 1 emstig ziek. v !r In Weenen hebben groote protestbijeeii J komsten plaatsgevonden tegen het optredc der Italiaansche autoriteiten in Zuia-Tyro Er is een motie aangenomen, waarbij aai j den Volkenbond gevraagd wordt, den» Zui< Tyrolers recht te verschaffen. Bij Parenzo in Istrie zijn tien arbeidei bij een instorting van een mijn bedolve; Acht huurr kwamen om het leven. Uit MaroVko-wordt gemeld. dat wedi- verschillende stanimen zich aan het Fran sche gezag hebben- onderworpen. ALRMAARSCHE COURANT. ad nil nAtnmiiniofptl PPtll (TA tflfllPTl lOt i1 J1J

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1