AlKmaarsche Gourant n L a i Dinsdag 22 December. Ingezonden stnkken. Buitenland. No. 301 Hon'derd Zeven en ti'lntigsfe Jaargang, L9"25 (Buiten verantwoordejtijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek demist geenszins dat de edaciie er nude instemt.) Alkmaar, 21 December, 1925. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd eenige ruimte in Uw blad naar aanleiding van het opnemen van een verslag van een gehouden vergadering van spoorwegpersoneel op Dinsdag 15 Dec. j.l. De verslaggever 1) laat mij zeggen. Verder verwondert het mij dat hier voor he" meerendeel N. V. leden aanwezig zijn.' Ik heb gezegt: Het doet me genoegen dat hier zoo veel N. V. leden aanwezig zijn (32), yan den Centralen Bond zie ik er heel weinig '(12). Een groot verschil dat wanneer de N. V een debat vergadering houdt, want dan schittert de C. B. door afwezigheid. Even verder staat: „De heer Lind (com mies) welke zich daar bijzonder voor interes- seert, heeft enz."; dit is uit den journalistic- tjken dtiim gezogen is dan ook voor rekening van den schrijver. Ik heb geen naam genoemd rlk heb gezegd:. Een ambtenaar die zich vroe ger zeer veel interesseerde voor de eenheids- lorganisatie heeft mij gezegd dat hij bij nader inzien tot de conclusie is gekomen dat wat de jcentrale bond wil onuitvoerbaar is in dezen tijd, enz. enz. Ook heb ik gezegd: dat de C. B. zoo reac- iitionair is als hij groot is, gezien zij pro gram. Bezoldigde bestuurders wil hi] met, lrwel bezoldigde ambtenaren. Bestuurders moe ten zijn leden van het personeel en onbezol- digd (volgens het program). Dus wordt een ?H. B. lid in de kracht van zijn leven door om- standigheden gepensioneerd of is hij nog zoo'n bekwaam H. B. lid, hij moet er uit, ,want het bestuur moet zijn „van het perso neel," en hem bezoldigen dat mag met. Het waarnemen van functies in openbare licha- men van bestuur is voor leden van het Hoofd- Bestuur van de Hoofdvakgroepbesturen en van het Dag. bestuur der afdeelingen uitge- sloten, d.w.z. dat de C. B. de ontwikkelmg van zijn leden ten zeerste tegenhoudt. I ai mers hoe belangrijker de functies hoe meer men zch ontwikkelt. Wanneer men dan ook medezeggingsschap op het programma heeft staan, wat doet men dan met onontwikkelde bestuurders wanneer men krijgt medezeg gingsschap in het bedrijf. Wanneer men dan den gang van zaken kent in openbare lieha- men begrijpt men ook vlugger wat Tnedezeg- gino-sschap beteekent als het ten uitvoer moet worden gebracht, en dan komt meteen de waarde naar voren van het in bezit zijn van bezoldigde hoofdbestuursleden. (Dit zal de C B. bij leven en welzijn ondervmden). Door het niet mogen waarnemen van func ties in openbare lichamen sluit men een groep werkers uit, terwijl de C. B. de toekomstige eenheids-organisatie is, d.w.z. dat zegt men: Ik moest er op wijzen dat het belang van de leden het beste wordt gediend als het Dag. bestuur (uit het H. B.) is bezoldigd. Wan: dan zijn zij te alien tijden disponibel en staan vrij tegenover den werkgever. De onbezoldig- de staan niet zoo vrij tegenover den werkge ver, (dat hebfcen wij gezien bij den Locomotief Bond. „E. M. M.' en „De Gemeenschap")' en zijn door hun werkzaamheden bij den werk gever niet direct in dienst van de leden om bij eventueele gebeurtenisseu in te grijpen. Dan kan een bezoldigde wel thuis blijven van de vergadering well:- door een openbaar li- chaam wordt gelegd, maar een onbezoldigde kan dan niet, zoo maar thuis blijven van zijn patrcon of werkgever. De heer Cramer zeide nog dat de N. V. aan politick doet maar op ons hchaald ver- zoek kon hij geen positieve bew'jzen geven omdat die ten eenenmale ontbreken. Aangezien Uw virslaggever? mij laat zeg gen wat Ik niet gezegd heb, maar wat ik wel gezegd heb, niet zegt, of onjuist of onvolledig zag ik gaarne en der dankzegging deze recti- ficatie geplaatst. Hoogachtend, J. M. v. d HORST 1) (Boven bedoeld verslag hebben wij ge- schreven: „Men schrijft ons". Deze bijeen- komst was van intiemen aard. Men was dan ook zoo vriendelijk ons een verslag te doen toekomen. De inhoud daarvan op juiste weer- gave controleeren is ons natuurlijk niet moge Ujk. Red. Alkm. Crt.) a DE WILLEMS- EN ROOTORENBRUG Geachte Redactie, In volgnr. 542 (kosten van vernieuwing en verbreeding bruggen) komt het volgende voor: „Naa-r een lid meende te weten, zouden de bruggen naar het oordeel van den Directeur van Gemeentewerken voorloopig nog wel mee kunnen, wanneer voldoende aandacht werd geschonken aan de asbelasting van vracht- auto's en de hand werd gehouden aan de des- betreffende voorschriften." In de zitting van Vrijdag 11 December zei de deskundige wethouder, de heer Ringers, dat de bruggen het tegenwoordige zware ver ier niet kunnen dragen. In dezelfde zitting beweerde Mr. Bosman (na een voorstel te hebben gedaan om de ff 90000 voor de bruggen te schrappen) dat er geen urgentie was om de bruggen te vervan- gen. Dat het onderhoud de vernieuwing eischt geloofde Z.Ed.achtbare niet. Alleen Vrijdags is het druk. Er zijn echter ruime ka- den waar men kan wachten Ook gaf Mr. Bosman een weg aan, die naar het station voerde, zonder over bruggen te gaen, terwijl hij nog ten slotte verklaarde, dat het zware verkeer van de Vlotbrug gering is en dit den Achterweg neemt. Het verkeer van Haarlem gaat achter de Groote Kerk om. •i- In deze zitting staakten de stemmen. Tegen diet voorstel-Bosman de S. D. A. P., de hee- (ren Ringers en Vogelaar, de oud-wethouder yan Publieke Werken Mr. Leesberg en mej. panels. In de zitting van Donderdag 17 De cember is het voorstel-Bosman aangenomen inet hetzelfde aantal stemmen tegen, terwijl ook dezelfde raadsleden als bovenstaand te- ■gen stemden. ^^CT.l®rduidelijk|ng van .onderstaand achtte ik'h'e't 'ft'b'd'dlg B'oVehstaa'fld resume te Uit bovenstaand blijkt, dat onze hoogst be- cwame Directeur van Gemeentewerken alleen dan de verantwoordelijkheid voor het_ ver keer van de bruggen wil aanvaarden, indien er voldoende aandacht wordt geschonken aan de asbelasting der auto's en voertuigen. Van- daar, dat reeds maanden groote zichtbare roodgeverfde borden op de bruggen zijn ge plaatst, welke te kennen geven, dat het ver- boden is met een a.sbelasting boven 800 Kilo over de brug te rijden. Niettegenstaande deze borden (vier op een brug) zeer duidelijk zijn, dreunen dagelijks de bruggen (vooral de Willemsbrug( door de persing van de zwaar- ste vrachtauto's met een asbelasting van soms 10 X 800 Kilo. Wie is nu verantwoordelijk, indien er een ongeluk gebeurt? Een vooraanstaand raadslid beantwoordide me deze vraag als volgt: „Indien de brug inzakt door de schuld van een te zware wagen, dan hebben we nog de wettelijke aansprakelijkheid." Maar verge- ten wordt, dat het zelden geschiedt, dat een brug inzakt, t ij d e n s het rijden op dien brug, maar wel na uren, en dan toevallig in dien er een asbelasting van misschien 100 Kilo of minder op rijdt. Wie is dan aanspra- kelijk? Natuurlijk de gemeente._ Maar, werd er gezegd, er kan toch wel toezicht worden gehouden. Zeker, maar dan zou er een agent den geheelen dag moeten staan. Dit zou voor de gemeente een uitbetaling van salaris van 2000 beteekenen of een renteverlies van een kapitaal van /40C00, terwijl indien het geld voor de vernieuwing der bruggen zou zijn gevoteerd 90000) dit slechts bij leening 4500 rente zou vorderen. Het komt mij voor, dat de fundamenten der bruggen zeker wel geleden zullen hebben door de vernieuwing der kade en de Wil- lemsbrug niet het minst door het verplaatsen van den Accijnstoren. Uitermatg deskundige personen als de Wethouder van Publieke Werken, den Directeur van Gemeentewerken, zullen, de nocden der gemeente keimende, niet adviseeren voor vernieuwing, indien het niet beslist noodig is en zij den toestand met hoogst-gevaarlijk achten. Volgens het raadslid Mr. Bosman is het al leen des Vrijdags druk. Ofschoon ik dit ten telligste betwist, is dit een zwak argument, wijl het hier gaat om de draagkracht der bruggen en niet over de hoeveelheid der voer tuigen, ofschoon ik het vreemd vind, dat ZEd.achtbare blijkbaar niet weet, dat de eenige verkeersweg naar de Laat de beide bruggen zijn en de vraehtwagens, die goede- ren naar de Alkmaar Packet" en „Esona" brengen, meestal zwaar beladen zijn en deze booten het niet alleen Vrijdags druk hebben. Gingen alle voertuigen naar het station, dan zou misschien de route, aangegeven door Mr. Bosman, kunnen gevolgd worden. Maar dit is niet zoo. Ook zou het hoogstwaarschijn- lijk zijn, indien de levensgevaarlijke hoek van den Achterweg door alle voertuigen moest genomen worden. Wanneer over eenige maanden het groote Warenhuis op de Laat zal voltooid zijn, zal het vervoer over de bruggen nog enorm toe nemen, wijl men vanaf de Schermerpoort moeilijk in de gei'soleerde Langestraat kan ko- aangezien het Verdronkenoord geen toe- gang totdie straat geeft. Alleen wanneer het Verdonkenoord dempt zou worden (waar bij de tegenwoor dige' samenstelling van den Raad geen den- ken aan is), zou misschien de Willems- brug ontlast kumjen worden, maar de ver nieuwing zou ook d i t nietiegenhouden. Ten slotte is het te betreuren, dat hier de zuinigheld de wijsheid bedrogen heeft en ver- trouw ik, dat spoedig nog een voorstel zal worden in gediend en aangenomen om zoo spoedig mogelijk tot verbeeding en vernieuwing der bruggen over te gaan, wijl anders het geld, besteed aan de vernieuwing der Bierkade en verplaatsing van den Ac cijnstoren, niet het doel bereikt heeft dat men met een en ander beoogde. U dankende voor de plaatsing. I. PRINS Az. 'dalen. \$a^om~zuff u zeggeh. W?f eenvoudig daarom. Er zijn menschen die een oppervlak- te van 800 en 1000 H. A. van dien grond be- zitten. Wanneer zij nu 1 pet. belasting moeten betalen, dan zouden zij moeten opbrengen /8a 10000 per jaar, maar dan zegt heer baron, dit gaat mij te kras, want het is voor mij niets anders dan een jachtterrein, welnu de waarde zal dan dalen tot een bedrag, wel ke de werkelijke waarde van dien grond ver- tegenwoordigd. Zoo ook zal het gaan met de bouwterrei- nen. Ten gevolge van de uitbreiding van de steden, worden de daaromheen liggende gron- den steeds duurder en hebben zij-een specula- tieve waarde. Dit is in wezen net eender als met de woeste gronden van den baron. Het gevolg hiervan is een hooge woninghuur, dure straten en parken en hooge belastingen Hier ook zou 1 pet. grondwaardebelasting veel doen, men kreeg een lagere huur, lagere belasting en geen woningnood meer. Hieruit blijkt nu wel duidelijk, dat de af- sluiting van den bodem het groote kwaad is. Wij arbeiders hebben, volgens mijn meening toch minstens evenveel recht op datgene wat ons door den scheppers is gegeven. Doch dit recht is ons ontnomen door den enkeling, die vroeger over een macht beschik- te, waarmede hij den medemensch kon ver- drijven van de bezittingen, welke hij alleen wenschte te bezitten. Terwijl er steeds nieuwe wetten in het leven worden geroepen, is er nog nimmer een gemaakt, die zegt, niet meer grond te bezitten dan men kan en wil bewer- ken. Hieruit blijkt aldus, dat, wanneer men den irtensch economisch vrij maakt, het niet meer noodig zal zijn, meisjes en vrouwen naar de fabrieken te zenden, dan is men ook niet meer te oud wanneer men den leeftijd van 30 jaar heeft bereikt. (Schrijver van bedoeld artikel zegt 17 jaar, doch dat is wel wat overdre- ven) maar op den door mij aangehaalden leeftijd ondervindt en ziet men dagelijks, dat zulke menschen worden afgewezen, omdat zij te oud zijn. Het is de wil van het kapitalisme, dat de arbeiders in opstand komen, dit versterkt hun positie, oftewel hun arbeidsloos inkomen. Want niet wij arbeiders vragen om revolutie of oorlog, doch de bezittende klasse. Doch dit kunnen wij voorkomen, door ons te overtuigen van het groote kwaad en mede te werken dit kwaad weg te nemen. Daarom doe ik een beroep op alien die er belang in stellen, neemt een studie van dit vraagstuk en schaft u eens een brochure aan van Maat- schappelijk herstel, verkrijgbaar bij onderge- teekende. Thans is de nood hoog en de tijd aangebro- ken om te strijden tegen datgene wat ons steeds meer en meer gebukt doet gaan. Weg fhet de- werkeloosheid, weg met het pauperisme, vrije menschen moeten wij heb ben, dit kan welvaart geven voor onze geheele samenleving. Nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met de meeste hoog aChtmg' J. TUINMAN. Oostknollendam, 18 Dec. '25. (Het is allemaal heel interessant maar wij zouden toch wel willen adviseeren niet op den ingeslagen weg voort te gaan. Als plaats ruimte afgestaan'wordt aan ieder die het met de tegenwoordige maatschappelijke toestan- den niet eens is, zouden we elken dag een extra courant van vier voile bladen kunnen uitgeven. Red. Alkm. Crt.) eens een pleldoof wenschen te h'ouaen voor particuliere liefdadigheid, zij eerst evenals de deer Sluis, terecht op hunne eigen Kath. Barmhartigheid' zullen kunnen wijzen. U mijnheer de Redacteur nogmaals dan- cena, teeken ik hoogachtend, EEN KATH. WERKMAN. Mijnheer de Redacteur. Zeer gaarne eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad, naar aanleiding van een in gezonden stuk in het nummer van Woensdag 16 dezer, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Schrijver van bedoeld artikel ziet wel in, dat er een groote wantoestand heerscht in ons tegenwoordig maatschappelijk stelsel, doch ziet niet in, waarin de fout schuilt. Volgen; mijn" meening moet men, wanneer men derge- lijke artike'ien schrijft, ook inzien, waar de ar- moede door ontstaat- Ik wil trachten schrij ver eens duidelijk te maken, waaruit de groo te werkeloosheid, bij gevolg de groote armoe- de ontstaat. De groote fout is wel deze, het Grondmonopclie; hierin schuilt de fout van al de ellende en wantoestanden, die zich in onze samenleving steeds meer en meer voor- doen. Wanneer wij den bodem vrij maken, ik be- doel hiermede, terugbrengen aan de gemeen schap, dan neemt men het groote kwaad van ons maatschappelijk stelsel weg. Zoodra de bodem vrij is geeft dit een verruiming in den arbeid, verdwijnt de werkeloosheid en bijge- volg het gevaar van revolutie en oorlog. In ons land liggen duizenden H. A. grond, die zeer goed in cultuur kunnen worden ge bracht, en welke grond even zoo goed is als vele andere H.A. die reeds in cultuur zijn. En deze gronden zouden dan oneindig veel meer opbrengen, dan tot heden het geval is, indien er meer kapitaal is voor de exploitatie, dit alles wordt echter tegengehouden, door hen die het groot grondbezit bezitten. Wanneer wij echter den blooten grond gaan belasten, b.v. met 1 pet. naar de koop- waarde, verdwijnt de werkeloosheid. Een pet grondwaardebelasting zou die gronden, wel ke thans in handen van enkelen zijn, vrij ma ken. Wanneer thans een boerenzoon naar een baron gaat om een stuk grond, welken grond hij (de baron) toch ook maar geerfd heeft van zijn voorvaderen, die het door hun macht vroeger in beslag hebben genomen, of wel het is grond die de gemeenschap toebehoor- de, welnu vraagt zoo iemand om een stuk grond, dan zal hij dit wel kunnen krijgen te gen b.v. een waarde van ongeveer 1000 per H.A. Deze waarde is een schatting van mijn heer de baron, die het heeft gekregen, door de kanalen en wegen die er door de gemeen schap zijn aangebracht. Zoodra nu echter die gronden belast worden zal die waarde gaan Alkmaar, 21 December '25. Geachte Redactie! Beleefd verzoekt ondergeteekende opname van dit schrijven, als ingezonden stuk in uw geeerd blad. Bij voorbaat dankend. 3 Vol belangstelling en aandacht heb ik Uw verslag over de laatst gehouden Raadsver- gadering gelezen, waarbij aan de orde was een adres der gezamenlijke bestuurdersbon- den, om onze werkloozen, met de Kerstda- gen een extra ondersteuning te willen geven. Op dit adres zelf, ben ik niet van plan om iets te zeggen omdat door het indienen van dit adres, is komen vast te staan, dat een ge- deelte van Alkmaars burgerij is wakker ge- schud, hetwelk zich kenmerkte door de nu reeds van particuliere zijde geschonken 1600 gulden, en wij op zoo'n manier reeds een heel eind op den goeden weg zijn. Meer heb ik met een heimelijk glimlachen gelezen het zoo gedccumenteerd betoog des ileeren Kusters, waar hij sprak, dat het niet op ging om deze extra ondersteuning van de gemeente te eischen, en ook hij zich volkomen aansloot bij de woorden van den heer Sluis, dat hij voor particuliere ondersteuning was, Inderdaad kan de heer Sluis zich beroepen op zijn kerk, welke niet wil hebben, dat een zijner leden buiten hem om gesteund wordt. Geen arme der Geref, Kerk hehoeft dan ook bang te zijn, dat hij te vergeefs aanklopt Maar kunnen de heeren Kusters en Lees berg dit ook van onze kerk zeggen? Durit ook hij zich te beroepen op de Ka- tholieke armenverzorging, en op grond daar van tegen bedoeld adres te stemmen? Neen mijnheer Kusters, als er een kerk is die, trots zijn groote bezittingen, zijn armen het slechtst verzorgt, dan is het wel onze kerk Voorbeelden zijn er genoeg te noemen waar een arme weduwe, trouw geloovig lid, wier zoon, kostwinner, werkloos geworden, thans een ondersteuning krijgt van het B. A. van 5 per week, dat deze weduwe aan Katholieke Barmhartigheid de somma ont- vangt van f 0.50 per week, zegge vijftig centen. Mogelijk zult gij-zeggen: Wij bezit ten niet meer en kunnen niet meer geven. Maar is het dan geen treurig verscbijnsel, dat een collecte voor de armen met de Kerst- dagen te ondersteunen, de som opbracht van ruirn f 350, tegenover een laatst gehouden collecte voor den bouw van een der kerken de som van f 2400 opbracht in tijd van een Zondag. Vergelijkt U eens dezen cijfers en U zult wel constateeren, dat de bezittende leden onzer kerk zeer weinig voor de armen over hebben. Tevens breng ik hierbij een woord van hulde aan een der onken, welke in den raad, dit adres verdedigde en geen groot woord had over onze Katholieke Barmhartigheid, maar ook wel begreep, dat er toch ook nog wel niet geloovige armen waren, die nergens kunnen aankloppen voor steun en dat ook die menschen met de Kerstdagen wel iets extra zouden mogen hebben. Ik hnnn Hat wanneer onze raadsleden weer HET LAGERHUIS-DEBAT OVER MOSOEL. Baldwin, de Britsche premier, zeide gis- termiddag in het Lagerhuis, dat hij, zoodra het Huis in het begin van Februari weder bijeenkwam, een nieuw verdrag met Irak zou indienen en getegenheid geven den inhoud volledig te bespreken. Clynes protesteerde namens de arbeiders- parti] tegen de handelwijze der regeering, om op de agenda van gister een m-otie te plaatsen tot goedkeuring der te Geneve geslo- ten overeenkomst. Hij verzette zich tegen het- geen hij een poging der regeering noemde om bij voorbaat een beslissing te verkrijgen in afwachting van de beslissing, die genomen zou worden, wanneer het verdrag zelf in Fe bruari werd besproken. Baldwin zeide, dat hij het hoogst noodzake- lijk achtte, dat het Huis een beslissing zou nemen over de algemeene lijnen der kwestie en stelde voor, de motie verder te behandelen. Clynes verliet daarop het Huis, gevolgd door de geheele arbeiderspartij. Baldwin, voortgaande, zeide, dat de motie zich slechts bezig houdt met goedkeuring van gedragslijn, gevolgd door de ministers van buitenlandsche zaken en kolonien, toen zij onlangs te Geneve uit naam van de En- gelsche regeering de beslissing van den Raad van den Volkenbond inzake de grenskwestie met Irak aanvaardden. Hun beleid evenwel was practisch niets anders geweest dan een voortzetting van dat der voorgaande regee- ringen. Wat ten slotte de eigenlijke kwestie betreft, zeide spr. nog, dat de regeering vastbesloten is, dat de periode, gedurende welke de Engel- sche belastingbetaler de lasten draagt van de uitgaven ten behceve van Irak, zoo spoedig mogelijk tot een einde dient te komen. DE .CHAOS IN CHINA. De minister van buitenlandsche zake'n heeft Reuter medegedeeld, dat, ofschoon de Japan- sche troepen de taak op zich hebben genomen een strijd in de spoorwegconcessie te verhin- deren, de Chineesche civiele gouverneur van Moekden zijn volledige bevoegdheden uit- oefent bij het bestuur van de algemeene zaken der stad en provincie. Bij de operaties in Mandsjoerije rukt Koeo Sing Lin, de tegenstander van Tsjang Tso Lin, verder op, terwijl Tsjang Tso Lin's troe pen wijken. HET CONGRES DER COMMUNIS- TISCHE PARTIJ TE MOSKOU. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Communistische Partij is op het thans bijeen zijnde congres, tegen het officieele rap port van de controle-commissie een rapport ingediend. Zinowjew kwam in een lange rede tegen het betoog van Stalin op en zette dc meening van de Petersburgsche oppositie in zake het staatskapitalisme en de taak der boeren uiteen. Boecharin verzette zich tegen de theoretische uiteenzetting van Zinowjew. De meerderheid van het congres is tegen Zinowjew en de oppositie van Petersburg De nieuwe oppositie is veel ernstiger dan de vroegere. De meerderheid beschuldigd Zi- fiowjew van „Trotzkisme". EEN OUDE HOLLANDSCHE HOF- STEDE VERNIELD. Reuter seint uit Kaapstad, dat de oude Hollandsche hofstede „Groot-Constantia", die tot den regeeringswijngaard bij Wijnberg behoorde, door brand totaal vernield is. „Groot-Constantia" was, vult het Hbld. aan, een mooi voorbeeld van Hollandschen kolonialen huizenbouw in de 17de eeuw. Deze hofstede werd omstreeks 1648 door den gou verneur Simon van der Stell gebouwd en ge noemd naar zijn vrouw Constance. INBESLAGNEMING VAN DE „HAI<ENKREUZ." Men herinnert zich het geschrijf van een zekeren dr. Pudor'te Leipzig in het fascis tische tijdschrift „Hakenkreuz". waarin werd opgehitst tot moord op minister Stresemann En de verontwaardiging van de „Voss. Z.", dat iets dergelijks blijkbaar mocht en niet ver- volgd werd. Thans weet het blad te melden, dat „Hakenkreuz" op bevel van den „Ober reichsanwalt" in beslag is genomen, terwijl tegen de redactie een vervolging is ingesteld op grond van de wet tot bescherming van de republiek. DE AUSTRALISCHE VAKVEREENI- GINGEN. De Gouverneur van Nieuw Zuid-Wales heeft zijn goedkeuring gehecht aan de ver- grooting van het ledental van den Wetgeven- den Raad met vijf-en-twintig, teneinde dezen in staat te stellen, een wet aan te nemen om de vakvereenigingen, die sedert de staking van. 1917 zijn gevormd, van de officieele lijst te schrappen. DE AANSLAG OP EEN DUITSCH DAGBLAD TE KATTOW1TZ. De Poolsche nationalistische bladen be- s'chouwen de ontploffing bij de „I<attowitzer Zeitung'# als een Duitsche provocatie. Duitschers in Kattowitz hebben Maarblijke- lijk een gelegenheid in het leven willen roepen ten einde opnieuw alarm te maken over z.g Poolsche „daden van geweld". Enkele bladen beweren zelfs, dat er in het gebouw van ge noemd blad explosiestoffen waren verborgen. die door tceval of door onvoorzichtigheid zijn cntploft. De bladen melden, dat de aanslag op het Duitsche dagblad te Kattowitz is geschied als gevolg van een Zaterdagavond in dat dagblad verschenen oproep van den Duit- schen Volksbond, waarin aangespoord werd bij de a.s. volksstemming in Opper_ Silezie als Duitscher te stemmen. Naar verluidt, zijn de machines en de drukkerij niet beschadigd, zoodat het blad weer verschijnen kan. DE COMMUNISTISCHE AGITATIE IN HONGARIJE. In verband met het te Boedapest hier ont- dekte communistische complot zijn eenige per sonen gearresteerd, o.w. volgens de bladen de redacteur Leopold Kulcker van de „Volks- wirtschaftliche Nachr." zijn vrouw en een voormalige regeeringsambtenaar, Marich ge- naamd, die'gedurende den oorlog wegens verschillende vergrijpen uit zijn functie aan het ministerie van oorlog en voedselvoorzie- ning werd ontslagen. Zooals de politie mededeelt, heeft Kulcker bekend, dat hij in relatie stond met de Ween- sche sovjetkringen, alsook, dat hij belang- rijke politieke militaire en economische be- richten omtrent de toestanden in Zuid-Sla- vie naar Weenen overbracht. EEN KRUITMAGAZIJN IN DE LUCHTi GEVLOGEN. Gistermorgen omstreeks half twaalf is op de mijn te Merckenbach (Saargebied) een kruitbergplaafs in de lucht gevlogen. De luchtdruk was zoo sterk, dat overal in de om- geving, tot zelfs te Vorbach de vensterruiten sprongen en de pannen van de daken vielen. Vooral een school in de buurt werd zwaar geteisterd. De kinderen bevonden zich juist op de speelplaats, doch door vallende dak- pannen werden er toch vele gewond. Het ongeluk blijkt ernstiger te zijn geweest dan aanvankelijk werd gemeld. Weliswaar vallen er geen menschenl^vens te betreuren, maar het aantal gewonde schoolkinderen be- draagt 25, en dat der gewonde arbeiders even veel. De materieele schade wordt geschat op 10 a 12 millioen francs. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. KOUDE IN NOORD-ITALIE EN SPANJE. Wolven en beren zijn tengevolge van de hevige koude verschenen in de Karst en in de Jujische Alpen Vrijdagnacht werd een kleio station nabij Triest letterlijk door wolven be- legerd. De stationsbeambten moesten zich den heelen nacht tegen de dieren verdedi«en De mannen maakten een vreeselijken nacht door. De gemeenteraden loven 400 lire uit voor el ken gedooden wolf en in verscheidene plaat- sen zijn tal van beren en wolven neergelegd. Volgens berichten uit Berlijn heerscht ook in Spanje een zeer strenge koude, tengevolge waarvan reeds verscheiaene oersonen zijn be- zweken. Zondag is tengevolge van de hevi ge sneeuwstormen de. post uit het buitenland niet te Madrid aangekomen. GASONTPLOFFING TE BREMEN. Door het ontbranden van lichtgas dat ten gevolge van een nog niet gevonden lek in de buizen der electrische geleiding van het hoofd postkantoor was geraakt, ontstond gister morgen in het centrum der stad een ernstige ontploffing. De huizen in de buurt hadden veel te lijden van den luchtdruk en werden dan ook een groot aantal ruiten verbrijzeld. Menschenlevens vallen niet te betreuren. TWAALFDUIZEND ECHTGENOOTEN ZOEK. Londen staat voor een puzzle: uit te vinden. waar zich twaalfduizend echtgenooten bevin- den, die vermist worden. Deze mannen zijn niet vermoord, of op een andere wijze uit den weg geruimd; zij worden eenvoudig zonder meer vermist, blijkens een statistiek, door den Londenschen gemeenteraad over het jaar 1924—25 gepubliceerd. In deze statistiek wordt medegedeeld dat er in Londen 877 298 getrouwde vrouwen wonen, doch slechts 865.300 mannen. Waar zijn de vermiste echtgenooten, vraagt de „Daily Mail" met eenige bezorgdheid. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN FRANKRIJK EN SOVIET RUSLAND In een onderhoud met Duitsche persverte- genwoordigers te Berlijn verklaarde Tiitsje- rin, dat tegen midden-Januari officieel de on- derhandelingen over de toekomstige betrek- kingen van Frankrijk met Sovjet-Rusland, te Parijs zouden aanvangen. Intusschen zal bin- nenkort een juristen-. eocnomische en politie ke commissie gevormd worden om voor een basis der onderhandelingen zorg te dragen. I KORTE BERICHTEN. Stresemann heeft gistermiddag een langdurig onderhoud gehad met Tsjitsjerin, waarbij naar de bladen melden hoofd- zakelijk economische en politieke vraagstuk- ken zijn besproken. Te Antwerpen heeft Zaterdag een inwo- ner dier stad, zoon van den bekenden advo- caat Van de Vorst, zijn vrouw, van wie_ hij aan het scheiden was, in het paleis van justi- tie met eenige revo-lverschoten gedood. Minister Stresemann heeft ter eere van Tsjitsjerin een dejeuner gegeven, waaraan o. a. de Pruisische minster-president Braun, rijksweerminster dr. Gessler en de Duitsche ambassadeur te Mokou, graaf Brockdorff- Antzuau, aanzaten. Terwijl in Miden- en Zuid-Duitschland dooi heerscht, woeden in Oost-Duitschland buitengewon hevige sneeuwstormen. Het ver keer is op vele plaatsen gestremd. De stad Neurenberg is sinds twee dagen van ieder verkeer afgesneden. Schotland en vele deelen van Engeland hebben gedurende het weekend van zware sneeuwstormen te lijden gehad. Op vele pun- ten is het verkeer onmogelijk. Bij de spoor- wegen, telefoon en telegraaf was groote ver- traging. Te Tiflis, zoo meld't de „Izwestija", heeft dezer dagen de eerste bijeenkomst plaats gevonden van de al-Georgische vereeniging tot bestrijding van het analfabetisme. Volgens de statistieken bedroeg in 1923 het aantal analfabeten tusschen de 18 en 40 jaar onge veer 369.000. In de laatste twee jaar is dil aantal met 54.000 verminderd. Ten gevolge van een hevigen storm in de Straat van Gibraltar moest Zondag de passagiersdienst naar Marokko gestaaki worden. De bij de Marokkaansche kust pa- trouilleerende Spaansche oorlogsschepen moesten Algeciras binnenvluchten. De kabel verbinding met Tanger is gestoord. De wet, waarbij verboden wordt ge durende 1926 meer dan een derde van het beschikbare iand in Egypte met katoen te bebouwen, is afgekondigd. Op overtreding staat boete, hechtenis of beide. Onder de provinciate burgemeesters ii Egypte is een beweging begonnen tot het boycotten van de nieuwe verkiezingen, die Ziwar pacha, de premier, thans voorbereidt Waarschijulijk zal het meerendeel der burge meesters in heel Egypte aftreden. r I i A 1 i] .1 I I I i i, !f ,1 ,i i] ;i!i

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9