DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Honderd zercn en twintiffste Jaargang 1925 22 DECEMBER -~L Dit namnie! bestaaf uit 3 bladen. Deze Courant wordl ELKEN AVOND, bebalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.-, franco door het geheCle Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewysnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlEN: Per rege! /0.25, bij groote contraeten rabat Groote letters naar ptaatsrafmte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkeri] v/h UERAU. CO&TER ZOOM, Voordam C9. Directeur: O. H. KRAK. Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redactie 32,. Postgiro 37060. Hoofdredacteurt Tj. N. ADEMA* VIII. f (Slot). De wethouder van Onderwiis is er, als ge- woonlijk, voor dit onderdeel van ziin functie weer best afgekomen. Er valt dan ook tegen zijn beleid weinig in te brengen. Hij houdt zich strikt aan de wet maakt geen onderscheid tusschen open- baar en bijzonder ondefwijs, geeft ruinite vooi nieuwe systemen en is steeds bereid alien te ontvangen, die hem iets in het belang van het onderwiis hebben mede te deelen. Zelfs de katholieke fractie. waarvan de heer Wester hoi zeli zegt, dat zij naar allerlei kleine geschilpunten zoekt om ze in den Raad,tot groote kwesties op te blazen, heelt aan den wethouder in zijn hoedanigheid van opper-paedagcog onzer gemeente weinig houvast. 1 De heer Kusters grijpt wel eens naar hem, maar de wethouder is zoo glad als een aa en glijdt hem tcikens weer uit de kmjpende vin^crs. En ware het niet dat de heer Westerhof ook nog fractie-voorzitter, ook nog propa gandist, ook nog liefhebber van interpellaties, oo'- nog politieke kop van Jut van het col.eg. van B. en W. en last not least ook nog wet houder van Sociale aangelegenheden is, dan zou hij in den Read een leventje als een prins hebben en een begrootingsvergadering uit- sluitend bijwenen om comphmentjes en bloe- men in ontvangst te nemen. Maar helaas. de wethouder is nu eenmaal cen zeer veelzijdig man en hij krijgt daarom creen politieke blcemetjes maar wel veiwij ten, opmerkingen en lastig gesielde viagen. Zelfs op onderwijsgebied mag hij nog me, op zijn lauweren rusten, hij moet den heer Kusters verzekeren,' dat er nu heusch geno-eg aan propaganda voor het handelscnderwijs gedaan is en den heer Sietsma toezeggen, dat hij het vraagstuk der opleidingsklassen nog wel eens in studie zal nemen. Db heer Sietsma betoogde, dat kinderen die niet voor M. O. geschikt zijn, scms remmen- de factoren bij het onderwijs zijn en dus van de anderen aigescheiden moeten worden. Mede omdat hij sprak van de moeilijkheid bij het rustig huiswerk maken, kwam de heer Westerhof tot de overtuiging. dat de heer Sietsma eigenlijk een aanval deed op het ar beiderskind met hef gevolg, dat hij zelfs wij ten wethouder Cloeek uit den p-liiiekcn rrr kelder te voorschijn haalde, om te betoogen hoe men van Vrijz. Dem. zijde blijkbaar he1 liefst op stand enscho'.en aanstuurt en het werkmanskind cok hier weer de dupe van de historie zou moeten worden Waarna de heer Sietsma bescheiden uitleg de, dat hij niet in het bijzonder het arbeiders kind, maar het minder begaafde kind op het oog had en aangezien begaafdheid nu juisr niet een voorrecht van de zoogenaamd betere standen is, was de heer Westerhof gerust ge- steld en kwam hij zelfs tot de verrassendf ontdekking, dat de heer Sietsma en hij eigen lijk precies naast elkander stonden. Wij kunnen ous niet voorstellen hoe de wet houder het klaar zou spelen zoogenaamd rem- mende factoren bij het opleidmgsonderwijs uit te schakelen. Dit euvel treft niet alleen het opleidings onderwijs, maar ook de tusschenschoten en andere scholen en wat men aan de eene scho- lensoort toepast, zal men aan de andere soort niet achterwege kunnen laten. Bovendien komt zocdoende al spoedig de meening van onderwijzers met die van ou- d'ers' in botsing. Er zijn op elke school wel begaafde en minder begaafde leerlingen en men acht het over het algemeen niet paedagogisch de kin deren naar begaafdheid in te deelen, daar dit eenerzijds wel een prikkel tot meerdere studie geeft, maar anderzijds op de minst begaafden een onverdiend cachet van minderwaardig- heid drukt. Bovendien en dit moet o. l. voorop staan zullen steeds de ouders... en niet de onder- wiizers hebben uit te maken welk onderwijs een kind zal volgen. De laatsten mogen een sterk adviseerende stem hebben, de eersten moeten volte yrijheici van beslissing houden wat zij al of niet van hun kind wilten maken. Wellicht grijpen velen In misplaatste ouder- liefdc, standsbegrip of ijdelheid te hoog, maar dan wreekt het kwaad zich zelf door de onmogelijkheid van practische uitvoering. Er is o. i. geen-enkele reden waarom juist aan een soort scholen minder gemakkelijk lee- rende' kinderen geweerd of uitgeschakeld moe ten worden, te meer daar hier juist het meeste gevaar dreigt dat invloed op het zelfbeschik- kingsrecht der ouders zal worden uitgeoefend Leerlingen die minder goed mee kunnen, zijn er op alte scholen. sn \ftJlie tjiden ge- Zoolang zij de school naar hun ouders keuze vclgen, zullen zij vanzelf wel bij de anderen achter blijven, zoodat elk overgangs- jaar de slechtsten van de normaal vooruitko- mende groepen afval'.en en het tweede jaar in een zelfde klasse allicht gelijkwaardig aan hun klassegenooten zullen blijkem Wat de heer Sietsma over het Fransch op de Lagere School opmerkte, kunnen wij vol- komen onderschrijven. Het doet ons genoegen, dat de executie door de Tweede Kamer uitgesteld is en we hebben zoo'n stille hoop, dat het Fransch, dat sinds menschenheugenis een der vakken van het Lager onderwijs geweest is, met van het program zal verdwijnen. Dat men dit ook in Alkmaap tot, de onmis- bare vakken rekent, bewijst wel de cursus buiten de schooluren, waarvcor vele ouders zich blijkbaar gaarne een geldelijk offer ge- troosten. Nu wij het toch over onderwijskwesties hebben, willen we nog even aan het debat over het ontslag der gehuwde onderwijzeres herinneren. Wij hebben de argumenten voor en tegen het handhaven van deze ambtenares in een onzer artiketen reeds uitveerig doen uitkomen. Het was in het bijzonder mej. Carels die de belangen van de in vele opzichten nog mis- deelde vrouw naar voren bracht en in een uitstekend betoog voor hare handhaving heeft n-octfoden Daarnaast stelden de beeren Westerhof en Van Drunen in het licht dat zij die zoo gaarne en zoo luide betoogen dat de gehuwde vrouw :n haar gezin behoort, er geen oogenblik aan denken, dat dit ook geldt voor werkvrouwen en arbeidsters in fabric-ken. Mede omdat betoogd werd, dat een gehuw de orderwijzeres in Alkmaar slechts een wit- te raaf is en dat er Irer ter stede dus abso- luut geen haast was een voor haar ongunsti- ge regeling te treffen, werd een ontslagmotie- kusters zuiver links tegen rechts met tien tegen acht stemmen verworpen. Mevrouw Westerhof bepleitte verhooging met 900 van de subsidie der Vereeniging voor Huisverzorging. Zij en haar fractiegenooteni beschreven het nut dezer instelling, die behoeftige zieke vrouwen hulp in eigen huishouding wil ver- schaffen. Het doel is natuurlijk in alle opzichten toe ie juichen en dat mej. Carels het soc.- dem. voorstel niet steunde zal wel in hoofd- zaak aan billijkheidsoverwegingen toe te schrijven zijn. Zoo dacht ook de meerderheid van den Raad er over. B. en W. hadden alle gesub- sidieerde vereenigingen tot matigheid aange- spoord en dat zij zich met een zoo klein mo- gelijke subsidie tevreden verklaarden was na tuurlijk niet een gevoig van het feit dat zij met haar geld geen raad weten maar eenvou- dig een berusten in het onvermijdelijke. Nu een van deze boven andere te bevoor- deelen leek de meerderheid van den Raad onbiilijk tegenover de anderen, zoodat het soc.-dem. voorstel met groote meerderheid werd verworpen. Wij zijn geen bewonderaars van dernon- straties en een protest van de soc.-dem. frac tie om collectief de vergadering te verlaten. wanneer de voorzitter een zitting njet gcslo- ten deuren heeft aangekondigd, neeft altijd nog iefs van een politieke vertooning, die moet laten uitkomen hoe de S. D. A. P. eigen- ijk de eenige groep is die niet van geheime diplomatic, maar van royale, openlijke en voor iedere tribunebezoeker hoorbare bespre- kingen houdt. In het algemeen is dit dan ook zeker net beste, maar er kunnen natuurlijk ook kwesties aan de orde komen, die het zooal niet noodza- kelijk, dan toch zeer gewenscht maken, dat enkele besprekingen niet in het openbaar ge- voerd worden. Wanneer een vijfde der led-en hier ter stede sluiting der deuren vraagt, is de burgemees- ter, vo!gens art. 43 der Cemeentewet verplicht daartoe over te gaan. Of hij thans echter niet alleen den phcht. maar zelfs het recht had tijdens de algemeene beschouwingen, op verzoek van den heer Vo- gelaar c. s. in comite over te gaan, wagen wij ernstig te betwijfelen. Nadrukkelijk waarschuwt art. 44 van de Gemeentewet dat in een besloten vergadering niet beraadslaagd, noch een besluit kan wor den genomen over een plaatselijke begroo- ting en rekening. En al nemen we nu aan, dat er in die ge heime zitting geen besluiten zijn genomen, dat er zelfs enkel over de bedrijven is ge- sproken, toch is er dan beraadslaagd, tijdens de algemeene beschouwingen over iets wat met de samenstelling der begrooting in het nauwste verband staat. Het wil ons voorkomen, dat men hier be- d-enkelijk tegen onze Gemeentewet heeft ge- zondigcl en wij laten gaarne aan meer be- voegden het oordeel over in hoeverre be- doelde raadsvergadering officieel als zoodamg erkend zal kunnen worden. Dat een begrooting niet altijd een droge opsomming van posten en cijfers behoeft te zijn maar hier en daar zelfs een humoristisch tintje kan hebben, toonde de heer Plevier aan door naar volgnummer 83 te verwijzen. Het ziet er uit of de storm van Borculo ook hier in- de hooibergen heeft huisgehouden en of het meeste in de schoorsteenen terecht is gekomen. Volgnummer 83 toch dat in hoofdzaak het toezicht op schooi-steenen behandelt, vermeldt slechts het loon voor twee booistekers bene- vens 15, voor onderhoud van hun gereed- schappen. Over onvoldoende toezicht op schoorstee nen en stookplaatsen- was de lieer Westerhof allesbehalve te spreken en dat zijn partijge- noor Plevier een mcedige ki.miner is, bevvees wel zijn verzekering dat hij het volgend jaar nog eens op deze scbboi'steenen tertig hoopte te koine* De heer Ringers was niet gelukkig met zijn bruggen, gebouwen, wegen en voet- paden. Had men hem het vonge jaar reeds voor ettelijke duizenden guldens aan straatstee- nen afhardig gemaakt, thans moesten het nieuwe gebouw voor gemeentewerken, de Twuijverweg en een tweetal bruggen het ontgelden. Met uitzondering van den heer Thomson hebben zijn wethouder'ijke collega's hem met in dem steek gelaten, behalve bij den post tot verbetering van den weg te Sint Pancras. die op vojjrstel va.. den heer Westerhof ge- schrapt is om de buitengemeenten te toonen, dat een goede buur wel beter is dan een verre vriend, maar dat al te goed buurmans gek is. Alkmaar is zeker maet de eenige gemeente die belang bij dezen weg heeft en het kan rustig afwachten tot er van andere zijde eens meer financieele be'angstelling dan tot dus- verre getoond wordit. ten bedenken, dat hij als nieuw raadslid met aan de Memorie van Amtwoord had medege- werkt, dat hij, pas geinstalleerd, moeilijk al gemeene beschouwingen kon houden, maar dat het toch vanzelfsprekend was, dat hij na het algemeene debat voldoende ingewijd was om bij het betrokken volgnummer zijn stem te kunnen motiveeren. Ook de heer Westerhof was blijkbaar in de kerststemming toen hij den heer Bosman een lichtende ster noemde die voor het eerst m den Raad was verschenen. Ook dat was een complimentje en de heer Bosman zal dan ook moeten getuigen dat men zich te zijnen opz.chte in den Raad bij zonder hartelijk getoond heeft. Het blijkt dat men op sommige gemeente- bureaux niet met de aanstelling van perso- neel kan wachten tot de z.g.n. commissie- Vogelaar minder eerbiedig de begraf.enis- commissie genoemd eindelijk eens met haar taak gereed is gekomen. Men heeft ter Secretarie en aan Gemeen tewerken eenige adspirant-volontairs aan het werk gezet die zoo los op hun plaats zitten dat zij clirect weer op straat staan als de commissie hen overbodig mocht oordeelen. Overlgens heeft de burgemeester zich, na- mens alle ambtenaren en werklieden, zeer ge voelig beloond over de tevredenheid van den Raad en van hun onvermoeidem arbeid in het belang der gemeenschap gesproken. Dat de Raad dit weet te waardeeren bleek wel uit het besluit Burgemeester en Secreta- ris, in wien men blijkbaar al het gemeente- lijk personeel heeft wilten eeren, ieder 500 meer safaris toe te kennen. Het was nadat beide heeren voor deze ge- legenheid vol verwachtkg de raadszaal ver laten hadden, zo6 spoedig beslist dat de heer Thomsen bijna geen tijd had den ambts- keten behoorlijk over zijn colbertje te schui- ven. Wel een bewijs, dat Burgemeester en Se- cretaris hier ter stede in alle opzichten op prijs gesteld worden. Inmiddels heeft al te royale afvoering van groote werken inderdaad het gevclg, dat wij hier een bevriezingssysteem toepassen dat zich op den duur zeker zal wreken. De heer Ringers ging zoo ver mogelijk door een van beide bruggen te laten vallen en dat men thans ook de Willemsbrug voor- loopig in zijn ouden toestand wil laten ge- tuigt, na alle reeds ter plaatse genomen maatregelen, zeker van kortzichtigheid. Geen keten is sterker dan de zwakste schakel en deze meerma'.en overbelaste oude brug zal wel eens tot zeer onaangename ver- rassingen kunnen leiden, waarvoor de ge meente na dringende waarschuwingen, ook uit de burgerij zelve, dan de voile verant woording zal dragen. Op den laten avond hebben bij de schrap- ping van diverse gemeente-werken de heeren Kusters en Thomsen en zelfs eenmaal de hee ren Kusters, Thomsen en Westerhof elkander gevonden. Kerstmis is in 't zicht en er kwam een stemming van vrede en welbehagen in onze raadszaal. Bij de stemming over den Twuijverweg was het meest opmerkenswaardig; dat de heer Westerhof voor schrapping en mevr. Wester hof er tegen stemde. Wellicht een openbare demonstratie van de zelfstandigheid der vrpuw, ook in de so- ciaaldemocratische gelederen. Vermelden wij ten slotte dat de heer Siets: ma een warm pleidooi voor verbetering van den toestand in het woonwagenpark heeft ge- houden en dat mr. Offers bij zijn ontslag- aanvrage als een waardig, verstandig en bo venal b-ezadigd raadslid is geprezen. Ook mr. J. P. Bosman kreeg een pluim- pje. Zijn vader en oudste broer werden hem als navolgenswaardige voorbeelden voor oogen, gesteld en de verwachting werd uitge- sproken, dat hij altijd zijn best zou doen, zoo dat men ook van hem veel pleizier zou be- ieven. Zelfs de heer Kusters gevoelde behoefte aan een vriendelijk wcordje en beloofde dat hij de tractor zou' la-ten vare®, wat in theorie heel vriendelijk is maar in d-e practijk tot minder aangename gevolgen voor onze stacls- tram zal kunnen teid-en. Het spijt ous, dat de burgemeester meende den heer Bosman bij de stemming over de kwestie van het' Grondbedrijf niet het woofd te mogen geven. In het algemeen word! wel eens te kramp- achtig aan de gewoonte vast gehouden slechts algemeene beschouwingen toe te la ten over de begrootingsposten die in de me morie van antwoord werden behandeld, zoo dat ook de vragen van den heer Sietsma over het woonwagenpark maar half tot hun recht kwamen. - Wat de beer Bosnian betreft had men moe- Wij zijn hiermede aan het ei-n-de der be- grootingsbeschouwingen en ons rest nog slechts een enkel woord over de beslissing van den Raad, de kerstgave voor werkloozen en bedeelden niet door de overheid te doen verstrekken. Verschilter.de gemeenten hebben dit wel gedaan .en wij gelooven dan ook niet dat de Armenwet voor een procentsgewijze toeken ning, of wel een extra uitkeering naar geble- ken behoefte, eenige moeilijkheid in den weg legt. Een andere vraag is of het verstandig is, dat de overheid dezen weg inslaat, een weg toch dien men in de jaren v^n abnormale cri sismaatregelen noodgedwongen betreden heeft, maar dien men hoe eer hoe beter dient te verlaten. Het is hier de pritncipieele kweste of in on- zen tijd de overheid nog ingrijpend mag op- treden dan wel of armenzorg en werkloozen- steun uitsluitend aan een daarvoor in het leven geroepen lichaam als het Burg. Armbe- stuur moeten overgelaten worden. Bovendien werd gevreesd voor herhahng en zag men geen enkelen reden met Paschen te weigeren, wat met Kcrstfeest werd toege- De meerderheid van den Raad heeft zich op het standpunt gesteld, dat de tijd van cri- sismaatregelen voorbij was en dat er thans geen reden is de overheid op d'.recte wijze m de armenzorg te betrekken. Daarrihast stond echter de voile eiicenning van de armoede en ontbering in vele arbei- dersgezinnen en de goede.wil al die ongeluk- kigen een zoo vroolijk mogelijk Kerstfeest te bezorgen. Juist daarom verheugt het ons, dat men zoo spontaan en zoo vlug uit- particuliere giften een belangrijke som bijeen bracht, die reeds bijna tot het benoodigde bedrag ge- groeid is en die vele behoeftigen in de Kerst- aagen de overtuiging zal schenken, dat de raadsleden, en met hen vele ingezetenen de zer gemeente, de nooden der armen nog met hebben vergeten en zich daarvoor gaarne een persoonlijk offer willen getroosten. meldt de Tel. uit Londen. Ofschoon de bewo ners thuis waren, slaagden de inbrekers er in, zonder gehoord ce worden, een brandkast te openen. waarin zich de kostbaarheden van Lady Ivnerfcrth bevonden, en zich met een waarde van 450.000 gulden aan juweelen uit de voeten te maken. De daders zijn met buitengewone behen- djgheid te werk gegaan. Het huis van lord Inverforth bevindt zich in een der mooiste parken van Noord-Londen. De dieven hebben een gevelden boom, die in het park lag. 150 Meter ver naar de woning gesjuuwd en te gen een balcon gezet. Langs dezen boom dommen zij naar boven, en na door een in- geworpen ruit in de slaapkamer van lady "n- verforth te zijngpdrongen. zochten zij in de lade naar den sleutel van de brandkast en, openden deze dus, zonder haar te forceeren. Onder de gesioten vocrwerpen bevinden zich twee paarlen-colliers, waarvan een een waar de heeft van 60.000 gulden, en een diaman- ten tiara van dezelfde waarde. NAAR ABSOLUUT ALCOHOL-VERBOD. Het Amerikaansche ministerie van Finan- cien heeft het tot heden toe veroorloofde ge- bruik van brandewijn bij de bereiding van medicinale praeparaten, extracten en siro- pen verboden. KONING ALI AFGETREDEN. Naar verluidt, zal Djiddah ingevolge den troonafstand van koning Ali van den Hedziasmorgen aan den sultan, der Waha- bielen. Ibn Saoed, worden overgegeven. Ko- ning Ali is met een Britsche sloep, die hem te Djiddah had opgewacht, uit deze haven- stad vertrokken. Hij heeft het grootste deel van zijn leger naar zijn broeder. emir Abdoellah, in T^ans- jordanie, en de rest naar Jemen, in Zuid- Arabie gezonden om een nieuwen tegenstand, die zich daar tegen Ibn Saoed vormt, te on dersteunen Koning Ali is de broeder van koning Feis- jal van Irak en een zoon van koning Hoessein van den Hedzjas. die in October van het vo rige jaar ten behoeve van Ali afstand van den troon deed. DE CHAOS IN CHINA. Reuter verneemt van officieele zijde dat 2500 man Japansche troepen zijn uitgezon- den om het Japansche garnizoei. in de spoorwegzone van Mandsjoerije te verster- ken. Hun eenige taak is, de Japansche en andere vreemde belangen te beschermen. Er heeft geen bemoeienis plaats gehad en zal ook niet plaats hebben met het Cbineesche bestuur te Moekden. De autoriteiten te Peking hebben een pro clamatie uitgevaardigd, waarin zij demon straties tegen de ChrPtenen met Kerstmis verbieden. HAAST ONGELOOFL1JK BRUl'ALE DIEFSTAL. Zaterdagavond hebben inbrekers hun slag geslagen in de woniug van lord Inverforth., DE UNIVERSITEITEN IN JOEGO-SLAVIe. De Joego-Slavische minister van Onder wijs, Stephan Raditsj, heeft kort geleden een redevoering gehouden, waarin hij heeP ver- klaard, da+ er in Joego-Slavie te veel univer- siteiten zijn. Met name noemde hij die te Su- botitza en te Uskjub overbodig, want vol- gens hem werken de professoren er niet, ter- wijl de studenten niets doen dan relletjes ver- oorzaken. Deze verklaring heeft ernstige pro- testen van de zijde der professoren uitge- okt, waarbij zich heden ook de 6enaat der universiteit van Belgrado in een scherpe resolutie heeft aangesloten. Hierin wordf van Raditsi verlangd, dat hij zijn verklaring zal herroepen. PROF. VAN HAMEL'S BENOEMWG TE DANTZIG. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt. meldt: Het Berliner Tageblatt bevat een artikel, dat de benoeming van prof, van Hamel tot Volkenbondscommissaris te Dantzig scherp afkeurt. Het Tagdilatte zegt, dat men zich, toen er sprake was van de candidatuur van den lei- der der jurid sche afdeeling van den Volken- bond, algemeen afkeurend over deze candida tuur heeft uitgelaten. Wat niet te verbazen was, daar dr. van Hamel in den oorlog de anti-Duitsche Greene Amsterdammer had ge- redigeerd. Men meende reden te hebben te twijfelen aan zijn objectiviteit bij het beklee- den van de functie van commissaris te Dantzig. De rol, door dr. van Hamel ge- speeld bij het ontwerpen van het raoport over Opper-Silezie, versterkte het vermoeden, dat zijn antipathie tegen Duitschland gepaard ging met een bijzondere neiging tot het ver- vullen van Poolsche wenschen. Het is daarom wel zeer de vraag of hij als een onpartijdig scheidsrechter zal kunnen optreden bij conflic- ten tusschen Dantzig en Polen. Het Tage blatt weet niet of prof, van Hamel, die te Ge neve vaak over dergelijke conflicten heeft hel- pen beslissen, ooit ter plaatse is geweest. Daar zal hij echter voldoende gelegenheic! hebben zich op de hoogte van de toestanden te stellen. Misschien zal hij daar even ver- baasd zijn als enkele „wereldverdeelers van Varseilles" toen zij bij de eerste verkiezingen vernamen hoe groot het Poolsche element in Dantzig in werkelijkheid is. Het recht van Dantzig op een vrij bestaan is echter zoo sterk gegrbndvest, dat ook de mogeliike sub- jectiviteit van den commissaris van den Vol- kenbond het niet ernstig in gevaar kan bren gen. Het Tageblatt rekent op de mogelijkhejd, dat prof, van Hamel na zijn Dantziger tijd als een bekeerling te Geneve zal terugkeeren. ANTI-SEMIETISCHE RELLETJES TE PRAAG. Uit Praag wordt gemeld, dat het daar Za terdagavond na afloop van een rsjechischc- -Nationalistische vergadering tot anti-semieti- sclie relleties gekomen is. De politie wist doo kraclitdacUg ipgriipea spoedig .deru^^hfs- ALKMAARSCHE (I0DRANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1