VASELINE *omen, omifat Mi dacht dat fiet fe verpfts^ zou zijn.. Hij achtte het echter zijn plicht, om hem namens de afdeeling hartelijk dank te zeggen voor hetgeen de heer Dekker in die Id jaar heeft gedaan voor de afdeeling. Direct werd tot stemming overgeg n; ge- kozen werd de heer G. Voogt, die in herstem- ming was met den heer J. Lcwang P® heer Voogt nam de benoeming aan. Hierna sluiting. U1T BERGEN. Op uitnoodiging van de menschen die hei vorig jaar het initiatief namen tot de Daal- der-lezingen over literatuur hield gisteravond in het „Oranje-Hotel" Mr. A. P. H. de Range een lezing over Hollandsche Dichtkunst welke lezing werd aangevuld door voordrach- ten over de besproken dichters door den heer G. Grondsma. De heer D. L. Daalder. die de vergadermg leidde, decide mede, dat door omstandighcden het voornemen, om de deelnemers der lezin- gen van het vorig jaar in September bijeen te roepen, was niet uitgevoerd. Spr. verzocht aaarom de aanwezigen, die er voor gevoelden een vereeniging voor het houden van literai- re en andere lezingen te vormen, na afloop van de vergadering bijeen te blijven. Spr. was blijde dat door de bereidwilligheid van de heeren de Lange en Grondsma deze vergade- ring er eene van beteekenis was geworden. Mr. de Lange ving aan met er op te wij- zen, dat er vroeger meer aandacht aan de voo'rtbrengselen van de poeten werd geschon- ken dan tegenwoordig. Dat de reciteer- kunst uit de mode geraakte kon spr. best be- grijpen. In zijn „Grondslagen over de Poezie klaagt ook Adama van Scheltema over de sc ringe belangstelling in den arbeid van onze dichters. Guido Gezelle besorekende riep Adama van Scheltema verdrietig uit „deze dichter heeft gezongen, zonder dat iemand naar hem luisterde". Met voldoening constateerde spr., dat na den oorlog er een wijziging ten goede valt waar te nemen. De realistische roman trekt niet meer in die mate als voorheen het geval was. Uit de groo- te opkomst concludeerde spr. dat in Bergen voor de dichtkunst grootere belangstelling bestaat dan elders. Naast het kijken naar sport, het luisteren naar een Jazzband of het luisteren naar de grappen van een Engelschen komiek door de radio, bestaat een genoegen, dat meer aanbe- veling verdient, omdat het inspanning van ons vergt, maar waardoor men een anderc wereld, een tooverland binnentreedt. Door be langstelling te geven aan de dichtkunst wordt ons schoonheidsgevoel gewekt. Een dichter moet men niet alleen verstaan, men moet ook met hem medevoelen. Dan is het of men een vriend ontmoet die ons eigen onder- bewuste denkbeelden weet en weergeeft. Men moet zich, omdat het aanvankelijK moeite geeft, niet direct lal~n afschrikken, maar bedenken, dat het verstaan van goede muziek ook het overwinnen van moeilijkheden vordert. Spr. besprak hierna in het kort het gepicht ,Oude Wijn" van Bcutens. „De Tors" van Adama van Scheltema, dal Dr. Royaards de- zen winter te Alkmaar voor het eerst zal voordragen, en door spr. een buitengewoon werk werd genocmd. Op verzoek van spr. declameerde de heer Grondsma „Oude Wijn" en een fragment uit „De Tors". Hetgeen Robbers en Adama van Scheltema over de kunst als de schoonheid. die ens weer doet gelooven, beweerden, steide spr. Lierna in het kort in het licht. Ons dagelijksch leven, aldus spr., mist toch wel iets wat wij'ziel kun- nen noemen. Het zijn dan ook de kunstenaars die tot de hoogte van het escensieve leven rei- ten- De dichter laat ons hid gewone dagelyk sche leven zien door het gekleurde glas van zijn fantastische waardeering. Hij vertelt ons iets van alle dag op een bijzondere manier. Dit is het gevai met Speenhoff. In dit verband verzocht spr. den heer Grondsma „Het cadeau van Bet aan haar zeeman" te declamecren. Het gelukte den heer Grondsma iets van het gevoelige hart van den zeeman bij zijn gehoor weer klank te doen vinden, doch wij Vcor ons wer den door dit lied veel meer getroffen, wanneer het door Speenhoff en zijn vrouw op de weemoedige melodie werd gezongen. Locomotief" van Bern, van Meurs door den heer Grondsma hierop in Veluwsch dialect voorgedragen, was voor hem een succes. Hij slaagde o.i. dan ook het beste in dit genre. Het fragment uit „De Tors" en „Het Kerstlied" van Vondel deden het bij ons niet. Onze Hollandsche Poezie, zoo betoogde Mr. de Lange, heeft zich sterk in de richting van de lyriek ontwikkeld. De poezie schuilt niet altijd in het rythme, ook niet in het rijm of in het onderwerp. Een van de beste proeven van dichterlijk proza oordeele spr. „Proza" van Lodewijk van Deyssel, op verzoek van Mr. de Lange door den heer Grondsma met overtuiging gedecla- meerd. De nieuwe Nederlandsche Dichtkunst, zoo vervolgde 'Mr. de Lange, heeft een anderen weg ingeslagen. Hierin valt een grooten in- vloed van de vrouwelijke mentaliteit te £>e- speuren. De vrouw heeft onze dichtkunst be- langrijk verrijkt en aan haar in ieder geval bekoorlijkheid verleend. Op verzoek van Mr de Lange declameerde de heer Grondsma nog gedichten van Helene Swarth, Dalcrose, Nijhoff, Jan Prins, Ro land Hoist en Vondel, alien in het weemoe dige dramatische genre. "De heer Grondsma declameerde met liefde en het verdient in onze dagen waardeering, wanneer menschen, die zich bijna geheel door hun zaken in beslag genomen zien, zooveel belangstelling voor den idieele kant van het leven toonen. Hij toonde zich een man met een sterk ge- heugen, doch werkte nog te veel met zijn zwaar stemgeluid, en mist nog te zeer de ga ve om de juiste tonatie in zijn stem te teggen Ook zijn uitspraak moet nog beter verzorgd zijn om gedichten naar voren te brengen als die van gisteravond. De heer Grcndsma zal goed doen met zich voorloopig bij het optreden in het openbaar te bepalen tot de vertellendc gedichten. De heer Daalder bracht den heeren De Lange en Grondsma dank voor hetgeen zij ■hadden gegeven. Spr. hoopte beiden in Ber- gen nogeens terug te zien. Na afloop werd er door de aanwezigen een Vereeniging gesticht, die zich tot del stelt het houden van literaire kunst en cultureele le zingen in Bergen. Besloten werd tot het aangaan van eon n sie met de personen, die in Januari een v.ertal cursusvergaderingen met Ds. Schermerhorn als spr. ever „De Fransche Revolutie" ore niseeren. Deze cursusvergaderingen zullen nu ook uitgaan van de opgerichte vereeniging Tot bestuursleden werden gekozen Mevr Dr. Dekker-Maathuis en de heeren D. L. Daalder, Arthur Verbeeck en P. Krom. De contributie werd op 2 per persoon ge- steld. Naar wij vememen zal de voorgenomen bouw van een Hotel-Cafe-Restaurant in het Villapark, geen doorgang hebben. De eerste avond, door den R.K. Volksbond alhier gegeven, is uitstekend geslaagd. De zaal van "het Vereenigingsgebouw was geheel bezet. Nadat de heer Martin, voorzitter, een toepasselijk woorcl had gesproken en den aan wezigen het welkom had toegeroepen, gaf hij het woord aan den Zeer Eerw. pater Jos. Moonen, die daarna een lezing hield over het onderwerp: Jezus Vaderland en de Heilig- Landstichting te Nijmegen". Pater Moonen, wiens lezing met lichtbeelden werd geillus- treerd, verwierf een dankbaar applaus. UIT HOORN. Maandag is te Hoorn een ledenvergade- rinp- gehouden, ender leiding van den heer Meijer, rijksontvanger' te Modemblik, van de Vereeniging, van Diaconieen tot oprichting van een Teliuls vcor ouden van dagen in de classis Hoorn. De vergadering was druk be zochi. Onder veel animo werd het besmur ge- machtigd, binnenkort de aanbesteding te doen plaa.s hebben van een gebouw, dat ruimt? zal geven voor 62 ouden van dagen. Het terrein is reeds in handen van het be- stuur en zal nog worden afgerond door aan koop van een klein aangrenzend perceel. UIT GAOOTSCHERMER. In de laatstgehouden raadsvergadering werd vastgesielQ een suppletoire begrootmg voor den a.enst 1924 ten oearage 1593,34 en eenzelfde siuk voor den dienst 1925 ten uedrage van 316. OvereenKomstig de voorstellen van B. en W. werd besloten de siroomleverirgsverorde ning G. E. B. te wijz.gen en aari te vullen, zuiKS na zeer uitvoavge toelichting door den voorzitter en hespreking door a.le leden. De ze verordenmg werd daarop opnieuw in haar eheel vasigesteld met algtmoene stemmen. Eveneens overeenkomst.g de voorsteilen van B. en W. werd met aigemeene stemmen besloten de jaarwedden van den administra tes en dien iijnwerket van het G. E. B. met mgang yan 1 Jan. 1926, in verband met meerdere werkzaamheden te verho-ogen met 150 res-p,. 350 en alzoo te brengen op 450- resp.*/ 750. Op dezelfde wijze en z. h. st. werd aange- nomen een- voorstel van het college, o-m een straat.antaarn te plaatsen bij de n-ieuwe voet- brug op „Urk". Op voorslel van mevr. Sloo- tenSmit werd besloten tot het plaatsen van een straatlantaarn nabij de woning van P Jongert. B. en W. werde-n- gemachtigd voor den dienst 1926 aan te gaan een tweetal geidleeningen: a. 50.000 r-enten-de 5 pet., voor 31 Dec. 1926 af te lossen uit de buiten- gewon-e geldmidd-elen; b. 10.000 rentende ten hoogst-e 5V2 pet., af te lossen uit de gewo ne mid-delen voor 30 Jun-i 1927. Aangenomen werd hierop het voorstel van de ledtn Slooten c.s. inzake een wijziging van art. 1 van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur, zulks met 4 tegen 3 stemmen. (Voor de heer Posch en de voorstellers). Het 2de voorstel, betrefferde leges-heffing van bouwvergunningen werd t-er fine van prae- advies naar B. en W. gezonden. Mej. E. J. Tates, onderwijzeres alhier, is in dezelfde betrekkingbenoemd in Den He 1 der. leiding een aria van Mozart en een Tied van Beethoven, op 20-jarigen leeftijd gcschre- j ven, zong. Een zanger met een wclluidend orgaan, en zeer duidelijke uitspraak, in't be gin, dunkt ons wat nerveus, kwam er later meer in, kon zich beter geven. Het nummer dat in 't bizonder mijne be langstelling had gaande gemaakt, was een suite voor "klein orkest van den dirigent, den heer Jansen. Het dankt zijn ontstaan aan „The Pierrot of the Minute", op het pro- gramma vertaald in „Hoogspel" en is van den schrijver E. Dowson. De tcelichting zegt er het volgende van. Aan deze brooze drama tische schets ligt de gedache ten grondslag, dat de dichterlijke geest in al het hem omrin- gende tevergeefs het ideaal zoeken zal, dat zijn droomen hem voortooverden; Zijn visie op't ideaal veroorzaakt zoodcend-e de schip- breuk van zijn leven. Tea aanzien van de liefde en de schoonheid gel-dt voor hem het woord van den mysticus: Hem, die God een- maal geproefd heeft, smakende daarna alle dingen bitter. E. Dowson, die een eigen le- venservaring hier teeder onder woorden brengt, heeft den dichter belichaamd in de Pierrotgectalte, de als grijpbare dtoom, die toch altijd weer verdwijnt in een manestraal ;.:laar, kil, licfelijk, maar vluchtig. De compo- nist voegt cr o. m. nog aan toe, dat uit den aard d-er zaak door al de deelen (van de vijf do el en werden er drie uitgevoerd) een melan- cholieke stemming straalt, een vergeefs zoe ken naar het ideaal; een smartelijk vragen Waarom?" Dat is de oer-gedachte van deze muziek. 't Is bekend, dat de heer Jansen modern schrijft en vooral in dit werk dat dateert van het begin van dit jaar. Ik had er mij op ge spitst en toen de eerste tonen er van weer- klonken, heb ik mij tot inspannend luisteren gezet. En dat luisteren is niet te vergeefs ge- weest, want ik heb genoten. Dr.delijk brengt de componist je in de vereischte stemming, waaran de mooie instrumentatie zeer veel bij draagt. En het 'g-enot is voortdurend geble- ven vanaf a. „Licfd-everlangen, b. ,.Dans van Manestraa'.tje", tot en met c. „Afs:heid". waarin de stem van den baryton-solkt zich heel goed bij het orkest aaftsloot en d - zan ger uitstekend de stemming weergaf. Wat ik hier zeg is geen grootspraak, omdat het een modern werk is, noch welwillendheid crndat de heer Jansen een Alkmaarsch mus'cus is. In waarheid, ik heb er van genoten en ik hoop het op het eerstvolgend prcgramma van de A. O, V. weer te zien. Behalve klein crkest en zang is er ook een' pianopartij, die door mej. v. d, Ploeg in vclkomen aansluiting met de anderen uitgevoerd werd. Hartelijk applars aan -'t slot, en blcemen voor den compcnist. Met bloemen cn krans werd ook cten zanger brgif'igd toen hij zijn eerste nummcrs gezongen had. A. K de Vereeniging „Oud-Alkmaar" opgericht. Ondergeteekenden, vormende het Bestuur der Vereeniging Oud-Alkmaar, doen hierbij een beroep op den steun en de medewcrking van alle inwoners of vrienden van Alkmaar en omgeving en wekken deze op om zich als lid, donateur of fondateur bij deze vereeni ging aan te sluiten. De leden der vereeniging betalen een jaar- lijksche contributie van 2 gulden, de dona- teurs een jaarlijksche bijdrage van minstens f 5, terwijl aan hen, die aan de vereeniging een gift schenken van minstens 100, de ti- tel van fondateur wordt verleend. Aanmcldin- gen pis lid, donateur- of fondateur zien't be stuur gaame tegemoet. Het bestuur der Vereeniging „Oud-Alk- maar", Jhr. H. van Foreest, voorzitter. Mr. H. G. J. Maas Geesteranus, vice- voorzitter. Mr. M. Moens, penningmeester. Mr. A. D. van Regteren Altena, secretaris. (adres: Heiloo). J. Belonjc, adj. secretaris. 271 L 333 286 122 Q 123 124 125 Q 126 R 155 R 156 R 157 R 158 Verslag over haventoezidit uitgeoef. in 1924. (G.) I H. Roland Hoist—v. d. Schalk. Communisme en moraal. i Havelaar. De religie der ziel. m M. Sauerlandt. Kinderbildmsse aus 5 Jahrhunderten. I. Die Musik in 5 Jahrhun derten der curopaischen Malerei. E. de Born. N'ieuw Vlaanderen. i Boot. Het styleeren en toepassen: van natuui-vonnen in vlakonia- ment. I E. Buschor. Griechisdie Vcrsen- malerei. ii W. Eikendal. Electrische aanzet- cn verlichtingsinstallaties voor outo- mobielen. I Het o-psporen van sto-ringen in de electr. installatie v. d. automa- biel en het moiarrijwiel. i L. Muyen. Hoe snoei ik mijn vruebf- boomen? i H. Dominik. Het wonderland der Kunst. ALKMAARSCH E ORKES'l VEREENIGING. Gedurende de uitvoermg van Haydn'; Oxfordsymphonie, waarmede het concert van de A. O'. V. gisteravond begon, dachten we meermalen: wat heeft Haydn met zeer een- voudig-e middelen toch ie,s moois weten te geven. Wat pittig en frisch nog klinkt die muziek in het Allegro Spiritoso, in de Menuet en in het Presto, doch hce gevcelig tevens in het Adagio! On-danks zijn ouderdom een sym- phonie die nog aller belangstelling verdient er. waarvan de dirigent, de heer Jac. Jansen, met zijn orkestleden een zeer prijzenswaar- dige vertolking gaf. De ernstige vo:rberei- ding sprak ook uit hetgeen men maakie van Wagner's voorspel „Die Meistersinger von Niirnberg", voorwaar geen geringe opgave voor een orkest, dat grootendcels d'.lettanten onder de leden telt. Het prachtige stuk werd met in-spanning van alle krachten gegeven en al waren er enkele oogenblikken waarin men nog meer wenschte, maar dat onbillijk was, omdat men voelde dat de uitvoerders tot de uiterste grens van hun kunnen gekomen wa ren, toch, alle hulde vcor het gepresteerde. Een greet contrast met de daarop vo'.gende „Peer Gynf'-suite van Grieg. „De Morgen- stimming" begint zoo liefelijk, de fluit zmgt zoo aardig!! De overgang was wel heel groot. Uitvoering goed. „Ases Tod" heel mooi het publiek applaudteseerde na dit nummer en herhaalde dit in stijgenden lijn na de .,In der Halle des Bergkonigs". Mendelssohn's „Athalia"-Cuverture tot be- sluit, eveneens goed. De solist van dezen avond was de baryton- zanger P. A. Bottinga, die met orkestbege- Iugezondeu stukkeu (Buiten veranlivoordelijkkeid van de Redae- tie. De opname in deze rubnek bewijst %eens- zms dat de redact'e er mede instemi.) Mijnheer de Redacteur. Het Hoofdbestuur der Noord-Hollandsche Vereeniging het Witte Kruis, verzoekt U be- leefd plaatsing van het onderstaande. Sedert eenigen tijd kOmen in de nieuwsbla- den berichten voor, welke tot opschrift dra- gen „Het Witte Kruis" en waarin mededeelin- gen voorkomen omtrent een faillissement van het „Witte Kruis." Deze berichten doen, gegoten in dezen on- volledigen vorm, schade aan den goeden naam van de Noord Hollandsche Vereeni ging Het Witte Kruis, en verontrusten vele houders van de loten der premieleening in 1888 door deze onze Vereeniging aangegaan, die in de meening gebracht worden door deze wijze van berichtgeving, dat het Onze Veree niging is, welke zich in staat van faillisement bevindt. Wij meenen daarom langs dezen weg ter ge-ruststelling van deze houders onzer loten uitdrukkelijk te moeten constateeren, dat „Het Witte Kruis" in boven bedoelde berichten ge- noemd niet is de Noord-Hollandsch Vereeni ging het Witte Kruis (want deze Vereeniging bevindt zich in blakenden welstand), doch de N.V. Obligatie Maatschappij Het Witte Kruis. Bedoelde berichten doen tevens groote schade aan het debiet van dfe loten, door onze Vereeniging uitgegeven ter gelegenheid van de door haar georganiseerde tentoonstelling bij het herdenkir.g van haar 50-jarig bestaan, en waarvan de opbrengst zal moeten dienen ter bestrijding van de kosten dezer tentoon stelling en ais bijdrage in de kosten van len verbouw van Heicteheuvel. De toestand onzer Vereeeniging is zooda- flig, dat de. houders van loten- der premi lee ning 1888 gerust kunnen zij®, terwijl door 'i koopen der loten 1925 medegewerkt wordt aan een goed doel. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Namens het Hoofdbestuur voornoemd,' B. S. H. STIELER, Voorzitter, J. E. G. C. DIBBITS, Secretaris. (Andere bladen worden verzocht dit over te nemen). DE EERSTE HOORNSCHE PLUIMVEE- EN KONIJNEN-TENTOONSTELLING Van de jonge Pluimvee- en Konijnenver- eeniging voor Hoorn en O. mag gezegd wor den, dat zij de zaken flink aanpakt. Zij gaf het aanzien aan de Woensdagsche eierveiling, waaraan groote behoefte bestond. Die veiling, dat is in den korten tijd van haar bestaan reeds afdoende gebleken, is een succes en zal in de toekomst stellig een groote succes wor den. Het kan toch niet missen, of de nog tc talrijke groote en kleine plu.mveehouders, die zich tot nog toe afzijdig hidden, zullen wel- dra hun efgen belang beter gaan begrijpen. Ze zullen b.v. gaan inzien, dat het voor hen niet voordeelig is, hun eieren buiten de vei ling om of de een of andere wijze den groot- handel te leveren en dat, wat de te bedingen prijzen betreft, heelemaal niet noodig is ge bruik te maken van andere veilingen. Dan zal de aanvoer steeds stijgen en daarmee zal steeds grooter worden de zekerheid, dat voor het aangeVoerde product de hoogste prijzen worden bedongen. We mogen dus constatee ren* dat de pluimveevereeniging door de stich- ting van de veiling de belangen van de kip pen- en eendenhouders krachtig heeft bevor- derd. Thans heeft zij besloten in Februari as. een tentoonstelling van pluimvee en konijnen te organiseeren. Van die tentoonstelling kan veel nut en leering uitgaan. We hopen dit in de artikeltjes die we nog denken te schrijven, duidelijk aan te toonen. Of deze eersteling in Hoorn slagen zal? Dat moet uitkomen. De voorteekenen zijn niet slecht. De organisatie zal in ieder geval in orde zijn. Daarvoor staat ons o.a. de toegezegde medewcrking van den Hoornschen Middenstand borg. We zullen de vraag anders stellen. Kan de tentoonstelling slagen? Daarop mag geant- woord worden met een pos.tief „Ja". Maar dan moet van alle kanten krachtige mede werking komen. In de eerste plaats natuurlijk van de direct belanghebbenden, d.z. de groote en kleine pluimvee- en konijnenhouders. Als zij siraks het vraagprogram ontvangen of van een kennis ter inzage krijgen, la ten ze dan ernstig overwegen of ze niet wat in te zenden hebljen. We kunnen hun de stelligc verzekerig geven, dat hun dieren uitstekend gehuisvest en verzorgd zullen worden. En in ieder geval mogen ze niet verzuimen de ten toonstelling te bezoeken. Er is nog een andere groep van direct be langhebbenden, n.l. de handelaars in voeder- artikelen en andere pluimveebenoodigdheden. Die hebben echter sreen extra aansporing noo dig. Dat zijn handelaars en die weten in den regel tentoonstellingen uitstekend te benutten De ziel van alles zijn de financien. Too ook hier. 't Loopt niet in de duizenden,. 't zijn maar enkele honderden guldens, die er noo dig zijn. Echter, ze kunnen niet gemist wor den en de jonge vereeniging kan daar niet alletn voor opkomen. Ook al werd haar kas tot op den laatsten cent geplunderd, dan zou dat nog niet voldoende zijn. Hier ligt dus een taak voor wie geroepen zijn of zich geroepen gevoelen om de algemeene belangen te bevor- deren. Voor iedereen dus, niet alleen voor pluimveehouders, maar ook voor Gemeentebe- sturen, voor neringdoenden, voor particulie- renf Wij weten niet welken weg de finan- cieele commissie zal inslaan om aan het be- noodigde geld te komen. Maar in welken vorm zij ook een bercep zal doen op medewer- king, onthoud haar uwen steun met. Een van de middelen zal wel zijn het organiseeren van een verloting, zooals nog al te doen gebrui- kelijk is. Zorgen we dan om te beginnen met elkander, dat er geen lootje ongeplaatst blijft. Allemaal met elkander dus „Op voor de Eerste Hoornsche Pluimvee- en Konijnen- Tentoonstelin?. de E.H P K.T. DE PROPAGANDA-COMMISSIE. techniek. R 159 Zoutendijk. Het boordbed. R 160 C. Cool. Hoe maken we de padide- stoelen klaar? Broch. Port 3 no. 49 J. Eigeman. De libe rate gedachte en haar tekort aan inhoud bij den Vrijheidsbond. Broch. Port. 11 no. 49. O. Bakker. Genees- kundig onderzoek voor het huwe- lijk, van geneesk. en Christelij'k- zedelijk standpunt beschouwd. Buiten land OUD ALKMAAR. Vele steden van het land, de meesten met een roemrijk verleden, clreigen steeds meer te verliezen van het oude Hollandsche karakter. hetwelk tot dusverre de voornaamste beko ring uitmaakte. Oude gevels worden geschon- den, prachtige oude woonhuizen en schilder- achtige oude winkels en pakhuizen op ruwe wijze verminkt of vervangen door nieuwe ge bouwen, welker stijl de harmonie van straat gracht of plein verbreekt. Ook de stad Alkmaar zou in enkele jaren beroofd kunnen worden van de schoonheid, welke tot dusverre vreemdelingen uit alle werelddeelen herwaarts deed stroomen. Maar al te dikwijls gaan door gemis aan pieteit en smaak schatten te loor voor altijd en onher- stelbaar en welke zonder eenig economisch nadeel behouden hadden kunnen blijven. Wanneer een dergelijk gevaar dreigt is de plicht van ieder Alkmaarder om a'les te doen wat in zijn vermogen ligt om het af te wen- den, opdat van de schoonheid, welke vroegere generaties ons hebben nagelaten zooveel mo- gfelijk aan het nageslacht worde overgeleverd Teneinde deze denkbeeteen onder alle stan den te propageeren en aan individueele po gingen kracht bij te zetten door pen gezame lijke systematische actie is dezer dagen alhier EEN AAP IN EEN BELGISCH BOSCH. Te Kapellen en Hoogboom leefde sedert eenigen tijd in het bosch van den heer Bunge een groote aap, aldus vertelt „Het Laatste Nieuws." Het monsterachtig dier, waarvan niemand de herkomst kon verklaren, was niet bijzonder kwaadaardig. Wel scheen de aap vermaak te hebben met denappels te werpen met zulk een kracht, dat hij naar men althans beweert een paard uit de stallen der Antwerpsche poloclub, welke aldaar gelegen zijn, kreupel had gegooid. Overigens toonde het beest zich weinig aanvallend en het had een waai" plei- zier als het zag, dat de menschen voor hem op den loop gingen. Dan lachte het monster op akelige wijze. Daar het invallen van den winter en dikke sneeuwvlagen het monster Jreletten voldoende voedsel te vinden, werd de aap brutaler. Hij achtervolgde de menschen, stal de broodzak- ken der werklieden en maakte 's avonds de wegen onveilig. Toen werd besloten het dier te vangen. Men loofde een premie uit voor dengene, die het beest levend in handen kreeg. Een groep inwoners besloot het dier te lok- ken door's nachts een vuur aan te steken. De „baviaanvangers" kregen echter twist over politieke zaken en lieten het vuur uitgaan, zoodat hun poging geen resultaat oplever- de. Den volgenden dag lag heel het woud be- dolven onder de sneeuw. Een meisje, dochter van den boschwachter, dat naar school ging, zag den aap zitten, geleund tegen een boom- stem. Zij wilde naar huis terugloopen, doch het beest lachte haar toe, en maakte een bewe- ging die beduidde, dat hij eten wilde hebben. Het kind gaf hem een stuk brood, dat het beest goed scheen te smaken. Althans, de aap klopte zich vergenoegd op den bulk, en toen het meisje weer naar huis terugkeerde, volgde het groote beest heel gedwee, voortdu rend nog de lippen likkend Thuis gekomen, gaf het meisje, tot grooten schrik harer moeder, het dier meer eten en het gevolg daarvan was, dat de aap niet meer weg wilde van zijn weldoenster. Men kon het dier heel gemakkelijk ketenen en overbrengen naar den Dierentuin te Ant- werpen, waar men bevond, dat het dier tot de zeldzaamste apensoorten behoort. Het meisje kreeg de uitgeloofde premie .van 200 frank. J NOODLOTT1GE REDDINGSPOGING. Uit Wisby wordt gemeld: Bij een poging om de bemanning van het gestarnde Duitsche stoomschip Poseidon'' te redden, zijn twee loodsen door een stort- zee over boord gespoeld en verdronken. Ook de eigenaar van de steengroeve, waarvan het stoomschip lading in had gekregen, ver- dronk bij een poging, om met een roeiboot het kleine eiland te bereiken in de buurt waarvan het schip ligt. De storm is intus- schen in hevigheid toegenomen, zoodat de positie van het stoomschip met het uur yer slechtert. StadsnieHWS. OPENBARE LEESZAAL EN BO'EKERIJ Doelenstraat 28, Alkmaar. geopend alle werkdagen van 1010 uur. De boekerij werd in de maand October met de volgende werken uitgebreid: B 140 Busken Huet. Brieven aan E. J. Potgieter. 3 din. B 141 M. Leendertse en C. Tazelaar. Christelijk letterkundige studien. Prellwitz, 0. Drude. B. Keilermann, Schweedenklee's Avontuur R. v. Gender en Stori. Kleine Inez. J. Theunisz. Vloed. D. Wyllarde. Hi] en zij op het eiland. Th. Carter. Verhalen uit Shakespeare. J. Wiborg. Karen Vangen III. Toen het sprockje werkelijkheid werd. Z. Grey. De zwerver in de wildern-is. R. Sabatine. Scaramouche. H. G. SevensmaTheunissen. De andere weg. F 501 H. Lous. Der lefzte Hansbur. F 503 G. Hauptmann. Fas:hing. F 504 L. Brunn. Van Zantens gluckliche Zeit. G 469 L. Montgomery. Rilla of Ingleside. G 470 E. Oppenheim. The seven coun- rums. G 471 R. Macouly. What no-t. I 224 A. Goldschmidt. Mexico. I 225 G. Wolf Norddeutschland. I 226 Mitte'deutschland. I 227 J. Baum. Siiddeutsch'and. L 115 Ver^'aw v d tces'^^d d- '- gemeente Alkmaar over 1924. (G.) MISDADIG OPZET. Volgens berichten uit Metz aan het „'Jour> nal" zou de ontploffing in de fabriek van vloeibare zuurstof te Merlebach, aan misda- dig opzet te wij ten zijn. Alleen wat de fa briek betreft bedraagt de schade reeds meer dan een millioen francs. Marktherichten BROEK OP LANGENDIJK, 22 Dec. 2725 ICG. Wortelen 4.60—/ 4.80, 58000 K.G. Roode kool le soort 57 30, 2e soort 1—/ 4.80, 38200 K.G. Gele kool le soort 4.20—/ 5 80, 2e soort 1—/ 4, 50400 K.G. Wite kool (Deensche) 1.20 5.30, alles per 100. K.G. NOORDSCHARWOUDE, 22 Dec. 4100 K.G. Uien: Uien 6.30—/ 6.90. Drielingen 6.60, Grove uien 6.60—/ 6 70 4700 K.G. Peen 3.10—/ 4.10, 140800 K.G. Roode kool 2.20—/ 6.80, Doorschot 1.20—/ 4.40, 42200 K.G. Gele kool 170 tot 5.30, Doorschot 1.10-/ 4.50, 97200 K.G. D. witte 2.70—/ 4.60, Doorschot 2.30—/ 3.70, 2600 K.G. Krotem 2.30-? 2.90, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 22 Dec. 1925. 1 Roode kool le soort 2.506.50, 2e soort 2.305.90, uitschot 1f 2.10, Gele kool le soort 2.904 20, 2e soort 2.202.70, Deensche witte kool le soort 2.50—/ 4.50, 2e soort 2.202.40, uit schot 1.20—/ 1.90, Uien 6.50, Peen 4.10. Aanvoer: 101200 K.G. Roode kool, 10700 K.G. Gele kool, 24500 K.G. Deensche witte kool, 1000 KG. uien, 500 K.G Peen. i BOVENKARSPEL „De' Tuinbouw", 22 Dec. 1925. Heden besteedde men voor: Roode kool .706, Gele kool 120-- 4.50, Witte kool 1 20—/ 4.70, UiSJ 2.90, Spruitkool 140. 1 VAj^^SFSROT^f I JSCH1ESBR0" CHESEBROUGH Is de eenige Vaseline ter wereld welke sedert 1869 zonder gebruik van zuren wordt vervaardigd. Weiger namaak en neem slechts origineele Tuben aan, verpakt door CHESEBROUCH MFC COCNS NEW YORK U.S. A\

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7