Mimhardls Tablctten ScKtdct Indische Hroniek. Hoest-Keeipijn Anga-bonbonsA Vraag en Aanbod, DRAi5h!A-vANVAtKEHBURG'S'* BROEK OP LANGENDIJK, herv. kerk, niiet ontvangcn. Geref. kerk, 25 Dec., 9.30 en 2.30 uur, Ds. de Jong. 26 Dec., 10 uur, Leesdienst. 27 Dec., 9.30 en 2.30 uur, Leesdienst. Chr. Gerf. kerk, 25 Dec. 9.30 en 2.30 uur, Leesdienst. 26 Dec., 2.30 uur, Leesdienst. 27 Dec. 9.30 en 2.30 uur, Docent Schuit. Doopsgez. kerk, 25 Dec., 10 uur, Ds. A. de Jong." 26 Dec., 4.30 uur, Kerstfeest. 27 Dec., geen dienst. ZUIDSCHARWOUDE, 25 Dec., 10 uur, Ds. van Meurs. 26 Dec., avond Kerstfeest. 27 Dec., geen dienst. NOORDSCHARWOUDE, 25 Dec., 9 30 .uur, Ds. O. Staal; nam. Kerstfeest. 26 Dec., geen dienst. 27 Dec. niet qjitvangen. Doopsgezinde G'emeenten. BEEMSTER, 25 Dec., vin. 10 uur, dr. Kuipers. 27 Dec., vm. 10 uur. dr. Kuipers GRAFT NOORDFIND, 25 Dec.,_vm. 10 uur, ds. v. Giessen. 26 en 27 Dec., zie Oost- Graftdijk. NIEUWE N1EDORP, 25 Dec., vm. 10 uur, ds. Haars. 26 en 27 Dec., geen dienst. OOST-GRAFTDIJK, 26 Dec., vm. 10 u., ■ds. van Giessen. 27 Dec., geen dienst. D'E RIJP, 25 Dec., vm. 10 uur, ds. Keu- ning. 26 Dec., nm. 6 uur, Kerstfeestviering. 27 Dec., vm. 1.0 uur, ds. Kerning. (Gedeeltelijk ontleend aan Kerk en Volk). UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gekozen is tot ouderling der Ned. Herv. de heer H. van Zuijlen en tot diaken de heer S. Dekker Az. Op 4 en Janttari a.s. zal men het feit herdenken, dat de Christelijke School alhier 50 jaar bestaan heeft. Naar wii vernemen, zal ds. van Arkel, die bii de cpri<-M:n,T ee^e rede hield, ook thans wederom h:t woord voeren. HEEMSKERK. - (December). O. e t r o u w d W. Kater en A. Nol. Bevallen; C. Kluft-Maker, d. H. de Munk-Sprenkeling. z. W. Welbo- ren-Baltus, d. Job. Baltus-Vromesteijn, d N. Knaap-Keet, d, Ik bezorg den lezer een hotel. Het Indische hotel. Het factotum. De Bombay-Wiiikds. Van koopen en betaien. Pasars. „Soedah". Als ik het doel bij benaoeruig wii bereiken, dat ik mij heb gesteld, namelijk om den lezer een denkbeeld te geven van een Indische stad, dan mag ik ook ditmaal nog niet van mijn onderwerp afstappen. Want er valt den Ne- derlandschen toerist lezer van d.t blacl m de wonderlijke stecien van dit wonderlijke land nog zooveel te toonen en toe te licluen, wat hij noodzakelijk dient te z.en en te weten, dat ik hem .zou will-en voorstelien om dan maar voor eenlge dagen zij a intrek te nemen in een Indisch nolel! hij heeft dan een com- fortabel pied u tee re, waar deze kroriek- schrijver hem zai kunnen afhakn en weer terugbrengen na afloop der gtzameniijke zwef toch tea. Het Indische hotel! O waardc kzer, laat alle gedachten varen aan Paiaca-, RTz?, Cla- ridge- en andere soortgelijke etabussemenien, die gij als bereisde Koel hebt lceren kennen; zet u zelfs vergeiijkkjgen met Centraal in den Haag uit het hoofd. Het Indische hotel lijkt op alles, behalve op dgt wat gij u voor stelt. Het lijkt bijvoorbeeld op de iebouwde ikom van een dorp, op een net viilapark in het klein. Het is een complex van gebouwen, meestal gelegen in een gtwcldigen tuin of op een ontzaglijx erf. Het centrum van dat com plex wordt meestal geyormd door een een- verdiepingsgebouw, wa'arvoor zich een ter ras uitstrekt. In dat gebouw vindt men dan de perdoppo, hetgeen wij een overdekt terras zouden noemen, plaats waar het gezelschaps- ■icven van het hotel zich concentreert, de kes- zalen, de schrijfzalen, de kantoren, de eet- zaal, de keuken. Ter weerszijden van dit zoogenaamde hoofdgebouw liggtn dan aan- eengerijd de hotelkamers, die ver achter het hoofdgebouw in een haiveni cirkel zich met elkaar vereenigen. Het geheel is dus een soort van hoeiijzer, waarvan het zoo even beschreven hoofdgebouw het middelpunt is. Voor en achter dat hoofdgebouw en ook ter weerszijden liggen gazons, niet zeldcn om- zoomd met hooge boomen of doorsneden door breede rijwegen. Largs de hotelkamers loo- pen overdekte trottoirs, die weer op verschil lende punten door andere overdekte tottoirs verbonden zijn met het hoofdgebouw, zoodat men ook bij tropische regenbuien droog het hoofdgebouw of de andere kamers kan berei ken Dikwijls ook vindt men- tusschen hoofd gebouw en kamers nog hier en daar alleen- staande paviljoens verspreid, dikwijls is ook van den symetrischen vorm, dien ik hierbo- ven aangaf, weinig of niets te bespeuren De rijwegen. die langs de kamers en dvars door het hoteilcomplex loopen zijn van dien aard, dat auto's en rijtuigen- elkaar kunnen passee- ren. Er is in een Indisch hotel dan ook al tijd een va et vient van voertuigen, voetgan- gers, kooplieden, bezoekers, enz., hefgeen verklaart dat ik den eersten dag mijner aan- komst te Batavia in het hotel arriveerend, niet wist of ik in het hotel was dan wel nog op straat. De hotelkamers zijn vooral in de nieuwere heels zeer comfortabel ingericht met eigen badkamers en toileUen en voor elke ka- mier yiodt meg de onafscheideliike voorgalerii. die een lndischman niet zou kunnen missen. In die voorgalrij (een veranda zouden wij ze noemen) drinkt de hotelgast bij het krie- ken van den dag zijn kopje koffie, daar doet hij zijn correspondentie af, omtvangt hij vi- sitc, ligt hij in zijn lartgen sfoel te. mijmeren, onderhandelt hij met de ventende kooplieden, die hem duizend artikelen komen aanbieden van antieke Chineesche borden tot tanden- borstels toe. Bij elke kamer behoort een in- lar.dsch bediende, die u van af uw komst als uw trouwe lijf-valet verzorgt, tenminste als hij merkt, dat ge geen vreemdcling in Jern- zalem zijt Anders wii hij er nog "wel "eens zijn gemak bij nemen! Hij brengt u des mor- gens uw koffie, poetst uw schoenen, doet uw kamer en uw boodschappen, zorgt's middags voor uw thee, vargt's avonds de muskieten uit uw bed, haalt uw taxi, bezorgt den niet al te solieden alleer.!;eizenden jonggezel des- gevraagd wat opwekkend g^zdsc'hap, en zit in den velen vrijen tijd, die hem dit alles toch nog laat, op den drempel van de voorgalerij een strootje te rooken en te dutten. In den goeden ouden tijd ging het in de Incusche hotels heel anders en neel wat ge- moedelijker toe dan tegenwoordig. Een aer instituten, die nu tot het verleden behooren, was, dat elke gast op het borreluur, dat in Indie om twaa.f uur en om zes uur wordt ge- houden, zooveel borrels gratis kon di"innen als hij verkoos. De bitterende gas ten zaten dan in hun wipstoelcu. om een groote ronde tafel, waarin in het midden zich een gat be- vond. Een trap onder de tafel van een der dorstigen en als een duivel uit een doosje school er uit dat gat een inlandsche bedieuae met een jeneverkruik omhoog, die het leege glas weer vulde! Nu vkdt men in elk Indisch hotel in de perdoppe een bar, waarachter een inlandsche mixer u een cocktail schudt, dien ge wel degelijk moet betaien. In d.en goeden ouden tijd kwamen de gasten ook nog wel eens in groot neglige te voorschijn, tegen woordig zijn de fraische hotels evenals in Europa niet zelden ook de centra vali het monaaine leven en der uitgaande wereld, waar men de dames in uiterst fraaie avond- jurken kan bewonderen en de heeren iij. dikke zwarte smokings kan beklagen. En in elke gelegenheid, cue met haax tijd meegaat is ook al mUziek, dinermuziek en dansmuziek, want ondanks de geweldige hiite wordt er onder de palmen minstens evenveel gedanst als hier, waarover ik later nog wel eens iets zal vertellen, als ik het heb over cle diverse wijzen waarop de Europeaan in Indie zich pleegt te vermaken. hen interessanie wandeling door een In- discne si aa is aie door uc suaien, waar men de Lhiceesche winkeis en oe Bumeay-winxeis voor tuiopeanen vmat Vvant benaive eie i-uropecsyne middensiand oi winkeiiersstann in Inoie, heeft men er ook de Chineesche en jornscn-inaische winKelstana, die zakea ex- pioiteert, waax ae Llanke toewans en njon- jas komen koopen. in Wedevreaen vindt men bijvoorbee»a de Chineesche cn Bomcay- wmkeis, vooi namelijk geconcentrderd op pasas tsaioe. Men koopt er meesial goedkoo- per en niet zeiden ook neier ian in cie Luro- peesche wmxeis, lemninste wat een groot aantal artikc-ien beueft. En men lean er af- Qingen, wat een onmisbare factor is bij elke transaetie in het Oosten en u als Europeaan, onaanks' nog zooveie desil.usies, toch altijd weer het gevoel geeft, dat ge het begeeroe voorwerp voor een pnkje heat g>.kregen. De Bombay-winkels zijn zoo genoemd naar de Britsch-Inaisehc eigei.aars, die meestal uit Bombay afkomstig zijn. Deze winkeis zijn eigen.ijK, wat men noemt bazaars, bazaars van zijden stoften en al.e ar.aerc denkbare sioffen, waaruit men damesjurken verv'aar- digt, bazaars van duizer.deilci snuisterijen in ivoor, schildpad, koper, zuver email, bazaars, waar men koffers kan koopen en vloerkke- dx uit Perzie, parasols en theeserviezen, rookstellen en manicures. 1 eg en het vailen van den avond zijn deze bazaars vol van win- keknde Europeesche dames en heeren. Dan voitrckken zich een paar uur ;ang op twintig verschillende plaatsen in zulk een inrichting telkens weer opnieuw do kleine comedies, die nu eenmaal bij een transaetie tehoqren. De winkelheer uit Bombay overvrasgt u schan delijk. Daarbij ontwikkelt hij een [lux. de bcuche, dat de-moeite waard is, en bocendien draagt hij naar zijn landswijs zijn hemd .niet in maar buiten zijn bioek. Pas*o.p in het Oosten voor de lieden, die het hemd buiten de brock dragen! Zij pi gen in handdszaken minder scrupuleus te zijn,'soms nog minder dan anderen, die hun hemd dragen zooa's het behoort. Daarom biedt ge maar een derde of maar de helft, van wat hij u vraagt, al naar gelang dat ge zijn afzetterij taxeert. Na einde.oos loven en biedtn springt de koop af, of hij komt tot stand op een heel wat lager niveau, maar meestal toeli niet dan nadat ge den winkel na een laatste bod met leege harden hebt verlaten en de winkeiheex u dric, vier luiizen verder ademloos met het reeds ingepakte voorwerp is achteropge- siield. Scmmige dezer Bombay-winkeis staau in niet ai te besten rimk. Zij heb ben boveu- verdicplngcn of achterkaffiertjes, die niet alleen georuikt worden voor eerba.er handel. Dames alleen kunr.en er beter niet komen ten- zij die dames gaarne op crediet koopen. En het spijt mij het te moeten vertellen van onze samcnieving in Indie, er zijn tallooz Euro peesche dames, die bij de denkere, blauw- harige Bombay-heeren voor dikke cijfers in het krijt staan, om van de afbetaling maar te zwijgen. Een andere attractie in het Indische leven van alledag en tehoorend bij .het stadsbee'd zijn. de Pasdrs. Pasar beteekent „markt" en men vindt ze op ajlerlei gebiedgroentenpa- sars, viechpasars, vruchtennasars, vleesch- pasars enz. enz. In den goeden tijd alwecr ging de Indische huisvrouw met hear kokkie (keukenmeid), mevrouw even goed ais dc kokki uitgedost in sarong en kabaai, naar den pasar om de inkoopen te doen voor de eerstvolgende dagen. Die tijden zijn voorbij. De~ moderne huisvrouw, als zij tenminste nog aan zulke huishoudelijke bezigheden dcet, arriveert in haar auto. Die auto wordt besprongen door een ha'f dozijn half naakte jongetjes, gewayerd met gevlochten rieten manden, die onder veel misbaar hun d'ensten aanbieden om inkoopen aan groenten, fruit en andere zaken te mogen drager, totdat me vrouw met haar toumee klaar is en weer in haar auto stapt. Maar de meeste huisvrou- wen laten dez? zaak he-'en ten dage maar aan haar kokk:e over d:e zi^-h daar met ver- bazende toewijding van kwiit. want van elken gulden, die de njonia haar voor inkoopen gaf, weet zij altijd wel twee dubbeltjes in contanten of in natura in haar eigen zak tc doen verdwijnen. De Indische huisvrouw wefct dat heel .wel, maar zij zal, als gij haar op dat emstige feit zoudt wijzen, u antwoor den „saedah", dat prachtige Maleische woord, dat ongeveer alles zegt, dat Malei sche „nitchevo" dat land en volk en maat- schappij typeert, dat zooveel zeggen wii als „in gods naam, ik weet het wel, wat is er aan te doen, het kon nog erger zijn, niet over tab- ben, het is een gedane zaak, ik wii er niets van hooren, laat maar". Wie zal in zulk een overdadig rijk land, in zulk een groote hitte tobbeii, over twee dubbeltjes wegnemen, over twee dubbeltjes te kort komen. Eu al waren het twee gulden! D. B. LEEU WARDEN liuiteniand DE CHAOS IN CHINA. Het hoofdkwartier van Feng Joe Hsiang deelt mede, dat zijn troepen Tientsin ziiii binnengerukt. De japansche regeering is van oordeel, dat de 200 man gealiieerde troepen, die zich te Tientsin bevinden, voldoende zijn om dc buitenlanders te beschermen. Verwacht wordt, dat generaai Koeo Moek- den binnen enkele dagen zal bereiken. Naar verluidt zal men zijn troepen in de stad la ten binnenrukken, cmdat niet verwacht wordt, dat Tsjang Tso Lin een aanval zaj doen, zoodat het verbod, volgens hetwelk geen gevechten mogen plaats hebben op een afstand van minder den zes mijleu van de Japansche spoorlijncn, niet zou worden over- treden. Dinsdag word dc intemationale trein tus schen Tientsin en Sjangkoean beschoten, zoodat hij naar Tientsin moest worden te- ruggebracht. Volgens een telegram uit Moekden heeft Tsjan Tso Lin zijn voornaamste aanhangers bijeengerocpen tot het houden van een af- schcidsrede, waarin hij mededcelingen om- trent den toestand aan het front deed. Hij zeide, dat de vijand thans tot den beslis- senden aanval is overgegaan en verklaarde. dat - indien het leger te Moekden moet ca- pituleeren hij elders toevlucht zou zoe- ken. Aan de zijde van Tsjang Tso Lin's troepen in Mandsjoerije strijdt thans een nieuw ba- taljon, bestaande uit 50 Russiscbe meisjes en uit" een aantal vrouwen, wier mannen strij- den in het Russische bataljon van Tsjang Dit vrouwen-bataljon, dat den naam van het .doodsverachtenda korps" heeft aangenomen, is uitgerust met geweren en handgranaten het wordt aangevoerd door een mooi jong meisje met pagehaar STORM EN REGENS IN HET BUITENLAND. Op de koude en sneeuw in Zuid-Spanje zijn stormen en slagregens gevolgd. De Guadal quivir en andere rivieren zijn buiten haar oavers getreden. In Sevilla zijn de kaden' on- dergeloopen. De schade aan goederen is aan- zienlijk. In de provincie Cordova zi.in verschillende bruggen weggeslagen, waarbij een persoon verdronk. In Almeria ontbreken verscheidene visschertreilers op het appel- Over heel Spanje woedt een aanhoudende storm. Boven noord-Japan heeft eveneens een storm gewoed. Het verlies van twintig vis- schersvaartuigen wordt gemeld, 150 vis- schars woi'den vermist. Een aantal huizen zijn vernield. Veertig schepen leden schip- breuk. Naar gemeld wordt is het stcomschip „Ma- rina" uit Triest, met een tonnenmaat van 8690, op 250 mijlen van de Azoren in een storm geraakt. De bemanning moest in twee reddingbooten het schio verlaten, waarvan er nog een vermist wordt. EEN BELANGRIJKE ARRESTATIE. Op aangifte van den Reichsverband deut- scher Fell und Rauchwarenfirmen is de te Weenen wonende commissionnair Marcus Hirsch-Frolich, die ie Weenen een huiden handel dreef. gearresteerd. Hij wordt ver- ciacht zijn schuldeischers voor een bedrag van 950.000 schilling te hebben opgelicht. TEGEN DE NIEUWE BEL AST I NO EN IN FRANKRIJIC In vele plaaisen in Frankrijk worden pro- tesivergaderiagen belegd tegen de nleuwe be- lastingen. In verscheidene steden werden ten teeken van protest fabrieken, winkeis enz. ge- sloten. STORM IN HET BUITENLAND. Tcngevolge van den geweldigcn storm zonk op den Rijn in de nabijheid van de Neder- landsche grens een kolcnboot. De ramp speelde zich zoo snel af, dat de bemanning zich slechts met groote moeite kon redden. Een kind van vijf maanden, dat niet meer in veiligheid kon worden gebracht, omdat het zicli'cndcr dek bevond, verdronk. HET KERSTFEEST IN TIROL Uit Innsbruck wordt gemeld. dat de leider der DuLsche bevolk'ng in Zuid-Tirol, dr. No!- din, is gearresteerd, daar hij het voornemen koesterde voor het a-s. Kerstfeest voor de kin- deren van een Duitsche School in Salurn Kerst'ooomen aan te schaffen. DE ZILVERVOSSENFOKKERIJ. Op aanklacht van een industrieel is prins Charles Murat gearresteerd. Hij wordt be- schuldigd vrn opl'chting en het uitgeven van cheques zonder dekking. E>eze arrestatie staat in verband met de zil- vervossenfqkkerij in Frankrijk, waarover meermalen berichten zijn verschenen. WOLVEN EN WILDE ZWIJNEN IN ITALIe. Tengtvolgc van de strenge kou cn den be- vigen snccuwval zijn een groot aantal wol- ven cn wilde zwijnen uit de bergen afge- daald en in verschillende deelen van het Oos- len der provincie Veneiie verschenen. Wolven hebben het station van Prestane Mttegna, bij Triest, belegerd, waar de be- ambten het gebouw barricadeerden en zich verdedigden. Eerst bij het aanbreken van den dag ttrokken dc viervoetige belegeraars af. Te San Pietro del Carso werden twee wilde zwijnen gcdocd. In cle provincie Sa- vona is langs de Riviera een bende wilde zwijnen verschenen. Twee er van werden ge- dood. In Umbrie wordt het platteland door wolven geteisterd. Verschillende gemeentebe- sturcn hebben een belooning van 400 lire uit- g'eloofd voor iedercn doodgeschotcn wolf. COMMUNISME EN FASCISME IN DE VEREEN1GDE STATEN. Green, de voorzitter van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid, heeft een verkla- ring gepubliceerd, waarin hij de arbeiders waarschuwt tegen den clreigenden invloed en de pernicieuze practijken. Zoowel van de Rus- sisch communisten als de Italiaansche fas- cisten. Green zegt, dat beide dezelfde giftig- heid bezitten. HOOG WATER IN DUITSCHLAND. Als niet alle voorteekenen bedriegen, wordt West-Duitschland weer door een hoogwater- catastrofe bedreigd. De Rijn is te Keulen met 1M. gestagen en stijgt ieder uur met 5 Centimeter. De Moezd is bij Trier in dte afgeloopen 24 uur van 1.93 M. tot 4 M. gestagen. De Wupper is reeds op tal van plaatsen buiten zijn oevers getreden. Ook in Zuid-Duitschland zict de toestand zeer ernstig uit. De Neckar stijgt onrustba- rend, terwijl voor'ts uit het Schwarzwald een sprongsgewijze stijging van de rivieren en beken als gevolg van den hevigen dooi wordt gemeld. Een later ontvangen Wolff-bericht meldt, dat de Mcezel de laatste uren weder daalt. VOORSTEL TOT ONTWAPENING IN ZWITSERLAND. De sociaal-democratische fractie heeft in den Zwitserschen Naticnalen Raad een voor- stel ingediend, waarin de Zwitsersche r ring wordt verzocht een vvetsontwerp in te dienen, dat in het belang van den wereld- vrede en van de welvaart van eigen volk een wijziging der Zwitsersche Grondwet brengt. in clier voege, dat zal worden overgegaan tot algeheele ontwapening. Overeenkomstig het voorstel van de com- missie van financien en den Bondsraad, heeft de Nationale Raad met 151 tegen 52 stem- men besloten over te gaan tot de artikelsge- wijze bespreking van de begrooting 1926. De socialisten en de communisten stemden tegen Deze beslissing brengt mede de schrapping der credieten op de militaire begrooting voor de herhalingsoefeningen der oudste lichtingen (Landwehr) in 1926. DE DOODSTRAF WEER IN ITALIe. Volgens een 'Centra! News"-bericht uit Rome, wordt binnenkort in Italie de dood- straf weder ingevoerd. Tot nu toe werden ern- stige misdrijven bestraft met levenslange ge- vangenisstraf. Ter dood zullen binnenkort weder worden veroordeeld zij, die schuldig zijn gebleken aan moord met voorbedachten rade, politieken- of roofmoord. AMERIKA EN HET WERELDHOF. Uit Washington wordt aan de „Times" ge meld, dat bij de debatten in den Senaat over het voorstel om Amerika tot het Permanente Hof van Internationale Justitie te doen toe- treden, senator Pepper een belangrijke redc- voering heeft gehouden, waarin hij drie voor- waarden voor deze toetreding heeft gesteld: 1. dat regel en gewoonte van het Hof moet zijn, dat het geen geheime of vertrouwelijke adviseerende mededcelingen aan den Volken- bond omtrent zijn inzichten doet; 2. een verklaring, dat de Vereenigde Sta ten het standpunt der meerderheid van het Hof in de kwestie van Oost-Karelie opvatten als een permanente politiek, n.l. dat het Hof zich niet competent verklaart, een beslissing te nemen in een kwestie tusschen een lid van den Vclkenbond en een staat, die niet lid is van den Volkenbond, tenzij laatstgenoemde uitdrukkelijk toestemt in een uitspraak van het Hof; 3. een bepaling, dat de Vereenigde Staten door geenerlei uitspraak in een kwestie ge- bonden kunnen worden, wanneer zij deze kwestie niet aan het Hof hebben voorgelegd, en voorts dat zonder toestemming van Ame rika geen advies (aan den Volkenbond) oyer kwesties gegeven zal worden. die de Vereenig de Staten rechtstreeks betreffen. DE TOESTAND IN SYRIe. De verkiezingen voor de vorm'ng van een voorlocpige regeering zullen in den staat Damascus op 8 Januari plaats hebben, maai in de gebieden, waarvoor nog de staat van beleg geidt, zooals de stad Damascus, zul len deze eerst een maand na opheffing van dezen maatregel plaats hebben. In den staat Damascus is het rustig. De Jouvenel ontving een delegatie van dc bewoners van dezen staat. (Syrie bestaat uit vier staten, n.l. de Groote Libanon, de Alaoeiten, de Djebel Druze en cle federatie der staten van Syrie. Deze laat ste federatie wordt gevormd "door den staat Aleppo cn den staat Damascus). DE VOORBERE IDENDE ONTWAPE- NINGSCOMMISSIE. In zijn uitnoodiglng aan de Duitsche re geering om een vertegenwoordiger te zenden naar de voorbereidende Ontwapeningscom- missie te Geneve, verklaart de Volkenbonds- raad, dat er speciaal veel waarde wordt ge- hecht aan de vertegenwoordiging door Duitschland, cmdat voor dit land gewichtige kwesties aan de orde komen. RUSLAND EN DE VOLKENBOND. Alvorens Duitschland te verlaten, heeft Tsjitsjerin nog een artikel voor de „Rote Falme" geschreven, waarin hij nog veel scherper dan in zijn verschillende interviews met de Berlijnsche bladen het Russische standpunt tegenovcr den Volkenbond clefini- eert. Nadrukkelijk verklaart hij, dat de Sovjet- Unie in geen geval tot den Volkenbond zal tcetreden." Verschillende interviews liadden hem de woorden ..nog niet" in den mond ge- legd. Hij heeft deze woorden echter niet ge- bezigd. Rusland's weigering om zich bij den Volkenbond aan te sluiten is van pennanen- ten en niet van provisorischen aard. Tsjitsjerin herhaalt vervolgens, zegt het Hbld., dat de Volkenbond een instrument van kapita'.istische machinaties tegenover de zwakke staten en de koloniale volken is Op zichzelf beschouwcl is de Bond een schaduw, Doos60-90ct. m! Bij Apoth.en Drogisten. w een illusie, maar in de handen van de groote mogendheden is hij een gevaarlijk wapen. De Volkenbond, zegt Tsjitsjerin, is de vijand van het zelfbeschikkingsrecht der volken, de vij and van de gelijkheicl der naties, de vijand van de zwakken, de vijand van de ontwa- kende volken van Azie, de vijand van iedere ware vredtspolitiek. Rusland zal zich nooit cf te nimmer voor de zegekar van het impe- rialisme laten spannen. KORTE BERICHTEN. Dc algemeene Raad van de Socialistische Partij in Belgie besloot voor de fiuancieele regeeringsvoorstellen te stemmen. Enkele maanden geleden drongen drie Polen een hoeve te Ath binnen om er te ste- len en moordden een heel gezin, bestaande uit vader, moeder en dochtertje, uit. Gister sprak het Assisenhof van Bergen na drie dagen behandeling der zaak, tegen de drie misdadigers de doodstraf uit. Acht mijnwerkers zijn te Bellaire (Ohio) omgekomen, die in een mijn werden. bedol- ven tengevolge van een brand. Vier vrijwillige brandweerlieden zijn gedood en vijf gewond bij een noodlottigen brand, die verscheidene zakengebouwen te Waynesburg (in Pennsylvanie) verwoestte. De schade wordt op een millioen dollar ge- schat. De Duitscli-Sociale Partij oilier leiding van Richard Kunze en de Volkische Vrijheids- partij onder leiding van Wulle, hebben zich aaneengesloten tot de „Volkische Arbeiters- gmeinschaft". De Berlijnsche bladen melden, dat gra- vin Bothmer in vriiheid is gesteld. Uitsluitend 2e handsgoederen. Geen dieustaanbiedingen enz Oud gtbr. snij-ijzer w.w.dr. 1/4 tot 5/8 2, gebr. id. 3/4 en 13.50, id voor gasdraad 1/8 tot 1/2 6, id. voor electr. buis 9 en 11 m.m. 3, id. voor electr. buis 3/4 en 1" 7.50, pijpklem op bok 3.50, pijpsr.ijder 2.50, ratelboor f 3, eentons westontakel f 10, schuif- en opsteekladders 257 50. Adr. Koningstr. 1 van 11 'i!l124/« of telefoon 190^ TE KOOP AANGEBODEN een GRA- MOPHOON met 30 nummers (prachtige muziek.) Te bevragen HOLLEWEG 289a, Heilooi TE KOOP een flinke groen geemaill. VULKACHEL met pijp en plaatte voor bil- lijken prijs. Snaarmanslaan 55. TE KOOP een goed orderhouden PATHe- FOON met 40 nummers. Adres RAMEN 36 B, Alkraaar. TE KOOP ZWART BONTSTEL 16. TOUSSAITSTRAAT 11. Oempiigd Nieiiws. GEORGANISEERD OVERLEG VOOR HET NIET-DOCEEREND HOOGER ONDERWIJSPER- SONEEL. In de jongste vergadering van de bijzonde- re commissie voor dit overleg heeft, na de in- stallatie van'eenige nieuw aangewezen leden der commissie, de voorzitter gezegd, naar aanleiding van de benoeming van een der le den van de centrale commissie voor georga- niseerd overleg tot lid der bijzonclere commis sie, dat, indien op dezen weg zou worden voortgegaan, de bijzondere commissie geheel Van karakter zou veranderen; de wenschelijk- heicl daarvan meende hij te moeten betwijfe- len. Met de besprek-ng van de ingekomen voor stelien werd een begin gemaakt. Vermits nog niet alle rapporten van de plaatselijke com- missies inzake de classificatie waren ingeko men, werd de behandeling daarvan aange- houden. Met betrekking tot den Zondagsar- beid en het overwerk werd aan de daartoe reeds aangewezen commissie een nadere op- di'acht verleend. Vervolgens kwamen de voorstelien met be trekking tot de wijziging van het Bezoldi- gingsbesluit 1925 in behandeling. Over de salarieering van enkele functies zal nog nader overleg worden gepleegd. Overigens stelde de commissie het in deze aan de regeering uit tc brengen advies vast. SCHOUT-BIJ-NACHT W. GRAAF VAN HOGENDORP. t Gistermorgen is te Doom overleden de gc- pensioneerde schout-bij-na:ht W. graaf van Hogendorp, adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin. HET SNELVERKEER TE ROTTERDAM. Het snelverkeer in de Rotterdamsche stra- tcn is naar de N. Rott. Crt. meldt, voor de rechtbank behandeld. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. J. A. de Visser, achtte art. 103a van de gemeentelijkc verordening op de straafpolitie niet verbindbaar. Om tot in hoogste instantie een uitspraak uit te lokken heeft men op verschillende tijdstippen van Juni tot October den chauffeur van een auto, waarin de hoofdeommissaris, de inspecteur van politic, belast met het verkeerswezen, de kantonrechter, de ambten aar van het O. M. bij het kantongerecht en een vertegenwoordi ger van het O. M. bij de rechtbank zijn ge- zeten, laten bekeuren. MOORDAANSLAG. Aangaande den Dinsdagavond aan den Kleiweg te Hillegersberg gepleegden moord- aanslag vernemen wij nader, dat de dader se- dert twee maanden ongeveer bij het slachtof- fer L. inwoonde. De naaste aanleiding tot een twist in het cafe is nog niet bekend. De dader is vandaag aan een uitgebreid verhoor ontderworpen. Het slachtoffer, dat inderdaad in hoogst bedenkelijken toestand naar het Ziekenhuis aan den Coolsinge' is vervoerd, is aldaar di rect geopereerd, waarbij bleek, dat een rib door een doorboord was, maar de halsslager- ader, in tegenstelling met de eerste geruclr- ten, niet geraakl was. De man is dan ook, na de operatic weer bijgekomen. Zjjn toestand is wel zorgwekkend, v Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Maag 75 ct. Laxeer 60 ct. Staal- 90 ct. Rheumatiek- 75 ct. Keelpijn- 60 ct. Hocst 60 Kiespijn 60 ct. Griep a Influenza 75 ct. Nier 4 Blaas 1 gld, Galsteen 1.50 Wormtabl. 80 ct. Bloedzuiverende 75 ct. Eetlustopwekkende 75 ct. Koorts 60 Verkoudheids 60 ct. Pijnstillende 75 ct. Vevkrijgbaar b!j Apoth. en Drogisten. Elke ver- pakking voorzien van naam Mijnhardt. Let hierop!

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 10