DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DANCING. Hdlel „TOELAST". No. 303 flonderd zercn en twintigsfe Jaargang 1925. Abonnomentsprijs l>i.1 vooriiitlbctnlhia; per 3 mnrilcn f2.- fr. per post f2.50. Be~djsn. 5 ct. AdvcrtcPtfepr. 25 ct. p. regcl, srrootcre letters naar plaafcrnfmt* Ikieven franco N.V. Bock- en HanOclsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, TcL Adminlstr. So. 3. Rcdactio No. 33. DONDERBAG 24 DECEMBER Uit liet Parlement KERSTFEEST. Kerstmis. Heden en do 3 Zondagen iederen avond tot 12 uui* Dit nuuimei besfaat wit 3 bladen. Directeur: G. H. KRAIC Hoofdredadenr Tj. N. ADEMA. tmvmewv*- - De „AIkmaarsche Courant" zal Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Dec. j niet verschijnen. DE DIRECTIE. Wanneer het daglicht ontbreekt komt hefc kunstlicht sterker dan gewoonlijk op den voorgrond. Nooit treffen lichtreclames beter doel dan op donkere avonden, nooit fpreckt ook het licht uit roodomkapte lampen z6o sterk tot ons als in het dorakerste der dagen. Sint Nicolaas is naar Spanje afgereisd, het winkelbeeld uit de dagtn van zijn glorie is verdwenen en in tal van etalages tracht men de gewijde stemming van het Kerstfeest te wekken. Het licht wordt gefiltreerd door roode stoffen, zoodat uit alle ramen een zacht rose schijnsel straalt. Overal zijn groene hulsttakkeu en roode besjes gerangschikt, hier en daar is een win- terlandschap kunstig nagebootst, vallen j Heine watten-v'.okjes, steken Kerstmannetjes bun gebaarde kopjes uit het sparregroen en bengelen klokjes die aan roode lintjes vrien- delijke opschriften dragen. En de voorbijgangei komt onder den in- druk van iets moois en iets vredigs en ge- rrakt onwitlekeurig in de gevvijde stemming van het Kerstfeest. Pascheu mag o:ns vreugde over liet ont- waken der natuur brengen. Sint Nicolaas mag ons aan de blijcie dagen onzer kinder- jaren herinneren, het Kerstfeest alleen is het stemmingsfeest voor al'en. Kerstmis is voor ouden en jongen de tijd van fterinnering en sehoonheidsontroerrg Hoe wondermooi is de Kerstboom als straks de cleuren opengaan en de opgetogen kinderen plotseling stil warden door de be- klemmiftg vac het silicone dat zich aan bun blikken vertoont, de denneboom behangen met goud en zilver, het sparregroen cloonve- ven met glinstefende sno-ren die dirz-nden liehtjes doen schitteren als de kaarsen daar over haar vriendelijk schijnsel spreiden. Dan gaat er een ziiclit van verrvk'dng door de kinderen, dan nemen zij het bee'd van dien lichtjesboom diep in zich op om .het voor altiid vast te houden. Hoog en machtig staat de wonderboom als een tot werkelijkheid geworden sprookje en dan klinkt het oude kerstiied, en zingt een vrouwenkoor den engelenzang: vrccle op aarde, in de menschen een welbehagen. Gedachten van haat en wraak verdwijnen aaarmate de kerststemming meer op ons in- werkt. Het goede, het orzelfzuchtige. de aliesom- vattende Liefde is geboren, de engelen jube- Ten, hoog schittert de sterre- die rijk en arme naar de eenvoudige krifcbe voert. Eere zij God in den hooge, vrede op aar de. in de menschen een welbehagen De Kerstgedachte leert dat wij al ooze me- deschepselen moeten liet hebben, dat wij den zwakke moeten steunen, den zieke troosten, dat wij van onzen overvloed moeten geven aan wie op onze hulp en liefde zijn aangewe- zen Opdat onze naaster liefde zich niet alleen in woorden maar ook in daden zal uiten. In de Kerstdagen moet in ieder gezin dankbaarheid voor het goede zijn. Het Burgerlirk Armbestuur kon thans al ien die het noodig hebben een extra kerstgave verstrekken en het moet den milden gevers, wanneer zij in eigen huis bij den kerstboom zijn gc-zeten, een prettige gedachte zijn, dat zij het kerstlicht ook in de harten der armen deden schijnen. In de kleinste woningen za1 men .dankbaar de spontane hulp van velc onzer ingezetenen gedenken. Hier heeft partij of godsdienst geen gren- zen getrokken. De kerstgedachte is van alle tijden, voor alle kerlcen en ook voor hen die hun God naar eigen inzicht willen dienen. De kerstboom is niet een symbool van het oude maar bovenal, in zijn vertolking van sehoonheic! in licht en kleur, een symbool van saamhoorigheid aller menschen. In het donkerste der dagen komt het feest van licht en warmte, het feest van huiselijk geluk over ons alien Het schenkt ons de kracht tot gel oof en liefde, het geeft ons het sterke verlangen anderen ten zegen te zijn. Eere-zij God in den hooge, vrede op aarde, in de men.Si.ben een welbehagen. Met is de jubelzang die door alle eeuwen been de harten der menschen heeft getroffen. Laat het altijd kerstfeest in onze harten blijven. opdat de liefde tot onze naaste net hoogste gebod voor alle tijden zal zijn Den Haag, 23 December 1925. Binnen het half uur heeft de Eerste Kr.mer zich hedenmorgen door een twintigtal wets- oiitwerpen heengewerkt. Nog al viol, niet- waar? Maar het zou nog vlotter gegaan zijn als de voorzitter niet de gewoonte had om elk welsontwerp, dat op de agenda is ar.nge- geven, van het eerste tot het laatste woord bedachtzaam vocr ie lezen, ook al is het een naturalisatie-cntwerpje of,een onteigen ngs- voorstel. Dat neemt "tijd in beslag, do eh met berusting luisteren de leden toe, misschien cens even glimlachend als generaal Van Voorst tengevolge van het schaarsche licht dat op zijn lessenaar valt, aan een vreemd woord den nek breekt. Bij ecu der weisvoorstellen heeft de heer Mo,ltniaker het bewijs gelcverd, dat het hem nog aan parlemeniaire ervaring ontbreekt. Het was bij het oniwerp tot onteigening vcor den aanleg van een tramweg van Zut- fen naar Dcventer. Hij vreesde dat er bij dit werk een staking zou dreigen en nu gaf hij den minster van Waterstaat in overweging om het ontwerp deswege trde'ijk terug te nemen, hoewel, naar hij uitdrukkelijk er op liet volgen. het ontwerp met het moge'ijke "rbeidsconflict in geen cnkel verband stond. Dat lartste moest al vo'.doende zhn geweest, om niet met zco'n voorstel vror den dag te kemen, doch bovendien ke~n"n wij in het po- sitieve staatsrecht peen tijdelijk terugnemen van een wetsvoorstel. Minister Bongaerts kon dus nDeilijk een bevredigend antweord newn, Hij vols'ond evenwel met den heer Moltmaker er op te wijzen. dot hij aan zijn verzoek n:et zou kun- nen voldoen, al ware het slechts omdat de onteigening enkel een klein grondstuk be- treft. darr het grooiste gedee'te van het be- uoodio'de terrein reeds in het l>°zit -is van de -mdernemmcr. die de tr?ml;,n laat a"n'eggen. De heer Moltmaker heeft t-en getracbt ziin vermssing weg te pra'en, doch de minister he°ft er verder maar het-zwii^en toe grdaan De Kamer is 1111 weer tot 29 dezer uiteen. Dan kriimrn we weer zoo'n koi 'e ver<rade- welke het land telkens steeds 25 per 'id koek vcor zcover* niet in Den Haag weo'iaohtig. Ni^nws PROV1NCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De begrootingen. Gistermorgen is de najaarszitting voortge- zet. Voorzitter v/as jhr. mr. D. E. van Len- nep, waarnemend commissaris der Koningin. Voortgegaan werd met de replieken. D heer Reinzida sprak naar aanleiding van het eerste betoog van mr. Bomans. Hij meent, dat de woo. den van mr. Bomans niet aan demagogie deden denken, integendeel; ze waren oprecht en duidelijk. Spreker komt er tegen op, dat mr. Bomans gezegd heeft: „Ik zal zeggen en doen wat ik wil." Hij is als lid van Ged. Staten verantwoording schuldig aan de Staten. Spreker meenl, dat de wijze van spreken door mr. Bomans over het col lege van den Raad van State onbehoorlijk was; een weinig meer eertied van mr. Bo mans voor dit college zou wcl gewenscht zijn. Spreker zegt, dat ae verslagen van vier jour- nalisten eensluitend waren ten opzichte van het gesprokene door mr. Bomans voor den Raad van State. Hij neemt dus aan, dat deze verslagen goed moeten zijn, en zegt, dat het standpunt, door mr. Bomans ingenomen bij den Raad van State, geheel in strijd is met het standpunt van den voorzitter van Ged. Staten ten aanzien van den vacantiebijslag in de Haarlemsche gemeentebegrooting. Spre ker leest eenige passages voor uit het ver- weerschrift van Ged. Staten, waarin zij hun standpunt ten opzichte van den vacantiebij slag hebben uiteengezet, naar aanleiding v/aarvan zij de gemeentebegrooting voor 1924 niet wilden goedkeuren. De vertegenwoordi- ger van het Haarlemsche gemeentebestuur bij den Raad van Stale iieeft naar aanleiding van dit verweerschrift gesproken. Spreker critiseert de bonding va'r. Ged. Staten, die, omdat de beslissing over de goed- of afkeu- ring van de gemeertebegrootiog van Haar lem zoo lang uitblijft, de gemeentebegroo ting van Zaandam, waarop eveneens gelden voor vacantiehiis'ag waren uitgetrgkken, wel goedkeurden. Welke zonderlinge argumenten moeten Ged. Staten hebben gehad om daar- toe te kunnen fcesiuitem Tenslotte komt spre ker op tegen de wijze van spreken door mr. Bomans, toen deze den heer Polak fceant- woordde. Er blijft, spreker is daarvan ever- t'-igd, een liuirgclde tegensj' roak bestaan ti's- schen de woorden van mr. Bomans en die mans had dus niet het recht, te spreken zoo- als hij Dinsdagmorgen in deze vergadering gedaan heeft De heer Thomassen repliceert in het kort en spreekt tenslotte de hoop uit, dat Ged. Sta ten veel succes mcgen hebben met hun be- strijding van gc werkloosheid. De heer Van der Glas is niet zoo optimis- tisch gestemd ten opzichte van de bestriiding van de werkloosheid door Ged. Staten, als de heer Thomassen. Bij den heer Thomassen is blijlibaar de kinderhand gauw gevuld. (Ge- lach). D heer Klterekoper: Welk een lief en aan- vallig kind! De hee|" Van der Glas bliift ook bepleslen het I0011 bij de wc/kverschaffing voor vaklie- den en niet-vaklieden geliik tc sfdlem De ar- beiders zijn werkloos geworden door den eco- nomischen chaos der maatschappij. Spreker kan zijn motie betreffende de bestrijding van de werkloosheid niet intrekken. De heer Verschure verdedigt de houding van mr. Bomans, wiens woorden waar en waardig zijn. Spreker protesteert ernstig te gen de woorden van den heer Kleerekooper in de vergadering van Dinsdagmiddag. Het doet spreker genoegen, dat de heer Polak in zijn tweede rede wat gematigder is geweest dan in zijn eerste rede. Hij hoopt, dat de ver- standhouding tusschen Gedeputeerde en Prov. Staten goed zal blijven; dit kan even- wei niet gebeuren, als men zoo scherp debat- teert als ditmaal. Dat is ook niet in het be- lang van de provincie. (Geroep: Zeer juist). Spreker is van meening, dat er op de houding van mr. Bomans niets valt aan te merken De heer Van der Woerden verdedigt uitvoe- rig het tarief voor den electrischen stroom, als antwoord op de critiek, hierop door den heer Bosman namens het gemeentebestuur van Alkmaar geleverd. Hij hoopt, dat de vre de tusschen het prov. electriciteitsbedrijf en het gemeentebestuur van Alkmaar spoedig hersteld zal worden. Mr. Bomans (Ged. Staten) zegt, dat de conclusie, die de heer Reinalda aan het eind van zijn rede had getrokken, spreker volko- men in het gelijk sfelt. Hij verdedigt nog- maals zijn houding ten opzichte van den va cantiebijslag voor den Raad van State; hij heeft geen enkelen anderen klank laten hoo- ren dan die uit de stukken van Ged. Staten is te hooren, en er bestaat geen enkele tegen- strijdigheid tusschen zijn woorden en die van den voorzitter van Ged. Staten. Spreker hechtte groote waarde aan de woorden van den heer Polak, omdat deze, ook in andere functies, een man van gezag is. Dit is geen opzettelijk verwisselen van "functies, wat men spreker Dinsdag van verschillende zijden had verweten. Spreker heeft juist aan den heer Polak de voile maat willen geven, wat zijn respect voor's heeren Polak's bekwaam- heid betreft. Het spijt hem, dat de heer Polak zijn meening volhoudt, dat er in Ged. Staten een streven zou bestaan, sommige geschilpun- ten op de spits te drijven. Namens Ged. Sta ten ontkent spreker dit nadrukkelijk. Hij dankt den heer Verschure voor de verdedi- ging van zijn houding. Spreker is overtuigd, dat hii als goed katholiek zijn plicht gedaan heeft. De heer Polak heeft niet het recht, een andere politieke gedragslijn van hem te ver- wachten Spreker voelt het als ten nieuwe grofheid tegen hem, 'dat de heer Polak het potsierlijk noemde dat spreker de houding van den commissaris der Koningin had ver- dedigd. Ook hij acht het in het belarg van de provincie, als de partijen voortaan samen kunnen werken. Hij ontzegt den heer Kleerekoper het recht, in de Stratenziting de woorden van spreker te critiseeren, die hij in de Tweede Kamer spreekt De heer Kleerekoper oefent ten onrechte de functie van censor uit. Het is van moreele waarde, hier het invoeren van de 54-urige werkweek te verdedigen; dat doet men toeh niet vcor zijn pleizier. Mevrouw MiedemaZondervan: Ja, ja, dat is larie! Mr. Bomans weet, dat hij duizenden stem- men bij de eerstvclgende verkiezing zal ver- liezen wegens zijn houding bij de kwestie van den vacantiebijslag, maar hij heeft als eerlijk man niet anders kunnen doen. Hij ver'werpt dc po'iiiek, die aan den eenen kant het alge- tneen belang beocgt, maar aan de andere zij- de rekening met de stembus houdt. (Eenig applaus). De heer Van Lennep (Ded Staten) beaut- woordt den heer Van der Glas, wat de be- striiding van de werkloosheid betreft. De heer Hendrix (Ged. Staten) verdedigt nog eens de houding van Ged. Staten ten op zichte van de tarieven voor den electrischen stroom tegenover het gemeentebestuur van A'kmaar. De algem°ene beschouwiiigen ziin hic.rmee geeindigd. De zitbing werd" verdaagd tot half-twee. In d.e middagvergadering kwam in stem ming de volgende motie van dc heeren Van der Glas en Vader: Provinciate Staten, van meening, dat de be strijding van de werkloosheid aoor middel van liet verschaffen van productieven arbeid voor de werklooze arbeiders in het belang is van de'betrokken arbeiders en van de provin- ciale en gemeentefinancien, dragen aan Ged. Staten op, aan de gemeeniebesturen een brief te richten, waarin er bij die gemeentebesturen op wordt aangedrongen, met kracht de werk- verruiming ter hand te nemen, met financiee- len steun der provincie, waarbii voorop moet staau. dat de loonen, welke ter plaatse gel- dend zijn, moeten worden gegarandeerd. Deze motie wordt verworpen met 40 tegen 4iStemmen. Voor stemden de communistische leden en het soc.-dem. lid Binnendijk. De begrootingen van de bedriiven worden zo"der hoofdelijke stemming goedgekeurd. jn behandeling kwam dan het voorstel van Ged. Staten ten aanzien van het verlee nen van een provinciate bijdrage in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen voor het jaar 1926. Na een toelichting van Ged. Staten trekt de heer Kernkami een daarop ingediend amendement in Het vooistel werd zo:rcler hoofdelijke stemming aangenomen. De provincial begrooting werd eveneens zander hoofdelijke stem 111 inn goedgekeurd tot een eindbedrag van f 24.580.600. De Zeedijk bij Maiden. Na het vaststellen der begrootingen voor de provinciale bedrijven en de provinciale begrooting kwamen nog aan de orde de vra- gen van den heer Thomassen naar aanlei ding van de critick in enkele gemeenteraden op de herstelling van den Zuiderzeedijk Mui- den-Muiderberg geoefend. Die vragen luiden als volgt: 1. of de zeedijk ten Westen van Muiden in zulk een toestand verkeeH, d?t er, zooals dezer dagen in de gemeenteraden van Wees- percarspel en Muiden is gezegd, bij eventueel stormweer ernstig gevaar voor doorbraak be staat? 2. of, en zoo ja, welke maatregelen zijn ge troffen, om dit dreigend gevaar af te wen- den. Na een korte toelichting door den heer Tho massen leest de neer Hendrix (Ged. Staten) het volgende raport van den Provincialen Waterstaat voor: „Aan de steenglooii'ng van den zeedijk ten westen van Muiden (den Zeeburg- en Die- merdijk) is bij den storm van 25 November emstige schade toegebracht. Grondverlies heeft zoo goed als niet plaats gehad, zoodat niet gesproken kan worden van ernstig ge vaar voor doorbraak. Met het herstellen van de schade aan de steenglooii'ng is onmiddel- lijk na den storm een aanvang gemaakt. De beantwoording van d.e tweede vraag kan m verband met het antwoord op de eer ste achterwege blijven. Aan het bovenstaande kan nog worden toe- gevoegd, dat de steenglooiing over eene op- pervlakte van plm. 15.000 M2. beschadigd is. De belangrijkste schade komt voor tus schen de dijkpalen 6 en 8 en 9 en 10.5. Op verscheidene plaatsen bereikten de oploopen- de golven den kruin van den dijk, terwijl het vloedmerk tusschen de palen 10 en 10.5 op het binnengeloop werd aangetroffenhet overloopende water heeft tchter aan het bin- nenbeloop geene schade toegebracht.. Veel ernstiger dan de Zeeburg- en Diemer- dijk heeft echter de Zeedijk beoosten Muiden van den storm te lijden gehad. Over groote lengte is bij deze diiken het water met kracht op en over den kruin geslagen en zijn in het binnenfceloop over eene lengte van ongeveer 4C0 M. afschuivihgen ontstaan. Ook de steen glooiing is op vele plaatsen over groote op- pervlakte ernstig beschadigd. Op sommige punten kwam ook daarbij grondverlies voor. Onmiddellijk na de ramp is dcor het be- stuur van het Hoogheemraadschap in over- leg met den Dienst van den Provincialen Wa terstaat ingegrepen en is met talrijke werk- krachten (ongeveer 100 man), de voorloopige voorziening der schade ter hand genomen." De gaten in het tinnenbeloop zijn daarbij ontgraven, daarna is op het afgcvlakte pro- fiel een rietbeslag aangebracht en zijn de ga ten gedicht met klei en zand gevulde zakken. De gaten in het buitenbeloop zijn van onder af aan met steen dichtgezet. Om te voorkomen, dat bij een volgenden stcrm wederom ernstige schade zou worden toegebracht, is de steenglooiing in de gaten in vakken aangebracht, die onderling ge- scheiden zijtn aoor tegen perkoenen bevestig- de kruiplanken. Het bovenstcgedeelte van de gaten is afgedekt met een rietbeslag en vol- gezet met klein gevulde zakken. Op plaatsen waar ernstig overs!ag heeft plaats* gehad, is een ofgeveer 40 c.M. hoog schot in de bui- tenkrumlijn aangebracht, waarachter zand- zakken zuilen worden opgestapeld. Binnen eenige dagen zal de schade voorloopig ge heel voorzien zijn. Met de definitieve herstellingen moet ge- wacht worden tot na het stormseizoen. Deze zuilen moeten bestaan in het vergrootem van de waterkeerende hoogte en het verbeteren van de steenglooiing, waaronder over het al- gemeen eene te dikke laag puiin aanwezig is. Berichten, die in de dagbladen zijn opgeno- men omtrent slecht materiaal, dat zou zijn gehrtiiki bij de na den storm van 1916 uitge- voerde verbeteringswerken.en bij de thans in uitvoerirtg zijnde noodvoorzieningen, zijn bezijden de waarheid. Hetzelfde geldt ten aanzien van de beweritrg, dat de dijk op tal van plaatsen waas doorwroet en ,vernie!d door ratten en muizen. De dijk is, voor wat het thans beschadigde gedeelte betreft, na den storm van Januari 1916 1.20 M. ver- hoogd. Dat het water niettemin op 25 No vember j.l. hij een stormvloed, die belairgrijk beneden den hcogst bekenden stand gebleven is, niettemin over de kruin geslagen is, moet geweten worden aan de ccgewone kracht van den wind, die volgens het Meteorologisch In- stiituut de sterkte 12 bereikt heeft, tenvijl in 1916 sli- .iits een sterkte 9 voorgekomen is. Welk versch.il deze meerdere windkracht op den golfloop zou oefenen, is niet vooraf uit te ma ken. Schadfe aan de steenglooiing, welke in het algemeen geen gevaar behoeft op te leveren, is in den ioop der jaren herhaa'delijk voor gekomen De meer bedenkelijke afscbuivin- gen van het bimrentalud ziin voorzocver in de geschiedenis is te gaan ook in 1916 aan den Zeedijk beoosten Muiden nimmer voorgeko-men. Te half drie wordt de zitting verdaagd tot Dinsdag 2 Feibruari 1926, des morgens half elf. VERBOND VAN HOOFDARBEIDERS. In de Maandag in Den Haag gehouden vergadering van den bestuursraad van het Verbond van vakorganisaties van hoofdar- beiders is tot penningmeester benoemd de heer A. P. van Assendeift, ter voorziening in de vgcature, ontstaan door het uittreden van den heer C. J. B. Breyer. Vastgesteld wera de begrooting voor 1926, waarbij besloten werd, het orgaan van het Verbond, het correspondenheblad. in het ver- volg tweemaal per maand, inplaats van maandelijks te doen verschijnen Het blad zal vens worden dienstbaar gemaakt aan de pu- blicatie van de overzichten van tijdschriftar- tikelen. EEN NIEUWE PORTUGEESCHE tf GEZANT. Ter vei-vanging van den heer Souza Santos Bandeira, wiens verzoek om ter beschikking- stelling door de Portugeesche regeering is in- gewilligd, is thans de benoemirig tot gezant van Portugal bij Hr. Ms. hof te verwachten van dr. Alberto d'Oliveira, thans gezant te Buenos Aires. De heer d'Oliveira is te 's Gravenhage geen onbekende. In 1907 heeft hij als gedele- geerde van Portugal ter tweede vredeseonfe- rentie geruimen ti]d in Den Haag vertoefd ONZE GEZANT TE WEENEN. Volgens bij het departement van buiten- landsche zaken ingekomen telegrafisch be- richt is de toestand van Hr. Ms. gezant te Weenen, jhr. mr. W. M. van Weede, in ver band met ingetreden longontsteking, zoozeer verergerd, dat er weinig hoop op herstel meer bestaat. Nader wordt gemeld, dat de gezant overle- den is. EEN RUBENS TERUGGEVONDEN. Te Dresden is een werk van Rubens her- kend, namelijk het origineel van „De dron- ken Hercules", dat sinds 1707 in het bezit der Gemaldegalerie te Dresden is geweest, maar geruimen tijd_werd beschouwd als een door daens vervaardigce copie van het werk van Rubens. Dr. Hensler, de conservator der ver- zameling van de familie van den gewezen Koning van Sakstn, heeft het origineel nu in diens verzameling onldekt. Hensler heeft het werk aan Wilhelm von Bode getoond, die eveneens overtuigd is, dat het van de hand van Rubens is. Uit Venlo wordt gemeld: De Maas stijgt snel; de havenkade is ni- dergeloopen, het verkeer daar lar.gs is ge- stremd. De rivier overstroemt de bmliggende landeriien en de was houd; aan. Rotterdam. STORM EN HOOG WATER Gisternacht hebben te Rotterdam, zooals wij reeds in het kort .melden, verschillende ongevajlen plaats gevonden tengevolge van den storm, die het water ongeveer 10 uur was het hoog water geweest 4- talrijke plaat sen tot den rand der kaden, en soms er over- heen, voortzwiepte. Ongeveer half-zeven trachtte de schipper op een motorboot van den motordienst De Wit onder de Regentessebrug door te varen. In het midden der brug kwam de boot vast ta zitten, ze botste met iedere beweg'ng van het water tegen het bruggedek en de pijlers. Onj verdere beschadiging van de brug te voorko men heeft de brandweer de boot volgepcmpt, waarop zij is gezonken. De vaart ter plaatsa is vandaag gestremd; er zijn maatregeleq getroffen om het schip te lichten. In het Boeregat is de met rijst geladen mo torboot Cornelis, van de firma Sillevoldt Co., eveneens gezonken door den krachtigen wind. Men had dit echter zien aankomen en van tevoren het grootste deel der lading in veiligheid weten te brengen. Enkele grootere stoomschepen zijn voorts in de havens los geslagen en op drift geraakt, zoo het Fransche stoomschip Albi, dat in de Waalhaven gemeerd lag, en de Nederland- sche stoomschepen Bosdijk, van de Holland- Amerikalijn, in de Maashaven, en de Vecht in de Wijnhaven. Deze drie schepen zijn zon- der schade geleder of veroorzaakt te hebben door personeel van den havenaienst weer op hun plaats gebracht. lip de Bierstraat is's nachts kwart voor een tengevolge van den winddruk het boven- gedeelte van de topgevel van pand 26 losge- rukt en op straat gevallen, zonder persoonlij- ke ongelukken te veroorzaken. Het pand is eigendom van den heer B. uit de Jacob Blois- straat en wordt bewoond door de familie j. J. d A. (pn D. v. R. De bouwpolitie is gistermor gen een onderzoek begonnen of gevaar van verdere instortirg van het oude pand bestaat, welk onderzoek gistermiddag nog niet was af- geloopen. VOLKENBONDSCOMMISSIE VOOR HET PRIVAATRECHT IN 'DE BINNEN SCHEEP VAART. De Nederlandsche regeering heeft zich be- reid verklaard, deel te nemen van de werk- zaamheden van een Volkenbondscommissie voor het privaatrecht in de binnenschcep- vaart, die op 11 Januari te Staatsburg zal bijeenkomen. en waartoe ook Sovjet-Rusland is uiigenoodigd. Mr. G. Nauta, advocaat te Rotterdam, zal in deze commissie de Nederlandsche regee- rinc vertegenwoordio'en. •'I AL&MAARSCHE COURANT. 2£3SSi i i i i

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1