Maapfn. Maagframp, Door het maagpoeder van Apotheker BOOM (naam wettig gedeponeerd) zijn reeds duizende maaglijders genezen van* maagpijn, maagkramp. zuur, hartwater en slechte spijsvertering Verkrijgbaar in de meeste Apofheken en Drogistwinkels a 1 25 per groote gesloten dcos. Door den hoogen stand van het water in den polder liggen aan den Heerenweg een aantal tuinen under water. Ook is het groote ongerief, de duiker onder het spoor (aan den StaPtionsweg) die te hoog ligt en waardoor de loozing van water groo- tendeels onmogelijk is. Het is een herhaling van wat elk regen- seizoen het geval is, doch het schijnt bij het bestuur van „de Baafjespolder" op onover- komelijke bezwaren te stuiten om aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken. UIT HEEMSKERK. Onder leiding van Ds. Hovy en de heer Van Tuinen hebbtn de kinderen der bizon- dere school het knstfeest in het kerkgebouw om den rijk versr-'clen boom gevierd. Ouder gewoonte was het gebouw {link bezet Ds. Hovy gaf een korte uiteenzetting van de befcek.nis van bet kers'.ieest gevolgd door een boeiend kerstverhaal door den heer Van Tuinen over „Woud, de jongen die in het maatschappelijk leven totaa' ongeschikt was, ter elfder ure de zeemans'oopbaan koos. maar als een gevolg van het erhte zeemansbloed te missen de verschopptbng onder het zee- volk werd totdat bij een schipbreuk men hem de redding van een kind te danken had, waardoor et-n keerpunt in rim leven kwam. Onder he* uitreiken un versnaperingen, gevolgd door kerstgesch iken. had het feest een gezellig valcop en kunnen alle dames en heeren die hunne tr.oeite *ot het welslagen hiervan gegeven hebben, met voldoening op dezen avond terugzien UIT AKERSLOOT. Tweeden Kerstdag werd het kerstfeest met de kinderen van de Zondagschool in de Ned Herv. Kerk gevierd. Het bezoek is wel eens grooter geweest. In de kerk was een prachtig verlichte kerstboom opgericht, waar om heen de kinderen waren geschaard. Door de kinderen werden onder leiding van Ds. de Vos mooie kerstliederen gezongen, die als altijd een machtigen indruk achterlieten. Op ruime wijze werden de kleinen op chocolade en koek onthaald, terwijl door Ds. de Vos een kerstvertelling in hoofdzaak voor de kin deren werd gedaan. Met een prachtig cadeau trokken de kleinen wel voldaan huiswaarts. Ten slotte nog dit. Wanneer op een bepaald tijdstip de hoofd- deur van de Kerk opengaat, waarvoor vele menschen al tijdig staan te wachten, en men komt dan in de kerk en ziet dan, waar al vele een beste plaats hebben ingenomen, die door een zijdeur zijn binnengelaten, in hoofd zaak kennissen of familie van leden van den kerkeraad of koster, d2n is zoo iets aanstoote- lijk en werkt het kerkbezoek niet in de hand. Daar moet toch in de kerk geen voorliefde bestaan voor bepaalde personpn. UIT OOSTHUIZEN. Het water in de Beemster is den laatsten tijd zoo buitengewoon hoog dat niet alleen verschillende erven onderstaan, maar dat ook het water op\ verschillende plaatsen over den dorpsweg stroomt. Zonder gevaar is dat niet, want door den regelmatigen en Snellen stroom spoelt de grond weg en komen er kui- len, die vooral bij avond, gevaar op leveren voor het verkeer. Woensdag den 23 dezer hield het Bur- gernut alhier hare 2de bijeenkomst in dit sei- zoen. Na opening door den Voorzitter, den Heer K. Timmerman alhier, werd het woord •gegeven aan den voor dien avond geenga- geerden spreker, den heer K. Kalf van Beets. De heer Kalf droeg voor „De brieven van den Ouden Josias", zijnde eene verzameling brieven van een Vader aan zijn dochter, waar- in als het Ware de tragedie van een familie werd beschreven. yoorts verschillende andere stukken en gedichten n.l. „0pa's Dood", „Een naamkwestie", „Droeve tijden", Oora en Neef en nog enkele andere, terwijl de heer K. Tim- merman voordroeg „De Dronken boer" ,en de heer Ploeg „Hondentrouw." De voorzitter dankte spreker aan het einde van den avond en deelde voorts mede dat het Rurgernut dit sizoen nog grootschc plannen heeft. Woensdag had in het Gymnastiek lo- kaal der Openbare Lagere School alhier het afscheid plaats van Mej. J. Polman als on- derwijzeres. Door de wijziging in de Onder- wijswetten kreeg de Openbare L. School al hier slechts de beschikking over 2 leerkrach- ten in plaats van 3, tenzij de Gemeente een dier krachten voor eigen rekening nam, waar- in onlangs is voorzien door de benoeming van een assistentie, met ingang van 1 Janu- ari a.s. In het scboollokaal waren o.a bijeengeko- men, B. en W. der Gemeente, het onderwij- zend personeel der School, de leerlingen, de Inspecteur van het Lager Onderwijs in dit district, de Schoolfeest Comfnissie en een aantal ouders der lertinsren. De Burgemeester de heer C. D. Kaaskoo- per verwelkomde Juffrouw Polman en hield daarbij een rede. Zeer bewogen bedankte de juffrouw voor de tot haar gerichte woorden en verzekerde dat zij steeds met hart en ziel bij het onder wijs hier ter plaatse is werkzaam geweest. Hierna verkreeg de inspecteur van het La ger Onderwijs in dit district nog het woord en dankte eveneeno Mej. Polman voor al dat- gene wat zij in die 32 jaren voor het onder- wiis heeft gedaan. Daarna nam de heer J. Drijver, het Hoofd der School, het woord en zeide o.a. dat deze dag voor juff. Po'man er een zal zijn van te- genstrudige gevoelens. De financieele maatre- gelen der Regeering hebben dit ontslag in de Hand gewerkt. De heer Visser het Oud-Hoofd der school richtte een felicitatie tot mej. Polrhan, dat de financieele maatregelen der regeering bij ver- mindering van krachten, vermeerdering van arbeid vergden, waarvoor zij nu gespaard zou worden. Ook hij wenschte haar nog jaren van rust toe. Mej. Polman daarna zelve nogmaais het woord verkrh'gende deelde mede dat zij bij baar afscheid ook aan de kinderen een blii- 1 vend aandenken heeft willen schenken en overhandigde een Projectie lantaam met een aantal platen. Zij hoopte dat in de toekomst meerdere platen zouden worden geschonken opdat de kinderen nog eenig prettig en aan- genaam moment met de lantaarn zouden doorbrengen. Hierna werd door dfe kinderen een af- scheidsliedje gezongen, waarna de aanwezi- gen in de gelegenheid werden gesteld Juffr. Polman de hand tot afscheid te drukken waarvan door velen gebruik werd gemaakt. De kinderen werden door Mej. Polman nog onthaald op allerlei versnaperingen. UIT WINKEL. Tot voorzitter en lid van het college van molenmeesters van den Oosterkamperpolder is herkozen de heer J. Komen alhier. UIT SCHAGEN. Tot pleegzuster in het Hervormde ge- sticht voor ouden van. dagen alhier is geko- zen mej. Schippers te Zaandam. Mej. Betsy Tales van hier is benoemd tot onderwijzeres te Helder. UIT STOMPETOREN. Bij de Maandag gehouden verpachting van gras- en rietgewas om en in de Schermeer was de opbrengst van het gras 19629, die van het riet 900. Het vorige jaar waren deze bedragen respectievelijk 19454 en 1030 de totale opbrengst is nu 45 meer. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Onder veel belangstelling der ouders vierden de kinderen der Zondagsschool op den 2en Kerstdag hun Kerstfeest bij den prachtigen Kerstboom in de Herv. Kerk. En kele vertellingen werden gedaan door den onderwijzer van de Zondagsschool, alsook door ds. Jukema. De kinderen zongen hunne Kerstliederen en werden onthaald op versna peringen. Bij den afloop kreeg elk nog een mooi cadeau mede naar huis. UIT ZUIDSCHARWOUDE. „Het Zevende Gebod" werd Zondagavond bij den heer Kramer voor een geheel uitver- kochte zaal ten derden male opgevoerd. De afdeelingen der S. D. A. P., van den Be- stuurdersbond en der N. V. hebben wel suc- ces gehad met het organiseeren van dezen avond. De tooneelzaal was weer in goeden doen. De heeren A. Kist en Jb. Stammes luister- den dezen avond op met piano- en vioolmu- ziek. UIT WIERINGERWAARD. In een dezer dagen gehouden vergadering van de nieuwe Zoetfabriek „de Volharding" werd de tegenwoordige kaasmaker, de heer Jb. Haker, weer als zoodanig benoemd. De heer R. Bakker, die reeds ongeveer 30 jaar voor de kaasfabriek heeft gemarkt, werd met algemeene stemmen ook weer voor de nieuwe fabriek als kaasmarkter benoemd, met den heer H. K. Koster als p'.aatsvervanger. Naar we nog vernemen kan er op de melk van pl.m. 675 koeien worden gerekend. Onze gemeente-veldwachter Kok is be noemd tot Rijksveldwachter te Amsterdam. UIT OTERLEEK. De biljart-club alhier kreeg 2en Kerstdag hare zustervereeniging van Ursem op bezoek, om in het cafe van den heer de Vries een vriendschappelijke match te spelen. Door iedere vereeniging waren vijf spelers aange- wezen om den strijd op het groene laken te voeren. Over 't algemeen lieten de spelers goed spel zien, al was het wel merkbaar dat Ursem eenigszins gehandicapt werd door het vcor haar onbekende biljart, wat dan ook be- waarheid werd door den uitslag. De wed- strijd, die voor het publiek toegankelijk was, werd door tal van liefhebbers en belangstel- lenden bijgewoond. De uitslag was, dat van de 25 partijen door Oterleek 16 werden gewonnen en door Ursem 9, met een respectievelijk aantal pun- ten van 1127 en 938. Eveneens was de prijs van de hoogste serie voor Oterleek, waarop door den heer Jb. Imming beslag werd ge- legd met 21 punten. De heer M. Vergaaij wist den prijs te bemachtigen voor de meeste gewonnen partijen. Deze verloor n.l. geen en kele partij. Over eenigen tijd zal onze club een tegenbezoek afleggen aan Ursem vcor een gelijken wedstrijd. Het was een mooie en genoeglijke dag voor de liefhebbers van de biljartsport. UIT HEEMSKERK. Als een gevolg van gebrekkige waterloo- zing. gepaard gaande met hoogen water- stand der laatste dagen. ziin in de Heemsker- ker duinen nabij „de Kruisberg" vele akkers met bloembollen verdronken. UIT GROOTSCHERMER. In de vergadering van de financieele Kerst- commissie ven het Bazar-Comite 1925 zijn voorloopig de bescheiden'van den perning- meester goedgekeurd. In de eerste week van Januari zal een gecombineerde ledenvergade- ring van het fanfarecorps en de voetbalveree- niging gehouden worden, met het Bazar- Comite 1925, waar de zaak officieel ontbon- den zal worden. UIT WARMENHUIZEN. Vergadering van den Raad op Donderdag 24 December 1925. Ingekomen zijn:' Een dankbetuiging van de volontairs ter secretarie voor de hen toegestane verhooging van de toel age voor hunne secretarie-werk- zaamheden. b- Een schrijven van het comite tot behar- tiging van de belangen der deelgerechtigden in hrt restitutiefonds van het C. V. B., waai- in wordt medegedeeld, dat het C. V. B door de regeering is gemachtigd de verschu!- digde uitkeeringen te doen uit nog aanwezige mlddelen. Overgegaan werd tot beroeming van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, wegens pericdieke aftreding van den heer Swan De aangeveling luidt als volgt: 1. J. Swan, 2. W. Gutker. De heer Swan werd be noemd met 5 stemmen, de heer Gutker 1 stem. De heer Swan decide mede, dat hij zijne benoeming aannam en dankte den Raad voor h£t in hem gestelde vertrouwen. In behandeline kwam het voorstel om voor het diens'.jaar 1926 te besluiten tot het aan- gaan van een kasgeldleening groot 25 000, ten behoeve der gemeente, welke leening is geplaatst bij de Lange en de Moraaz te Alk- maar tegen eene rente van ten hoogste 5 pet alsmede tot het aangaan van een kasgeldlee ning tot ten hoogste 25 000,ten behceve van het gasbedrijf, tegen eene rente van ten hoogste 5 pet. De voorzitter decide nog mede, dat deze besluiten moeten genomen worden in ver- band met het nieuwe dienstjaar. - Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter stelde thans aan de orde het voorstel van B. en W. om gelden beschikbaar te stellen tot het doen van eenige veranderin- gen en vernieuwingen aan de oude openbare school, tot een bedrag van ongeveer 1500 Naar aanleiding hiervan deelde de voorzit ter mede, dat over het algemeen genomen de gevraagde wijzigingen als gewoon enderhoud te beschouwen zijn, enkele veranderingen niet direct, o.a. werd gevraagd om de lichte schut- ten tusschen de lokalen te willen vervangen door scheidsmuren, daar gebleken is, dat het in de verschillende lokalen zeer gehoorig is B. enW. stelden dan ook voor aan het ver- zoek tegemcet te komen. Wat het maken van een afscheid'ng van het pleintje voor de school betreft achten B. en W. dit niet norclig en werd dan ook voorgesteld hieraan niet te voldoen. Allen zijn er voor het bedrag toe te staan. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat in verband met de aanhouding van de aanvrage van leermiddelen voor de genoemde school, thans het advies is ingekomen van der. Inspecteur, die mededeelde, dat de verschil lende aangevraagde posten hem aannemelijk voorkwamen. Het gevraagde bedrag werd toegestaan Wat de meubileering betreft van de R K meisjesschool, deelde de Voorzitter mede, dat in de vorige vergadering een bedrag was toe gestaan tot het aanschaffer. van 40 nieuwe banken, in totaal 48 stuks, terwijl het 3e lo- kaal met de bestaande schoolbanken zal wor den bemeubeld. De heer Gutker gelcofde wel, dat men er prijs op stelt, dat in de nieuwe lokalen nieuwe meubelen komen en was dan ook niet tegen het toestaan van het crediet voor 8 nieuwe banken, waartoe vervolgens met algemeene stemmen werd besloten. Als laatste punt van de agenda was voor gesteld om aan Mej. Jonkers onderwijzeres aan de O. L. school te Schoorldam met in gang van 1 April 1926 eervol ontslag te verleenen, daar gebleken is, dat het aantal leerlingen te Schoorldam niet meer bedraagt dan 25, zoodat de gemeente geen vergoeding meer ontvangt van het Rijk voor een 2de leer kracht. Het komt B. en W. evenwel niet wen- schelijk voor in het belang van het behoorlijk onderwijs aan de kinderen, dat het Hoofd der school alleen komt te staan voor een aan tal klassen van 6 a 7, al zijn deze klassen dan ook klein. Zij zijn van meening, d.at het onderwijs dan niet behoorlijk tot zijn recht komt en stellen den Raad dan ook voor om Mej. Jonkers als assistente te benoemen. Mej Jonkers heeft zich als zoodanig beschikbaar gesteld. De financieele opofferingen van de gemeente over het jaar 1926 zullen dan be dragen 531.—, terwijl het volgende jaar dit ongeveer zal bedragen 441.omdat n.l. de gemeente aan Mej. Jonkers, die als dan op wachtgeld staat, zal uitbetalen het ver- schil tusschen haar jaarwedde als onderwij zeres en haar wachtgeld. De heer Molenaar kan, gezien de belangrijkheid van het onder wijs dat alsdan beter tot zijn recht komt, zich met het voorstel vereenigen. De heer Gutker was B. en W. dankbaar, dat zij deze oplossing hebben gevonden en op deze wijze de zaak hebben opgelost, zoodat we een volledig bevoegde leerkracht meer aan de school nouden De heer de Groot was thans wel voor het toestaan van het gevraagde bedrag, doch mocht het aantal leerlingen nog meer dalen, dan wenschte spr. deze kwestie nog eens na- dei onder de oogen te zien. het voorstel werd daarna met algemeene stirrmen aangeromen Bij de rondvraag vroeg de heer Molenaar of B en W eenige" verbetering kunnen aan brengen in de rabriekrstraat, daar op som- mige plaatsen een modderpoel aanwezig is Toezegging werd gedaan tot verbetering hier van De heer Hof vroeg of het mogelijk was, dat W. de Moel in de Fuik een strook grond van de gemeente kan koopen. De Voorzitter deelde mede, dat aan de Moel reeds was medegedeeld, dat B. en W. hiertoe geen' voorstel zullen indienen, daar gebleken is, dat deze strook grond ook voor andere doeleinden wordt gebruikL De heer Gutker deelde nog mede naar aanleiding van zijn vraag betreffende de reclame schoolgeld, dat de termijn van bezwaren niet is 4 maanden, doch 2 maanden en vroegj thans spoedige behandeling, hetgeen werd toegezegd. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering en dankte den Raad voor de medewerking in het jaar 1925 ondervonden, al bestond er we; eens verschil van meening en dankte ook spe- ciaal de Wethouders voor hunne medewer king. Ziekenhuisverzekering. Woensdagavond (een uur later als was aangekondigd) had onder leiding van het voorloopig bestuur, bestaande u<t de heeren G. van Hesteren als Voorzitter en P. J Mink als Secre.aris een vergadering plaats tot d"3 oprichting van een vereeniging, welke zich ten doel stelt om voor de aangeslcten leden, bij opname in een ziekenhuis de verpleeg- gelden te betalen, gedurende 42 dagen, waar- bij de vereen. zich tevens verplicht tot beta- ling der vervoerenkosten tot een bedrag van ten hoogste 10.—, terwijl de vereeniging dit doel tracht te bereiken door eene wekelijk- sche bijdrage voor een volwasseue van 2U> ct. per week, onder volwassen te verstaan, hij of zij, die den leeftijd van 16 jaren heeft be- reikt. De tijdelijk voorzitter, dr. van Hesteren, opende de vergadering met een woord van welkom aan de niet al te talrijk opgekome- nen. Spr. gaf daarna een resume van het doel der vereeniging en deelde mede, dat thans ongeveer 1084 leden zijn toegetrecen, en ge- looft, dat dit apntal voor 1 Januari wel 1200 zal bedragen. Vervolgens hebben verschillende stemmin- gen plaats voor het kiezen van 9 bestuursle den en wel 5 leden, wonende te Warmenhui- zen, 2 leden te Schoorldam en 2 leden te Krabbendam. Tot bestuursleden .werden voor Warmerhuizen benoemd de heeren P. Mink, J. Strijbis, H. G Rijs K. Konin° en J. Hof; voor Schoorldam de heeren H. E Dijken en D Wildeboer, voor Krabbendam de heeren J.' Turkstra en C. Dekker Mzter wijl als adviseerend lid, op verzoek van de vergadering, werd benoemd Dr. van Heste ren. Het reglement werd daarna vastgesteld en de vergadering werd door den voorzitter ge sloten, die den wensch uitsprak, dat de ver eeniging onder leiding van het Bestuur moge groeien en bloeien. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Januari a.s. tot onderwijzer aan de R. K jongensschool benoemd de heer A. J. Sernee en tot onderwijzeres aan de meisjesschool Mej. Slijkerman. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De heer Jb. Sinit Jbz. te Noordseharwou- de slaagde voor het examen Nederlanasche Handelscorrespondentie van de Fcderatie van Handels- en Kantoorbediendtn-Ver:enigin- gen in Nederland. Hij had zijn opleiding ge- noten bij den heer J. du Burck te Zuidschar- woude. UIT OUDORP. Gevonden voorwerpen: Een portemonnaie met eenig geld; een n.es, drie pantoffels; een rijwielbelastingmerk 1924. Verloren voorwerpen: Een paardendek; een aakkersir.es. UIT URSEM. De gemecnteraad vergaderde Woensdag 23 December, des namiddags 2 uur. Zonder kennisgeving afwezig de heer Ruij- ter. De voorzitter opende om 2 3d uur de ver gadering, heette alle leden weikcin en hoopte, dat als gewooniijk de te nemen besluiten enz. in het belang der gemeente zullen zijn. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen. Wethouder Veldboer inaakte na voorlezing een aanmerking. Spr. beschuldigde den bur gemeester voor leugenaar en zeide dat de re- chercheur niet op verzoek van den burgemees ter alhier geweest was. De burgemeester nam van zijn afgelegde verklaring geen woord terug. De heer Koopman vond het schandelijk, dat men iemand, die het voile yertrouwen geniet, weer een hak zette en toch weer oude koeien uit de sloot haalde. In de vorige vergadering wenschte de heer Ve'.dboer niet meer over de zaak te spreken, en thans komt hij weer met hatelijkheden voor den dag, een*katholiek on- waardig. Spr. is overtuigd dat de heeren J. Oud en Keijzer en nog enkele anderen hier een vuile rol spelen. De heer Schaap vond dit ook meer dan er- gerlijk. Wethouder Veldboer heeft sinds de vorige vergadering weer een onderhoud ge had met die heeren en hij zeide: Wij moesten het vertrouwen aan de wethouders maar op- zeggen. De wethouder lijdt aan hoogmoeds- waanzin. De voorzitter wilde de discusises sluiten. Spr. wees op het naderende Kerstfeest. De heer Broertjes was het met den heer Schaap eens en merkte op, dat in geheime zitting de vredeshand wel aangeboden is, doch "in het openbaar niet. In de vorige ver gadering wist je niets anders te zeggen dan dat je er niet weer over spreken wilde en nu begint het van voren af aan. Wethouder Veldboer zeide, dat de heeren er zelf weer over begonnen zijn. De voorzitter was het beu en vroeg den heer Schaap of hij zijn voorstel handhaafde. Dan zou er gestemd worden over die motie van wantrouwen. De heer Broertjes: „Als het zoo moet gaan, dan wel." Spr. achtte de houding van wethouder Veldboer treurig. De heer Koopman wilde het voorstel nog aanhouden tot de volgende vergadering. De heer Broertjes kon zich met het idee van den heer Koopman, om de motie van wantrouwen op te schorten tot een volgende vergadering, wel vereenigen, maar spr. voeg- deer aan toe, dat de houding van de wethou ders, te beginnen met het nieuwe jaar, an ders moet worden. De voorzitter deelde mede, dat hij dien mooien raad van wethouder Veldboer, om niet zoo met de Protestanten te sympathisee- ren, naast zich neerlegt. Spr. bracht een eere- saluut aan de andersdenkenden in deze ge meente voor hun eerlijkheid en rechtschapen- heid, waar menig Katholiek van Ursem een voorbeeld aan kan nemen. Spr. zal steeds als burgemeester ieders belangen behartigen, of de persoon Katholiek of niet, geloovig of on- geloovig is, dat is zijn plicht. De heer Schaap zeide tegen wethouder Veldboer, dat hij niet zoo in het openbaar moest kletsen, o. m. in scheersa'ons. Je doet niets dan liegen. Spr. achtte dat geen hou ding voor een wethouder. De voorzitter achtte de zaak afgedaan. De gemoederen zijn wat cpgewonden en het spreekwoord Van kwaad tot erger" kan hieruit voortvloeien. Spr. zou anders de ver gadering moeten sluiten, althans schorsen. De ingekomen stukken betroffen: 1. Kennisgeving van de heeren A. Tessel en C. Koelemeij, dat zij hunne benoeming als lid van het Burgerlijk Armb:stuur aannemen. 2. Wijziging der politieverordening voor de banne en polder Ursem. Voor kennisgeving aan<renomen. De heer Koopman vond de voorgestelde wijziging van het Polderbestuur wel wat kras. Verschillende kleine menschen die een- den houden en deze nu vocrtaan vast m-eten '"ouden, kunnen de dieren wel opruimen. Deze menschen moeten nu een gedeelte van het jaar een aardig inkomentie prijs geven. Spr. stelde voor bij het Polderbestuur aan te dringen op mildere bepalingen. Tegen de na- latigen kan dan even goed worden opgetreden en anderen worden niet de dupe. De heer Broertjes was het met den "iorigen spreker volkcmen eens. Besloten werd in dien geest bij het Polder bestuur te adresseeren.- Schrijven van de Vereeniging van Stroom- Distributie-Bedrijven in Nederland, houdende verzoek toe te treden als lid dier vereeniging. Oe contributie bedraagt 15, het inleggeld 10. Schrijven van de Delfiandsche Assurantie- Compagnie om de gemeenfe:igendommen te verzekeren tegen stormschade. Schrijven van d°n pirecteur der Werkloos- heidsverzekering dat in Augustus j.l. geen uit keeringen hebb/'n plaats cehad. Circulaire van den Drnst dm" Werklcos- heidsverzekering inzake u.itkeering aan land- arbeiders in het uitkeeringstijdperk 1925 1926. De voorzitter deelde mede, dat het bedrag i voor deze gemeente is vastgesteld voor ge- huwden op 1.40 en ongehuwden op 1.20; De heer Koopman informeerde of het cor- respondentschap alhier nog bestond. De voorzitter antwoordde dat B, en W. zich daarmede belasten en spr. de dagelijk- $che werkzaamheden hiervoor verricht. De heer Koopman vroeg hoelang de ambte- naar al weg is die daarmede belast is. De voorzitter zeide: „Gelukkig al meer dan een jaar". Den heer Buis is het bekend, dat weinig arbeiders zich georganiseerd hebben en spr. zou het toejuichen als op het groote nut van aansluiting werd gewezen. De voorzitter zou met den wensch van den heer Buis rekening houden. Verslag van het examen voor het politie- diploma over 1925. Zal bij de raadsleden cir- culeeren. Opgaaf van den Insoecteur der Directe Be- lastingen van de ranting kwade posten der gemeentelijke inkomstenbelasting over 1926. Prcces-verbaal van kasooname bij den ge-' meente-ontvanger, op 22 Dcember j.l. In kas w*s en moest zijn 2055.94>1. A! '.?e e'ukken werden voor kennisgeving aa'-mnomen. De voorzitter deed vervolgens mededeeling dat na het oomfken der agenda alsnog was ingekomen een verzoek van mevrouw L. Prins-Kruisbrink om de huur van haar wa ning in ove'reenstemming te brengen met haar tegenweordig salaric. De voorzitter stelde vcor het adres ter af- "dealing in handen te stelLn van B. en W., omdat <|e huurwaarde van dergelijke wonin- gen behooren bepaald te worden op 1/7 van het in komen. Met algemeene stemmen goedgevonden. Adres van den heer J. Langedijk .landbou- wer alhier, om vcor hem een woning met erf ter beschikking te ste'len waarop de ge meente een Iste hvpotheek verschaft, het be drag van 3000 niet te boven gasnde, en adressant genegen is om 10 pet. te storten en twee solietie boreen te stellen tot nako- ming ziiner verplichtingen. De voorzitter stelde voor, dit adres in han den te stellen van B. en W. onr advies. Aldus werd besloten. Vervolgens werd bes'oten tot het aangaan van een kasleening, groot f 6000, voor het dienstjaar 1926. Alsnu was aan de orde een subsidie-aan- vrage van het fanfarecorps „Qns Genoegen", groot 125. B. en W. stelden voor 75 te verfeenen. Verschillende leden vroegen naar de motie- ven van B. en W. waarom voor dit iaar een lager bedrag wordt .voorgesteld. Gevreesd wordt, dat het corns dan zal verdwtin°n. De voorzitter zeide, dat de vereenieing haar naam wellicht niet met recht draagt. Het is daar nogal dikwiils hommel?s. De vori ge directeur is al weg°e'oopen, terwijl ge- klaagd wordt, d-t door de leden n:et nenoeg gestudeerd wordt. Het komt B en W. daarom voor dat het bestuuron dezen toestand wordt gewezen en zoo d:e werkeliik liestaat en daarin geen verbetering komt, geen sub- siclie meer te verleenen. Het voorstel van B en W. wed met alge meene stemmen afwijzend beschikt. Op het adres van de Nootdhtilai-'dsche Vereeniging „Het Witte Kruis", om ten be hoeve van hare ontsmettinesdknsten een sub- sidie te mogen ontvangen. werd met alge meene stemmen afwiizend bescikt. Adres van Ged. Staten in zake jaarwedden- regeling burgemeester, secretaris en ontvan- ger. De voorzitter deelde mede dat B. en W. met algemeenen stemmen voorstellen het schrijven van Ged. Staten voor kennisgeving aan te nemen. De heer Broertjes wenschte hier een woord te zfcggen. De voorzitter wenschte geen besprekingen over deze aangelegenbeid bij te wonen, ver- zocht wethouder Veldboer de leiding van de vergadering op zich te nemen en verliet de vergadering. De raad ging vervolgens over in geheime zitting en na opheffing hiervan deelde de heer Broertjes mede dat nu de voorzitter ver- klaard heeft dat het brengen van de gemeente in 'n hoogere klas geen succes zal hebben ook al in verband me het zielenaantal, de raad zich hierbij neerlegt. Spr. wees er echter op dat bij combinatie van de betrekkingen van Burgemeester en Secretaris het salaris vim deze laatste met 400, wordt gekort wat spr. onbillijk en onrechtvaardig vond en vroeg of hier niets aan te doen was. De voorzitter zegt dat in deze provinde een uniforme regeling is getroffen en hiervan zullen Ged. Staten niet afwijken. Spr. geeft in overweging he-, voorstel van B. en W. maar met algemeene stemmen aan te nemen. De heer Broertjes vroeg of het niet moge lijk was Burgemeester en Secretaris alleen premievrij pensioer. te geven. Er is aan U al zooveel financieel nadeel berdklcend, dat de raad dat nu eens wil herstellen. Wethouder Veldboer verzocht den vorigen spr. zich bij de zaak te houden. De heer Broertjes antwoordde dat hij wat hij in geheime'zitting had gezegd hier ook in 't openbaar wil doen. De ambtenaren hebben hier ruim 10 jaar steeds geen pensioen behoe- ver te storten en voor enkele jaren terug is toen 3% pCt. bepaald. Dat wil snr. voor den burgemeester weer ongedaan maken. De voorzitter zei dat hij nu toch weer bij de discussies gehaald is. Spr. wilde wel even me- dedeelen dat zulks niet door Ged Staten zal worden goedgekeurd en bovendien zou spr. geen> onderscheid willen met de andere ambtenaren. Allen moeten daarin doelen of niets. De heer Koopman achtte het geen bezwaar dat de veldwachter en de ontvanger daarin deelen. Bij de behandeling van de salarisher- ziening van den veldwachter kan hiermede rkening worden gehouden en het luttele be drag dat de ontvanger nl. ongeveer 27 zal terug ontvangen is toch geen bezwaar. Met algemeene stemmen werd besloten te beginnen in 1926 geen pensioenverhaal toe te passen. Vastgesteld werd het suppl. kohier honden- belasting 1925. Als nu was aan de orde het voorstel van B. en W. om het salaris van den veldwachter ongewijzigd te handhaven. Het salaris is hier nog niet zoo slecht. Verschillende opgaven uit andere gemeenten werden thans over gelegd. De heer Broertjes wil met het oog op het later toe te kennen pensioen de huurwaarde

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6