Backin -Esigsiets Bakpoeder Be blinde. Dr'Oehker's ¥©or de iiisvroMW. van de wanftsg en Tie? saTaflS wdT mfet f 100 Vt De heer Koopman vroeg of de huurwaarde aan een maximum is gebonden en zoo met dian zou spr. dc huurwaarde met J lad wilien. verhoogen. De voorzitter wenschte het bepalen der huurwaarde van ch' woning en het verhoogen van het salaris afgescheiden te houden ten- einde een zuivere stemming te krijgen. Met algemeene stemmen werd de huur waarde der waning ingaande 1 Jan. 1920 verhoogd met 100 en gebracht op f 200. Een voorstel van den heer Broertjes om het salaris dan met 50 te verhoogen werd met ondersteund. Met algemeene stemmen werd besloten ae toelage van het rijwiel te schrappen en dat bedrag te voegen bij het salaris van den veldwachter. De voorzitter deelde mede dat de peijsioen- <*rondslag nu bedraagt 1775. Het voorstel van B. en W. om geen verlichting aan den kleinen dijk aan te brengen werd aangehou- den tot een' volgende vergadering. Op het adres van L. Kroon om herziening der stroomtarieven voor kracht werd besloten den stroompriis van 15 cent terug te brengen op 9 cent per K. W. U. met een garantie van 1000 K. W. U. het plaatsen van een sperklok zonder eenige kosten en het aansluitingsrecht te. handhaven alles ingaande 1 Januan 19^.6. Vervolgens werd vastgesteld een tarief voor Icrachtstroom met reductie tot en met 200 K. W. U. 15 cent; tot en met 400 K. w. U. 14 'cent; tot en met 600 K. W. U. 13 cent; tot en met 800 K. W. U. 12 cent; tot en met 1000 K. W. U. 9 cent. Bij de rondvraag informeerde de heer Broertjes naar de werkzaamheden van de ijsclub, die dit jaar zoo actief is geweest met het vegen der banen door werkloozen. Daar het ijsvermaak telkens zoo kort is, hoopte spr., dat de menschen door het plotseling in- vallen van den dooi niet de dupe daarvan zullen word en. De voorzitter deelde mede, dat hij als mede bestuurslid van die ijsclub kon med.edee!en, dat bij ijs de vereeniging een zeer sympathiek doel beoogde, n.l. door het organiseeren van ijsfeesten, uitsluitend prijzen te laten verrij- den voor de armen en behoeftigen. Vooral kvensmiddelen, brandstoffen en kleeren. Men had hiervoor noodig den financieelen steun van gemeente en het annbestuur. Voor al op dit laatste werd gerekend omdat de fi- nancieele toestand van het Armbestuur zoo schitterend is. Door verschillende raadsleden werd steun toegezegd, doch een lid van de ijsclub, tevens lid van het armbestuur, had minder succes. Werd daar eigenhjk afge- schreven met een bedrag van10 gulden. Het spreekt van zelf, aat men. deze fooi met wilde aannemen en na zeer veel moeite were deze kaoitale som gebracht op f 25. Men had toen besloten zich schriftelijk te warden tot het Armbestuur, eerst cm een bedrag van 200, doch gezien de rovale houding durfde men niet meer te vragen dan 100. Het was de bedoeling door deze sympathieke planned welke ook door zduden gaan als er geen ijs was, dat wil zeggen de verschaffing van le- vensmiJdcien en kleederen een flink geta! le- den te werven bij de ijsclub, die thans slechts 50 leden telt, om dan later zonder grooten steun zelf deze plannen ieder jaar uit te voe- ren en bij ijs de werkloozen werk te verschai- fen. De heer Koopman voncl de houding van het Armbestuur belachelijk.. Er wordt jaarlijks een rekening afgesloten met een saldo van f 2000. Het is tech met de bedoeling van dat bestuur om +e potten? Bij een vroegen winter moest het bestuur zoo ac tief zijn, flink wat levensmiddelen en brand stoffen beschikbaar te ste'len Met het oog op de komende Kerstdagen moest een krach- tig protest gezonden worden en aangedron- gen worden dat een flinke bedeeling plaats heeft maar niet alleen aan de armlastigen, ook en vooral aan g^octe gezinnen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren en vooral de stille armen. Verschillende heerer keurden voorts ten sterkste af, dat de vergaderingen van het arm bestuur steeds bij denzelfden cafehouder werden gehouden en de andere geheel wor den uitgesloten. Dit geldt met alleen voor het Armbestuur, maar voor de vergadering van Boerenleen- bank en Polder gaat het steeds even onrecht- vaardig. De voorzitter zeide. dat de raad of deze twee laatste lichamen niets heeft te zeggen en verzocht de heeren dit dus er buiten te laten. Met algemeene stemmen (wethouder Veld- boer had de vergadering reeds verlaten) werd besloten deze zaken ter kennis te bren gen van het Armbestuur en met den wensch van den raad rekening te houden. De voorzitter wenschte alle leden een ge- lukkig Kerstfeest en daar het einde van 1925 nadert en er niet meer in dit ;aar vergaderd zal worden, een zalig uiteinde. UIT RUSTENBURG. Zaterdag, den 26en Dec. werd door den Bond van Staatspensionneering der afd. Ur- sem in het lokaal van den heer J. Kok te Rus- tenburg fen Propaganda-avond gehouden. Nadat de bijeenkomst door den voorzitter, den heer J. Broertjes was geopend, werd de inleiding gegeven aan den heer Bruin uit Alkmaar, door wien met een gloedvolle rede het oud en arm werd bestreden, wat volgens spreker, vooral juist nu op Kerstmis, zoo'n prachtige gelegenheid was, om er nog eens iets van mede te nemen naar huis tee, ju.st voor diegenen, die zich nog niet als lid bij onzen bond hebben laten inschrijven, waarep spreker dan ook sterk aandrong om het nu te laten doen, en mede te werken voor het gce- de doel, daar het volgens spreker, en niet ten onrechte, maar enkel aan den wil van het volk ligt, om het premievrije staatspensioen te verkrijgen en het oud en arm uit de wereld vcrdwijnt. Nadat de voorzitter een woord van dank aan den heer Bruin had gebracht voor de inleiding, werd door de welwillende medewer- king van de propagandaclub van den bond van staatspensionneering va Heiloo, opge- voerd het tooeelspel „de Lijdensweg" dat, daar de rollen in uitstekende hauden waren en onder leiding van den regisseur den heer H. Sjoers, schitterend naar voren werd ge- bracht, wat ook wel bleek aan de stilte tijdens het spel in de flink bezette zaal en het dave- rend applaus na elk bedrijf. Wel eery bewijs bliek'. Dat "deze goed geslaagde avond voor de afd. IJrsem, en voor de propaganda- club Heiloo, en voor den volijverigen heer Bruin uit Alkmaar een genotvolle avond was behoeft geen betoog. Daarna sloot de voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen, en in het bijzonder aan de pro pagandaclub van Heiloo de bijeenkomst, waarna door het danslustige pubbek nog ge- ruimen tijd werd genoten van het bal. UIT SCHERMF.RHORN. De rederijkerskamer „Amicitia" gaf den 2den Kerstdag eene uitvoering in het lokaa1 van den heer Schreuder. De zaal was goed bezet. Opgevoerd werd het tooneelstuk „De laa.- ste Eer" van Victor Ido. De heer L. Slot vertolkte op schitterende wijze den gestrengen generaal Maquester, terwijl mej. G. Ooms ook zeer goed was als Reina, de tweede vrouw van den generaal. De reer F. Moerbeek was best in de rol van Jules, zoon uit het eerste huwelijk van den generaal en bracht zijn tweede moeder in moeilijkheden door op haaf verliefd te wor den. In de scenes welke tusschen vader en zoon ontstonden kwam Mevr. de Wed. Hoog- stadt, de moeder van Reina (Mevr. Schreu- der-de Boorder) geregeld tusschenbeide. De rol van Sabina van Doom, lasteraarster van Reina, werd prachtig weergegeven door Mej. M. C. de Jong, terwijl ook Mej. D. Kan hare rol van Truus, een vriendinnetje van Jules, zeer goed speelde. Het geheel was een moeilijk stuk en were! keurig gespeeld, wat dan ook bleek uit de ademlooze stilte,"waarmede het spel werd ge- volgd. Ook de grimeering van den heer Vis ser te Hoorn was utistekend. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Ge meente is herkozen de heer C. Voorthuizen. van. sympathie en belangstelling van het pu- KASTANJES EN HOE MEN ZE BEKE1DT. In ons land kennen we alleen gepofte ka- stanjes en dan kastanje-puree als delicatesse, terwijl in Erankrijk en Ualie deze noot zoo algemeen gegettn wordt, dat zij tot het ge- wone volksvoedsel behoort. Bij ons eet je kastanjes als het vriest en met Kerstmis, lekker heet- gepoft en met een beetje boter. Verder komt de kastanjepuree veei.voor bij wild, voornamelijk reerug; doch nd'et velen we.ten, dat men met weinig moeite ook een perziken- en kastanje-taart kan ma- ken, die het vocal in deze dagen „do-et". De kastanje is het voedzaamst van alle noten en bevat de -ruimste hoeveelhrid vet. Het best en smakelij'kst is deze^ vrucht in fijn genialen en met andere ingredienten vermengden staat. Men ka'n de kastanje evengoed als salade, door een saus, als wild-vulling en voor des sert gebruikeu. Eerst wascht men de vrucht goed schoou, geeft dan met een klein scherp mesje een in- snijding in de bolle kant van de kastanje, anders barst de noot kapot. Vervolgens moe- ten de schillen er af, wat het gemakkelijkst gebeurt als de noten gloeiend heet zijn. Neem dus niet meer dan een of twee kastanjes tege- lijk uit den pan, waarip u ze venvarmde. Voor het schillen legt u de kastanjes nl. in een pan met koud water, brengt' dit aan de kook en laat het 3 a 4 minuten doorkoken; dan gaat de schi-1 er met een' scherp mesje dadelijk af. Voor een perziken- en kastanjetaart heeft men noodig: 1 blik perziken; 1 pond kastanjes; 1 ons boter; 1 stokje vanielje; ongeveer Liter melk; castor suiker; 1/8 kan room en ange- lica. Voor de taart zelf: 4 ons bloem, 3 ons bo ter, y2 eierdooier, een beetje zout en wat water om aan te ma ken. Pel cle kastanjes en gooi ze in een stool pann-etje met zooveel melk, dat zij juist onder staan; voeg er de vanielje en boter aan toe, stoof het zachtjes; neem er het vanieljestokje weer uit en wrijf de massa door een fijne Maak nu eerst het taartje. Doe dit deeg in een cakevorai, die goed ingevet is; maak de rand netjes ge'ijk. Prik hier en daar in den bodan van de taart en lee er vet papier met wat rauwe rijst op, om te voorkomen, dat het gebak in het midden gaat rijzen. Bak de taart in een matig warmen oven. Als zij bijna klaar is, haalt u haar uit den vorm en zet haar nog even in den oven, opdat zij van onderen droogt. Maak het perzikenblik open en laat de vruchten goed uitdruipen. Snijd ze in tweeen en schik de perziken, als de taart koud is, hierboven op, zoo, dat kdere helft de voor- gaaude helft bedekt. Klop den room en voeg hier de suiker bijdoe dit vervolgens bij de gezeefde kastanjepuree, vermeng het goed, proef eens of er niet nog wat suiker bij moet en spuit het mengsel dan met een banketbak kerspuit over de perziken. Versier de vruchten met de in figuurtjes gesneden angelica. Ook peren en abrikozen zijn hiervoor te gebrui- ken, doch perziken zijn het smakelijkst. Als u een ring vorm gebruikt voor de taart, staat het ook heel aardig; dan gaat de vruchten- vulling er midden in. Een Kastanjesala.de maakt u van 1 pond kastanjes, een paar stokjes seldery, een klei- ne Fransche latu (soort sla), twee kleine tomaten, wat mayonnaise, bouillon, olie en azijn. Kook wat bouillon, voeg hier cen heel klein uitje aan toe, waarin een kruidnagel is gestoken kook het zachtjes gaar, zeef het en laat het koud worden. Pel de kastanjes en snijd ze in fijne selnl- fertjes, knip de seldery en sla fijn; meng dit alles dooreen met een beetje moyannaise en de uienboullon. Bij het opdoen moet u de kleine Fransche slablaadjes en de, in schijf jes gesneden, tomaten voor decoratie gebruiken langs de rand van den slaschotel. Gestoofde Kastanjes. Noodig: 1% pond kastanjes, 1 ons boter, mooie heldere bouil lon, V* kan melk' 1 oas bloem- een of twee eierdooiers, 1 eetlepel fijngehakte pietersehe. Pel de kastanjes, maak de boter heet in de stoof pan; gooi de gepelcre kastanjes in de boter, maar pas op, dat ze niet bruin worden. Voeg hier juist zooveel goed gekruide bouil-. Ion aan toe, dat de noten' bedekt zijnzet ei der. deksel op en stoof ze in een zachten oven tot de vruchten gaar zijn. De tijdsduur is on geveer 1'A uur a 2 uur; dat hangt van den ouderdom en de rijpheid der kastanjes af. Vermeng nu de bloem en cle melk; voeg dit aan den bouillon toe, zoodat deze dik wordt en laat het even 3 of 4 min. doorkoken voor de bloem. Doe vlak voor het opdienen de eierdooiers, de pieterselie en, als het noodig is, nog wat specerijen er oij, maar breng den bouillon niet nogmaals aan de kook. Deze gestoofde kastanjes worden opge- diend in den scho-tel, waaidn u ze stoofde: gebruik daar dus een vuurvast schoteltje of een pyrex-dito voor. Een lezeres vroeg mij om een Oudejaars- avond-recept. Oliebollen, oliekoeken, appelbeignets, sneeuwballen dat zijn de meest voorko- m-ende tractaties voor wie geen uitgebreid souper of eenvoudig Sandwichje met huza- rensla wil geven. Voor Olieballen heeft u 250 gram meel noodig, 4 eieren, 50 gram boter, A Liter melk, 50 gram krenten, 50 gram rozijnen, 75 gram sukade en 25 gram oranjesnippers of gedroogde appeltjes; voorts suiker, kaneel enz Dit is voor 8 a 10 personen. Eerst beslag maken. yan het meel, 15 a 20 gram gist en Liter lauwe melk. Al§ bet even rijst de eieren, wat zout, de gesmolten boter en de krenten etc. er door roeren. Laat nu het bes'ag nogmaals rijzen. Neem een eetlepel beslag en laat dit in de vetpan zach tjes bruin ba-kken; tracht -er een ronden vorm aan te geven voor het beslag in het vet komt. Keer ze dikwijls onder het bakken en bestuif ze. als ze klaar zijn met kaneel en poeder- suiker. Als drank gebruikt men op Oudeiaar bij voorkeur war me punch of warme wijn. Rumpunch. -r- Los 5 ons witte suiker op, schuim deze af, voeg hier_een_ flesch besm ruirt-aan toe, voorts een klein bierg'as citroen- sap^en een likeurglas Curasao, giet dit alles langzaam in de pan op de suiker, al maar roerende, maar zorg, dat het niet gaat koken. Als het later koud is geworden, doet u het m 3 halve flesschen-; kurkt ze en lakt ze dicht. Dan zijn ze lang te bewaren. Voor een glas punch is noodig een deel siroop op 2 deelen kokend water. Voor warmen wijn neemt u 1 flesch roo- den wijn, A d.L. cognac, 60 gram suiker, 2 schijf jes citroen met 4 kruidnagelen, 10 c.M. niipkaneel en 1 d.L. water. Doe alles bij elkander en laat het dan 1 uur lang trekken. maar pas vooiral goed op, dat de wijn met gaat koken; schenk hem echter goed -warm Za'ig uiteinde! gon jadwigue te babbelen; zi] voelde be- hoefte om iets heel vroolijks te zeggen om Maria wat afleiaing te bezorgen. Zi] sprak haar over een jongen, die, uit Warscnau gc- komen, bij Russische buren op bezoek was. Hij wandelt veel voorbij je tumtjes en bin- nen eene week vertrekt hij weer naar war- schau. En langen tijd bleef ze babbelen, op overdreven manier de schoonheid en de aan- gename manieren van den jongeling [9e' mend. Maria luisterde eerst onverschilhg, zooals zij clke andere nieuwstijding door de menschen uit het dorp rondbazuind, zoa hebben aangehoord, maar langzamerhand voelde zij in zich ontwaken een verdnet over haar blindheid. Zij beheerschte zich echter onmiddellijk. Jadwigue ging heen, tevrcden, en aiies ging als tevoren. c »s Avonds daalde Maria in den turn af, waar zij de uren tusschen de bloemen trachtte te korten. Dikwijls ondervond zij een hart- zeer, dat een met haar was en tevens heil- zaam. Evenals het tuintje van bloimen vol was, was haar hart vol niooie droomen. Maar ditmaal maakte een vreemde gewaar- wording zich van haar meester. Zij begon te luisteren, als zij iemand verwachtte. Er was geen sterveling; geen voetstap weerklonk over den weg. Toen het uur van naar-binnen-gaan was ge stagen, wist zij zelf niet de oorzaak van haar droefheid. Den volgenden dag ondervond zij, nog dieper, hetzelfde gevoel van smart. Plotseling, geheel onverwacht, bekende zi] zichzelve, dat zij op den jongen man wacht- te, over wien Jadwigue gesproken had. z.ij was bedroefd, omdat hij niet bij haar was. En eerst den derden avond, toen zij, ont- roerd in haar tuintje hem verbeidde, drong een gerinkel van sporen tot haar ooren clooi Een stem, die haar bekend -en eigen toe- scheen, beroerde haar ziel als een lietkoo- zing. Zonder twijfel, dat moest de pngeman zijn en met hem waren er ook nog menschen, doch hunne stemmen waren in vergelijking met de zijne als stemmen van krassende uilen. Maria telde de uren en de minuten in at- wachting van den avond. Dan zou zij geze- ten zijn in afwachting in haar tuintje. Mocht zij nog eenmaal het gerinkel der sporen en die stemmen hooren! Maar de dagen gingen voorbij en de avonden volgden de avonden op. Hoe zwaar die vluchtige uren, die vluch- tige minuten! En niemand naderde. En de zevende dag brak aan, zonder dat hij voor- bijkwam. T Zij herinnerde zich wel wat Jadwigue haar gezegd had zij wist, dat hij beslist aan het einde der week moest afreizen. Was het mogelijk, dat zij nimmer meer zijn stem zou hooren? En als zij haar hoorde, zou zij hem nooit zien? Zonder de minste hoop, liep Maria naar tuintje en ging op het bankje bij den weg zitten. Zij hoorde eenig geritsel in net gras en een klagelijk zuchten, dat van achter net huis kwam. Was het een vogel, of de wind? Het was de wind, de wind, die de wolken voor zich uitdreef. Het kwam haar voor, dat haar hart ophieh. met slaan. Men bocrde het gesuis der bladeren en den wind. En meteen ook speurde haar geoefend oor vanuit de verte een geluid van voetstappen. Ja, zij haa zich niet vergist; de sporen rinkelden op den weg. Weldra zou zij zijn stem hooren. Een klein luitenantje met geel gezicht, geel als een uitgeknepen citroen, kwam voorbij. En met hem was er nog een. Zij zag hem zag niets dan hem. Nimmer nog had zij tot fan dezen dag eenig levend wezen aan- schouwd. En na hem wilde zij ook niemand meer zien. Haar hart ontbrandde in haar; een hel licht flitste in haar op. Zij trachtte het rut te •jubelen, maar haar krachten begaven haar Na de intense spanning kwam de reactie en bewustelo®s zakte zij bij de bank neer. ^orp Na'mens de Koningin heeft barton de Vos van Steenwijk een krans op het g raf gelegd. De Koningin-Moeder werd vertegenwoos- digd door ihr. Van Tets. Op verzoek van den overledene werd aan het graf niet gesproken. Alleen heeft de pre- dikant der Hervormde Gemeente dr. W. Lod- der een kort gebed uitgesproken. De oudste zoon van den ovefledene, r,. graaf van Hogendorp, dankte de vertegen- woordigers van de Koningin en v an dc Ko ningin-Moeder en de verderc aanwezigen voor de eer, aaa de nagcdachtenis yan zijn vader bewezen. A. S. C. WALLIS. t Na een langdurig, geduldig, slil lijden is te Rotterdam gisterochtend in bci Rusthuis mevrouw Adele von AntaTOpzoo trier over- leden. Haar echtgcnoot, die na jaren vam ooilo,,s- ballingschap een betrekking vervrrit in zijn vaderland, heeft haar niet meer kuinnen zien, Gister werd hij te Rotterdam verwacht. Gemeins(d Nieuws. Ons land is een land van arme dorpen, van stedekes en van poelen. Door cle boomen ziet men nu en dan de kruisjes yan een keik en een grijs rommeltje van hutten bij een moeras. De schrale en klagende klank der klokken op Zondagen stemt de ziel droevig.- Als vvitte vogels gaan vrouwen en jonge, VC1CU blonde meisjes, met witte zakaoekcu om net woorcjiger3 van het patronage-comite van het hoofd in den nevel langs drukbegane paden ^ecjerp opbouwfonds te 's-Gravenhage en NEDERLAND EN BELGIe. Ter bestudeering van de economische ver- houding van Nederland en Belgie in den meest uitgebreiden zin hebben de S. D. A. P. en de Belgische Werkliedenpartij een com- missie samengesteld. Hierin hebben zitting de heeren Albarda, Brautigam, Schaper, Vlie- gen, Van der Waerden en Werckhoven voor de S. D, A. P. en De Brouckere, Van Belle, Balthazar, Eeckeleers, Merton en Van Roos- broeck voor de Belgische Werkliedenpartij. NEDERLANDSCHE ZIONISTEN- BOND. Zondagmiddag is in Den Haag de 26ste jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Zionistenbond begonnen. De openingsrede werd uitgesproken door den voorzitter, dr. A. van Raalte, uit Amster dam. De vergadering werd bijgewoond door dr. Alexander Goldstein, vertegenwoordiger van dc executieve der Zionistische wereldor ganisatie en van het directorium van het Veren Hajezod te Louden; door vertegen- NATIONAAL ARBEIDS SECRETARIAAT. Zondag is, na een huisboudelijke vergade ring, dc openbare zitting voortgezet. Eenige voorstellen van organisatonschen aard werden naar de N. R. Crt. meldt, ter tafel gebracht; de secretaris, d? heer G. KitsZ, leidde de voorstellen van het bestuur be- treffende de contributie en de weerstandskas in, welke met algemeene stemmen werden aaDeC voorzitter, de heer A. Sneevliet, deelde vervolgens mee, dat de Executieve van de Roode Vakvereenigings-Internationale beslo ten heeft, f 2500 ter beschikking te stellea van het bestuur van het Nationaal Arbeids- Secr-etariaat, ter gelegenheid van de aanslui- ting van het N.A.S. bij de Roode Valniereeiu- gings-internationale. Dit bedrag is besteind voor de ondersteuning. Ook deelde de heer Sneevliet mee, dat het bestuur van het N.A.S. 1540 beschikbaar stelt voor den steun aan de Indonesische stakers; het congres machtigt daaraa het be stuur, overleg te plegen met het Nederl. Ver- bond van Vakvereenigingen, om tezamen de Indonesiers te steunen. Daarna heeft de heer M. de Boer, 2e pen- ningmeester, een referaat gehouden lnzake de werkloozenverzorging en de werkloos- heidsbestrijding. Het bestuur stelde de volgende resolube V°Het congres, overwegende, dat de werk- loosheid in versohillende landen evenals hier te lande bewijst, dat de crisis nog steeds in ernstige mate heerscht, instede van beem- dio-d te zijn, is van oordeel, dat op groncl hiervan geen enkele reden bestaat, den steun der werkloozen te beperken of af te schai- fen doch integendeel verruiming noodzake- lijk zdl zijn; eiscbt tewerkstelting in produc- ti-ef werk tegen het voor het desbetieffende bedrijf geldende loon. Indien ten gevolge van dit producheve werk binnenlandsch-e emigratie noodig mocht worden, dan aanvaardt het congres deze on der de volgende voorwaarden: 1. woongelegenheid, voldoende aan de eischen der hygiene en voile vergoeding van verhuiskosten; 2. voor de kinderen der emigranten vol- - doende onderwijsgelegenheid 3. vakonderwijs in fabrieken en werk- plaatsen mag in geen geval het karakter dra- gen van kinderexploitatie; 4. de arbeidsvoorwaarden moeten onder controle van de vakorganisaiies in overeen- stemming zijn met de op de plaatsen, waai- heen de emigratie geschiedt, in de bednjven geldende arbeidsvoorwaarden; 5. in geval van emigratie moet overleg ge- schieden met de vakcentralen. Na discussie heeft het congres deze reso- lutie aangenomen; eveneens een voorstel van de afd. Zandvoort der Land. Federatie van Bouwvakarbeiders, om het bestuur van het N. A. S. opdracht te geven stappen te doen bij.de regeering, opdat de werkloozenzorg geheel voor kosten van het rijk zal kornen, waardoor de contributie der vakorganisa- tie zal kunnen worden verlaagd. Nadat nog eenige zaken van huishoudelij- ken aard (statuten- en reglementswijziging) waren aangenomen, werd het congres geslo- ten. naar onze oude kerk, die somber en bijna geheel in den grond vastgeroest staat. Wat is ze mooi de aarde, waar levende tloemen ontkukpn en waar de zon stiaalt in al haar luister! En niets ook kan dat schrijnend vermrgen evenaren, dat uit de moerassen en uit de nevelen opstijgt, nocli dat troostelooze klokgelui op den Zondag. Een vrouw Jadwigue wierp zich op de knieen neer en klaagde over de wreedheid van het lot. Wat had ze een tegenspoed met haar koe; nog juist kon ze haar kindertjes voldoende eten geven, maar ze kreeg onvol- i doende melk om er boter van te maken. Nadat zij thuis was gekomen, liep Jad wigue even later naar 'n misdeelde, voor wie naar het zeggen het ongeluk de bron was geworden van die machtige gelukzaligheid, die zich uitte in danken en prijzen van den Heer! Een lang, bleek jong meisje hep voorzich- tig door den tuin; haai grocte, blauwe oogen waren merkwaardig rustig; men had nimmer kunnen denken, dat deze niet zagen. Alleen verrieden de lichte bewegingen der vingers haar gebrek. Jadwigue vertelde haar van haar ongeluk. En zooals menschen, die zeer beproefd en gelaten zijn geworden on der hun leed, dit kunnen, troostte Maria, zonder woorden, de ongelukkige door een enkele aanraking; tevens gaf zij haar eenig geld. Nadat zij de gave had ontvangen, be- Opbouwfonds van het kerkbestuur der Ned.-Israelitische ge meente te !s-Gravenhage. Dr. Goldstein begroette na de openings rede van dr. Van Raalte de vergadering. Prof. dr. Cohen, voorzitter van de afdee- 1 ling Den Haag, heette de vergadering wel- kom, ook namens Mizzachic en de Zionisti sche Vereeniging te Scheveningen. De heer A. H. Edersheim deed dit namens het Hrael. Kerkbestuur. i Als voorzitter van de vergadering werd aangewezen de heer M. H. Edersheipi. M. P. A. Kahn, secretaris van het curato- rium K H., besprak ce organisatie van den bond en van het K. H. en verdedigde het bondsbestuur tegenover verwijten, dat het te groote verplichtingen zou hebben aan- vaard tegenover het Keren Hajesod Nog spraken de heeren mr. I. Cohen Az. en T. "Bernstein. De middagzitting werd hierna gesloten. In de avondvergadering voerden verschil lende aanwezigen het woord. Den tweeden dag kwamen eenige moties in behandeling. BEGRAFENIS OUD-SCHOUT-BIJ-NACHT GRAAF VAN HOGENDORP., Gistermiddag heeft op de begraafplaats te Doorn onder groote belangstelling de plech- tige teraardebestelling plaats gehad van den oud-schout-bij-nacht W. Graaf van Hogen- STAKING VAN BIOSCOOPMUSICI. In zake de staking van bioscoopmusici te Den Haag wordt gemeld, dat ook gister weer in alle bioscooptheaters met drie musici mocht worden gewerkt. De Haagsche afdeeling van den Nederl. Bioscoopbcnd beschouwt de stakers als te zijn ontslagen, bij welk ontslag een zeventig gezinnen betrokken zijn. Van werknemerszijde wordt meegedeeld, dat in verschillende theaters met onvoldoende hulpkrachten wordt voortgewerkt. Vanwege den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond zijn de buitenlandsche zusterorganisaties en de afdeelingen van den Bond van de staking in kennis nest eld. Deze zou zich inmiddels nog hebben uitgebreid. JHR. MR. W. M. VAN WEEDE DE BERENCAMP. t Bij de begrafenis gister te Weenen van Hi". Ms. gezant -jhr. mr. van Weede van Beren- camp werd naar de N. R. Crt. meldt, de Ko ningin vertegenwoordigd door haar kamer- heer in buitengewonen dienst jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. De heer mr. E. E. Meuten, gezantschaps- raad bij de Nederlandsche legatie te Weenen, die als zaakgelastigde optreedt na het over- lijden van den gezant, vertegenwoordigde den minister van buitenlandsche zaken bij deze begrafenis en legde een krans op het graf van den Nederlandschen gezant. DIEFSTAL. Te Delft is schipper Van L. gearresteerd wegens verduistering van ongeveer 10,000 steenen, welke hij voor -de aannemers Van V. en B. had aangem-om-en van Delft naar Wateringen te vervoeren en aan twee metse- laars te Delft had verkodit BRAND. Te Dinxperlo is Zondagavond aanden Heilweg het huis, be woord door den wiinke. tier J. B. en eigendom van den heer Th. M. door onbekende oorzaak met een groot deel van den inboedel afgebrand. Het vee ward gered. gebakken met f 0.14 0.16 0.18 0.14 0.03 0.04 8 mooie, zure appelen.. 250 gr. tarwebloem 3 eieren. ...L 50 gr. boter 50 gr. suiket Seetlepelsmelk ofzoeteroom 0.04 A pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 14 pakie van Dr. Oetker's Vanille^suiker 0.021/a een weinig rum0.20 f 0.95 Bereiding: De appels worden geschild, van het klokhuis ontdaan en in ongeveer 1 cen= timeter dikke schijven gesneden. Dan late men die schijven in suiker en met een weinig rum overgoten, ecnige uren staan. Men laat de boter smelten, doet er suiker. Vanillessuiker, eierdooiers, melk en het met Backin vermengde meel bij, en ten laatste het stijlgeklopte eiwit. In dit deeg wentele men de appelschijven, bakke ze mooi bruin in kokende reuzel, waarna men ze met suiker bestrooid warm opdient. Vraagt gratis receptenboekje bii dc Eenige Importeurs, E. Osterraatm S. CoM A dam. nr.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7