Geestelijke en licham.lijke kracht volgen oa tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. ©it geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsverteririg, verschaft normaie working tier ingewanden, en helpt de lever om ge- zond, voedend1 bloed' te vormen. Alle leden der fan.ilie kunnen dit wcibekend) huismiddel veilig toepasen. Prijs per flacon van vijftig versuikere pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. zijn daardoor uitgescliakeld en de stad komt in het duister te zitten. Het verkeer met de platte wagens door paarden getiokken, is zoo goed als opgehe- ven, daar de dieren tot ongeveer aan den buik in het water komen. Ook het vervoer met auto's is stopgezet; het water dooft de ont steking. Het geringe verkeer wordt onderhou- den door schuiten en vlotten, doch het aantal van deze is te gering om veel nut te hebben Petroleum is bijna niet te krijgen, zoodat ook voldcende petroleumverlichting bij menschen, die geen voorraad hebben, uitgesloten is Kaarsen is op het oogenblik een gewild arti- kel. Het verkeer tusschen Venlo en Blerick ge- schiedt langs den Spoordijk aau.het v.aduct staat het water zoo hoog, dat de paarden er doorheen moeten zwemmen. Men meldt nader aan de N. R. Crt. Reeds is gemeld, dat er vanwege het de- partement van marine matrozen en mariniers met platboomde schuiten en pontonniers met pontons gezonden zijn cm hulp te verleenen. En zij waren hard nc-odig, want allerwegen schijnen de menschen in nood ver vd te heb ben. Dit laat zich verstaan. v necr men weet, dat de Maas op het oogenblik zoo onge veer door Heugem en verschillende andere dorpen in de zelfde lijn sirocmt. Van verschil lende zijden hoorden wij van uirerst mceilijke redaingen van menschen, die op hun zolder nog nauwelijks hoog genoeg gevlucht waren om het water, dat twee tot twee-en-een-halve meter hoog in hun woningen was gedrongeu, te ontwijken, zieke menschen, die" van alle hulp verstoken in den grootscen nood verkeer den, moesten bij nacht en ontij worden gebor- fen en zelfs schijnt een gemeente-arts van laastricht zich door een zoldervenster te hebben moeten werken om een verlossing te kunnen verrichten. De meeste bewcners van Heugem zijn, on- "danks den watersnood, blijkbaar in hun ge meente gebleven. Men zeide ons, dat zij ""in de kerk gevlucht waren, zooals te'Limmel en Borgharen. Dergelijke yerhalen gaan van an dere gemeenten De moeilijkheid is hen van voedsel te voor zien. Voor zoover de gemeentenaren onder- ling daarvoor niet konden zorgen, is zulks van Maastricht uit moeten gebeuren, maar de woestheid van het water maakte zulke ex pedities al te onveilig en daarom onverant- woord en dus heeft men in een aantal geval- len eenvoudig den eisch moeten stellen, dat de menschen mee zouden komen naar de stad en anders aan hun lot overcelaten zouden worden. Vcor degenen, die op deze wijze naar Maastricht zijn. overgebrac'ht en ook voor de bewoners van bijzonder bedreigde buurten in de fiaaste omgeving van Maas tricht zelf, als de Gronsveldsche weg heeft het Roode Kruis op energieke wijze raad ge- schaft. Aan de Herbenusstraat, een stadswijk, die zoo hoog ligt, dat zij in geen geval waters nood zal krijgen, is de Herbenusschool, een nieuwerwetsche school, ingericht als tijdelijk ziekenhuis van het Roode Kruis. De overstrooming in Rocrmond. Hier is de stand der Maas ongeveer 60 c.M. hooger dan bij den hoogsten stand in 1880. Het water stroomt over de Roerkade de stad bmnen. In zeer vele huizen staat het meer dan twee meter hoog. De bewoners hebben elders een onderkomen moeten zoeken. In het gehucht de Weerd, bij Roermond, verdronken tot heden vijftien koeien en eenige varkens Zeven koeien, die te lang in het wa ter hadden gestaan, moesten worden afge- jnaakt. Bij het reddingswerk te Oel vond de zoon van den veerman Roemen den dcod in de golven. Met dit al valt de toestand van den waters nood in de stad Roermond zelf mee. Venlo staat er veel hachelijker voor. Roermond is hoog gelegen. Alleen de omgeving van de Roer staat onder water. En met name de voorstad St. Jacob aan den overkant, waar vooral arbeiders wonen, en enkele fabrieken zijn gevestigd. Deze menschen zijn meeren- deels elders ondergebracht en worden van ge- meentewege gevoed, hcewel enkele er de voor- keur aan geven op de bevenverdiepingen te blijven wonen. Verdei* staan c.nder water de Brugstraat, d(p op de Roer uitioopt, de Neer- straat en de helft van de Bergstraat, met al de hierin gelegen steegjes en straatjes, waar- van nu de poortjes zijn onengezet voor ge val de menschen eruit willen klimmen. In schuitjes worden zij van drinkwater voorzien. In den verren omtrek van deze stad is het echter ernstiger gesteld- De zorgelcosheid van de boeren tegenover het dreigend gevaar is echter opmerkelijk. Een hunner had, naar de N. R. Crt. meldt, na het hooge water van 1920, waarbij hij beesten verloren had, een stal gebouwd bo- ven het hoogst bereikte peil. Thans bleek hij daar^ijn hcoi opgestapeld te hebben, terwijl het vee beneden in het water stond en zoo zijri er van zijn 27 kceien than3 9 verdronken. Het bleek een zeer hachelijk werk om dt dieren en vooral de paarden op deze vaartui- gen te krijgen en eindelijk is men ertoe over- gegaan om ze daarachter aan te laten zwem men- Maar gisteiavond was de bevolking van alk stallen hier in veiligheid gebracht vooral in het slachthuis. Dat er ender de dieren mond- cn klauwzeer vcorkorat, maakt het ge vai niet eenvoudiger. Het vee dat afgeslacht moest worden, wordt morgen gehaald. In dc waterzee drijft overai huisraad en klotst er rend door de beneden vertrekken, waarvan alle ramen gebroken zijn, maar de meeste menschen blijven daar boven nog maar liever op honk- Zij beschikten 'trouwens alien over kleine roeibooten om de verbinding met de stad te onderhcuden. De gasfabriek van Roermond staat thans onder water en kan dus vooreerst niet meer werken. In de buurt van Grave en Cuijk. Na te Nijmegen in den koninklijken trein den nacht te hebben doorgebracht, is de K°- ningin, vergezeld van den Prins, na de ge- meente Wychen bezocht te hebben in gezel- schap van den burgemeester van Wychen per marinevlot uit de richting Linnen (gehucht behoorende tot Wychen, waar reeds huizen zijn ingestert) om"p!.m. 12 uur te Neder- Asseit aan te komen. H. M., die zeer onder den indruk was, informeerde zeer belangstel- lend naar den toestand. sprak troostwoorden tot de menschen en deelde met eigen hand brood uit aan hen die er oogenblikkelijk be- hoefte aan hadden. Intusschen luidde de noodklok van Bal- gory, waar de toestand allertreurigst is. Ver- wacht werd, dat de Koningin de breuk in den dijk in oogenschouw zou komen nemen. Bij het huis van de gebroeders Bruipten ge- komen, Let echter H. M. afvaren op het nood- gelui. De menschen waren zeer gevoelig voor het bezoek van de landsvrouwe, die hun ver- zekerde, dat zoo spoedig mogelijk afdoende hulp zou worden geboden. Dikwijls moesten de mariniers uitstappen om de booten over hooger gelegen buiten heen te krijgen. Intusschen kwamen om half twee de minis ters Colijn, Bongaerts en van Karnebeek, ver gezeld van de hoofdingenieurs de Groot en Wentholt met de boot van den Rijkswatet - staat „Inspecteur Roese"- van Mook om de breuk in den dijk te Over-Asselt in oogen schouw te nemen. Nog steeds werd de Konin gin te Neder-Asselt terug verwacht. Echter tevergeefs. H. M. was vertrokken in de rich- ting van Keent en Batenburg. De ministei's hidden besprekingen met de waterstaatsautoriteiten over de te nemen naatregelen. Minister Bongaerts zeide, dat 100 man genietroepen zouden gezonden wor den om onder Ieiding van de waterstaatsauto riteiten mede te werken tot stuifing van de verbreeding van de doorbraak. Het gat is nu reeds 200 M. breed. Ook zullen nog mariniers te hulp gezonden worden en booten. De ministers vertrokken te 2 u. 15 weer per boot van den Rijkswaterstgat. Als voorbeeld van de kracht van het water moge dienen, dat de visschers Th. Adams en W. Schanzelek uit Grave, die's avonds 7 uur van den dijk te Overasselt naar Grave wilder, oversteken, door de sterke zuiging, niettegen- staande alle krachtsinspanning, naar de doorbraak werden getrckken. Doordat de boot tegen een boom sloeg, zonk deze onmid- dellijk. De eene visscher werd 500 M. (daar na kon hij zich aan de kruin van een boom vasthcuden), en de andere 1000 meter door den wilden stroom meegesleurd. Beiden kon den gered worden. Door het vele prikkel- draad, waarmee zij in aanraking waren ge komen, hingen de kleeren hen aan flarden aan het lijf. Om duidelijk te maken. hoe onopgemerkt de breuk in den dijk ontstaan is, zij hier ver- meld, dat de heer R. te Overasselt, schrijver bij de firma Jurgens fe Oss, die elken morgen per fiets naar den trein van 7 uur te Wychen gaat, buiten gekomen. wegens het water op den weg terug moest. Hij is toen de menschen in de kerk gaan waarschuwen. Nieuwe doorbraak te Cuijk. Na den Maasdijk bij Cuijk is Zaterdagmid- dag ook de spcordiik van den spcorweg Nij megenVenlo nabij Cuijk doorgebroken. In verband met deze doorbraak is het door- gaand verkeer tusschen Nijmegen en Venlo opgeheven. Er wordt slechts gereden tus schen Nijmegen Cuijk en tusschen het kruis- punt Beugen en Venlo. Het spoorwegverkeer zal omgele?d worden over Eindhoven. De ringdijk nabij Beugen is doorgebroken De tgesta.nd J>ij Boxmeer wordt hoogst em stig. Een later bericht uit Cuijk meldt: Cuijk wordt op het oogenblik door twee dijkdoorbraken bedreigd, een bij Acatha en een bij de melkfabriek Lacto, terwijl een derde breuk op de samenkomst van Maasdijk en Veluwschen dijk. Cuijk loopt langzaam onder water. Bij Mook siepelt het water door den Maas dijk en moest de dijk op eenige punten een meter opgehoogd worden; niettemin loefpt Mcok langzaam onder. De verbinding Gen- nepKruispunt Beugen moet verbroken wor den van wege den geweldigen waterkracht uit Beuuen. Gennep staat onder water. Uit Grave klinken voortdurend waarschuwings- schcten. Uit Dreumel wordt gemeld, dat het water reeds de huizen naderde. Op sommige punten reikte het reeds tot de vensterbanken- De rijkswaterstaat deelt mee, dat de Linker- Maasdijk beneden Cuyk is doorgebroken, bij de zuivclfabriek St. Maarten. Langs den IJ set. Uit eeh der Wigmcndsche huizen moest iemand werden begraven. He vervoer der lijk- statie ging per roeibooten naar den, Vorden- schen weg en verder per as door het water via Vorden naar Warnsveld. De bedreigde plaatsen werden overstroomd door de Baaksche en Vordensche beken en de Laak. Het water steeg daar zeer snel en zal spoedig alle Wigmondsche huizen onder water zetten. Met de ontruiming is een begin gemaakt. Onder Vorden werden in een enkel uur honderden bunders land opnieuw over stroomd. Er kon nagenoeg niets gered wor den dan het vee, dat bij kudden langs de we- gen werd gedreven. Zoo wordt kort na 10 Augustus dit deel van het land voor den twee- den keer geteisterd. Van den Coehoornsingel te Zutphen gezien, zijn het zoogenaamde Engelsehc kerkhof en de Nieuwe Wandeling, een binnenzee. Het ziekenhuis blijkt hoog genoeg te staan voor de veiligheid der patienTen. Bij de Marsch, uitgestrekte weidevelden aan de IJsselboorden zijn terrein en tribune van Z- H. C. verdweneri. De Tollaan over de Marsch kon niet meer worden gepasseerd. De groote werken van de nieuwe trambaan in aanleg van Zutphen naar Deventer zijn diep onder water gekomen. Alleen de groote hooge steigers vcor de betonstorting der trambaan- bruggen in de Marsch steken boven het water uit. De betonvoorraden en houtonslag zijn vernield en weggedreven. De IJsel is Zaterdag te Dtventef tot 6.04 boven N. A. P. gewassen. Keulen meldt nog 18 centimeter was, maar in de morgenuren 2 centimeter val. De schipbrug is afgenomen. De stadswijk Knutteldcrp en de Bergweide zijn door het inbrengen van een vloeddeur aan de Nieuwe Haven beveiligd. Alle uiter- waarden en vele landerijen zijn beveiligd. Alle uiterwaarden en vele landerijen zijn thans ondergeloppen. Voor een groote waar- de aan veldvruchten is verloren gegaan. Het water blijft nog steeds wassen. Van het overstroemde gebied tusschen De- venter en Zutphen en verder Zuidelijk word: gemeld De Wilpsche en Voorster Klei loopen on der. Het kasteel Nyenbeek is geisoleerd. Boer- derijen staan midden in het water. Bij den Voorster Beekpolder staat het wa ter tot 1 meter onder den dijkkruin. Bij den Wilpschen polder slechts 70 centimeter. In allerijl wordt de vervoerbare have gered. Bij Wichmond is het geheele land over stroomd door de Vordensche beek, de Baak sche beek en de Laak. Te Zutphen staat de Buitensingel naar Warnsveld blank. De Baaksche Overlaat is onbruikfoaar. Te Olst loopt de Veerweg ender en staat het water reeds bijna van dijk tot dijk. Te Bathmen vereenigde zich de Scheepbeek met geweld met het IJsseldal, dat over Epse en Oxe bereikt wordt door den stroom. De ramp is's nachts begonnen, tengevolge van de doorbraak der Bolksbeek te Neede. Ver- moedelijk is hier vee verdronken, maar men kan de huizen langs de beek nog niet bereiken Het ergste zijn"hier de Dortherhoek en de buurtschap Zuidloo eraan toe. Uit de Geldersche vallei. Men schrijft uit Barncveld: Verschillende toegangswegen naar ons dorp zijn diep onder water gezet, wat voor al met den drukken marktdag veel ongerief veroorzaakt. Ook het kasteel De Schaffelaar is niet te bereiken, dan door 30 a 40 c.M. hoog staand water. Op enkele plaatsen in het dorp zijn inderhaast kistdammen aangelegd. Uit Amersfcort meldt men: Aan de oostzijde van Amersfoort staat bijna al het weiland blank. De Rondenbroe- kerweg is nauwelijks meer begaanbaar. Vele tuinen zijn reeds ondergeloopen. In het na- burige dorpje Hamersveld hebben sommige boeren hun koeien bij anderen onderdak ge bracht uit vrees, dat hun schuur zal onder- lodpen. net water te Wageningen stond 10.79 M. plus N.A.P. of 366 M. boven normaie hoogte. De zomerkade staat geheel onder, zoodat het rivierbed zich verbreed heeft van dijk tot dijk. Alle veren in den omtrek zijn gestremd; al-. leen aan het Le'xcesveer wordt nog per gier- pont overgezet. De bewoners onderlangs den Wageningschen Berg ondervinden veel last van het water. Te Roosendaal. Scheen Zaterdagmorgen het gevaar voor Roosendaal geweken en was men reeds be gonnen met de stoombrandspuit de kelders leeg te pompen, 's middags, zoo meldt de N. R. Crt., kwam het water opnieuw opzet ten. De peilschaal aan den Roosendaalschen Vliet, die's morgens 1 M. 35 -f- A.P. ainwees, wees 's middags om drie uur reeds weer 1 M. 52 -f- A.P. aan. Het water wast ziender- oogen. Er za! worden gespuid aan het Bene- densas. Directe verlichting zal dit alleen voor de Kruislandsche polders brengen. Het gemeentebestuur deed per omroeper bekend maken, dat's nachts vermoedelijk het water weer zou komen opzetten. Er werd op aangedrongen dat de ingezetenen alle voor- zorgsmaatregelen zullen nemen. Ongerustheid behoeft er niet direct te be- staan, schoon in de stad, die dezen zomer ook reeds door de stormramp werd geteis terd, eenige zenuwachtigheid heerscht. Op de Markt is men bezig de keldervensters met leem dicht te maken. Uit Oost-Noord-Brabard Uit Eindhoven wordt bericht: Ook Eindhoven is niet gespaard gebleven. De riviertjes Dommel, Vest en Gender zijn alle buiten hun oevers getreden en hebben de laegliggende landerijen in den omtrek onder water gezet. De grocte verkeerswegen zijn alle intact gebleven, behalve de straatweg EindhovenBoxtel, die onder Boxtel geinun- deerd is. Op andere plaatsen bereikt het wa ter reeds den rand van den weg. Te Eind hoven zelf staan tal van straten onder water. Uit Sittard werd Zaterdagmorgen half- twaalf geseind: Tegenover de gemeente Ur- mond aan den Belgischen kant is de Maas dijk doorgebroken op dezelfde plaats, waar hij in 1920 is bezweken. De Belgische dor- pen Meeswijk en Stockheim riaan onder wa ter. De Maas heeft hie, een groote breedte. Te Elsloo was nog getracht een doorbraak te voorkomen, doch tegen mHdernacht be zweek de Maasdijk, op dez'-'fde nlek als in 1880. Uit verschillende huizen in Tlsloo er, Meers hoort men hulpgero°r van de bewo ners. Gister werden mariniers verwacht orn hulp te verleenen. Te Stein zijn vier hulp- pontons aangekomen. Bij Maasband, gemeente Stein, is de Maas dijk eveneens bezweken. Uit Stevensweert. De toestand in deze gemeente is tenge volge van de doorbraak van den Maasdijk buitengewoon ernstig. Op Nieilwjaarsdag is het dorp en ook de daarbij behoorende ge- huchten Eiland, Brund en het Bilt over stroomd. In Stevensweerd stond het water 's mor gens ruim 1 meter hoog, zoodat de bewoners alien naar de bovenverdiepingen moesten vluchten. Erger is de toestand in drie ge- noemde gehuchten, die alle lager liggen. De huizen zijn hier zoo goed als geheel in het water verdwenen. De bewoners, die op de daken zijn ge vlucht en van uit de ciakramen luide.om hulp schreeuwden, zijn met booten afgehaald. Zij zijn al naar het dorp Stevensweert in veilig heid gebracht. Daardoor is de toestand in het dorp zelf nog verergerd. Zoowel levensmiddelen als petroleum zou den per bopt over de Maas worden a'ange- voerd er. met vletten onder de bewoners wor den verdeeld. Het water van de Maas, zoo wel van de oude als de nieuwe Maas zakt heel langzaam. Uit den Achtcrhcck. Uit Doetincheni meldt men: De'toestand in het overstroomingsgebied blijft critiek. Het oogenblik nadert, waarop het water over den weg naar Dichteren gaat, waardcor de comnninicatie met Elten is ver broken. In Bergh zijn de buurtschappen Aze- wijn, Vethuyzen en Kemmade niet meer te bereiken. Te Azewijn heeft vannacht de noodklok geluid teneinde de bevolking te waarschuwen. Dieht bij s-Heerenberg staat alles blank. De toestand in Mehrhoog is zeer critiek en werkt men met duizend man om den diik te behouden. Bezwijkt deze dijk dan is dc ramp hier niet te overzien. Op Duitsch gebied is een dijk van de Aastrang doorgebroken, terwijl op Hol- landsch gebied nabij de Eulebrug te Voorst (gemeente Gendringen) het water over den dijk stroomt. De buurfschap Voorst staat grootendeels blank. Veel boerderijen zijn geisoleerd. Op last van den burgemeester van Gendringen is de weg Engbergen Voorst doorgestoken en het water stroomt thans weg door een gat van 15 M. Voorts wordt hierdoor een weinig ontzet. De buurt schap Netterden en het dorp Etten loopen thans gevaar, maar alle veiligheidsmaatrege- Ien zijn genomen. Het'overstroomde gebied in deze buurt is naar schatting wederom met ongeveer 1000 Hectaren toegenomen. De dijk van de rivier De Dinkel bij Dene- kamp in de onmiddellijke nabijheid van de stoomtramlijn is doorgebroken. Met groote kracht perst zich het water door de opening en overstroomt het land over een groote op- pervlakte. Groote bosschen zijn overstroomd. Boerderijen en buitenverblijven staan onder water, zoodat de bewoners in allerijl moeten vluchten. De stoomtramverbinding is ver broken. Uit Zevenaar. Met Pannerden is er moeilijk verkeer. De steenfabrieken staan er echter nog beter voor. dan in 1920, maarOp de uiterwaarden loopen nu de vluchtende hazen bij de boeren in huis. Te Zevenaar zijn nachtploegen gerequi- reerd om de dijken te bewaken. De zware banddijk bij Oud-Zevenaar vertoont 'n kleine afbrokkeling, die echter geen grond laat voor vrees. Wegens de doorbraak achter Emmerik staan in den Achterhoek tallooze woningen in het water. Te Ossenwaard is de schade enorm. De overlaat hjj Lobith werkt. De weg naar Doesburg staat er deels onder. In Lathum doet men zijn uiterste best den IJs- seldijk te behouden. Te Giesbeek staat de IJssel gelijk met den dijk. De toestand bij Lobith is treurig. In Babberich, een kwartier bij Zevenaar, vreest men voor onderloopen. Uit Utrecht. Wat deze gemeente betreft, is de hooge stand van het water vooral te zien ean den Vechtkant en bij de ten oosten daarvan ge legen polders. Nog in de gertieente heeft de Vecht hare gewone bedding verlaten en nadert, zooals aan de Vinkenkade het geval is, de daarlangs staande woningen. Voofbij de Roode brug even buiten de gemeente zijn de oevers vrijwel overstroomd en is het water tot aan de daarlangs liggende boerderijen genaderd. Met planken tracht men daar in huis te ko men. Erger is de toestand bij de Loevenhouten- sche dijk. De daar liggende polders van Acht- tienhoven en Maartensdijk staan onder water. Wat de omgeving ten Oosten van ae stad betreft, heeft vooral de aan- de Oostbroeksche laan gelegen Iage larden van het hooge wa ter te lijden. Ook daar is het een tot in de ver- te uitstrekkende wateroppervlakte. Uit de Vechtstreek. Ook in de provincien Noord-Holland cn Utrecht, met name in de Vechtstreek, is de waterstand geweldig gestegen en de toestand is er nog steeds zeer ernstig, ofschoon niet meer zoo kritiek als Vrijdagmiddag, te onge veer 4 uur. Daar de wind is gaan liggen, is nu geen onmiddellijk gevaar te duchten. Het heef't Vrijdag bepaald geweldig ge- spannen, maar de kans op onmiddellijk ge vaar is nu voor, het oogenblik voorbij. De Vecht viel snel terug; bereikte 49 c.M. N. A. P. Uit Loenen telefoneerde men Zaterdag aan het U. D.: Zaterdagmiddag heeft langs de geheele Vechtstreek een ware noodtoestand ge- heerscht. Reeds's morgens'begon het Veclit- water te wassen, tot het des namiddags pl.m. half vier het voorkomen van een springvloed aannam, over de kaden golfde en met kracht op vele gedeelten dep Rijksstraatweg blank zette. In aller ijl werden over de Vecht met zar.dzakken dijkjes aangelegd, terwijl onmid dellijk het verkeer werd geleid langs het Mer- wedekanaal. Op sommige gedeelten, waar de Rijksstraatweg vrij lang is, stond wel 2 a 3 d.M. water. Zeer vele villa's en hofsteden, die aan den binnenkant van den straatweg aan de zijde in de Vecht staan, werden totaal door het water omringd, zoodat dc bewoners naar den zolder vluchtten of per handkar door het ontstuimige water naar een droog gedeelte in den weg werden gebracht. De overstrooming geschiedde tusschen Niewer- sluis en Lcerien, en voor een gedeelte tus schen Nieuwerslius en Breukelen De Mijn- denschc dijk bij L usdrceht werd bijna geheel door het water overstroomd, zoodat ook de bewoners van de hofsteden. die zich daar be- vinden, in aller ijl moesten vluchten. In Breu kelen kwam het Vechtwater door rioolgangeh in de Heerenstraat en een gedeelte van de Damstraat. Ook hier liepen enkele huizen on der. Het was een ontzettenden toestand! Uit Gcrinchem. Gisternacht is de Merwede sterk gewassen; de stand buiten de Waterpoort was 9K uur 4.30 M. N. A. P., dit is eenige centimeters hooger dan in 1920. Het water staat nu in het Wilhelminapark. Aan den Appeldijk ziil- len een kisting worden aangebracht. De sterke was der Merwede heeft tengevol ge gehad, dat nu alles buiten de Waterpoort onder water staat, ook de toegangswegen tot de stoombooten. Uit dc Beluwe. Uit Elst werd aan de N. R. Crt. gemeld: In de Over-Betuwe ondervinden de bewo ners buitengewoon veel last van het kwelwa- ter. Door den hoogen waterstand op de ne- venliggende rivieren voert de Linge, die dwars door de streek naar beneden stroomt, cnvoldoende weg en de voortdurende regen- val doet de slooten steeds voller maken. Tal van landerijen staan onder water, me- nige hofstede is moeilijk te bereiken en werd vrijwel geisoleerd, terwijl de kwelpolders aan den teen van de beschermende bandijken hee- le meren en kolken lijkeru Buitendijks is zoover lief oog kan zien alles water en nog tens water. De sterke Westen- winden zetten het water op en de dijken orn het poklerdistrict Over-Betuwe hebben het bij kans al weer even hard te verduren dan ir 1920, De Over-Betuwe is aehter de goed in ord-. zijnde bandijken prachtig beschermd. In Gouda en oinstreken. Twee binnendijken, die de polders tusschen Gouda cn Woerden scheiden, zijn op verschil lende plaatsen weggeschoven. Doordat de blinde wig op drie plaatsen doorgebroken is, zijn de polders Brotkvelder en Zettenbroek, groot 200 H.A., ondergeloopen Drie boeren- woniugen zijn gedeeltelijk ingestort, 40 boer derijen saan tot het dak in het water; er zijn 30 gezinnen dakloos. De bewoners hebben zich tijdig in veiligheid kunnen stel len, zoodat er geen persoonlijke ongclukken zijn te betreuren. Veel klein vee is verdron ken. Ook voor de orr,liggende polders dreigt gevaar, orndat de dijken doorgebroken zijn en het water bij den hoogen waterstand rliet op den Holiandschen IJsel kan worden geloosd. De schade is nog niet te ramen. Doorbraak te ReeuwijK De polder de broekvelden en Vettenbroek, gelegen onder de gemeenten Reeuwijk en Awaramerdam, groot ongeveer 180 H.A. en drooggemaakt in 1890, is door scheuren van den ringdijk ondergeloopen. In den loop van den dag had de dijkgraal van Rijnland, een bespreking met het betrok- ken polderbestuur over de vraag in hoeverre gevolg kon worden gegeven aan den wensch van de ingelancen der polders Sluipwijk en Reeuwijk om wat. r in te laten, ten einde het normaie peil dezer polders herstellen. Ten gevolge van het wegvioeien van het water uit de polderslooten hadden hier herhaaldelijk grondverschuivingen plaats, zoodat' talrijke huizen dreigden in te storten. Op verschillen de punten staken de boeren daarom op eigen gezag de waterkeeringen door. Men vreesde echter tot herstel van het pol- derpeil zooveel water aan de vaarten der om- liggende poWers te moeten ontrekken, dat het .evenwicht tusschen het polderwater en het buitenwater ook daar verstoord zou worden, en de ramp dus elders hei haling zou vinden. Het inlaten van water werd daarom ge- staakt. Uit de Duinstreek en Enkhuizen. Een gedeelte van Uitgeest staat onder wa ter. De te velde staande bloembollen lijden groote schade. Tusschen Castricum en Uit geest staat alles blank. Heden kon echter het electrisch gemaal werken en zijn de drie mo- lens aan den Lagedijk voor de Broekerpolder op gang gebracht. Ook de Akersloot hebben de dijken het zwaar te verantwoorden gehad. In het bijzon der is dit het geva'. met den Wcrkwonderpol- de'rdijk geweest. Als een gevolg van den zwaren golfslag zijn ook hier gaten in geslagen die gelukkig bij tijds gestopt konden worden. Ook hier ondcrvir.dt de bloembollenteelt schade door den hoogen waterstand. Uit Enkhuizen werd gemeld: In het waterschap Het Grootslag (West- Friesland), dat sedert twee jaar ook het water orttvangt .van den Houterpolder, staan de laag gelegen akkers onder water, waar dcor de tulpenbollen, die onlangs geplant zijn, bij diuzenden waardeloos worden. El zijn in dit gedeelte van West-Friesland land- bouwers, die op elke hectare een schade heb ben van tienduizend gulden. Uit Groningen. De zoogenaamde Veendijk te Btllingwoude dreigt door der. druk van het hooge water door te breken en wordt nacht cn dag be- waakt en versterkt om het onder water loo pen der landerijen te voorkomen. Uit Eriesland. Uit Leeuwarden wordt bericht: Het boezemwater in Friesland heeft den sedert de inwerkingtreding van het provin- ciaal stoomgemaal bij Lemmer nog niet voor- gekomen stand van 6.32 M. boven zomerpeil bereikt een der boogste standen. Verscheidene polders, zooals de Saiter, bij Wartena, en de Louwsmeer ten Oosten van Leeuwarden, liepen onder. Gevaar voor een algemeene ramp is echter tengevolge van het staag op voile kracht werken van het provin- ciaal gemaal niet aanwezig, al blijven enkele waterschappen gevaar loopen. Onder de berichten uit Grave is reeds het een en ander over het Koninklijk bezoek re. meld: De correspondent van de N. R. Crt. te Nij megen meldt nog: De Koningin kwam Zaterdagmiddag den minuten over halfdrie van haar autotocht naar Wychen en de overstroomde plaatsen aan deze zijde van De Maas aan het stadon alhier terug. Na een halfuur rust vertrok de Koningin per auto naar Druten, ook nu met den commissaris van Gelderland en haar ge volg. Een paar auto's van de Koningin ver trokken om drie uur in de richting Maas tricht, waar heen zij voornemens zou zijn zich in haar salonrijtuigen met den trein van 6.06 te begeven. Aan het station liggen op wagens vletten gereed om op de eerste aanvraag van burge- meesters te worden vervoerd. Naar Wychen zijn 20 en in den loop van den dag naar ver schillende Maasdorpen een 24 tal, elke vlet met eenig marinepersoneel. Een later bericht tneldde: Om halfzes kwamen de auto's uit Druten terug. Van het plan om met den trein van 6.06 in de richting Maastricht te vertrekken moest worden afgezien, omdat deze trein niet verder reed dan Cuyk. Eerst om 7.33 vertrok het hooge gezelschap. De salonrijtuigen van den Koninklijken trein werden gehaakt aan den trein Nijmegen—Rotterdam tot Gelder- malsen, vanwaar wordt gereisd over den Bosch, Eindhoven naar Venlo. Militaire hulpverleening. Van Helder zijn Zaterdagavond nog 3 m<v torvletten van de marine naar Nijmegen ver- zonden. De Burgemeester van Helder heeft aan de regeering telegraiisch medegedeeld dat 25 groote en 50 kleine \letten, bemand met Hel- dersche vlettenlieden, ter beschikking staan om op bepaalde voorwaarden in het over stroomde gebied hulp te verleenen. Dienstplichtigen, voor Venlo, Maastricht en Nijmegen en die uit de geteistcrde of bedreig-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6