GL geeft een Mooie en Zachte Huiti ife dbtfen iSfti fSj van opkoKsf. JiSreScTng jbad plaats van de nieuwjaarsverloven der be- gdepsmflitairen en verdere dienstplichtigen. Omtrent de hulpverleening door die depar- iementen van oorlog en marine verleend aan de door den watersnood geteisterde streken trap word en medegedeeld dat bij oorlog even- als aan Marine een soort watersnoodtaobili- ®atie toestand bestaaL Voortdurend wordt militaire hulp naar de >xiei bedreigde plaatsen gezonden. Machtigfng is verleend voor opneming van trhichfcelingen in de beschikbare kazerne- juamte te 's-Hertogenbosch. Bij het departemenit van oorlog bieden zich Tverscheidien personen, al dan niet dienstplich- 0g voor vrijwillige dienstneming aan. \J7a-t bet departement van marine betreft, is fcesloten de uitreis van Hr. Ms. „Heems- fcrcld' en „Tromp" welke 6 diezer zou plaats hebben, voor een oefeningsireis naar de Mid- idellandsche zee, uit te stellen ten einde het personeel dier oorlogsbodems besebikbaar te Bouden voor eventueele hulpverleening. Verder is besloten om waar tot dusver al leen matrozen naar verschillende plaatsen jwerden uitgezonden, ook ander marineperso- meel voor hulpverleening beschikbaar te stel- Jen. In verb and met spoedigc hulpverleening i militaire zijde bij den watersnood zijn de le garnizoenen aanwezige manschappen nader order geconsigneerd. De aandacht van de bevelhebbers in die jUIIe Militaire Afdeeling (Breda) is speciaal yan wege het departement van oorlog geves- igd op de hulpverleening bij Cuyk en Mook met aide bun ten dienste staande middelen. Het gairnizoen te's Hertogenbosch is ge- reserveerd met het oog op een eventueele doorbraak van de Bommelerwaard. De afdeeling Generale Staf van het de partement van oorlog is doorioopend bezet alsmede de bureelen van de bevelhebbers in alle militaire afdeelingen. De spoorwegen. Op het hoofdbureau van de Nederlandsche Spoorwegen is men dag en nacht in de weer om den treinenloop zoo best mogelijk, als de omstandigheden dit toelaten, te verzekeren. In verband hiermede is bij de betreffende Idiensten nachtdienst ingevoerd. Oproep voor onder dak en geldelijken steun. Het R -K. huisvestingscomite heeft met het oog op den verwachten stroom vluchtelingen uit de overstroomingsgebieden reeds alle noo- dige maatregelen genomen. De voornaamste comite's, die in aanmerking komen voor op neming van vluchtelingen, zijn telegrafisch gewaarschuwd om zich gereed te houden en reeds plaatsen voor opneming van vluchtelin gen te werven. Het comite houdt zich aanbevolen voor adressen van degenen, die bereid zijn perso nen uit de overstroomde gebieden op te ne- imen. Gemeenten, die hulp noodig hebben voor vluchtelingen, kunnen zich daarvoor wenden tot centraal bureau R -K hfiisvestingscomite, Zuid-Wi'lemsvaart, 's-Hertogenbosch, tele- foon 933. Waar de hulpverleening veel geld zal vor- deren doet het R -K huisvestingscomite reeds nu een bcroep op de milddadigheid van Ne- derland. Het comite zal gaarne giften in ontvangst nemengironummer 3434B en voor zoover niet noodig voor de onmiddellijke kos- ten der hulpverleening deze aan het daar voor aangewezen licbaam afdragen Overstroomingen in het buiteniand. De overstroomingen in B e 1 g i e zijn tot een catastrophe geworden, speciaal in hei Maasdal. Daar op de ergst geteisterde plaat sen de telefoon en andere verbindingen zijn verbroken, komen geen voldoende berichten binnen en kan niet worden gezegd, of men- schenlevens te betrguren zijn. Da overstroo- ming te Luik wordt angstwekkend. De bevol- king verkeert in gevaar, terwijl ook de le- vensmiddelenvoorziening onvoldoende is. Meer dan 8000 huizen staan onder water en bovendien zijn vele ingestort. De Pont des Arches, die cloor't leger na den oorlog was hersteld, verkeert in gevaar. De schade aan de openbare wdrken toegebracht, wordt op 25 mililoen francs geraamd, terwijl de parti- culiere schade niet is te schatten Het geheele tramverkeer is stopgezet, terwijl de verlich- ting ontbreekt. De geheele stad Luik veikeert in cluisternis en ellende. Te Namen heeft het Roode Kruis de dis tribute van me'.k in bussen op zich geno men; er was zelfs geen melk voor de zuige- lingen meer. Het ziekenhuis moest worden ontruimd, terwijl de zieken, die niet vervoerd konden worden, naar bovenverdiepingen zijn gebracht. Alle mogelijke voorzorgen iuin ge nomen tegen het uitbreken van epid:-mieen. Ook te Luik en omgeving is onvoldoende voedsel, terwijl op vele plaatsen geen ver- lichting is. Te Seraing zijn 2600 huizen overslroomd. Van militaire zijde wordt op groote schaal ingegrepen. Genietroepen zijn in de over stroomingsgebieden geconcentreerd, en uit de centrale levensmiddelenmagazijnen wordt voedsel aangebracht. Koning Albert en de minister van binnen- landsche zaken, Rolin Jacquemin, brachten een bezoek aan de overstroomde stieken. In de pers is een nationale inschrijving ge- opend voor de slachtoffers. De minister van niiverheid heeft tot de werkloosheidskassen van de overstroomde gebieden telegrafisch het vvrzoek gencht, de overstroomingen als een oorzaak van gedwon- gen werkloosheid te beschouwen. De minister heeft verder de mogelijkheid onderzocht op eenige duizenden pompwerktuigen uit het ge heele land beslag te leggen en die in de over stroomde gebieden te brengen. Het dal van Maastricht tot Maeseyck is ge lled overstroomd. Ter hoogte van Maastricht zijn de wateren van de Maas, de Geer en het Kempensche kanaAl ineengevloeid. De dorpen Uyckhoven, Boorsheim, Rothcm, Vucht en Stockheim zijn ondergeloopen De bewoners zijn naar de bovenverdiepingen hunner huizen gevlucht. Veel vee is omgeko- men. Ingenieurs, de genie en de gendarme rie zijn ter plaatse. Uit F r a n k r ij k kwamen Zaterdag be richten van verergering van den toestand in verschillende overstroomde gebieden, in an dere was een verbeteiing waar te nemen. In Caen waren de bewoners van sommige stra- ten gedurende 36 uur zonder voedsel. De ma- terieele schade is ontzaglijk en bedragen ver- acfaeidene millioenen. Thans is de Orn daar voor een deel in haar bedding temggekeerd. Een jongc man is verdronkendit is het twee- de slachtoffer in deze streek. Door het sluiten der fabrieken aan de Lys zijn duizenden arbeiders werkloos. Door de aanhoudende regens is de toestand in Fransch-Vlaanderen verergerd. Uit de mededeelingen van den Fraaschen minister 'van openbare werken blijkt, dat vrijwel alle rivieren vallen. Hoewel het water rondom Parijs 20 c.M. gevallen is, en er dus geen onmiddellijk ge vaar meer bestaat, heeft men niet kunnen verhinderen, dat de banlieu op verschillende plaatsen blank staat. Voornamelijk heeft het gedeelte ten Oosten van Parijs van het hooge water te lijden. In Engeland zijn de rivieren verder gestegen en ofschoon de schade klein is ver- gelcken bij die in andere landen. is men toeh bevreesd, dat de ondergeloopen streken in de rivicrdalen zich zullen uitbreiden. Op vele pliaatsen is de Theems meer dan een halve mijl breed. Te Kingscross is een af- voerbuis van 20 inches doorsnede ten gevolge vgn den hevigen druk gesprongeneen straal van 40 voet spoot omhoog en vele winkelrui ten werden verbrijzeld door steenen, die het water wegslingerde. Uit Duitschland komen berichlen, die verbetering van den waterstand meklen. Bij Duisburg is het water tot staan gekomen op het peil van 8.77 M., het hoogste sinds 1882 en 1920. Ook van den Boven-Rijn wordt c:n stcrke val gemeld. Ingevolge den sedert Zaterdag onafgebroken aanhoudenden regen, moct men rek^nen op een nieuwe stijging van de Roer en haar zijrivieren, indien het regenweer in het Sauerland nog enkele dagen aanhoudt. Ten gevolge van het hooge water vallen er ook menschenlevens te betreuren. Te En ;e- rich zijn door het omslaan van een boos twee mannen verdonken. In de Wupper zijn een man en een jongen omgekomen. Te Mueiheim is een groote cementkraan losgeslagen.*waar- op zich eenige arbeiders bevonden en de Roer afgedreven. Over het lot der mannen is nog niets bekend. Ook over de materieele schade komen thans nadere bijzonderheden los. Te Elber- feld is de margarinefaferiek van Baum inge stort. Het warmteleveringsbedrijf van Bar men is ten deele vernield. De Rheinstahlfa- brieken hebben een deel van hun werkplaat- sen moeten sluiten. Ook van de Mannesmann- buizenfabriek te Huettenheim is een deel on- bruikbaar. Het ziekenhuis te Hueckngen ligt geheel n het water. De verwarming en ver- lichting werken nog siechts ten deele. Te Neuwied is de Rijn ongeveer een halven meter gezakt. De stad biedt het schouwspe: van een wilde chaos. Verschillende huizen zijn tengevolge van het 'binnendringende ^ater ingestort. De aangrenzende huizen staan tot het dak in het water. In Andernach is een fa- briek ingestort, te Irlich. en Fahr ondergingen zeer vele huizen hetze'.fde lot. In Kculen daalt de Rijn langzaam. In de omgeving heeft het water even als in Keulen groote schade aangericht. Bij Rodenkirchen werd een dam doorgebroken, waar^n ontzag- lijke waterm?.s:sa's zich in het vlakke achter- land uitstortten. Zelfs in het op twee K.M. afstand van den Rijn gelegen Rondorf staan eenige huizen in het water. Burgenieester Andenauer van Keulen heeft 75.000 Mark kadrniaal Schulze 7000 Mark beschikbaar gesteld voor leniging van den ergsten nood. Uit alle gebiecjen, waaruit de Rijn water toegevoerd krijgt, wordt val .gemeld en dien- tengevolge daalt ook de Rijn. Er wordt ver dere val verwacht. In het Memel-gebied en in Lita.uen zijn twee rivierdijken doorgebroken. De Dieme en Ohe zijn buij;en haar oevers getreden. De stad Hannover is overstroomd. Op het traject Xanten-Birten (Rijnland) moest Zaterdag* door de overstrooming de treinenloop geheel worden stopgezet. In Oost-Friesland blijft de stand van het water in de rivieren en kanalen ongekend hoog, zoo hcog, dat vele landerijen sedert weken reeds onder water staan. Vele boerenhoeven ziin er siechts met plat- txrmde booties te berciken. lngezonden stukken. (Buiten verantwuo: delijkheid. van de Re dactit De opname in deze rubnek bavi/s orertszins dot ae -edort/e rr mede mstemt.) IN EN OM DEN HEILOOSCHEN RAAD. (Abussievelijk is het eerste gedeelte van dezoi bescliouwingen onder „provinciaal nieuws" geplaatst inplaats van onder „In- gezonden". Vefvolg en slot.) In de vergadering van 27 Maart kwam van de Vail maakte zich boos over'de vrij- jooq 'opao sp uee ueeqmea} oStibuijcoa op do §OA\'OpUBA\ op jo pBd}30A jog S]BeUi§OU heid van den heer de Lange, die zich, trots enze (veel geroemde) politieverord.ning, toch durfde verstouten om een prikkeldraad- afscheiding op de trambaan te maken. Spr. wilde die zonder meer op grond vail de bt- poling ozer politie-verordening, die zulks ver- biedt K opruimen. De voorzitter was nier net voor („de Mij. Nijenburgh", waarvan de burgemeester voorzitter is, doet eveneens), hij meende, dat dit particlier terrein was en was bang voor de gevolgen. Intusschen is door onze gemeente-politie proces-verbaal opgemaakt tegen den heer de Lange en deze is door den bevocgden rechter in het ongelijk gesteld. (Zeker op grond van verbod volgens onze politie-verordening, die het college van B. en W. zelf niet nal eft). In de vergadering van 30 April werd beslo ten geen grond meer van de gemeente te vt- koopen en besloten om al de borden „bouw- terrein te koop" te verwijderen en tevens een parkwachter aan te stellen voor toezicht in het bosch der gemeente. In dezelfde bijeenkomst kwam tevens de be- harding van een gedeelte van den Malle- voortsdijk aan de orde, welke strijd in den Raad is geeindigd, doch die nu wacht op de bcslissing van Ged. Staten. In de vergadering van 29 Mei kwam een niet obelangrijk punt van de agenda, n.l het vervoer van vuilnis, te berde en de Raad be- Sloot tot het aanschaffen van een auto., De theorie is, dat B. cn W. berekenden dat het niet durder uitkomt dan met een wagen, d«' practijk zal echter wel anders leeren; in ieder geval voldoet hot vervoer uitmuntend en dit is wel een verhoogde uitgave waard. Een fout is echter geweest, dat er geen in- en uitschuifbare auto" is aangeschaft, dan was de bergplaats bij de begraafplaats voldoende geweest en was het geld verprutsen van het gebouwtje overbodig geweest. Naar aanleiding van een verzoek van mej. N. C. Bakker kwamen B. en W. met een voorstel om haar jaarwcdde als secretarie- ambtenaresse met 80 pet. te verhoogen en dan aldus B. en W. hebben we nog een enorm koopje. B. en W. hebben- zich zeker nooit eens af- gevraagd in welk particulier bedrijf een' ver- hooging van 80 pet. wordt gegeven? Doch't verschil is dat B. en W. het niet uit eigen middelen moeten- betalen! Niemand bleek de zienswijze van B. en W. te deelen en na uit- voerige bespreking werd een voorstel van de Vail 1400 en 4 jaarlijksche verhoogingen) met 6 tegen 2 stemmen angenomen (natuur- :.ijk werd haar werk ten voile gewaardeerd, doch de verhooging in dezen vorm onder- vond tegenstand). In de vergadering van 26 Juli welke uit- rauntte door onbenulligheid en zeker plaats had omdat men had besloten elke maand te vergaderen kwam de verlaging van jaar- weddg van den gemeente-ontvanger aan de orde. Ged. Staten stelden voor (dit voorstel is een formule), dat het salaris gedurende 5 jaren met 6 pet. moet verminderd worden. De Raad nam deze mededeeling aan „voor ken- nisgeving". Ook werden we getracteerd met een ver hooging van het vermenigvuldigirigscijfer van 1.6 op 1.8, wat een belastingverhooging van 5000 geeft. De Raad oordeelde het overbo dig om er een woord over te zeggen, waar- schijnlijk overtuigd dat men op den goeden weg is!!! De vergadering van 23 Juli begem met de opgewekte mededeeling, dat de heer Mulder (die door ziekte afwezig was) in beterschap vooruit ging, terwijl de heer Vrijburg na zijn ernstige ziekte weer present was. Een adres van bewoners van den Buren- weg had tot gevolg dat de heer Van de Vail weer zijn stokpaardje bereed met het voorstel- len van een wegenbelasting. Ook meende ge- nortnde heer dat deze beharding moet gedaan worden door de bouw-cxploitanten. In de vergadering van Augustus (gehouden 2 September) werd door den voorzitter een hartelijk welkom toegesproken aan den heer Mulder, die na zijn ongesteldheid voor het cerst weer aanwezig, was. Belangrijk was de vergadering niet, alleen was belangrijk dat de Raad, op voorstel van B. en W., zonder hoofdelijke stemming besloot om het bijzonder goedkoope honorarium aan den deskun- dige, die ons zijn waardevolle (en goed be taalde) adviezen had gegeven bij de totstand- koming van de gaslevering van Alkmaar, te betalen. Het kestte het bagatel van 875. De vergadering van 6 October stond in het teeken van strijd van rechts tegen links. De afd. Heiloo van den L. T. B. deed weer een aanval op de kas der gemeente, zij wilde een tuinbouweursus en vroeg weer subsidie Daar B. en W. vreesden dat hun voorstel zou akeideren als ze 30 aanboden, waren ze voor 80 en ze deden een voorstel om de afd Heiloo van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw (die niets vroeg) ook maar 80 aan te bieden. Na vrij heftig debat werd lut voorstel van B. en W. met 8 tegen Z stemmen aangenomen, met dien verstande, dat, als de Hollandsche Maatschappij van Landbouw niets zou vra- gen, ook niets zou krijgen. De strijd werd nog heftiger, toen de subsidie voor het neu trale ziekenhuis te Alkmara aan de orde kwam. Het verweer van de R K. mocht niets ba ton, (voor het eerst hoorden we bijv. een voor stel van B en W. van een meei'derheid en een minderheid). De meerderheid was voor sub sidie, welk voorstel met 6 tegen 5 stemmen werd aangenomen. Trots het heftige verzet van rechts de heer Vahl uitgeschakeld heeft de meerder heid zijn sanctie aan deze hoogst nuttige in sidling verleend. Men meet bedenken dat ieder hef recht heeft verpleegd te worden in een sfeer waarin hij zich thuis gevoelt; dit schijnen de katholieken te vergeten. De beharding van den Mallevoortsdijk kwam wederom aan de orde en ik ben het met wethouder Bakker roerend eens, dat hier spij- kers werden gezocht op laag water. De Raad had zich (in zijn meerderheid) niet tegen be- hafding verzet, mits de grondeigenarcn gratis den grond afstonden. Was het hier wraak tegen de subsidie neutraal ziekenhuis? De vragen van den iieer Van de Vail over de afsluiting van Tuindorp en de afsluiting van „Ter Coulster" hrdden tot gevolg, dat de vrager van den voorzitter toezegging kreeg voor medewerking. Voor het laatste was de vraag overbodig, daar het bericht onjuist werd gencemtl, de correspondent van de Alk- maarsche Courant zou onbeti'ouwbaar zijn. De heer Van de Vail was dankbaarvooral voor het beantwoorden vah de laatste vraag welke hem blijkbaar zeer aangenaam was, ,,'t was geen compliment", beto-ogde de vraag steller. Intusschen is door de ingezonden mededee ling van Mr. van der Feen de Lille wel anders gebleken, ook op de vergadering van „Heiloo Vooruit" is wel gebleken, dat het bericht niet op fantasie berustte en ik wacht met belang stelling af wanneer de heer Van de Vail eens een vraag aan den voorzitter stelt waarom hij verkeerd is beantwoord? Ik maak mij ech ter sterk dat en de voorzitter en de heer Van dc Vail zullen zwijgen. In de vergadering van 7 November kwam wederom de verlichting van de „IJsbaan Heiloo" aan de orde en na heftige discussie tusschen de heeren Van de Vail en Van 't Veef werd zonder hoofdelijke stemming beslo ten om het net van de genoemde ijsbaan over te nc-men of juister gezegd om het bestuur geen rekening in te dienen voor het door hem bcstelde net Na hetgeen er reeds over is ge- schreven wil ik hierover zwijgen. Meer belangrijk acht ik het voerstel-Van d- Vail over een wegenbelasting, waarmedc hij de grond- en huizen-exploitanten denkt te treffen, doch die niets'anders als resultaat zal hebben dan dat hier nog minder gebouwd wordt dan in 1925 het geval is geweest en dat in vergelijking met 1924 bedenkelijk af- neemt. Beziet men echter de kwestie op den keeper, dan zullen niet de grondspeculanten dat woord is van den heer Van de Vail doch zij die een huis bouwen, de f 2 per M.2 moeten betalen. Doch afgescheiden hiervan bezie ik de bouwspeculanten niet anders dan als arbeiders die een huis bouwen met geen andere bedoeling dan om een boterham te ver- dienen en die boterham wordt dunner of dik- ker al naar de tijd verstrijkt dat er zich een koopcr anameldt en wie zijn oogen niet ge- sloten houdt, ziet dat hier vele huizen op een kooper wachten. Wat de grondspeculanten be treft, „die rentenieren op kesten der gemeen te" aldus de uitlating van genoemd raads- lid is m. i. de groote winst siechts schijn, want om 100 pet. op de grondprijzen te ver- dienen, dient men te verkoopen en wie zijn oogen niet sluit, ziet dat de „winst" denkbeel- dig is, want er liggen ik bepaal mij siechts tot den Heerenweg, de hoofdweg der gemeen te hier duizende meters" jaar in jaar uit, renteloos. Misschien kan het bewuste raads- lid wel deel in de „abnorma!ewinst" krijgen? M. i. zullen B. en W. en de Raad verstan- dig doen niet te luisteren naar het zoet gefluit van den vogelaar en alle middelen in het werk te stellen om niemand die zich hier wil vesti- gen, bezwaren in den weg te leggen. In de vergadering van 28 November (ver gadering waarin de gemeentebegrooting aan de orde kwam) was alleen opmerkelijk dat de behandeling der salarisherziening van ambte naren en werklieden moest wachten op de be wuste „schaal", waarin het minimum en maximum Icon wordt bepaald en dat het noo dig was om voor den directeur van het G. E. B. een uitzondering te inaken. Bij B. en W. tref ik weer hetzelfde systeem looze idee aan om deze functionnaris maar weer met 50 pet. te verhoogen. De directeur die hier is gekomen en dit werk heeft *aan- vaarcl zonder loon (de Raad beloondc met een gratificatie) schijnt nu een dubbelen werk- kring te hebben althans volgens wethouder Maas Geesteranus, en totaal onmisbaar en zoo goedkoop (systeem mej Bakfcer) dat er noodig 50 pet. bij moet. De Raad oordeelde echter 20 pet. voldoende. Ook wilde ik nog opmerken, dat het aan vangssalaris van den 2en lijnwerker door den Raad is bepaald op 1200 (B. en W. stelden voor 1500) en de heer Mulder vond een aanvangssalaris van 1000 voldoende. Bij de begrooting is een voorstel-Vrijburg van 1 voor memoriepost nieuw raadhuis. aangenomen. Dit zal ten gevolge hebben, dat B. en W. met voorstellen voor den bouw van het werkelijk noodige raadhuis zullen komen In de vergadering van 23 December was een belangrijk punt: de salarissen van burge meester, secretaris en ontvanger. De func- tionnarissen bleven bij de beschouwiog te- genwoordig en ik ben het met den heer Vahl eens, dat de beoordeeling dan niet mooi kan zijn; men moet onomwonden zijn oordee' uit- spreken. De heeren Van 't Veer en Vrijburg vonden de jaarwedde 3000 voor bulrge- meester en 2800 -f- 320 voor den secreta ris voldoende. Des heeren Opdam's geluid was niet sympathiek, hoewel hij den spijkei wel op den kop sloeg. Dc heer v. d. Vail verdedigde de verhoo ging, doch wist alleen aan le voeren dat de burgemeester eigenlijk eOn stand had op te houden en voor den secretaris dat de enkos- ten ter secretarie niet hoog ziin, wat m i. ook juist is. vergeleken bij andere gemeenten De heer Mulder die 1000 voor een electricien genoeg vond oordeelde 3500 voor een burgemeester niet te veel. De heeren Bakker en Sengers zwegen. mis schien hebben ze gedacht: wat geeft kan ook wat terug verwachten Ik verschil echter van meening met den heer Van de Vail en vind het bestaande salaris voor den eerste voldoende en voor den secretaris zou ik alieen de overweging laten gel den dat de kosten der secretarie niet hoog zijn. Dank zij de gestie van de geestelijkheid door den heer Sengers afgewezen is de Zondag-kermis van de baan, trots de. pl.m. 1000 kiezers die wederinvoering vroegen. Onder de tegenstemmers zijn er zeker twee die tegen hun eigen wil hebben gestemd crndat ze onder dc knoet van de geestelijkheid zitten. Dc 137 roomsch-katholieken die het wagen om tegen die bevelen in te gaan, worden door den heer Opdam (die telkens toont dat hij niet eens fatsoenlijk kan omgaan met ander en en allerminst den voorzitter het wettig ge- zag fatsoenlijk kan te woord staan) als inin- derwaardig gekwalificeerd. De tijd zal komen dat ik den heer Opdam aan die woorden zal herinneren, al :faat zijn zetel tameliik stevig, doch 1 van de 5 zetels zal het kosten! G. SMITS. Prnvinriatil niViiWs UIT SCHOORL. In het lokaal van den heer Breed verga- derde de vorige week de Vereeniging vooi V reemdelingenverkeer. Ongeveer 20 leden waren aanwezig, wat nu niet zoo heel bevre- digeud kan genoemd worden. Bij de ingekomen stukken en mededeelingen vanaf de bestuurstafel kwam het ingezouden stub van den heer Kriller in de Alkmaarscbe Courant nog- ter sprake, waartegenover het bestuur weinig sympathiek stond en de mee ning was toegedaan, dat men be tor tegen zu;- ke dingen niet moet ageeren. Vanuit Groet was een schrijven binnenge- koinen, dat aldaar eene aparte V. V. V. was opgericht, met een 50-tal leden en een voor- loopig bestuur. Een 18-tal leden van de Schoorlsche V. V. V., en in Groet woonachtig, schciden zich daardoor van de laatste vereeni- gin af en vragen doorhaling van hunne na men op de ledenlijst. Een druk debat ontspon zich na deze mede deeling. De heer Liihrs bleek daar als „gast" te zijn geweest en achtte reden van bestaan voor de nieuwe vereeniging, daar de menta •iteit van Groeter en Schoorlsche menschen te zeer verschilde om in eene vereeniging samen le kunnen zijn. Zelfs sprak hij van een zwar; blok dat Groet van Schoorl scheidde. HVGESKE- EN VEILIGHEIDSNOEKJE Veramler niets aan eleetrische kachels en apparaten zonder eerst den steker uit het stopconiact te nemen. Omdraaien van den schake- laar aan den kachel is niet altijd voldoende. Veiligheidsmuseum, Amsterdam. De voorzitter betreurde de oprichting ook niet in alle deelen, daar het bestuur voor bei- de zijden ook voordeelen zag. Vooral waar Groet wel wilde samenwerken, zou nog ge noeg te doen overblijven. j De heer Zuurbier wilde geen samenwer- klng zoeken en Groet zijn gang laten gaau. Met een paar jaar zou men daar het verkeer- de van de gekozen belfstandigheid wel inzien. De heer Schermer zeide als medeoprichter van V. V. V. den toestand te betreuren, of schoon hij ten voile begreep dat de. Groeter menschen voor vele huishoudclijke zaken zelf- standigheid wenschen. Naar buiten moet alles echter een macht vormen. Spreker denkt siechts aan reclame en zooveel andere dingen. De eenige goede oplossing in deze zou spre ker siechts zien, wanneer Groet en Schoorl twee afdeelingen vormden, met aparte afdee- lingsbesturen, doch daarboven is beslist r.oodig een bestuur dat te zorgen heeft voor het bewaren van den gemeenschapsband en voor het uitvoeren van de groote gemecn- schappelijke belangen. Die zijn er vele, want er kan veel mebr gedaan worden. De montaliteit van' de twee deelen der ge meente is niet zoo verschillcnu en de Groeter menschen zouden niet zijn heengegaan, in dien het bestuur hunne belangen wat beter had ter harte genomen. Dit laatste werd door den voorzitter niet beaamd, doch het slot van vele redenaties was, dat de besturen zich met elkaar zullen verstaan. Laten we hopen, dat de noodigc harmonie zal worden gevonden. Hierna werd weder besloten om een goed koop gratis gidsje uit te geven, evenals vo rige jaren, dat door dc opbrengst van an- nonces wordt gedekt. De oplage zal minstens 5000 zijn en ook voor dit werk zal in Groet overleg worden gepleegd. Hierna kwamen bij de rondvraag ter spra ke verschillende ideeen om voor specia-le re clame meerdere ge'.den beschikbaar te krij gen Een omslag over de verschillende belang- hebbenden bleek hier het meest voor de hand liggende middel, .terwijl verschillende goede wenken werden gegeven. vooral door den heer Cornelissen, op welke wijze reclame het best kan worden verspreicl. Ook met foto's zal goed werk worden ge daan. Nog werd druk gediscussieerd over de te geven winter-avonclen cn bleek. dat het boo- dige contact met Algemeen Welzijn" nog niet goed was gevonden. Niet dc secretaris, doch het geheele bestuur van „Algemeen Welzijn" heeft men in deze noodig. Nog zal het bestuur onderzoeKen wat de kosten zijn van reclame op poststukken, ter wijl in den vervolge op verguderingen de rondvraag een eenigszins ander karakter zal dragen. Te elf uur sloot de voorzitter de vergade ring. UIT HOOGKARSPEL'. De hoofdingelanden van den polder Het Groot Hag en die van den Houterpolder zul len beide waterschappen samenvoegen waar- door het bemalingsgebied ongeveer 9000 Hectaren zal bedragen. Alle schulden van den Houterpolder zullen komen ten laste van het Groot-Slag en alle werken van den Hou terpolder zullen door het Grootslag worden overgenomen Dc maalkrachten van het nieuwe waterschap zullen zoo spoedig mo gelijk uitgebreid worden. UIT ST. PANCRAS. j Nieuwjaarsdag speelde Vro'ne I een oefe- ningwedstrijd tegen Alcmaria III. De match had, order tedding van den heer Korstanje, een aangenaam ver loop met als uitslag 3-3. Zondagmiddag speelde Vrone's tweede elf- tal onder leiding van den heer Korstanje een competitiewedstrijd tegen S. O. V. V. II van Spanbroek met als uitslag 71 in het voor- deel van de thuisclub. De wedstrijden voor het eerste elftal te Bergen en adspiranten te Oudkarspel gingen wegens terrein afkeuring niet door. UIT NOORD-SCHARWOUDE. <3 De markt. De afgeloopen week heeft het voor onze tuinders weef goed gedaan,'ondanks het leit dat de aanvoer veel grooter was. Vjii de roode kool was de doorsneeprijs ongeveer 50 cent hooger. De gele, die de laatste weken in vergelijking tot de andere koolsoorten zeer laag was, deed het deze week ook best. Was de vorige week de hoog ste noteering f 5 50, deze week was dit f 6 80. terwijl meermalen de prijzen even boven de 6.50 waren. De Deenschc witte is eveneenr, flink om- hoog gegaan. De hoogste noteering was 5.50. Door de scherpe maatregelen van de vei- lingbesturen was de aanvoer meer betrouw- baar dan de vorige week. Er werd nog al wat bevroren kool of z.g.n bokken aangevoerd, waardoor ook de priis van de goede kool te lijden had. Deze bokken zijn uiterlijk geheel gaaf, doch- zijn van binnenaf gaan rotten, waardoor ze voor dc verzending geen waarde hebben. Uien werd wat meer aangevoerd dan dc vorige week, de prijzen bleven vrij gelijk. Ran°n werden siechts eenmaal aangevoerd. De aanvoer was deze week 148 wagons, waarvan 144 kool. Dinsdag was de grootste aanvoer met on geveer 43 wagons. In Broek werden 56 U wagons aangevoerd en in Warmenhuizen 54. zoodat in 5 dagen ti'd aan drie markten 254 wagons verhandeld zijn. In den voetbalwedstrijd tusschen de tweede elPallen van Holalnd alhier en Zee- vogels/ uit Egmond behaaldc Holland 2 de overwmning met 6—1.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7