Latere herichfen van tie oveE'stroomiisg. Dijkbreuk bij Boxmeer. Uit Beugen werd heden aan de Crt. gemeld: Laat in den avond werd bekend, dat de toe- stand in het overstroomde Oeffelt hoe langer hoe dreigender wordt. De huiztn staan op vele plaatsen tot het dak in het water, zoo- dat er voor de bewoners geen gelegenheid was om een toevluchtsoord te zoeken. Een groot aantal menschen yerkeert in zeer ernstig levensgevaar. In verband hiermede hebben de militairen in Zuid- en Midden-Limburg, opdracht ge- kregen, zich in allerijl naar dit zeer bedreigde punt te begeven om met vletten, pontons en vlotten de in nood verkeerenden te helpen. Te Heerlen worden toebereidselen getrof- fen, om de vluchtelingen onder dak te bren- gen, die, naar men hoopt, in den loop van dezen nacht nog kunnen worden gered. Uit Boxmeer werd gemeld De dijken rondom Boxmeer zijn op enkele plaatsen doorgebroken. Met geweld komt het water de plaats binnen. Het vervoer langs de gewone wegen in de richting Vierlings- beek, Venray, alsmede Beugen, is gestremd. Het spoorwegverkeer van Venol in de rich- ting Nijmegen gaat tot Boxmeer en terug. Station ingestort. iJ Trein ontspoord. Naar gisteravond werd vernomen, is de toestand nabij het kruispunt Beugen, ten ge- volge van den aandrang van het Maaswater, dat door de doorbraak bij Cuyk stroomt, zeer critiek geworden. Het stationsgebouw loopt ernstig gevaar te verzakken, terwijl het viaduct reeds is inge stort. Een veertigtal menschen verkeerde in levensgevaar. Per spoorwegtelegraaf werd onmiddellijk hulp geyraagd aan Boxmeer, vanwaar on middellijk een boot is vertrokken ter assisten tie. Het hooggelegen station Kruispunt Beu gen is ingestort en in het Maaswater ver dwenen. Tusschen de stations Mill en Haps is bij een der bruggen in den spoordijk een trein ontspoord ten gevolge van het verzakken van den dijk, ter plaatse waar de brug in den weg is bevestigd. Nadere bijzonderheden waren hedlenavond niet te verkrijgen. Te MeerloTenray is gisteravond nog een gat in den Maasdijk gestagen. Een gedeelte van den Spoordijk aldaar is ingestort. Nabij Blerik dreigt de lijn te verzakken. 'Er moet worden ingegrepen. Ook de lijn Gen- nepWezel is aan het verzakken door het werken van de Ruhr. De spoordienst met Maastricht is weer hersteld door den Snellen val van het water aldaar.' Bij Nijmegen., Aan het station Nijmegen was het den ge- heelen dag een drakte van belang. Mari- niers, matrozen, militaire politietroepen arri- veerden. Tal van vletten werden per trein naar Mook getransporteerd. Ook kwamen in twee transporten 180 kinderera aan, die uit Cuyck en Dreumel met de boot naar Mook waren gebracht, om vandaar per trein naar Nijmegen ie worden vervoerd, waar zij door de goede zorgen van het R. K. Huisvestings- comite onderdak bekwamen. Op het station is het volgende bekend ge- maakt: verkeer in de richting Venlo tot Mook; Wychen is niet meer te bereiken; ver keer richting Den Bosch en Venlo over Gel- dermalsen. D-treinen 37 en 38 Vlissingen-Ol- denzaal loopen niet meer over Nijmegen. Rei- zigers kunnen te Arnhem en Geldermalsen in die treinen komen. De Ooypolder is thans geheel vol geloo- pen. In den namiddag bereikte het water in den polder het niveau van de Waal, tengevolge waarvan de straatweg N ijmegen-Ubb ergen ©nderliep. De tramdienst Nijmegen-Beek is gestaakt. Reizigers kunnen zich thans met de stadslijn naar het Hengstdal begeven, en worden van daar mot de gemeentelijke autobussen naar Berg en Dal en Beek vervoerd. A'lle steenfabrieken tusschen Millingen en ■Wamel staan order water. Slechts in enkele, die zeer hoog liggen, wordt nog gewerkt. iVoor duizenden guldens aan steenproductie is yerloren gegaan. Te Eindhoven. Het* Stratumseind, de hoofdverkeersweg van Eindhoven naar Valkenswaard, welken men door pompen trachtte droog te houden, is thans geheel ondergeloopen. Het water stroomt verschillenden winkels binnen en staat op so-mnnige plaatsen zelfs een meter hoog. De bewoners dezer straat, alsmede van de nabij gelegen Molenstraat, verkeeren in groote ongerustheid. Ook de Vestdijk loopt geheel en al onder water. Te Neerpelt zijn verscheidene plaatsen ondergeloopen. Ernstige gevdgen van den dijk bij 'Meers. De dijkdoorbraak bij Meers heeft ernstiger gevolgen medegebracht, dan zich eerst Tiet aanzien. Over een lengte van circa 200 M. werd daar gisteren de Maasdijk weggesla- gen, juist toen onder leiding van den burge- meester van Elslo, onder wel'ks gebied Meers ressorteert, met 30 man wanhopige pogingen in het werk werden gesteld den dijk te ver- sterken. Met zoo groote kracht stroomde het water de streek van Meers binnen, dat de be volking hals over kop moest vluchten. Vele bewoners betrokken hun zolder, doch een1 50- tal vrouwen en kinderen had hiervoor geen tijd meer en moest vluchten naar de tweede verdieping van de school. Ook gelijk al ge- mejd waren de burgemeester van Elslo, de pastoor van Meers, twee raadsleden, en twee inarechaussees genoodzaakt hier hun bivak op te slaan. Reeds twee dagen en twee nach- ten zitten zij nu op deze bovenverdieping. Inmiddels heeft de sterke stroom een vier- tal huizen van Meers doen instorten 'en meer dergelijke rampen worden gevreesd. De Maas maa'kt hier, na een vrij recht stuk, komende uit Geule, een plotselinge zwenking bij Meers naar links. Men kan zich indenken den geweldigen druk, welke de dij ken hier hadden te doorstaan. Men moet de Maas in haar woesten, door niets te stuiten loop gezien hebben, om zich van dezen druk een goed voorbeeld te kunnen maken. Reeds op Oudejaarsavond liet de burge meester van Elslo, de heer Eussen, tal -yean boomen omhakken en trof tevens andere maatregelen om dit bedreigde punt te ver- sterken, doch, zooals wij reeds meldden, te- vergeefs. Menschenhanden konden er niets uitrich- ten. Met dondepend geraas forceerde de Maas haar doorgang. en overstroomde in ko-rten tijd het geheele gebied links en rechts, zoowel in Nederland als in Belgie. Bij onzen nabuur is de toestand op vele plaatsen langs de Maas zoo mogelijk nog erger dan bij ons. Tegenover Elslo ligt het Belgische plaats- je Cothen, bijua vlak tegen den Maasdijk aan. Ook dit, benevens de geheele omgeving, is een onafzienbare zee, waaruit men halVer- wege enkele boomtoppen en boerderijen ziet stekea De bovenzijde van den Belgischen Maas dijk ziet men als een groen lint een eind ver op het water drijven, om ten slotte geheel te verdwijnen. Nadat over een lengte van bijkans 250 me ter de dijk was weggeslagen, stroomde het water zoo snel het land binnen, dat de bur- gemeesters en een aantal ingezetenen zich genoodzaakt zagen, een toevlucht te zoeken op tweede verdieping van de school te Meers. Deze school kan tegen een stootje, en was in verband met vroegere overstroomin- gen, op eem betonnen laag van 2.8 meter ge- izet. Een zevental varkens hadden zij ook meegenomen, benevens een hond1 en deze wer den ondergebracht in een gang van de school. Er was reedfe dadelijk gebrek aan voedsel en drinkwater. In totaal had men twee broo den voor het geheele gezelschap om den dorst te lesschen, was men verplicht Maaswater te drinken. Onder deze bepaald niet vroolijke vooruitzichten werd het oude jaar ten einde gebracht en het nieuwe .ingezet. Dekking had men niet en zoo moest men zich op den har den grond ter ruste leggen. Reedis den vol- genden dag kwam een viertal schippers met grooten moed want er behoorde moed toe, zeide de burgemeester, om in de zen Snellen stroom vol draaikolken zich met bootjes te wagen wa-t levensmiddelen bren- gen, die men haalde uit verlaten woningen, waar men op de'zolders inbrak om daar ham- men en andere levensmiddelen te bemachtir gen. Ook bracht men wat stroo en dekking, maar het bleef behelpen. Er is veel kou gele- den. Velen sloeg de angst om het hart, toen zij in de volgende dagen een viertal huizen in de golVen zagen wegzakken en van een an- dr gebouw den voorgevel zagen omvallen. Het waren bange uren Enkelen waagden het, zich van het dak af langs een touw in de booten neer te laten, maar de meesten durfden dat niet aan. Gisitermorgen, zeide de burgemeester, ben ik ten slotte toch meegegaan, maar nog zijn 17 menschen in de school achtergebleven en het aantal, dat nog in het dorp Meers op zol- ders verscholen zit, schatte de burgemeester op minstens honderd. Reeds nu kan geconstateerd worden, zoo vertelde de burgemeester verder, dat de na- deelen enorm zijn. Velen hebben alles verlo- ren, wat zij hadden en de schade ,toegebracht aan het in de schuren opgeslagen graan en aan de akkers is niet minder groot. Om een geval te noemen: De burgemeester wist van een winkelier te Meers, die voor een waarde van 4000 goederen had opgeslagen. Dit al les is door den stroom weggespoeld en de man bezit op het oogenblik niets meer dan een paarklompen. Het groote vee heeft men voor het belang- rijkste deel in deze streek tijdig in veiligheid weten te brengen maar van het kleine vee als varkens, geiten en kippen is veel verdronken. Op enkele schokkers heeft men een veertigtal varkens onder weten te brengen, waarvan er inmiddels een tiental gestorven is. Enkele boeren zijn er met veeil moeite in geslaagd, hun runderen op deni zolder te hijschen. Drie uur tang in dovdsgevaar. De burgemeester, Van Steyn, aldus de Crt., heeft eveneens een onaangenaam avontuur meegemaakt. Op een inspectietocht met een boot, waarin nog zaten de veldwachter en een opperwachtmeester der marechaussee, ge- raakte men in een draaikolk van de Maas. Gelukkig stak vlak bij een eilandje boven wa ter uit, ter grootte van een tafel. Door uit de ■boot te stappen en door het water te waden, wist mep dit eilandje te bereiken en hier de boot van koers te doen veranderen. Doch juist zou men weer instappen, toen het bootje losschoot en in minder dan geen tijd door den Snellen stroom was weggedreven. Waar men zich midden in een uitgestrekte watervlakte bevond, was het drietal genoodzaakt, op dit kleine eilandje te blijven, dat weldra onder begon te loopen. Na dTie uren lang in een uiterst kritieken toestand te hebben verkeerd, kwam ten slotte een boot opdagen en werden de drie schipbreukelingen meer dood1 dan le- vend gered. Ernstig is ook de toestand tusschen Ur- mond en Grevenbricht zoowel in Belgie als in ons land. Na de overstrooming van 1920 hal Belgie de dijken bij Leuth sterk opg°hoogd. Maar ook daar heeft de Maas zich geen wetten la- ten stellen en over een lengte van 200 Meter den dijk weggespoeld, waardoor alles blank kwam te staan. De stroom ondermijnt de huizen. Op tal van plaatSen begir.nen de huizen al in te zakken. Zoo wordt nu weer gemeld van drie ingestorle huizen te Grevenbricht. Van den precairen toestand te Roosteren, Stevensweert en de omgeying van Roermond en Venlo meldden wij reeds. Op al deze plaat sen is veel vee verdronken. Het dorpje Itteren is geheel door het water ingesloten. Het water voor Maastricht valt. Het groote feit voor Maastricht was gister morgen het verdwijnen van het water aan het Stationsplein en van de stationsemplace- menten. Met vreugde constateerde men een val van 22 c.M. van de Maas (met Zaterdag mee is de Maas thans 27 c.M. gevallen) en het vrij snelle terugloopen op diverse punten heeft. een lichte herademing gebracht Het treinverkeer op de lijn Roermond-Maastricht, dat gisteren tot Bunde liep, is gister hersteld, alsmede het verkeer op de lijn Maastricht- Laanaeken en Maastricht-Simpelveld. Toch is alle ellende nog lang niet geleden. De in de omgeving van Maastricht liggende dorpjes Heugem en Limmel bevinden zich nog geheel in het water. Het zal nog geruimen tijd du- ren, eer het water hier zijn prooi heeft losge- laten. Ook uit Belgie wordt val geseind. Langs den benedenloop. Te Tiel zijn een honderdtal vluchtelingen ge- m uit Dreusiel aangekomen. Op het oogenblik is de was tot staan komen. Volgens mededeeling van de riviercorres- pondentie zijn de Waal- en Lingedijken in goeden staat en volkomen betrouwbaar, dien er geen zware storm opsteekt. Het geheele garnizoen van Gorinchem is naar de geteisterde gebieden gezonden voor hulpverleening. De Willemskazerne, welke leeg staat, wordt gereed gehouden voor vluch telingen, die hun buitenaijks gelegen wonin gen moeten verlaten. De toestand in Venlo. Voornamelijk neringdoenden lijden bier be- langrijke schade. Bij de Amerikaansche Petroleum Maat- schappij is een reservoir met circa 4000 Li ter petroleum leeg gel oopen en deze vloeistof plus de inhoud van een duizendta! gevulde bussen; die gereed stonden en ook leeggeloo- pen' zijn, drijft op de oppervlakte van het wa ter en kleeft aan alles. Tot gister, Zondag, was op de losplaats der Nederlandsche Spoor- wegen door de A. P. C. personeel aangesteld voor den verkoop van petroleum aan de nood lijdenden. Uit Kerkrade wordt gemeld, dat op de Do- maniale mijn door gebrek aan wagens niet ge werkt wordt. Zeer vele buitenbewoners hdiben gister Venlo bezocht, zoowel uit Duitschland als uit het binnenland. Heden zal door het waters- noodcomite, met behulp van gemeenteperso- neel, mariniers en marinesloepen, met kracht de approviandeering enz. worden aangepakt De spoorwegdienst ondervindt veel. vertra- ging en het regent aldoor. De toestand bij Roermond. Een groote menigte nieuwsgierigen slaat het schouwspel aan den waterkant gade, en tuurt naar de verre lichtjes van de huizen in de gehucAten De Weert, Hatenboer en Ool Immers daar vertoeven nog eenige menschen, welke hun woningen niet wenschen te verla ten. Op de Roerkade te Roermond zijn de pla fonds van het huis ingestort. Persoonlijke on- gelukkep zijn niet voorgekomen. De spoorwegdijk te Beugenum wankelt, zegt de Crt. Het verkeer met Weert staat stop. De avondsneltrein voor Amsterdam is gister avond via VenloEindhoven vertrokken. Ongerastheid te Driel. In het Betuwsche dorp Driel is groote on erustheid gewekt over den toestand van den tijndijk daar ter plaatse. Op een tweetal plaatsen, nabij het Veer en de „Aanval", kwelt het water onder den dijk door. Hoewel de landbouwers hun vee nog op stal hebben staan en niet in de dreiging van een doorbraak gelooven, hebben toch velen hun benedenhuizen ontruimd en hun inboe dels veiligheidshalve boven geborgen. De toestand te Arnhem. De Rijnkade staat grootendeels blank; het water stroomt de huizen in. Ook de woonwijk achter de Oude Haven staat onder water. De schipbrug, die zeer hoog licht, is voor voer- tuigen niet meer begaanbaar. Het water stroomt voort langs den voet van de schip brug. Den geheelen dag wacht voor de brug een fille van voertuigen met levensmiddelen enz. voor de overstroomde gebieden. Gisteravond is de weg tusschen Arnhem en Mijmegen, op het gedeelte tusschen Arnhem en Elden over een lengte van 250 meters overstroomd. De Burgenjeesters van Renkum en Wage ningen hebben den rijksweg tusschen Renkum en Wageningen, in verband met de hoogen waterstand, doen afzetten, zoodat het verkeer tusschen Arnhem en Utrecht gestaakt is. Ook de trams van de Ooster Stoomtram Mij. rij- den niet meer. De Kleefsche Waard is eveneens onderge loopen. De steenfabrieken staan onder water. De weg DoetinchemElten is overstroomd, terwijl het water gelijk staat met den weg DoetinchemEmmerik. In verschillende fa- brieken heeft men gewerkt om de machines te beschermen. De verbinding 's HeerenbergTerborg is ook verbroken. De weg staat over een groote lengte blank. In de gemeente Gendringen zijn sinds gister de buurtschappen Netterden, Warm, IJsselhunten, Z-iek en Rafelder, ge- isoleerd, terwijl Veldhunten en Ootten ge- deeltelijk onbereikbaar zijn. Op last van den burgemeester is' men heden beginnen het vee in veiligheid te brengen. De Geldersche Stoomtram heeft den autodienst Doesburg Dieren moeten staken. De passagiers worden vervoerd op een boerenkat, die 50 M. door het water gaat. Zoo juist is bericht ontvangeu dat de weg Doetinchem—'s Heerenberg nabij de Botteram is overstroomd en het twijfel- achtig is, of de tram nog kan passeeren. In 1920 is deze weg geheel vrijgebleven. Het water dringt de gasfabriek te Does burg binnen, zoodat de kolenloods thans reeds onder water staat. Door pompen houdt men het bedrijf gaande. In Emmerik is een officieel bericht cntvangen van den Landraad te Wesel luidende: „De sedert dagen verwachte dijkbreuk te Mehrhoog is niet meer te keeren en elk oogen blik te verwachten." Een groote scheur is reeds geconstateerd. Bezwijkt deze dijk, dan is voor den Achterhoek de ramp niet te over- zien. Te Laagkeppei is een der landhoofden van de IJsselbrug aan het verzakken. Uit Gorcum wcrdt nog aan de Crt. gemeld. Aan het Merwedekanaal wordt niet meer geschut. De scheepvaart op de Keulsche vaart is gestremd. De rivierstand is 4.30 M. Loevestein is gefsoleerd. De opinie van minister Colijn. De Crt. heeft minister Colijn, na diens be- zoek aan de geteisterde streken, geinterviewd Diens opinie laat zich als volgt samenvatten. Het land zal helaas moeen volloopen. Hij acht dit zeer droevig, doch is van meening, dat, indien zich geen nieuwe complicaties voordoen, de schade toch niet zoo ernstig zal zijn als die van Borculo. Daar ging het om totale vernieling van huizen en bezit. Hier zal het slechts gaan om beschadiging van dit bezit en eenig verlies aan vee. Indien het wat meeloopt met het weer, zoo hoopte hij, dat over eenige goede weken of een maand een goed deel van het land toch wel weer droog zal loopen. Er zal dan water- schade zijn aan huizen, wegen, meubilair, maar totale vernieling is het niet. Het land zelf zal door de achtergelaten slib een zeer goede bemesting hebben ontvangen. Men zal de schade te boven kunnen komen. De men schen, zei hij, zullen daarbij natuurlijk krach- tig moeten worden gesteund. De toestand, besloot hij, is droevig, zelfs ernstig, maar ik acht hem niet van dien aard. tenzij zich nieuwe complicaties voordoen, dat het een nationale ramp zal worden. In het land van Maas en Waal. In Maas en Waal is de waterhoeveelheid gister belangrijk toegenomen. In Druten zelf zijn de hoogere deelen nog watervrij, maar de vloed blijft gestadig stijgen. De lagere ge deel ten zijn alle ontruimd; de menschen zijn or eer gebracht in openbare gebouwen, het vee La stallen en weiden. Een man, gezeten op een dak, weigerde naar beneden te komen; zelfs pontonniers konden hem daartoe niet bewegen. Men heeft inderhaast op de bovenverdiepin- gen schoorstecnen geimproviseerd, want het weer is regcaachtig en guur. Het water kan nog een meter stijgen, voor het dorp onder water komt. In andere dorpen van Maas en Waal is een groot tekort aan ruime; wegens de weinige openbare gebou wen zijn daar te weinig toevluchtsoorden. De Dontonniers doen uitstekend werk, maar meer- deie hulp is zeer gewenscht. In verschillende dorpen zijn ook de kerken in gebruik geno- men; in Afferden is vee in de kerk gestald. De Waaldijk houdt het nog; op versehillen de plaatsen wordt aan versterking van den dijk gewerkt. In het dorp Leeuwen zijn hedenmiddag met cmtzaglijke moeite de inwoners in veilig heid gebracht door militaren. Ut Dordrecht wordt gemeldE>e hoog- waterstand openbaart zich hier voornamelijk door den buitengewoon sterken stroom, die naar schatting thans een snelheid heeft van 8 K.M. per uur. Voor oderloopen van de stad behoeft geen vrees te bestaan, omdat in dez omgeving een ontzaglijk ewatermassa kan worden gespuid. De hoogste stand was hier Oudejaarsdag cp een peil van 2.45 -f A.P. bij harden Z W. wind. Had toen een Noord-Westerstorm de watermassa opgejagd, dan zou men in de sta<J heel wat te verduren hebben gehad, doch de natuur werkte mede in gunstige richting. Het gemeentebestuur heeft Zaterdag tele- grafisch een twintigtal vaartuigen aangebo- den aan den Commissaris der der Koningin n Gelderland, n het belang der hulpverlee ning. Zoo noodig, zal van Dordrecht uit heel wat materieel.naar Tie bedreigde stereken kun nen worden verzonden. Antwoord op het aanbod is nog niet ontvangen. Naar de Crt. verneemt zou de minister van oorlog, de heer Lambooy, zich heden naar Nijmegen begeven, ten einde van daar uit het door den watersnood geteisterde gebied te be zoeken. Daar nagezoeg alle lijnen in Limburg ge stoord zijn, gaat het steenkolenvervoer uit- sluitend via VenloEindhoven. Het vervoer van levensmiddelen enz. voor geheel Limburg kan nog uitsluitend over Eindhoven—Venlo geschieden. De Hilversumsche Radio-omroep verbreid de een oproep van* den Commissaris der Ko ningin in Nord-Brabant, om zooveel moge lijk booten en levensmiddelen naar Beugen te dirigeeren. De tocht van de Koninklijke jamiUe. Nadat H. M. de Koningin en Prins Hen- drik van Nijmegen uit gisteren hun tocht wa ren begonnen door het geteisterde gebied, waarbij achtereenvolgens bezoeken werden gebracht aan Asselt, Balgoy en Neer-Asselt, vertrokken, naar de Crt. meldt, de Koninklij ke bezoekers naar Venlo. Zaterdag, tegen midderancht, kwam H. M. de Konigin en de Prins, op het duistere sta tion Venlo aa'n. In eenige eenvoudige roeibootjes,- bemand met mariniers, werd vanaf de Roermondsche Poort door meer dan 1 Vs voet water den Te gelschenweg ingevaren en vervolgens door de nieuwe buurt aan die zijde der stad gegaan. Meer dan een Meter diep stonden de huizen hier in het water. Het was<pas goed acht uur. Vele bewoners der huizen, waar de booten met het vorstelijk gezelschap langs gingen, sliepen nog. Verscheidene stonden in hun hemdsmouwen uit de bovenverdiepingen naar H. M. en den Prins te staren, eigenlijk niet goed wetend, wat hier zoo plotseling in de •vroegte gebeurde. H. M. wuifde vriendelijk en men wuifde terug; ook werd schuchter hoera geroepen, Het ging zoo gcmoedelijk, dat varen in een bootje door de Venlosche straten, die in kana- len veranderd waren; H. M. rustig zittend tusschen de roeiende mariniers en matrozen. De leutige geest van de Limburgers verliet hen ook thans niet. Soms werd nog een kwink- slag gewisseld, terwijl H. M. voorbijvoer. De menschen vergaten even hun leed. Nadat een gedeelte van de Vleeschstraat en de groote Beekstraat afgelegd was, waarbij de boot van H. M. een spiegelruit van een slagerswinkel brak, meerde de schuit aan een kl in steiger- tje, dat men in de Spoorstraat gebouwd had H. M. dankte de roeiers voor het werk, dat zij in Venlo gedaan hadden. Grati gevraagd. Toen H. M. uitgestegen was, deed zich plotseling een incident voor. Een herbergier, zekere Schreurs, was op een vlotje de boot van H. M. gevolgd en plotseling in het water springend en met uitgespreide armen tot de borst in het water voor de Koningin staande, verzocht hij met luide stem, H. M. een ver- zoek te mogen doen. Verwonderd en glimla- chend maakte H. M. een toestemmend ge- baar, waarop de heer Schreurs ongeveer het volgende zeide: „Majesteit, U ziet, ik volg U door het wa ter, daar U de eenige zijt, die mij uit den noodtoestand, waarin ik verkeer, kan redden. Ik heb een vrouw en vier kinderen en heb ze met eere zoover gebracht. Ik ben thans ver- oofdeeld. Ik smeek U om gratie. Geef mij ge legenheid, voor mijn vrouw en kinderen het brood e blijven verdienen." H. M., vermoedelijk eigenlijk niet goed be- grijpend, wat de man wilde, zeide, dat zij hem niet zou vergeten, en met den burgemeester over zijn zaak zo supreken. (De heer Schreurs is in hooger beroep tot acht maanden gevan- genisstraf veroordeeld, wegens doodslag ge- pleegd op zekeren C., een berucht individu, op wie de heer S. een revolverschot gelost had, toen C., na de spiegelruiten van zijn ca fe en het meubilair stuk geslagen te hebben, wilde binnenkomen). Per auto reed men vervolgens naar de ver- schillende andere punten in de stad, waar Set water stond. Ruim een uur later vertrok de Koninklijke trein naar Roermond. Hier stond een viertal huurauto's gereed, waarmede vervolgens de meest treffende rit gemaakt werd, die het koningspaar in Lim burg ooit heeft gehouden. H. M. bezocht verschillende gebouwen en wandelde met den Prins tot op de Maasbrug om de onoverzienbare watervlakte te aan- schouwen. Vervolgens werd de tocht voortgezet langs den rijksweg en verder door binnenwegen naar Limmel. Gei'nformeerd moest hier wor den, op welke wijze men het in nood ver- keerentl Meerum en Herten bereiken kon, want vele wegen staan blank. Over een Iand- weg, die papperig was van modder en waar in de auto's door den ongelijken bodem scohmmelden en telkens wegzakten, gingen wij verder. In Herten stapte H. M. uit. Ook hier is de Maasdijk gebroken en heeft het water Mee rum en Ool doen onderloopen. De plaats, vanwaar die gemeente te aan- schouwen is, was slerhts te bereiken door te ga?.n door een ongelijk aardappelveld. Doch H. M ng niet op tegen een minstens tien minuUn langen gang door het veld. Met hocg opgetrokken rokken schreed zij voort. Haai schoenen bleven in de modder kleven. Soms moest H. M. over een plas springen. Het vuil spatte over haar kleeren. Onder de ergst getroffen plaatsen is het zwaar getroffen Stevensweert. 1800 men schen hebben daar in levensgevaar verkeerd. Verschillende gezinnen moeten nog gered worden. Men ziet ze ir de verte op de daken zitten als kleine poppetjes. Dicht opeengedrongen staat de bevolking om H.M. en den Prins en het kleine aantal begeleiuers. In Susteren werd de lunch gebruikt in den koninklijken trein, die tot daar gereden is. Na een kort oponthoud werd toen het meest indrukwekkende gedeelte van de reis van dezen dag volbracht. Het gaat naar Ob- bicht en Grevenbricht. Vocral het laatste dorp is vreeselijk door de overstrooming van den Maasdijk aldaar getroffen. In Obbicht schijnt men van de komst van H. M. gehoord te hebben. Eyi groote schare staat hier in de Dorpstraat en juicht H.M. hartelijk toe. De menschen hebben honger geleden en zij loopen gevaar te verdrinken. Thans is een militaire bakkerij op een nog droog gedeelte gebouwd. Drie woningen zijn ingestort, terwijl de vierde op instorten staat. Daar er geen booten waren, kon men slechts met een wagen door het water komen. De Koningin en de Prins namen daarop op een boerenwagen plaats, evenals de Commissa ris der Kpningin en een opzichter. Dit was een angstig oogenblik, want toen de kar in de onstuimige «golven kwam, werd het paard schichtig en sprang opzij. Een honderdtal menschen staarde met eerbiedige bewonde- ring dezen gang door het water van de Vorstin na. Lang bleef het gezelschap in den stroo- menden regen weg. Het donkerde reeds, toen H.M. terugkwam. Een aantal Roode Kruis- mannen en barndweerlieden ging haar voor. Toen zij weer uit den wagen stapte, ging een donderend gejuich op. Vijf uur is het, als de Koningin in de rich- ting Sittard gaat. De donkere glibberige wgeen met breede karresporen zijn moeilijk te onderscheiden. Zoekend beeriken de vier wagens eindelijk den Rijksweg en over Anby gaat het naar Maastricht. Hedenochtend om 8 uur zou H. M. een kort bezoek brengen aan de ondergeloopen gedeelten der stad. Om 9 uur zou zij met den Koninklijken trein in de richting Capelle gaa,n om de overstrooming en doorbraak te Boxmeer en verder in oogenschouw te ne- men. Militaire maatregelen. Te Nijmegen is kazerneruimte beschikbaar gesteld voor het onder dak brengen van wa- tersnoodVluchtelingen. De politietroepen te Nijmegen zijn, naar vernomen wordt, versterkt, fen einde te kun nen voorzien in aanvragen voor de bewaking van ondergeloopen terrein. Ter beschik'king van den burgemeester van Cuyk zal worden gesteld een vliegtuigtent, alsmede 200 paar waterlaarzen. Uit Den Bosch is een transport klein vaar- tuigmateriaal naar Cuyk gezonden. Ten slotte wordt vernomen dat hedenmidi- dag 4 uur uit Breda een detachement van het derde regiment veldartillerie naar Haps is vertrokken met bestemming naar Heyen, ten Zuiden van Gennep. Naar de Crt verneemt is omtrent het con- signeeren der troepen nader door den mi nister van Oorlog bepaald, dat, tenzij de be- vellnh'bers in de_ militaire afdeelingen om bijzondere redienen een hoogere mate van ge- reedheid noodig oordeelen, het voldoende is dat de troepen op vier oordeelkundig gekozen aPPels aanwezig zijn. De beschikbaarstelling van kokspersoneel van leger en vloot voor het bereiden van voedsel voor de bevolking van de geteisterde streken wordt voorbereid. Het Roode Kruis in actie. Het hoofd'bestuur van het Roode Kruis heeft van zijne vertegenwoordigers in de ge teisterde streken bericht ontvangen, dat alle ter leniging van den eersten nood getroffen maatregelen uitstekend werken. Het geheele personeel was onmiddellijk in actie en heeft prachtig werk verricht. Daartoe in staat ge steld door de reeds in vredestijd op sterkte gehouden kringmagazijnen, kon onmididiellijk aan de eerste aanvragen van nachtleger enz. woren voldaan. Grave is thans geheel voorzien, zoo nog meer noodig mocht blijenken, is ook daarvoor gezorgd. De toestand van gewonden en zieken in Limburg is bevredigend. De vluchtelingen worden ondergebracht in scholen en boos ters. Transportcolonnes zijn ter beschikking der burgemeesters gesteld. De voedselvoor ziening is geregeld. D hulpverleening te Horn, dat geheel van de omgeving is afgesneden, baart nog moei- lijkheden. Verschillende afdeelingen van het Roode Kruis hebben bericht gezonden, dat trans portcolonnes gereed staan om op het eerste teeken uit te rukken. (Zie vervolg Hoofdblad.) ,(Ongecorrigeerd.):_,?

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8