Radio-Hoefeje. Woensdag,6 Januari. f fiilversam, H.D.O., 1050 M. 12.en 7.30 Potitieberichten. 6.6-50 Concert door het H.DO.-orkest. 6.507.10 Lezing door den heer Joh. H. Spoor, over „Levensverzekering is een algemeen volksbelang". 7.107.45 Concert door het H.D O.-orkest. 7.45 en 10. Persberichten Vaz Dias. 8-10 Omroepavond van de Ned. Chr. Radiovereeniging. Spreker idr. J. C. de Moor, over „Gorters Mei". Ver- ider orgelconcert. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer bericht. 11.20120 Concert door het radio- kwartet en solisten (contra-alt, tenor en piano). 1.202.20 Tijdsein, muziek v.h Cou- .turier's orkest. 4.20 Tijdsein, causerie: „Out of doors". 4.35 Muziek van het Capitol-thea ter. 5.35 Kinderuurtje- 6.20 Dansmuziek door het Fryer's-orkest. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: „Triumphs of bird life". 7.45 Pianosolo's van Bach. 7.55 Tuinierspraatje. 8.Lezing. 8.20 „The dogs of Devon", komische opera van Bell en Ellis, le acte. Plymouth Hoe in den namiddag van •19 Juli, 1588, 2e acte. De tuin van de uit- spanning De Pelikaan, denzelfden avond, 3e acte Twee weken later. Het radio-orkest. 10 20 'Tijdsein, weerbericht, nieuws. Lezing: „Mr St. John Ervine, The retained voice". 10 50 Solistenconcert tot 11.20. 11.2012-20 Jazzmuziek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2 05 Nieuws. 2.10 en 4.50 Koersen en Havaspers- berichten. 5.05 Orkestconcert. 6.05 en 8.35 Koersen en Havaspersberichten. 8.5010.20 Orkestconcert. Konigswusterhausen, 1300 M. 7.20 Op- yoering van „Die Judin", opera in 5 acten van Halevy. Speeit in Constanz in 1414. Daarna tijdsein, weerbericht en nieuws. Brussel, 265 M. 8.20 Lezing. 8.35 Frag- menten van „Manon", opera van Massenet. 10.20 Nieuws. Miinster, 410 M. 12.351.35 yolks-con cert. 3.204.50 Kinderuurtje. Vertellingen en muziek. 4.505.50 Muziek flit den goeden ouden tijd, door orkest. 6.20 Lezing: Wienen- zucht. 6 45—7.45. Voordracht: „Die Jagd in Westphalen". 7.50 Kamermuziek. Stadsniewws. GESLAAGD. I Voor het op 8 en 9 December 1925 te Am sterdam gehouden examen ter verkrijging van het Mercuriusdiploma boekhouden, slaagde de heer N. A. Vlootman alhier. H. v. d. BERG, t Het stoffelijk overschot van den stations- chef, den heer H. v. d. Berg, werd hedeu om kwart over twaalf door het soporwegper- soneel, dat in uniform gekleed was, per baar van zijn woning aan den Stationsweg naar den trein gedragen, die om kwart over een vertrekt naar Westerveld, waar het gecre- meerd werd. Het personeel vertrok mede naar Wester veld, om ook aldaar het lijk van het station naar het crematorium te dragen. GESLAAGD. Voor het examen Duitsche Handelscorres- pondentie slaagde de heer W. J. Kerkmeer alhier, oud-leerling der Hoogere Handeis- school. DRAVERIJEN KENNEMER SPORT- CLUB. 2 Mei, 24 Mei, 27 Juni, 1 Aug., 29 Aug., 26 Sept., 17 Oct., 31 Oct. VOOR HET LiJDENDE WOONWAGEN- PAARD. Na plaatsing en sluiting onzer inzameling is van twee dierenvrienden nog in totaal 5 ingekomen waarvoor onzen hartelijken dank. Zoodra de afrekening van het slachthuis bekend is zullen wij nader verantwoording doen. BEVOEGDHEID ONTZEGD. Bij vonnis van het kantongerecht te Alk- maar is aan H. M. Kooyman, loodgieter te Alkmaar, de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen ontzegd voor een termijn van vier maanden, ingegaan op 26 December. DE PLUIMVEETENTOONSTELLING VAN „AVES". De Pluimveetentoonstelling door de ver- eeniging „Aves" 8, 9 en 10 jan. in de Harmo- niezalen te houden zal, en wat het aantal inzendingen en wat de kwaliteit betreft, de tot nog toe alhier gehouden tentoonstellingen op dit gebied verre overtreffen. Het aantal nummers is ditmaal 1081 groot, w.o. 230 nummers Groote Hoenders, 120 nummers „Krielen", 15 Groot Pluimvee", 470 Sierauiven, 125 Postduiven, 115 Konijnen, 12 nummers Cavia's en 10 Stands. De tegenwoordige voorzitter van „Aves", de heer Van Gijzen, komt als grootste inzen- der met 71 nummers uit. Hierop volgt de heer Jobsen uit Oo-st Sousburg met 70 inzendin gen, waarna een zestal inzenders volgen, jeder met een 40-tal collecties. De heer van Gijzen interesseert zich reeds jaren voor de duivenfokkerij en bereikte hier- mede bljzondere resultaten. Wij bezochten heden zijn fokkerij, op den zolder van zijn bekende bovenzaal en ston- den verbaasd over de groote collectie en de verscheidenheid van de duiven. De heer van Gijzen zal op de „Aves"-ten- toonstelling ook uitkomen met een door hem gefokte collectie Berliner Eksters, waarmede hij op verschillende tentoonstellingen eerste bekroningen ontving. Met de Kerstdagen behaalde hij in Ant- werpen met 2 inzendingen nog twee le en twee eereprijzen, terwijl hij op de laatste vijf tentoonstellingen steeds het hoogste aan tal punten wist te behalen. De beroemde collectie Raadsheeren van den heer Berentzen alhier, door deze na 35 jaren serieus fokken verkregen, welke collectie tot de fijnste van het vaste land van Europa wordt gerekend, is in haar geheel door den heer van Gijzen aangekocht, die voornemens is hiermede op de Internationale tentoon- stelling te Brussel uit te komen Op de Aves-tentoonstelling zal met deze collectie nog als een inzending van den heer Berentzen kunnen bewonderen. In de verzameling van den heer Van Gijzen zagen wij voorts Engelsche eksters, Pommersche Kroppers, Boekarestsche Trom- melduiven, Holle Kroppers (zeer actie-volle exemplaren) Witte en Gele Hagenaars enWit Bruner Kroppers, alsmede een verzameling postduiven. A1 deze vogels-zijn voor de a.s. tentoon- stelling reeds een maand gei'soleerd ver-. zorgd, zoodat men voor de liefhebbers lets bijzonders zal bieden. Het merkwaardige is, dat in gewone tijden, deze groote verscheidenheid duiven over onze stad vliegt. De beestjes zoeken dan toch regelmatig ieder hun eigen hokje weer op om des avonds van den heer Van Gijzen, die zij alien ken- nen, hun voer te ontvangen. Wij konden ons er van overtuigen, dat het de heer van Gijzen niet de minste moeite kost de duif in handen te krijgen, die hij noodig heeft. DE REGEERINGSCRISIS. Door de afdeeling Alkmaar der S. D. A. P. werd gisteravond in de „Harmonie" een openbare vergadering gehouden, welke door ruim 200 personen was bezocht. Door den voorzitter, den heer P. Dekker, werd in het kort een overzicht gegeven van de regeeringscrisis, waarna door het Tweede Kamerlid, ds. A. van der Heide, als onder- werp werd behandeld: „Hoe kwam de re- geeringsmachine stil te staan en hoe komt ze weer aan den gang". Spr. kon uiteraard niet zeggen hoe binnen- kort de oplossing der crisis zal zijn, maar wel, dat de oplossing naderbij is. Men zegt wel eens, dat men als Kamerlid achter de coulissen kan zien, maar daarmee vergist men zich. Ook kunnen wij niet beoordeelen of Colijn terug zal komen of dat het Gezant- schap bij den Paus wordt hersteld. Toch acht- te spr. het leerzaam om over de gebeurte- nissen der laatste twee maanden te spreken en waar de Koningin de regeering heeft ver- zocht om aan te blijven ter afdoening van verschillende zaken, is sinds 11 November 1925 de Kamer niet meer bijeen geweest en stapelt het werk zich enorm op. Na een terugblik o;- de samenstelling van de regeering, gaf spr. een overzicht van de gehouden kamerverkiezingen, welke winst gaf voor de democratie, doch de grootste winst was voor de S. D. A. P. .Deze winst stond niet op zich zelf. Internationaal werden onzerzijds winst en geboekt. Een of meer oorzaken zijn doorvoor aan- wezig en wel, dat de groote massa door- drongen wordt door een ding: „De groote internationale ontwapening". Kleine landen gaan reeds voor, zooals Denemarken, Zwitserland enz., terwijl in ons land binnenkort de ontwapening ook aan de orde wordt gesteld. Waarom ging de S. D. A. P. vooruit? Omrede de groote massa in de sociaal-de- mocratie de stuwkracht ziet voor het behoud der wereld. Ook in dit licht bezien, ging de S. D A. P. vol vertrouwen de verkiezingen tegemoet. Hierna gaf spr. een resume van het Colijn- regime met zijn verschillende slechte wetge- vingen. Dit deed ons vgrlangen naar een andere regeering. De kerkelijke partijen gin- gen in stemmencijfers belangrijk terug. Met hun drieen kwamen ze even boven de 50 pCt. en werd daarna de vraag gesteld: „Welk ministerie zullen wij krijgen?" In de regee- ring-Ruijs de Beerenbrouck was Colijn de hoofdpersoon. En hoewel het volk bij de gehouden verkiezingen zich tegen Colijn had uitgesproken, werd hij toch minister-presi dent. De meening bij de kerkelijken als zou Colijn zich als democraat ontpoppen, werd door spr. in twijfel getrokken. Na een terugblik op de Troonrede memo- reerde spr. de verkiezing van een voorzitter voor de Tweede Kamer, waarbij de Christe- lijk-Historischen hierbij hun stem hadden uitgebradit op dr. de Visser, waardoor het coalitieverband juist niet hecnter werd. Hierna trad spr. in een breedvoerige be- schouwing over de Kamerdebatten op 10 November 1925 en wel de begrooting buiten- andsehe zaken en het Gezantschap bij den Paus. Toen de oorlog uitbrak, heeft de S. D. A. P. gestemd voor een tijdelijk Gezantschap bij de Paus, omdat door dezen poglngen werden aangewend om de vrede te herstel- len. Verscheidene jaren achtereen werden er pogingen aangewend om het gezantschap op te heffen/hetwelk steeds mislukte, tot dat in 1925 een amendement-Kersten werd aangeno- men, met boven omschreven doel. Zoowel uit de verklaring van dr. Nolens, als uit die van anderen bleek, dat het niet meer ging om de hand-having van het Gezantschap maar wel over de vraag of de coalitie zou blijven be- staan. Na beslissing kon men in de dagbladen lezen: „Wie is de schuldige?" Dit is, aldus spr., waarschijnlijk Colijn. Deze heeft in ieder geval geweten, dat de R.-K. ministers hun ontslag zouden nemen en voor de ver kiezingen hadden de Christelijk-Historischen reeds op hun program van actie staan: „Op- heffing gezantschap bij den Paus". Het Colijn-gebouw, aldus spr., was echte revolutiebouw, want bij den eersten storm is het reeds in elkaar gestort. (Wordt vervolgd.) Latere berichten van de overstrooming. KONINKLIJK BEZOEK. De Koningin ging gister te-kwart over een op de spoorbrug over de Maas bij Katwijk uit den trein. De Koningin ging van hier, naar de N. Rott. Crt. meldt, naar Cuyk, waar zij een korte wandeling in enkele droog gebleven streken maakte en zich met de bewoners on- derhield. De tocht ging verder over de breeds watervlakte tot het klooster St. Agatha. Van daar werd naar Gennep gevaren, dat diep onder water staat. In tegenstelling met het oorspronkelijke plan eindigde de vaartocht op den Limburgschen odver van de spoorbrug van Mook, vanwaar de Koningin zich te voet naar de wachtpost bij de brug begaf. Daarna ging de Koningin van de andere zijde van den spoordijk door zeer modderig terrein naar de afdamming die men op den weg Maiden Mook in den spoordijk had aangebracht. De bevolking toonde zich dankbaar voor het bezoek en te Cuyk werd de Koningin met hoera's ontvangen. Te Nijmegen nam de Koningin van haar gezelschap afscheid. H. M. is gisteravond 7 uur van haar be zoek aan de geteisterde streken te 's-Graven- hage teruggekeerd. De minister van oorlog zou heden de streek bij Wychen en Mook bezoeken en van daar naar Maastricht vertrekken. De toestand bij Grave. Rondom Grave is er niets dan water. Ten Westen en ten Zuiden van de stad de Beer- sche Maas, waarvan wij reeds gesproken hebben, ten Noorden en ten Oosten van de Maas. Van Grave uit kan men deze tegen den hoofddijk aan de overzijde, tusschen Ne- der- en Over-Asselt, resp. westelijk en oosfe- lijk van Grave, zien staan. In het lager gedeelte van Velp (N.-Br.) zit- ten de menschen op den zolder. Bij Over-Asselt is de Maasdijk doorgesla- gen Een stuk van een paar honderd meter breedte is er totaal uit en door dit gat bruist nu maar gedurig het Maaswater. Behalve de streek ten Zuiden van Nijmegen ,die hooger gelegen is, staat in het gebied tusschen Maas en Waal, te beginnen bij Over-Asselt, alles diep onder water tot Alphenj ten Zuiden van Tiel, toe. Naar Neder-Asseli en de dijkbreuk le Over-Asselt. Achter den dijk niets dan water. De huizen tot het dak er onder en geen leven te bespeu- rert. Een man uit Balgooy ver'telde aan een re- dacteur van de N. Rott. Crt., dat de men schen daar op den dijk in tenten bivakkee- ren, maar dat er vrouwen zijn, die al dien tijd nog niet geslapen hebben en maar heen en weer loopen in den regen. Hoe fel de Maas tegen den dijk heeft ge- spookt, zagen wij aan den rand van vuil, dien de golven tot bijna aan de kruin van den dijk tot maar een handbreed er onder hadden op- geworpen. Bij het gat in den dijk waren ma- riniers bezig een ponton te water te laten, waarmee zij naar Mook moesten. De dijk is tusschen Over- en Neder-Asselt, zooals gezegd, radicaal weggespoeld. Te Neder-Asselt zit de telefoonhouder op zolder achter zijn toestel op post in gezel schap van zijn gezin en twee kalfjes. Verder was daar niet veel meer te zien. Overal het: zelfde droevige schouwspel van ondergebo- pen huizen en verdronken land. Uit Grave wordt gemeld: De toestand van de dcorbraak kan in zoo- verre verbeterd worden genoemd, dat men sedert gisteren slechts heel weinig terrein heftverloren, dank zij het werken met" dek- kleeden en zakken met grint. Hedenmorgen werd het werkvolk echter geheel in beslag genomen met het over den dijk brengen van de pentons, welke thans nog meer noodig zijn te Cuyck en Beugen om nog te redden wat er te redden valt. Het wachten v/as na- tuurlijk weer op een sleepboot, welke deze pontens strocmopwaarts kon slepen. Het water te Neder-Asselt was slechts zeer weinig wassende, echter te Batenburg wel Meter, zcodat de menschen en dieren, die eerst op droge plaatsen gebracht whren, op- nieuw moesten worden gered. Gister is.een vrachtboot. die een groote hceveelheid meel om brocld te makken aan- vcerde, aangekomen De voorraad te Grave was nog slechts gering, daar men ook de Overmaassche dorpert van brood moest voor- zien. Met 50 stulcs vee is de boot weer naar Den Bosch vertfokken. Hedenochtend zouden bcoten uit Rotterdam en den Bosch de ove- rige kcelen komen halen. De schrikbarende was van de Beersche Maas is niet alleen tee te schrijven aan het waten dat via Beugen en Haft naar Grave kemt. maar ook aan de dijkbreuk beneden de gemeente Katwijk, waar een gat van 70 Meter is geslagen. De keerzijde van de Beersche Maas onder de gemeenten Escharen, Gassel en Velp hebben het tot heden, dank,zij het goede werken der bceren. nog gehouden. De Beersche Maas is, naar gemeld wordt, sedert gistermorgen nog 4 c.M. gewassen, en de Maas slechts 1 c.M. De peilschaal aan de Pegelbrug (Elftweg) tekent 10,04 M. plus N AP. en die van de Maas 10 56 plus N.A P Ncg kan tnet zekerheid worden gemeld, dat behalve de twee gaten van elk 60 M. breedte, welke de genietroepen uit de Maasdijk te Al- J phen hebben laten springen, er nog meer ga ten zullen worden gemaakt, zoodra er nieuwe springstof aanwezig is. Daar het verval te Alphen van binnen naar buiten 1.25 M. is, neemt het gat in den dijk te Over-Asselt meer water op, wat een groote verlichting betee- kent van de Maas te Grave en omstreken. Verder wordt het treurige nieuws gemeld, dat gistermorgen bij het reddingswerk te Cuyck een sloep bemand tnet mariniers is om- geslagen, waarbij alien te water geraakten en een marinier is verdronken. De toestand in Venlo. Hier staat het water nog steeds hoog in de straten. De stroom was aan de Roermondsche straat, Groote Beekstraat en Jodenstraat zoo sterk, dat de marinevaartuigen er slechts met moeite tegenop konden komen. Het verkeer geschiedde in hoofdzaak met sloepen en roei- bootjes, die meerendeels heel slecht verlicht zijn en, veelal bestuurd door gewillige maar ongeoefende handen, wel eens hun komst aankondigen door het rinkelen van glas, af- komstig van de vitrines, waar het vaartuig doorheen geschoven is. De lichtvoorziening is gestoord, de water- voorziening is verzekerd. Door gedwongen werkloosheid van leveran- ciers begint de voedselvoorziening gestoord te worden. Het ergste door de ramp getroffen is het Hetje, dat overbevolkt is en waar het- water tot aan de daken staat. De bewoners zijn ge red en goed ondergebracht te Blerick. Vlak tegenover Venlo werden gisteren 150 personen dakloos. Zij alien zijn onderge bracht. Voor bedden, matrassen, dekens enz. werd door de militairen gezorgd De rivier is tot hedenmorgen een 25 c.M. gevallen. Hier en daar is reeds een winkel van het water bevrijd, maar aan het geheele aspect van troosteloosheid heeft de val nog niets veranderd. De toestand bij Nijmegen. Nader werd uit Nijmegen gemeld: Het water stijgt onder Neerbosch ten Zui den van de weesinrichting 3 c.M. per uur, en zal het Weezendorp spoedig bereiken. De dis- trictsbevolking is op de bovenverdieping on dergebracht. De Weezenkapel dient tot vee- berging. Weurt, Beuningen, Ewijk, waar wo- ningen reeds om het welwater moesten wor den ontruimd, loopen onder. Voortdurend werd vandaag nog met de motorboot de Ooy- polder ingevaren, telkens bracht zij een 70 menschen te Nijmegen aan. De geheele pol der is in nood. Witte lakens woeien boven de woningen uit ,ten teeken dat er hulp noodig was. Met bootjes werden de menschen van de daken afgehaald. Van alle kanten komen bij den burgemeester aanvragen in om levens- middelen en andere benoodigdheden voor de ondergeloopen dorpen, doch de verstrekking is een moeilijk op te lossen vraagstuk, omdat de dorpen ver afgelegen en haast niet te be reiken zijn. Aan het station brengt de toe stand veel drukte Telkens vertrekken man- schappen met vletten naar de hulpvragende dorpen. Aan de Waalkade blijft de toestand critiek. Vooral ter hoogte van de Groote Straat. De afdammingen daar zijn versterkt en staan on der bewaking. In de woningen langs het lage gedeelte der kade heeft het water een nooit gekende hoogte bereikt. Het veer is weer ver- legd, nu naar het hoogste gedeelte der kade in de richting van den centrale, dichtbij de spoorbrug. In groote zorg werd de nacht tegemoetge- gaan, want om Nijmegen heerscht nood. Ge- lukkig dat deze gemeente voor een groot deel hoog ligt, en er dus voor de in wijde omge- ving liggende gemeenten althans een punt is, waaraan de aanvragen om hulp kunnen wor den gericht. Uit de overstroomde dorpen worden te Nijmegen nog honderden vluchte- lingen verwacht. Het R. K. Huisvestingsco- mite roept de ingezetenen op tot het verschaf- fen van onderdak. Gister zouden twee matrozen en een ma rinier verdronken zijn. Dit ongeluk wordt nog slechts onder voor- behoud medegedeeld. De kaden van de Berkel, Bolksbeek, Schip- beek en Grevengracht hebben het water niet kunnen keeren. Over honderden meters lengte loopen zij over. De groote watermassa kwam voornamelijk op Oudejaarsavond het land binnenstroomen. De weg van Borculo naar Neede is overstroomd, eveneens die van Geesteren op Gelselaar en die van Gelselaar op Diepenheim, waarin een diep gat is- uit- gespoeld. De verbinding EibergenBorculo is eveneens verbroken. In den weg vairHaarlo naar Neede is een groot gat geslagen De nieuw-aangelegde weg naar het Leo-Gesticht staat-grootendeels onder. De bewoners van de onder water geraakte hofsteden zijn ge- vlucht naar hooger gelegen streken. V^el vee is verloren gegaan. De toestand bij Arnhem en omstreken. De verkeersweg Arnhem—Utrecht staat bij Renkum over ee^ige' honerden meters onder water en is door B. en W. van Renkum en Wageningen gesloten verklaard. Het verkeer wordt thans over Bennekom onderhouden. De tramdienst Arnhem—Rhenen is van Renkum tot Wageningen verbroken. De te Renkum ge legen centrale van de Ooster-Stoomtrammaat- schappij dreigt onder water te loopen. Slaagt men cr niet in, deze te beveiligen, dan moet de geheele tramdienst ArnhemRhenen worden stopgezet. Op den Bokkedijk te Renkum, waarover het water stroomt, is een legerauto, op weg naar-Nijmegen, weggezakt; hij kon niet wor den vrij gemaakt. De Industrie, voornamelijk de steenfabrie- ken, liiden gi'oote verliezen. i Bij Driel zou een stuk uif den Rijndijk zijn geslagen en men neemt in allerijl maatre- gelen om het gat te stoppen. In Beneden-Leeuwen stond de geheele be volking op den dijk, w. o. een aantal zieken. De menschen hadden nergens onderkomen meer. Alle inwoners zijn daarop in de boot opgenomen, in totaal 250 personen, om van- nacht althans een onderkomen te hebben. Zij Worden per stoomboot naar Arnhem overge- bracht. Aldaar is gevraagd om plaats voor de zieken in iiet Diaconessenhuis en in het ge- meenteziekenhuis, waar plaatsen beschikbaar zullen worden gesteld terwijl brancards en verplegend personeel aan de boot aanwezig zullen zijn Verder wordt gemeld, dat al het vee op het ocgenblik in het water staat en dat. indien. HYGIeUE- $LM VEILIGHEIDSB40EKJE Schroef geen lamp'of „plug" voor Uw stofzuiger in een fitting, die onder spanning stadt. Wees dubbel voorzichtig met het aanraken van electrische leidingen in kelders en in lokalen eh gangen met onbedekte vloeren. niet spoedig platte vaartuigen gezonden worden, het vee spoedig zal moeten verdin- ken. De Commissaris van de Koningin zal maatregelen nemen, opdat zoo spoedig mo- gelijk deze hulp wordt verleend. Menschen die te Erlecom in nood waren, werden in een steenoven ondergebracht en gaan heden naar Nijmegen. Sedert gisteren is te Arnhem 5 c.M. val geconstateerd. Van Arnhem uit worden booten met levens- middelen naar de meestbedreigde streken ge zonden. De schipbrug functionneert nog, al is de overtocht voor auto's haast ondoenlijk. Aan de overzijde stroomt't water over den El- denschen dijk. De Stadsblokkenweg is onder geloopen en de bewoners verlaten hun wo ningen. Op de Rijnkade is een kistdam opgewor- p?n. Overal brengt men het vee naar de stad. Even voor het fort Westerfoort stroomt het water over een afstand van eenige hon derden meters over den dijk in het Arnhem- sche en Vdpscher Broek. Gemeentewerken hoopt het water te kee ren bij den spoorweg ArnhemZevenaar, door voor de viaducten dammen op te wer- pen. Gistermiddag kwam het bericht dat op de grens van Arnhem en Westervoort de oude Vporweg was stuk geslagen. Op Plattenburg tusschen Arnhem en Velp staan reeds vele woningen onder water en op tal van plaatsen heeft men het vee weg moeten leiden. Met angst zien de bewoners uit naar de pogingen die gedaan worden om de overstrooming bij het fort Westervoort te keeren. pok voor Velp is dit van fcelang. Toch staan ook nu reeds de laaggelegen gedeelten van Velp onder water; in verschillende.stra ten kan men de woningen alleen per *roei-# boot bereiken. De Overhagenscheweg en den weg naar het Lathumsche Veer staan thans diep onder water, het stroomt van den Rijn thans door den polder het Amhemsche en Velpsche Broek over die dijk en weg naar den IJssel. De geheele Waterstaat en een deel der IJsselstraat, staat thans blank en door de gemeente is in de IJsselstraat een noodbrug gelegd. Verscheidene woningen heeft men reeds moeten ontruimen en enkele menschen zijn in de oude kerk onderge bracht. Langs den Ouden en den Gelderschen I Jsel. De toestand om Doetinchem blijft kritiek. Het water stijgt nog steeds en de burgemees ter heeft alle verkeer over de I Jselbrug ver- boden. In Zutphen staan enkele straten geheel on der en verwacht men nog was. Deventer en omgeving. Het onvermijdelijke met de beide Sunri se happen bij Deventer, De Hoven en De Stee- nenkamer, is gistermiddag gebeurd. De dijk die aan den kant van den Wilpschen Kleipol- der beide buurten moest besrhermen, is met donderend geweld voor den drang van het wassende water bezweken. De honderden werklieden, die op de diikskruin werkten, kon den zich nog juist redden op den Wilpschen dijk, bij het buitengoed Het Schol. Het eerst stroomde, naar men aan de N. R. Crt. meldt, de buurtschap Steenenkamer vol, waar het water voortsleurde wat los was. Dan ging het over den rijksweg Twello naar Deventer bij de buitensocieteit De Hoven in De nieuwe huizen aan dezen weg kregen het in het hevig kolkende water zwaar te ver- duren. In slechts korten tijd stond de geheele buurt De Hoven onder water. Angstig zagen de honderden bewoners toe, hoe het water hun straten veroverde Het werd ten slotte een algemeene vlucht naar de bovenverdiepingen, waar men een bangen nacht'zal verbeiden. Van de stad uit snelt men reeds de noodlij- denden te hulp met roeibooten en reddingsma- terial£n. De. gemeentelijke autoriteiten, politie en personeel van de gemeente werken samen om redding te brengen naar den Linker IJsel- oever over de spoorbrug. Overal in de straten ziet men nog licht in de woningen, waar men blijkbaar nog gas kan branden. Op de Steenenkamer brandt men electrisch licht, aangevoerd over een bo- vengrondsche leiding. Alle vluchtelingen worden tijdelijk onder gebracht in gemeentegebd'uwen. Men hoopt nu op het behoud van het Knutteldorp, ten Zuiden van de stad in den Bergweidepolder. Aan het Knutteldorp houdt men het water nog tegen door middel van bekistingen op de dijken om de Nieuwe Haven. Men heeft weinig hoop het water hier tegen te kunnen touden, :i't frit, dat de stand nier gister te.4 uur al 6.81 M. plus N.A.P. was en van Zutphen nog 36 centimeter was werd gemeld. De communicatie van Deventer met Zut phen bestaat nog slechts per trein en tot voor enkele oogenblikken ncg via Wilp en Voorst. Evenwel wordt nu ook Voorst bedreigd, ter wijl het binnenwater op Wilp aanstroomt. Het water komt met kracht ook langs de bin- neuzijde der bandijken van het polderdistrict Veluwe opzetten. De toestand in dc Betuwe. Te Tiel zijn 100 dagioozen uit Dreumel ge bracht. In Dreumel verergert de toestand snel en staan vele won ngen reeds diep in het water- Te Herwijnen zijn vele buitendijk- sche woningen ontruimd.. In Utrecht en omgeving. De Kwakkeidijk, loopende van den LoevCn- houienschen dijk in noordwestelijke richting naar de Vecht toe, en welke het water van den ondergeloopen polder in de gemeente Achttienhoven moet tegenhouden, verkeert in Wachtmeester Wat voor den d....f Reeruut law?: iv>vh'c -'<■> het peeid mo' zich r>m- hebben toen ik .ex op xlog iiluwynat)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2