tjN i Ftarrrsxy. Zoudagavond heeft te Zwolie een ontplof- fing plaats gehad in een hoekhuis van de Van der LaenstraatWagemnakersstraat, be- wooi^i beneden door de gezinnen Hollefcoom, eigenaar, en de Veer, en boven door de fa- miiie Bergmeijer. Dc vlo'er boven den kelder, in het gedeelte door den heer de Veer be- woond, werd geheel stuk geslagen, een vloerplank vloog door de ruiten op straat, zelfs de vloerriggels werden uit de muren ge- ruki, en in het geheele huis bleef geen ruit heel. Dc vrouvv van den heer de Veer lag in dit vertrek ziek in een ledikant, dat door de druk omgeworpen werd, waardoor de zieke onder de dekens en kussens geraakte. Hier- aan is het te danken, dat zij sleehts een brand- woud aan de arm kreeg door dc vlammen, die door de geheel geopende vloer uit den kelder ops tegen. Drie personen, die op bezoek wa- ren, hadden juist met den heer De Veer het vertrek verlaten, en een kindje van twee jaar was achter haar vader aangeloopen. Zoo is alles zonder ernstige persoonlijke ongeluk- ken afgeloopeu De deur, die de heer De Veer juist achter zich gesloten had, werd totaal verplinterd. Het huis was oorspronkelijk een slagers- winkel. Van de vroegerc slagerij, vvaarin de kelderopening uitkwam, wera de groote deur op straat geworpen. Het vuur, dat zich een oogenblik ernstig liet aanzien, werd met een slang op de water- leiding gebiuscht. In den kelder bevond zich, beha've een motorfiets, een ledige benzinebus, waaraan de sluiting ontbrak. Kcrt tevoren hadden jon- gens met vuurwerk in de slagerij gespeeld. en een groote voetzoeker, waarvan de lont niet goed wilde doorbranden, in den keluer ge worpen, waarin zich o.m. houtkrullen bevon- den. Men denkt dat hierdoor brand is ont- staan. Dc eigenaar, die een schroeiwond aan het hoofd heeft gekregen, is naar het politie- bureau overgebracht en na verhoor in bewa ring gehouden. Ook de heer De Veer was licht gewond. MR. P. M. TRAPMAN. f Gister is plotseling te Utrecr.t, waar hij voor herstel van gezondheid bij familie heen- gegaan was, overleden mr. P. M. Trapman, waarnemend hoogleeraar aan de juridische faculteit van de Universiteit te Groningen, lid van het bekende advocatenkantoor Cos- man en Trapman, rechtskundig raadsman van de gemeente Leiden, secretaris van de I.eidsche vereeniging van industrieelen, en van den bond van fabrikanten in verduur- zaarnde levensmiddelen in blik en glas, com- missaris van de bank van leening te Leiden en van de Leidsche broodfabriek en lid van be- stuur van verschillende vereemgingen. BRANDEN TE ZAANDAM. Gistermiddag omstreeks half drie is er brand uitgebroken in 'een der aan de fabrie- k.en gebouwde opslagplaatsen van de N. V. Algemeene Ncrit-Maatschappij aan de Pieter Ghysenlaan te Zaandam. Aanvankelijk was van vuur in deze tot aan den nok met zak- ken norit gevulde, van steen opgetrokken opslagplaatsen wcinig of niets te bespeurcn, doch zooveel ergcr was de zwarte verstikken de rook, die een uitweg zocht door deuren en stukgeslagen of -gesprongen ruiten en waar van de brandweerlieden veel last hadden. De brandweer, krachtig bijgestaan dcor de vrij- willige brandweer, bcstreed in den beginne het vuur door in het dak gemaakte gaten, doch moest zich naar den beganen grond spoeden toen het dak plotseling groo- tendeels instortte. Door de trekking, welke toen ontstond, ken het vuur zich ontwikkelen en werd de taak van de brandweer verlicht Omstreeks 5 uur was men den brand mees- ter. Verzekering dekt de schade. Oni kwart vcor 7 gisteravond werd de Zaandamsche brandweer wedercm voor een fabrieksbrand gealarmeerd. Het bleek dat er brand woedde in de cacao- en chocoladefa briek van de firma A. N. Lamie en Zocn, •welke firma een voortzetting is van de N..V cacao- en chocoladefabrieken Francken en Co Den brandwcerccmandant-bleek dadelijk, dat het hier een ernstige brand gold en hij liet aanstends groot alarm maken De motorl spuit van de naburige gemeente Koog a. d Zaan was een cfer eerste die het vuur begon te bestrijden. De autospuiten en een aantal kleinere motorspuiten weren kort daarop met een groot aantal stralcn cok bezig te trachten het vuur te bedwingen. Op de bovenverdieping, wear het vuur het eerst was op^emerkt, waren de pak- en vocr- raadkamers. De gewe'dige vuurzee vord gFe- tig voedsel in de op de bovenverdieping op- geslagen emballage als hcutwol, kistics cartonnage en?. Voorts waren in de fabriek partijen cacaoboter en bconen, die het vuur nevig deden aanwakkeren. Naar het zich liet aanzien was de geheele fabriek verloren. Omtrent de oorzaak t-st men nog in het duister. Om 6 uur had de rreester! necht ach ter en de heer Lamie Jr voor geslot n. zender eenig onraad te hebben bespeurd. Bciden zou den. daar het juist druk was in het bedrij' om kwart over zeven terugkrmen De vurcn waren overdag niet aanuemaakt. Het bedrij! verschafte werk aan dertig menschen. Tot ver in den omtrek was de brand zicht baar. iblefien tegen hoesf Het genootschap voor heilgymnastiek en massage heeft Zondag te Haarlem verga- derd. Er is nuttig werk verrieht. Als vocrzit- ter werd gekozen de heer Th. Postma te Utrtcht. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor geen subsidie te verleenen aan de N. H. Ver. ,.Het Wittc Kruis" over 1925 en 1926 ten behoeve van de Vereeniging geex- ploiteerd wordende ontsmettingsinrlchtingen en ovens waarcp jaarlijks een tekort wordt geleden- Ingezonden stukken. (Buiten verantwoo: delijkheid van de Re iactie. De opnnme in deze rubriek bewi/s *eenszins dat ae ednc'ie er nt'de ins/emt Geacht publiek! Daar ik in de courant heb gelezen, dat het diertje ondervoed was en daar ik het paardje niet kon verzorgen, nu geacht publiek, dat is in dit geval niet Als U een mager paardje koopt, is het in een paar maanden niet direct vet in den winter en tenminste niet een ras. En nu het diertje afgemaakt is, zit ik er verlegen om, dat hier niets te verdienen is en cmdat ik hier in Alkmaar niet vrij venten mag, zooals in een andere plaats. Nu hoop ik, dat het geachte publiek zoo goed zou zijn om ook wat te helpen aan een ander paardje, want ik ben ook een dierenvriend. Het eerste is voor het beestie en dan voor mij. Nu geacht publiek, ik hoop, dat U hier mee overeenkomst en ook de dierenvrienden. En vooral de dank aan mijnheer de Dieren- arts Kleinjan die het diertje zoo heel goed bchanaeld heeft en ook aan mew. Adema. die ook al haar best aan het diertje gedaan heeft. HET WEDUWVROl 'WKE, Woonwapenkamp, Alkmaar. 1 Lindeboom, waar zeker een vakman heel veel waarde aan kan hebben, al zal het onder- werp in het dagelijks leven niet veel voor- komen. L. C. H. de Jong schrijft over „Het zetten van Oostersche schriften op de zetmachine, J. D. C. van Doxkum over Boekomslagen. „De verzorging van Modern Drukwerk" van S. de Jongh, is vol van nuttige raadge- vingen en wenken om al te veel tijdroovend zetten tot smakelijke en moderne werkstuk- ken te komen. Vooral de bijlagen bij dit ar- tikel zijn zeer belangrijk. H. Schaap schrijft over „Het schrijven, le- zen, zetten en drukken door blinden" waar- bij als bijlage een stuk Braille schrift is inge- legd. Ten slotte willen wij nog wijzen op de bui- tengewone goede typografische verzorging van het geheel, waarvoor en directeur, en leeraren en leerlingen, die alles, zelfs hun wij en tijd opofferden, om dit nummer op tijd klaar te krijgen, een woord van waardeering toekom:. Rechtzaken. Snort VOETBAL. In Alkmaar werd nog een wedstrijd ge speeld op bet terrein aan de Wilhelminalaan. 't Was een vriendschappelijke ontmoeting tusschcn een Alcmaria-combinatie en Alk maar. De combinatie won met 42. Op den Nieuwjaarsdag had op het H. F. C.-terrein te Haarlem de jaarlijksche wed strijd plaats tusschcn H. F. C. en een elftal van oud-internationaals. H. F. C. won met 6—3. De elftallen waren als volgt: Oud-lntern Mc. Neill, Bosschart, B. Ver- wey. M. Hou (hooper, Kamperdijk, Horbur- ger. Welcket, B. Kessler, J. Bulder, Thomee. Horburger. H. F. C.: v. d. Berg, v. Beekum, Sipmond, Miezerus, Besoeki, Eisvogel v. Houten, Reuvekamp Gille, de Koning, Rcnesse, v. d. Meulen. Zondag is er toch nog heel wat gevoet- bald. Vooral in het Weston De belangrijkste uit- slagen volgen hieronder: 2e klacse: D. E. CZand voor! 11, BloemendaalSchoten 30 HilversumA. F. C. 3—0. Z. V. V Kampong 130. le kals. StormvogelsH. V. V. 10. D. F. C.—H. F C. 4—2. Bl. Wit—Gooi 4—2. V. O. C.Sparta 21. Haarlem—Z. F. C. 30. H. B. S.Ajac 4-3 3e Has. H. R. C.—Kennenters 50. Reserve 2e klas. Ajac IIIWatergraafs- meer il 51. HoIDn-'ia IIHaarlem II 40. Willcm II N A. C 0—6. Be QuickG V. V. 9—1, Leeuwarden Velocitas 04. H. S C.—Achilles 02. WTELRENNEN. De Zes^aao-sche te Brussel is gewonnen door het Holl. paar v. Kempenv. Nek. TtffJsohriften. Het Jarmari-nummer van het Maandblad aiutar voor berichting en reclasseering van volwas- s.men en kinderen bevat o.a. een interessante bijdrage over muziek en zang in strafge- stichten en verder eenige interessante artike- len,en tnededeelingen op straf- en reclassee- rino-sgebied. Hot keurig verzorgde tijdschrift „Op den Uitkijk". tijdschrift voor het Christelijk ge- zin, ui'gave gebr. Zomer en Kenning, Wage- ningen. heeft een artikel van Th C. Vriezen, Een dag in de Judeesche Woestijn". Voorts „Oostersch „hotcl en cafe" leven" door R. Loos; .Bij het Schipborger Brugje" door prof. dr. A. van Veldhuizen. waarbij bijzonder mcoie illustraties en „Joh. Bach" door Jan Keyzer. De Tampon, orgaan van de school de Grafische Vakken te Utrecht. De mers 1, 2 en 3 van den 6en jaargang zijn sa msngevoeg,d tot een buitengewoon aantrek- kelijk Kerstnummer. Bij het doorbladeren treft in de eerste plaats het groot aantal bij lagen, houtsneden, linoleumsneden Kleuren- drukken, zetmodellen in kleuren. Verder ziju er een aantal artikelen, waar aan vele bekende personen hebben medege- werkt, en waarvan niet alleen leeken, maar ook vakmenschen zeet veel kunnen hebben. De heer S. H. de Roos, een goede bekende van de beoefenaars van de Grafische en aan- verwante vakken, schrijft over „Drie groote kunstenaars", te weten K. P. C. de Bazel, Jan Veth en A. J Derkinderen, en zijn artikel is verlucht met mooie specifieke modellen van het grafische werk van deze drie. „Hulpmiddelen bij het graveeren en teeke- nen voor de uitvinding der fotografie" is een zeer lezenswaardig artikel, waardoor de heer A. M Bander zijn lezers aan de hand van l'lustraties de te overwinnen moeilijkhe- den en de verschillende hulp-instrumenten uitlegt, en daarin, ons inziens zeer goed ge- slaagd is Het zou *-ns veil fp ver voeren, alle bij- dragen afzonderliik te bespreken Er is nog „Een les in het Rijksmuseum over boekbe- slag van Huib Luns „Een en ander over de houtgravure van de 19e eeuw van P. T. A Swillens. Een practiseh artikel is „Het drukken van bladmetaal op de boekdrukoers" van C. H. UITSLAG EXAMENS BOEKHOUDEN De uitsjag der examers in boekhcuden voor de praktijk vanwege de Vereeniging van Leeraren in het beekhouden, in December te Amsterdam, Haarlem, s-Gravenhage, Rotter dam, Arnhem, Meppel, Hengelo, 's-Herlo- genbcsch. Sittard, Grcningen en Utrecht ge houden, is aldus: Totaal 1019 candidaten, niet opgekomen 7, teruggetrckkcn 1, geslaagd 432, verdeeld als volgt: Amsterdam en Flaarlem 241, niet op- gf "lomen 4, ges'aagd 99; 's-Gravenhage 134, met opgekomen 1, geslaagd 58; Rotterdam 195, teruggetrokken 1, geslaagd 101Arnhem 102, niet opgekomen 1, geslaagd 50; Mepp 1 35, geslaagd 15; Hengelo 47, geslaagd 17; Den Bosch en Sittard 35, geslaagd 13Gro ningen 77, geslaagd 25; Utrecht 153, niet op gekomen 1, geslaagd 54. KORTE BER1CHTEN. Het Algemeen Nederl Zan<?ersverbond heeft Zondag te Utrecht onder leiding van den heer Jos. Huyser, van Ro'terdam, een al gemeene vergadering gehouden. twee Seb. voor num- VOOR DEN POLITIER'ECHTER. Zitting van 4 Januari. BELEEDIG1NG. De 44-jarige boerenknecht Jac. Seh., te Medemb'.ik, die bij verstek werd veroord-eeld wegens beleediging, tot f 25 boete of 25 da- gen hechtenis, was tegen dat vonnis in verzet gekomen. Hij was destijds verkouden en Ver- wachtte dat hij tot 3 zou worden veroor- deeld. Nu dat 25 v/as, kwam de veroordeel- de in verzet. Hij zeide dat hij niet anders ge- zegd had dan „kwajongen!" Het feit was gepleegd op 3 Nov. 's avonds bij het uitgaan der R. K. kerk. De naam van den beleeaigdc is Poggeman, manufacturier te Medemhiik. Beklaagde beweerde cfat Poggeman hem op den voet trapte. Poggeman onikende dat. Beklaagde vie! hem voortdurend lastig. De officier vond geen aanleideng wijziging in het vonnis te requireeren en vorderde op- nieuw 25 boetc of 25 dagen hechtenis. Beklaagde wilde het nu met 6 getuigen voor Amsterdam gooien. Vonnis conform de reeds uitgesproken ver- ooirdeeling. MISHANDELING. De uitgestelde zaak tegen mej. C. P. ,D., vroeger winkeljuffrouw te Hoorn, die de vrouw van haar toenmaligen patroon had mishardeld. Het meisje had zich gedurende t maanden goed gedragtm, doch had zich niet positief tegen de reclasseeringsambte- naar uitgesproken. De uifsoraak werd op- nieuw 6 maanden uitgesteli NOG EEN UITGESTELDE ZAAK. Voorlgezet werd ook de zaak tegen Dirk v. D. De heer Wiggers had rapport uitge- bracht. De oorzaak van het misdrijf, beleedi ging van een watermolenaar te Barsinger- horn, bij wien de vrouw van bekl als huis- houdster diende, was ciianlonisbruik Bekl. is thans van zijn vrouw gescheiden. Eisch 3 -maanden gev. straf voorwaarde- lijk met 3 prcefjaren. Vonnis 2 maandeti voorw. met 2 jaar proef- tijd met verplichtc geheelonthouding en aan- s'luting bij een geheelonfhoudingsvereeni- ging- OPLICFITING. De niet verschenen F. W. H. had zich te Burg op Texel schuldig gemaakt aan op- lichting van een paar schoenen ten nadeele van den schcenmaker Kikkert. Beklaagde was desfijds kappersbediende bij den barbiex Uitgeest. Voorts had hij de 59-jarige winkelierster mej. Cath Lampen opgelicht voo-r eenige lijfgoederen als daar zijn: 1 onderpantalon, 1 paar sokken en 1 sokkenophouder. Hij gaf hoop van zijn va- ders rijkdom, doch het bleek dat deze van het burgerl. armbestuur steun genoot. Dc officier verzocht aanhouding tot 1 Febr. Aldus besloten. DIEFSTAL. De 3-jaxlge kok Willem de M had op 16 Oct. te Heiloo zich wederrechtelijk toege- eigend een portemonnaie, inh 2.45, behoo- rende aan M. de Groot, huisvrouw G. Dek- ker. Beklaagde had deze daad gepleegd uit ge'dge'brek. Beklaagde toonde zich nu bereid het gel- del i'k nadeel te vergoeden. Eisch 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak a.s. week. MISHANDELING. De 33-jarige koo-pman IJstrand H., uit Purmerend, stond terecht ter zake mishande- Lng van den getuige Bcek te Hoorn. Op 8 Augustus. Bcek had groenten op crediet ten bedrage van 49.10 niet betaald, welke grcenten door beklaagde waren geleverd. De ze nalatigheid was de oorzaak van de mis- handeling. Bek aagde zeide dat Beek met een geweer dreigde. Hij had ook een slag met het ge weer gehad. De mishandelde deed een verhaal dat nog al afweek van- de door beklaagde gegeven toelichting. Getuige IJtsma had gezien dat beklaagde Beek had geslagen en deze bloedend we-rd verwond. E:s<Ji f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis conform deze eisch. De boete werd direct door beklaagde voldaan MELKVERVALSCHING. De 61-jarige veehouder Arien S te Het Zand, stond terecht terzake dat hij op 27 Oct. en 8 November aan de zuive]fabriek „Hollandia" had afgeleverd melk waarvan de samenstelling in deugdelijkheid was ver- mirxderd door bijvoeging van water Beklaag de had verzulmd deze omstandigheid mede 'te deelen. Volgens verkiaring van Dr. Moll was toe- gevoegd respectievelijk 8, 6 en 4 deelen water op 10O Liter melk. Gevorderd werd 1 maar d gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. EENV. BELEEDIGING. De beklaagde Corn D te Enkhuizen moest zich verantwoorden ter zake beleediging van Catharina Mannelli die hij op 19 Nov een zeer grof beleedigend scheldwoord had toe- gevoegd. Bekl. beweerde dat deze vrouw bij hem op de ru'.ten had getikt en het hem meermalen lastig niaakte. De officier achtfe een klein eboete voldoen- de en eischte 5 boete of 5 dagen hechtenis Vonnis overeenkomstig den eisch. NIET VOLDOEN AMBTELTIKE VORDERING. De 23-jarige tuindersknecht Mart. K. uit Akersloot, had op 7 April niet voldaan aan de vordering van den gem.-veldwachter v. d. Sanden van Limmen, toen hij per fiets reed op den Dusseldorper weg. Bekl. was niet in het bezit van een rijwielbe'lasting- plaatje en had dus wel eenige reden een na- dere conferentie met v. d. Sanden en de be- lastingambtenaar Koudijs te vreezen. Toen hij desondanks toch verplicht was om af te stappen, was hij op een zeer onhebbelij ke manier tegen de amb'enaren te keer ge- gaan. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis: 20 boete of 20 dagen hechtenis. MISHANDELING. De 36-jarige tapper Hendrik B., te Helder, stond terecht wegens misbandeling van G. de Groot, bierbottelaar aldaar, op 17 No vember in de verlof'okaliteit van mej. Ro- meijer, huisvr. v. Twisk. Beide partijen verkeerden eenigermate on der den invloed. Gevorderd 1 boete of 1 dag hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 da-gen hpchtenis. NIET VOLDOEN AAN EEN AMBTELIJKE VORDERING. Th. Bte Ardijk, niet verschenen had op 26 Nov. nief> voldaan aan de vordering van den rijksveldwachter Bontebol om van zijn rijwiel af te stappen. op grond dat beklaagde zonder licht reed. Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 da gen hechtenis. MISHANDELING. De eveneens niet verschenen Jan S., had op 27 Nov. den getuige Rens Leeuw, oud 16 jaar en tim-m-ermansknecht, wonende te Ou- dendijk, mis-handeld door hem een klap tegen het hoofd te geven. Beklaagde verdaeht getuige Leeuw kwaad van hem te spreken Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis f 10 boete of 10 da gen hechtenis. NOGMAALS MISHANDELING. De 24-jar:ge timmerman K'aas B., te Schagen, had in den nacht van 26 op 27 No vember, na sluitingstijd der cafe's aldaar den 20-jarigen monteur Nic Beers mishandeld. Hii had Beers een slag op het linkerook toe- gebracht. Beklaagde beweerde thans dat deze mishandeling ten vergissing was. Hij was zenuwachtig. Ja, zeide de Politierechter, door den drank! Bekl. is vechtiustig en maakte nog wel eens inisbruik. Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Vonnis conform den eisch. MISHANDELING. Johanna G. te Helder, niet aanwezig, had op 31 October aldaar de getuige Eefje W., 21 jaar, huisvrouw G. D., nrshandeld en moest heden v.oor dat feit zich verantwoor- den. Beklaagde is een buurvrouw van Eefje en had haar op haar eigen erf tegen den m-uur gegooid. bij de haren gepakt en in haar gezicht gekrabbeld. Eisch 1:5 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis overeenkomstig den eisch. VERDUISTERING. De 21-jarige slagersknecht H. J. J. te Helder. had gedurende Nov. '24 en '25 toen hij in dienst was bij P. de Beurs verschillen de gelden wederrechtelijk zich toegeeigena. tot een gezamentlijk bedrag van 170. Be klaagde had na ortdekking de v'.ucht geno- m-en en had de oude wereld vrij wel doorge- reisd. Hij heeft gewerkt o.m. te Luik, te Bar celona en te Parijs enzoovoort. De Beurs nam geen genoegen met het voor- stel om de schaae met 1 -per week af te betalen. Bekl. staat bekend als iemand d:e veel uit- gaat, doch overigc-ns niet ongunstig. De zaak werd 3 weken aargehouden om op 25 Jan. a.s. te worden voortgezet. Daarna sluiting. Provhiciasil nifMiws UIT OUDKARSPEL. Aan den heer A. C. Kroon, burgemeester dezer gemeente, is opnieuw een verlof van twee maanden verleend wegens ongesteld- heid. UIT DIRKSHORN. Bij de op Zondag j.l. gehouden verkiezing voor lid van het Kiescollege der Ned Herv. Kerk alhier is gekozen de heer P. Berk- houwer. UIT SCHOORL. S. V. V. I speelde Zondag j.l. een bonds- wedstrijd tegen Rood-Wit II uit Alkmaar en won met 41. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Onze oud-Burgemeester, de heer A. Slot Pz.. die op Nieuwjaarsdag nog een bezoek ge- bracht had aan zijne kinderen te Heiloo, is na een korte ongesteldheid van sleehts enkele uren overleden, in den ouderdom van 85 jaar en 6 maanden. Op 26 Januari 1882 werd hij beeedigd en toegelaten als raadslid op 13 Sept. 1888 werd hij wethouder, en op 12 Mei 1891 werd hij benoemd als burgemeester, terwijl de be- eediging plaats vond cp 25 Mei d.a.v. Dezen post bekleedde hij van 1891 tot 12 Mei 1921, dus 30 jaren lang. Voor Alien die Sukkelen met Verstopping of rnoeilijken en onregel- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer- tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp.: Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Vervolgens was de heer Slot lid van het polderbestuur, en geruimen tijd voorzitter van de banne Broek op Langendijk, hoofd- ingeland van den polder Geestmerambacht, en hoofdingeland van het Ambacht van West- Friesland, genaamd Geestmerambacht. Ver* der was hij voorzitter van het Marktbestuur, het gas- en electriciteitsbedrijfterwijl hij ook een flink aandeel gehad heeft in het tot stand komen der toevoerlijn 1902 enz., enz. Veel goeds is er onder zijn bestuur tot stand gekomen. Hedenmiddag vindt de teraardebestelling plaats. Maandagmorgen was den kinderen der Chr. School alhier een feestje bereid, wegens het Gouden Jubileum der school. De kleinen hebben zich goed vermaakt, hef ging er recht gezellig toe. Des middags hield ds. van Arkel, medeop- richier der school van voor 50 jaren, eene feestrede in de Ned. Herv. Kerk. Des avonds was er een gezellige bijeen- komst in de school, waartoe uitgenoodigd waren oud-onderwijzers, oud-bestuursleden, kerkeraden, burgemeester en wethouders, verteger.woordigers van Chr. Scholen in den' omtrek, enz. Woensdagavond 7 uur is er een feestelijke biieenkomst in de Ger. Kerk, waarbij ver schillende sprekers het woord zullen voeren, DIPLOMA VOOR BOUWKNECHT. Op Donderdag 24 December j.l had door de hiervoor door „De Vereeniging tot Ont- wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier" ingeste'.de Commissie, de uitreiking plaats van de in het gepasseerde jaar behaalde diploma's voor bouwknecht. Een volledig diploma wordt beschikbaar ge- steld voor degenen, die voor ploegen, zaaien, werken met de wiedmachine en zelfbinder, alsook voor het zetten van schelven vold-oende punten hebben behaald. De voorzitter der Commissie, de heer Ir. Smeding, riikslandbouwconsulent voor Noord-Holland, deelde mede, dat aan den heer J. Krap te Anna Paulowna een volledig diploma kon worden uitgereikt, terwijl op dat van den heer Jac. Meereboer te Wieringer- waard vooralsnog het onderdeel „werken met de zelfbinder" zal ontbreken en op dat van den heer D. Vijnheer te Winkel het.schelven zetten." Bij de uitreiking van deze diploma's vestig- de de Voorzitter er de aandacht op, dat de bestudeering van de doelmatigheid der ar- beidsmethoden in den landbouw in het buiten- land, in het bijzonder na den oorlog in Duitschland, zeer intensief ter hand wordt genomen. Ook in Nederland begint hiervoor, zij het dan ook in zeer bescheiden mate, eeni ge meerdere belangstelling te komen De po- g'ng van ..Hollands Noorderkwartier", om door het beschikbaar stellen van een diploma voor bouwknecht den werknemers een bewijs te geven van goed werk te kunner. presteeren, verdient in de kringen van de werkgevers dan ook zeer zeker meer belangstelling, daar zij door het verstrekken van betere arbeidsvoor- waarden in staat zijn een aanmoediging te geven zich voor dit diploma te bekwameii. Door den secretaris der commissie, den heer K. A. Kaan te Wieringerwaard, werd daarna meegedeeld welke candidaten in het afgeloopen jaar op de verschillende onderdee- len reeds tenmaal zijn beoordeeld. De brochure, inhoudende wenken voor per sonen, die zich voor een diploma voor bouw knecht wenschen te bekwamen, zal herdrukt opnieuw gratis bij den Secretaris verkrijgbaar werden gesteld. UIT WIERINGEN. 1 Vrijdagmiddag is, naar de N. R. Ct. meldt, brand uifgebroken in de woning van den heer J. M. te Wieringen. Enkele meu-belen konden gered worden Het huis is geheel afgebrand. De oorzaak is or.bekend. De woning was ver- zekerd. UIT VEENHUIZEN. Dank zij het vorstvije weder der faatste dagen exi Het flink aanpakken der betrokken ambachtslieden, nadert het werk aan de Veenhuizer brug nu zijne voltooii'ng en zal de brug binnen weinige dagen zeker wel tot veler genoegen officieel voor aile verkeer ge- opend worden. De houten leuning is door een ijzeren ver- vangen. Het geheel maakt een netten en so- lieden indruk. SCHOORL. December 1925). G e b o r e n Cornelie Maartje, d. van Cornelis Matth s Winder en Grietje Antje de Graaf. Adrianus Cornelis, z. van Deodo- rus Green en Dieuwertje Timmer. Getrouwd: Jan Dalenberg te Alk maar en Cornelia Albertina de Kuijper alhier. Overleden: Pieter Roozendaal, 75 jaar, echtgen. van Maria Smit. Cornelia Boots, 78 jaar, wed. van Cornelis Kazen broot, eerder van Cornelis Beekman. Heb ik je Zondag niet gezegd. altijd tot honderd te tellen voor je een anderen jongen sloeg? Ja meneer. en daar ben ik ook mee bezig. Maar ik wil hem bij de hand houden tot ik met tellen klaar ben, (Humorist)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7