Alkmaarsche Oonront Het ondcrgrondsclie syndicaat. Vert. L. FRANKESBERG, - Alkmaar. Honderd AgM en Twlntigste Jdargang, Woensdag 6 Januari. De o^eB*str©©swan»g in ens land. De ..CONTINENTAL'' EELU. I.ETON. So. 4 *926 Gister werd uit Nijmegen gemeld: De toestand is voor de kade en de beneden stad minder zorgwekkend dan gisteren. De waterstand is 12 centimeter lager. Onder Neerbosch zijn 30 bcerderijen ant- ruimd. Het water is op de weesinrichting; haar ziekenhuis is erdoor geisoleerd. Op de werkplaatsen wordt nog gearbeid, en ook wordt er nog school gehouden. Voor de ve:- ligheid der gestichtsbevolking zijn de noodi- ge maatregelen genomen. Te Ewijk is, naar men aan de N. R. Crt. meldt, het water nog gestegen. Te Weurt en Beuningen is de toestand niet verergerd. Bij het krieken van den dag zijn weer drie sleepbooten met vletten en zolderschuiten naar Erlecom en Persingen gevaren om men- schen en vee te redden. Het heenvaren wordt bemoeilijkt door den fellen stroom. De booten zijn nog niet terug. De commissaris der Koningin in Gelder- .iand is gister van Arnhem naar den Ooijpol- der vertrokken en heeft ruim honderd men- schen uit Erlecom naar Nijmegen overge- bracht. De boot is thans naar Dreumel om een paar honderd menschen over te brengen. 'Naar Wamel vertrekt een sleepboot met vlet ten. Naar Heumen zijn militairen vertrokken met vele zakken zand, ter versterking van den Maasdijk tusschen Heumen en Mook. De stoomvaartmaatschappij Nederland heeft uit eigen beweging toegezonden twee vracht- auto's met 300 dekens, 150 bedden en een vlet met bootsman en vier matrozen. Uit Arnhem en omgeving. Van andere zijde wordt nog aan de N. R. Crt. gemeld: Het directe gevaar van doorbraak van den Rijndijk bij Driel is bezworen. De verzakking is blijkbaar tof stand gekomen, nadat vijt duizend zakken materiaal waren verwerkt bij noodverlichting. Onder leiding van dijkgraaf Sipman en heemraad Buddingh heeft den hee- len nacht de gereqnireerde bevolking doorge- werkt. Vanmorgen zijn alls paarden en kar- ren in Elst opgevorderd ter hulpverleening. De bevolking van de geheele Betuwe, met honderdduizenden stuks vee, is nu voorbereid op het ergste, maar vcorshands is er geen reden meer tot biizondere ongerustheid De verdediging van de dijkwerken is gebleken in uitmuntende handen te zijn. Militaire hulpverleening. Nopens de hulpverleening van iftarine en oorlog in de door den watersnood geteisterde streken kan o.a. het volger.de wcrden meege- deeld Wat Marine aangaat, vanochtend 9 uur is van Vlaardingen vertrokken een extra-trein met jollen van het loodswezen naar Nijmegen, afkomstig uit Hellevoetsluis. Hr. Ms kanon- neerboot Thor met S vletten en 2 motorvletten naar Dordrecht. Na aankcmst aldaar wordt dit materiaal cp een extra-trein geladen en onmiddellijk naar Nijmegen gedirigeerd. Tevens vertrok gisterochtend van de rijkswerf te Hellevoetsluis een motorboot met bestem- ming naar Cuyk, cm aldaar sleepdiensten te verrichten. Omtrent het departemcnt van Oorlog word aan de N. R. Crt o.a. het volnende gemeld: De barakken op het kazerneterrsin te Ede zijn ter beschikking van het Roode Kruis ge- steld, wanrbij van militaire zijde hulp en me- dewerking zal worden verleend door ver- strekking van personeel en al wat verder noodig zal blijken. Nog meer vaartuigen (sleepbooten en vlet ten) wcrden naar het overstroomde gebied ge- zonden. Volgens bij het department van oorlog ingekomen bericht, was de dijk bij Driel nog niet doorgebroken. Hoewel daar- voor in den afgeloopen nacht groot gevaar dreigde, is de toestand eenigszins verbeterd Desniettemin wcrden te Arnhem uitgebreide voorzorgsmaatregelen. ook van militaire zijde, getroffen om de bevolking uit de Betuwe te kunnen onderbrengen en verplegen. Te Reeuwijk en Zwammerdam. Gistermorgen heeft de commissaris der Koningin in Zuid-Holland een bezoek ge- is en bliift de TESTE Schryfmacliine. Door Mrs. C. N. Williamson. Nederlandsche verlaling van Ada van Arkel 26) Sheila bleef stil staan, niet in staat tot spreken of bewegen. Maar de betoovering werd verbroken door het gonzen van een electrische auto die aankwam langs den weg, die zij ook van Glentorly af genomen hadden. Hij was dichtbij en toen Sheila zich met een schok omwendde zag ze Franklin stilhouden en uit den wagen springen. Gravin Karovski zat naast hem, maar toen de auto stilstond sprong ze er vlug uit en snelde naar hen toe. Toen ze Viola naast Carrington zag knielen gaf ze een zachte kreet die Sheila vreemd in de ooren klonk. Er was, verbeeldde zij zich, een booze klank in, iets van de bitterheid der teleurstelling. Franklin snelde naar Lady Viola toe en toen ze met moeite opstond, ving hij haar in zijn armen op. Met een kreun liet ze haar hoofd slap tegen zijn borst vallen en Sheila zag, dat ze bezwijmd was. Onmiddellijk dacht ze, dat als Viola dit wist, ze het idee niet zou kunnen verdragen, dat ze in de armen van dezen man had ge- rust. Hij boog zich over haar heen en fluis- terde haar wat in, maar Sheila riep iets juist in tijd om hem te beletten het mooie verwar- de haar van het meisje met zijn lippen aan te raken. bracht aan de door de overstrooming geteis terde gemeente Reeuwijk. Om 1 uur zette baron Sweerts zijn tocht voort naar Zwammerdam, tot welke gemeente een deel van den ondergeloopen polder be- hoort. Door dit ongeval, zoo vertelde de burge- meester,'wordt de aandacht van provinciahl- en rijksbestuur opnieuw op de droogmakings- plannen, die reeds lang hangende zijn, ge- vestigd, zoodat eindelijk omtren't eventueele drooglegging een beslissing zal worden geno men. In verband hiermede zal Donderdag de directeur van het rijksbureau voor ontwate- ring, ir. Panhuys, een onderzoek ter plaatse instellen. De burgemeester van Gouda heeft noodwo- ningen ter beschikking gesteld. Omtrent den toestand op het oogenblik vernamen wij, dat geen onmiddellijk gevaar meer dreigt voor omringende polders. Uit Rhenen wordt gemeld. Nog steeds wast het water. "De benedenstad dreigt onder te loopen. Het water bij de Grebbe-sluisdeuren staat tot 10.89 M., dat is 31 c.M. hooger dan in 1920. Het water sijpelt door de voegen van de steenen heen. Vertrouwd wordt op de ste- vigheid der deuren. Men bericht uit Markelo: Tengevolge van een doorbraak van de Bolksbeek is het Zuide- lijke deel der gemeente Markelo, over een lengte van ongeveer 2 uur gaans, over- stroomd. Vele gezinnen hebben hun huizen on'truimd. Men tracht het vee naar hooger ge- legen plaatsen te transporteeren. Het land tusschen Schip- en Bolksbeek staat diep onder water. De toestand bij Schoonhoven: De dijk bij Jaarsveld staat er minder goed voor. De kwellen veroorzaken, dat de dijk bij Klaphek minder goed wordt. Op den toren van de kerk van Willigen-Langerak is de ba. geheschen, die de omwonende boeren waar- schuwt, dat zij op hun hoede moeten zijn. De rijksveldwacht is naar de plaats, welke be- dreigd wordt, ontbcden. Het kanon, dat waar- schuwingsschoten zal lossen, is in gereedheid gebracht, en aan het personeel, dat het kanon bedienen zal, is aanzegging gedaan, dat het zich gereed moet houden. Het bestuur van het waterschap Benschop heeft in een spoedvergadering besloten, het stoomgemaal niet meer in werking te stellen, zoolang de IJsel, waarin geloosd wordt, zijn abnormalen waterstand behoudt. De boezem- kaden langs den Ouden Waterschen Damweg verkeeren in zulk een staat, dat men vreest voor 'doorbraak. De Ncordzijde van den pol der Benschop staat reeds eenige dagen voor het grootste deel blank. Het Roode Kruis in voile actie. Het hcofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis meldt, dat het afdeelingsbestuur van het Roode Kruis te Maastricht eenige kisten verbandmateriaal naar Venlo heeft gezonden. De transportcolonne te Alkmaar is gereed om naar de geteisterde streken te vertrekken. Een spoedvergadering van het dagelijksch bestuur van het Roode Kruis is bijeengeroe- pen, ter bespreking van den toestand en ter overweging van verdere maatregelen. De toestand in Grave. Gister werd aan de N. R. Crt. uit Grave gemeld: Op het oogenblik hebben we in de buurt van Grave een heel eigenaardigen watertoe- stand. De Maas ontlast zich via een dijk- breuk boven Cuyk en een dijkbreuk beneden Katwijk langs omwegenin de Beersche Maas, welk water de Beersche Maas gedee'- telijk weer even boven Grave aan de Maas teruggeeft en gedeeltelijk meevoert naar de Dieze. Nu is sedert gistermorgen het gat in den dijk verbazend gaan trekken, nu er twee gaten te Alfen in den dijk zijn gemaakt. We hebben nu dus tijdelijk gekregen door de door braak te Overasselt een Overasseltsche Maas; voornamelijk loopend door de dorpen Nederasselt, Balgoy, Niftrik, Batenburg, Ap- peltem en Maasbommel naar Alfen. Deze voert een gedeelte van het Maaswater mee. evenals de Beersche Maas, om het niet, zooals de Beersche Maas, gedeeltelijk aan een andere rivier te geven, maar om het aan de Maas zelf terug te geven. Nog is er dit verschil tusschen de Beersche Maas en de Overasseltsche Maas, zooals we de doorbraak hebben genoemd, dat er in de bedding van de Beersche Maas geen huizen staan, omdat die daar niet gebouwd mochten worden, terwijl de Overasseltsche Maas door en langs de dorpen gaat. Ware de dijkbreuk van Overasselt er niet geweest, en had men de dijken te Alfen niet laten springen, dan waren er hier in de buurt van Grave geen Maasdijken meer te zien ge weest, maar was alles een groote watervlakte geweest, en zou Grave overstroomd zijn ge- worden. „Geei haar aan mij" beval ze scherp. Fran klin en de gravin zagen haar nu voor het eerst en zonder iets te zeggen gehoorzaamde de man. Hij legde Viola op de geknakte va- rens langs den weg neer en Sheila knielde dicht naast het witte stille figuurtje. „Is mr. Carrington dood? stamelde ze. Franklin gaf geen antwoord, doch boog zich over het onbewegelijke lichaam van den man heen. Ook de gravin bukte zich, half knielend naast hem en daar beide tusschen Sheila en Carrington stonden kon ze hem niet langer naast zijn gebroken wagen zien liggen. Het scheen heel lang voor Franklin sprak, hoewel er misschien geen twee minuten ver- liepen. „Neen, hij is niet dood," klonk eindelijk het antwoord, „ik voel zijn hart kloppen. Als u me maar had verstaan in de laan, toen u uit- reed, dan zou dit niet gebeurd zijn. Ik zag, dat het eene wiel los zat toen de wagen me voorbij ging en ik riep het u na maar ik kon me niet verstaanbaar maken, en ik nam een kortere weg door het park en holde u achter- na tot ik zag, dat er geen kans was u op te vangen. Toen ging ik zoo gauw mogelijk te rug om een van de hotel auto's te halen om u te volgen, maar gelukkig stond Lady Ething- ton's electrische wagen voor de deur gereed om haar met de gravin rond te toeren. Ik heb juist zoo'n wagen gehad en ze vond goed, dat ik hem gebruikte, hoewel ze niet mee wilde gaan en ze, geloof ik, maar half begreep wat ik bedoelde. De chauffeur, een domme uil van een kerel stond er als een zoutpilaar bij, en staarde me na of ik gek was, toen ik met ziin auto er vandoor jdnp: Ik hoopte u in te De Beersche Maasdijken hebben het nog gehouden. Uit de Bommelerwaard. Gister werd uit Zaltbommel gemeld: De stand van de peilschaal hier was 's morgens 6 uur 7.45 M. plus N. A. P., dus bracht de nacht gelukkig enkele c.M. val. De stand van het water was om 2 uur 7.42 M. plus N. A. P.; 13 c.M. boven den hoogsten stand van 1920. In de laatste uren is het water nog sterk gewassen, en verdere was moet verwacht worden. Daar de wind nog alltijd West is, en het water opstuwt, wordt de toestand steeds benarder. Komt een stormwind echter zijn kracht bij die van het water voegen, dan zijn de mogelijkheden niet te overzien. De dijkgraaf heeft gelast, dat de Waaldij- ken van de Bommelerwaard niet door vracht- auto's mogen bereden worden, zoolang de ge- vaarlijke toestand voortduurt. Voorts mogen de stoombooten bij de binnendorpen niet meer aanleggen; uit vrees, dait de in den dijk te hechten ankers te groote schade veroorzaken. Ook mag in de geheele Bommelerwaard geen kerkklok geluid worden, tenzij in geval van doorbraak. Dan moeten de klokken luiden. Deze maatregel geldt ter geruststelling van de dorpsbewoners, die spannende dagen bele- ven. Om de rust te bewaren, vaardigt de dijk graaf geregeld proclamaties uit, inhoudende den werkelijken toestand en aanmanend tot kalmte. Valsche berichten doen veel kwaad. Zondagmiddag zijn nabij Panoven, onge veer 3 K.M. boven Zaltbommel, twee wellen gaan werken, die een bedenkelijke bedreiging vormden. Tot zijn groote vreugde kon de dijkgraaf la ter meedeelen, dat's middags 4 uur de wellen beteugeld waren, waarmee een groot gevaar is opgeheven. Het valt niet te ontveinzen, dat de toestand critiek is. Breekt de Waaldijk door, dan is de geheele Bommelerwaard in nood. Gemeten naar den huidigen stand van het buitenwater, zou bij overstrooming de geheele polder on geveer 3U a 5Vz M. onder water komen te staan. De dijk langs de Maas is ongeveer 6 M. hoog en zou een uitweg bieden voor de bewoners der talrijke dorpen. De telefonische gemeenschap met Beugen en Oeffelt is hersteld. In overleg met het Oranjekruis en den Commissaris der Koningin heeft het centraa! bureau van het huisvestingscomite in Den Bosch de verzending van de booten uit Dord recht geregeld Uit Arnhem en omstreken. Gistermiddag werd uit Arnhem gemeld: De Rijn blijft nu vallen. Sedert gisteroch tend is de val 18 c.M. en's middags werd uit Keulen 59 c.M. val gemeld. Men is er in geslaagd den dijk bij Driel te. houden. Te Herwen en Aerdt is gistermorgen de bandijk doorgebroken. Ook de bandijk bij Brummen is doorgebro ken, waardoor Brummen onder water loopt. Uit Zwolle en omgeving. Tusschen Zwolle en Kampen werd de hoog- Ste waterstand heden verwacht. Als de wind Noordwest werd, zou de toestand uiterst kri- tiek worden. Het water begint langzamerhand van alle kanten Zwolle te besluipen. Tal van kelders loopen vol. Het eerste gevolg van den hoogeu waterstand is, dat alle werken, waarbij de werkloozen van Zwolle te werk gesteld zijn in het Staphorsterveld, Noordervechtdijken, Om merveld en den Berkummerbrinkhoek, stop gezet zijn. Alles staat onder water. De landerijen ten Oosten van den rijks- straatweg MeppelZwolle staan blank. Gisternacht hebben boeren den betonnen dui ker die dezen zomer onder den rijksstraatweg en het Lichtmiskanaal doorgelegd is, in ver band met de werken van de Noorder Vecht- dijken, met spaden en schoppen open gesto- ken, teneinde het overtollige water, dat hen ten Oosten van genoemdien straatweg be- dreigt, te doen wegvloeien. Gistermorgen is de duiker, op gezag van den waterstaat, weer gedScht, en is er een permanente politiebewa- king met geladen karabijn bij geplaatst. Woensdag hadden reeds een 25 boeren ge tracht, den Oostelijk van deze plaats gelegen dam, in den weg van Lichtmis naar Nieuw- leuzen, door te steken. Zij zijn daarin echter nog bijtijds door den burgemeester van Nieuwleuzcn verhinderd. Ook daze plaats staat onder politiebewaking. De twee stoomgemalen van de Noorder Vechtdijken werken uit ale macht; voor de dijken van dit waterschap bestaat geen ge vaar. Ernstiger is het gesteld met de Zuider Vechtdijken, langs den linkeroever van de Vecht. Gistermiddag was men bevreesd voor halen voor er iets gebeurde, maar het was net te laat. Het wiel lijkt wel luciferhout en de wagen is vreeselijk beschadigd. Het is een wonder, dat u niet allemaal gedood werd." „Het hoofd van mr. Carrington bloedt," zei de gravin. „U doet beter om te probeeren hem naar huis te brengen, dan kan de dokter hem dadelijk behandelen. Juffrouw Douglas kan zijn hoofd in haar schoot houden want hij mag niet alleen blijven gedurende de rit; en ik zal hier bij Lady Viola blijven tot u haar komt halen. Ze schijnt in het geheel niet ge- wond te zijn." Tot Sheila's verwondering lachte Franklin op een eigenaardige, hatelijke manier. „0, u is wel vriendelijk," zei hij, „heel onzelfzuch- tig, maar ik wil u geen moeite geven, dank u. Juffrouw Douglas zal Lady Viola niet alleen laten." Terwijl hij sprak zag Sheila dat zijn oogen en die van de gravin elkaar ontmoetten met een uitdagende en veelbeteekende blik. ,,lk hoop," zei de gravin met ijzige be- leefdheid," dat u geen spijt zult hebben van uw besluit." Haar oogen en haar stem waren als van staal. Op dit oogenblik was ze niet meer mooi, maar afschuwelfjk, hoewel ze toch blijkbaar zich bewust was van Sheila's aan- wezigheid en trachtte zich te beheerschen. „Ze heeft een of ander plan," dacht het meisje, „een plan waardoor ze zal maken, dat hij het zich zal berouwen." Franklin keek echter niet langer naar de gravin. Hij bukte en tilde Carringtons schou- ders van den grond op en wendde daarbij zooveel kracht aan in zijn pogingen om den bewusteloozen man op te heffen, dat de slui- ting van den vreemdsoortigen armband, die den dijk bij de eerste stuw in die rivier. Er werd met kracht aan versterking van den dijk gewerkt. Gister werd telefonisch van de bedreigde plaats vernomen, dat de toestand van den Zuider Vechtdijk, meer naar den mond, bij Vechterweerd, zeer kritiek is, en het hoogst waarschijnlijk niet zal houden. Alle boeren zijn opgeroepen en trekken met paarden, wa- gens en plank en naar de bedteigde plaats. Uit Venlo. Het is aan den directeur der electrische centrale mogen gelukken, de straatverlich- ting in gang te zetten, zoodat d'e stad niet een derden nacht in duistemis gehuld bleef. Aan fabrieken en particulieren werd nog geen stroom geleverd. Naar aanleiding van de woekerprijzen, die door sommige leveranciers van eetwaren aan de slachtoffers van de overstrooming ge- vraagd worden, heeft de burgemeester een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin verzocht wordt, alle voorkomende gevallen van overvraging te zijner kennis te brengen. De winkels van alien, die zich aan deze uit- buiting schuldig maken zullen worden geslo- ten, en op hun goederen beslag gelegd wor den. De Maas blijft langzaam, maar gestadig vallen, tal van winkels en woningen in de hoogst gelegen stadisgedeelten zijn reeds vrij van water; de lager gelegen gedeelten staan nog blank. Heden komer waarschijnlijk eni- ge kruispunten van straten vrij van water, zoodat dan de verkeersbelemmering voor een groot gedeelte opgeheven zal zijn. Reeds se dert gister gaan auto's en paarden met kar- ren met vrachtgoederen naar het spoor, wel is waar door het water, maar de goederen- loodsen zijn toch te bereiken. Ook brood-, melk- en slagerswagens wagen zich door het water, zoodat ernstig gevaar voor de voedsel- voorziening op het oogenblik uitgesloten is. Op dit gebied1 is veel ellende geleden; som mige families hebben gebrek aan het nood'ige voedsel gehad. Zieken waren er erg aan toe, hun vervoer naar het gasthiuis was niet mo gelijk. Voor zoover na te gaan is, zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De hier geleden schade is echter zeer aanzienlijk. Hulpverleening. Wat de hulpverleening betreft moet nog gemeld worden, dat gister de motorreddSng- boot Rutgers van Rozenburg van de N. en Z.-H. Reddingmaatschappij die in Alkmaar gemeerd lag, via Amsterdam naar Nijmegen vertrokken. Schipper de Jong zal de boot ter beschikking van den burgemeester te Nijme gen stellen. Val te Maastricht. Uit Maastricht wordt gemeld, dat de Maas langzaam blijft vallen. Zij had gistermorgen een hoogte van 4.38 M. Het spoorwegverkeer MaastrichtLuik is op enkele lijnen weer begonnen. Uit Tiel werd gister gemeld: De Waal is hier in het laatste etmaal 4 c.M. gevallen. Stand 10.10 M. plus N.A.P. Gisternacht is te Leeuwen bij Tiel de be volking wegens dreigend gevaar voor den Waaldijk gealaxmeerd. Het gevaar kon ge keerd worden. W atersnoodfold's. De voorzifter van den Bond van Ned. Amateurfotografenver. doet een beroep op a He fotografen om eventueele opname van den watersnood beschikbaai te stellen voor een album, dat uitgegeven zal worden ten bate van degenen die door den watersnood getroffen zijn. Alle foto's (zoo mogelijk negatieven) moe ten gezonden worden aan den secretaris van Jen Bond, den heer Inunig, Rozenburglaan, Rotterdam. Uit Utrecht en omgeving. De toestand van den dijk te Vreeswijk en in den orntrek daarvaa kan volgen^ verkla- ring van waterstaatsbeambten ter plaatse, naar menschelijke berekening veilig worden geacht. Wel heeft de Lek zich uitgebreid van dijk tot dijk en zijn de dijken, met het oog op den drassigen bodem, voor zwaar rijverkeer gesloten, doch in de omstandighedlen, zooals ie zich thans voordoen, wordt voor geen door braak gevreesd. De dijken worden voldoende sterk geoordeeld Voortdurend wordt vanwe- ge den waterstaat ook des nachts langs den geheelen dijk waeht gehouden om toe te zien of alles in orde blijft. Uit Deventer en omstreken. Gisternacht is de dam bij de Nieuwehaven, die de stadswijk het Knutteldorp moest be- schermen, doorgelTroken, een meer naar den kant van de gasfabriek opgeworpen reserve- dijk werd door de kracht van het aanstor- mende water eveneens overstroomd. De gas- Sheila al eens meer aan zijn pols had gezien, open sprong toen zijn mouw omhoog ge- stroopt werd en de arm bloot kwam. Hoofdstuk IX. Nog meer geheimen. Voor Franklin het merkte, was de armband van zijn arm op den grond gevallen met een fijn metaalachtig geluid, en rolde toen weg in de varens langs den weg. Sheila zag hem schrikken, maar zijn oogen volgden den arm band niet. Ze gingen naar de vrij gekomen pols, en wat zij daar zagen, zag zij tegelij- kertijd. Het stuk wit glaceleer, dat geleek op het boveneind van een lange handschoen waar de hand van was afgeknipt, bedekte nog glad en nauwsluitend den arm, maar de zware gouden band, die de overgang naar het pols- gewricht had bedekt had ook den ongelijken kant van een eigenaardig litteeken verborgen. Sheila zag nu, dat het vleesch ontstoken was en dat juist boven de pols een diep rood lit teeken was. Instinctmatig wendde ze haar oogen af, zoodat Franklin niet kon merken wat ze ont- dekt had. Ze voelde, dat hij snel haar kant uitkeek om te zien of zijn geheim wat het dan ook zijn mocht aan haar was overge- leverd, maar haar gezicht verraadde niets. Daar hij bezig was Carringtons schouders van den grond te tillen kon hij de manchet en de jasmouw, die omhoog waren gescho- ven, niet neertrekken, maar hij draaide zich zoo, dat als Sheila het litteeken nog niet ge zien had ze het zoo onmogelijk had kunnen EEN ENKEL WOORD! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT fabriek is intusschen door datnmen beveiligd en werkt nog. Het water vult met kracht de Nieuwehaven en zal daarna het Knutteldorp binnenstroomen. Dit stadsgedeelte wordt in al'lerijl door de bewoners ontruimd, die zich naar de binnenstad spoeden, waar verblijven in gereedheid zijn gebracht. Bij het stations- plein wordt in allerijl een dam van zand- met zandzakken er bovenop geworpen, teneinde het plein droog te houden en op die manier te beletten dat het station onfoereikbaar wordt. Uit Arnhem en omstreken. Men bericht uit Arnhem: Uit Driel is door den burgemeester drin- gend om hulp gevraag;d. Hoewel men fen uur geleden meende den dijk te kunnen behouden vreest men thans dat een doorbraak onver- mijdelijk is. Deskundigen meenen, dat de diijk het geen uur meer zal houden. Oogenblikke- lijk is uit Arnhem militaire hulp verleend ter wijl ook van gemeentewege zooveel mogelijk werkkrachten naar het bedreigde punt gezon den zijn. De bevolking heeft steeds ver trouwd, dat deze zware bandijk het wel hou den zou. Indien de dijk werkelijk d'oorbreekt is de ramp niet te overzien, daar dan de geheele Over Betuwe met zijn honderden warmoezier- derijen tusschen Arnhem en Nijmegen over stroomd wordt. In Arnhem neemt men alle maatregelen om zoowel menschen als dieren huis vesting te kunnen verleenen. Overstroomingen in het buitenland. In B e 1 gie. De „Peup!e" meldt, dat de treinverbindin- gen overal hersteld zijn, behalve tusschen Luik en Vise. Men zal spoedig een aanyang maken met het herstellen der aangerichte schade. Alle kerken in Luik, die in de benedenstad zijn gebouwd, zijn overstroomd. Op de Cita del, waar men anders het prachtig panorama van de stad in haar voile werkzaamhcid kan genieten, ziet men thans een blanke zee. Meer dan 100.000 inwoners zijn door het wa ter opgesloten en wachten op hulp. Duister types doorzwerven de stad om te plunderen. Er kruisen daarom patrouilles sol- daten met de bajonet op het geweer. Er rijden geen trams meer, geen autobus- sen, geen rijtuigen. In verschillende stadsge- deelten is ook geen telefoon, geen post en geen licht. F-fet hoofdpostkantoor is sedert Vrijdagnacht door het water ingesloten. In het gebouw zijn 22 brievenbestellers geblok- keerd. Door het ontbreken van verkeersmid- delen is men in de stad zelf zonder nieuws van verscheidene omliggende gemeentcn. Men vreest vooral dat de grond zal wegzakken, waardoor de huizen zullen instorten Zoo is het geval met Ougree, Flemalle, Bressoux, enz. Jemeppe is door een groot deel der be-. volking verlaten. De minister van arbeid schat dat tenge volge van de ramp en het stilliggen van tal rijke fabrieken en werkplaatsen nagenoeg 250.000 arbeiders in den loop dezer week werkloos zullen zijn. Bij het bezoek, dat koning Albert en ko ningin Elizabeth aan Namen hebben ge bracht, waren zij vergezeld door baron Ro- lin Jacquemyns, minister van binneniandsche zaken. Hoewel het stortregende, begaf het ontdekken. Zijn veranderde houding moest echter het litteeken onder de oogen brengen van gravin Karovski. Maar Franklin scheen daar niet om te geven, of hij achtte het min der gevaarlijk, dat zij zijn geheim kende. Half tillend, half sleepend bracht hij Car rington naar de electrische auto, die Lady Et- hington geleend had, en hij had h°m bijna be- reikt, toen de bewustelooze man teekenen gaf van bij te komen. Hij zuchtte, opende de oogen en keek in die van Sheila, die op was gestaan en hem be- zorgd gade sloeg. Onmiddellijk scheen hij zich alles wat er gebeurd was weer te herin- neren, want haar recht aanziende, zei hij: „Goddank, dat u niet gewond is. En Lady Viola?" „Ze schijnt niet erg bezeerd te zijn, hoewel ze flauw is gevallen", antwoordde Franklin, voor Sheila iets kon zeggen. „Maak u niet ongerust. We hopen, dat u gauw weer in orde zult zijn. Het is beter, dat u niet prob°ert u te bewegen, er kon wel eens iets gebroken of ontwricht zijn. Ik zal u in de auto dragen „Mij mankeert niets, geef me een hand en ik zal opstaan," zei Carrington. Hij stond, door Franklin ondersteund, op. „Neen, ik heb niets. Blijkbaar geen enkel botje 'gebroken." Hij streek met zijn hand over zijn voorhoofd, waar een paar bloeddruppels langs zijn oogen druppelden. „Alleen maar een snee in mijn hoofd. Dat beteekent niets. Weet u zeker, dat u zich ncrgens bezeerd heeft. juffrouw Douglas en Lady Viola ook niet?" „Ze was heel goed en knielde ever u heen, toen wij kwamen," zei de gravin tamelijk scherp. „Ze viel pas flauw, toen ze ons zag Kiik, ze komt alweer bij, je zou haast zeggen, dat ze ons over haar hoorde spreken." (Wordt vervoigd.) K iiiuiiiiiiitiiniiiniiiiuiiiiiiicniliiiitiiiiuiiiiiimiuiuiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiHiniiiinmniim 1 U BEHOORT TOCH ZEKER TOT ONZE REGELMAT1GE ADVER- TEERDERS? ZOO NIET, PROBEERT HET DAN EENS MET EEN PAAR PLAATSINGEN. U ZULT SUCCES HEBBEN. EN ONZE LEUS WORDT OOK I DE UWE: iiiiHimiitWHuatminm

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5