DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. rro. 6 Honcfrrd achf on fwinftesfe Jaarsran» 19:6. AHjonnomentsprys WJ vooruittoctaliTig per 3 in nan don 12.fir. per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct. Adverfcntfepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters nnar plaftfcrotmt*? YRIJIUG Brie veil franco K.V. Bock- en Handelsdr. v.h. Hcrrns. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. Ko. 3. Itedactio No. 33. Bui ten land CWT HSfiffitt Rs?a»V uit 2 bladen. Directeur: 0. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. JANUA Rl DE BANKBILJETTEN'ZWENDEL. Uit Boedapest wordt aan de ,Voss. Ztg.'' gemeid, dat er gisteren bij de politic en de justitie vrijwel volkomen rust heerschte, ter- wijl er in verschillende ministeries den heelen dag politieke besprekingen plaats hadden. Men had den indruk, dat van politieke zijde werd getracht het onderzoek te bemeoilijken. Dit zou ook de reden zijn, waarom de giste- ren aangekondigde maar tot dusver nog niet uitgevoerde arrestaties niet zijn verricht. Gistermiddag verluidde te Boedapest, dat van Fransehe zijde wegens den stilstand in het onderzoek een nieuwe demarche bij de Hongaarsche regeering was gedaan Naar de „Secolo" meldt, zijn een aantal Fransehe rechercheurs te Mitaan aangeko- men, ten einde er een onderzoek in te steilen Er hebben zich n.l. vier heeren uit de omge ving van prins Windisch-Gratz te Milaan opgehouden, die er ten minste voor 200.000 lire aan valsche francsbiljetten in omloop hebben gebracht. Onmiddellijk nadat de drie Hongaren in den Haag waren gearresteerd, werden de heeren te Milaan telefonisch ge- waarschuwd, waarop zij verdwenen. Te voren hadden zij ook te Turijn getracht va'.sche bankbiljetten uit te geven. Volgens de „Secolo" zouden twee dezer heeren Hongaarsche afgevaardigden van ui- terst rechts zijn, n.l. U.ain en Eckhard. Ulain, die middelerwijl te Boedapest is te- ruggekeerd, verklaarde echter, dat hij met de aangelegenheid niets had uit te staan. Was hij er bij betrokken geweest, dan zou hij dit geen oogenblik hebben betreurd, zeide hij tot de journalisten. Bij het onderzoek is gebleken, dat behalve twee valsche biljetten, die te Boedapest wer den gewisseld, alleen in den Haag is getracht valsche biljetten in cftiloop te brengen. De Parijsche „Matin" betoogt in ten com- mentaar, naar Havas ineldt. dat de Hongaar sche regeering niet verantwcorde.ijk is voor de vervalsching der bankbiljetten, maar dat zij tracht om politieke redencn de zaak te ver- doezelen en de onvermijdeiijke gevolgen te verzwakken van de onidekking van zulk een verontruster.den, avontuurlijken revanche- geest bij de Magyaarschc elite. Het Fransehe clad acht het bcgrijpelijk, dat de rechtstreeks bij een complot ten bate van aartshertog Al- brecht betrckken nr.burcn de zaak in handen van den Volkenbcnd willen geven. Honganje werd hersteld met internationale liulp. De Hongaarsche regeering zou niet de minste verontschu'.diging hebben ook maar in eenig opzicht samendweringen tegen den vrede te dulden. De „Matin" declt mode, dat, volgens inlich- tingen uit Berlijn, Weenen en Boedapest ont vangen over de affaire met de valsche bank biljetten, de regent Horthy gereed stond zijn plaats aan aartshertog Albrecht af te staan. Als de staatsgrecp, door de aanhangers van dezen laatsten vooibereid, was geslaagd, zou Windisch-Gratz premier geworaen zijn Naar gemeld wordt is Nagashasy, de adju- dant van Horthy, gearresteerd. Zatokovitsj. die de fabricatie van de bankbiljett:n -op zich had genomcn, is sedert vijf jaren een ver- trouwensman van Horthy Men verzekert, dat Bethlen van de gek- genheid zal profiteeren om zich van de ui- terst-rechtsche grccpen ,wier vcogdijschap hinderlijk wordt en zelfs van Horthy, die zich met hen gecornpromitteerd schijnt te hebben, te ontdcen. Samenzweerders zouden in de omgeving van Boedapest over een groot wa- pendepot beschikken opges'.agen op het iandgoed van een Beierschen prins. Naar wordt inedegedeeld, wordt door de- tectiven, die in opdracht van Frankrijk en Nederland werken, in Essen, Dusseldorf en Keulen een uitgebreid onderzoek ingesteld, in verband met de aangelegenheid der Hon gaarsche valsche francs-biljetten. Naar verluidt is een oud-Oostenrijks Hongaarsch staats-onderdaan, die in.oorlcgs- tijd naar Holland emigreerde en wegens zijn groote valuta-handelsaffaires aan de Amster- aamsche beurs, bekend is geworden, gecorn promitteerd. Flet schijnt, dat er ook in Aken valsche francs-biljettcn in omlcop zijn gebracht. De „Quotidien" zegt van bevoegde zijde te weten, dat de Hongaarsche gezant te Parijs naar Boedapest is vertrokken in verband met de kwestie der valsche bankbiljetten. Dinsdagnacht is de Hongaarsche regee- ringsraad Szorchey, plaatsvervanger van Ba ron Perenny, gearersteerd. Tevens zijn nog vijf werkiieden van het Kartografisch Insti- tuut gearresteerd. In verband met geruchten, dat de Hongaar sche zaakgelastigde ,de heer Paul Forster, zou zijn teruggeroepen, omdat hij de Hon gaarsche belangen niet voldoende zou heb ben voorgestaan, in verband met de kwestie der valsche Fransehe bankbiljetten. kunnen wij meld en, dat hiervan geen sprake is. De heer Forster is in de residence op zijn post. Het Hongaarsche schandaal begint steeds scooter afmetingen aan te nemen, vertelt het Hbl. Via Weenen werd gistermiddag te Ber lijn bekend, dat het justitie-onderzoek aan 't licht gebracht, dat ook de aartshertog Al brecht von Habsburg en de aartshertogin Isabella von Habsburg, zooal niet recht streeks bij het verhaal betrokken, dan toch in ieder geval van de zaak op de hoogte zijn ge weest. Steeds tneer krijgt men den indruk, dat de Hongaarsche landvoogd Horthy even- min vrijuit gaat. De minister-president graaf Bethlen staat in zijn strijd tdgen de invloedrijke kliek van hooggeplaatste en aristocratische zwende- laars vrijwel alleen en aan alle kanten wordt de door hem ingeleide actie gesaboteerd Men verwacht, dat deze dagen een strijd om de macht tusschen Bethlen en Horthy zal ont- branden en reeds loopen er geruchten, dat deze strijd met geweld van wapenen zal worden uitgestreden. Naar het heet, tracht op het oogenblik Bethlen den landvoogd te bewe- gen vrijwillig af te treden. Vast schijnt te staan, dat de positie van Horthy ernstig ge- schokt is. Feltelijke bijzenderheden vallen slechts wei- nig te vermelden. Er zijn weer een aantal per- sonen gearresteerd, waaronder de technische directeur van het Hongaarsche karthografi- sche instituut Gero- De politic, die reeds sedert eenige dagen aanwijzingen had, dat in dit instituut de cliches van dc valsche bankbiljetten waren vervaardigd, wilde er huiszceking houden. Men weigerde haar echter den toegang en eerst na interventie van den minister-presi dent werden de rechercheurs toegelaten Het daar in beslag genomen materiaal was- zoo bezwarend, dat de politie er gister toe overging, den techni- schen directeur van het instituut te arres- teeren. Gero legde een volledige bekentenis af. Hij verklaarde de teekeningen en cliche's van de valsche bankbiljetten te hebben ver vaardigd in de stellige verwachting, dat hij er onder zoo hooge protectie niet de minste cnaangename gevolgen van zou ondervinden Ook de meesterknecht van het instituut is in hechtenis genomen. Voorts heeft de politie nog eenige jongelui gearresteerd, die waar schijnlijk bevriend zijn met de in Nederland gearresleerde Hongaarsche offlcieren en waarschijnlijk eveneens bij het schandaal be trokken zijn. De een is een zoon van den oud- minister Polnay, de ander is een zoon van den staatssecretaris aan het departement van financien- Naar verluidt hebben prins Windisch-Gratz en Nadssy nog al uiteenloopende verklarin- gen afgelegd. Bij prins Windisch-Gratz vond men een passagebiljet eerste klasse naar B embay. De prins was voornemens reeds de zer dagen Europa te verlaten. In tegenstel- ling met zijn Verklaringen, dat hij uit zuiver patriottische overwegingen aan het in omloop brengen van de valsche Fransehe bankbiljet ten had meeo'eholpen, had hij bij verschillen de Iialiaansche banken valsche bankb'ljetten tot een totaalbedrae van 30 millioen francs in depot had gegeven. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Boedapest, dat de prins in het Huis van Be waring een zenuwerisis heeft gehad. De vroegere ministerTpresident Friedrich heeft aan den minister-president en den mi nister van binnenlandsche„zaken mededeel.n- gen gedaan, welker juistheid thans door de politie zal worden gecontroleerd. Zoowel prins Windisch-Gratz als de afge- vaardigde Ulain hebben zich beroepen op het voorbeeld van den Engelschen staatsman Pitt, die Indertijd ook Fransehe bankbiljetten heeft laten aanmaken en toch in de geschiede- nis niet als misdadiger staat gebrandmerkt. De „Voss. Ztg." 'publiceerde gister het sen- saticneele bericht van haar Weenschen cor respondent dat de Hongaarsche gezant te Berlijn, von Kanya, die onmiddellijk na de onthull'ng van het schandaal naar Hon- garije is vertrokken, daar probeert te interve- nieeren voor zijn vrienden. Von Kanya werd onder invloed van de rechtsradicalen tot ge zant te Berlijn benoemd en zou zijn positie vooral gebruikt hebben, om de betrekkingen tusschen de Hongaarsche en de Duitsche rechtsradicalen, diasinds dc putsch von Hit ler in 1923 bestonden, te onderhouden en uit te breiden. De rechtsraaicale afgevaardigde Ulain, die gisteren van Italie naar Boedapest is terug- gekeerd, verklaarde aan journalisten, dat het een schandaal was, dat er in Hongarije door interventie van buitenlandsche machten en zeer onder den druk van het buitenland arres taties plaats hebben. Hij verklaarde, dat Na- dassy een van de eerlijkste mannen is, die hij went; maar al was hij het niet, dan nog zou deze inlerventie een schandaal zijn De minis ter-president had tegen deze inmeng.ng moe- ten protesteeren. Nergens ter werefd zou het mogelijk zijn, dat buitenlandsche politie-be- ambten aan de eigen politie voorschreven, wie er gearresteerd moeslen werden. Volgens een Wolffbericht uit Boedapest heeft Ulain voorts verklaard, dat hij tien da gen met vacantie te Abazzla geweest is. Hij zal een vervolging laten instellen tegen de bladen, die zijn persoon net het munters- schandaal in verband brachten. In een nieuwe bekentenis heeft prins Win- disch Gratz medegedeeld, dat het voor de ver vaardiging der valsche francs-biljetten gebe- zigde papier door een Duitsche fabriek is ge- leverd, waar het speciaal "oor dit doel is ver vaardigd. Welke fabriek het hier betreft, is nog niet bekend. In de late middaguren werd gister te Boe dapest een jonge man gearresteerd, Andrea Ander geheeten, die de eerste proefzendfng valsche biljetten naar het buitenland. met na me naar Belgie, heeft overgebracht. Eerst na dat men er in was geslaagd, deze eerste'zen- ding in cmloop*te brengen, werd besloten, de zaak voort te zetten. Uit Uzhorod wordt gemeld dat vertakkin- gen van het valsche bankbiljetten-complot, naar men vermoedt, ook in Tsjecho-Slowakije zullen worden aangetroffen. De politie te Uzhorod heeft huiszoekingen gedaan in de kantoren en huizen der leiders van de Hon gaarsche Chrislelijk-sociale partij on zou het noodige comprcmiUeerende materiaal ontdekt hebben. De arrestatie van den leider van de partij, Arky, wordt verwacht; het onderzoek wordt voortgezet. De „Prager Presse" wijsf er op, dat kolonel Jankovicz, prins Wind schgratz en graaf Czaky, die alien bij het complot zijn betrok ken, groote bezittingen in Cechoslovakije hebben. Daar deze eigendommen, ingevolge de landhervormingswetten, verdeeld zijn, ho- pen de eigenaren weder het bezit dezer goede- ren te verkrijgen, ingeval van een succesvolie politieke omwenteling. DE MINISTER-CRISIS IN DUITSCHLAND. Riikskanselier dr. Luther is gisteravond te Berlijn teruggekeerd. Hij zal vandaag met dr. Stresemann de poltieke situatie bespreken Men acht het niet waarschijnlijk dat von Hin denburg onmiddellijk na dit onderhoud iemand opdracht zal geven een nieuw kabinet te vormen. Vermoedelijk zal de beslissing eerst Maandag of Dinsdag vallen. In parle- mentaire kringen wordt veelal aangenomen, dat de rijkspresidcnt het nog wel eens met dr. Luther zal probeeren. Volgens een bericht in de „Vorwarts" uit Karlsruhe heeft een drukbezochte vergade- ring van sociaal-democraten zich voor deel- neming der sociaal-democraten in een rijksre- geering der groote coalitie uitgesproken. DE DICTATUR IN GRIEKENLAND Pangalos heeft naar uit Athene gemeld wordt, een uit bijzondere juridische en finan- cieele experts samengestelden Staatsraad in gesteld, welke tot taak zal hebben het bijleg- gen van conflicten tusschen burgers en staat, voorzoover zij niet onder de gewone rechtple- ging ressorteeren. De Staatsraad heeft voorts diciplinaire bevoegdheden ontvangen ten aan zien van het ambtenarencorps en zal ook een geheel nieuw wetboek van strafrecht ontwer- pen Pangalos hecT de Departementen van Vo'kswelvaart en Economische Aangelegen- heden afgeschaft en talrijke overtollige staafsdienaren ontslagen. Van buitenlandscfie handelsreiz:gers zal een speciale belasting worden geheven. Ten- slotte zou ook nog de opheffing van monni- kenorden warden overwogen. Uit nadere berichten, welke te Londen zijn ontvangen. blijkt dat de zaken in Griekenland ietwat anders staan dan uit het telegram van Pangalos aan de Daily Mail" zou kunnen blijken. (Daarin werd gezegd, dat het ging om de communistische actie te bestrijden). Naar verluidt heeft Pangalos de militaire die- tatuur geproclameerd om een Venizelistischen staatsgreep voor te bereiden. Dit zou ook zijn wensch verklaren om generaal Plastiras voor den kriigsraad te brengen, want Plasti ras is een dergenen. die het krachtigst tegen Pangalos hebben geijverd. Hij is zeer popu- lair bij het leger en wilde onder de officieren en de mrnschappen een revolutie verwekken. met het doel een gemengd militair en civiel kabinet tot stand te brengen, waarin vroe gere Venizelisti«che politici zitting zouden hebben, zooals Kafandaris, terwijl Vrnizelos president van de republiek zou worden. DE HERINNERINGEN VAN PRINS WINDISCH-G'RaTZ. De in verband met de Fransehe bankbiljet- ten-affaire gearresteerde prins Windisch- Gratz heeft, naar men zich wel herinnert, bij een uitgever te Berliin zijn herinneringen uit- gegeve noder den titel ,,Vom roten zum schwarzen Prinzen". In dit bock beweer' orins Windisch-Gratz o. mdat zich in het archief van de Fransehe regeering een kwi- tantie van den vroenreren Hongaarschen mi nister-president graaf Michael Karolyi van over viif mililoen francs bevindt. Dit bedrag zou Karoly gedurende den oorlng van de Entente hebben gekregen als belconing voor zijn soionnage ten gunste van de gealliecr- den. Onmiddelli'k na het verschimen van dit boek hreft Karo'vi getracht. in Berliin een rechferlijke' beslissing te kriigen, volgens welke de verspreiding van dit bcek verboden werd. hetgeen niet gelukte Tevens diende hij bij de rechtbank te Ber'rn rr-n aanklanht we n-ens belendiging in. Prins Wind'sch-Gratz is T echter in geslaagd. iarenlang deze zaak op de lange baan te schuiven. Naar wii verne- men zal deze procedure thans op 20 Ja- nuari be?innen. De b-'ide hoofdoer^on-n zul- 'nn echter niet aanwezio- zh'n. Prins Windisch- Gratz bevindt zich in 't H"is van Bewarin° le Boedapest en graaf Karolyi is in Amerika 7i;n advocaten hebben verzocht. als grtu-'gea dechnrge c!pn vrceneren Franschen ministcr- nresirUnf CUr"',nrp.e.u t-1 c'anwaarden. DE ARRESTATIE TE AUSSE'E. Een dezer dagen werd in Bad Aussee iemand gearresteerd, in w:en men meende een der moorde"aars van Erzberger te zien, n 1. Heinrich Schu'z Nu blijkt, meldt een Wolfftericht uit Graz, d-eze gearresteerde Heinrich Vogt te heeten. Hij is lid van een geheime vereen'ging in Duitschland, maar heeft niets met den moord op Erzberger te maken. EEN WANHOOPSDAAD? Te Avesta in Zweden heeft een arbeider zich en zijn gezin. bestaarde uit vrouw en vier kinderen, in de lucht doen vliegen door middel van dynamiet, dat hij in de bedden ge- legd had. De vrouw en een kind werden ge- dood. De man zelf werd het minst gekwetst; hij poogde zich ca de daad op te hangen, hetgeen belet werd. GEEN GRIEPFPIDEMIE. Het gemeentebestuur van Waldbrunn deelt volgens een Wolffbericht uit Frankfurt mee, dat de berichten in de bladen, aangaande een griepepidemie op een vergissing berusten. De gezondheidstoestand in de gemeeritc is heel goed. Ook de burgemeester is gezond. In September van het vorige jaar heersch te er een griepepidemie in Waldbrunn, waar- door 1517 kinderen stierven. HET DRAMA VAN GODSDIENST- WAANZIN. De aan de praktijken der middeneeuwen herinnerende geeseling van Abbe Desnoyers. den pastoor van het dorpje Bombon bij Me- lun, door tien vrouwen en twee mannen, die meenden, dat in hem de Duivel was gevaren en dezen Duivel willen bannen, heeft het be- staan aan het licht gebracht van een kleine secte geloovigen (of fanatici) der Notre-Da- mes-des-Pleurs. Wij lezen daarover in het Hbl. het volgenoe. De secte, die haar zetel te Bordeaux heeft en daar tachtig leden telt, heeft over het ge- heele land en zelfs in het buitenland haar afdeelingen, en het aantal aanhangers wordt op 2000 geschat. In 1906 ondernam een zekere Mme Marie Mesmin, een concierge te Bordeaux, een be- devaart naar Lourdes. Zij keerde terug met een Maria-beeld, dat zij op haar schoorsteen plaatste. Op een avond ontwaarde zij, dat er tranen vloeiden uit de oogen der Heilige en zij knielde in aanbidding neder. Spoedig deed't wonder de ronde en de y.oning van Mme Mes min werd allengs het oord van samenkomst van een aantal geloovigen, die voor het door Marie Mesmin tot O. L. Vrouwe der-Tranen gedoopte beeld kwamen bidden. Kort daarop evenwel hield het beeld op met weenen en men geloofde algemeen, dat het geval op een mystificatie berustte. Geruimen tijd later welden opn'euw tranen uit de oogen der Heilige, hetgeen in tegen- woordigheid van acht personen werd gecon- stateerd. Van dat oogenblik was de sectie ge- vestigd. In minder dan drie jaren steeg het aantal aanhangers tot driehonderd. Er werd met de bi'eengebrachte gelden op den boule vard du Bouscat een kapel gebouwd, waar- heen het Maria-beeld plechtig werd overge bracht. In 1913 echter kwam de aartsbisschop van Bordeaux tusschenbeide; hij droeg een geestelijke op een onderzoek in te steilen, waartoe hij het beeld in een Franciscaner nonnenklooster deed plaatsen. Het beeld weende eensklaps niet meer en de aartsbis schop verbood de verdere culte. Verschillende leden der secte namen hun ontslag, doch Ma rie Mesmin wist een klein greepje aanhan gers te behouden, die voortaan in hun kapel een ander beeld eingen aanbidden, dat in de plaats van het Mariabeeld was gekomen en waaruit bedwelmende geuren opstegen. Intusschen bleek de zaak niet zoo onschul- dig te zijn. Een geestelijke mgr. Saponghi, trad in verbinding met Marie Mesmin," de secte breidde zich uit, totdat de ijveraars onderling oneenigheid kregen en mgr Sapon ghi uit de vereenieing trad om als leeraar in de wiskunde tot het Colege Saint-Donatien toe te treden. Verscheidene leden waren echter door geheim7innige kwalen aangetast, welke, naar Marie Mesmin beweerde, aan de duivel- sche praktijken van mgr. Saponghi war en toe te schrijven. De geestelijke moest er dan ook aan gelooven en werd in Februari 1919 door Marie Mesmin en vier hater aanhangers, die per auto uit Bordeaux naar Nantes waren gekomen, in zijn kamer half doojl geranseld. De aanranders werden tot drie maanden ge- vangenisstraf veroordeeld; zij bleken alien gevaarlijke fanatic te zijn, die voor den rech- ter gruwelijke verhal/n deden van de „zwar- te missen" van mgr. Saponghi, en zijn „Sa- tanskus" op de wangen van een hunner, die altoos een schrijnende pijn op deze plek be houden heeft. De veroordeeling schijnt echter niet te heb ben geholpen, gezien het feit, dat Marie Mes min en de haren niet hebben geaarzeld om zich van Bordeaux naar Bombon te begeven tent'inde den „door den Duivel bezeten" Ab be Desnoyers aan den lijve te straffen. Het schijnt echter, dat ook de gegeeselde Abbe niet geheel vrij uit oaat. Hij was tijdens zijn herhaalde bedevaarten naar Notre-Da- me-de-la-Salette met de leden der secte in aanraking gekomen en had zich herhaaldeijk met de verpleging van zieke vrouwen en meis- ies belast. Zijn gevaarli:ke mystieke aard had op velen een noodlottigen invloed, en het heet- te o.a. dat een meisie uit Bordeaux van haar zinnen werd beroofd. DF. NIEUWE PENSIOENWETTEN VOOR ENGELSCHE WEDUWEN EN WEEZEN. Officieel wordt bekend gemaakt,, dat 103 000 pensioenen zijn toegekend op grond van de pas in werking getreden wet op de pensioenen voor weduwen en weezen. Vier- en-dertig-duizend vijfhonderd aanvragen zijn nog in onderzoek. Volgens sehatting omvat- ten de tot nog toe toegekende pensioenen 305.000 weduwen en weezen. EEN GEDENKTEEKEN VOOR KONINGIN ALEXANDRA. De koning en koningin hebben hun gocd keuring gehecht aan een voorstel tot het stichten van een nationaal gedenkteeken voor koningin Alexandra in den vorm van een fonds ter ondersteuning van het „Queen Vic toria Jubilee Institute for Nurses", ter voor- ziening van zieke armen van verpleegsters in hun eigen huis en tot het verschaffen van ouderdomspensioen aan verpleegsters. Een betrekkelijk klein deel van het geld wordt ge- reserveerd voor de oprichting van een <*e- schikt zichtbaar gedenkteeken. WEER EEN TRUSTSCHANDAAL IN AMERIKA? In den Senaat is dezer dagen door senator Walsh van Montana een onderzoek gevraagd inzake de aluminium-ind'ustrie en het optre- den der regeering tegen de Aluminium Com pany of America, waarvan de minister van fi nancien Mellon voor de helft eigenaar is. Se nator Walsh vroeg wat de regeering gedaan heeft om de aluminium-maatschappij te ver- volgen, die door de Federal Trade Commis sion er van wordt beschuldigd een onwettig monopolie uit te oefenen. DE WRIJVING TUSSCHEN CHILI EN PERU Gemeld wordt, dat in Tacna, in Chili, on- 1 usten hebben plaats gehad tusschen de Chi- leensche bevolking en verkiezingsambtenaren uit Peru. De ambtenaren vluchtten in het huis van generaal Pazarro, die de verkie- zingscampagne voor Peru leidt. De bevolking verklaart, dat de generaal van 't balcon van zijn huis op de menigte heeft geschoten. Bij het gevecht werden vijf personen gewond. o .w. de Chileensche poliHe-prefect. Een auto werd door de menigte aangevallen en omver geworpen, waarbij verscheidene Peruanen gewond werden. Overstpoomingen in het buitenland. In Engeland. De Theenis is opnieuw gestegen. Men vreest dat het water dezelfde hoogte zal be- reikea als in 1894. Sedert 19 Decembe? heeft het slechts een dag niet geregend en op 6 Januari was de gemiddelde regenval van de maand reeds overschreden. Vooral gister is er buitengc- wjjjjii veel regen gevallen. In Frankrijk. De was der Seine is gisterochtend in een scherpe fase getreden, welke eenigermate ver- ontrustend is. Alle diensten in de Gare des Invalides te Parijs en de Pont Mirabeau zijn stopgezet Men voorziet een spoedige onder- breking van den tramdienst op Suresnes en Saint-Cloud. In Boulogne-sur-Seine zijn verschillende straten overstroomd. In Parijs zijn drie ka- den ondergeloopen. In de banlieue, in Bry- sur-Seine, moesten nieuwe woningen worden ontruimd; de slachtoffers zijn in het fort van Vincennes ondergebracht. Sedert gisteravond vallen de regens in liet heelc gebied van Reims met verdubbelde kracht, waardoor ontsteltenis is gewekt on der de oeverbewoners van Marne, Aisne, Oise en Maas. Te Vireux-Molhain en Vi- reux-Walleraud moesten de bewoners, die zich weer in hun huizen hadden gelnstaleerd, deze opnieuw verlaten wegens het wassen van het water. Men vreest voor een nieuwe stopzetting van de fabrieken, die gisteroch tend het vverk hadden hervat. In den na- r.iiddag woedden rukwinden, vergezeld van regenbuien en hagelslag, in de departementen van de Marne ai de Ardennen. In Belgie. Te Luik, Namen en Dinant is de toestand in zooverre verbeterd, dat nog slechts een aantal kelders onder water staan, al is het niveau van de Maas en haar zijrivieren nog 2 tot 3 meter boven het normale peil en zijn de weiden en landen langs de oevers nog op heel vele plaatsen overstroomd. Te Charleroi is de Sambre nog slechts anderhalve meter boven het gewone peil en is de toestand weer goed, doch nergens is het werk hervat. Te Daomik en omgeving is de toestand integendeel ver- ergord. Op haar beurt is de Schelde buiten haar oevers getreden en heeft zij vele dorpen onder water gezet. In de buurt van Antoing is de Schelde eveneens overstroomd. In het Vlaamsche land is de toestand onveranderd en staan nog groote gebieden onder water. Ook te Lier, dat haast een eiland te midden van al het water vormt, is de toestand onge- wijzigd. Als gevolg van de gister gevallen stortre- gens wordt een nieuwe sterke rijzing van het waterpeil in de omstreken van Gent ver wacht De koning heeft met koningin Elisabeth zijn bezoek aan de geteisterde steden gister voortgezet en het Vlaamsche land bezocht. Overal wordt steun aan de hulpbehoevende bevolking verleend door middel van autowa- gens, die levensmiddelen, kleedingstukken en brandstoffen vervoeren. De geopende inschrij- ving heeft reeds over de vier millioen francs opgebracht. In Duitschland. De stedelijke havendienst te Keulen heeft den in verband met den lioogen waterstand ingestelden nachtdienst opgeheven. Ook te Koblenz is het gevaar geweken; daar worden geen officieele berichten meer aangcplakt betreffende den waterstand. KORTE BERICHTEN. Dit jaar zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de leernlicht in Engeland werd in gevoerd. ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1