AiKmaarsche Gourant Het ondergiondsche syndicaat. De papiermand KElll.mON. a Maandas: 11 Januari. L.FRANKENBERG, Alfemaar, No. 8 1926 Konuerd Acht en Twintigsfe Jaargang, 0 em en 2(1 Kieuws DE PROVINCIALE STAT EN VAN NOORD-HOLLAND. DE KANAALPLANNEN. Verschenen is het algemeen verslag der af- deelingen over het voorstel van Gedeputeerde Staten5tot uitvoering van de kanaal plannen voor het Noordelijk deel van het vaste land van Noord-Holland. Daaraan is het volgen- de ontleendi: Algemeen werd hulde gebracht aan het college van Gedeputeerde Staten, dat het reeds zoo spoedig na het inkomen van het verslag der Kanalen-commissie bij de Staten kwam om den eersten stap te zetten tot het ter hand nemen van de uitvoerig van het ka- naalplan. Ook wenschte men waardeering uit te spreken voor het werk van voorbereiding door de commissies. In het biizorder gold de- ze hulde den van zooveel studie en inzicht ge- tuigenden economischen en tedhnischen ar- beid van ir. J. A. Ringers, hoofdingemeur van den rijkswaterstaatalsmede de op'.os- sing van de moeilijke administratieve proble- men van Schermerboezem en Raaksmaats- en Niedorperkoggeboezem. Ook waardeerde men het werk van den secretaris der commis- sie, ir. C. Thomese, die het rapport opstelde. Doordat Gedeputeerde Staten zoo voortva- rend begoimen zijn, zal het mogelijk zijn, dat het gevenschte verband gelegd wordt tus- schen de uitvoering van het kanalenplan en dat der wegen, waartoe in verschillende ge- deelten van het gewest behoefte en aanlejf ding is. Evenals Gedeputeerde Staten warer de af- deelingen van oordeel, dat de groote offers, die voor het kanalennet zullen moeten worden gebracht, verantwoord zijn door de economi- sche beteekenis der geprojecteerde waterwe- gen. Zij achten de beschouwingen' hierover, in de rapportentder beide commissies, over- tuigend. Tegenover enkele leden, die wezen op een schaduwzijde van het plan, dat vaak vruchtbare grond voor de kultuur verloren zal gaan, lieten vele ardere het licht vallen op de l uns inziens veel grootere voordeelen, die van een goedkoop transport te water, dat het vervoer met trein of vrachtauto's in ca- paciteit verre overtrof en strektn voor het eerst bij het verkeer zou gaan betrekken. Verschillende leden verkeerden in het on- zekere omtrent de d aagwijdte van het Sta- tenvotum, dat door Gedeputeerde Staten bij dit voorstel wordt gevraagd. Zij zouden daarcrm gaarne worden ingelicht omtrent de beteekenis, die Gedeputeerde Staten hechten aan hun voorstel, waaromtrent tweeerlei op- vattirg mogelijk is. Irrmers eenerzijds zou men kunnen meenen, dat hier niet meer ge vraagd werd dan een beginselverklaring, noodig om met het Pi'k en de over:ge te'ang- hebbenden in onderh^ Hrg te kunnen tre- den op de voorgesteV - -sis, terwijl de Sta ten nog vrij zouden t'i' en hun oordeel over het kanalenplan en zijn orderdeelen zich voor te behouden. And/ rzijds was plaats voor de oovatting. dat de Sta+en. na aanneming van het voorstel. het plan reeds vol'edig had- den geaccepteerd, en een raderhand terugko- men met voorstellen tct wijzigirg op een of meer onderdeelen, wijziging in de kanaalvak- ken, uitbreiding of tenerking, enz., niet meer toelaatbaar zou. zijn. In het laatste geval was een volledme discussie over het plan mede aar de orde. Algemeen stelde men het on rrijs, dat hier, in afwijk'ng van het voorstel der commissie, reeds dadeiijk door Gedeputeerde Staten het initiatief wordt genomen om een basis voor de financiering van het kanalenplan te schep- pen. In het algemeen kon men in~temrren met den financiee1en opzet voor het kana'^net s'echts een en' e' lid achtte de lasten. die de provineie op z;ch boat nemen, te hoog en wilde weten, hoe Gedeputeerde Staten den- ken, dat deze zullen moelen worden opge- bracht. Irtusschen zou men gaarne verneiren' ten eerste welk bedrag m n z:rh voo*"stelt jaarlijks te verwerk-n, ten twecde, hce hoog de kosten van onderho'd door het college worden geraamd en of de bedoeling is, deze te bestriiden uit de gewce middelen dan wel door heffing van kanaal-, brug- of sluis- gelden. In het aanhangige voorstel wordt gerekend op den financieelen steun van het Rijk en van de streekhelanghebVerden; gezwegen wordt echter oven, de wijze, waarop Gedenu- teerde Staten zich van laatstgenoemde bijdra- gen zullen verzekeren en hoe zij zich voorstel len deze te innen Hoe denken Gedeputeerde Staten, zoo werd gevraagd, te handelen, wanneer belanghebbenden niet of niet vol- doende bijdragen? Zul'en zij dan dwingerd brengt gedurende het geheele jaar de fijnste nouveaute's in doozen luxe post en carts de correspondence. Door Mrs. C. N. Williamson. Nederlandsche vertaling van Ada van Arkel JO) „Ik moet nu gaan," zei het meisje, die niet durfde zeggen, dat de chauffeur misschien wel ziekte had voorgewend als een voorwend- sel om niet mee te gaan, nu hij wist dat er een ongeluk zou gebeuren. Als de man onschul- dig was zou het wreed zijn om een onjuiste achterdocht teg en hem bij zijn meester op te wekken. Als hij schuldig was en deel had aan een of ander ontzettend complot, dan moest de detective, die mr. Carrington zou laten ko men, dat maar uitvinden, want intusschen was er geen gevaar, dat hij meer kwaad kon stichten, daar de wagen leelijk beschadigd was en het verscheidene dagen zou duren voor hij weer gebruikt zou kunnen worden. Het meisje veronderstelde, dat Lady Et- hington haar wilde spreken over het beginnen van het een of ander nieuw dichtstuk en was dus zeer verbaasd een groot aantal men- kunnen optreden of met voorstellen hierom- trent bij de Staten komen? De beschouwingen aangaande de voorge- stelde kanalen kunnen in hetgeen thans volgt worden samengevat: Kanaal No. 1 (en No. 12 en 14). Of- sclioon het voorstel van Gedeputeerde Staten voor de verbinding AlkmaarHoorn slechts noemt het eerste stuk (AlkmaarHuigendijk, No. 4) en het tweede (OmvalHuigendijk Avenhorn, No. 1) en het sluitstuk Avenhorn Hoorn, en in het algemeen het juiste trace der kanalen in de omgeving van Hoorn tot e ennadere beslissing uitstelt, werd door ver schillende leden de verbinding Avenhorn Hoorn ter sprake gebracht: niet alleen de trace's I en II in het Rapport der Commissie, maar ook de weg over Lutjeschardam en de Zuiderzee (Commissie-Nobel). Eenige leden hadden groot bezwaar tegen een trace door de Wester-Koge, omdat het peil van de Wester-Kogge is 3,6 A.P., waardoor de scheepvaart een tweetal sluizen op haar weg zou vinden die konden vermeden worden door als trace te kiezen Avenhorn OudendijkLutjeschardam met als kanaal- peil het peil van Schermerboezem, het peil dus van het aansluitend trajekt Alkmaar Avenhorn. Daardoor werd het passeeren der sluizen te Avenhorn en in de Ga'gebocht of ten Noorden van Hoor vermeden, en daar- mee het oponthoud, dat voor de groeteboeren, die tijdig aan de veiling moeten zijn, veel schade kon veroorzaken. Ook werd het voor- gesteld trace door de Westerkogge, dat op een trajcct van 7 K.M. drie sluizen noodig naakte, te kostbaar genoemd; beter achtten deze leden cen kanaal langs den zeekant. In aansluiting met dit gewijzigd trace zou dan ook het traject Lutjeschardamden Hulk van het voorgestelde kanaal Purmerendden Hulk (No. 12) komen te vervallen. Een ander lid vergeleek de beide trace's van Avenhorn naar Hoorn: beide gaan om Hoorn heen om aan te sluiten op het geprojecteerde streekkanaal. Hij ontwikkelde uitvoerig zijn bezwaren tegen trace I, dat door de Wester kogge noordwaarts om Hoorn zou worden geleid en aan Hoorn de gelegenheid zou be- nemen in het Noorden zijre terreinen te ex- p'.oiteeren. Beter was z. i. trace II, dat ten Zuiden en daarna ten Oosen om Hoorn heen ging. Andere leden waren intusschen «van ooraeel, dat de eventueele keuze tusschen de trace's blijkens de voordracht, eerst later aan de orde komt. Kanaal No. 2. Gewezen werd op't verzet tegen het kanaal HoornsluisZwaagdijk Medemblik. Ofschoom de leden, hier aan het woord, erkenden, dat er bezwaren bestonden tegen een kanaal-trace door de Streek, waren de voordeelen huns inziens toch zoo belang- rijk. dat zij dit kanaal zeer gewenscht aehten. Kanaal No. 3. Enkele leden drongen aan op het uit het plan verwijderen van het ka naal ZwaagdijkEnkhuizen. Ook hier werd opgemerkt, dat de Streek geen behoefte ge- voelt aan dit kanaal, zij heeft behoefte aan snelverkeer, dus aan den spoorwegeen ka naal zou slechts een gering vervoer van groenten naar het binnen'.and opnemen en van eenige betekenis zijn voor den aanvoer van materialen. Terwijl tegenoevr deze be- schouwig werd aangevoerd. dat van het be- doelde karaal een druk gebruik zou worden gemaakt voor het vervoer van aardappelen, voerden de leden, het eerst aan het woord, aan, dat in de Streek slechts vroege aardap pelen getseld worden. Zij lieten zich evenmin overtuigen door de uitgesproken verwach- tirg, dat, eenmaal het kanaal gegraven, de spoorvrachtcn, zooals steeds, zouden dalen, hetgeen de Streek ten goede zou komen. Sommige leden drongen sterk aan op be- houd van dit kanaalvak in het plan, en acht ten het in hooge mate gewenscht, dat er eene korte en goedkoope verbinding kwam tus schen de Streek en de grootere centra: eerst warneer die verbinding is tot stand gekomen, opent zich de mogelijkheid, dat de binnen- landsche bevolkingscentra het genot van ver- sche, goedkoopere groenten zullen erlangen; vanzelf zal zich dan ook eene intensieve, uit- gebreide kultuur meer op die voorziening kunnen richten en naarmate deze toeneemt, stijgt wederom de beteekenis van de kanalisa- tie der streek. De tegenstarders van dit Streekkanaal handhaafden echter hun bezwaren onver- zwakt en wezen er nog op, dat dit kanaal, indien al van eenig nut, zijne beteekenis zou verliezen, zoodra na de Zuiderzee-inpolderin- gen het kanaal van Hoorn naar Enkhuizen langs de huidige kust van Westfriesland zou zijn tot stand gekomen. Kanaal No. 9. In verschillende afdeelirgen werd erastig betreurd, dat het kanaal Rus- tenburgOk dam niet zou worden doorge- trokken tot Opmeer en liefst tot Oostwoud, in aansluiting aan het kanaal HoornMedem blik. Irn de stukken wordt het niet- doortrek- ken van dit kanaal onvoldoende gemotiveerd, terwijl deze vaarweg, naar het'plan der com missie, te Otdam doodloopt. en dan volgens deze leden weinig zin heeft. Zij erkenden, dat de hoogere kosten, aan de doortrekkirg verbonden, een bezwaar vormden; maar meenden niettemin, dat dooi'trekking in't be- lang dezer streek, die groote behoefte aan goede waterwegen heeft, dit grootere finan- cieele offer volkomen wettigde. schen in de zitkamer aan te treffen. „Wij willen, dat u ons alles van het onge luk vertelt," zei Ladv Ethington. „Begin bij het begin, van het oogenblik, dat u uit is ge- gaan af." Er was geen enkele reden waarom. Scheila niet zou gehoorzamen, maar toch had ze weinig lust om te spreken en als ze zoo gauw een uitvlucht had kunnen verzinnen zou ze geweigerd hebben; maar ze was heel moe en niet zoo vlug met haar voorwendsel als ze geweest zou zijn, wanneer haar vitaliteit niet zoo onderdrukt was geweest. Op een verve- lende, saaie manier vertelde ze lioe de auto- mobiel vertrokken was, hoe mr. Franklin ge- tracht had hen tegen te houden en al wat daarna gebeurd was. Lady Ethington begon met opgewonden vragen te doen, maar einde- lijk werd ze stil, en zag er zoo bleek en boos uit, dat Sheila zich verwonderd afvroeg of ze soms per ongeluk iets gezegd had, dat haar gehinderd had. De verandering in de manieren van Lady Ethington was door iedereen in het vertrek opgemerkt en toen Sheila haar verhaal ge- daan had stonden zij op en gingen een voor een weg. Sheila zou graag ook zijn heenge- gaan, maar Lady Ethington legde de Kanaal No. 11. Aangezien de groote sche- pen te Broekerhaven binr.envaren en daar een goede outillage voor het overgaan van de bintnen- naar de buitenvaart reeds aanwezig is, word dcor sommige leden er op aange- drongen, Broekerhaven door een behoorlijk kanaal aan het kanaalnet te verbinden. Dit zou door de verbinding GrootebroekBroe kerhaven, dus het doortrekken van het ka naal AndijkGrootebroek, kunnen geschie- den. Verschillende leden wezen er echter op, dat de verbinding van Broekerhaven aan het kanalennet ook doeltreffend zou zijn verkre- gen, zoodra na de droogmaking van de Zuiderzee, het kanaal langs de Oostkust van Westfriesland zou zijn tot stand gekomen Een ander lid had met verwondering aan het slot van het rapport gelezen, dat de com missie adviseert, na aanneming van haar voorstellen in onderhandeling te treden met de directie der Ned. Spoorwegen. Hij vroeg, of niet het gevaar bestond, dat daardoor groote wijzigingen moeten worden aange- bracht en of het niet veiliger geweest ware, indien dit overleg aanvankelijk door de com missie reedis was gevoerd. DE HOLLANDSCHE MOLEN. De corerspondent te Amsterdam van de N. R. Ct. schrijft: Er zijn den laatsten tijd een paar beslissin- gen gevallen, beslissingen van openbare lichamen, welke nu niet bepaa''1 opwekkend zijn voor de vrienden van de Hollandsche windmolens. Ik bedoel die van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ten aanzien van den Schermerpolder en die van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland betreffende den Eendrachtspolder. In beide gevallen is het be- sluit van het polderbestuur tot vervanging van de windbemaling door eene mechanische bemaling goedgekeurd. Wat betreft den Schermerpolder moet in tusschen wel begrepen worden, dat niet alle 50 windmolens op eens zullen worden afge- broken, maar voorloopig alleen de 12 die den (laagst-gelegen) middenpolder bemalen. De wensch van het bestuur van den Schenner om electrische bemaling te mogen invoeren voor den geheelen polder (dus voor de drie onderdeelen tegelijk) is door Gedeputeerde Staten van de hand gewezen. Blijkbaar wil het dagelijksch bestuur van de provineie Noord-Holland, overeenkomstig het advies van den hoofdingenieur van den Provincia- ien Waterstaat, jhr. C. J. A. Reigersman, eerst nog eens de kat uit den boom kijken, voor het de voile verantwoording voor den afbraak van dit eenige waterbouwkundige monument, van zoo groote historische waar- de aandurft. Jhr. Reigersman wees er in zijn advies op, dat het polderbelang niet belang- rijk zou worden geschaad, indien de electrifi- catie van de polders I en III nog eenig en tijd werd uitgesteld. Gedurende dien tijd, zoo oor- deelcie hij, kan het bestuur zich dan reken- schap geven van de resultaten, welke met de hema'ing van polder II worden bereikt, en kan tevens nagegaan worden, in hoeverre de inkomsten der prijsvragen het mogelijk zullen maken, de molens verder te behouden. In dat geval zou, indien het daarbij alleen om een eventueel nadeelig verschil in exploitatiekos- ten mocht gaan, z. i. ernstig overwogen moe ten worden, of dit verschil ter wille van de groote aesthetische beteekenis van den molen, niet door het rijk en de provineie zou kunnen worden bijgepast. 't Is te hopen dat te zijrier tijd Gedeputeerde Staten van Noord-Holland dit deel van het advies van hun technischen raadsman ter harte zullen nemen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bezagen, naar uit den tekst van hun beslis sing bleek, de zaak van mechanischen, wa- terstaatskumdigen en economischen kant (of- schoon ze niet meedeelden we'ke bezwaren van dien aard zij hadden tegen het systeem- Erikson, waarbij de mo'ens van electrotech- nische hulpkracht zouden worden voorzien). INLIJVING. In het tijdvak van 1 tot 5 Februari a.s. zal een inlijving van dienstplichtigen der lich- ting 1926 plaats hebben voor: de Compag nieen Hosptaalsoldaten (ziekenverplegers en ziekendragers)voor de Onbereden-Artille- rie; voor de Bereden-Artillerie; voor de Com- pagnie Intendancetroepenvoor de Lucht- vaartafdeeling en voor de Cavalerie. INBRAAK. Te Bloemendaal is ingebroken in de villa van den heer Everaart Kweekduin. De inbre- kers hebben een ruit gebroken en het spanjo- let naar beneden gedrukt. De villa is alleen 's zomers bewoond; 's winters bevindt de fa- mil/e zich te Amsterdam. Een dame had ge- zien, dat er een deur openstond en had daar- van kennis gegeven bij de politie. Welken nacht er ingebroken is, kan niet met zekerheid worden gezegd. Bij onderzoek is geblcken dat alle kasten waren opengebroken. Wat vermist wordt kan nog niet worden opgege- ven, doch de familie heeft de gewoonte om zilver enz. mee naar Amstredam te nemen. ONTGIFTS3DE GENOTMIDDELEN. Men verzoekt ons plaatsing van het vol- gende: Bier cf wijn zonder alcohol, tabak zonder nicotine, thee zender theei'ne, en koffie zonder coffei'ne. Wie heeft niet het een of andere reeds geproefd en hce vaak hebben deze proefnemingen niet tot afkeuring van het een hand op haar arm." „Wacht even," zei ze, „ik wil u even alleen spreken. Da.rom heb ik gedaan of ik moe was; ik wilde ze allemaal kwijt zijn. Zeg me nu eens, hoe trad mr. Franklin op, toen hij op de plek kwam waar het ongeluk met de auto gebeurd was? Scheen hij niet bijzonder hezorgd voor een persoon uit het gezelschap? Ik ben daar zeker van door iets, dat u per ongeluk u liet ontvallen. U hoeft niet zoo koppig te kijken, alsof u be- sloten was niets meer te zeggen, juffrouw Douglas. Hij heeft getooud, dat hij wanho- pig bezorgd was voor Viola Rayne, daar ben ik van overtuigd." „U heeft me een week geleden gevraagd, Lady Ethington, of ik dacht, dat mr. Fran klin veel om gravin Karovski gaf." „0,_maar dat was voor hij Viola had lee- ren ke'nnen." „Dan moet u hem wel erg veranderlijk vin den." „Ik dacht alleen maar dat hij om de gravin gaf, ik voel dat hij van Lady Viola houdt. U weet het ook, is het niet?" „Het is mijn zaak niet," zei Sheila voor- zichtig. „Dat is hetzelfde of u „ja" heeft gezegd. Maar het is natuurlijk mijn zaak evenmin, of andere dezet onscnacrelTjK gemaakte ge ne imiddelen geleid! Meestal baseerden deze afkeuringen op het verschil in smaak tus schen het origineele en het ontgiftigde pro duct. De meeste menschen, die niet bepaald verslaafd zijn aan alcohol, nicotine of cof fei'ne, gebruiken de respectievelijke genotmid- delen ter wille van de door den fijnen smaak en geur dezer producten veroorzaakte op- wekking en nemen daarbij slechts noodge- dwongen de schadelijke uitwerking van het in deze genotmiddelen zich bevindende ver- gift op den koop toe. De ontgiftiging dezer genotmiddelen was en is nog steeds een onderwerp van intensieve studie. Deze studie heeft tot op heden alleen bij koffie tot zoo belangrijke resultaten ge leid, dat men gerust kan zeggen„Het vraag- stuk der ontgiftiging van koffie is opgelost". Door twee Nederlandsche octrooien, waarvan het laatste eerst kort geleden is gepubliceerd, wordt een procede beschermd, ter vervaardi- ging van coffe'ine-vrije koffie, die in Neder- land onder het handelsmerk HAG reeds alge meen bekend is. Bij toepassing dezer proce- de's wordt aan de koffie niets anders ontno- men dan de schadelijke coffei'ne en wel in ruwen toestand. Daar aroma en smaak zich eerst bij het branden der koffie ontwikkelen, is het logische gevolg. dat de coffeine-vrije koffie HAG ten opzichte van smaak en aroma hetzelfde genot verschaft als het origineele product. Deze coffeine-vrije koffie HAG is geen sur- rogaat van mout, uit den oorlogs'i'd bij me- nigeen ten slechten faam beken'1 zuivere plantage-koffie, welke gane bewerking, ook uiterlijk lie. koffieboonen heeft behouden. De ruwe koffieboonen worden vr de u°~ werking door een luchtstroom or. ,u«i stof, zand en allerlei vreemde bes.ande. Aldus gereinigd worden de boonen „openge- sloten" in drukketels en daarna geextraheerd in batterijen, die elk pi m. 2000 Liter inhoud hebben. De duur der extractie is geheel af- hankelijk van de koffiesoort, omdat het cof- fei'ne-gehalte zeer sterk varieert en derhalve voor elke extractie bepaald moet worden. Van de extractors wordt de koffie in buizen naar roteerende trommels geleid. In deze trommels worden de geextraheerde boonen nog weer met stoom onder druk behandeld, om de laatste sporen van het extractiemiddel te verwijderen. Daarna eerst wordt de koffie binnen enkele minuten gebrand en snel afge- koeld, waardoor alle aroma-gevende stoffen op de meest economische wijze worden ge- conserveerd. Het is door deze werkwijze mogelijk, het coffei'ne-gehalte ver beneden 0,1 pet .te hou den, zoodat men gerust mag spreken van coffeine-vrije koffie. In het koffie- en thee- besluit, Staatsblad No. 13, 1925, wordt in- zake coffeine-vrije koffie een gehalte van ten hoogste 0,1 pet .toegelaten. De coffeine-vrije koffie HAG wordt, onder garantie aan dit voorschrift te voldoen, verkocht. De schadelijke uitwerking der coffei'ne op de functies van hart en zenuwen is algemeen bekend en als het nieuwste werk op dit ge- bied kan de studie van Prof. Dr. W. Storm van Leeuwen, Hooglceraar aan de Universi- teit te Leiden, gelden. Op grond van de op uitgebreide proefenemingen baseerende re sultaten zal er heden geen Geneesheer meer zijn, die aan hart- en zenuwpatienten, perso- nen die aan slapeloosheid en zenuwhoofdpijn lijden, koffie of thee toestaat. Voor alle deze personen en menschen, die bijzonder vatbaar zijn voor hart- en zenuwaandoeningen, kan de coffeine-vrije koffie HAG worden be- schouwd als een zegenrijke uitkomst; immers zij mogen toch, trots strengste dieet-voor- schriften, blijven genieten van hun kopje troost", zonder een verschil in smaak en aro ma te proeven. Tenslotte nog een interessante anecdote over de ontdekking der coffei'ne Zooals men misschien weet, werd de cof fei'ne vocr het eerst in 1820 afgezonderd door Friedlieb Ferdinand Runge, een apothekcrs- assistent uit Jena. Deze jongeman, die reeds op jeugdigen leeftijd een grooten lust tot che- misch onderzoek en proefneming aan den dag legde, werd in 1819 bij den dichter Goethe genoodigd. Runge had n 1. gevonden, dat een extract van Bilzenkruid (Tolia Hyoscyami), wanneer het in 't oog van een kat x^erd gebracht, de pupil verwijdt. (Dit is ook thans nog een zeer gevoelige atropine reactie, waar de oog- artsen vaak gebruik van maken, door op deze wijze het oog rust te geven Goethe, die behalve letterkundige, ook een groot natuurkenner was, en o. a. op het ge- bicd der vergelijkende anatomie tot de pio- niers van deze moeilijke wetenschap wordt gerekend, verzocht Runge ook voor hem dit experiment te demonstreeren. Als belooning gaf de dichter den jongen cxperimentator een doos ongebrande koffie boonen, destijds een snufje van den aller- nieuwsten tijd. Inplaats van de boontjes voor het aangewezen gebruik te bestemnxen, trachtte Runge er een of ander bestanddeel uit af te zonderen en het gelukte hem weldra er een witfe s'ef uit te vrkrii^en, die hij HET POSTPERSONEEL. De minister van waterstaat heeft gister- behalve, dat ik een vriendin van mr. Frank lin ben en het me zou spijten als hij werd opgeofferd aan een berekenende vrouw." „0, Lady Ethington, u kunt Lady Viola geen berekenende vrouw noemen," riep Shei la. „Ik noem haar moeder een berekenende vrouw en Viola Rayne moet doen wat Lydia Marsden zegt. Ze zijn van goede geboorte, natuurlijk, maar de moeder is vreeselijk ver- kwistend geweest en nu oogst ze de resulta ten van haar dwaasheid. Ik geloof, dat Car rington haar begint te zien zooals ze werke- lijk is. Ze verliest haar hoop, waar het hem be treft en alles hangt nu van Viola's huwelijk af. Als er niets tegen gedaan wordt, zal mr. Frank'in in de val loopen, die voor hem is uit- gezet." „Hij mag dan een millionair zijn, maar toch is Lady Viola Rayne duizend maal te goed voor hem," antwoordde Sheila loyaal. ,,Ik hoop, dat ze niet met mr. Franklin zal trouwen." De oogen van Lady Ethington schoten vuur. „Ze zal hem niet trouwen," zei ze valsch. „Dat moet voorkomen worden. hoe dan ook. □iDiaiDiDiaiDoaooaoD N.V. vh. Herms.CosterofZn, Voordam C 9 -— Alkmaar. j¥ :r. org en in audientie ontvangen de besturen .an den Centralen Nederlandschen Ambte- naarsbond, van den R.K. Postoond St. Petrus, van den Christelijken Postbond Door Plicht tot Recht en van den Centralen Bond van P. T. T.-personeel. De delegatie stelde voorop, dat de in de commissies van overleg geformuleerde voor stellen, n.l. 1800 jaarloon voor den brie- venbesteller en verhooging ook voor de an- d-re lagere ambtenaren bij P. en T., onver- kort werden gehandhaatd. Zij heeft verder nadrukkelijk gewezen op den noodtoestand van dit personeel en bepleitte tenslotte voor hen, die 51 uur per week arbeid verrichten, een verhooging van 96 cents per week, welke naar de delegatie aantoonde valt bin nen het kader van de pas tot stand gekomen herziening van het Bezoldigingsb-sluit 1925. De minister deelde in zijn antwoord mede, dat de regeering niet van meening is, dat het plooien-gladstrijken" verhooging van het levenspeil tot gevolg moest hebben, doch uit- sluitend bedoelde aanwijsbare fouten in het Bezoldigingsbesluit weg te nemen. Uitgaande van dit standpunt kon het lager P. T. T.-per soneel niet voor verhooging van salaris en uitkeering over 1925 in aanmerking komen. De regeering kan ook niet toegeven, dat het lager P. T. T.-personeel. in zijn geheel geno men, in vergelijking met arbeiders in het vrije bedrijf, te laag wordt bezoldigd. De her ziening van het Bezoldigingsbesluit is thans afgeloopen. Voor 1925 kan de regeering niets meer doen. Bij een reorganisatie van het dienstvak cl.r posterijen en telegrafie, 'welke (naar de minister hoopt) binnenkort haar beslag zal krijgen. zal ook voor het lager personeel reorganisa'ie aan de orde kunnen komen, die, aldus de minister m°er be- vrediging zal wekken. dan een verhooging over de geheele lijn van de bestellers op dit oogenblik, van 0 96 per week, De audientie duurde 2 uur. MIJNONGELL'K. Op de Oranje-Nassaumijn I te Heerlen heeft Vrijdag naar de Limb. Koer. meldt, een ernstig ongeluk plaats gehad. De arbeiders W Robeerst en T. Falley zijn van een 6 M. hooge stelling gevallen. Een ijzeren staaf, waarmee de stelling was bevestigd, brak plot- seling doormidden. R. bekwam inwendige kneuzingen en een ribben-fractuur. F. kreeg een linkerbovenarm-breuk. BeiJen werden naar het St. Jozef-ziekenhuis te Heerlen cver- gebracht, waa, R. 's avonds is overleden. Hij laat een vrouw met zes kinderen na. De toe- stand van F. is bevredigend. FIJNZAADTELERS-VEREENIGING „NOORD-HOLLAND". Op Woensdag had te Wieringerwaard on der leiding van den heer P. Blaauboer Gz. ae algemeene vergadering plaats van de Fijnzaadtelers-Vereeniging „Noordhol- land". Uit het jaarverslag, dat tevoren aan alle leden was toegezonden, blijkt, dat deze jonge vereeniging in het eerste jaar van haar bestaan zeer nuttig werk heeft verricht. in overleg met den handel zijn normen vastge- steld voor kiemkracht, vocht en schoonings- aftrek en voorschriften gegeven, volgens wel ke de afrekening plaats heeft gevonden, op grond van de analyses van het Rijksproefsta- tion voor Zaadcontrole te Wageningen. Over den gang van zaken in dit eerste jaar, ook ten aanzien van de finantieele afwikkeling van zaken, bleken de leden dan ook zeer goed tevreden. Betreurd werd, dat zooveel belanghebbenden nog niet lid zijn geworden, daar uit den aard der zaak eendrachtige sa- menwerking noodig is, om de vele moeilijk- Ik zie nog wel niet hoe, maar het zal verhin- derd worden. Het zou een te groot offer zijn." Sheila werd hoe langer hoe boozer op deze malle vrouw, die haar hart van middelbaren leeftijd op de tong droeg. Zonder twijfel had Franklin zich zelf geamuseerd door met haar te flirten, om een reden, die het jonge meisje zich niet kon begrijpen, maar ze moest toch verstand genoeg hebben om in te zien, dat een man van zijn leeftijd onmogelijk verliefd kon zijn op een vrouw van haar jaren. Sheila zou graag haar verontwaardiging geluclit hebben en Lady Ethington hebben gezegd, dat Viola niet beleedigd of gehinderd mocht worden. Maar ze zei tot zichzelf, dat alles wat ze kon zeggen de zaak nog slechts erger kon maken, en dat ze inderdaad al te veel ge zegd had. Ze hield dus haar mond en zei al leen, toen ze gelegenheid kreeg iets er tus schen te gooien, dat ze gaan moest om te zien of mr. McKinnon al teruggekomen was. Toen Sheila de trap afging naar benedien dacht ze: „Ik geloof eigenlijk niet, dat ze Lady Viola met mogelijkheid kan kwaaddoen. Zoo kwaadaardig als ze nu ook is in haar be- spottelijke jalouzie, wat kan ze doen en de gravin evenmin." (Wordt vervoigd.) it occstal eta atet bedoelde bergpluti toot drakwerk. dat Men ua t*a klutea doet tockoaea. Goed aitgevoerd zal bet aiet too eaaw weggedaaa worden, als drakwerk. dat een slechi verzorg- den, slordlgen in. drnk maakt. Over de resaltaten van dw aankondi* gingen, orospecti. en al aw overige drakweiken. zult ge tevredeD eijn. wan. neer gi| te laal reed maken Mi de;

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5