AlKmaarsohe Caurant Hel ondtrgiondscne syndioaat. Van recht en onrecht. Honaerc! Acht en Twintigsta Jaargang. Dinsdag 12 Januari. L. IMKEM3 - ALK AAR I Ki II. LIU ON. De overstrooming in ons Sand. No. 9 1926 stausnieaws. DE POLITIEKE TOESTAND. Er was niet veel beldngsteiling gisteravond voor de rede van den heer R. A. den Ouden, in het „Gulden Vlies", voor de anti-r°v. kiesverteniging Nederland en Oranje, over hot onderwerp ,,De politieke toestand." De vergadering werd geopend met het zin- gen van Ps. 98 vers 2, op verzoek van den heer Hoijtink, die daarna las Ps. 8 en ver- volgens voorging in gebed. In een kort inleidend woord zette de heer Hoijtink uiteen, dat het beleggen van deze vergaderirg niet zoozeer gevolg was van de politieke crisis, a.s wel van het verbreeden en verdiepen van het werk der kiesvereeni- jing. Hierna was het woord aan den heer den Ouden, die de anti-rev. kiesvereen ging lot bracht voor hare actie voor de verkiezmgen van verleden jaar, die een niet onbelangrijke winst te Alkmaar en omgeving tot gevoig had, gelijk spr. met de cijlers van den stem- b usui is lag aantoonde. Ware de vooruitgang overal zoooanig geweest, can zouden wij van den uitslag e.gen.ijk geschrokken zijn. Nu dit evenwei niet zoo mocht zijn, zullen wij moedig voorigaan, zei spr. Als goede anti-rev. hebben wij ons af te vragen hoe het er met onze partij heeft voor- gestaan en wat de siembus o;:s geieerd heeft. Nauwelijks was ae parkmentaire arbeid weer begonaen of er bra.; een regeeringscrisis uit, die thans nog voortduurt en waarvan nog het einde niet met zekerheid valt te zeggen. Spr. geloofde, dat de crisis met zou zijn voorgeval- len, als in den verkiezmgstijd meer eerlijk was opgetreden. De verkiezingsuitslag heeft ons veel te zeggen, meende spr., cue oan aanhaalde uit- spraken van de „Nederlanaer", waariu o.a. werd betoogd, dat het verlies van de 25000 stemmen wel iets gaf te leeren. Het blad wil- de niet zeggen, wat dat „iets" was, en dat vond spr goed, want het zou dan ook hebben moeten zeggen waardoor de chr. hist, unie 13000 stemmen had verloren. Vervolgens ging spr. na hoe de N. R. Ct. en „Het Voik'" spraken over het verlies der anti-revoiutionnairen. Hoezeer deze drie bladen van inzicht ver- schillen, zij waren het er toch wel over eens, dat het verlies nauw verband hield met het optreden van den heer Coiijn. Geen der drie bladen gaf aan, welk optreden van den heer Coiijn werd bedoeld. Dat het diens optreaen in het operdaar in den veikiezingsstrijd zou zijn, geloofde spr. niet, omdat menschen van allerlei richting het er over eens waren, dat Coiijn alleen e.gen inz'chien weergaf en z.ch onthield van prikkelende aanvallen op andere partijen en hare leiders. Spr herinnerde er in dit verband aan, hoe de heer Wibaut op den avond voor de verkiezingen draadloos een rede hield, waarin de heer Coiijn werd aange- vallen, en dat laaistgenoemde daarentegen daarna cen zuiver zakeiijke toespraak hield. Zou de financieek politick van Coiijn, ge voerd om ons lard en volk te behoeden voor rampen als waartegen buiten onze grenzen thans nog wordt gevochteni de oorzaak van den achteruitgang van het skmir.ental zijn? Spr. had het aanvankelijk g.jvreesd, omdat men hem in het najaar van 1924 op zijn spreekavonden nimmer de gewone prircipiee- le vragen had geste'd, maar het debat altijd ging over de salarisverm'nderingen, enz. Maar hoe dichter de verkiezingen nadrrder, hoe meer spr's vre,es was verdwenen want voortdurend had hij teen stemmen gehoord, die verzekerden dat het anti-rev vaandel niet zou worden ver'aten. en spr. was dan ook overtuigd, dat Co'iin's finandeele politiek geen oorzaak van den achtcmtgang was Als het politieke beleid der anti-rev. der laatste jaren in de Kamer de oorzaak is. dan hebben wij ons te herzkn, om het oi'de voet- stuk van Green van Prineterer weer te betre- den en de oude Calvinistische brnen weer te vo'gen Inderdaad is het veriies z-er enrt'g nog veel grocter zelfs d"n de d ;e bovengnmemde bladen aargaven Want a's we een juiste vergelijking wilkn maken mrf de rosirie vrn 1922, moeten we niet vergekn dat er Den veel minder kiezrrs waren. ongeveer 5 pet. mmder dan ir 1925. Om nu iuist na te napr oeve' "re verlo ren hebben. moe'en we hi' de in 1922 on de W repareeren n'le sydemon sehr - machines. l)o onderdeelen van do mens' bckendo inerken z n steedsvoorrad g. Door Mrs C N Williamson. Nederlanasc/ie verialing van Ada van Arkel Toch voelde het meisje zich niet op haar gemak want ze wist, dat V.o.a twee vijandin- nen in huis had iwee vrouwen, die, notwel zoo verscniilend als zomer en winter, hun jonge mooie medeminnaies om Gezeiide reaen haatien omdat ze, tegen haar wil, genade had gevonden in die oogen van aen man, die bei- den lieihaaden. Sheila ging regelrecht van Lady Ething- tons kamer naar bet kanloor van mr. McKin- non, waai* ze wilde uitleggen, indien hij al te- rug gekomen was, waaran ze dien middag haar plichten verzuimd had. Hij zou mis- schien boos zijn omdat ze met mr. Carring- ton in zijn auto was uitgegaan, maar dat kon toch eigenlijk niet, want ze was in haar vrije uur gegaan en ze kon onmogelijk voorzien, dat er een ongeluk zou gebeuren dat haar zich zou doen verlaten en haar onbekwaam zou maken voor haar werk. Toch zag ze er tegen op den directeur on- der de oogen te komen en haar hart begon sneller te kloppen, teen zijn stem aan de an dere zijde van de deur tot haar doordrong. Hij was dus al terug gekomen. „Heeft u daar bewijzen van?" zei hij. „Mijn dochter heeft het me zelf verteld," a. r. lijsten uitgebrachte stemmen 5 tel- len, waaruit dan volgt dat wij in 1925 ruim 45001) stemmen hebben verloren. Aan hen, die in plaats van op de a. r. op andere partijen stemden, wilde spr. in herin- nering brengen aan de hand van uitlatingen van Marchant, wat men van de vrijzinnigen heeft te verwachten. En wat beteekent een de- mocratisch bewind van de S. D. A. P., daar- voor verwees spr. naar Duitschland waar de soc.-dem. zelfs niet hebben te zeggen hoeveel procent de ambtenaren van hun salhris zul- ,en mogen houden, maar waar de bankiers in Newyork dit voorschrijven. Spr. herinnerde er aan, dat de heer Albar- da, de nieuwe leider der S. D. A. P., in de Tweede Kamer betoogde, dat de meerderheid der kiezers zich had uitgesproken tegen de coalitie, hetgeen spr. onikende, omdat daar voor 503/« van. het stemmental was uitge- bracht. En dan zijn bij de niet direct bij de coalitie behoorenden toch altijd nog duizen- den geweest, die toch christelijk hun stem uit- brachten. Spr. bezag den stembusuitslag dan ook anders: er is z. i. een verscbuiving ge weest bij links zoowel als bij rechts naar de vleugeis der partijen. Bij rechts ging dit naar de uiterste vieugels, bij links bleef die ver- schuiving meer in de partij, omdat men an- ders bij de communisten was terecht geko men. Over het verbreeden der klove verheugde spr. zich, omdat daardoor de politiek over de juiste beginselen. zuiverder wordt. Daarom verwachtte spr. na de verkiezingen al aanstonds, dat links zich meer zou aaneen sluiten tegen den terugkeer van Coiijn, wat dai; ook gebeurde. Immers, toen de bioscoop- wet weiu „ehandeid (uitvoerig sprak de heer den Ouden over de z. i. slechte gevolgen van de film, als zij in dienst wordt gesteld van „den geest uit den afgrond") sloten alle rechtsche partijen zich aaneen voor dit ont- werp en alle linksche spraken zieh daartegen uit. (In dit verband gaf spr. nog als zijne meening te kennen dat de heer Kersten daar bij onverstandige politiek voerde door slui- ting van alle bioscopen te eischen, omdat dan ook oranjefilms e. d. verboden zouden zi,n.) Een ander gevolg van de verschuiving der stemmen en het weaer optreden van Coiijn als minister zou, naar spr. inzag, zijn, dat van allerlei dkgen in onze samenleving, die niet zijn in overeenstemming met de chr. beginse len, de schuld gegeven werd aan Coiijn. Hieraan deed in de eerste plaats mee ds. Kersten, die het afkeurde dat de coalitie was blijven voortbestaan. Spr. meende, dat het in strijd is met Cods woord, dat de overheid als geloofsrechter zou optreden, zooals velen wenschten. De geschie- denis leert de onjuistheid van dit verlangen: als de overheid zich met het geloof bemoeit, wint het ongeloof veld. Op kerkelijk terrein staan de anti-rev. en roomschen fel tegenover elkaar, maar daar om kumen zij toch in staatkundig opzicht wel samenwerken. Wij mogen toch bij de R K. wel steun zoeken in den strijd tegen slechte zeden, gebrek aan vaderlandsliefde, enz. Als wi.: daarin mis zien, was dit ook het geval met Okviai us, Calvijn, den Vader des Vaderlands e. a. en hebben alleen ds. Kersten en ds. Lingbeek en hunne volgelin- gen het bij het rechte eind. Spr. ging na hoe het stichten van de herv. kerk als staatskerk leidde tot het verleenen van ambten en tetrekkingen alleen aan de aanhangers daarvan. Dat ds. Lingbeek terug keer van de staatskerk wenscht, kon spr. be- grijpen, maar niet van ds. Kersten, die pTedi- kant is in een der meest vrije kerken. van ons land. Hij zou dan geen predikant mogen blij ven en zou ook geen Kamerlid kunnen blijven. Het eenige middel om zulke menschen af te tiengen van hunne dwalirgen en weer te rug te voeren tot de anti-rev. partij is om de ze partij door groote toetreding als lid sterk te maken en de dwalenden dan te bewerken door huisbezoek en lectuur. Men onderschat- te de kracht van de tegenpariij riet. Aan de averechtsche politiek van ds. Kersten c.s. is de huidige minlstercrisis te wijten, die zeker niet zou zijn uitgebroken, a's bij de verkiezingen het antipapisme niet zoo fel was opgevoerd. Het gezantschap fcij den pans werd genoemd het overleveren van het pre1- 1 "tsche Neder'and aan Rome, enz. Men moet. zei spr., de zaak anders be- schouwen. Of daar in Rome nu zit de paus of de sultan van Turkije, het feit blijft dat aan het Vaticaan een 25-tal g zanien zijn en dit dus een politick centrum is, waarvan onze regeering wenscht, dat ook Nederland daar zal zijn vertegenwoordigd Daarmee is aan den paus geen enkel eerbewijs gegeven als hoofd der roomsche kerk. In het Nederland- sche vo ksleven verandert absoluut niets door de aanwezigheid van jhr. van Nispcn als gezant 1 ij het Vaticaan en spr. vord het erg, dat er zooveel menschen zijn, die gelooven op gezag van ds. Kersten e. a., dat dit ge- zantschan een roomsch slempel op ons volk drukt. Hij is verantwoordelijk voor de crisis, antwoordde een andere stem, die Sheila maar al te goed kende. Het was die van Lady Marscen. „Het is schandelijk. Ik hen werke- liik van meening, dat u, om uw gasien ter wil- le te zijn, zoo'n schepsel moet ontslaan, mr. McKinnon. Zij is niet de geschikte persoon voor een vertrouwenspositie als u haar heeft gegeven; en behalve de dingen, c'ie ik u ver teld heb. gaat ze het heele hotel rond om praaijes van de een aan den ander over te brengen, ver en weer. Sedert zij hier geko- s men is is dit huis niets anders geweest dan een broeinest van schandaaitjes. Ze is er in geslaagd minstens een half dozijn menschen die vroeger bevriend waren hevig tegen el kaar op te stoken. Maar daar ik degene ten die er het meest onder geleden neb, voel ik, dat ik het recht heb u te vragen haar weg te zenden." „Ik zal er in ieder geval eens over naden- ken," antwoordde mr. McKinnon. „Indien u niet verkeerd zijt ingelicht, moet juffrouw Douglas natuurlijk gaan. Maar ze moet een kans krijgen om zich te verdedigen. Ik zal haar dadelijk hier laten komen „Ze is hier, mr. McKinon," zei Sheila bij de deur. „Ik kon niet helpen, dat ik de laatsle woorden hoorde." „Dat komt goed uit," antwoordde mr. Mc Kinnon tameiijk koel. „Heeft u gehoord. dat Lady Marsden u er van beschu'digt, dat a zich door kapitein Derby laat omkoopen om briefjes van hem aan Lady Viola over te ore" gen?" „Ik wist, dat'ze me van zooiets dergelijks maar spr. schetsfe hem als een kind, dat niet weet dat het kwaad doet. Ds. Kersten zou geen nieuw ministerie hebben kunnen vormen, en- evenmin kon dit ds. Lingbeek of dr. Kromsigt, die resp. een en twee roomsche ministers in ons land wel toelaatbaar achten. In. dit verband stelde spr. de vraag of in derdaad het algemeen kiesrecht en even- redige vertegenwoordiging wel zulke zege- ningen zijn voor ons volk, als men heeft wilien doen gelooven. Door deze zaken toch zijn poli tieke hansworsten als ds. Kersten c.s. in de Kamer gekomen. De heer Marchant zag in het relletje van ds. Kersten een mooie aangelegenheid om Coiijn te doen heengaan, die hem op zijn bru- taal. optreden in de Kamer niet meer wilde antwoorden. Een nieuw ministerie kon de heer Marchant echter niet bij elkaar krijgen, hoe- wel hij genoegen wilde nemen met het ge zantschap bij den paus en rog meer toenade- ring aan de roomsche Kamerfractie aanbood. Aan Albarda behoefde de Koningin toen geen opdracht meer te geven tot vorming van een nieuw Kabinet. Spr. ging na hoe daarna dr. de Visser de opdracht kreeg en dat nog altijd gevraagd kan worden hoe het chr. hist, geweten zich nu wel kan vereenigen met meergenoemd gezant schap. Spr. meende, dat het tegerstemmen van de chr.-hist. tegen dat gezantschap is te wijten aan vrees voor het overgaan vart hun ne kiezers naar ds. Kersten. Op't oogenbiik is de ministercrisis nog niet geeindigd en hoe zij zal afloopen, is thans niet met zekerheid te zeggen, hoewel volgens spr. de meest voor de hand ligyende oplosing zal zijn, dat het huidige minsterie blijft, omdat er immers geen ander is te vin- den. Spr. waarschuwde, dat door een crisis als thars de weg wordt geopend voor het ter zijde sellen van het kabinet, voor een toe- stand dus als in Italie, omdat immers de ministers weten dat geen andere regeering kan worden gevormd. Zij kumnen dus regee- ren zooals zij wilien en behoeven zich dan van moties e. d. niets aan te trekken. De heer Co'ijn zou dan een Mussolini kunnen worden zonder het te wilien, want spr. stelde vast, dat de anti-rev. in tegenstelling met de wel eens gehoorde bewering niet fascistisch zijn. Hij hoopte dat ons land daarvoor zal worden behoed. De heer H o ij t i n k sloot, toen niemand der aanwezigen nog een vraag had te stellen, met een kort woord van dank aan den spre- ker de vergadering, waarop de heer den Ouden voorging in dankzegging. Bij het uiteengaan der vergadering werd een collecte gehouden ten bate van de slacht- offers van. den watersnood. De doorbraak bij Zalk. Nog steeds gaat door het gat van de door braak bij Zalk een zware stroom. Hoewel, zoo meldt men aan de N. R. Crt. de sluizen bij Oosterwolde zoo krachtig mogelijk spuien op de Zuiderzee, kunnen zij toch niet de massa water doorlaten, die door de doorbraak komt, zoodat het water geleidelijk verder door- dringt. Het staat voor de stad Elburg, waar men bezig is dammen te plaatsen. Ook is het water tot het plantsoen rondom Kampen doorgedrongen. Gister heeft de burgemeester van Zalk en Veecaten, de heer P. van Vleuten, per roeiboot een onderzoek ingesteld op alle door het wa ter omringde boerderijen, welke niet door de bewoners verlaten zijn. Waar dit wenscheliik was, is een roeiboot ter beschikking gesteld. Deze twaalf boerderijen, dicht bij Zalk, zijn gebouwd op hoogten en nog vrij van water. Uit Kampen wordt gemeld.: De polders om Kampen en ook de gemeente Kamperveen staan tengevoige van de door braak bij Zalk geheel onder water. Door de grootere uitgestrektheid, die onder water ge- loopen is, en door den gunst'gen wind, waar door het water kan loozen in de Zuiderzee, valt het water te Zalk nog steeds. De opening bedraagt thans ongeveer 150 M. Nabij het punt, waar de spoor Kampen— Hattem den straatweg bij de Koelucht snijdt, is een groot gat geslagen in dezen straat weg, tengevo'ge waarvan eenig gevaar te duchten is voor de beide bilizen van de Kam- petwaterleiding. Uit Nijmegen en omgeving. Wel is het water in den Ooijpolder vailend, maar van de Meersluis in Oostelijke richting ziet men nog-niets dan water en naar schat- ting van menschen, die vanocbtend blikten naar de plaatsen, waarvan de stroom hen had verjaagd, zal het rog vele dagen duren, al- vorens de groene vlakte weer wordt gezien. Door de zon beschenen was de ongerimpelde watervlakte, waarboven in de verte rooklooze beschuldigde," zei Sheila Lady Marsden aan- ziende, die haar gesteelde lorgnet voor de oogen hield en haar uit de hoogte opnam. „Heeft u ooit den kapitein geholpen om met Lady Vtola in contact te kmen?" „Ja. Maar begon Sheila en bleef pijn- lijk steken, toen ze voor het eerst realiseerde dat ze geen antweord kon geven dat oprecht kon zijn en tegelijkertijd haarzelf niet zou be- schuldigen. Mr. McKinnon, die kiaarblijkelijk een ver- ontwaardige ontkenning verwacht had, keek zeer ernstig. „U ziet, dat ik gelijk had," riep Lady Marsden. „Nu, wat is u van plan te doen?" „Ik moet er alleen ipet juffrouw Douglas over spreken," mevrouw," zei de directeur. „Wat? Weigert u nog aan haar schuld te gelooven?" „Ik moet van haar eigen lippen hooren, wat ik gelooven moet en het zou pijnlijk zijn voor iedereen die er in betrokken was, wan- neer de zaak in :t openbaar behandeld werd." Ontstemd ging Lady Marsden statig de kamer uit met een air van beleedigde waar- d:gheid en Sheila, hoewel ze mr. McKinnon innig darkvaar was dat hij haar het voordeel van den twiifel gegeven had en haar een open- hare innuisitie bespaard had, bee^de inwendig Ze kon g°en lei'^ens vertel'en en toch mocht ze Ladv Vio'a niet cof"promitte"ren in geen enkel opzicht. Ze moest dat voor zich hou den. wat er ook oeteurde. „Nu iuffronw Don"',0?, nu h^t o ge'egen- heid u te verklaren," begon mr. McKinnon. fabrieksschoorsteenen en enkele torentjes uit- staken, niet zonder bekoring. Maar voor de menschen uit de Ooij, verdreven als zij van de hun liefste plek, was het vandaag geen zonni- ge dag, al zijn zij veilig onder dak gebracht. Aan de kade is het groote leed geleden. Onder Neerbosch stond het water gister 15 c.M. lager dan gisteren. De velden bij de Broekstraat aldaar staan er nog diep onder De boerderijen onder Neerbosch hebben veel geleden. Een hoeve staat er op instorten. Uit Grave. Gistermorgen half negen werd gemeld; De Merwede is vannacht weer 10 c.M. ge- vallen. De stand is nu zoo, dat de sluizen aan de Waterpoort weer geopend konden wor den; de schepen kunnen dus weer van de Mer wede in de Lingehaven komen. De Linge is nog niet toegankeiijk omdat de sluis bij de Korenbrug nog steeds van schofbalken is voorzien. Buiten de Waterpoort begint alles zoowat droog te loopen; waarschijnlijk zal het terrein daar morgen weer begaanbaar zijn. Stand 3.40 M. -j- N. A. P. Het terrein van de kruiwagenfabriek aan de Merwede is droog geloopen. Uit Amerongen werd Zondag gemeld: Het water in den Rijn hier is nu zoover weggevallen, dat de veerweg voor het groot- ste deel droog ligt, en het pontveer waar schijnlijk morgen weer geopend wordt In de Geldersche vallei is te Woudenberg ook reeds veel water verdwenen, maar te Vee- nendaal is het zelfs nog iets gestegen. Er staan daar uitgestrektheden blank. Kwaadwilligen hebben de Groeperkade dcorgestoken, waardoor de Groep dreigde on der te stroomen. Het gat kon echter gedicht worden, waarna een wacht ter plaatse werd ingesteld. Uit Deventer en omgeving. Er zijn weer enkele plaatsen voor de passa ge vrijgekomen in de binnenstad. De over- stroomde buitenwijken zijn nog niet te berei- ken. Het vreemde verschijnsel doet zich voor, dat pas thans in de oude binnenstad tal van kelders, die tot dusver droog bleven, beginnen onder te loopen. Men schrijft dit toe aan den geweldigen druk van het kwelwater, dat blijkbaar den grond onder de stad geheel doorweekt. Men ziet buiten de stad, in de streken, die binnen de groote bandijken lig- gen, hetzelfde verschijnsel. Velen geraken daar nu in moeilijkheden wegens den hoogen stand van het binnenwater. Bij de groote overstroomingsramp in deze omgeving kwam vannacht een pieuwe onvoor- ziene schade. Het heeft hier n.l. hard gevro- ren. De vele veldvruchten, die de vorige week nog voor het water in veiligheid werden ge bracht en slechts licht werden afgedekt, om dat men niet zoo spoedig geschikt dekmateri- aal bij de hand en vrij had, .zijn zwaar door de vorst beschadigd. Men heeft onmiddellijk maatregelen genomen, om deze schade voor komende dagen fe beperken. Gistermorgen werd ons uit Deventer ge meld: De waterstand in den IJsel was hier van- morgen 661 centimeter, wat dus een val aan- gaf van 23 centimeter. Gistermorgen kon men van het Knuttel- dorp de Zutphenschelaan weer passeeren tot de brug over de Nieuwe Haven. De bestra- ting blijkt daar door verzakking geheel ver- nield te zijn, zoodat het verkeer met Zutphen ook bij het droog komen van den rijksstraat- weg nog geruimen tijd stagnatie zal onder- vinden. Een groot gat is geslagen in de waterkee- ringen bij de Pothoofdsluis tusschen het Over- ijselsche Kanaal en den IJsel. Daar blijkbaar de sluis beschadigd is, kan vocrloopig op schutten naar het Overijselsche Kanaal niet worden gerekend. Voor zoover de bewoners van de over- stroomde wijken het Knutteldorp en het Hoornwerk, hun huizen konden bereiken, gin- gen zij onmiddellijk over tot het orde brengen in hun hopeloos ontredderden huisboedel. De interieurs der huizen biedien een ellendig aan- zien, ze vertoor.en een soortgelijk bericht als na brand. Aan het naderen van het centrum van het Knutte'dorp is nog geen sprake, omdat daai het water nog in de huizen staat. In de overstroomde wijken de Hoven en de Steenen Kamer vaart men nog steeds door de straten en ook over den rijkssfraatweg van Deventer naar Apeldoorn. Toch keeren daar reeds bewoners terug, die op de bovenverdie- pingen hun intrek nemen en met de vletter- lieden van en naar hun huizen varen. Op het Knuttetoorp was men gistermorgen bezig, geheel entredderde luxe- en vrachtau- to's weg te halen. waarmee men, toen het wa ter op kwam zetten, nog bewonen wilde weg- haien, wat verhtoeerd werd door het wegzak- ken van de voertuigen in de gaten, die door de fellen stroom in de straten zijn geslagen. Gistermorgen vertrokken van hier de ma- „Ik moet zeggen, dat ik ontsteld en onaange- naam getronen ben, dat zulk een historie me naar het hoofd wordt gegooid, zoodra ik thuis kom van een zakenms. U moet op zijn minst genomen onvoorzichlig gehandeld heb ben en vergeten hebben waar uw plaats in dit huis was, anders zou zulk een verdenking te gen uw bescheidenheid en gezond verstand niet zijn opgekomen." Tot nu toe had Sheila nog niets bnders dan lof van mr. McKinnon ontvangen en nerveus en axgemat als ze was, scheen dit verwijt haar bijna ondrag'elijk. De tranen sprongen in haar oogen, maar ze drong ze terug vast besloten dat de direc teur niet zou zien, dat ze als een bestraft kind schreide. Ondanks al haar pogingen om zich- zelf te teheerschen, verried het jonge gezich- je toch iets van haar groot verdriet en mr. Kinnon, die een buitengewoon zachtmoedig man was, al was hij ais directeur discipii- nair, had al spijt van zijn hardheid. „U doet beter me alles te vertellen," zei hij. „Ik ik geloof niet, dat ik dat kan doen, hoewel er, voor zoover het Lady Victoria Ray- ne fcetreft, bijna niets te vertellen is," ant woordde Sheila. „Wat? Weigert u iets te zeggen?", riep mr. McKinnon uit, en zijn boosheid begon weer op te komen. „Ik heb een keer een boodschap, een abso luut onbeduidende boodschap van kapitein Derby aan Lady Viola, die hij al lang kende, overgebracht." „Is dat alles op uw woord van eer?" GOEDE RAAD IS DUUR! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT trozen en pontonniers, die te Colmschate menschen en vee van de bedreigde boerderij en hebben gered, naar Nijmegen. De verbinding van den weg tusschen Bath- men en Deventer via de Bannink is hersteld. Men meent, dat Woensdag of Donderdag a.s. het verkeer op de schipbrug te Deventer weer zou kunnen worden gesteld. (Nadruk verboden). i VII. Een zekere X, die een belangrijke som gelds schuidig was aan een Bank en zelf de voornaamste aandeelhoucler in die Bank was, deed aara haar ter voldoening van zijn schuld dat aandeelenbezit over tegen een koers van 130 per aandeel van 500. Aan deze overeenkomst werd een eigenaardig be- ding toegevoegd. De verkooper zou verplicht zijn om, zoodra de Bank dat wenschen mocht, zooveel aandeelen terug te nemen als zij hem zou aanbieden en wel tegen denzelf- den koers als waartegen de huidige transac- tie was tot stand gekomen. Bleef hij in ge- breke met betaling van het dan verschuldig- de bedrag van 130 per aangeboden aan deel, dan zou de thans gesloten overeenkomst voor zooveel aanceelen als het betrof, als ont- bonden beschouwd, d.w.z. ongedaan gemaakt worden: X zou altijd eigenaar der aandeelen gebleven zijn en zijn schuld aan de Bank zou weer herleven. Dat het beding meer in het voordeel was van de Bank dan van haar tegenpartij, is duidelijk, wanneer men er op let, dat zij ge heel vrij bleef in de keuze van het tijdstip, waarop de aandeelen eventueel zouden terug- gaan, terwijl de koers reeds nu was vastge- steld, zoodat de kans zeer groot was, dat daarvoor een oogenbiik zou worden uitge- zocht waarop de werkelijke waarde lager was. Toen X dit besefte, besloot hij de Bank voor te zijn en op een tijdstip, dat de waarde der aandeelen kenelijk grooter was dan de bewus- te f 139, vroeg hij aan de rechtbank het con tract nietig te verklaren en de Bank te ver- oordeelen tot teruggave der aandeelen, met goeding der schade geleden door het gemis van dividend sedert de overeenkomst. Voor de nietigheid voerde hij verschillende gron- den aan en slaagde er inderdaad in de recht bank te overtuigen. In de eerste plaats dan beriep hij zich er op, dat inkoop van eigen aandeelen door een naamlooze vennootschap ongeoorloofd zou zijn, daar hierdoor benaeelding der schuldei- schers mogelijk is. Nu is deze stellig niet on der alle omstandigheden onaanvechtbaar en het vaststellen van het al of niet geoorloofd zijn in een bepaald geval is uiterst moeilijk, zoodat men er de rechtbank geen grief van kan maken, dat zij deze gevaarlijke klip om- zeilde, waartoe net geval de gelegenheid bood. Ingaande op een anderen grond van nie tigheid waarop beroep werd gedaan, maakte zij een vergelijking met het beding van weder- inkoop, dat in het burgerlijk wetboek geregeld is. Dit geeft, wanneer het bij de overeenkomst van verkoop gemaakt is, den verkooper het recht om de verkochte zaak terug te nemen, mits tegen teru.-.gave van den oorspronkelij- ken koopprijs. Waar de wet' veroorlooft het toekennen aan den verkooper van de bevoegd- heid om zonder toestemming of bewilliging der tegenpartij dc aangegme overeenkomst te ontbinden, kan er niets tegen zijn om een dergelijke bevoegdheid ook ten vcordeele van „Eigenlijk wel." „Dat is geen voldoende antwoord." „Het spijt me erg, maar ik vrees, dat ik u geen beter antwoord geven kan." „Dan spijt het me zeer, juffrouw Douglas, u te moeten zeggen dat ik erg in u teleurge- steld ben." „Wilt u liever dat ik wegga?" vroeg het meisje, haar best doende haar stem zoo vast mogelijk te doen klinken. Mr. McKinnon had niet bedoeld dat het tot dit uiterste zou komen. Sheila's werk was uitstekend, boven verwachting goed, en ieder een in het hotel, die ze geho'pen had, mocht haar graag. Ze was een echte dame, door geboorte en manieren, zag er aantrekkelijk uit en de directeur van het Glentorly-hotel vreesde, dat hij onmogelijk een zoo geschikte stenografe zou terug kunnen krijgen. Maar, de discipline in het hotel moest gehandhaafd blijven, het meisje moet niet denken, dat ze kon vergeten waar haar plaats was, zichzelf mengen in de liefdeshistories van de gasten en na zich zeer indiscreet te hebben gedragen er af kon komen met een simpele berisping, nadat ze geweigerd had zich te verdedigen. Hij stelde haar diensten zelf te hoog op prijs, dan dat hij op zijn eigen initiatief haar zou hebben ontslagen, maar nu ze eigenlijk zelf haar ontslag had ingediend kwam het hem niet in overeenstemming met de waardtoheid van zijn beroep voor om te zeggen dat hij on danks alles toch wilde dat ze oleef. (Wordt vervoigd.) Wij echter kunnen U een aoeden raed ge ven. die absoluut niet duur is. Wanneer gi| merkt. dat het eantsl uwer klanten steeds gelijk blijft. goen voor uitgang vertoont, dan Is dat een bewljs, dat uw zaak met bekend genoeg is. U zult dus meer reclame moeten gaan maken. Regel- matig adverteeren is dan ook een eerste vereischto en we kun nen U daarom slechts met klem adviseeren: -33

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5